WOENSDAG 2 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onverkwikkelijke zaak langs de Rijksweg in Bodegraven STOPVERBOD LEGT TWEE CHAUFFEURSCAFE'S LAM Langs de rijksweg tussen Bodegraven en Zwammerdam staan, bijna recht tegenover elkaar, twee landelijke café's, de koffietent „Rust even" van de heer J. Th. Hoogeveen en ,,'t Zwaantje" van de heer C. P. M. Zwaan. Deze etablissementen worden veelvuldig bezocht door chauffeurs van vracht- en andere auto's. Met ingang van gisteren heeft Rijkswaterstaat echter ter plaatse een stopverbod ingesteld, waardoor het bezoek aan deze pleister plaatsen en als gevolg daarvan ook de omzet wel schrikbarend zal dalen. Het stopverbod geldt voor beide zijden. R.W.S. is tot deze maatregel gekomen om de verkeersveiligheid op deze zeer drukke weg te verhogen. De vraag is echter of R.W.S. tot deze maatregel zou zijn overgegaan indien er voldoende parkeerruimte naast de café's zou zijn geweest. Wel zijn er z.g. vluchtstroken bij, maar ook daarvoor geldt het stopverbod. heer Zwaan kocht een strook grond naast zijn perceel. De heer Hooge veen deed een bod op een perceel grond naast het zijne, doch kon het uiteindelijk over de prijs niet eens worden. Hij liet de vis weer te wa ter, maar dat had tot gevolg dat de grond werd gekocht door of namens zijn concurrent van de overzijde. Deze wilde schijnbaar die grond zelf behouden, want aldus de heer Hoo geveen, hij vroeg er later een exor bitant hoge prijs voor, een prijs, „waar ik nooit mee uitkom". „GEEN REDELIJK AANBOD" De heer Zwaan daarentegen noemt het aanbod van zijn concurrent, de grond over te nemen voor de oor spronkelijke koopsom (30 mille) plus renteverlies „niet redelijk" meer. De heer Zwaan voelt er ook niet voor in te gaan op een ander voorstel van de heer Hoogeveen de grond naast diens perceel voor parkeerterrein in orde te laten maken en dan aan hem te verhuren. „Dat kost me een ton en die investering komt er nooit uit", is de mening van de heer Zwaan. „WAT NU?" De vraag „Wat nu?" geldt voor beide partijen, zowel voor de twee exploitanten als voor de chauffeurs, die gewend zijn bij hen een rust pauze te houden. Er is in alle rich tingen in de verste verte geen andere pleisterplaats te vinden, of het moe ten motels zyn, maar die zijn voor vrachtautobestuurders over het al gemeen te duur. Misschien is de enige oplossing dat de twee exploi tanten hun bedrijven naar elders GEWAARSCHUWD Overigens is de maatregel niet zon der waarschuwing genomen. Reeds een viertal jaren geleden kregen de twee exploitanten het advies te zor gen voor voldoende parkeerruimte. Dat advies is toen opgevolgd, zij het met slechts gedeeltelijk succes. De B. en W. van Loenen: „Aanklacht ongegrond" Het gemeentebestuur van Loenen heeft in een communiqué gereageerd op de aanklacht, die 40 inwoners van deze gemeente hebben ingediend bij Gedeputeerde Staten van Utrecht. Het verklaarde hierin, dat de aan klacht volkomen ongegrond is en niet in overeenstemming met de feiten Vele woonschip-eigenaren hebben zonder vergunning een ligplaats ge kozen. Toen zij, ondanks een waar schuwing, deze woonschepen niet ver wilderden, was het .gemeentebestuur gedwongen, maatregelen te nemen. Dit is geheel in overeenstemming met de richtlijnen van de provincie naar vermindering van het aantal woon schepen. Daarom zal meestentijds aan een nieuwe eigenaar van een woon ark geen ligplaatsvergunning meer worden verstrekt. Het huis van de heer Van de Berg is al in 1962 gebouwd, waarvoor alle