4i/2°/o per iaar DRugabei t Algemene Bank Nederland Met zingende oerwoud Van 1 juni a.s. af verhoogt de Algemene Bank Nederland de rente op spaardeposito's van 4% tot Vangrail doorboorde auto Scheepsberichten Leidse Bioscooen SUIKER WEDEROM DUURDER Twee doden bij auto-ongeluk SOSKE-WISKE VISIE OP TELEVISIE MAANDAG 31 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA Over saldi op deze spaardeposito's kan alleen worden beschikt met een opzeggingstermijn van 3 maanden voor bedragen t/m f. 5.000,- en van 6 maanden voor bedragen boven f. 5.000,-. N.B. Rente op spaarboekjes en spaarrekeningen blijft 3'/ï (Nederlendsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) GASCONVECTOR °0 (Advertentie) Een bestuurder van een Duitse personenauto, de heer W. H. O. Zwel ling uit Stuttgart, is zaterdagmiddag op rijksweg 12 bij Bunnik om het le ven gekomen, doordat een stuk vang rail zijn auto doorboorde toen hij in de middenberm terechtkwam, ver moedelijk door een klapband. De vangrail lag ter plaatse opgeslagen, omdat men er bezig is vangrails aan te leggen. Het stuk vangrail heeft de gehele auto doorboord. Het drong aan de voorkant binnen, schoot langs de stuurkolom de cabine binnen en ver wondde de bestuurder dodelijk. Hij is kort na het ongeluk overleden. De echtgenote van de bestuurder werd gewond. Haar toestand is niet levens gevaarlijk. Acmaea 28 te Napels verw., Acteon 29 te Isle of Grain verw., Alamak 28 40 o. Aden-Ummsaid, Area 4-6 te Port Elizabeth verw., Garoet 28 van Tripolis nr Genua, Kara 2-6 te Ceuta verw., Kermia 30 te Sal verw., Kloos terdak 28 300 z.o. New York-Le Ha vre, Kopionela 28 te Berre, Korenia 28 te Rotterdam, Maasdam 28 605 nno. San Juan-San Juan, Montfer- land 28 v. Iquique-Cerroazul, Nieuw Amsterdam 28 te Le Havre, Sarpe- lon 28 t.a. Bremerhaven, Sirrah 28 1000 w. Azoren nr Glasgow, Togokust 30 te Warri verw., Wonosari 28 240 o.z.o. Straat van Messina nr Genua. De films in de week van 27 mei tot 2 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Beschuldigd van aanranding (volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: De lefschopper (a.l.) Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: Allez France (Hup Frankrijk) alle leeft Dagelijks 2 30. 7.00. en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag' 2.30. 4.45. 7.00 en 9 15 uur Studio: For love or Money (a.l.). Dagelijks 2.30. 7,00. en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2 30, 7.00, en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag 2.15 4 30 7 00 en 9 15 uui Rex: do.-za.: Wilde Haren (18 jaar) zo.-wo.: Met een voet in de hel (14 jaar). Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45. 7 15 en 9.15 uur De heer J. v.d. Boogert is gisteren op de jaarvergadering van de Neder landse Toonkunstenaarsvereniging te Utrecht tot algemeen voorzitter be noemd. Hij volgt prof. Bernet-Kem- pers op, die tot ere-voorzit ter be noemd werd. De consumentenprijs voor suiker wordt met ingang van maandag met drie cent verhoogd. Deze prijsver hoging is bedoeld om de gegaran deerde suikerprijs voor de oogst 1965 te verwezenlijken en om de marge voor de tussenhandel te verbeteren. De af-fabrieksprijs van de suiker is vanaf maandag mot twee gulden per honderd kilo verhoogd en be draagt nu 100,60 per 100 kilo, in clusief accijns en omzetbelasting. Dit blijkt uit de wijziging van de prijzen- beschikking suiker 1958, die in de staatscourant van 31 mei zal worden afgekondigd. De mange voor de tussenhandel is verhoogd met één gulden per 100 kg. In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks twee uur onder Vlierden, gemeente Deurne een personenauto tegen een boom gereden. Twee inzit tenden, de heer Joh. Verberne, 43 jaar oud en vader van zes kinderen, en de heer C. A. Isbouts, 37 jaar, vader van drie kinderen waren op slag dood. De chauffeur, de heer N. J. P. van der Wallen, 25 jaar oud en vader van één kind, is ernstig gewond in het ziekenhuis in Helmond opgenomen. Alle slachtoffers waren afkomstig uit Vlierden. Zij werden ongeveer een uur na het ongeval gevonden. