Karstens onttroond door Belg „Schotje" Kerckhove Groene trui voor Bert Zoet VRIJDAG 14 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 VEEL ONTSNAPPINGEN IN TWEEDE ETAPPE VAN RONDE VAN NEDERLAND Toen wereldkampioen Brik Schotte een tiental jaren geleden de fiets op stal zette kozen de West vlamingen in de streek rond Kortrijk als zijn op volger de nog jonge Norbert Kerckhove, een veel belovend coureur, die sindsdien als „Schotje" Kerckhove furore trachtte te maken in het harde wieler-metier. Veel succes had Kerckhove niet. Favoriet voor de zege waren de spur- Slechts zelden prijkte zijn naam op de ereplaat. £sBEe£g£bf pi^gSder" Francos sen in grote wegwedstrijden. De nu 32-jarige Cools kwam de overwinning van zijn Kerckhove vond zijn stiel in kleine kermiskoers- Norbert Kerckhove zo als een aan- jes, die hij inmiddels dankzij zijn vlijmscherpe gename verrassing, dat hij 's avonds spurt bij tientallen op zijn naam heeft geschreven, champagne liet aanrukken Een van zijn grootste triomfen uit zijn hele wielerloopbaan was dan ook voor „Schotje" de spurtzege, die hij donderdag voor het hoofdbureau van politie op de brede asfaltbaan van de Missetsstraat in Doetinchem op zes medevluchters bevocht. Opnieuw bracht het in-de-rondjes-om-de-kerk ge slepen eindschot van de vlakbij Kortrijk in Meulenbeke wonende Belg hem op de eerste plaats, maar nu in een echte wegwedstrijd. Kerckhove, in klas siekers meestal met een knechtenrol bedeeld, kon het zelf nauwelijks ge loven, tot hij door de charmante rondemiss Elly Koot ook nog in de oranje leiderstrui werd gehesen. Want zijn etappezege hield tevens in dat hij in het algemeen klassement Gerben Karstens onttroonde. Ook de metgezellen van Kerckhove, van wie de Fransman Jean Claude Lefebvre en de Ier Sea- mus Elliott voor onze landgenoten Leo Knops, Bert Zoet, Cees Snepvangers en Cees van Espen de bonificatie van de tweede en derde plaats veroverden, gingen Karstens in de algemene klassering voorbij omdat de winnaar van Hoogezand nu in de hoofdmacht tenslotte 58 seconden op de koplopers verloren bleek te hebben. Het was een slechte dag voor de Televizieren, die ook de leiding in het ploegenklassement aan de Belgische dr. Mann- ploeg moesten afstaan en alleen de groene trui van Karstens overhielden, zij het dan nu om de schouders van Bert Zoet. Weinig geluk Nu heeft het de soldaten van Pel- lenaars in deze levendige tweede etappe, die wederom door bijzonder mooi weer werd begunstigd, niet meegezeten. Want bij alle schermut selingen in de eerste 70 kilometer hielden de roodwitten de touwtjes strak in handen. Het openingsoffen sief van de Duitser Kemper en de aan een worstfabrikant afgestane Televizier Huub Harings haalde wei nig uit, evenals de solo van Bart van der Ven gedurende 10 kilometer in de buurt van Rolde. Toen het ernst dreigde te worden en een tiental coureurs onder wie Lefebvre, Everaert, Luyten en Rent meester aan de haal gingen, volgden Leo van Dongen en Bert Zoet om de zaak te controleren. Deze vlucht bracht een winst van een halve mi nuut bij Westerbork (53 km.) en werd kort daarna onder leiding van Karstens zelf tot staan gebracht. Offensief Nu gingen de mannen van Pelle- naars zelf tot het offensief over. De Nederlandse kampioen Jo de Roo in zijn opzichtige rood-wit-blauwe trui, demarreerde samen met de jonge Brabander Karei Leyten en had in Hoogeveen (77 km.) al twee minuten voorsprong. Er waren nog wel onge veer 120 kilometer te rijden, maar De Roo had er echt zin in. En dat, terwijl hij voor de start van de ronde in Amstelveen weinig geloof in zich zelf had gehad door de naweeën van buikloop, welke kwaal