VIJF GOUDEN JACOBSSTAVEN OP ZILVEREN JUBILEUM KV-LEIDEN Concelebratie van deken van Leiden en 7 aalmoezeniers Korte golf Leidse verkenners fietsten ally door en om Wassenaar Pastoor H. M. van Spanje (Wassenaar) vierde 40-jarig priesterfeest MAANDAG 31 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA dfe om zijn wij<s en voorzichtig beleid. DC Guibbens werd letterlijk aan die vooravond van de Tweede Wereld oorlog als DC geïnstalleerd): op 9 mei 1940, 's avonds. Tijdens de oorlog heeft hij, hoewel de bezetter alle jeugdbeweging-activiteiten verbood, de zaak nog zo goed en zo kwaad als het ging gaande gehouden. Op de fiets doorkruiste hij het gehele district, dat destijds ook het huidige district Al phen a. d. Rijn omvatte. Toen on middellijk na de oorlog de belang stelling voor de katholieke jeugd beweging onverwacht grote vormen aannam, heeft hij alle problemen, die dit met zich meebracht, te verwerken gekregen en opgelost, zodat, toen zijn opvolger aan het werk ging, deze wat dit betreft met een schone lei kon beginnen. De mededeling, dat de heer Gub- bens de eregast van deze leidersavond was, werd door de tweehonderd lei ders en leidsters met applaus begroet. Tableau Een plechtige Concelebratie door deken W. P. M. Haring van Leiden en zeven aalmoezeniers uit het district Leiden, het afscheid van de twee akela's L. C. M. van Valderen en J. M. Bisschop (beiden zo'n dertig jaar jeugdbe weging achter de rug) en de uitreiking van vijf Gouden Jacobsstaven aan mensen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het katho lieke jeugdwerk. Dat waren de hoogtepunten van de in typische reünie- sfeer verlopen leidersavond, die het slot vormde voor een hele reeks festi viteiten rond het zilveren jubileum van het Leidse district van de Katho lieke Verkenners. De twee scheidende akela's waren gisteravond voor het laatst in functie, toen zij tijdens het officiële gedeelte van de door zo'n dikke tweehonderd (oud-)leiders en -leidsters bijgewoonde feestavond de Gouden Jacobsstaven de hoogste onderscheiding, die de jeugdbeweging kent uitreikten aan akela J. Rietkerk, ADC E. van Dorp, ADC G. Nagtegaal en de heren J. van Kampenhout en K. Parlevliet. Districtscommissaris A. Duin dam roemde het vijftal om hun onvermoeide werk, dat zich hoofdzakelijk achter de schermen afspeelt, maar daarom beslist niet minder waardevol is. Dat de meer dan volle parochiezaal van de St. Willibrordusparochie te Oegstgeest, gisteravond toneel van de feestelijkheden, zich kon Verenigen met de het vijftal toegevoegde kwalificaties, bleek overduidelijk uit het applaus, waarop de onderscheidenen onthaald werden. Een beeld van de concelebratie in de St. Willibrorduskerk te Oegstgeest, waarmee het 25-jarig bestaan van het Leidse KV-district kerkelijk werd gevierd. Rondom deken W. P. M. Ha ring (in het midden) zeven aalmoe zeniers uit het dictrict. Enkele ogenblikken later riep DC Duindam de akela's Van Valderen en Bisschop naar het toneel, waar hij hen. na een kort dankwoord voor het werk. dat zij in het belang van de jeugdbeweging hebben verzet, een koperen siervaas overhandigde. Mej. E. van Dorp vertolkte de gevoelens van de leidsters van het district, toen zij de beide akela's roemde om hun geestdriftige werkkracht. Het ge schenk dat zij hen aanbood, was een tableau. Een tableau, bestaande uit een gro te groep welpen, die door het weg halen van de KV-vlag te voorschijn werd getoverd door twee akela's. De welpen namen afscheid van him ake la's met een stram gebracht saluut en een boeket bloemen. De mededeling, dat oud-ADC voor de voortrekkers, G. Raymakers, het toneel zou bestijgen, werd dbor de zaal met enthousiasme begroet. En dat enthousiasme steeg nog, toen de heer Raymakers herinneringen uit „zyn" tijd (19471952) ging ophalen. Nadat het programma even werd onderbroken