Dertien doden in het verkeer Negentiende St. Jorismarsen te Oegstgeest uitnemend geslaagd Record aantal deelnemers (5300) startte onder grote belangstelling ALPHENSE AVONDVIERDAAGSTE ZATERDAG BESLOTEN MET DEFILE VOOR AUTORITEITEN ZWART WEEKEINDE Portland Singers namen de wisselbeker van Vendelly's over na spannende finale Gillende vrouw verjaagt overvallers MAANDAG 24 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De onder auspiciën van de wan delkring Leiden en Omstreken vori ge week voor de achtste maal gehou den Avondvierdaagse te Alplien a. d. Rijn, kreeg zaterdagmiddag de officiële erkenning van het gemeen tebestuur. Zo althans menen we te mogen zien het feit dat bugemeester Z. Bruins Slot, met de wethouders J. v. d. Berg en Ph. H. Rogaar en de gemeentesecretaris, de heer A. Veen- huysen, met him echtgenoten op het bordes van het raadhuis hadden plaatsgenomen om het défilé van uc bijna negenhonderd wandelaars af te nemen. Het was een prachtige bekroning van heft onvermoeide wenken van de men/tor voor de wandelsport in onze gemeente, de heer J. P. Woerdes. Overigens dit evenement waarbij zo veel jeugdige personen uit onze ge meente betrokken waren, is inder daad waard een plaats te krijgen in je gebeurtenissen van importantie in de gemeente. Want de belangstelling voor de feestelijke stoet was, mede dank zij het fraaie weer, zeer groot. De deel nemende verenigingen en scholen lopen op de laatste middag altijd in hun sporttenue. Er werden ook nu weer zeer veel bloemen aangeboden en zo werd het alles tot een kleur rijk en blij geheel. Precies haUf vijf begon de intocht der wandelaars, vanaf de Heul. Ver schillende muziek- en tamboerkorp sen zorgden voor een gewaardeerde aanvulling van de gezelligheid. Via de Hooftstraat, v. Mandersloostraat, Wifliheimdnalaan en Visserpark ging men langs het raadhuis waar jong en oud vriendelijk wuifden naar het college en de vlaggen gestrekt wer den. En even spontaan werd vanaf het bordes terug gegroet. Oudste loper Een aardig moment was, toen burgemeester Bruins Slot, met de heer Woord es van het bordes kwa men om de 72-jarige Leddenaar, de heer v. d. Fluit, met zyn prestatie te complimenteren, waarvan de laat ste wel even beduusd was. De groe pen voor hem waren doorgelopen en achter hem was enige ruimte. Kor daat stapte hij na de felicitatie weer verder; een eenzame figuur in nie mandsland. Het was een prachtig half uur, deze intocht van een vierdaagse die, dank zij uitstekend wandelweer weinig on gemakken opleverde; wat niet weg nam, de mensen van de EHBO heb ben hun diensten weer bewezen, al was het alleen maar door het feit dat ze er waren. Het kasteel „Oud-Poelgeest" werd zaterdagmiddag op vreedzame wijze „belegerd" door duizenden welpen, kabouters, padvinders, gidsen en ver kenners ter zee en te land. Meer dan 5300 deelnemers, beho rende tot de volgelingen van Baden Powell hadden er zich verzameld. „Een record aantal", vertrouwde ons de algemeen marsleider, de heer J. Seriier, toe. Helaas was er niet voor allen een plaatsje op het groene grastapijt voor het bordes van 't kasteel. Zo kwam het dat, voor de goede gang van za ken bij het afmarcheren, velen reeds op de paden van het buitengoed vol ongeduld stonden te „trappelen". Om even over half drie trad de Goudse Padvindersband aan en werd onder het blazen van het „Generaal Saluut" de vlag gehesen. Daarna klonk uit volle borst het „Hoort, zegt het voort". De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer G. Lignak sprak een woord van welkom tot de bur gemeesters H. L. Du Boeuff (Oegst geest); Van der Willigen (Leiden); B. N. Koomans (Rijnsburg) en P. M. F. Smolders (Voorhout). Voorts waren op het bordes een groot aantal andere autoriteiten aan wezig. De heer Lignak overhandigde bur gemeester