S)e CetcbeSoiiAcmt Honderden doden bij mijnramp in India Ondergrondse ontploffing Ook Amerikaanse vloot bestrijdt de Vietcong VERF BUITEN BETER Koningin Elizabeth bezocht West-Berlijn en de „muur" VERFT BUITEN BEST Kreymborg VRIJDAG 28 MEI 1965 56e JAARGANG No. 16.536 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAFENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe watersport in Milaan Teut. 2.09.35 Red. 2.00.15, 235.94 Advert 2.08.20 Klachten bezorging S 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.08 Abonn. 0,78 p.w„ 335 p. mnd„ f 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Bij Dhanbad, in de staat Bihar, heeft zich vanmorgen in een steenkolenmijn een ontploffing voorgedaan. Volgens het pers bureau Press Trust of India zou den daarbij meer dan 300 mensen zijn omgekomen. Dhanbad ligt ongeveer 250 km ten noordwes ten van Calcutta. Indien het dodencijfer bevestigd wordt, is dit de grootste mijnramp sinds februari 1962, toen in een mijn bij Saarbrücken 298 Westduitse mijn werkers door een gasontploffing om het leven kwamen. De ergste mijnramp heeft zich voorgedaan in april 1942, toen in Mandsjoerije in de mijn Honkeiko 1549 mijnwerkers werden gedood. De ramp in India had vanmorgen vroeg plaats, tijdens het wisselen der ploegen in de steenkolenmijn Bhori, honderd kilometer van Dhan bad. Een enorme ondergrondse ont ploffing doodde volgens een vak bondsleider en parlementslid van de staat Bihar alle arbeiders in en bo ven de mijn. Over een gebied van ruim zes vierkante kilometer werd een enorme ravage aangericht. Naar een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft medegedeeld, hebben vier torpedobootjager van de Amerikaanse zevende vloot stellin gen van de Vietcong langs de kust- beschoten. Dit was de eerste maal, dat Amerikaanse oorlogsschepèn in de strijd in Vietnam werden ingezet. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben gisteren verschei dene aanvallen op doelen in Noord- Vietnam uitgevoerd. Skyraiders van de Zuidvietnamese luchtmacht bom bardeerden militaire installaties bij Dong Hoi, ongeveer 80 km ten noor den van de zeventiende breedte graad. Volgens de vliegers werden de doelen voor 55 procent verwoest. Zuid-Korea biedt grote troepenmacht aan Volgens het blad Dongailbo heeft Zuid-Korea aan Zuid-Vietnam aan geboden een leger van 30.000 man te zenden voor de strijd tegen de Vietcong. Dit aanbod zou door pre sident .Park Tsjoeng Hee zijn gedaan tijdens zijn recente bezoek aan Washington. Nieuw-Zeeland zal een batterij veldartillerie naar Zuid-Vietnam zen den. De Zuidvietnamese regering had onlangs om Nieuw-Zeelandse troepen gevraagd ter ondersteuning van de strijd tegen de Vietcong. Volgens gezaghebbende zijde zal de Nieuw-Zeelandse eenheid bestaan uit honderd artilleristen met vier 105 mm-houwitsers van een Italiaans type, dat bij de Navo-landen in ge bruik is. De eenheid zal zich voegen bij het Australische bataljon van 800 infanteristen, dat woensdag uit Syd ney naar Zuid-Vietnam is vertrok ken. Bolivia heeft twee presidenten Het Boliviaanse kabinet en het opperbevel van het leger hebben be sloten, dat generaal René Barrientos het presidentschap moet delen met generaal Alfredo Ovando Candia, de opperbevelhebber van de strijdkrach ten. Barriëntos en Ovando Candia zul len evenveel macht hebben en het regeringsprogramma blijft gehand haafd, zo hebben twee ministers en generaal Ovando Candia na een ge zamenlijke vergadering van kabinet en opperbevel meegedeeld. De maatregel volgde na onlusten en demonstraties die tien dagen heb ben geduurd en waarbij naar schat ting 100 mensen zijn omgekomen. De minister van landsverdediging, generaal Guzman, heeft later mee gedeeld, dat de mijnwerkers de over eenkomst inzake een staken van het vuren hebben geschonden. Er had den zich gevechten