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. hoe merkwaardig deze kerk is inge deeld. De Maastrichtse architect Boosten heeft hier afstand gedaan van symmetrie geen 2 onderdelen van het kerkgebouw zijn aan elkaar gelijk. Nochtans maakt het gebouw, dat aan de buitenkant weinig op een kerk gelijkt, een intieme indruk. Het interieur is besloten en toch ruim. Duidelijk kon men opmerken, dat een diakkoepel het altaa r in helder licht plaatste. Blijkens hetgeen tij dens de openingspleohtgheid gezegd werd, is deze Vredeskerk bedoeld als zinvol symbool van na-oorlogse ver broedering. Zowel oud-minister dr. Marga Klompé als de wijbisschop van Keulen hebben daarop gewezen. Er waren nog andere sprekers, onder wie gouverneur Van Rooy. Hij no digde de Keulse prelaat uit, een lamp te ontsteken, die zal dienen ads sym bool van vrede. En de initiatiefne mer dr. Litjens, die de kerk had ge schilderd als teken van vergeving en verzoening, leidde de hoge gasten, onder wie een vertegenwoordiger van de koningin, uit, het plein voor het kerkgebouw te dopen naar wij len presdent Kennedy. Maar dit slot viel buiten het bereik van de TV- camera's. Terugblik. Wat we van Corry Brokken en Pierre Janssen mochten verwachten is ook zondagavond ge realiseerd. Pleegt laatstgenoemde vrijwel zonder décor op te treden, bij Corry past een exclusieve club in de sfeer van veel geschitter. Daarin heeft zich deze keer ook het duo KraaykampDe Gooyer zich bewo gen, maar dan anders dan aLs „een paar apart". Op N2 is de aardige se rie met Margie voortgezet. Niet be paald groots is de Engelse tv-serie „Ene Nachtegaal" rondom de figuur van Joop Doderer. Nee, we zien Joop toch maar liever als Swiebertje dan als heer vermomde grapjas. Van lange duur waren de Oscar-melodieën van ongeveer dertig festivals in de af gelopen dertig jaar. Het was een aardige terugblik. Na een opmerke lijk „Brandpunt" heeft de KRO het zesde „duel" op het scherm gebracht. Het bood ook nu pretentieloos amu- ment, bepaadle grapjes van Kees Schilperoort in begrepen. In "t Loopt toch weer!" heeft Ben G roe nier iets verteld over zijn leven. Van deze nieuwe rubriek is stellig iets meer te maken. Het was voor liefhebbers van wielersport een teleurstelling, dat een reportage van de laatste fase BordeauxParijs om niet verklaar de reden niet kon doorgaan. Rondom een KRO-forum. Men herinnert zich, dat de KRO-voorzit- ter mr. H. W. van Doorn onlangs op het laatste ogenblik een t.v.-forum over geboorteregeling heeft afgelast. Dat was uiteraard zijn goed recht en de redenen zullen te respecteren zijn geweest. Maar terecht is de vraag gesteld, of de montage van dat fo rum nu juist vlak vóór de uitzen ding moest gereed komen. Het is bij de Omroepen namelijk een goed gebruik, dat belangrijke opnamen zó tijdig worden gemonteerd, dat de ver antwoordelijke personen er rustig een oordeel over kunnen vormen en ge ven, Bepaald niet elegant was de gang van zaken voor de katholieke deel nemers aan het forum, met aan het hoofd de bekende dokter Trimbos, die deel heeft uitgemaakt van de programma-adviesraad van de KRO. Maar over dit alles gaat het nu niet. We herinneren ons, dlat de KRO ook eerder met zijn zogeheten progressiexe t.v.