Du Boeuff een fraai zil veren bekertje met padvindersem bleem, terwijl een padvindster hem een boeket bloemen aanbood. „Het is voor de zestiende maal dat ik de Jorismarsen mee mag maken", aldus Oegstgeests burgervader in zijn openingstoespraak „En ook vandaag is het weer een dag van 'n joyeus, kleurig en fleurig geheel. Ik ben verheugd te constateren, dat dit wan delfestijn zo uitgegroeid is, maar het deelnemersgetal is benauwend als ik denk aan de zware belasting die dit vormt voor het verkeer! GEEN ONGELUKKEN Na deze speech werd direct gestart en ze hebben er met zijn allen een waar wandelfeest van gemaakt. Dank zij de voortreffelijke wijze waarop de Rijkspolitie, die was .uitgebreid met een groot aantal reserve-politie mannen, het verkeer geregeld heeft, verliepen de marsen over V/z en 15 km bijzonder vlot! Ongevallen hebben niet plaats ge vonden, waarmede adjudant Koerten en zijn mannen hebben bewezen dat ondanks de belasting van het ver keer een dergelijk wandelfestijn nog mogelijk is! Merkwaardigerwijze was het juist op het terrein van Poel geest zelf dat de pleisters er aan te pas moesten komen. De EHBO onder leiding van de heer H. Dirkse en de Rode Kruis kolonne „Rijnland" met aan het hoofd majoor Van der Horst waren present. Onder super, visie van dokter H. A. Reterink wer den de moeilijkheden goed opgevan gen. DRUMBANDS Talrijke drumbands brachten de wandelaars op „gang". De 7Vt km- route lag geheel binnen de gemeente Oegstgeest, maar de 15 kilometer- gangers tippelden zingende door Warmond en een gedeelte van Sas- senheim. De tophit was ongetwijfeld „Van je een twee drieelf, het gaat vanzelf. Het gaat al beter, wéér een kilometer". De verbindingsdienst van de voor trekkers van de v. d. Werffstam (on derdeel van de Ewout Joppenszgroep) was weer present met de radio- installatie. Met diverse punten langs de route werd nauw kontakt onder houden. Iets vroeger dan andere jaren wer den voor het Koetshuis de prijzen uitgereikt door hopman A. C. J. Duin dam, districtscommissaris district Lei den van de kath. verkenners. Hij ontketende een golf van blijd schap en vreugde bij de winnaars en toen bekend werd dat de Dauwtrap pers uit Leiden (verkenners) voor de derde maal de eerste prijs hadden gewonnen, zodat zij de fraaie wissel beker mogen behouden. Hun hopman Gerrit Buis ging op de schouders. De prijs, beschikbaar gesteld door de Leidse Courant, een prachtige her inneringsbeker, verhuisde naar de Der ja-groep te Oegstgeest. Tenslotte werd als dank voor het aangenaam verpozen het juiste spoor gekozen: Opruimen. En dat hebben ze gedaan al die Oegstgee9ter jongens en meisjes van „B.P." met al het papier en alle lege flesjes. Het fraaie weer had de kelen dorstig gemaakt, maar daarnaast ook een belangrijk steentje bijgedragen tot dit geslaag de feest. PRIJZEN ST. JORISMARSEN 1965 Bands: 1. Haagse Districtsband; 2. St. Jo- risdrumband Boskoop; 3. Haagse Pad- vindstersband. Padvindsters 15 km: 1. Neeltje Jacoba - Heemstede; 2. Koetelang - Heemstede; 3. Pioniers vendel „Servio" - Oegstgeest; 5. Der- ja, Ruimtevendel - Oegstgeest, beker Leidse Courant; 6. Brittenburg - Kat wijk a. Zee. Verkenners 15 km: 1. de Dauwtrappers - Leiden (3e maal)2. groep Prinses Irene - Heem stede; 3. Lisser Kaninefaten - Lisse; 4. Shawano's - Lisse; 6. Sint Petrus- groep Katwijk a. d. Rijn; 7. St. Lo- dewijksgroep I - Leiden. Kabouters 7l/s km: 1.. Eikeldopjes - Heemstede; Sprokkelaars - Boskoop; 3. Zonnige Boskabouters - Heemstede; 4. Mar- gareta Sinclair - Warmond; 5. Bos- wachtertjes Voorschoten; 7. Sinte Zita - Boskoop; 8. St. Agnes - Zoe- terwoude. Welpen 7Vs km: 1. Tjarda - Hillegom; 2. Prinses Iiene - Heemstede; 3. Bestevaer - Katwijk a. Zee; 4. Leonardus-groep Leiden; 6. Pacell - Wassenaar; 8. Com binatie, Katwijk