voorgedaan, waar bij twee militairen werden gewond. Mijnwerkers van de tinmijn bij Catavi hadden een militaire post aan gevallen. De aanval werd afgeslagen. Soekarno koos Singapore als vergeldingsdoel Generaal Aehmed Jani, de Indo nesische minister van Voorlichting, heeft woensdagavond voor een bij eenkomst van studenten verklaard, dat president Soekarno „de vernie tiging van Singapore met strategische wapens heeft gelast in geval de Britse imperialisten tot een agressieve actie tegen Indonesië mochten overgaan". In een voordracht over de „aspec ten van de Indonesische confrontatie politiek", zei de generaal, dat „de Britse en Amerikaanse imperialisten nimmer tevoren een zo grote mili taire concentratie in Zuidoost-Azië hebben gehad. „De Engelsen hebben twintig eska drons vliegtuigen in Maleisië, als mede een groot aantal oorlogsbodems van verschillende typen, ongerekend 22.000 man Maleisische troepen en 70.000 man uit de Gemenebestlan- den", aldus generaal Jani. Dr. Soebandrio, eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken, heeft 't Indonesische volk er woens dag nog eens aan herinnerd, dat „de Amerikaanse en Britse imperialisten een aanval op Indonesië voorberei den, openlijk dan wel bedekt". H.M. Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip, gefotografeerd bij de Berlijnse muur op de Potsdamerplats (Advertentie) Lagerhuis volgt Hogerhuis niet Verwerping wetsontwerp inzake homosexualiteit Het Britse Lagerhuis heeft woens dag met 178 tegen 159 stemmen een door het Labourlid Leo Abse inge diend wetsontwerp inzake het wet tigen van homoseksueel verkeer tus sen volwassenen verworpen. De hui dige wet dateert van zeshonderd jaar geleden en stelt alle vormen van homoseksualiteit strafbaar. Door de verwerping van het wets voorstel van Abse is een paradoxale situatie ontstaan. Het Hogerhuis, dat met zijn meerderheid van Conser vatieven vaak als „behoudend" en „reactionair" wordt aangeduid, heeft zich in dit geval namelijk progres siever getoond dan het Lagerhuis. Het heeft al in twee lezingen een wetsontwerp van dezelfde aard, in gediend door Lord Arran, goedge keurd. Excuses aan wachtende soldaten Het bezoek van het Britse vorste lijke paar aan Berlijn heeft gisteren een kleine zes uur geduurd. Gistermiddag vloog koningin Eliza beth met haar gemaal, prins Philip, naar Hannover. Op 't vliegveld Tem pelhof werd hun uitgeleide gedaan door de Westduitse bondskanselier Erhard en de burgemeester van West- Berlijn, Brandt, alsmede de drie wes telijke stadscommandanten. Met een bezoek aan Hamburg, dat vandaag plaats vindt, wordt het VADER SCHOOT KINDEREN DOOD In Düsseldorf heeft woensdag een vader, die uit de ouderlijke macht was ontzet, zijn twee zoontjes van acht en drie jaar doodgeschoten en twee politiemannen en zichzelf met pistoolschoten zwaar gewond. Toen de politiemannen met een deurwaarder de woning wilden in gaan werden zij neergeschoten. De deurwaarder werd niet geraakt en vroeg om politieversterking. Voor de inzittenden van een gealarmeerde politiewagen echter de woning kon den binnendringen, schoot de man zijn beide kinderen dood en verwond de zichzelf levensgevaarlijk. staatsiebezoek aan West-Duitsland besloten. Vanavond vertrekt het Britse koninklijke jacht „Britannia" uit Hamburg naar Engeland. In een toespraak in Berlijn verze kerde koningin Elizabeth de West- Berlijners, dat zij konden blijven re kenen op de volle steun van die Brit se regering. Glimlachen. De Engelse koningin en de hertog van Edinburgh reden langs de Ber lijnse muur. Bij de Brandenburger poort stond de stoet tweemaal stil. Op een gegeven ogenblik wuifde de hertog glimlaahend naar Oostduitse militairen. Deze glimlachten even eens, maar zwaaiden niet terug. Het aantal Westberlijners, dat langs de route stond opgesteld werd geschat op een kleine