EEN LEVENSWERK WORDT GEVEELD Uitverkoop in Kasteel Genhoes te Oud Valkenburg Origineel en praktisch Unieke stukken onder de hamer MAANDAG 31 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT Maria-altaar, waarvan de centrale fi guur een madonna met kind is, omge ven door twaalf losstaande heiligenfigu ren. Dichtgeklapt vertonen de zijluiken twee schilderijen, waarvan het linker- schilderij rechtsboven het jaartal 1489 j draagt. Ook dit is een zeer fraaie sculp- tuur, die in geen enkel museum zou misstaan. Verder bestaat de collectie uit 'n dertigtal oude schilderijen, waar onder doeken van Bilders, Corregio, A. Cuyp, Melchior Ronghens, Theodooi Rombouts en anderen. Fraaie meubelen De meubelen vormen niet minder dan een honderdtal nummers en r vindt er bijzonder fraaie exemplaren j onder, zoals verschillende 17-eeuwse kunstkasten, kloosterstoelen, lezenaars credenstafels en kerkbanken. Ook enke- j le bijzondere waardevolle staande klok j ken en pendules zullen worden geveild i Verder Nederlands, Vlaams, Duits Frans en Spaans beeldhouwwerk, waar- onder enkele gesneden eikenhouter i groepen en een Sint-Anna-tén-drieën uit Noord-Nederland van omstreeks 1520. p Een collectie brons, koper, porselein j Chinees en Japans, en Delfts aai werk besluit deze catalogus, die een j kunstveiling belooft, zoals zij niet vaal s in Limburg is gehouden en dit in elk geval iets kan wegnemen van de kwa-1 lijke geur waarin „Limburgse veilin- p gen" de laatste tijd zijn komen te staan door de vreemde manipulaties van een|ü zuidelijke veilinghouder. Het te goeder naam bekend staande Haagse veiling-De Noordnederlandse Sint-Anna ten huis staat daar overigens wel borg voor. drieën van omstreeks 1520. (Van een oneer redactewen VALKENBURG „Kunstveiling, uitsluitend omvattende de kunst en antiekcollectie van bet museum, Kasteel Genhoes, wegens ophef fing en ontruiming van het kasteel. Openbare verkoping op dinsdag 1 juni 1965". Zo staat het zakelijk en waarheidsgetrouw in de fraaie catalogus, prijs 5.die de firma J. A. de Waart en Zonen, 's Gra- venhage, die deze veiling houdt, heeft uitgegeven. Maar wat niet in deze catalogus staat, is dat deze veiling de gedwongen liquidatie is van een levenswerk, het uit elkaar vallen van een waarlijk unieke kunstcollectie, waarover de gebroeders J. en P. Krijnen ruim een halve eeuw hebben gedaan om ze bij elkaar te krijgen. „Het is zonder meer een drama", zegt de jongste yan de twee broers, de 67-jarige Piet Krijnen. Zij zijn beiden restaurateurs en uit hoofde van dit be roep en door hun bepaalde feeling voor kunst, die zij ontegenzeggelijk bezitten, wisten zij in de loop der jaren de hand te leggen op menig voorwerp van ho ge artistieke of antieke waarde. In 1951 huurden zij het totaal verval len kasteel Genhoes in Oud Valkenburg met de bedoeling dit fraaie door een brede gracht omgeven slot tot museum in te richten. Zij spaarden kosten noch meeite. „Het eerste jaar besteedden wij 72.000 gulden uit eigen zak" zegt ons Piet, om het kasteel weer enig aan zien te geven. Zij slaagden erin en spoedig trok Genhoes duizenden bezoe kers, die verrukt waren over de prach tige meubelen, schilderijen, beeldhouw werk, tin, koper en andere antieke voor werpen, die in deze historische omge ving ten toongesteld werden. Unieke altaren Ze hadden de gebroeders Krijnen be slag weten te leggen op twee gebeeld houwde altaren, een Vlaams uit de tweede helft van de vijftiende eeuw en een Zuidduits, dat gedateerd was 1489. Het eerste was afkomstig uit de collec tie der Hohenzollern von Sigmaringen, het tweede uit de collectie van Prins ven Sohwarzburg-Rudolphstadt. „Op 't Vlaamse altaar", zegt ons Piet, „heb ik achtendertig jaar geloerd. In 1950 wist ik het eindelijk te machtigen en ik heb teen Genhoes eigenlijk gehuurd, omdat dit kasteel de waardige plaats whs om het in onder te brengen". „Toen begon in 1955 het drama, zo als de gebroeders Krijnen het noemen. In dat jaar werd kasteel Genhoes in het openbaar verkocht. Nieuwe eigena resse werd, voor de prijs van 120.000 gulden, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De gebroeders Krijnen hadden een huur contract tot 1963 en een optie bij even tuele verkoop. Een felle juridische strijd volgde, een strijd, die volgens de he ren Krijnen gevoerd is met middelen, erger dan in een echtscheidingsprocedu re. Het einde van de strijd was, dat zij het