Karstens houdt Janssen achter zich in de sprint TELEVIZIEREN WINNEN OOK DE PLOEGENPRIJS EERSTE ZEGE ALS PROF VAN TALENTVOL RENNER Uitslagen Ronde v. Nederland Zesde etappezege van Rik van Looy Koersen Duindigt DONDERDAGJ£^E^965_ DE LETDSE COURANT PAGINA 9 NA LANGE EERSTE ETAPPE IN RONDE VAN NEDERLAND SS? 9& •s25@s»3m2!SS«Sï®i In een machtige eindsprint heeft de 23-jarige Televizier Gerben Karstens het vrijwel volledige veld na de eerste monsteretappe van de Ronde van Neder, land zijn wil opgelegd. Op de Noorder singel in het nieuwe gedeelte van de Groningse industrieplaats Hoogezand- Sappemeer reed de Leidse notariszoon, die na zijn triomf in de ploegentijdrit bij de Olympische Spelen, door Kees Pellenaars werd gecontracteerd, naar zijn eerste zege in een grote profwed strijd. Met miniem verschil versloeg de allesgevende Karstens de Amsterdam mer Joop Captein en wereldkampioen Jan Janssen, zijn grootste tegenstrevers in de slotfase van deze overigens weinig opwindende etappe. Voor de laatste bocht had Jan Janssen, die voor het eerst na het behalen van de wereldtitel in een grote wedstrijd in eigen land reed en meteen maar eens wilde laten zien waartoe hij dan wel in staat is, resoluut de kop genomen. Hij werd echter wel op de huid gezeten door Cees Lute, aan wiens wiel de slimme Karstens mee naar voren oprukte. In de laatste bocht zette de Leidenaar zijn aanval in. Samen met Lute passeerde hij gemakke lijk Jan Janssen, die kennelijk te vroeg was begonnen en toen kwam Karstens gelanceerd ook langs Lute. Hij was er nog niet, want Joop Cap tein, na het afscheid van Jan Derksen onbetwist sprintkampioen op de baan, wilde zijn specialiteit ook hier tot uiting laten komen en streed zij aan zij met Karstens. Maar nu gaf de meerdere inhoud van de pure weg renner Karstens toch de doorslag. De eerste oranje trui van deze Ronde van Nederland-nieuwe-stijl was van hem. Kees Pellenaars stond trots als een pauw bij de huldiging van zijn pupil en niet zonder reden. Want be halve de individuele zege hadden de Televizieren, die met Bert Zoet op de vierde en Jo de Roo op de negende plaats bijzonder goed in de prijzen vielen, ook de leiding in het ploegenklassement veroverd. VERDIEND Een verdiende beloning ook trou wens voor de troepen van Pellenaars die bij de weinige gevechtsactivitei ten wel de toon hadden aangegeven. Nadat er tijdens de tocht door Noord- Holland enkele mislukte vluchtpo gingen van eenlingen waren geweest en de karavaan vervolgens in geslo ten colonne de te voorbarig gevrees de Afsluitdijk met de wind schuin achter werd hier nu een hoog tempo ontwikkeld onder de wieltjes had weggetrapt, kwamen na 115 km, vlak voor het einde van de dijk, de eerste echte schermutselingen. De Limburger Jan Hugens, na het vorige seizoen door Pellenaars ver stoten en nu in Duitse dienst, gaf het sein tot de aanval. Samen met Cees Haast trok hij op avontuur uit, gevolgd door Jan Pieterse en Cees van Espen, van wie de laatste een eohte Televizier is, maar in deze ronde ter wille van de commercie onder vreemde vlag (Homburg) RONDE VAN NEDERLAND 1965 vaart. Bij de eerste ravitaillering in Zurich (120 km) was dit kwartet bij een en streed met een voorlopige winst van zeventien sec. ACHTERHAALD In Oosterbierum (138 km) was het gat gegroeid tot 35 sec, maar intus sen was de hoofdmacht onder leiding van Jan Janssen tot een tegenactie overgegaan en al heel spoedig lieten Hugens, Haast en Pieterse zich terug vallen. Alleen Cees van Espen ging door. Met de handen op het stuur kon hij naar een voorsprong van ruim een minuut fietsen, maar toen vond het peloton het weer genoeg en haal de ook hem terug. Maar inmiddels had Van Espen door déze weinig ge vaarlijke actie de prijs voor de meest strijdlustige veroverd. speeld. Een aantal renners had de etenszakjes gemist, waarop enkele ploegleiders alsnog naar voren kwa men om de hongerigen al rijdend van voedsel te voorzien. Daarbij haakten de sturen van twee renners in elkaar en er ontstond een valpar tij van de Belgen Bocklant, Gekiere en Van Tongerloo. De eerste twee bleven kermend op het plaveisel liggen en moesten de rit in de ambulance volgen. Van Tongerloo kon verder en kwam weer in het peloton terug. Het bleef niet bij deze pech voor de Flandria-ploeg, die in eerste instantie al verzwakt was door het niet starten van Peter Post. Er bij kwam nog het uitvallen van Quido Reubroeck en Jean Nol mans, al zat er aan het vertrek van deze twee volgens velen een luchtje. Het is nl een publiek geheim, dat ploegleider Lomme Driessens op het VALPARTIJ Intussen had zich bij de ravitaille ring in Zurich een klein drama afge- Links Met verbeten gezicht drukt Gerben Karstens zijn fietsje voor Joop Cap. tein over de finish. Achter de win naar Jan Janssen. Slechts gedeelte lijk zichtbaar achter Captein rijdt Bert Zoet. laatste moment wel een beetje in zijn maag zat met zijn toezegging om in de Nederlandse ronde te rijden, om dat zijn hoogste chef hem alsnog naar de Giro heeft gecommandeerd en die begint notabene aanstaande zaterdag. Welnu, het zou niemand verbazen als de overgebleven drie muskettiers van zijn ploeg in de eerstkomende dagen eveneens uit vallen en de volgende week in de uitslagen van de ronde van Italië vermeld staan. HOOG TEMPO Terug naar de Ronde van Neder land. De vrees voor de lange rit (271 km) bleek ongegrond te zijn geweest mede door het schitterende voor jaarsweer. Een hoog tempo soms wezen de kilometertellers op de bochtige weggetjes in het uiterste noorden van Friesland en Groningen ruim 50 km aan verhinderde na de mislukte opstand van de Televi zieren nieuwe vluchtpogingen. Na tuurlijk waren er wel liefhebbers voor de vrije ruimte zoals Van der Vleuten en Proost en later Lefebvre, Geldermans en Maliepaard, maar (Amsterdam-Hoogezand over 263 km) De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Gerben Karstens (Ned-Televi- zier) 6.06.09. 2. Joop Captein (Ned-Amstel). 3. Jan Janssen (Ned-Pelforth). 4. Bart Zoet (Ned-Televizier). 5. Piet Rentmeester (Ned-Amstel). 6. Cees Lute (Ned-Ford). 7. Jos v. d. Vleuten (Ned-Acifit). 8. Henk Cornelisse (Ned-Homburg). 9. Jo de Roo (Ned-Televizier). 10. Jos Huysmans (Belg-Mann). 11. Henk Nijdam (Ned-Homburg). 12. Wim de Jager (Ned-Fyffes), al len zelfde tijd als de winnaar. 13. Henny Marinus (Ned-Amstel). 14. Cor Schuuring (Ned-Pelforth). 15. Cees Snepvangers (Ned-Sunkist). 16. ex aequo o.a. Henri Anglade (Fr- Pelforth), Jacques Anquetil (Fr- Ford), Arie den Hartog (Ned- Ford), André Darrigade (Fr-Am- stel). 