Gehavend Benfica ontging zege in moerasvoetbal INTER MILAAN VEROVERDE EUROPA-CUP Onbespeelbaar veld en vijandig stadion bezorgden Benfica de nederlaag Jong Oranje versloeg met moeite Italiaanse jeugd DRU Volendam verovert wisseltrofee op CVV tegen verhouding in F ull-prof-elftal Goed spelend Zwitserland kon nederlaag niet voorkomen van DWS PRINS TOCH WEER BIJ AJAX VRIJDAG 28 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Internazionale heeft de Europa-cup voor lands kampioenen, de meest begeerde trofee in het Europese voetbal, behouden. In triomf droegen de spelers de beker na de finale tegen Benfica, die zij met 10 hadden gewonnen, langs de enthousiaste menigte op de tribunes. Het grote moment, waarvan zij een jaar hadden gedroomd, was werkelijkheid geworden. Voor de tweede maal had Internazionale getoond over het sterk ste clubelftaf van het continent te beschikken. De spelers van Benfica hadden het hoofd afge wend. Het was hen te machtig geworden. Maar de meest ongelukkige speler der Portugezen zat op dat moment met zijn verdriet* alleen in de kleedkamer: doelman Costa Pereira. Het ene beslissende doelpunt, gescoord door Jair met een simpel schot, kwam geheel op zijn rekening. Buiten zijn schuld werd hij in de veertiende minuut van de tweede helft uitgeschakeld voor de verdere strijd en terwijl hij van het veld strompelde liet hij zijn ploeg de zware taak om de door hem opgelopen achterstand weg te wer ken. Het werd voor de tien Benfica-spelers een onmogelijke taak op het drassige veld, dat de spelers voor zo'n zware opgave stelde. Te zwaar, hetgeen uit het spel was af te leiden. Combinaties liepen vast in de stroom, de bal kleefde aan het waterHet drama Costa Pereira werd het blijspel voor Internazionale. De vreugde, die zich bij het eindsignaal van de luidruchtige menigte meester maakte laat zich moeilijk beschrijven. De Italiaanse waterlinie, die Pluvius onder donderend geraas in de nacht van woensdag op donderdag gelegd had in het San Sirostadion in Milaan en waarvan het peil op Hemelvaartsdag nog werd verhoogd, heeft noch Internazionale Milaan noch Benfica Lissabon in de Europacup-finale tol voordeel gestrekt. Integendeel het betekende een grote rem op de spel- ontplooiing van beide ploegen. De „slag op het waterfront", werd een kansspel, waarin Inter rond de roulette bijna 80.000 landgenoten wist, die het „Casino" tot een hel maakten. Rouge et noir De Milanezen zagen echter maar één kleur: het blauw en zwart van hun favorieten. Reeds enkele uren voor de wedstrijd begonnen zij de tribunes te vullen en aldra ontstond er een spektakel waarbij horen en zien verging Vuurpijlen schoten de lucht in, toeters en claxons produceerden een oor verdovend geluid en het werd slechts even stil, toen een rookbom een grijs gordijn in een van de hoeken van het veld legde. Waar moest dat heen met zo'n ouverture? SAW AH Het werd benauwd om het hart en toen de ploegen het veld betraden, werkte dit op de Milanezen als de rode lap op een stier. Het geluids volume dat ze voortbrachten leek onbegrensd. Zodra het beginsignaal van de Zwitserse arbiter Dienst echter had geklonken, koelden de gemoederen enigszins af. Geen won der Wel hadden zij een kwar- tie tevoren Dienst in een regenjas gehuld en omringd door tientallen fotografeh door de sawah zien wan delen, maar dat het zo erg was Neen, dat hadden zij niet verwacht. Hoog spatte het water op bij elke stap die de spelers deden en de bal trok een spoor door de plassen, die in elkaar overliepen en de hele gras mat hadden doorweekt. Op de meest onverwachte momenten smoorde het leder in het vocht. Voetbal was op dit veld een schier onmogelijke zaak. Het werd een Kansspel, waarin aan vankelijk Internazionale de beste kansen scheen te hebben. Het ver ontrustte de Portugezen zelfs zo, dat zij verscheidene keren naar ongeoor loofde middelen grepen om de aan vallen van Inter af te breken. Het gaf de drijfnatte Milanezen op de glimmende tribunes aanleiding tot schrille door merg en been dringen de fluitconcerten. Inter kon het water