half miljoen. Explosieven bij bezoek. Kort nadat koningin Elizabeth het op Westberlijns grondgebied staande monument voor de Russische geval lenen uit de jongste oorlog was ge passeerd heeft een politieman een drietal van lonten voorziene bommen gevonden. De helse machines, waar aan een Russische vlag was verbon den, lagen achter een hek verborgen. De bijna 7000 militairen van het Britse Rijnleger, die woensdag een half uur langer in de houding moesten wachten, kregen verontschuldigingen van de legerleiding aangeboden. Nadat de koningin de troepen in het opleidingskamp Sennelager had geïnspecteerd, kregen de soldaten via luidsprekers te horen, dat het de Lei ding speet, dat zij een half uur had den staan wachten, doch dat dit kwam doordat de trein met de koningin vertraging had. Israëlische aanval op Jordaans gebied Israëlische strijdkrachten hebben gisteravond een aantal vergeldings acties uitgevoerd voor recente aan vallen op Israëlische burgers. Zij drongen daarvoor ver in het Jor daanse gebied door. Dit werd door een woordvoerder van het Israëlische leger bekendge maakt. Hij zei, dat de troepen een „terroristische basis" in Sjoeneh, aan de andere zijde van de Jordaan, vol ledig hadden verwoest. (Advertentie) Koel iveer T^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594 l Advertentie) Wilde Churchill VRIJETIJDSBESPARING Het personeel van de DAF-fabrieken heeft woensdag op grootse wijze afscheid genomen van zijn directeur „Mijn heer Huub" van Doorne. Toen de heer en mevrouw Van Doorne door de grote zaal liepen, waar het afscheid ge- bomden werd weerklonk een daverende ovatie: MevrouwVan Doorne bleek haar ontroering niet geheel meester. een kernbomaanval James Farley, een vooraanstaand Amerikaans democraat en een figuur van belang onder Franklin Roosevelt, heeft verklaard in 1947 uit de mond van sir Winston Churchill gehoord te hebben dat deze, wanneer hij zijn zin zou krijgen, de Russen met het volledige kernwapenarsenaal wilde aanvallen als zfj zich niet binnen negentig dagen uit Europa zouden terugtrekken. Toen Churchill deze uitlating deed, tijdens een gesprek in zijn woning waarbij Farley aan wezig was, zat hij niet in de rege ring. Hij was toen leider van de Con servatieve oppositie. Binnen 48 uur hebben zich twee incidenten voorgedaan aan de Turks- Syrische grens. Het laatste incident heeft volgens Turkse persberichten aan twee Syriërs het leven gekost. Twee Syriërs werden gevangen ge nomen. Syriërs zouden de Turkse grenspost Tof, in de gemeente Kiri- chan, aangevallen hebben. Dat is nu bij Kreymborg vrijetijds- kleding kopen. De kleine storing die op Hemel vaartsdag met regen en plaatselijk zware onweersbuien ons land pas seerde, was vanmorgen boven Noord-Italië aangekomen. Een uit loper er van strekte zi.b nog tct yver het zuiden van ons land uit, waar het vanmorgen plaatselijk nog flink regende. Bij IJsland is in de afgelopen da gen een hogedrukgebied ontstaan, dat nu zeer krachtig is er dat de al gemene circulatie beheerst. Er beu e gen enikele storingen omheen, waar van er vanmorgen een boven No *rd- Scandinavie was aangekomen. Deze storing blijft vanwege zijn zuidoostelijke koers op enige afstand van ons land. Een zwakke rug van hogedruk die boven Zuid-Scandina- vië ligt komt nog een weinig naar het zuiden. In verband hiermede moet in ons land op noordoostelijke winden wor den gerekend, waarmede nog steeds vrij koude lucht zal worden aange voerd. De lucht is ook nog onstabiel, zodat de kans op buien nog niet ge heel verdwenen is. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Mei: zon op 4.29, onder 20.47; maan op 3.53, onder 19.06. H oogwaterstanden 29 Mei: v.m. 3.35; n.m. 16.14. KORRELTJE Men kan beter met zijn voeten struikelen dan met zijn tong. (Zeno)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1