c IN DE KRANTENTUIN Het knutselhoekje Verkiezingsstrijd Rijnmond komt op gang DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 EEN VAKANTIE met spanning De jongens kwamen aanrennen met 't hoofd vol bezorgde vragen. Maar Jan wuifde hun bezorgdheid weg met de woorden: „Het is alweer in orde, niets ergs gebeurd, 't was helemaal mijn eigen schuld, ik had beter moeten uitkijken, 't Is alleen maar een grootse mop. Houdt hem maar weer even vast, dan stap ik weer op." „Los!" en daar ging Jan weer voor de tweede maal. De jongens holden nu echter niet met hem mee, maar spoedden zich naar één van de bun- kers (opgeworpen hoogten voor uit kijk) om goed te kunnen zien, hoe de wagen over het gras zeilde. Jon ge, jonge, wat deed hij 't toch weer best! Tijdens het eindje dat ze ge lopen hadden, was hij al honderd en meer meters verder. „Reusachtig," riep Sjaak, „wat zullen we een ple zier beleven met dat ding, als we Maar plotseling brak hij af met de uitroep: „Kijk!" Piet keek verschrikt op. Zijn hart scheen stil te staan, want wat zag hij? De „Rode Renner" was net bezig een helling te nemen en van hun heuvel konden zij zien, dat achter de top van die helling een andere bunker lag met een smal le ondiepe zandkuil en hierin stond een man met een golfstick in zijn handen. Terwijl de jongens toezagen, hief hij de stok omhoog en zwaaide hem met kracht naar beneden. Een wolk van zand waaide op. „Kijk uit!" gilde Joost, „hé kijk uit!" Maar 't geluid van zijn stem ging verloren in de wind. „Oh, hij hoort het niet, wat moeten wij in 's he melsnaam doen?" Gefascineerd keken zij toe.' Als een vogel op vleugels rende de wa gen de heuvel op. De golfspeler, on bewust van 't gevaar dat hem dreig de, hief zijn stok weer op en nog maals liet hij deze neersuizen. En weer vloog er een wolk van zand de lucht in. Nog voor deze verdwe nen was, wierp de Rode Renner zich boven op hem. Peter kreunde van ontzetting en draaide zich- snel om DERDE HOOFDSTUK De oude, hoge staande klok in de hal van de „Rode Hoeve" had juist het hele uur geslagen, toen de boer thuis kwam van zijn morgenrit. Hij legde zijn rijzweep op de eikenhou ten bank achter de deur, pakte het ochtendblad op, tikte even op het barometerglas en wandelde langzaam de huiskamer in voor het ontbijt. Zijn vrouw verscheen in de keuken deuropening. „Oh, ben jij het man", zei ze, „ik dat dat de jongens er -eindelijk waren. Ik ben bang, dat zij vreselijk laat aan het ontbijt zijn". „Wat! Zijn ze er nog niet?" riep de boer, „acht uur en dat op zo'n mooie dag als deze. Maar dat gaat niet op, ik zal even naar boven gaan en er met hen over praten." Hij legde de krant op het buffet en ging in de richting van de trap, toen hem iets te binnen schoot. „Zeg, vrouw, is de post al ge weest?" „Ja, enkele minuten geleden," ant woordde zij vanuit de keuken, „maar ik betwijfel of er wel'iets bij is, dat je interesseert, 't waren slechts een paar circulaires en rekeningen, be nevens een ansichtkaart van mijn nichtje Jane uit Cornwall." De boer klakte teleurgesteld met zijn tong. „Dat is slecht nieuws", zei hij, „ik hoopte vanmorgen van Thir- laway bericht te ontvangen betref fende de verpachting van de wei landen beneden bij de molen. Hij beloofde mij me zonder mankeren vandaag zijn beslissing te sturen. Ik moet zeggen, dat hij er lang over doet, voordat hij besluit, of ik ze kan krijgen of niet. Nu dacht ik