vergunningen verleend zijn in de tijd dat hij nog geen wethouder was. De klacht over door de wethouder ge- pleegt nepotisme acht het college van b. en w. ongegrond en wijst het dan ook met verontwaardiging af. De burgemeester deelt nog mede. dat de wethouder noch de secretaris zowel in heden als in verleden zich aan een overschrijding van wettelijke grenzen of de grenzen van goed fat soen hebben schuldig gemaakt RIJKSPOLITIE OVERBELAST Meer dan de helft van het korps rijkspolitie is overbelast. Tot deze conclusie kwam vanmorgen in Utrecht de voorzitter van de rijkspolitiever- eniging, de heer L. H. M Nottet op de jaarvergadering van de vereni ging. In feite is de toestand thans zo, dat er één rijkspolitieman per 1500 tot 2000 inwoners is, aldus de heer Not tet, die betoogde dat onder deze om standigheden van preventief toezicht vrijwel geen sprake meer kan zijn. Hij wees er voorts op, dat er kleine gemeenten zjjn met gemeentepolitie korpsen, die over twee- tot driemaal zoveel personeel beschikken als de rijkspolitie. Blijkt de overbelasting ook niet uit de veelvuldig voorkomende zenuw en hartklachten en het toenemend aantal ontslagen wegens lichamelijke ongeschiktheid? zo vroeg de heer Nottet zich af. v Record pojrin w van Yoka en Eefie eindigt met slin De 24-uursrace van Yoka („zo is het Berretty en Eefje („Wie van de drie") Smit hebben het niet gehaald. In het negentiende uur van de recordpoging op het Zandvoortse circuit, die zo voorspoedig leek te verlopen, de beide dames hadden al een 1-uurs-, een 3-uurs en een 12- uursrecord op hun naam gezet, zijn de illusies gisteren verschrompeld tot een gekraakte Renault. In de Gerlach-bocht van het cir cuit, waar dokter Gerlach ongeveer tien jaar geleden de dood vond. kon Eefje Smit plotseling de wagen niet meer houden. Zij slipte en buitelde de duinen in. De onfortuinlijke rijdster werd ongedeerd door supporters uit de vernielde wagen bevrijd. Nieuw vestigingsverdrag met Australië Nederland heeft een nieuwe emi gratie- en vestigingsovereenkomst met Australië. Op het ministerie van buitenlandse zaken, waar mr. Luns niet aanwezig was, ondertekende de Australische minister van immigra tie, H. F. Opperman, vroeger een be kend wielrenner, deze in tegenwoor digheid van minister dr. G. M. J Veldkamp en staatssecretaris mr. L. de Block. De oude overeenkomst, die dateert uit 1956 vervalt hierdoor. Het verdrag regelt o.a. de bescher. ming en bijstand van Nederlandse emigranten. Dit is niet alleen belang rijk voor de plm. 2000 die dit jaar verwacht worden, maar zeer zeker ook voor de 130.000 landgenoten die zich daar reeds gevestigd hebben Het is bovendien van belang voor de economische en culturele betrek kingen. PIERRE JANSSEN DIREKTEUR A.B.K. Met ingang van 1 september a.s. is Pierre Janssen (48) benoemd tot direkteur van de Rotterdamse Aca demie van beeldende kunsten. Hij volgt in deze funk tie drs. H. J. M. Basart op, die onlangs met pensioen ging. De heer Janssen is van 1956 tot 1962 conservator van het Schiedams mu seum geweest r* Magna Charta J mist behoorlijke handtekening t In Engeland is een eeuwen- oud geheim „uitgelekt": de X Magna Charta, die de grond- slag vormt voor de Britse grondwet, is in feite nooit be- hoorlijk ondertekend. De toen- malige koning Jan kan er vol- gens de vooraanstaande jurist lord Denning zijn handteke- t ning niet onder geplaatst heb- t ben, omdat hij niet kon schrij- ven. Hoewel de koning op veel t prenten is afgebeeld tijdens de t ondertekening van