a. Zee. De oudste deelnemer aan de mar sen, de 72-jarige Leidenaar v. d. Fluit. Brasem-coticours afgesloten Mooi weer heeft niet alleen pret tige gevolgen. Dat is het afgelopen weekeinde op de weg weer duidelijk gebleken. De geweldige drukte heeft een schier eindeloze reeks ongeluk ken van min of meer ernstige aard veroorzaakt, waarbij in totaal 13 do den zijn te betreuren. STADSKANAAL - Zaterdagmor gen is aan die Sluisstraat te Mussel- kanaal een personenauto, bestuurd door de 24-jarige J. H. Berndit uit Mussel, op onverklaarbare wijze, na een paar bomen te hebben geraakt, in het Stadskanaal terecht gekomen. Nadat de wagen opgetakeld was, con stateerde men dat de man was over leden. DEN HAAG - In de Ursulakliniek in Wassenaar is zaterdagavond over leden de 34-jarige mevr. A. F. Praam- stra uit Den Haag. Zij werd vrijdag ernstig gewond, toen zij in de Swee- Iinckstraat in Den Haag met de trap per van haar bromfiets bleef haken achter een openstaand portier van een geparkeerde anto. De vrouw viel en liep een schedelbasisfractuur op, aan de gevolgen waarvan zij zater dagavond is overleden. LIEMPDE - Op de niet-beveiligde overweg in de Lagevoontseweg in LiemipcDe (N.B.) is zaterdagavond om tien over magen een motorrijder met zijn duo-passagier aangereden door een D-trein, die op weg was naar Hloek van Holland. Beiden werden op slag gedood. De Slachtoffers zijn de 58-jarige M. Boeren uit Boxtel en de 25-joirdige J. A. H. van dier Pas uit Best. Hun stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Sirnt- Liduinaiziekenbuis in Boxtel. De D- triein had 40 minuten vertraging. PANININGEN - In de nacht van zaterdag op zondag is de 20-jarige J. Verhees uit Heiden/Panningen dode lijk verongelukt. Hij kwam in zijn woonplaats met zijn bromfiets ten val op het wegdek, Mep een schedel breuk op en overleed vrij spoedig na het ongeval. VEENENDAAL - Bij een inhaal manoeuvre op de Munnekeweg te Veenendaal is zondag een personen auto geslipt, over de kop geslagen en in een omleidingskanaal terecht ge komen. De 36-jarige bestuurder van de auto, de heer T. de Wit uit Over- berg (gemeente Amerongen), ver dronk. Een passerende automobilist wist zijn vrouw uit het water te halen. Zij is met ernstige verwondingen en een shock in het Julianaziekenhuis te Veenendaal opgenomen. VALKENSWAARD - Bij het over steken van een weg is zaterdagavond de 19-jarige J. Tilburgs uiit Valkens- waard met zijn bromfiets door een auto aangereden. Met ernstige ver wondingen is de jongeman in de loop van de nacht in 't Sint Josephzieken- huis te Eindhoven, waarheen hij was overgebracht, overleden. DOETINCHBM - Toen zondagmid dag de r.k. kerk in Wijnbergen, ge meente Bengih, uitging, liep de 64- jarige mej. L. Leonards onverhoeds de weg over. Zij werd door een pas serende auto gegrepen en werd zo zwaar gewond dat zij kort daarop overleed. Door de botsing raakte de chauffeuse van de auto de macht over het stuur kwijt, waardoor zij de 9-jarige Jos ter Horst greep, die boven op de motorkap terechtkwam. De chauffeuse had de tegenwoordig heid van .geest heel zachtjes af te remmen, waardoor de knaap op de motorkap bleef liggen en niet voor de wielen viel. De jongen werd slechts licht gewond. STANDDAARDBUITEN - De heer G. J. Valk uit Hoogvliet is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen toen hij op Rijksweg 17 in de gemeente Standdaandlbuiten de macht over het stuur van zijn per sonenauto kwijt raakte en met de wagen in 'n bermsloot terecht kwam. RIDDERKERK - De 65-jarige H. C. van de Waal uit Rotterdam is gister middag, toen hij met zijn fiets aan de hand de Rijksweg bij Ridderkerk overstak, door een personenauto ge grepen. In het Ziekenhuis Dijkzigt is hij aan zijn verwondingen over leden. Twintig meter van de plaats, waar de heer Van de