62. ex aequo o.a. Jean Stablinsky (Fr-Ford), allen z.t. als Karstens. (Niet minder dan 85 renners kre gen dezelfde tijd). Opgegeven hebben de Belgen Willy Bockland, Julien Gekiere, Jean Nol mans en Guide Reybroeck (allen Flandria-Romeo) De strijdlustige renner werd Cees van Espen (Ned-Televizier). Depech- prijs werd aan Bocklandt en Gekiere samen uitgereikt. Het ploegenklassement luidt als volgt (de eerste, Karstens, tweede, Captein en de derde, Jan Janssen, kregen respectievelijk 30, 20 en 10 sec. bonificatie toegekend): 1 Tele vizier 18.17.57, 2 Amstel Bier 18.18.07, 3 Pelforth 18.18.17, 4 Homburg 18.18.27, 5 Ford, 6 Mann, 7 Fyffes, 8 Sunkist, 9 ex aequo Flandria, Cabal- lero en Frites, 12 Acifit, 13 Torpedo, allen z.t. als Homburg. meer dan enkele tientallen meters werd hen niet toegestaan. De beslis sing moest dus vallen in een massale eindspurt, waarin beroemde buiten landers als Anquetil, Stablinski en Vannitsen, die zich tijdens de koers niet hadden laten zien, de buit spor tief aan de Nederlanders lieten. Want van deze grote groep niet minder dan 85 man werd in dezelfde tijd geklasseerd, kwam de Belg Jos Huys mans op de tiende plaats als eerste buitenlander in de prijzen. Ronde van Spanje Ook na de veertiende etappe van Zaragoza naar Pamplona een af stand van 193 km heeft de Duitser Rolf Wolfshol zijn voorsprong van ruim zeven-en-een-halve minuut op zijn naaste concurrent, zijn Franse ploeggenoot Raymond Poulidor, kun nen behouden. De etappe werd „natuurlijk" door de Belg Rik van Looy gewonnen, die hiermee zijn zesde etappezege behaal de. Bovendien verdrong hij de Frans man Thielin van de derde plaats. De Belg won de massasprint van het pe loton, waarbij hij hevige strijd moest leveren tegen zijn landgenoot Frans Melckenbeeck, die hem tot op de laatste meters voor de eindstreep bleef betwisten. VOETBAL VOORLOPIG ZATERDAG ELFTAL MET KRALT EN VAN DER LIPPE Het voorlopig Nederlands zaterdag- elftal speelt dinsdag in Zeist een oefenwedstrijd tegen de Utrechtse 2e klasser UW als voorbereiding op de ontmoeting met het Belgische team zaterdag 29 mei in Terneuzen. De opstelling volgens 4-2-4 systeem luidt: Doel: Westland (Huizen). Achter: Van Soeren (CJJV), v. d. Giesen (Zwart Wit '28), Visser (Heer- jansdam) en Kralt (Rijnsb. Boys). Midden: Nieuwstraten en Van El- deren (beiden Zwart Wit '28). Voor: Verhagen (Dinteloord), v. d. Heuvel (Koz. Boys), v. d. Lippe (Noordwijk) en Vedder (IJssehneer- vogels). Reserves: Dalen (Be Quick '28), Leusihk (Excelsior '31) en v. d. Her berg (CJVV). Een breed-lachende Gerben Karstens hees zich na afloop van de eerste etappe in de oranje trui. Voetbal Dinsdagavond 18 mei zal DWS in het Olympisch Stadion een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen de Britse eerste divisieclub Tottenham Hotspur. Tevens wordt op die avond (voor de wedstrijd) 'n begin gemaakt met de jaarlijkse „po- pulaires", trainingswedstrijden voor jonge renners op de baan. De uitslagen van de op woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Badseizoenprijs, 2040 m: 1 Cristine Williams (B. Dapper jr.) 3.11.5 1.35.8, 2 Dutch Master, 3 Dean Hollandia. Tot.: win. 12.-, pi. 4.60 2.70 4.