S)e C^idóeSon^onl: Alleen Marokko, Lybië en Tunesië bleven in Bonn Arabisch antwoord op Westdiiits-Israelische stap VLIEGTUIGAANVALLEN BOVEN SAN DOMINGO Franse bisschop vreest klein schisma na Concilie Moeilijkheden in Spaans Baskenland Doet Ben Goerion weer greep naar de macht? Vermomde Vietconffstrijders deden overval bij Saigon Nieuw beroep van Johnson Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.01 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 MEI 1965 56e JAARGANG Johnson raakt zijn artikel niet kwijt Klachten bezorging 3 38.39 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Acht Arabische staten Egypte, Irak, Syrië, Jordanië, Saoedi- Arabië, Algerië, Jemen en Libanon hebben tot dusver hun diplo matieke betrekkingen met West-Duitsland verbroken naar aanlei ding van het aanknopen van diplomatieke banden tussen de bonds republiek en Israël. Koeweit, dat banden met Bonn zou aanknopen, heeft hiervan afgezien. Wat Egypte betreft zullen de economische, consulaire en culturele betrekkingen met Bonn worden gehand haafd. Italië zal de Westduitse belangen in Egypte behartigen. Soe dan heeft laten weten, dat het met de bondsrepubliek zal breken op de dag, dat een Israëlische ambassadeur in Bonn of een Westduitse ambassadeur in Israel aankomt. Twee grote Arabische staten Tunesië en Marokko zullen waarschijnlijk hun banden met Bonn handhaven. Tot dusver hebben zij niet officieel laten weten wat zij zullen doen. Ook Lybië Was tegen het verbreken van de banden met West-Duitsland. Aan deze officiële bekendmaking was woensdag een, briefwisseling tus sen bondskanselier Erhard en pre mier Levi Esjkol van Israël vooraf gegaan, waarin de totstandkoming der diplomatieke betrekkingen werd bekrachtigd. Lof voor Erhards initiatief De tot-stand-koming van diploma tieke betrekkingen tussen de bonds republiek en Israël is gistermiddag officieel bekendgemaakt door depu- blikatie van een communiqué, lui dend: „De regering der federale re publiek, daartoe naar behoren ge machtigd door de president der re- jje Amerikaanse ambassadeur in publiek, en de regering van- Israel |ndonesië( Howard P. Jones heeft zijn overeengekomen diplomatieke gisteren in het Merdeka-paleis af- betrekkineen tussen de twee landen scj!eid van president Soekarno geno- te vestigen". men nu hij 65 jaar oud na zeven jaar ambtsvervulling Indonesië gaat verlatèn. Geen andere Amerikaanse ambassadeur heeft zo lang dezelfde post bezet. Jones staat bekend als een goede In zijn brief aan zijn Israëlische zijn teruggekeerd en dat de West ambtgenoot schreef bondskanselier duitse regering reden heeft aan te Erhard, dat West-Duitsland en Israël nemen, dat een deel der overigen, overeengekomen zijn, dat de reste- vooral degenen die werkzaam zijn rende wapenleveranties door West- bij de produktie van raketten, even- Duitsland aan Israël, op grond van eens voornemens zijn spoedig terug de geheime overeenkomst, zullen te keren. worden „geconverteerd". Voorts deel- In de brief van de Israëlische pre- de de bondskanselier mede, dat West- mier schrijft deze aan Erhard, dat Duitsland bereid is binnen twee a het besluit is genomen tegen een drie maanden met Israël besprekin- „wrede historische en een storm- gen te beginnen over economische achtige politieke achtergrond". „Ik hulp. deel uw hoop, dat onze gemeenschap pelijke beslissing een belangrijke Verder verklaarde de Westduitse stap naar een betere toekomst zal kanselier in zijn brief, dat de meeste blijken te zijn". President Esjkol Duitse deskundigen, die in het bui- zwaait de bondskanselier verder lof tenland buiten het Navo-gebied op toe voor diens „persoonlijk initiatief militair terrein werkzaam zijn, in de en vastberadenheid" bij het bereiken afgelopen maanden naar hun land van overeenstemming. Howard Jones nam afscheid van Soekarno DERTIG JAAR VOOR SPION THOMPSON Robert G. Thompson, de dertig- persoonlijke vriend van Soekarno. jarige Amerikaanse voormalige mili- Hij is benoemd tot kanselier van het tair die heeft bekend voor Rusland oost-west-centrum van de universi- gespioneerd te hebben, is tot dertig teit van Honoloeloe. jaar gevangenisstraf veroordeeld. President Johnson heeft reeds een Zijn proces