stel lig, dat ik hem dezer dagen had over reed." „O, misschien is hij wel van plan hier aan te komen om je te spre ken", opperde zijn vrouw. „Of zou je hem niet telefonisch om zijn besluit kunnen vragen?" ,,'n Goed idee," zei de boer, ter wijl hij op de telefoon toestapte. Maar halverwege keerde hij zich weer om. „Of zou ik bij nader in zien toch niet beter kunnen wachten •tot na het ontbijt? Iemand vertelde mij onlangs, dat Sir George 's mor gens altijd in zijn allerslechtste hu meur is en je weet wat dat bete kent". Op dat moment ging de telefoon. Met een uitroep van verwondering nam de boer de hoorn op. „Hallo, met wie?" „Ja, dit is Tha- neborough, dubbel 5". „En u spreekt met Sinclair van de „Rode Hoeve". Hij legde zijn hand op de hoorn en riep zachtjes tegen zijn vrouw: ,,'t Is Thirlaway die belt, maar 't was de huisknecht nog maar. Ha, nu komt mijnheer zelf". „Hallo, hallo!" „Oh, bent u het Sir George, ik stond juist op 't punt om„Wat zegt u? Mijn jon gen, zegt u? Op verboden terrein geweest? Lieve help, wanneer is dat gebeurd?" „Tien minuten geleden". „Nee, werkelijk Sir George, ik verzeker u „Inderdaad, ik kan 't moeilijk geloven, want ik meende stellig, dat de jongens nog in bed "lagen. Ik had geen idee „Geen woord meer", bulderde de boze stem van de baron aan het andere eind van de lijn". (wordt vervolgd) NIEUWE RAADSELS 1. Waar sloeg Noë de eerste spijker in de ark? 2. In welke maand praten de meisjes het minst? 3. Wat leeft in de winter, sterft m de zomer en groeit naar beneden?' 4. Hoe kan iemand tachtig jaar leven en maar twintig verjaardagen mee maken? 5. Eenmaal s, t, e en r tweemaal a en tweemaal m daarbij ook nog eenmaal d Welke stad in Nederland? De oplossingen sturen aan: Tante Jo en oom Toon, Krententuin Leidse Courant, Papengracht Leiden. Wie doet er een verhaaltje bij met leuke dingen over zijn of haar le ventje? Onder de goede oplossingen wordt weer een mooi boek verloot. CORRESPONDENTIE Marjo Berendse maakte voor ons: MIJN VAKANTIE Dondehdag 15 april om kwart voor 4 kregen we vakantie. We gingen om 3 uur naar de kerk, alleen de tweede en derde klas. De juffrouw had de rapporten meegebracht en toen alles was afgelopen, werden ze uitgedeeld. Ik rende naar huis en liet het aan mijn moeder zien. Ze vond het heel erg mooi. Ik kreeg een prikpen en een priklap. Toen mijn vader thuis kwam, liet ik het natuurlijk ook zien en die vond het ook mooi. Daarna ging ik met mijn vriendinnetje bui ten spelen tot kwart voor zes want toen moest ik binnenkomen om te eten. Na het eten mocht ik nog tot zeven uur buiten spelen. Ik mocht al wat langer opblijven dan anders. De volgende morgen was het erg koud en ik deed mijn lange broek aan. Na het eten wilde ik buiten gaan spelen maar ik zag niemand, zo dat ik maar weer naar binnen ging. Ik verveelde me de eerste dagen heel erg, maar later niet meer. Zaterdags gingen we naar het bloemencorso. We waren er ongeveer half drie maar moesten tot 5 uur wachten. Om kwart over zes kwamen we thuis. De volgende dagen vlogen ook om. Theo Luykx vertelt over: OP DE KERMIS Op het Schuttersveld stond een kermis en ik mocht met mijn vriendje naar de kermis. Ik had van mijn va der vijf gulden gekregen. We waren erg vroeg, want de tenten waren nog gesloten. Even later ging er een tent open. Mijn vriendje en ik liepen er heen. Wil je raden wat het was? Na, tuurlijk de touwtjestrektent. Die