-, gek. 9.50, cov. 5.40. Triple-secprijs, 2120 m: 1 Bastogne (M. Bouwhuis) 3.02.0 1.25.8, 2 Zea lot Hollandia, 3 Arion Athel. Tot.: win. 3.30, pi. 2.30 1.90 3.20,. gek. 10.30, cov. 4.70, trio 181.90. Zeebanketprijs, 2040 m: 1 Brilliant Heny (P.M. Smit) 2.59.4 1.27.1, 2 Double v. d. Lente, 3 Arturo. Tot.: win. 3.30, pi. 2.- 2.- 4.40, gek. 4.80, cov. 6.40. Noordzeeprijs, 2120 m: 1 Peter d'As ter (J. Wagenaar jr.) 3.00.0 1.25.7, 2 Arnoldus, 3 Brian Hanover. Tot.: win. 2.20, pi. 1.90 1.50 1.20, gek. 6.20, cov. 7.20, trio 36.10. Cognacprijs, 2120 m: 1 Yewel Boy (M. Bouwhuis) 2.58.9 1.25.2, 2 Yber- floete, 3 Bravour S. Tot.: win. 4.80, pi. 1.70 2.10 2.20, gek. 8.20, cov. 6.70. Sherryprijs, 2120 m, voor amateur- rijders: 1 Azuro Pluto (E. A. H. Schol- ten) 3.04.6 1.25.5, 2 Diogen, 3 Zon- nestraalje. Tot.: win. 2.40, pi. 1.30 1.60 7.70, gek. 3.40, cov. 5.-. Vermouthprijs, 2100 m: 1 Anasta- sia Hanover (J. Zuyderduin) 2.56.8 1.24.2, 2 Adios K, 3 Apollo H. Tot.: win. 9.40, pi. 2.40 5.50 2.10, gek. 8.10, cov. 10.10. Aquilonprijs, 1800 m: 1 Cambrou- sard (G. Crossley) 1.59.7, 2 Fair Quo ta, 3 Beautiful Girl. Tot.: win. 10.90, pi. 2.60 1.30 2.70, gek. 13.-, cov. 4.60. Indian-Princeprijs, 2000 m, voor amatrices en amateurs: 1 Agram (E. L. v. Dijk) 2.15.5, 2 Remus II, 3 Kro- nenhof. Tot.: win. 2.70, pi. 2.40 2.30 2.70, gek. 9.60, cov. 7.70. Windy-Cliffprijs, 2000 m, 2e afd.: 1 Pasja (H. Cailleton) 2.13.0, 2 Iliona, 3 Whitefoot S. Tot.: win. 2.30, pi. 1.20 1.30 1.20, gek. 4.30, cov. 4.10, trio 15.20. Totalisatoromzet f 160.106,-. Even een onderonsje voor de start van de Ronde van Nederalnd 1965: v.l.n.r. Anton Geesink, Peter Post, Ab Geldermans en André Darrigade. ->•« ^IMPÊLVE LDf r-»"i Gerben Karstens, de goedlachse Leidenaar, die in Hoogezand het eerste grote succes in zijn nog zo prille carrière als professional behaalde, werd op vijftien februari 1942 geboren en is dus 23 jaar oud. Als jong amateur toonde hij reeds zijn klasse door in het jaar van zijn debuut bij de amateurs (1961) niet minder dan negentien wedstrijden te winnen. Zijn carrière als schaatsenrijder ook in deze tak van sport blonk hij uit en hij maakte zelfs deel uit van de kernploeg stond echter aanvankelijk zijn doorbraak in de wielersport in de weg. Maar Gerben begreep al snel, dat hij tussen twee sporten moest kiezen en het wielrennen kreeg tenslotte zijn voor keur. Toen kwamen de grote successen al snel. In 1963 trok hij reeds de aandacht met een vierde plaats in het eindklassement van Olympia's Toer en een jaar later drong hij definitief door tot de topklasse. Zijn ere-lijst van 1964 vermeldde reeds overwinningen in de Ronde van Noord Holland en de Ronde van "Overijssel, een tweede plaats in de Ronde vanFriesland en een negende in de Tour de l'Avenir (hij won van deze wedstrijd de laatste etappe). Tot hij tenslotte de Olympische Spelen van Tokio zijn amateur-carrière bekroonde met het behalen van een gouden medaille in de ploegentijdrit, tezamen met Bert Zoet, Jan Pieterse en Evert Dolman. Gesterkt door deze successen tekende Gerben voor dit seizoen een contract bij Televizier, startte als onafhankelijke, maar ging enkele weken geleden over naar de profs. Een zege in Hoogezand-Sappemeer bewijst, dat dit geen voorbarige stap was.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9