was op 1 maart begon- nieuwe ambassadeur voor Indonesië nen en hij was voorlopig op vrije benoemd, maar in afwachting van voeten gesteld op een borgtocht van de bekrachtiging daarvan is diens vijftienduizend dollar. Hem werd ten naam nog niet genoemd. laste gelegd in de loop van zes jaar gespioneerd te hebben toen hij in Berlijn bij de luchtmacht in dienst was en ook daarna, als burger, in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij dreef een tankstation op Long Island. Deze foto toont prinses Margaret op het Liverpool-station in Londen, vanwaar zij met haar echtgenoot ver trok naar het koninklijk jacht „Brit- tania". Met het koninklijke jacht zal het echtpaar Armstrong Jones de oversteek naar Nederland maken. Vandaag heeft prinses Margaret de Britse week in Amsterdam geopend. Duitse taxichauffeurs beschermd tegen overvallen Taxichauffeurs in West-Duitsland zullen voortaan door wanden van onbreekbaar glas van hun passagiers gescheiden zitten om daardoor beter beschermd te zijn tegen roofover vallen. Deze hebben sinds het einde van de tweede wereldoorlog aan 182 Westduitse taxichauffeur J het leven gekost. Naar gistaren in Bonn bekend werd gemaakt zal de overheid bin nenkort voorschriften uitvaardigen waarin een dergelijke veiligheids- wand verplicht gesteld wordt. Ver moedelijk zal in het glas een opening worden gelaten waardoor de passa gier kan betalen. DE WERVELSTORM IN OOST-PAKISTAN De wervelstorm, die woensdag het oosten van Pakistan trof, heeft vol gens cijfers die gisteren bekend wa ren aan honderddertig mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou rond de duizend bedragen. Op het regionale congres van de Action Catholique Independante, dat te Amiens wordt gehouden, heeft de hulpbisschop van Rouaan, mgr. Pail- ler, zijn vrees voor een op handen zijnde, schismatieke beweging uitge sproken. In het bisdom Rouaan, waar zoals ook elders een kleine groep katholieken zich fel tegen iedere vernieuwing in de Kerk ver zet en waar de positie der Kerk zeer moeilijk is, hebben sommigen door openbare en schriftelijke protesten tegen de vernieuwing, hun voorne men te kennen gegeven uit de Kerk te zullen treden. Dit zou echter eerst na het concilie gebeuren. De verklaring van mgr. Pailler he-- Ft in vele Franse bladen grote aandacht gekregen. In welingelichte katholieke kringen te Parijs is men echter van mening, dat de bisschop de zaak schromelijk op de spits drijft. Bovendien is men het niet met hem eens, dat wat voor het bisdom Rouaan mogelijk zou kunnen zijn, ook voor heel de Kerk van Frank rijk geldt. Er zijn geen aanwijzingen in die richting. Een vliegtuig heeft gisteren het radiostation van de „grondwettige president" Caamano in San Domingo aangevallen en buiten werking ge steld. Een woordvoerder van Caa- mano's regering zei, dat het toestel tot de strijdkrachten van generaal Wessin Y Wessin behoorde. Een ver slaggever werd gewond. Sluipschut ters hebben met 50 mm-granaten en bazooka's een sportstadion bestookt waar de transport-afdeling van de strijdkrachten van de militaire jun ta is gevestigd. De buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in San Domingo hebben gisteren in de residentie van de pauselijke nuntius vergaderd over de te volgen politiek om éen inacht- Priesters vergeefs naar proces tegen collega Het proces tegen een Spaanse priester uit Baskenland, die ervan beschuldigd wordt tijdens een preek onwettige propaganda te hebben be dreven, werd gisteren voor onbepaal de tijd uitgesteld, nadat honderdvijf tig mede-priesters uit het gebied voor het gerechtsgebouw in Madrid wa ren samengestroomd. Zij hadden per trein, bus of auto vierhonderd km afgelegd om het proces tegen pater Alberto Gabicagogeascoa bij te kun nen wonen. Toen ze zich voor het gebouw, waar het hof van openbare orde zetelt, hadden verzameld, kre gen ze echter te horen, dat het pro ces voorlopig geen doorgang zou vin den, daar de president van de recht bank plotseling last had gekregen van een bronchiale aandoening. De 28-jarige priester, die zich in voorlopige vrijheid bevindt, heeft volgens de tenlastelegging in een preek op 1 november jl. gepleit voor grotere vrijheid voor de Baskische taal en