meneer vroeg of we een keertje wil den trekken, nou dat wilden we wel. Ik gaf een kwartje en trok een doos kersenbonbons. Er ging weer een tent open. Het was de vistent, ik bedoel de hengeltent. In een wip had ik een hengel en ik gaf een kwartje. Ik haalde op: nummer 100. Nu mocht ik een prijs kiezen en ik koos een cowboypak. Willy Regter IN DE PAASVAKANTIE In de paasvakantie ben ik uit lo geren geweest bij mijn opa. Het was er erg fijn. Ik mocht met een vracht auto meerijden. Daar zat je heel hóóg in, maar het hotste wel. We hebben daar naar de bloemencorso gekeken. Het was heel mooi. Er waren veel praalwagens. Er was er een met een moeder met een kinderwagen. In die kinderwagen zat een baby met een speen in z'n mond. Er liepen ook veel kindertjes mee. Ook een grote hond en een poes, helemaal van bloe men gemaakt. Ook zag ik een leuk stelletje biggetjes. Ook .was er een wagen met een raket erop en er om heen stonden de ruimtevaarders. Opk waren er nog olifanten, een leeuw ent vele. andere diereh; Na afloop gingen grpte. groepen mensen .naar huis. Ik bleef nog een paar dagen logeren en toen moest ik naar huis terug. Leo van Cleef, Leiden DE ROVERS Er Was eens een man, die Joop heette het was een gemene rover, de gemeenste rover van Spanje. Op een dag was hij weer uitgegaan om te stelen. Hij 'wist dat er iemand langs zou komen met een zakje goud. Hij verstopte zich in de struiken en wachtte tot de man vlak bij hem was. Nu was de man vlak bij. Boem! daar lag Jop boven op de man. Maar de man had een pistool bij zich. „Jij bent de grootste rover van Spanje. Ik neem je gevangen. Waar is je hol? „Daarginds ligt mijn hol. Kom maar mee" „Ha, ha, ha!" lachte de man. „Kom maar eens kijken wat er in je hol te vinden is". Met het pistool op zijn rug gericht liep de rover vooruit naar zijn hol en daar zaten drie mannen vastgebonden terwijl het hol vol goud, edelstenen en nog meer schatten lag. De mannen werden vrijgemaakt en samen brachten ze de rover naar het politiebureau. De rover kreeg een lange gevangenisstraf en de man die de rover gevonden had kreeg een grote beloning. Hij kocht een mooi huis, trouwde met een aardig meisje en ze leefden nog lang en gelukkig. Wil Kuiters Leiden MIJN BABYTIJD TOT EN MET DE GROTE SCHOOL Ik werd 17 december 1956 gebo ren en was lief eh tevreden. Mijn moeder ging dikwijls met mij wan delen in het Plantsoen. Zo langza merhand werd ik steeds groter, tot dat ik vier jaar werd en toen kreeg ik een broertje, Leo. Ik werd vijf jaar en ging naar de kleuterschool. Ik vond het daar erg leuk. Mijn juffrouw heette juffrouw Cras. Ik mocht haar altijd helpen. In de eerste klas op de grote school leerde ik rekenen, schrijven, taal en lezen van juffrouw Van Velzen. Ik ging over naar de tweede klas. Ik vierde toen mijn verjaardag en het was toen zó glad op straat dat ik bijna mijn zak toverballen liet val len op de grond. Het was erg leuk in de tweede klas. Nu zit ik in de derde klas bij juffrouw De Leeuw en dat vind ik de liefste juffrouw. Thomas van Ierse Leiden MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 6 juli 1956. Ik woog zeven pond en was een echte dik kerd. Het huis was een beetje klein en ik moest in de douchecel slapen. Toen ik negen maanden was, gingen we verhuizen naar een groter huis. Nu stond mijn bedje in een grote kamer en ik sliep bij mijn broertje Job. Toen ik 15 maanden oud was