echter niet ontwijken, de barrière was te mach tig. En Benfica gevaarlijk ver ook drongen de Portugezen door in de Milanese verdedigingsgordel, maar het water remde ook hum acties af. In de Benfica-defensie was het voor al spil Germano die met zijn koel bloedig ingrijpen, imponeerde. Hoe moeilijk het voor beide aanvalslinies ook was tegen de „stroom" op te roeien, toch zou de eerste helft een doelpunt brengen. richtte en de bal schoot door 't moe ras in de richting van het Portugese doel. Op onbegrijpelijke wijze liet doelman Costa Perreira het leer glip pen. Wel trachtte hij nog zijn fout te herstellen, maar tergend langzaam rolde de bal over de doellijn. Helenio Herrera had in de regen zijn strijdplan gemaakt. De lange pass en vooral over de vleugels was niet effectief gebleken op de drassige grasmat. Hij spoorde zijn jongens aan tot een temposlag met kort, overrompelend samenspel. Her rera had niet voor dovemansoren gesproken. Met sublieme combinaties drukten zij Benfica in de verdediging. Er ontstonden kansen, maar de Mila nese schutterij wist ze niet uit te buiten. Mazzola kwam wel heel dicht bij een doelpunt, maar de bal stuitte af van de paal. De stormbal ging in top bij Benfica. Even later werd werd het SOS uitgezonden. TIEN MAN Costa Perreira was geblesseerd geraakt en kon zich nog nauwelijks bewegen. Niets hielp: geen wonder- spons, geen wonderdokter, geen won- derbalsem. Germano trok Costa Per- reira's trui aan en ging in doel. Ben- fica's ongelukkige doelverdediger strompelde naar de kleedkamer. Met nog ruim een half uur te spelen stond Benfica met tien man in het veld. De enige kans voor de Portu- Het eerste, enige doelpunt in de wed strijd InternazionaleBenfica. Doel man Pereira tracht tevergeefs de bal te pakken te krijgen Inter heeft de beker verworven. gezen was gelegen in een furieus of fensief. Inter, dat door het oponthoud voor Costa Perreira uit zijn ryithme was gehaald, moest terug. De Portugezen speelden met een geweldige inzet en Germano kon van af zijn nieuwe post de strijd vanuit de verte volgen. Slechts zelden kwam Inter in zijn nabijheid en zo dit ge beurde, werden de Milanese aanvals- lijnen tijdig afgesneden. Niet altijd echter op even galante wijze, waardoor de Portugezen veel van hun sympathie verspeelden. On danks de versterkingen die de Mila nezen in hun verdediging hadden aan gebracht, slaagde Benfica er enkele malen in hierin een bres te slaan. Sarti stond echter op zijn post. In de eindfase rukte Inter met over links buiten Corso geleide aanvallen nog enkele malen gevaarlijk op, maar het doelpunt, dat de Milanezen vrijer had moeten doen ademen, kwam er niet uit. Het ene voor Costa Perreira zo ongelukkige doelpunt bleef be slissend. Vooral dank zij een sterke eerste helft heeft het team van Jong Oranje op Hemelvaartsdag in Novara, op 40 km van Milaan gelegen, een verdiende 31 zege behaald op een Italiaanse selectieploeg van jeugdige semi-profs. Was de eerste helft duidelijk voor Nederland, na de rust beheersten de Italianen, luid aangemoedigd door de enkele duizenden toeschouwers, de strijd. Dat was vooral te danken aan een tweetal vervangingen in de ver dediging van de Azzuri. De invallers gaven de Italiaanse defensie een aanmerkelijk grimmiger aanzien. Aanvalsleider Brokamp, die in de eerste helft bijzonder gevaarlijk was, kon na de hervatting niet tegen de nieuwe stopper, die de gastheren in het veld brachten op. Dat kostte de Neder landse aanval aanmerkelijk stootkracht. Te meer daar Giesen en Verdonk, die de vleugelplaatsen bezetten, kennelijk werden geïmponeerd door het Italiaanse geweld. Angstige momenten OVERMACHT In de 24e minuut opende Brokamp met een prachtige kopbal de score. Venneker had tevoren aan de zijlijn de bal vrijgemaakt waarna Giesen met een hoge voorzet Brokamp be reikte, die de Italiaanse goalie geen kans gaf. Nederland ging door. Desondanks duurde het nog tot de voorlaatste minuut van de eerste helft voordat Giesen de stand op 20 kon bren gen. De doelman van de gastheren Het kwam twee minuten voor