voor het gebruiken van een eenvoudige salade, werden de Gouden Jacobsstaven uitgereikt. van de Katholieke Jeugdbeweging, de heer M. G. Schelberg), het Leidse district van het NPV. De Leidlse Jeugd'actie werd vertegenwoordigd door de heer H. Zundermann. Cabaret Om half negen nam het cabaret van het Warmonds Theologicum bezit van Y r) de planken. De Warmonders brach- lll t ranse Still ien een een UUT durende selectie uit J hun programma. Over de kwaliteiten van dit cabaret is bij vroegere ge legenheden reeds uitvoerig geschre ven. Na dit uur goed en humoristisch cabaret werden de stoelen aan de kant geschoven en konden de gasten op de muziek van „The Game Brea kers" nog enige uren dansen en oude herinneringen ophalen. Op de Coolsingel in Rotterdam, vlak voor het stadhuis, heeft burgemeester W. Thomassen zaterdag een bezem in een hoge vlaggestok gehesen. Hier mee opende hij een actie tegen vuil op straat. De concelebratie - in de Oegstgees- ter parochiekerk, waarmee om vijf uur gistermiddag de slotavond werd geopend was een belevenis op zich zelf. Samen met zeven aalmoezeniers uit het district (het waren de paters B. Demmers, P. Roozenstraaten en G. Sluiter ofm en de eerw. heren G. Brinkman. H. Warmerdam, H Keu- nen en districtsaalmoezenier A. hem mens), droeg deken Haring het H. Misoffer op. In zijn predikatie be sprak deken Haring de plaats van de aalmoezenier als priester in de jeugd beweging. De samenzang tijdens de Eucharistieviering werd geleid door dr. J. van der Poel. Na de H. Mis begaf zich de steeds aangroeiende groep leiders en leid sters naar de achter de kerk gelegen parochiezaal, waar de 'districtsstaf 'n eenvoudige „staande" receptie hield. De gelukwensen kwamen van vele kanten. Er waren deputaties van de Katholieke Gidsenbeweging district Leiden, de KV-districten Delft, Bol lenstreek, Rotterdam en Westland en van het Diocesaan Hoofdkwartier (vertegenwoordigd door de directeur De parochiezaal was geheel in Franse stijl ingericht. Langs de wan den waren grote, een Parijse sfeer oproepende tekeningen opgesteld, ge lardeerd met een aantal tekeningen (overigens van veel kleiner formaat), die bij de ter gelegenheid van het Leidse KV-lustrum voor welpen uit geschreven tekenwedstrijdals beste uit de bus zijn gekomen. Toen alle gasten de steeds maar handen schud dende leden van de districtsstaf ge passeerd waren, besteeg DC Duin dam het podium, waar hij, staande tegen een door „The Game Breakers" die later op de avond voor de dansmuziek zouden zorgen ge vormde achtergrond, de gasten wel kom heette. Dit gold in het bijzonder voor zijn drie voorgangers, hopman J. Gub- bens („U bent destijds door een fout van het district vertrokken, maar die fout wil ik herstellen door U als ere gast te verwelkomen"), oubaas Th. Scholten (die, zo zei DC Duindam, het district op poten gezet heeft) en hopman A. Buis, die hij lof toezwaai- Vijf Zoeloe-dansers uit Z.-Afri ka hebben politiek asiel gekregen in de Verenigde Staten, waar zij op de wereldtentoonstelling in New York hebben gewerkt. De Russin Nathalie Prokhanova heeft met een straallesvliegtuig een hoogte bereikt van 24.300 meter, al dus meldt Tass. Zij verbeterde hier mede het op naam van de Ameri kaanse Jacqueline Cochrane staande wereldrecord van 17.091 meter. Bij een verkeersongeluk is de 25-jarige electric ien-loodigieter D. Scholten uüt Apeldoorn gistermiddag in Wezep (gem. Oldebroek) om het leven gekomen. Hij reed met zijn mo tor in de rèehting Oldebroek. De be stuurder va* een hem tegemoet ko mende auto, de 44-jarige L. J. uit Munnekeburen (gemeente Westsbei - lingwerf) wüMe bij het viaduct We zep nog voor hem langs links afslaan m de richting Zwolle. Bij de hevige botsing, dfie volgde, werd S. over de auto heengesümgerd. De fietsrally, die zaterdagmiddag voor de verkenners uit het