deed ik mijn eerste stappen. Ik was een lieve baby. Mijn broertje ook. Toen ik naar de kleuterschool ging, bracht mijn moeder me altijd weg, soms mocht ik ook wel alleen. Op de grote school vond ik het erg leuk. Mijn verjaardagen waren ook heel fijn. Je kreeg dan veel snoep. Bij juffrouw De Leeuw wordt op je verjaardag wel eens een plaatje ge draaid en dat is ook leuk. Alle juf frouwen en meesters zijn aardig hoor, maar juffrouw De Leeuw is de aar digste. Marian Verhoogt Leiden MIJN LEVENTJE Bij mijn geboorte woog ik 8Va pond. Mijn eerste tandje kwam toen ik zeven maanden was en de eerste stappen deed ik na 11 maanden. Mijn moeder zegt dat ik een lieve baby was. Toen ik 4 jaar was ging ik naar de kleuterschool, dat was een leuke tijd, maar nog fijner vond ik het op de grote school. Ik hielp mijn moeder al voor ik naar school ging. Op de kleuterschool had ik een vrien dinnetje en een vriendje, Frankie de Ridder, maar dat vriendje is later verhuisd naar Leiderdorp. Mijn vrien dinnetje is Greet je v. d. Poel. Op de kleuterschool hadden we stelten, en pu hebben ze er ook een glijbaan. We mochten er doen wat je graag wilde, bijvoorbeeld kleien, met de poppen spelen enz. In de eerste klas vond ik het ook fijn. Als je daar jarig was kreeg je een feesthoedje op. In de tweede klas kreeg je niets op en in de derde klas kreeg je een strik op. Ans Righart van Gelder Leiden maak te een heel klein verhaaltje over: MIJN LEVENTJE Ans Righart van Gelder is mijn naam en 19 februari 1956 ben ik ge boren. Ik kreeg mijn eerste tandje 19 december en lopen kon ik 26 de cember. Op de kleuterschool leerden we een versje, want de juffrouw was jarig. Eens moest ik op een plank gaan staan en die brak toen door. Ook heb ik eens in de vakan tie een teil water omgegooid. De liefste juffrouw vind ik onze eigen juffrouw De Leeuw. Als je jarig bent, mag je op school tracteren, je krijgt dan een strik op en het is een beetje feest. Dag kinders. Volgende week weer verder. TANTE JO EN OOM TOON VOETBAL FiguurA Het voetbalspel, zoals wij het thans kennen, is waarschijnlijk voor ruim honderd jaar in Engeland opgekomen. Maar op een andere manier heeft men stellig reeds veel vroeger voet bal gespeeld. Men beweert b.v., dat reeds omstreeks het jaar 1000 de Engelse stad Chester Deense zeelie den in een moorddadige strijd ver sloeg. De bal zou daarbij een Deen se zeemansschedel geweest zijn! In een Frans klooster vond men een met de hand geschreven voor schrift uit het jaar 1396, waarin ge ëist wérd, dat allen die in het kloos ter wilden intreden, een bal moes ten meebrengen, die zo groot moest zijn, dat men hem in één hand kon houden. Zulk een bal scheen dus de vrome monniken even belangrijk toe als de Bijbel! RAADGEVINGEN VOOR DE DONKERE KAMER (fot.) Voor allen, die hun negatieven zelf vergroten, hebben wij een paar goe de raadgevingen. s&iwe; Figuur B: SPEL MET CIJFERS De beide jongens, die staan te kijken naar het grote bord, hebben tot taak het zo te veranderen en de cijfers zo te verplaatsen, dat: Je Tm/we amtbum ww SUSKE-WISKE Zes grote partijen houden gezamenlijke forumbijeenkomst C. Het afdrukken van harde nega tieven. Vaak kan men een afdruk redden en daardoor een duur stuk fotopapier, als men bij het ontwik kelen een schotel met warm water bij de hand heeft. Zijn lichte delen in het beeld b.v. een witte jurk of een heldere hemel, die te sterk be licht