de rust totaal onverwacht. Uit een aan val op rechts kwam de bal bij Jair, die schuin voor het doel stond. Hij Een triomferende Jair houdt de fel- omstreden trofee in de hoogte tij dens de ereronde door het stadion, gevolgd door Suarez, Bedin, Picchi, Guarnieri, Burgnich en Facchetti. weifelde met uitlopen. Dankbaar maakte de PSV'er van die fout ge bruik door laag in te schieten. Angstige momenten beleefde de kleine Nederlandse kolonie na de hervatting. Steeds weer belaagden de Italiaanse aanval het doel van keeper Thie. Een fout werd de ADO- doelman in de achtste minuut nood lottig. Hij sloeg de bal juist voor de voeten van Angelo Perini, die van dichtbij scoorde. Het veldoverwicht van de Azzuri bleef gehandhaafd, maar zij slaagden er niet in de gelijkmaker te scoren. Integendeel, Nederland kon het ver schil van twee doelpunten in de slot fase nog herstellen. Een prachtige solo van Giesen, die de Italiaanse stopper knap passeerde, was daar de oorzaak van. p %«r i 'U GASCONVECTOR °Q ZILVEREN MOLEN VAN LFC WEER VERGEVEN Ten aanschouwe van een vrij groot aantal voetballiefhebbers waaron der ook een contingent uit Rotter dam en Volendam heeft het te elfder ure voor VUC ingevallen Vo lendam woensdagavond in de finale- strijd van het Zilveren Molentoernooi met 12 „landskampioen" CVV ver. slagen en dus voor de eerste maal een jaar beslag gelegd op de reeds vijftien jaar lang in omloop zijnde en felbegeerde zilveren wisseltrofee. Voor de Rotterdammers ongetwij feld en wat teleurstellend resultaat, temeer omdat zij in technisch opzicht de meerderen van de Volendammers waren. Zij moesten het ditmaal echter zon der de amateur-internationals links buiten Roggeveen en linksbinnen Vermeulen stellen, hetgeen in verge lijking met de halve eindstrijd tegen RCH duidelijk merkbaar was. Evenals destijds in de wedstrijden tegen LFC en Lugdunum heeft Vo lendam ook nu min of meer tegen de aanvankelijke verhouding en ver wachting in de zege behaald. Mat begin De eerste 10 minuten van de strijd verliepen vrij mat. Er werd van weerszijden nogal „doorzichtig" ge speeld, zodat de verdedigingen met weinig moeite afdoende konden in grijpen. Langzamerhand kwamen de aanvalslinies wat meer op „wed- strijdtemperatuur" en moest b.v. in de 15de minuut CVV-doelman Kutte- rink zijn eerste save verrichten, toen rechtsbinnen Van Tol een voorzet van rechtsbuiten Harregat ineens in een doelpuntrijpe loeier omboog. Nauwelijks 1 minuut later mocht Volendam zich gelukkig prijzen, dat na een schot van linksbuiten Wuijts de bal uit de niet al te klemvaste handen van doelman Kemper nog juist tot hoekschop sprong. Na deze inleidende fasen werden de CVV-aanvallen steeds talrijker en gevaarlijker doch doordat enkele voorzetten van de razendsnelle rechtsbuiten Van Baaren, zowel door midvoor Putters als linksbuiten Wuijts wegens slecht schieten om zeep werden geholpen bleven de re sultaten uit. Volendam kon dan ook langzaam maar zeker onder de sterke druk uitkomen en omdat de tegenaanval, len mede aan te kort spel mank gin gen, kon de Rotterdamse verdediging met stopper Smit aan het hoofd elk gevaar afdoende bezweren. Nadat aan de andere zijde de Volendamse verdediging eveneens met succes ook al was het vaak op het nippertje enkele aanvallen had afgeslagen ontsnapte het CV V-doel in de 25ste minuut onverwacht aan een doorbo ring en wel doordat rechtsbinnen v. Tol een voorzet van de naar rechts gezwenkte midvoor Vlak voor open doel radicaal naast schoot. In de 35ste minuut schoot de Rot terdamse linksbinnen Van Dijk in eens hard in doch kon doelman Kern- per de bal nog juist uit de linkerbo venhoek tot hoekschop stompen. Uit deze door Van Baaren scherp ge plaatste hoekschop kopte Wuijts over Kemper heen feilloos raak 10. Grotere druk Voor Volendam betekende dit doel punt kennelijk het sein om er nog een schepje bovenop te gooien en de CV V-verdediging onder grotere druk te zetten. En met uiteindelijk succes. Want nadat Vlak rakelings naast had geschoten kon hij in de 40ste minuut uit een voorzet van linksbuiten