-uitzendingen be paald niet altijd even gelukkig is ge weest. We denken aan een program ma in het vorige jaar, waaromtrent kardinaal Alfrink een in het open baar uitgesproken woord van afkeu ring moest laten horen. En uit deze tv-rubriek weet men, dat ook in het vaak voortreffelijke „Brandpunt" dingen zijn gezegd, die alleen maar konden opwinden, om niet te zeg gen kwetsen. Hoe nu kan verbetering in de gang van zaken worden bereikt? Het is eerder gezegd, dat met name ver antwoordelijke mensen bij de KRO- t.v. zich niet altijd volledig bewust zijn van hun taak. Zo is het by het amusements dat vaak wordt over gelaten aan lieden die onvoldoende op de hoogte zijn van de betere pu blieke smaak, zo is het ook bij nog niet gerijpte journalisten, vaak „wil de jongens", die menen voor de mi crofoon te kunnen loslaten wait hun privé zint. Bij de t.v. ziet men wel eens neer op collega's van radio; maar men kan heus een voorbeeld nemen aan de KRO-radiomensen die grote ervaring hebben, gerijpt zijn en prudentie bezitten. Overigens is dit geen nieuws. In Hilversum en Bus- sum weet men er alles van. Komende uitzendingen. Van avond draait de Nederlandse film .„Ciske de rat" naar het boek van die naam, waaraan vooral ouderen een aangename herinnering bezitten. Wie desondanks iets anders wil zien, kan terecht op N2 waar de bekende George Noordhof iets zal vertellen over vleesetende planten en waar een politiefilm draait. Dinsdag heeft de VPRO het geijkte programma met onder meer de medische rubriek van dokter Van Swol. Op N2 geeft de NTS een film met spannend avon tuur. Daarna wordt opnieuw de Zweedse filmmaker Ingmar Bergman besproken. Woensdag biedt de NC RV allerlei en N2 heeft alweer een film. Donderd g brengt de NTS voor de derde maal het Bolshoi ballet, deze keer gevolgd'door de klucht „De verschrikkelijke wraak van Frederik Nagtegaal". Voetballiefhebbers kun nen terecht op N2 voor de interland Frankrij kArgentinië. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture: reportage, commen taren, wegeninformatie en lichte grammofoonmuziek. (7.307.40 Nws; pl.m. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sextuool: gevarieerd muzikaal pro gramma. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte graimmofoonmuziek. 11.50 de mewwe cmrdimi vwte E3 VISIE OP TELEVISIE Zitting in Vredeskerk. In een niet-kerkelijke plechtigheid is de kij ker zondagmiddag getuige geweest van een plechtige zitting ter gelegen heid van de opening van de Vre deskerk in Venray. In de KRO- gids heeft men er uitgebreid over kunnen lezen. Nu kon men zelf zien. Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammofoon muziek: verzoekprogramma. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten of grammofoon- muziek. 12.50 Lidht instrumentaal ensemble en zangsotost. 13.50 Lichte grammofoon/muziek voor de tieners. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Drie van ELck wat wils: geva rieerd muzikaal programma. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Musdësta: gevarieerd muzikaal programma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheids voorlichting: Nieuws uit de Neder landse Antillen. Spreker: Henik Den- nert 18.00 Liohte orkestmuziek en zangsolisten. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over poli tieke zaken, die de aandacht verdie nen, 18.30 Radio Vollks-Undvensiitedt: Sociale wetenschap en maatschappe lijke vooruitgang, door dr. P. Thoe- nes. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Lichte grammofoommu- ziek en eventueel reportage Olym piad Toer door Nederland 1965. 20.00 Radio Kamerorkest en solist: oude, klassieke en moderne muziek. 21.00 Kopsignalen, hoorspel. 21.30 Klas siek strijkkwartet (gr.) 22.05 Ons on rustig Onderwijs: 1 jaar HAVO-ex- periment, klankbeeld. 22.20 Actuali teiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Angel-Saksische en Franse volksliedjes. 23.25 Licht in strumentaal kwartet en zangsoliste (opn.) 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPROè 8.00—24.00 AVRO 700. Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.258.30 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.0011.05 Nws). 12.00 Cosmopolitainorkestamuse mentsmuziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: uitzending voor de landbouw. 12.40 Licht ensemble met zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.10 Ac tualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: Het muzikantenuur: klassieke gram mofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voordracht. 15.25 Extra vita minen (gr.). (16.0216.07 Nieuws). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling.. 17.35 Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Promenade- orkest; gevarieerde muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Viool en pia no: klassieke muziek. 19.30 Gamelan: Indonesisch programma. 20.00 Nws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevarieerd programma. 21.40 Kunst rubriek. 22.20 Licht instrumentaal ensemble met zangsolist. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Operamu ziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Week- j our naai voor gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Dixieland-orkest. 20.40' Van Zoetskap en rinkelbellen: amu sante documentaire over de clown. 21.25 Interieur, balletprogramma en voordracht van gedichten. 21.43 Ziek zijn beter worden, medisch pro gramma. NTS: 22.25—22.30 Jour naal. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Beat in Bellevue: op treden van een vrouwelijke beatle groep. 20.20 Cara Williamge trouwd ongetrouwd, TV-film. 20.45 Drie dimensies in jazz. NTS: 21.15 22.15 De vijfde colonne: Een pop voor kleine HeLga, TV-spel (Intertel- prod.). CVK/IKOR: 22.10—22.35 Het menselijk bestaan bij Ingmar Berg man (II). door J. M ELSING 15 Het is Linden niet onbekend dat negerhoofden de blanken die in hun dorp op bezoek zijn 's avonds vaak een van hun echtgenoten of kinde ren komen aanbieden, indien de be zoekers niet zelf het verlangen naar een gezellin uitdrukken. Hijzelf heeft op dit gebied echter geen er varing en nu hem iets dergelijks overkomt en dan nog in zulke eigenaardige omstandigheden, weet hij werkelijk niet hoe te reageren. Bedoelt Kipende met zijn voor een Europeaan zo vreemd gebaar: een geschenk voor één nacht of is dit de manier waarop een zwarte bruid voor het leven wordt aangeboden? Hij zit waarachtig te piekeren over een gepaste reactie.. Opeens prikkelt het hem te ervaren wat er zal gebeu ren indien hy zich houdt aan de es sentiële regels van de negertraditie. Elke vergissing is iimmers uitgesloten Naar een gegeven van M. Haugen. indien hij het aangeboden geschenk aanvaardt en daarvoor dankt met een passende matabishDe moesoengoe bezit vele kisten met glanzende ge bruiksvoorwerpen en kledingstuk ken, opzettelijk aangeschaft om in het eenzame binnenland gebruikt te worden als ruil- of betalingsmidde len. Daar zijn de inlanders immers veel meer op gesteld dan op geld. Bij 't Licht van een benzinelamp liept hij uit zijn bagage allerlei schatten op waarmede hij de negerfioofdman overlaadt, die dankend buigt en waardig, geluidloos in de handen klapt. Zonder nog naar zijn doch ter om te kijken, neemt hij afscheid en bedenkt, afgaande op de ontvan gen geschenken, die K aloe boe hem helpt dragen, dat de blanke wel zeer in zijn schik moet zyn. Eidelijk weet Max nog helemaal niet hoe zijn zonderling geschenik er uitziet. Hij staat nog steeds in de voortent, bij het heldere lamplicht. De negerin staat nog steeds buiten, bij het houtvuur. Anioeba! roept hij, wil je even komen! Ze gehoorzaamt onmiddellijk. Daar staat ze voor hem en kijkt hem aan, zonder schroom, met een open, eer lijke blik, veel rustiger dan hijzelf is. Hij merkt dadelijk dat het meisje, wat haar ouderdom betreft, nauwe lijks de kindertijd is