HOOFDSCHOTEL? VLEES! K.tiMfr KATER ZE ZEGGEN DAT DAT IS WAAR Het zingende oerwoud Ambtenaar in beroep tegen ontslag wegens plichtverzuim Aetherklanken Leidse Bioscopen Man bij botsing met trein om het leven gekomen ASPIRIN (ft BAYER SUSKEM WISKE DTNSDAG 18 MEI 1965 DE LEID SE COURANT PAGINA J NA 1 JUNI GEEN LONGKANKER- VERZEKERING MEER Het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft maandag getuigenverkla ringen gehoord over een klacht van de 56-jarige D. J. S. B. te Rijswijk tegen het besluit van de minister van Fininciën tot disciplinair straf- ontslag als adjunct-commies bij het Rijksinkoopbureau wegens plichts verzuim. B. kreeg met ingang van 1 december 1964 ontslag wegens ge dragingen ten opzichte van bepaal de leveranciers van het bureau. Volgens B. was de aanleiding tot dit ontslag een anonieme brief. De vraag van de voorzitter van het ge recht, mr. A. G. van Galen, naar de identiteit van de schrijver van de brief, aangeduid als „de raadselach tige meneer Jonkers", leverde geen concreet antwoord op. Eén van de punten was een diner in Keulen. De vraag was of B. al dan niet een bijdrage in de kosten had betaald. Volgens B. had hij zijn bijdrage op de tafel gelegd en niet weer in zijn zak gestoken. Eén van de getuigen meende, dat drie foto- handelaren het diner hadden betaald, waaraan B. als vierde man aanzat. Het was wel mogelijk, dat de klager geld op tafel had gelegd. Een an dere aanzittende zei als getuige, dat hij zich de betaling niet meer her innerde. KOPIEERAPPARAAT Er was hem verweten een fotoko pieerapparaat voor de tijd van twee jaar in huis te hebben gehad en bijbehorend fotopapier te hebben ont vangen. Volgens de als getuige ge hoorde verkoopleider van het desbe treffende bedrijf voor fotografische materialen had B. dat apparaat nodig gehad om nieuwe emulsies te beproe ven om zich er een oordeel over te vormen. B. had een verkoopleider van een bedrijf dat normaal niet rechtstreeks aan de gebruikers levert, om een iets beschadigd TV-toestel tegen ge reduceerde prijs gevraagd. Volgens de verkoopleider had B. gezegd, dat zijn zoon het toestel zou kopen. Het werd vorig jaar contant betaald. De factuur bleek op naam van de vader te staan. De zoon zei ter zitting dat het als cadeau bestemd was voor het 25-jarig huwelijk van zjjn ouders in september van dit jaar. Dan was er nog ruilhandel ge weest met een leverancier -van het Rijksinkoopbureau. B. had deze een projector met acht cassettes geleverd in ruil voor een fotolens en een be drag van 75 gulden. De films in de week van 1319 mei zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Camera: Bonjour Tristesse (strikt volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7 00 en 9.15 uur. LMo: De onverwoestbare Holly (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Het bezoek (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De Gele Rolls Royce (14 jaar) (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 jaar) (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Samdokan, de tijger van Ceylon (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur STEMPEL VAN VADER B's zoon werd ter zitting ook gehoord over levering van filmrolletjes aan een drogist. Volgens een aanvanke lijke verklaring van de zoon ging deze zaak buiten zijn vader om. maar wel bleek ter zitting dat zijn vader de rolletjes wel had overgebracht. Ook was papier gebruikt met 't stem pel van de vader. Verder werden nog twee diners en de aankoop van een camerahuis onderwerp in hot geding. Zowel de gemachtigde van de kla ger, mr. W. Dobe