het, docu ment heeft hij het volgens Denning alleen gezegeld. Op 15 juni zal, hoe het ook zij, het 750-jarig bestaan van de Magha Charta worden gevierd REPORTAGE LANCERING „GEMINI" Naar het zich op dit moment laat aanzien, zal de rechtstreekse repor tage via de communicatie-satelliet „Early Bird" van de lancering van de Amerikaanse tweemans capsule „Gemini Titan Four" op donderdag 3 juni niet van 13.30 tot 14.15 uur worden uitgezonden, zoals reeds werd aangekondigd, doch van 14.30 tot tot 15.15 uur. Mocht de lancering door omstandigheden wederom wor den uitgesteld, dan blijft .Early Bird' voor dit doel beschikbaar tot 19.00 uur. Nieuwe leider voor kath. traditionalisten in Ver. Staten De Katholieke Traditionalistische Beweging in de Verenigde Staten, welke bekendheid verworven heeft door haar verzet tegen de liturgische vernieuwingen, heeft thans bekend gemaakt, dat zij een nieuwe leider gevonden hebben in plaats van pater Gommar Albert de Pauw, die enkele weken geleden op last van kardinaal Shehan van Baltimore aftrad. De nieuwe leider treedt op onder de naam pater X. Hij blijft in de anonimiteit teneinde te vermijden, aldus een verklaring van de Catholic Traditionalist Movement, dat hij evenals pater Gommar de Pauw ge dwongen wordt af te treden. Volgens een bericht van de National Catholic Reporter is de anonieme leider van de Catholic Traditionalist Movement een broer van pater Gommar de Pauw, namelijk pater Adhemar de Pauw OFM. Deze zou de beweging leiden vanuit de kelderruimte onder de St. Raphaelskerk in West Side, Manhattan, waar hij in de zielzorg werkzaam is. In diezelfde verklaring beweert de Catholic Traditionalist Movement, dat minstens 80 pet der Amerikaan se priesters en leken achter haar verzet tegen de liturgievernieuwing staan. Het bevel aan pater Gommar de Pauw om af te treden, zo zegt de verklaring verder, is precies wat de beweging nodig had, namelijk de stoot om uit te groeien tot een mach tige organisatie, welke de meerder heid der Amerikaanse priesters en leken representeert. Zij spreekt ver volgens als haar hoop uit, dat kardi naal Shehan alsnog zijn beslissing, welke vergeleken wordt met Hitier- methoden, ten aanzien van pater Gommar de Pauw intrekt. Alphens echtpaar Simmerman-Wolvers 55 jaar getrouwd Een eenvoudig briefje ging toen tertijd van Nieuwkoop naar Wou brugge. Het werd geschreven door een jongeman aan een jong meisje en ze gingen samen een boottocht maken naar HaaTlem, mee met de in die diagen in Alphen a. d. Rijn levende vereniging, die in zomerdagen jaar lijks uitstapjes voor haar leden per boot organiseerde. En op die boot tocht werd een innige band gesmeed. Het zijn do heer H. Simmerman en mevr. T. Simmerman-Wolvers, die op 19 juni a.s hun 55-jarig huwelijks feest gaan vieren. De heer Simmerman werd 11 juli 1883 te Nieuwkoop geboren; op 10- jarige leeftijd verhuisde hij met zijn ouders naar Alphen a. d. Riin en door liep daar bij meester Nijpels zijn laatste schooljaar. Hii vond een baan bij de betonfabriek F P. Bos en zn., waar hij letterlijk alles heeft gedaan. Tot 1919 bleef de heer Simmerman werkzaam bij de firma Bos; toen kwam hij in dienst bij openbare wer ken der gemeente Alphen a. d. Rijn. Dat was in d>e jaren toen de heer J. Lokhorst directeur was. Hij werkte bii deze dienst in de plantsoenen tot 1949, toen werd hij gepensioneerd Hij hielp ook bij de stratenmakerii en hij was hulpdoodgraver. Bijna 30 jaar is de heer Simmerman bij deze dienst steeds actief werkzaam ge weest. Ziekten