IIE#% KATER DE NIEUWSTE PANTALON: TSrQuality Het zingende oerwoud ligtvoet Nederlandse huisvrouwen willen koopavond DONDERDAG 20 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PUBLIKAT& VAN AKU. ARNHEM (Advertentie) RADIO TELEVISIE De meeste huisvrouwen vinden een verdergaande winkelsluiting wel aan vaardbaar als het niet anders kan. Wel wénsen ze dan als compensatie een koopavond, ook voor de kapperszaken. Dit is een van de conclusies van het rapport over winkelsluiting dat gisteren is uitgebracht op de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Utrecht. Dit onderwerp is door 74 afdelingen van de vereniging bestudeerd. In het rapport wordt onder meer opgemerkt, dat iedere gemeente de winkel sluitingswet naar eigen goeddunken kan toepassen, maar dat bij het be spreken van deze toepassing de mening van de huisvrouw niet wordt ge vraagd, hoewel dat volgens henzelf toch voor de hand zou liggen. MEER AUTOMATEN Wensen, die uit de verschillende afdelingen met betrekking tot de winkelsluiting naar voren kwamen zijn o.m.: een uniforme regeling voor het gehele land, een spreiding van de branches, een spreiding van de wijken (zodat de huisvrouw des gewenst elders in de gemeente bood schappen kan doen als de winkels in haar wijk dicht zijn) en het open houden van de winkels tussen de middag. Twaalf afdelingen wilden de win kelier vrijlaten in het bepalen van de koopuren. Nederlandse regering wil toetreden tot Zuidpoolverdrag De Nederlandse regering heeft on langs besloten de parlementen van de drie delen van het Koninkrijk voor te stellen, dat het koninkrijk toetreedt tot het verdrag over het Zuidpoolgebied van 1959- Dit deelde de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Na ties, dr. J. G. Beus, mee in de ont wapeningscommissie van de Volke renorganisatie. Met dit verdrag wordt voortzetting beoogd van de wetenschappelijke sa menwerking in het Zuidpoolgebied zoals die plaats vond in het internatio nale geofysische jaar. Het werd op 1 december 1959 gesloten en het trad 23 jumd 1961 in werking. Het verdrag behelst tevens een bepaling over de demdlitarisatie van het gebied en geeft de deelnemende landen op dit punt bevoegdheden tot .toezicht op de naleving van het verdrag. De oorspronkelijke ondertekenaars zijn Argentinië, Australië, BeLgië, Chili, Frankrijk, Groot-BrittanniJa pan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en Zuid- Afrika. Later zijn Polen en Tsjecho- slowakije toegetreden. Leidse Bioscopen De films in de week van 20-26 mei zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Het maken van een uitzondering voor bepaalde branches achten de huisvrouwen niet nodig, op voor waarde, dat de levensmiddelenzaken niet op twee achtereenvolgende da gen gesloten zijn. Indien verdergaande winkelsluiting onvermijdelijk is, prefereert het grootste deel van de huisvrouwen sluiting op zaterdagmiddag en maan dagmorgen. Verschillende leden merkten echter op, dat doorvoering van winkelsluiting op zaterdagmid dagen zou betekenen, dat er voor de mannen niet veel tijd overblijft om zelf inkopen te doen en bijvoorbeeld kleding en hobby-artikelen aan te schaffen: „het gemiddelde inkomen van de man stijgt, maar de tijd waar in hij dit voor eigen benodigdheden kan uitgeven, wordt steeds korter". Verschillende afdelingen dringen aan op een uitbreiding van het aantal automaten met brood, melk, groente, fruit en de meest elementaire krui denierswaren. Algemeen is de wens, dat op de dagen waarop de winkels gesloten zijn een rouleersysteem wordt ingesteld voor de reparatie van gas-, elektriciteits- en waterleiding- apparatuur, analoog aan het rouleer systeem van apotheken, artsen en tandartsen. Albert van Dalsum gaf laatste voorstelling Albert van Dalsiim heeft woéns- dagavónd zijn definitief laatste voor stelling gegeven ir de Efindhuveiise 9tadschouwburg met het spelen van de titelrol van „Koning Lear" van Shakespeare in de opvoering door de Haagsche Comedie. Aan het einde der voorstelling, welke voor een tutaal