van de Kuil in Den Haag, als die van de minister van Financiën, mr. M. E. van Nievelt te Utrecht, hebben na het horen van tien getuigen de wens te kennen ge geven nog enkele personen te doen horen. De voorzitter van het gerecht schorste de zitting voor onbepaalde tijd en voegde eraan toe dat het wel juli kan worden voordat de zaak weer in openbare behandeling zal kunnen woruen genomen. Op een met knipperlichten bevei ligde overweg in Kruiningen, in de lijn Amsterdam-Vlissingen, is maan dagmiddag tegen kwart voor zes een auto door een trein gegrepen. De be stuurder van de auto, de 50-jarige heer B. Catshoek uit Ierseke, is daar bij om het leven gekomen. Ter plaat se passeren omstreeks dit tijdstip meestal twee treinen ongeveer tege lijk uit tegenovergestelde richting. Aangenomen wordt, dait de heer Catshoek heeft gewacht op de trein, die uit de richting Amsterdam kwam en daarna, niet ziende dat de trein uit Vlissingen ook in aantocht was, de overweg is opgereden. De heer Catshoek was op weg naar een voet balwedstrijd. De treinenloop had on geveer een uur vertraging. Dode en twee zwaar gewonden bij botsing De Leidse verzekeringsmaatschap pij NAVO die enige tijd geleden een zogenaamde longkankerverzekering in Nederland introduceerde, heeft besloten na 1 juni geen nieuwe ver zekeringen van dit soort meer te accepteren. Zulks, zo wordt ons van de zijde van de verzekeringsmaat schappij meegedeeld, in verband met de gewetensconflicten die de long kankerverzekering bij de artsen zou kunnen veroorzaken. Overigens noemt de maatschappij het artikel in „medisch contact", waarin dit soort verzekeringen wordt veroordeeld, misleidend en ergerlijk. De betrokken maatschappij wijst er verder op, dat van de thans lopende vérzekeringen een kwart werd afge sloten door artsen. De verplichtingen uit hoofde van de thans lopende ver zekeringen zullen normaal worden nagekomen. Derde casino voor Jupiter spel in Best 't Op roulette gebaseerde behendig- heidspel „Jupiter" krijgt zijn derde casino en wel in Best. Daar, in café De Rooy aan de rijksweg Eindhoven- Den Bosch, zal men aan drie tafels kunnen spelen, evenals in restaurant De Leeuw in Zevenaar, waar ook aan drie tafels wordt gespeeld. De uitzetter van het spel, de Sche- veningse zakenman, de heer C. J. PANORAMA ZOVEEL ADVERTENTIES BEVAT VERSTANDIGE ADVERTEERDERS STAAN NU EENMAAL GRAAG IN EEN BLAD DAT BIJ ZIJN LEZERS BIJZONDER POPULAIR IS. NASSAULAAN 51 - HAARLEM Osse, heeft gisteren de toezegging ge kregen dat de voorlopige vergunning voor Zevenaar, die voor twee maan den gold, zal worden omgezet in een definitieve vergunning. In het andere casino van het Jupiter-spel, in hotel De Gouden Leeuw in Oldenzaal, wordt het spel aan zes tafels be oefend. Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Actem 15 v. Rotterdam n. Thames- haven; Algorab 16 te Rotterdam; Castor pass. 17 Vlissingen n. Antwer pen; Garoet 19 te Aden verw.; Heems kerk 16 te Rotterdam; Kennemer- land 13 v. Recife n. Rio de Janeiro; Kloosterdijk 14 v. Hamburg n. Brownsville; Korendijk pass. 16 Vlis singen n. New York; Ladon 15 v. Amsterdam n. Suriname; Maasdam 15 te Rotterdam; Nw. Amsterdam 19 te New York verw.; Overijsel 16 te Aden; Vlieland 15 v. Bangkok n. on bekend; Wonosobo 17 te Genua; Wo- nosari 14 v. Mombasa n. Aden. Kleine vaart Aerdenhout pass. 13 Brunsbüttel n. Raumo; Eerbeek 16 te Amsterdam; Volharding 17 60 NW v. Gibraltar n. (Advertentie) Londen. onder gein. Heesch Maandagavond heeft zich op Rijks weg nr. 55 ('s-Hertogenbosch-Nijme- gen) onder de gemeente Heesch, een