Veerman de gelijkmaker inknallen 11. Na de aftrap voorkwam Kemper een doelpunt door een prachtige on verwachte omhaal van Wuijts even prachtig tot hoekschop te stompen. Uit deze niets opleverende hoekschop treuzelde linkshalf De Quant te lang met wegwerken waardoor Vlak zich meester van de bal kon maken om na een korte solorush de te laat rea gerende Kutterink voor de tweede maal nu in de laatste minuut voor rust het nakijken te geven 12. Na de hervatting zette CVV direct zichtbaar alles op alles om de stand ten minste weer in evenwicht te brengen. Mede door te kort spel en onzuiver schieten slaagden de .Rot terdammers hierin echter niet en kon hoewel vaak onder hoge druk staan de, de Volendamse verdediging met succes meewerken en de uiteindelijke zege. Het CVV-overwicht werd wel het meest duidelijk getypeerd door het feit, dat in de 10de minuut nota bene rechtsback Lagendijk zijn voor hoede even ging versterken en mo gelijk ook nog succes zou hebben ge had indien hij na fraai solowerk zelf had geschoten in plaats van voor te zetten naar het beurtelings missende binnen trio. Daar Volendam steeds weer pro beerde om wat meer veilig evenwicht in het spel te krijgen werd de strijd langzamerhand iets feller, ook al handhaafden beide partijen tot het laatste fluitsignaal van arbiter Schalks de sportiviteit. Circa 10 mi nuten voor tijd kreeg Volendam nog een pracht kans om de voorsprong wat veiliger te stellen en wel toen Vlak een voorzet van Karregat han. dig naar Veerman doortikte. Deze wipte de bal weliswaar over Kutte rink heen doch ook net over de lat. Dat na afloop de overwinnings vreugde in het Volendamse kamp groot was behoeft nauwelijks betoog. Ook niet dat elf teleurgestelde Rot terdammers het veld verlieten. Zij hadden er ongetwijfeld meer van verwacht. Er bestaan plannen bij DWS om het komend seizoen met een prof elftal deel te nemen aan de compe titie van de eredivisie, zo deelt se cretaris Luikinga van DWS mede. Dit is uniek voor het Nederlandse voetbal. Alle spelers van het eerste elftal krijgen een full-prof-contract aangeboden. Zij krijgen tot eind deze week de tijd een beslissing te nemen. Ben Roode van DWS is op eigen verzoek op de transferlij st geplaatst. Hij zal hoogstwaarschijnlijk naar He racles gaan, van welke vereniging hij een interessante aanbieding heeft gekregen. De CVV'er Roogeveen is in onderhandeling met DWS. Het Zwitserse elftal, dat in de voorronden van het wereldkampioen schap nog tweemaal tegen Nederland moet uitkomen, heeft woensdag in een „gewone" interland in Bazel met 10 van West-Duitsland verloren. Het enige doelpunt werd in de 43e minuut met een kopbal gescoord door de Duitse middenvoor Walter Rode kamp. De Duitse ploeg had gedu rende de gehele wedstrijd een veld overwicht, maar de aanval was niet doortastend genoeg. De combinaties kostten teveel tijd en de persoonlijke acties waren meestal verre van bril jant. Middenvoor Rodekamp voldeed als vervanger van Uwe Seeler redelijk, de beide buitenspelers Heiss en Re- bele bleven echter onder de maat Deze zullen wellicht in de voor Duits land zeer belangrijke wereldbeker wedstrijd tegen Zweden worden ver vangen. De Zwitsers, die in de verdediging een moderne variant van het al-oude grendelsysteem toepasten, speelden tenminste een klasse beter dan en kele weken geleden tegen Albanië (1-0). Het team maakte na de rust dankzij enkele omzettingen een ster kere indruk dan daarvoor. De Zwit sers brachten veertien spelers in het veld, onder wie de nieuwelingen Fuh- rer, Brenna (goed debuut) en doel man Prozperi. Na twee jaar voor F.C. Kaisers- lautern gevoetbald te hebben zal Ko Prins weer bij zijn oude vereniging AJAX terugkeren. Hij wilde al ge ruime tijd terugkeren. O.a. Blauw Wit, Telstar, Go Ahead ei» Enschede hebben onderhandeld, maar tot een definitieve transfer kwam men niet. Het echtpaar Prins en twee be stuursleden van Ajax reisden woens dag naar Kaiserslautern, waar men tot overeenstemming kwam. Over 't bedrag is niets bekend.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9