hem in de vijfdaagse van Duinkerken de vorige week tot opgeven had gedwongen. In het peloton werd inmiddels druk gerekend, vooral door Jan Janssen en diens ploeggenoten en zij ook ga ven het sein voor de tegenaanval. Henri Anglade en Ludo Jansens werden op het spoor van De Roo ge zet en kregen Everaert, - Luyten, Glemzer, Rentmeester, Kersten, Nij- dam, Van Tilburg en Van Dongen mee. Na 105 km. ontstond daardoor een kleine groep van twaalf man, die bij de ravitaillering in Balkbrug (107 km.) nog op een voorsprong van een minuut kon bogen. Ook in het pelo ton werd er nu echter harder gefietst en de winst slonk langzaam. Lekke band Toen kwam voor Jo de Roo het bittere einde van een „truiendroom". Een lekke band bezorgde de Zeeuw zoveel achterstand op de kopgroep, dat hij maar op de hoofdmacht bleef wachten en met zijn heengaan De Roo kreeg als troostprijs de 50 gulden voor de grootste pechvogel was de „snee" uit de kopgroep, waarin de Televizieren uiteraard weinig in teresse meer hadden in grote krachts inspanningen. Nog voor de lange stijgingen van de Holterberg begon nen, was de voorsprong al geslonken tot even dertig sec, welke winst nog een tijdje gehandhaafd bleef door het zwoegen van de anderen. Maar ongeveer 40 km. voor Doetinchem moesten ook deze vluchters zich ge wonnen geven tegen de snelheid van het grote peloton, waarin de buiten landse sterren ook donderdag weer onopvallend meededen. gezeten door Kerckhove, Elliott en Zoet, die enkele km. verder de aan sluiting forceerden. Dit groepje deed het uitstekend en stormde met een voorsprong van dertig sec. op Vor- den (170 km.) aan. Daar stonden inmiddels de voor lopers van de karavaan vol spanning te wachten wat de in het station staande trein zou doen. Seconden verstreken en toen zette de trein zich in beweging en werden de spoorbo men als een onverbiddelijke bar rière neergelaten. Zou de tweede etappe van de Ronde van Nederland hier, op slechts 25 km. van de finish, opnieuw moeten beginnen? Het leek minuten te duren voordat de trein voorbij was. In de verte werden de koplampen van de begeleidende mo torrijders van de rijkspolitie al zicht baar en toen gingen de bomen sta tig weer omhoog. Ronde-directeur Kurt Vyth, die het tot nog toe bij zonder met de nieuwste activiteit heeft getroffen, slaakte een zucht van verlichting. De ronde was weer gered toen de zeven koplopers onge stoord de overweg konden passeren. V errassing Beslissing Direct daarna kwam de beslissen de ontsnapping. Na de hergroepering gingen Lefebvre, Snepvangers, Knops en Van Essen aan de haal, achterna Intussen had de grote groep het hoofd in de schoot gelegd en zich verzoend met de nederlaag tegen het zevental, dat onderling de buit in Doetinchem zou moeten verdelen. Uitslagen Ronde v. Nederland De uitslag van de tweede etappe (Hoogezand-Doetin- chem) over 190 km, luidt: 1. Norbert Kerckhove (Belg- Mann) 4.24.49 met bon. 4.24.19; 2. Jean Claude Lefebvre (Fr- Pelforth) z.t. met bon. 3. Seamus Elliott (Ierl-Ford) z.t. met bon. 4.24.39; 4. Leo Knops (De Fritesspecia- list) 4.24.49; 5. Bart Zoet (Televizier); 6. Cees Snepvangers (Ned- Sunkist) 7. Cees v. Espen (Ned-Hom- burg), allen z.t. als Kerck hove 4.24.49; 8. Fernand Deferm (Belg- Mann) 4.25.47; 9 Cees Lute (Ned-Ford); 10. Henk Corne- lisse (Ned-Homburg); 11. An- dré v. Aert (Ned-Sunkist); 12. Gerben Karstens (Ned-Televi- zier)13. Jos v. d. Vleuten (Ned-Acifit)14. Jos Linders (Caballero); 15. Dieter Kern- per (Dld-Torpedo); 16. Cor Schuuring (Ned-Pelforth)17. Wim de Jager (Ned-Fyffes); 18. ex aequo o.a. Henri Angla de (Fr-Pelforth), Jacques An- quetil (Fr-Ford), Arie denHar- tog (Ned-Ford), allen z.t. als Deferm: 4.25.47. Algemeen klassement 1. Kerckhove (Belg-Mann) 10.30.28; 2. Lefebvre (Fr-Pelforth) 10.30.38; 3. Elliott (Ierl-Ford) 10.30.48; 4. Knops (Ned-De Fritesspe- cialist) 10.30.58; 5. Zoet (Ned-Televizier) z.t. 6. Snepvangers (Ned-Sunkist) z.t.; 7. v. Espen (Ned-Homburg) z.t.; 8. Gerben Karstens (Ned-Tele- vizier) 10.31.26; 9. Joop Captein (Ned-Amstel Bier) 10.31.36; 10. Jan Janssen (Ned-Pelforth) 10.31.46; 11. Fernand Deferm (Belg-Mann) 10.31.56; 12. Cees Lute (Ned-Ford); 13. Henk Cornelisse (Ned-Homburg); 14. André v. Aert (Ned-Sunkist); 15. Jos v. d. Vleuten (Ned-Aci- fit); 16. Jos Linders (Ned-Ca- ballero)17. Dieter Kemper (Dld-Torpedo); 18. Cor Schuu ring (Ned-Pelforth); 19. Wim de Jager (Ned-Fyffes); 20. een grote groep ex aequo met o.a. Henri Anglade, Jacques Anque- til, Arie den Hartog en alle overige favorieten in 10.31.56. Er waren geen uitvallers. 87 Renners zijn nog in de strijd. Karei Leyten (Ned-Acifit) was de strijdlustige, Jo de Roo (Ned- Televizier) de meest pech volle renner. Algemeen ploegenklassement: 1. Mann 31.34.20; 2. Televizier z.t.; 3. Pelforth z.t.; 4. Ford 31.34.40; 5. Fritesspecialist 31.34.50; 6. Sunkist z.t.; 7 Hom burg z.t.; 8. Amst. Bier 31.35.28; 9. Acifit 31.35.48; 10. Caballero z.t.; 11. Torpedo z.t.; 12. Fyffes z.t.; 13. Flandria z.t. Julien Gekiere moet vier weken in ziekenhuis blijven De valpartij, die woensdag in de eerste etappe van de Ronde van Nederland de Belgen Willy Bocklandt en Julien Gekiere noopte de strijd te staken, heeft ernstiger gevolgen gehad dan men aanvankelijk vermoedde. Voor Bocklandt viel het alle maal nog wel mee. Hij heeft slechts een schouderspier ge scheurd. Hij mocht dan ook na een kort verblijf in een hospi taal naar huis. Gekiere daar entegen, zo bleek bij een on derzoek in 't Oranjeoordzie- kenhuis te Harlingen bleek 'n schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. De 29-jarige Flan dria coureur mag absoluut niet vervoerd worden. Hij zal zeker vier weken in het ziekenhuis moeten blijven. Een troost voor Gekiere, die donderdag morgen volledig bij bewustzijn was en het naar omstandighe den goed maakte, is dat zijn inmiddels overgekomen echt genote en vader op kosten van de ronde-directeur Vyth tot zondag in Groningen mogen blijven. Westham UnitedMünchen 1860 in de Eurcxpa Cop competitie voor beker winnaars. Deze wedstrijd wordt op Nederland I uitgezonden en waar schijnlijk door Bb Spaak en ir. A. van Emmenes van commentaar voor zien. Vervolgens wordt op Hemel- vaarstdag, 27 mei, een directe beeld- reportage gegeven van de finaile om de Europa Cup voor landskampioe nen. Waarschijnlijk begint deze ont moeting 's avonds om half tien. Ben- fica en Inter Milaan zullen dan tegen elkaar in het strijdperk treden. De toelichting op deze cupfinale zal door Leo Pagano worden gegeven. Zware nederlaag van MVV in Luik De Maastrichtse ere-divisieclub MVV heeft donderdagavond in Luik een 73 nederlaag geleden tegen Stan dard Luik. Bij de rust leidden de Belgen al met 60. Voor de Nederlandse doelpunten zorgden Willy Brokamp (62e en 64e minuut) en Henk Brinkhuis (68e minuut). KORFBAL De winnaar van de tweede etappe in de Ronde van Nederland, de Belg Norbert van Kerckhove ontvangt hier, gestoken in de oranje trui als leider van het algemeen klassement, het overwinningskusje van Miss Hol land 1964, Elly Koot. Ronde van Spanje Van Looy natuurlijk weer etappewinnaar De tweevoudige wereldkampioen Rik van Looy heeft opnieuw een etappezege in de Ronde van Spanje behaald. In de vijftiende rit van de Vuelta bleef het vrijwel voltallige veld tot aan de finish in Bayonne bijeen en weer