frontale aanrijding voorgedaan tus sen een personenauto en een bestel auto. De bestuurder van de bestel auto, J. Torians uit Loon op Zand, werd naar het St. Anna-ziekenhuis in Oss vervoerd, waar hij korte tijd later overleed. De bestuurder van de personenauto, J. van Dukel uit Nij megen, alsmede de mede-inzittende van de bestelauto, F. uit Waalwijk, werden in zorgwekkende toestand naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss overgebracht. De beide auto's zijn totaal vernield. De brandweer van Heesch moest snijbranders gebruiken om de slacht offers uit de wrakstukken van de beide auto's te bevrijden. De bestuurders van 2 juist pas serende vrachtauto's, die vermoede lijk getuige van het ongeval zijn ge weest, wordt verzocht zich zo spoe dig mogelijk in verbinding te stellen met rijkspolitie te Heesch, tel. 04125- 200 of met de politie in hun woon- of verblijfplaats. Nog geen uur na het ongeluk ont stond wederom een aanrijding, waar bij een drietal personenauto's totaal werd vernield. Een stilstaande per sonenauto werd van achteren aan gereden door een andere personen auto. De stilstaande auto geraakte door de botsing op de linker weghelft en kwam wederom, maar nu frontaal, in aanraking met een derde auto. ,de wm/twonhmi vwn 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8,15 Ge wijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Zin gen in de morgen: platen en praten. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke lie deren. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Twaalfuurtje, cabaretpro gramma. 12.05 Akkordeonmuziek met ritmisch kwartet. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmuziek, eventueel aktualiteiten. 12.50 Mu sette-ensemble en zangsolisten. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Fuga voor twee stemmen, hoorspel (herhaling van maandag jl.). 14.30 Licht instrumentaal kwintet. 14.50 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.05 Britse week: Omroeporkest en solist: klassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Jeugdland. 17.15 Eurojazz. 17.50 Over heidsvoorlichting: De politie nu. 18.00 Het Spektrum: lezingen. 18.15 Vocaal ensemble: semi-klassieke en moderne liederen. 18.30 Radio Volks universiteit: Het culturele karakter van Amerika door dr. J. W. Schulte Nordholt. 19.00 Nieuws en weer- praatie. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwartier. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 20.07 Britse week: Peter Grimes, opera. (In de pauze: 21.00-21.10 Grammofoonmuziek. 22.00 22.15 SportreDortages; 22.15-22.25 Nieuws en SOS-berichten). 23.05 Boekbespreking. 23.15 Stereo: Orkes ten-Gala. 23.40 Avondoverdenking. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. (7.25-7.30 Van Se voorpagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (vervolg) §.00 Van alle markten thuis, praatje. §.05 Oude en klassieke muziek (opn.) §.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Nieuws. I1 Voor de vrouw. 11.40 PianorecH"1- moderne muziek. 12.00 Stereo: F;t- misch strijkorkest. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 1??0 Voor het platteland. 12 35 Licht en semble. 12.55 Actualiteiten. 13 00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest (ste reo). 13.40 Zwervend Zuidwaarts, le zing. (1). 14.00 Kamerorkest en so list: oude muziek. 14.25 Oude wüs- jes nieuwe woorden, muzi^^l klankbeeld. 14.55 Kalender. Draaft. 15.00 Voor de ieugd. 16.50 Voor d° zieken. 17.20 Semi-klassieke miri"1- (gr.). 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of gram mofoonmuziek. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spreker: de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boe ren Partii. 18.30 Dansorkest en so listen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Elektronisch orgelspel: lichte mu ziek. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 20.35 Socialistisch commentaar. 20.50 Vrouw vermist!, eenakter. 21.20 Dis co-Festival. 21.55 15 mei 1865 Al- bert Verwey 15 mei 1965, literaire documentaire. 22.25 Sport halver wege. 22.30 Nieuwe (opn.): moderne kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. 10.00-11.00 Teleac: Televisie-acade mie. NCRV: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 17.35-17.40 Jan en Joke in 't verkeer. NTS: 19.00 Nieuws in 't kort. 19.01 Bairend die Beer. 19.06 Te leac. 19.33 Voetballen. Finale Europa Cup II te Londen. In de pauze: 20.15 Journaal. 21.15 The New Christy Minstrels. VARA: 21.45 De adem van de Rijnmond, progr. over de lucht vervuiling in het Waterweggebied. 22.15 Zo is het toevallig ook nog 's een keer. NTS: 22.55 Journaal. 23.00 Teleac. Nederland H. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. NCRV; 20.01 Dokter tegen wil en diank (Le médecin malgré lui), TV-spel. 21.05 Literair kijkschrift. 21.35 Hootenan- ny. 31.55-22.10 Attentie. door J. M. ELSING 5) Als kolened Dorval tot bezinning is gekomen, verlaat hij het ruim van de tussendek-kajuiten en begeeft zich naar het luxe-appartement dat ter hoogte van de wandelbrug, bij de voorsteven, voor hem en zijn doch ter is gereserveerd. Hoe gaat het je. Greta? Het is gek, maar ik zelf voel me beroerd. Ik Maar Greta laat hem niet uitspre ken. Neen, papa, ik heb nu geen tijd. Ga asjeblieft naar de bar. Zodra het hier een beetje opgeruimd is, kom ik bij je voor een drink. Goed, kind! Goed! knikte hy onderdanig en verwijderde zich, maar in de deuropening bleef hij nog even staan en keek met strak, peinzende blik naar de elegante, jonge vrouw, die daar, met een sigaret tussen de lippen, koffers uitpakte. Naar een gegeven van M. Haugen. Toen Greta zich even later bij haar vader in de soheepsbar voegde en vroeg wat hij daarstraks had willen komen vertellen, antwoordde hij: Ach niets! Een gekke inval Zo ving hun samenzijn aam, dat maandenlang zou durem. De golf van Gascogne gedroeg zich, overeenkomstig haar reputatie, zeer onhoffelijk, zodat de meeste passa giers zeeziek waren. Pas toen het schip zich met rustige, deining voort bewoog in de diep-blauwe wateren van de Atlantische Oceaan, kwam het traditionele boordleven, met dekspe- len en danspartijen tot stand. Greta deed er aan mee. Maar het viel moei lijk te zeggen, of zij er werkelijk ple zier aan beleefde. De nacht voor de aankomst te San ta Cruz verzocht kolonel Dorval de steward hem bij zonsopgang te wek ken, zodat hij zou kunnen genieten van het klassieke beeld van de Pico de Teyde. de hoog9te berg van de Kanarische eilanden, met zijn be sneeuwde piek badend in het eerste zonnegloren, een sensatie voor de Afrika-debutanten. Om zes uur 's morgens weerklinkt de stem van de steward voor zijn slaaphut. Excellentie, de Kanari's in zicht aan stuurzijdie! Hij springt uit zijn bed en voedt zich opnieuw jong 25 jaar! Dam staat hij in de salon en klopt op Greta's deur, want zij heeft beloofd zo vroeg met hem aan dek te gaan. Er komt geen antwoord. Hij klopt nog eens. Koekoek! Greta staat lachend achter hem in de geopende buitendeur vam de sa lon. Is me dat een verrassing! Het is zelfs een dubbele verrassing! Greta's zijden balkleed ritselt als kreukend papier als zij zich