uitverkochte zaal ging, werd hij toe gesproken door drs G van der Kruijs, wethouder van onderwijs cn cultu rele zaken, die hem namens het ge meentebestuur een grote lauwerkrans met rood-witte anjers omhine. Voorts bood hij Albert van Dalsum namens het huldigingscomité uit de burgerij een geschenk onder cou/ert aan In zijn dankwoord herinnerde Van Dalsum onder meer aan de bevrij ding van Eindhoven in 1944. Hiermee begon ook voor hem. zo zei hij, de bevrijding en zijn optreden voor de zender „Herrijzend Nederland' Onder grote belangstelling werd gisteren in de Nederlands Hervorm de Kerk in Londen een herdenkings dienst gehouden ter nagedachtenis aan dr. Paul Rijkens. de vroegere president van Unilever N.V. De dienst werd geleid door ds. J. E. Tuininga, die sprak naar aanleiding van psalm 90 vers 12: „Leer ons zo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen" Tot de talrijke aanwezigen behoor den uit officiële kring mevrouw Van Royen, de echtgenote van de Neder landse ambassadeur, die zelf wegens ambtsbezigheden verhinderd was, ba ron D. W. van Lynden, mr. F. Gelder man en jhr. H. Teixeira de Mattos. Festival voor de werkende jeugd Het vierde nationale Festival voor de Werkende jeugd, dat van 26 tol en met 30 mei in Tilburg wordt ge houden, heeft een record aan in schrijvingen geboekt. Het maximum toelaatbare van 500 werd bereikt, en 250 gegadigden moesten worden af gewezen. De deelnemers, die verdeeld worden over 128 gemeenten, zijn afkomstig uit 215 bedrijven. Onder het motto „Kunst is onmisbaar in elk mensenleven" worden zij vier dagen in contact gebracht met de kunsten en kunstenaars. Daartoe zijn zij verdeeld in gespreksgroepen van 20 personen. Voorts zullen de deelnemers, die in leeftijd variëren van 17 tot 23 jaar, er zijn ditmaal 260 jongens tegenover 240 meis jes, voorstellingen kunnen bijwonen door de toneelgroep Theater, het Ne derlands Danstheater, het Neder lands Mlme-theater, de Nederlandse Comedie en de dansgroep Morava. Het Brabants Orkest neemt eveneens een avond voor zijn rekening met een programma waarop werken v?n Wagner, Ravel en TsjaLkowski voor komen. Voorts is er een optreden van het Israëlisch echtpaar Ester en Abra ham Ofarifn èn zullen Herman van der Horst, en Bert Haanstra en Ghaf- Camera: programma door de KFC ontraden. Lido: De wraak van een veroordeelde (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lux or: De terugkeer van Franken stein (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: La Vie a l'Envers (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur NEDERLANDER DOOR DUITSLAND ONDERSCHEIDEN Aan de toenmalige vertegenwoor diger van het Internationale Rode Kruis in Stanleyville en aan de Ne derlandse consul honoraire, de Ne derlander H. J. A. Franken, die nu in Bergen op Zoom woont, heeft de Duitse bonds-president in waarde ring voor zijn bijzondere verdiensten bij hulpverleningen aan buitenlandse missionarissen in de Kongo, het „Ver- dienst kreuz am Band" van de bonds republiek, Duitsland verleend. HERDENKINGSDIENST VOOR DR. P. RIJKENS Gedeputeerde Staten vergaten Haags raadsbesluit Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland stelt een intern onderzoek in. Het wil weten, hoe het mogelijk is, dat Gedeputeerde Staten verga ten een raadsbesluit van de gemeente Den Haag goed te keuren. Voor het gemeentebestuur betekent deze gang van zaken op de provinciale griffie een ernstige vertraging van de plan nen om diverse percelen in Bezui- denhout te onteigenen. Het onderzoek is onverwijld inge steld. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verwachten aan het einde van de week hun bevindingen te kun nen meedelen. Inmiddels hebbén zij het gemeentebestuur laten weten, dat zij bijzonder vlot zullen zijn als het nieuwe besluit van de Haagse gemeenteraad hen zal worden voor. gelegd. Voor de gemeente moet de gehele procedure worden herhaald. Verwacht wordt, dat de vertraging enige maanden, mogelijk een half jaar zal bedragen. Op 15 maart besloot de Haagse ge meenteraad tot onteigening van on geveer veertig percelen Jn het we- deropbouwplan Bezuidenhout. G.S. moesten dit besluit voor 15 mei goed keuren, wat achterwege bleef voor de betrokken belanghebbenden zal 't onteigeningsplan opnieuw ter visie moeten worden gelegd. Ook zullen de bezwaren opnieuw moeten worden ingediend en behandeld. Oefeningen van de Finse kust- artillerie hebben economische schade veroorzaakt doordiait de minks op fok kerijen in de buurt zo zenuwachtig werden van het kanongebulder, dat zij hun jongen doodbeten, aldus is in het parlement gezegd. les Huguenot van dier Linden enige van hun films vertonen. Met 66 inleiders zullen de deelne mers voorts kunnen spreken over to neel, literatuur, film, ballet en mu ziek. Van de totaalkosten van dit fes tival, 150.000 gulden, wordt het merendeel der inkomsten verkregen uit subsidies van rijk, provincie en ge meenten, alsmede uit het gedrijfs- leven. Snellere flatbouw met nieuw systeem Aanmerkelijke bekorting van de bouwtijd heeft 't Rotterdamse bouw bedrijf Van Vliet en Van Duit be reikt met een beton-omspannings- systeem, dat binnenkort zal worden toegepast bij Flatbouw in Tilburg. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws in 't kort. 19.01 Barend de Beer. VPRO: Portret van een sportman. 19.35 The Flinstones. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Cabaretkroniek. 21.05 Gitaarspel met instrumentale begeleiding. 21.35 De agent, eenakter. 22.27 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 22.37 Toerist, tips. 22.40 Journaal. Nederland H. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. 20.01 Klanten-service - Vadertje Burnley, TV-film. 20.25 Brein in beeld, med. progr. VARA: 20.50 Literatuur, TV- sp©l. 21.45 Achter het nieuws. Het systeem, eerder beproefd in Vlissingen, berust op het omklem men van vloer, wanden en plafond met een rechthoekige betonbekisting, waarin hier en daar uitsparingen zijn aangebracht, onder andere voor trapgat en rioolaansluitingen. De be tonnen omspanningen worden per kraan op of achter elkaar geplaatst, waardoor het woningskelet in een record-tijd gereed is. De omspannin gen, die vier ton elk wegen, worden vervaardigd in de Tilburgse beton- fabriek van het Rotterdamse bouw bedrijf. De proefflat in Tilburg krijgt 6 woonlagen en heeft 52 wooneen heden. Het is mogelijk om volgens deze methoden tien lagen op elkaar te bouwen. Acht maanden is voor het Tilburge projekt uitgetrokken, terwijl voor een flat van deze om vang een jaar bouwtijd normaal moet worden geacht. Bos- en heidebrand bij Tilburg Juist op de rand der gemeente Til burg en Hilvarenbeek heeft woens dagmiddag circa 3 km ten westen van de nieuwe camping, behorend tot' het recreatie-oord „De Beekse Ber gen" een felle bos- en heidebrand gewoed, die sterk werd aangewak kerd door de wind. 55 Brandweerlie den uit Tilburg. Hilvarenbeek en Goirle, geholpen door 75 militairen van de Kromhoutkazerne in Tilburg, gingen het vuur met schoppen en vuurzwepen te lijf, omdat het ge teisterde gebied voor voertuigen on bereikbaar was. zodat niet met water kon worden geblust. In twee uur tijd werden ruim vier hectare vernield. Het nablussings- werk vorderde nog geruime tijd. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Je niemewmtwm vwtr SUSKE-WI5KE Trianon: GoLdfinger (18 jaar) geprolongeerd De 67-jarige bromfietser P. M. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Rouwit, is gistermorgen op de spoor- Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur wegovergang Karnissenweg in Rot terdam, tegen een locomotief opge- Rex: Zorro contra Samson (14 jaar) recjen. Hij bleek bij aankomst in het Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zuiderziekenhuis aan zijn verwon- Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. dingen te zijn overleden. GANGETJE TEL. 23005 Aetherklanken VRIJDAG 21 MEI HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture: report, en commentaren, wegeninform. en lichte gram. (7.30- 7.40 Nieuws; 8.00-8.05 Overweging). 