Waal verongelukte is een viaduct voor het verkeer, dat de rijksweg kruist. DiEN HAAG - In het ziekenhuis Joannes de Deo" in Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden de 71-jarige heer H. M. Reijmeke ui* Den Haag. De heer Reijmeke liep vrijdag ernstig hoofd letsel op, toen hij op de Laan van Meerdervoort van een verkeersge leider stapte, juist toen er een tram aan kwam. De bestuurder kon niet meer tijdig stoppen. AMERSFOORT - Zaterdagmiddag is de 14 maanden oude Gerrit je van de Bunt uiit Nijkerkerveen onder een vrachtauto gekomen en gedood. Het meisje raakte met de voetjes bekneld onder de wielen van de achteruit rijdende auto, waardoor zij kwam te vallen en met het hoofd onder een van de achterwielen terecht kwam. BEUNINGEN - de 24-jarige N. G. uit Beuningen is zaterdagavond met zijn bromfiets in de Wilhelminalaan tegen een boom gereden, waarbij hij een schedelbasisfractuur heeft opge lopen. Hij is daarna in een sloot te rechtgekomen en verdronken. Zon dagmiddag omstreeks 6 uur is het lijk door spelende kinderen gevon den. IN ZEE VERDRONKEN De 26-jarige magazijnbediende P. N. de Haan uit Haarlem is zaterdag middag bij het zwemmen in zee ver dronken. De man was met een vriend ter hoogte van het tentenkamp in Zand voort gaan zwemmen. Omstreeks 5 uur meldde de vriend bij de Zand- voortse politie, dat hij De Haan sinds 3 uur niet meer had gezien. Bij op komend water, om ongeveer 6 uur, spoelde zijn stoffelijk overschot aan. Het is een avond geworden, die letterlijk alles had: spanning, een enthousiast meelevend publiek, dat herhaaldelijk blijk gaf van een uit gesproken voorkeur, en over het algemeen muziek, een finale waar dig. Dit kan allemaal gezegd worden van de finale-avond, waarmee zater dagavond het tweede Brasemconcour uitstekend georganiseerd door de Roelof arendsveense tafeltennisver eniging „De Treffers" werd be sloten. Belangstelling was er ruim voldoende: de voorverkoop van de kaarten moest reeds na een uur wor den gesloten met de mededeling „Uit verkocht". Het programma, dat voor de pauze wefd afgewerkt, was een ideale aan loop voor een bijzonder boeiend slot. Het „vuurwerk" werd vermoede lijk toevallig bewaard tot ver na de rust, toen achtereenvolgens de Roelof arendsvee rise e lectr onis ch - or - ganist Ko van Berkel, de om him pure kwaliteit al tijdens de voor ronden opgevallen „Portland Sin gers" en de veel bejubelde beker winnaars van 't vorig jaar, de „Ven delly's" het podiium beklommen. De zaal voelde het. Tussen deze drie zou de strijd om de hoogste eer in volle kracht gaan ontbranden. Het rumoer van voor de pauze verstom de, toen de hartstochtelijk aangemoe digde Ko van Berkel achter zijn orgel plaats nam. Of het nu zenuwen wa ren of niet: zijn spel vond beduidend minder waardering in de ogen van de jury dan veertien dagen tevoren. De voor deze gelegenheid tot vijf man uitgebreide jury kende hem 38 pun ten toe. PAS EEN HALF JAAR Nog stiller werd het, toen de op hun dooie gemak naar de finale door gegleden Bilthovense Portland Sin gers hun plaatsen innamen. „Portland Town" een eigen compositie van deze pas een half jaar samenwerken de jongens) en .Jjonesome traveller" leverden een totaal van 44 punten op: per jurylid gemiddeld ruim 8.5. De „Vendelly's" zouden het zwaar krijgen. Hun met vaart en enthou siasme gezongen en gespeelde liedjes waren, ondanks spandoeken en ge scandeerde kreten van hun fans niet voldoende voor weer een eerste plaats. Juist niet, zij moesten met het kleinst mogelijke verschil hun wis selbeker afstaan aan de Portland Singers, die prompt werden uitgeno digd voor een grammofoonplaat-au ditie bij de N V. Bovema. Overigens: dit Brasemconcours zou wel eens een goede barometer kun nen zijn van het publiek. Reeds eer der is ook in onze OOK VOOR