in een armstoel laat zinken. Zij heeft teveel gedronken en zegt plotseling, met stroeve mond: Kijk niet zo idioot, papa! Hij helpt haar naar bed en ver laat dan de kajuit. Hij voelt zich op eens oud en moe. De betovering van het verleden is gebroken. Op de wan- deldekken zijn matrozen druk met water bezig. De doeken van de lege ligstoelen slaan ails wapperende vaan dels in de grillige morgenwind. De atmosfeer is lauw en vochtig. Op je iippen proef ja de zilte smaak van de zee. Enkele passagiers, die geloven aan de zegen van een „footing-kuur", lopen al gejaagd heen en weer, met telkens een haast militair rechtsom keer. Wie hen gadeslaat, komt in de verleiding te denken aam krankzin nigen, bezeten door een dwangvoor stelling, aan opgesloten dieren of aam mensen, die vrezen te laat te ko men op het werk! Aan de reling aan stuurzijde staan de Afrika-debutanten en kijken zwijgend naar de afgeknotte bergpiek van Teneriffa. Het eiland zelf is nog een grauwe, wazige massa als eén donkere wolk maar de witte kegel met zijn zwarte naden is doorgloeid van rozerode zonneschijn. Dorval staat een poosje naar het water te staren, dat in brede, haastige golvin gen langs het sahip schuurt. Dan loopt hij de trap op waarvoor een plaatje hangt met de woorden „Ver boden toegang". Op de commando brug ontmoet hij de kapitein met op de arm een prachtige Siamese kat, de scheepsmasootte. Deze heren praten iedere dag met elkaar. Aan het hoofd van de eretafel in de eetzaal van de eerste klasse zit de kapitein immers, met aan zijn linkerzijde ex-gouverneur Dorval en aan de rechterzijde: Greta. Goede morgen, excellentie! be groet de kapitein hem. Gaat u mee een kop koffie drinken? Dankbaar gaat Dorval op diat voor stel in. Bij de koffietafel, in de pri vate woonruimte van de kapitein, ontwikkelt zich een algemeen ge sprek. Tijdens een pauze zegt de gast: Het schijnt, dat de jeugd het vannacht nogal bont heeft ge maakt! Que voulez-vous? glimlacht de oude zeeman, il faut que jeunesse se passé! en kijkt naar buiten, naar de thans zichtbaar geworden grillige rotsoever van Teneriffg. En dan ligt het schip' in de baai van Santa Cruz. Als een reusachtig amphitheater strekt het land zich uit met helemaal beneden de havenstad, zioh spiegelend in het effen, diep blauwe watervlak. De huizen en vil la's in de naar boven golvende ber gen zijn kleurige vlekken op een warm-groene achtergrond. Het is een paradijs van kleuren en geuren van eeuwige lente! Nauwelijks is het an ker gevallen of een vloot van kleine boten komt in de haven aangestevend en omzwermt het zeeschip, zoals een zwerm bijen een zoete buit. Terwijl uit een grote, zwarte aak kolen wor den gebunkerd, klauteren bruine eilandbewoners gezwind en gejaagd als piraten aan boord en spreiden snuisterijen uit op alle bereikbare dekken en wandelgangen. Anderen prijzen, dobberend langs de scheeps- flanken, hun waar aan, met uitge strekte armen en het hoofd in de nek het is alsof ze staan te jammeren voor een vreemde, witte klaagmuur. Aan touwen, die van beneden tot over de reling worden geslingerd, hij sen kooplustigen kleine gele,, gevloch- te manden op, boordevol gevuld met gouden bananen, oranjeappelen, witte druiven en allerhande noten: hoornen van zuiderse overvloed. Naakte, bronzen bengels bedelen en duiken lachend achter de in zee geworpen muntstukken aan. Je ziet ze lang zaam zeer diep zinken en zo duide lijk is iedere beweging in het door zichtige water, dat je zou kunnen geloven een aquarium-attractie bij te wonen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2