heeft hij weinig ge- langs de grote wegen verplaatsen, maar ook dat zou een oplossing zjjn, die bijna niet is te verwezenlijken. Overigens blijft het een nare zaak langs vele kanten. Ook voor Rijks waterstaat, die getracht heeft een op lossing te vinden. Voor de reizigers, die nu hun rustplaats kwijt zijn en voor de twee concurrenten, die met de brokken zitten. NEW YORK SCHAFT DOODSTRAF AF Gouverneur Rockefeller van de Amerikaanse staat New York heeft dinsdag een wetsvoprstel getekend waarbij de doodstraf in deze staat wordt afgeschaft. Uitzonderingen gel den voor moord op een politieman en moord door een gevangene. De gouverneur maakte tevens bekend, dat eenentwintig ter dood veroor deelden, die op het moment in de Sing-Singgevangenis van New York zitten, gratie krijgen. Hamburgs burgemeester neemt zijn ontslag De weigering van de echtgenote van de burgemeester van Hamburg, Nevermamn. om in gezelschap van haar man aan de plechtigheden ter Gelegenheid van het bezoek van de Britse vorstin deel te nemen, heeft deze gisteren genoodzaakt zijn ambt neer te leggen. Mevr. Nevermann baseerde h ar weigering op „persoonlijke gronden" Het echtpaar leefde al een half jaar gescheiden De 63-jarige sociaal-de mocratische burgemeester trekt zich eveneens uit de Hamburgse senaat terug. Op het besluit van de burge meestersvrouw is kTitiek geoefend, omdat zij het aanzien van de stad zou hebben geschonden. Wandeltochten in De Meve ^Bodegraven) troJcVen hüna 1000 deelnemers De wandelsportvereniging „De Meije", die na haar succesrijke de buut vorig jaar direct besloot om in 1965 wederom een wandelmars te or ganiseren. kan met vreugde consta teren dat de eerste wandelmars van 1964 bij die deelnemers was ingesla gen. Vrijwel alle individuele wande laars kwamen weer en ook alle ver enigingen. Deze wandelaars hadden, samen met de pers, andere wande laars aangespoord om zaterdag 29 mei ook te komen genieten van de schitterende omgeving. De aankondi ging in de wandel programma's van De Meije: „Het Meijeoad is het mooi ste wandelpad van Nederland1" werd door de wandelaars volledig onder schreven. Zij verklaarden dat het niets te veel gezegd was. Zeker zullen de wandelaars van 29 mei aan an deren hun goede ervaringen doorver tellen. Om al deze wandelaars in De Meije te krijgen had de wandelvereniging een pendeldienst naar het station in Bodegraven georganiseerd. Een tien- T, Siflmbp in Rriiasp A Koning Boudewiin van België heeft gistermiddag de Kongolese premier, Moise Tsjombe. in audiëntie ontvan gen. Tsjombe besprak met de voor zitter van de uitvoerende commissie van de Europese Economische Ge meenschap, prof. W. Hallstein, de vraagstukken van de associatie van zijn land met de „zes". Met de Bel gische minister van buitenlandse za ken, P. H. Spaak, wisselde hij van gedachten over de uitvoering van het onlangs gesloten financiële akkoord tussen beide landen en de technische bijstand, die België aan Kongo ver leent. Oostduitser in W.-Berlijn veroordeeld De 36-jarige Oostduitser Horst Streit is gisteren in West-Berlijn tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het afhandig maken van de papieren van een Westberlijner om er zelf mee naar het Westen te vluch ten. Streit had de papieren weten te bemachtigen van de 26-jarige W.