proces verloren en dus thans ge dwongen zijn het kasteel, dat hun zo lief is geworden en waaraan zij zoveel geld en moeite hebben besteed, te ver laten. Levenswerk vernietigd „Hierdoor", vertelt ons Piet Krij nen", zijn wij gedwongen al onze kunst schatten onder de hamer te brengen. Per slot van rekening zijn wij beiden zo jong niet meer en we kunnn alles toch moeilijk in een magazijn opslaan. Meer dan een halve eeuw hebben wij er over gedaan om deze collectie op te bouwen. Je mag dit dus rustig een le venswerk noemen. Welnu, dit levens werk wordt binnen enkele weken met 'n slag vernietigd. Wat wij verzameld heb ben zal naar alle delen van de wereld verspreid worden, want voor deze vei ling bestaat een internationale belang stelling. „Wat dit laatste betreft, hierin zit geen overdrijving. De openbare kunst veiling in kasteel Genhoes te Oud-Val kenburg zal zonder twijfel een der meest besproken der laatste jaren wor den. De belangrijkste stukken zijn in derdaad de twee altaren, die zonder meer zeldzaam zijn. Het Vlaamse al taar is tweeëeneenhalve meter hoog en ruim twee meter breed. Het is een ei kenhouten triptiek, bestaande uit zes taferelen, waarin zestig losstaande fi guren voorkomen, die allen met het hartje gemerkt zijn, waaruit men mag concluderen, dat het van een Antwerp se meester stamt. Ons land bezit nog maar drie van zulke gebeeldhouwde altaren. In de ca talogus van de Hohenzollern von Sigma ringen staat het uitvoerig beschreven. Het tweede altaar is een gepolychro meerde triptiek uit Zuid-Duitsland, een Bij de eerste zonnestraaltjes gaan de meeste mama's met spoed de kast in de kinderkamer inspecteren om te zien wat hun lieverdjes nog past van hun garderobe van vorig jaar en om te weten wat hen zeker te klein is geworden. Allerlei plannetjes worden gemaakt. Wat zou er nodig zijn Rokjes, een blouse, pakjes, broekjes of een jurkje voor school Natuurlijk wéér een paar schoentjes en, helemaal aan het eind, komt dan nog de zorg voor de regenkleding. Ja, dat komt meestal een beetje achteraan, want ach, voor regen bestaat nu eenmaal niet zoveel belangstelling en dus ook niet voor de kleding, die daar bij hoort Maar het hart van menige moeder zal- sneller gaan kloppen bij het zien van deze snoezige okergele „poncho-set" van terlenka sport-pop- lin, een model van C.H.T., Tilburg. Het bijzonder aardige effect bij deze poncho is, dat de pas en de voering van lichtblauwe terlenka poplinstof gemaakt zijn. De vetersluiting, die zeer grappig is en tege lijkertijd praktisch, is een originele vondst. Dat het geheel goed water- en winddicht is, luchtig en toch warm, is juist zo prettig voor onze kleuters. De bijpassende regenbroek heeft onder aan de pijpen splitten met knoopsluiting. Een hartveroverend geheel en e?n v. ~T~"ke noot bij een sombere regendag. (Nadruk verboden) BETTY Belastingliefhebbers in Genève verslagen lm heft Zwitserse kanton Genève is gisteren bij een volksstemming een voorstel om de inkomstenbelasting met gemiddeld 3,2 procent te ver hogen voor de uitvoering van open bare werken, met 42.685 tegen 13.630 stemmen verworpen. Het referendum moest worden gehouden, nadat de op Peking georiënteerde communistische arbeiderspartij en een conservatieve „oommissie van waakzaamheid" bij afzonderlijke akties meer dan 7.000 hiervoor vereiste handtekeningen bij een hadden gebracht. In de verkiezingscampagne was er over geklaagd, dat de plaatselijke be lastingen te laag waren en de rijke buitenlanders en de ambtenaren van de in Genève gevestigde internatio nale organisaties van belasting zijn vrijgesteld. OVERSTROMINGEN IN POLEN Als gevolg van hevige regenval in de afgelopen dag enin Polen hebben zich in Neder-Silezië overstromingen voorgedaan. Vijf personen, onder wie drie soldaten die aan reddingsopera ties deelnamen, zijn verdronken. Tal loze dorpen zijn geïsoleerd en in dustriële installaties worden door het water bedreigd. Een advertentie in deze krant wordt gelezen in stad en land! Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan de nationale „Dachvaert" van de Nederlandse gidsenbeweging in het Brabantse plaatsje Schaijk, kocht koningin Juliana een ballon, die met een kaartje met haar handtekening erop opgelaten zou worden. Hiermee zou de actie „Blauwe Vogelwerk" ge start zijn. De foto toont H.M. met de ballon vlak voor het oplaten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3