cultuur. Volgens Baskische kringen had hij ook het optreden van de politie tijdens een incident in het dorp Ajurias bij Guernica, waar de pater zijn parochie heeft, gehe keld. De politie had volgens hem jongelui mishandeld die op het bal kon van een lagere school de Spaan se vlag hadden vervangen door het Baskische nationale dundoek. BORMANN GEZIEN IN MEXICO? De Westduitse ambassade in Mexi co acht het mogelijk, dat Martin Bor- mann, vroeger de rechterhand van Hitier, zich momenteel in de Mexi caanse staat Oaxaca ophoudt Naar gisteren bekend werd heeft de am bassade een afgezant in deze onge veer zeshonderd kilometer ten zuiden van Mexico-City gelegen, bergachtige en deels ontoegankelijke provincie op verkenning uitgestuurd. Hij zal een spoor nagaan, waarover een Mexicaan genaamd Horacio de la Sierra enkele dagen geleden in een telefoongesprek de ambassade had getipt. De Mexicaan had gezegd, dat hij Bormann twee weken geleden in Oaxaca had gezien en dat hij bereid was, een lid van het ambassadeper soneel naar de betrokken plaats te brengen. Volgens De la Sierra had de be wuste man een hakenkruis-tatoeëring op een vain zijn armen. Hij zou Bor mann herkend hebben van een foto in een Amerikaans tijdschrift, dat zijn lezers opwekte in geval van het opduiken van de vroegere nazi-lei der de dichtstbijzijnde Westduitse ambassade te waarschuwen. De am bassade heeft de Mexicaanse politie nog niet bij het onderzoek ingescha keld. neming van het staakt het vuren te bewerkstelligen. De Amerikanen in San Domingo stellen een onderzoek in naar de mo gelijkheid, dat door Amerika gele verde raketten en machinegeweer kogels zijn gebruikt bij de luchtaan val die gisteren is uitgevoerd op Amerikaanse posities in de Domini caanse hoofdstad. De kogels floten op zo'n korte afstand langs de Ameri kaanse ambassade, dat ambassadeur William Bennett het beter vond dek king onder zijn schrijftafel te zoe ken. Amerikanen werden er overigens niet gedeerd. Alleen een Dominicaans jongetje van vijf jaar, dat in een tuin in de buurt van de buiten werking geschoten radiozender van de „grond wettige regering" speelde, kwam door een kogel om het leven. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de aanvallende vliegtuigen zon der medeweten van de Amerikanen waren opgestegen van het vliegveld San Isidro, waar de „wederopbouw- regering" van generaal Imbert is ge vestigd. „Als de partij dat wenst, ben ik bereid mijn plaats aan het hoofd van de Mapai en van de regering weer in te nemen". Dit heeft de Israëlische oud-premier Ben Goerion gisteren tot een groep van zijn aanhangers ver klaard. Hij is 78 jaar. Twee jaar geleden trok Ben Goe rion zich vrijwillig terug en wees Levi Esjkol als zijn opvolger aan. Geleidelijk zijn de betrekkingen tus sen de oude en de nieuwe leider van de Mapai en de regering slechter geworden. Nu doen zij zeer felle aanvallen op elkaar.' Volgens waarnemers zou Ben Goe rion besloten hebben alles in 't werk te stellen om Esjkol opzij te schui ven. De toestand is bijzonder kritiek. Men acht een splitsing in de Mapai niet te vermijden, hetgeen verstrek kende gevolgen kan hebben voor het resultaat van de in de herfst te hou den algemene verkiezingen. CONSERVATIEVE WINST De conservatieve partij in Enge land heeft bij gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Wales 'n flin ke overwinning behaald. Zij boekte een netto-winst van 518 zetels, af gaande op de vrijwel complete uit slagen van de stemming voor 356 ra den. De regerende Labour-partij leed een netto-verlies van 350 zetels, ter wijl de liberalen in totaal 168 zetels achteruitgingen. Volgens waarnemers is het op grond van deze uitslag vrijwel uit gesloten, dat premier Wilson op kor te termijn zal trachten door middel van nieuwe parlementsverkiezingen zijn krappe meerderheid van drie ze tels in het Lagerhuis te vergroten. LEVENSLANG-EISEN IN AUSCHWITZ-PROCES De openbare aanklager in 't Ausch- witzproces, dat in Frankfort wordt gevoerd, heeft gisteren levenslange gevangenisstraffen geëist tegen vier voormalige SS-artsen, Willy Frank, Willy Schatz, Franz Lucas en Victor Capetius. Zij worden ervan beschul digd slachtoffers voor de gasdood te hebben geselecteerd en