- Berlijner Dieter Marhold, toen deze een bezoek aan het oostelijk stads deel bracht. Marhold en zijn verloof de worden sedert 16 april in Oost- Berlijn gevangen gehouden. Streit, die in 1956 van West-Duits- land naar het Oosten uitweek, wil de weer terug naar het Westen. Hier toe moest hij over de papieren van een Westduitser beschikken die op hem leek. Hij maakte zich van Mar- holds papieren meester door zich voor rechercheur uit te geven en bereikte West-Berlijn zonder moeilijkheden. Marhold en zijn vriendin werden gearresteerd toen zij zich bij de Oost- Berlijnse politie meldden om aan gifte te doen van de diefstal van de papieren. De Oostduitse autoriteiten eisen de uitlevering van Streit, tegen wie nog enkele aanklachten wegens diefstal e.d. lopen. tail Meijenaren heeft onafgebroken vanaf 1 uur tot half drie wandelaars afgehaald. De wsv DES (Gouda) had hiertoe bovendien haar touringcar belangeloos afgestaan. Honderden wandelaars hebben hiervan dus een dankbaar gebruik gemaakt. En om vier uur begon deze afvoerdiienst in omgekeerde richting. Hier toonde deze kleine buurtschap een prachtig voorbeeld van grote solidariteit. De jury. die de wandelgroepen moest beoordelen, had deze middag geen gemakkelijke taak want er na men liefst 51 groepen deel Hiervan op de 10 km.-afstand reeds 32. De iury bestond uit: mevr. Groene- veld-Toore en de heer Groeneveld uit Krimpen a. d. IJssel. de heren Kramer, Amsterdam: Verstraaten, Leiden: Wijnhof. Gouda en Doorne kamp. Bodegraven. De jury was vooral getroffen door een Groep gehandicapte kinderen uit ..Ons Thuis" uit Zwammerdam. die op voortreffeliike wiize werden ge leid door 2 zusters. Aan dit groepje werd door de jury persoonlijk een fraaie sportbeker uitgereikt. De voornaamste uitslagen luiden- 5 km.: 1 en wisselbeker klas 1 en 2 van school met de biibel. Meiie; 2 NAS. Leimuiden: 3 De Riuuers. Rijp- wetering. 4 SDS. Zevenhuizen. 10 km.: 1 en de kolossale Totbelepi- wisselbeker (65 cm. hoog) Molen- brug. Bodegraven (voor de 2e maal deze wisselbeker): 2 Jong Kralincse Veer, Kralingse Veer-Rotterdam3 DES, Gouda: 4 Semper Avanti (Mar- thastichting). Aiohen a. d Rijn. 15 km.: 1 en wisselbeker Jong Kra lingse Veer. Kral Veer-Rotterdam, eveneens voor de 2e maal: 2 NAS. Leimuiden; 3 DES. Gouda. 17 km.: 1 en wisselbeker Molen- brug. Bodegraven (ook 2e maal). De wandelaars kwamen o.a. uit Amsterdam. Rotterdam. Leiden (4 vereniginGen), Oegstgeest (OGAV). Gouda, Voorschoten, Riioweterine. Leimuiden. Woerden en Boskoop Oudste deelnemer was de heer C W, Oostveen (77) uit Leiden, die de 17 km. volbracht en een speciale me daille kreeg aangeboden. Duivensport „De Blauwe Dof fer" vloog met 120 duiven vanaf Neu- villes, afstand 180 km Gelost werd om 9.15 uur. Aankomst eerste duif 12.30.10. Snelheid 918.24 m per min- De uitslag luidt voor d*» eerste tien: P. de Jong 1. W. van Geer 2. gebr. Reyn 3. 7. T. Louwen 4. 6, 8. mevT J van Rijn 5. 10, comb Hiljo 9. Henqelwedstrijd De Bodegraafse h engelsoor tveren j gin g organiseerde een wedstrijd op karpers in de Goud se vaart. De fa. P. van Dam had een fraaie wisselbeker beschikbaar ge steld voor die hengelaar, die de grootste vis op het droge zou bren gen. Het resultaat was: 21 gevangen karpers door 47 hengelaars. Na lo ting tussen drie deelnemers, die elk een karper van 30 cm. ophaalde, viel de wisselbeker ten deel aan de heer P. Rietveld. Deze visser ving in to taal aan lengte 106 cm. De heer B. van Dijk haalde 130 cm. vis op en won daarmee de eerste prijs. De heer Th. Heemskerk werd tweede met 110 cm. Derde werd de heer H. Kok met 96 cm., vierde de heer J. van Dam met 94 cm. kend; hiervoor is hij, evenals zijn echtgenote, tot op de dag van heden gelukkig gespaard