ontgroeid. Toch bezit haar lichaam de vormen van een volwassen vrouw, van een pas ontloken vrouw de negervrouwen zijn als verlokkende bloemen die zich onder de gloed van de tropenzon vlug ontplooien in weelderige, maar kortstondige bloei Als enig kle dingstuk draagt zij op haar bronzen huid een gaiuwe paan, die haar tot de knieën reikt en boven die stevige borstjes is vastgebonden. Zij is rij zig van gestalte de aard van haar vader waarschijnlijk. Haar bruine ogen zijn amandelvorimg, wat aan haar gelaat, dat de kleur bezit van koffie met veel melk, een grote be koring verleent en doet denken aan de negerinnen van de Mangbetoe- staim (door misvorming van het hoofd groeien de ogen schuin en verlengen zich). Haar voorhoofd is versierd met een zwart, opdikkend tatouage- motief van kruisjes. Zy draagt het diiikke, dichte kroeshaar zonder ver siering. Met meisje is niet beledigd omdat de moesoengoe haar zo lang en on derzoekend aankijkt. Max gaat op een kist tegenover haar zitten en mompelt: „Wat moet ik daar niu mee beginnen?" Hy ont steekt een sigaret, grijpt Anioeba bij de hand en trekt haar mee naar bui ten, tot bij het vuur. Daar gaan ze beiden zitten: hij in zyn ligstoel, zij aan zijn voeten. Hij rookt, in ge dachten verzonken, inspiratie zoe kend. Zij wacht geduldig en staart in het vuur. Na een poosje kijkt hij haar aan. Wij moeten eens ernstig met el kaar praten. Anioeba. Rook je? Vreemdie waag! Alle negers en negerinnen zijn gek op tabak. Hij geeft haar een sigaret. Zij steekt ze tussen de lippen en zuigt zo gul zig, dat ze bij het uitblazen van de rook op een kleine dampende loco motief lijkt. De moesoengoe waagt dan wat zij zelf over de vreemde transacties met Kipende denkt. Het zou hem niet verwonderen haar te horen antwoor den: „Ja hebt mij behandeld als een stuk vee!" Maar ze geeft helemaal geen antwoord. Ze begrijpt niet wat hij bedoelt. Ach, met negervrouwen heeft Max Linden helemaal geen er varing. Hij moet het over een andere boeg gooien. Anioeba, wil je nu altijd bij mij blijven? Indien het mijn meester behaagt. Zo. en wie is je meester? Jij, moesoengoe. De meester fronst de wenkbrau wen. Zou je niet liever willen terug keren naar de loepangoe van je tata (vader)? Indien het mijn meester be haagt. Hoe heb ik het nu met jou, meisje? Ik stel je twee heel ver schillende vragen en je geeft mij tweemaal hetzelfde antwoord! Je moet toch een van beide dingen ver kiezen. Ik verkies wat de meester ver kiest. Hou nu eens op met dat meeste ren, kind. De meester is Moengoe en die zit in de hemeL Laten wij het even anders proberen. Je hebt ge zien wat er tussen je vader en mij is gebeurd. Ben jij niu volgens de in landse wet mijn vrouw, mijn echt genote? Begrijp je die waag? Daarop weet Anioebewel te ant woorden! Neen, je wouw ben ik niet, want je hebt mij niet als bruid uit verkoren en je bent niet naar de loepangoe van mijn vader gekomen om mij te halen en mee te voeren naar jouw eigen groene woning. Neen, ik heb niet op je gewacht, want dan zou ik mijn lichaam ingewre ven hebben met olie en moeder zou mijn haar opgesmukt hebben. Neen, je vrouw ben ik niet. Dat is tenminste duidelijke taal, kleine Anioeba. Zo weten we nu al vast wat je niet bent. Jammer dat je nu ook niet kunt zeggen wat je wèl bent voor mij! Dat weet je toch, moesoengoe! Ik ben je slavin. Goeie genade, kind! Hoe kom je daarbij? Ik ben voortaan jouw bezit, heer. Mijn vader heeft me bij jou gebracht en jy hebt mij gekocht. Voortaan hoor ik je toe. Je kan met my doen wat je wilt! Het meisje zwijgt en buigt het hoofd. Max zit er een ogenblik vertederd naar te kijken. Dan raakt hij haar aan en keert haar gelaat naar het zijne. Op haar voorhoofd voelt hy de inkervingen en glimlacht: (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2