8.80 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: verzoekprogr. voor de bejaarden. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Licht instr. ensemble. 12.00 Angelus 1203 Hongaarse zigeuner- rmiz. (gr). 12.27 Mededel. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Ak- tualiteiten of gram. 12.50 Lichte gram. 13.55 Musiësta: gevar. muz. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Coda: lichte mu ziek voor tieners en twens. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Vliegende Schijven: gram. voor de militairen. 20.20 Promenade-orkest en zangsolisten: amus. muz. (Stereo). 21.10 Literair progr. 21.30 Concertge bouworkest en solist (opn): klas. en mod. muz. 22.20 Aktualiteiten of gram. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Dante, hoorspel. 23.45 Mod. gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.06 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ocht. gymn. en social, strijdl. 7.20 Lichte gram. (7.25- 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nws. 3.10 Lichte gram. 9.00 Te land en te water, informatief progr. voor weg en water weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 School radio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Nws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de huisvrouw. 12.00 Orgelspel: lichte muz. 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 1240 Dansmuz. (gr). 12.55 Aktualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Aktualiteiten en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Schakeringen, een reeks progr. Kunst en Kuituur in Woord en Muziek. 14.30 Musa Iberica, muz. lezing. 15.00 Lichte gram. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.15 Kerkorgelconc. met commentaar. 16.45 Voor de kin deren. 1649 Voor de jeugd. 17.30 Jazz- rondo: gesprek. 17.50 Kiosk: artikelen uit de weekbladen. 18.00 Nws. 18.15 Van de week: informatie en commen taren uit binnen- en buitenland. 19.00 Voor de rijpere jeugd. 19.30 Kunst kroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en instr. kwintet: oude en mod. muz. 20.45 Vrijzinnig kruid en on kruid (II), vraaggesprek. VARA: 21.00 Melodieën uit films en musi cals (opn). 21.35 AA of praten uit zelfbehoud, een klankb. over de Ano nieme Alcoholisten. 22.05 Stereo: Sa lonorkest 22.30 Nieuws. 22.40 Strijk kwartet (gr). 23.10 Lichte gram. 23.45 Social. nieuws in Esperanto. 23.55- 24.00 Nieuws. door J. M. ELSING 7) Daarop laten de dansers elkaar los en pakken wie ze krijgen kun nen om verder te dansen. Nu. ik was niet aan die main voorge. .eld. We kennen elkaar niet, maar von den het prettig samen te dansen. La ter dronken we samen een glas champagne en de onbekende begon op te snijden over Afrika. Toen kwam ik op het vreemde idee om te doen, alsof ik met Afrika niets te maken had. Daarop wou hij mij vertrouwd maken met de koloniale atmosfeer. Zijn pikantste herinne ringen betroffen een provincie-gou verneur, onder wie hij had ge diend als cabinets-secretaris. En de allerpikantste naar zijn mening althans diste hij mij op! De be trokken gouverneur hield er een liaison op na met niemand minder dan de echtgenote van de procu reur des konings. Zijne excellentie had het zeer druk en rendez-vous- gelegenheden waren er niet in de Naar een gegeven van M. Haugen. stad, die eigenlijk een reusachtige tuinwijk was zonder geheimen. Kortom, een paar keren per week reed de gouverneur 's morgens het daarvoor meest geschikt ogen blik met zijn auto eenvoudig naar de private residentie van de procureur des konings en bleet er een uurtje. Het was echter de se cretaris, die vooraf telkens op dracht kreeg, zonder commentaar, de dame in kwestie vanuit zijn bu reau op te bellen om haar stem dan dadelijk over te schakelen naai het cabinet van zijn hooggeplaat ste chef. Alles had steeds geklopt als een bus, maar toen de secretaris op zekere morgen de villa van de roekeloze schone „schoon dan bij wijze van spreken, want het schijnt, dat ze afschuwelijk lelijk was op belde, was