gebleven. Mevrouw Sim m erm an - W olvers is 16 augustus 1887 te Woubrugge ge boren. Ook zij ging, zoals dat in die tijd veelvuldig gebeurde, op jonge leeftijd buitenshuis werken; zij werk te lange tijd als kindermeisje bij een familie in haar geboorteplaats en kreeg daarvoor 40 ct. per week. „En ik was er wat blij mee", vertelde ze. In diie gemeente was het dat ze op zekere dag\ het bewuste briefje kreeg. Zij kende de schrijver ervan „zo uit de verte", hij kende haar niet, maar dat veranderde spoedig. Kerkelijk werd het huwelijk inge zegend in de parochie te Hooemade, tijdens het pastoraat van Dastoor Smeele. Het burgerlijk huwelijk werd te Woubrugge gesloten voor secretaris Kammeraat In 1930 kwam het gezin Simmer- man-Wolvers te wonen aan de Prins Hendrikstraat 100. achter de water toren en daar wonen ze nog. Het werd een druk gezin. Het echtoaar kreeg 12 kinderen: daarvan zijn er nog 8 m leven en allen Getrouwd. Zij schon ken hun ouders 33 kleinkinderen. Hoewel de feiteliike trouwdag 14 iuni is, wordt het feest in familie kring op 19 juni a.s. gevierd. Die dag zal tot hun intentie een gezongen H. Mis worden opgedragen in de St. BoTiifaciuskerk. Dan brengt men enige uren thuis door en gebruikt men het feestmaal in het V. en D.- restaurant. Vermeldenswaard is. dat de heer Simmerman van de eerste dag van haar bestaan af abonnee is van De Leidse Courant", dus al een poos voor zijn huwelijk ook. Ex-minister De Schrijver Belgisch informateur Eerder dan was verwacht heeft koning Boudewijn gistermiddag een informateur benoemd als een eerste stap om uit de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis te komen. Het is de 67-jarige Vlaam se oud-minister en minister van staat A. de Schrijver, wiens naam reeds de vorige week in politieke kringen in Brussel werd genoemd. Hoewel over de aard van de infor matie-opdracht niets is medegedeeld wordt algemeen aangenomen, dat hij zal moeten trachten vast te stellen in hoeverre het mogelijk is alsnog tussen de drie Belgische nationale partijen een akkoord te bereiken over de aan gekondigde grondwetsherziening in België. In politieke kringen in Brussel wordt nu al de vraag gesteld of de kabinetscrisis even moeilijk zal blij ken op te lossen als die van 1925. Toen duurde het 73 dagen voordat de drie nationale partijen besloten tot een coalitie om uit het slop te geraken. Gistermiddag om twee uur kwam de 71-jarige gehuwde brom fietser L. van Vleut uit Eindhoven op een kruising van de Kronehoef- straat in botsing met een personen auto, bestuurd door mej. B„ even eens uit Eindhoven. De man werd zwaar gewond; ruim een uur later overleed hij in het binnenziekenhuis. NAVO-raad neemt plan-McNffmara in studie Het plan van de Amerikaanse mi nister van defensie, McNamara, voor een kleine nucleaire studiegroep bin nen de NAVO, is gisteren door de Navo-conferentie van ministers van defensie voor nadere studie toege zonden aan de permanente NAVO- raad. In NAVO-kringen heeft men de indruk, dat het plan McNamara pri mair een nieuw bewijs wil zijn van het Amerikaanse verlangen om mee te helpen een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de mede zeggenschap op kerngebied. In zijn toelichting, gisteren in de NAVO- raad, moet de Amerikaanse minister te^ verstaan hebben gegeven, dat hij bijvoorbeeld niet per sé denkt aan een groep die beperkt blijft tot vier of vijf landen of dat hij reeds aan bepaalde landen als leden van deze groep denkt

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3