zijn, dompel dan deze plekken een ogenblik in het warme water en leg daarna het papier weer vlug in de ontwikkelaar. Deze behandeling kan alleen het fotopapier verdragen en niet het negatief zelf. 1. iedere horizontale rij 2. iedere vertikalé rij 3. de beide rijen van hoek tot hoek (diagonale dus) 4. evenals de 4 cijfers in de hoe ken de som van 18 opleveren. Hoe zit het bord er dan uit? dient te gaan betekenen. Geconsta teerd is, dat begrip en kennis om trent deze kwestie nog slechts gering zijn. De zes grote politieke partijen in het Rijnmondgebied hebben daar om besloten een gezamenlijke fo rumavond op 20 mei in Rotterdam te beleggen. Als leden van dit forum zullen twee kandidaten van iedere Voor de op 2 juni te houden ver- deelnemende partij optreden onder kiezingen voor de Raad voor de Rijn- een nog te bepalen presidium. Deze mond komt de verkiezingsstrijd op avond betekent voor Nederland een gang. De deelnemende politieke par- politiek novum. De SGP en het GPV tijen hebben hun activiteiten op de hebben van deelname aan deze laatste veertien dagen voor de stem- avond afgezien, busdag geconcentreerd. Ruim een T half miljoen kiezers in de vieren- Voor het overige volgt iedere groe- twintig Rijnmondgemeenten moet pering eigen propagandamethodes, duidelijk worden gemaakt, wat de De Partij van de Arbeid heeft een nieuwe vorm van tussenbestuur systeem van huisbezoeken door de D. Is andersom een hoek van het beeld te donker geworden, dan kan men het na het fixeren voorzichtig met rood, in water opgelost bloed- loogzout afzwakken 5 gram op 1/10 liter water). Bevochtig een wat tenkussentje met die oplossing en spons daarmee de te donkere plek ken op het beeld af. Fixeer het ver volgens weer en let op, of de af zwakking voldoende is. De oplossing is niet erg sterk, maar zonodig kun je dezelfde handeling nog eens her halen. Daarna beëindig je de ontwik keling op de gewone manier. PETER EN KLECKS Ze hebben samen een film gezien, waarin allerlei gekke en wonderlij ke toeren gedaan werden, 't Gevolg was, dat, Peter 's avonds in bed lag, al die knappe en soms zotte dingen zich weer ih zijn geest afspeelden ennatuurlijk samen met zijn speelmakker Klecks! kandidaten, daarbij geholpen door leden van de raads- en statenfrac ties, opgezet. Een introductiebrief gaat aan deze bezoeken vooraf. Daar naast heeft de PvdA een uitvoerige advertentiecampagne opgezet in dag bladen, nieuwsbladen en adverten tiebladen. De KVP, die radio- en tv-zendtijd voor de verkiezingen gaat gebrui ken, weet uit ervaring hoe slecht vergaderingen worden bezocht. Men heeft daarvan afgezien. In beperkte mate zal met aanplakbiljetten wor den gewerkt. In tien der vierentwin tig gemeenten wonen geen katho lieken, in een reeks andere te wei nig om effectieve propaganda te voe ren. Een speciaal Rijnmond-nummer van „De Opmars" zal worden ver spreid. Op 28 mei zal in de Beatrixhal van het groothandelsgebouw een kennismakingsbijeenkomst worden gehouden. Daar zullen minister Bo- gaers en de lijsttrekker spreken. De samenwerkende ARP-CHU or- ganiseerd enkele streekvergaderin- gen en op 31 mei een sluitingsavond in het Rotterdamse beursgebouw. De VVD organiseert in zes centraal liggende gemeenten streekvergade- ringen, waar de lijsttrekker samen met een autoriteit uit de streek en een kamerlid het woord zullen voe ren.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13