was er niemand die de „Keizer van Herentals" in de spurt de baas kon. Van Looy ver diende met deze zevende etappe- zege een minuut bonificatie en daar mee verdrong hij de aanvankelijke Franse favoriet Raymond Poulidor van de tweede plaats achter de lei der Rolf Wolfshohl, Duitse „stalge- noot" van Poulidor, die nog altijd een voorsprong van 6.53 op Van Looy heeft. BOKSER OVERLEDEN Nederlands twaalftal Luoien Banks, een 24-jarige Ame- Speelt tegCIl België riikaanse zwaargewicht uit Detroit, is F o o donderdag in een ziekenhuis in Phi ladelphia overlèden nadat hij maan dagavond een knock out nederlaag had geleden. Dinsdag moesten de doktoren op Banks, die na het ge vecht bewusteloos was geraakt, een hersenoperatie uitvoeren om een bloedstolisel uit de hea^nen te ver wijderen. Voetbalwedstrijden op de televisie Het staat vrijwel vast, dat de Ne derlandse Televisie Stichting volgen de week woensdagavond, 19 mei, om half acht een rechtstreekse tele visiereportage geeft van de finale Het Nederlands korfbal dat zaterdag 22 mei in Bussum uitkomen tegen België, is als volgt Aanval: dames: Jetty Siebenlit en Lucie Gerritsen (beiden Westerkwar tier). Heren: Jan Bails en Theo van Zee (beiden Ons Eibernest). Midden: dames: Ans van der Vel de (Rihoda) en Nel Wagemakers (Het Zuilden). Heren: Harry de Voos (Wester kwartier en Cees van Lunteren (Riho- da). Verdediging: dames: Tini van Lun teren (Rhoda) en Gerda van der W aarde Spangen Heren: Gerrit Bos (HKV) en Frits de Jonig (Blauw Wit). Reserves: diames: Annie de Jong (Rhoda) en Noortje ten Wolde (BL Wit). Heren: Johnny Boógers (Deetos) en Wim de Vries (Rhoda). Prognoses Duindigt Duindigt geeft zaterdag zes drave rijen en drie rennen. De vierjarige Amerikaanse merrie Lively Rodney komt iln de Staringprijs aan de start. Hoewel de pupil van Jan van Dooye- weerd die laatste twee keer niet is meegevallen zal Lively in dit num mer weinig serieuze tegenstand on dervinden. De merrie heeft meer klasse dan Yberflöte en Zanto, die haar bovendien nog twintig meter moeten geven. Misschien dat Lively nog de meeste concurrentie onder vindt van de trainingsgenoot Acro baat, die, wanneer hij geen galoppa des maakt, veel speed kan ontwikke len. Veel kans is daar echter niet op. De driejarige volbloed Cin Cin van Stal Smolders staat in twee koersen ingeschreven. Zondag eindigde zij in de Merriën Produktenren op een uit stekende tweede plaats achter Petra. In de Cassagnacprijs ontmoet zij ne gen leeftijdgenoten ten opzichte waarvan Cin Cin gunstig op gewicht staat. De Sceptreprijs is die andere ren waarvoor ze staat ingeschreven. Hierin moet zij het opnemen tegen Miss Wibly en Lovely Surprise S. De eerste koers begint om halfvier en onze prognoses zijn: Vondelprijs: Caroline Kennedy, Di Stefano, Cokkie van 's-Gravenhof. Hooftprijs met trio: Benno Signal, Brion van de Lente, Butch HollandSa. Nisoukaprijs, ren: Divisio, Paturion II. Fair Quota. Huygensprijs: Double van de Len te, Brilliant Heny, Black Hollandia. Multatuliprijs, met trio: Bella Ma- rieza, Annemieke Hollandia, Arion Athel. Sceptreprijs, ren: Miss Willy, Lo vely Surprise, Cin Cin. Da Costaprijs, met trio: Barry Wil liams, Bento Hollandia, Zaïmpa van Papenhoef. Cassagnacprijs, ren: Cin Cin, Paw nee, Kandy. De Iers-Franse rijder Seamus Elliot en de Fransman Henri Anglade waren als eersten van een kopploeg op de Lemmelerberg. Vooraan de Ier, achter hem Anglade. De Belg Norbert Kerckhove van de Mann-ploeg gaat voor de Fransman Jean Claude Lefebre (2), de Ier Sea mus Elliot (3) en Leo Knops, die als vierde eindigde, over de eindstreep.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9