jubile rende district Leiden van de Katho lieke Verkenners in en in de om geving van Wassenaar werd gehou den, is én door het boven alle ver wachtingen meegevallen weer én door het schier ongebreidelde en thousiasme van de 26 deelnemende ploegen iedere ploeg bestond uit een patrouille een groot succes geworden. Tussen twee uur en half vier vertrokken de ploegen uit het fraaie park voor het Wassenaarse raadhuis voor een tocht, die hen urenlang door de lange lanen en stra ten van Wassenaar-in-lentetooi voer de. De route telde enkele geniepige moeilijkheidjes, die echter vrijwel zonder uitzondering goed werden op gelost Vier opdrachten moesten de deel nemers afwerken: de spreuk, staande op een hoeksteen juist noteren, uit rekenen hoe lang er gebouwd is aan het kasteel Oud-Wassenaar, de rich ting, waarin op een bepaald moment gereden werd, bepalen, en zo spoe dig mogelijk een appel zien te be machtigen. Hieraan zat echter, zo vertelde ons de rally-leiding, „een vuiligheidje": die appel moest men halen bij een controlepost. Wie een appel bij een groentehandelaar kocht (of op een andere wijze bemachtig dekreeg dertig strafpunten. RUGBY Tussen vier en zes uur kwamen de ploegen, waarvan er verschillende te kampen hadden met de bijna tra ditionele bandenpech, aan bij de fi nish, op het landgoed Meijendel, waar de vermoeide fietsers bij een flesje limonade en enige smakelijke eetwaren wat konden bijkomen. Dat bijkomen duurde niet lang, want toen de wachtenden de laatsten kwa men zo rond half zeven binnen, en De patrouilleleider van de Sperwers eerst daarna kon worden begonnen (Lodewijkgroep, Leiden) rent naar met de prijsuitreiking bemerkten, voren voor het ophalen van de eer- dat DC A. Duindam een voetbal had ste prijs, die zijn ploeg bij de fiets- meegebracht, werd de tijd gekort rally in en rondom Wassenaar heeft met een partijtje rugby-van-het-bes- te-soort, waaraan ook door de dis- trictsmaalmoezenier, A. Lemmens, geestdriftig werd deelgenomen. Bij de prijsuitreiking kwamen de volgende patrouilles als winnaars uit de bus: Sperwers (Lodewijsgroep, Leiden, eerste prijs), Haviken (Lo- dewijksgroep, tweede prijs), Panters (Willibrordusgroep, Oegstgeest, der de prijs), Wolven (Lodewijksgroep, Leiden, vierde prijs) en de Panters (Laurentiusgroep, Voorschoten, vijf de prijs). Een patrouille op weg naar de con trolepost bij kasteel Oud-Wassenaar. Aangezien de dag, waarop pastoor H. M. van Spanje, herder van de „Goede Herder" te Wassenaar, 40 jaar geleden priester werd gewijd, samenvalt met Pinksteren werden de feestelijkheden een week vervroegd. Voor de receptie van zaterdagmid dag was de gymnastiekzaal van de „Pius X"-school in een feestelijke ontvangstruimte herschapen. Tijdens deze receptie werd de fees teling het parochiegeschenk, zijnde een bedrag van f 5200, overhandigd. Over de bestemming, die deze vor stelijke som zal krijgen, zal nog over leg gepleegd worden met het feest comité. Talloze parochianen maakten van de gelegenheid tot feliciteren ge bruik, waarbij o.a. nog een prachtig bord van Delfts blauw als geschenk werd aangeboden. De jubilaris, die reeds ruim 15 jaar pastoor van de Goede Herder is, ce lebreerde zondagmorgen om 9 urn- de plechtige hoogmis en oud-kape laan A. Vreeburg hield hierbij de feestpredikatie. 's Middags brachten een goede hon derd kinderen van de kleuterschool een hulde aan hun pastoor. Een veelzeggend compliment ach ten wij het, dat de parochianen niet alleen hun kerk, maar ook hun pas. toor „de goede herder" noemen. Bij een val uit het raam is in Den Haag gisterochtend de 73-jarige A. H. J. v. d. Griend in zijn woning aan de Delfteelaan om het leven ge komen. De politie neemt aan, dat de heer v. d. Griend door een duizeling is bevangen toen hij het raam open de.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6