JOU-rubriek opgemerkt, dat de rock- en- beat-muziek langzamer hand het veld moet ruimen voor het folksong-genre, dat door de Portland Singers blijkens him prestaties op het Brasémconcours voortreffelijk be heerst wordt. De in groten getale op gekomen rock- en beat-combo's ein digden, een enkele uitzondering daar gelaten, allen in de achterhoede. MEER MOGELIJKHEDEN Toch biedt de electrische gitaar be duidend meer mogelijkheden dan al lien maar beat-lawaai. Het beste be wijs voor deze stelling werd geleverd door de „Stars" uit Den Haag, die door hun geheel eigen stijl met hun drie gitaren en een drum een derde plaats voor zich opeisten. Rina Clifton, het zangeresje, diat bij de voorronden moest overzingen, om dat haar beoordelingsoptreden door rumoer in de zaal nauwelijks te vol gen was, eindigde met de Stars op een gelijk puntenaantal: 38,5. Plaats- cijfers beslisten hier en verwezen Rina naar de vierde plaats. Ko van Berkel en de Barbarossa Five bereikten beiden 38 punten. Na intern jury-beraad werd de vijfde plaats aan de Roelofarendsveense musicus, de zesde aan de Barbarossa Five die na afloop van de finale voor de dansmuziek zorgde toe gewezen. KOMISCH DUO Corine, een Stompwijks zangeresje, dat zichzelf begeleidde aan de niet al te beste piano, kwam met 35,5 pt. op de zevende plaats. De Ricky's, een komisch duo uit Leiden, had het publiek duidelijk op de hand, maar kwam niet verder dan een negende plaats met 34,5 pt, na de Sparks, die 35 punten vergaarden. De tiende plaats was voor het Lan- geraarse meisje Brenda Droogh, dat als enige accordeoniste er hebben er drie a vier aan de voorronden deelgenomen tot de finale was doorgedrongen. Haar optreden was duidelijk nerveuzer dan enkele we ken terug, en werd door de jury ge waardeerd met 34,5 punten. De Leidse Roy Bayer tenslotte heeft het, achtervolgd door pech, niet ver der kunnen brengen dan een elfde plaats. Foto: De Portland Singers die zater dagavond het Brasemconcours won nen. Drie mannen hebben een 61-jarige weduwe zaterdagavond in haar sa lonwagen aan de Utrechtse Gageldijk overvallen. Zij kreeg enkele slagen met een ploertendoder. Door haar ge gil namen de mannen ijlings de be nen. Omwonenden snelden te hulp, maar toen was het drietal al verdwe nen. De vrouw die bij deze over val enkele Mchte kneuzingen opliep was niet in staat een behoorlijk signalement op te geven. Ontevreden Ieren terug naar hun land Een groep van 45 Ierse werkne mers is zaterdag met een charter- vliegtuig naar Ierland teruggekeerd na onenigheid met de Nederlandse Pijplijn Maatschappij. De Ieren, die in een barakkenkamp in Utrecht wa ren ondergebracht, waren niet te vreden over de manier waarop zij salaris kregen uitbetaald. Zaterdag namen de moeilijkheden een derge lijke omvang aan, dat om politie- assistentie werd verzocht. Leden vaii de staf van het bedrijf vreesden handtastelijkheden, doch zover is het niet gekomen. In onderling overleg werd besloten, dat het gezelschap zo snel mogelijk naar Ierland kon terug keren. KONINKLIJKE FAMILIE OP ZILVEREN HUWELIJKSFEEST De commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en zijn echtgenote hebben zaterdag hun 25-jarig huwelijksfeest gevierd. Tot de ruim honderd gasten, die za terdagavond in de ambtswoning van de familie Linthorst Homan het zil veren huwelijksfeest meevierden, be hoorden ook koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet De koningin en haar dochter arriveerde omstreeks acht uur per auto bij de woning ^van de familie Linthorst Ho man. Prins Bernhard was omstreeks half zeven per vliegtuig op de vlieg basis Leeuwarden gearriveerd. De koninklijke gasten vertrokken om streeks één uur 's nachts per vlieg tuig weer uit Leeuwarden naar Soes- torberg.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3