het de procureur des ko nings in hoogsteigen persoon, die de hoorn van het toestel nam! De secretaris stotterde: „lei le ca binet du gouverneur, un moment s'ii vous pladit!" en kwam niet ver der. De domoor had trouwens al te veel gezegd. .Hallo! Hallo!" klonk het aan het andere eind vari de draad, maar de telefonist was met wankele benen naar zijn chef ge vlucht. Bleek en overstuur vertelde hij wie er aan het toestel was. En daarop beleefde hij zijn grootste verrassing. De gouverneur vertoon de geen enkel teken van verlegen heid of onrust. Schakel over, zei hij glim lachend, en in zijn ogen flitste even een ondeugende glimp, alsof hij zeggen wilde: „jij naïveling, ik zal je eens laten zien hoe je zo'n zaakje moet opknappen!" De secretaris liep terug naar zijn bureau, schakelde de verbinding over en veegde zich het zweet van het voorhoofd, terwijl de gouver neur en de procureur met elkaar in gesprek waren. Geen half uur la ter belde de echtgenote vain de pro cureur zelf op, blijkbaar om mee te delen, dat de weg vrij was, want onmiddellijk daarop sprong de gou verneur opgeruimd in zijn wagen. Gejaagd, zich gaandeweg opwin dend, heeft Greta dit verhaal ge daan en het haar vader als een hoon in het gezicht geslingerd, zon der hem aan te kijken. Even zwijgt ze nu en voegt er nog fluisterend aan toe: En die middag keerde Zijne Excellentie naar zijn eigen residen tie terug, omhelsde zijn echtgenote zoals iedere middag, en zei, zoals altijd: „Bonjour, ma chèrie! tu as eu une bonne matinée?" Greta verbergt haar hoofd in de handen en snakt. Daarop volgt een lange stilte, met als enige waarneembare ge luiden het doffe 9 tam pen der ma chines en af en toe een licht ge kraak in de soheepsvoegen, veroor zaakt door de zeedeining. Met een gelaat, wit en strak als een masker, heeft kolonel Dorval naar zijn doch ter geluisterd. Ik kan mij tegenover jou niet verdedigen, zegt hij eindelijk, want dan zou ik je tevens over mijn in tieme verhouding met mama moe ten praten. En dat gaat niet. Ach, kind, het leven is niet eenvoudig wilt of zwart, zoals }ij waarschijn lijk denkt! Greta beheerst zich weer. Er komt een bittere trek om haar mond. Zoals ik denk grijnslacht ze. Ik zie alleen maar leugen, schijn en Je moet mij erg haten, Greta! Neen, papa, in cÜat geval zou ik niet met je op reis zijn gegaan. Zo, ik dacht er anders net aan, dat we in Santa Cruz afscheid van elkaar hadden kunnen nemen als we dit gesprek een paar uur vroeger hadiden gevoerd. Nu zullen we el kaar noodgedwongen moeten dul den tot in Boma! En verder ook. paipa! Je moet me niet verkeerd begrijpen. Het ergste is, dat ik je volstrekt niet begrijp, mijn kind. Ben jij ge lukkig met het leven, dat je leidt? Neen. ik ben niet gelukkig. Ik ben met je op reis gegaan om aan die scheuring in mezelf te ont komen. Ik zag geen uitweg meer en, helaas, ik vrees, dat het geluk nergens te vinden is als je het niet in je meedraagt. Kan ik je niet helpen. Greta? Neen, ik moet mezelf helpen. En nu ga ik mij kleden. Goed, knikt Dorval, zoals je wilt! Hij staat daar met bekommerd gelaat, de bliiKen naar de grond gericht. Op het ogenblik, dat zijn dochter naar de badkamer gaat, houdt hij haar nog even tegen en vraagt aarzelend: Wat je daar vertelt over die balavond in Brussel, hoelang is dal g«9eden? Even nadienken; dat was voor tien jaar. En eer ze de deur van de bad kamer dichtklapt, lacht ze opeens Trek je er verder maar mets van aan, papa! Er is op de hele wereld geen man die deugt! Dat kan je een troost zijn, maar mij moet je geen knollen voor citroenen meer verkopen. Met de handen in de broekzak ken loopt Dorval naar de bar. brommend: Die meid is gek! Haar laatste ongewone reactie doet hem dat zeggen. Tien jaar ge leéten! Hij blijft met een schok staan. Dan was ze nauwelijks twin tig jaar! Hij vloekt. Zo'n schoft! zo'n kletsma joor! Daarmee bedoelt hij zijn ex-se cretaris, die zo'n tactloze houding aaaanam tegenover een jonge, vreemde vrouw.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2