zich van ge vangenen bediend te hebben voor expérimenten. H.M. de Koningin heeft donderdagavond in de Amsterdamse RAI het jaar lijkse boekenbal bijgewoond. De foto toont de aankomst van de koningin onder een hemel van ballonnetjes. Ongeveer dertig communistische guerillastrijders hebben gisteren, ver momd als Zuidvietnamese mariniers, een textielfabriek op slechts acht km. van de hoofdstad Saigon aange vallen. Zij drongen de fabriek bin nen en doodden vijf leden van de burgerwacht. Een soldaat en drie burgers werden gewond. Een afde ling regeringstroepen joeg de gueril lastrijders op de vlucht, maar deze zouden geen verliezen hebben ge leden. In de provincie Baclieoe, 160 km. ten zuiden van Saigon, zijn hevige gevechten gaande tussen guerilla- eenheden en regeringstroepen. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft meegedeeld, dat acht Amerikaanse vliegtuigen woensdag in Noord-Vietnam een verkeersbrug hebben verwoest. Ook waren lucht aanvallen ondernomen op Noordviet- namese militaire gebouwen, olietan kers en jonken. Over het resultaat daarvan was niets bekend. Zuidvietnamese troepen hebben bij gevechten tegen onderdelen van een Vietcong-bataljon in het gebied van Bac Lieu, op 216 km. ten zuidwesten van Saigon, 178 opstandelingen ge dood en 53 gevangen genomen. Dit is vanochtend door een Amerikaanse militaire woordvoerder bekendge maakt, die meedeelde, dat de Zuid- vietnamezen 18 man aan doden en 77 gewonden hebben verloren, onder wie vier Amerikaanse „adviseurs". In een toespraak vanuit het Witte Huis voor een bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van kari- NIEUWE AANVAL OP POOLSE CENSUUR In het jongste nummer van het Poolse weekblad Kultura is 'n nieu we aanval ingezet op de censuur. In een artikel van de criticus Arthur Sandauer, die al eerder tegen beknot ting van de vrijheid van de kunste naar heeft geageerd, wordt gesteld, dat de Poolse letterkundigen gedwon gen worden hun gevoelens èn op vattingen geweld aan te doen en hun mening op schrift te camoufleren. Als voorbeeld van de activiteit van de censuur noemde Sandauer wijzi gingen die waren aangebracht in zijn vertaling van Aristophanes' „De Kikkers". Het artikel van Sandauer werd in Kultura aangekondigd als het begin van een groot debat, waarin „de toe stand van de letterkunde op eerlijke wijze zal worden bekeken". katuristen, die tevens over radio en televisie is uitgezonden, heeft presi dent Johnson gisteren nogmaals ver klaard, dat de Verenigde Stoten niet van plan zijn hun venr>iiohtin°-en je gens Zuid-Vietnam op te geven. Zij zijn voornemens hun materiële hulp aan dit land voort te zetten en uit te breiden, aldus president John son verder, daarbij herhalend, dat de Verenigde Staten bereid zijn tot be sprekingen zonder vooraf te stellen voorwaarden. Het is ook duideliik in het belang van Noord-Vietnam om naar de conferentietafel te komen, zo verklaarde de Amerikaanse pre sident, eraan toevoegend, dat hij zijn pogingen tot het vinden van een mogelijke weg naar de vrede zal voortzetten en intensiveren. ^^autoverhuur /^•uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden. Tel. 40447-34594 Dit nummer bestaat uit 22 paginal WARM WEER Het hogedrukgebied, dat in de af gelopen dagen het weer in Nederland heeft beheerst, neemt in betekenis af en verplaatst zich langzaam in zuid oostelijke richting. Tegelijkertijd trekt een oceaanfront, dat in Spanje plaat selijk onweer heeft gebracht, in de richting van Frankrijk. Samenhan gend met deze veranderingen wordt de kans op onweer morgen in de loop van de dag groter. Voordien zal het echter warm weer zijn, waarbij de temperatuur in het grootste deel van het land tot boven de vijfentwintig graden zal stijgen. Terwijl de temperaturen in onze omgeving aan de hoge kant zijn, stroomt over Scandinavië koude pool tocht geleidelijk naar het zuiden. Deze tocht naderde vanmorgen De nemarken. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Mei: zon op 4.47, onder 20.27; maan op 20.36, onder 4.57. Volle maan 12.52. H oogwaterstanden 15 Mei: v.m. 4.52; n.m. 17.25. KORRELTJE De sterkste man is hij, die 't meest alleen staat. (Ibsen)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1