Nederlands meisje in Frankrijk beroofd Dr. Pott maakte voor de tweede maal kennis met India en Sikkim ORGELCONCERT PIET VAN EGMOND IN ST. AGATHAKERK TE LISSE -s DERDAG 13 MEI 1965 DE LEIDSE COUR AN PAGINA 4 HILLEGOM Schaakclub „De Uil" Door de verwinning op J. Brauckman en e onwaarschijnlijkheid van een over winning van W. Peet op zyn tegen stander J. van der Weijden, een af- ebroken partij waarin W. Peet er lechter voor staat dan Van der Weij- ien, zal M. Rood waarschijnlijk de lieuwe kampioen worden van zijn afdeling, de A-groep. In dezelfde jroep moest J. Ph. van de Berg win- ïen om zich in deze groep te kunnen nandhaven, die kans heeft hij behou den door J. Staats te verslaan. In groep B verloor J. van de Berg wel van D. Balenende, maar dit had „een betekenis meer, want de twee /an de Bergen's zijn reeds gepro- noveerd in groep B. In groep C hield e kampioen D. Kaptein voet bij stuk, oor te winnen zonder strijd, van de Vries. J. Salier won op ver assende wijze van de sterke scha- „er W. Brandsraa. De uitslagen waren: Groep A: J. 'h. van de BergJ. Staats 10. roep B: D. BalkenendeJ. van de 'erg 10; Th. JonkheerL. C. Zon- leveld 01; J. van LieropB. Win- .elaar 01. Groep C: W. Brandsma J. Salier 01; G. van Heusden J. van der Wolf 10; J. de Vries O. Kaptein 01; J. L. Pijnakker H. Telkamp 01; W. Mohlmann J. Scheepmaker 10; P. van Kam penW. Cigaar 10. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert vrijdagavond 14 mei, 's avonds om 8 uur. Er zijn verzoeken var de besturen van de kleuterschool Prinses Marijke en Wilhelmina voor inrichting speellokaal en aanschaf fing meubilair. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te ver lenen. Op het verzoek van het be stuur van de R.K. Technische School, aangaande de oprichting en instand houding van een afdeling voor indi vidueel technisch onderwijs aan deze school, wensen B. en W. de ge- - raagde noodzakelijkheidsverklaring af te geven. LISSE MATER AMABILISSCHOOL BESTAAT 15 JAAR De Mater Amabilisschool te Lisse gaat in een feestelijke sluitingsavond van de cursus tevens het 15-jarig bestaan vieren, welk feest wegens plaatsgebrek in Flora te Hillegom zal worden gevierd, nl. 19 mei, aan vang 8 uur. Voor dit jubileum is een zeer sociaal cabaretgezelschap uitge nodigd nl. „De Vuurpijl" uit Den Haag met 25 medewerkenden. Voorts zal een eigen bandje het muzikale gedeelte verzorgen. Op deze feest avond zal ook de diploma-uitreiking plaats vinden. HOE DE DUIVEN VLOGEN De postduivenver. „De Oude Blauw- band" maakte een wedvlucht vanaf Mons, 205 km, gelost 9.10 uur. De eerste prijsduif kwam op zijn hok om 11.53 uur met een snelheid van 1451 meter per minuut en de laatste prijs, duif om 11.53 uur met een snelheid van 1257 meter per minuut. Er werd deelgenomen met 124 duiven. De uit slag was als volgt voor de eerste 10 prijsduiven: Th. van der Ploeg Zn 1. 4, 5; G. Jansen 2, 10; H. -Duyven- bode 3; J. de Borst 6; F. Koster 7; De Gans 8; G. Doeswijk 9. De posiduivenver. „De Luditklie- vers" hield een wedvlucht vanaf Vil- oorden, 150 km, gelost 11.00 uur met aarde wind (windkracht 8). Deel name 253 vogels. De eerste prijsduif :wam aan om 13.50 met een snelheid van 1064 meter per minuut, de laat- te prijsduif om 14.07 uur met een snelheid van 942 meter per minuut De vogels kwamen door de "krach tige wind nu vlot af. Een mooie pres- atie bereikte Roodenburg-Doeswijk. De uitslag van deze wedvlucht is: Roodenburg-Doeswijk 1, 4, 9, 10; H. v an Diest 2; M. de Vreugd 3, 7; J. J. Schoone 5, 8; G. Krabbers 6. Postzegelclub In de dinsdag avond gehouden vergadering van de afd. Lisse van „Philatelica" hield de heer M. C. J. Delen een causerie over het onderwerp „Hangend haar en bontkraagemissies". Hij toonde bij de causerie een mooie serie zegels uit 1891 en 1899 in vele kleurenva- riaties. Hij gaf daarbij zeer nuttige wenken aan de verzamelaars. FEEST VOOR „HET ZORGENKIND" Voor het eerst heeft een groep ^hoolkinderen van de Mater Ama bilisschool te Lisse een feestmiddag :eorganiseerd voor de kinderen van de vereniging „Het Zorgenkind". De 'anderen van de Mater Amabilis- :hool waren gegrepen door de film ..Kinderen van ons volk". Vanzelf ees bij de meisjes de vraag:„Wat kunnen wij doen voor deze gehandi capte kinderen? Men besloot een feestmiddag te organiseren voor de zorgenkinderen. Dit feest werd ge houden in gebouw „Oase" onder lei ding van mej. Bakker. Het geschied de geheel op vrijwillige basis door de leerlingen van de Mater Amabilis school. Het was verheugend te zien, hoe blij de kinderen waren en ook konden genieten van alles wat hen geboden werd. De meisjes deden hun best om het voor de kinderen tot een echt feest te maken. Alle ouders zijn de kinderen er dankbaar voor dat zij dit voor de zorgenkinderen ge daan hebben. Moge hun voorbeeld bij velen navolging ondervinden. Men kan een dergelijk voornemen gaarne kenbaar maken bij mevr. Van Grie ken, Laan van Rijckevoorsel 6, Lisse. LEIDSCHENT) AM Zoals wij reeds meldden zal bur gemeester E. J. M. Kolfschoten mor genmiddag officieel afscheid nemen van zijn gemeente Alkemade en maandag a.s. officieel in zijn nieuwe standplaats arriveren. De nieuwe burgemeester zal om 1.45 uur aan de grens van de ge meente, nl. aan het Oosteinde te Stonupwijk, door een deputatie wor den begroet en dan in een open kales, begeleid door de Palestijn- ruiters, zijn intocht beginnen. Bij de school aan de Dr. van Noortstraat zuilen de schoolkinderen de nieuwe burgemeester toezingen. Verder gaat de stoet langs de Stompwijkseweg, terwijl bij het viaduct Kostverloren- kade de ruiterstoet wordt aangevuld met de ruiters van de vereniging Hestar en de Kill via de Venéstraat, Nieuwstr., Damplein, Damlaan, Kon. Juliana\freg en Raadhuislaan zal de burgemeester plim. 2.30 u. arriveren in 't gemeentehuis, waar dan de gemeen teraadsleden nader met hem zullen kennis maken. Te 3.30 uur wordt dan een speciale raadsvergadering gehouden voor genodigden waarin de loco-burgemeester, wethouder H. P. Greuter, de nieuwe burgemeester zal installeren. Na deze plechtigheid zal de burge meester receptie houden voor de ge nodigden en des avonds tussen 8 en 9 uur volgt dan nog een receptie voor de burgerij en voor de besturen van de plaatselijke verenigingen. Op 1 september a.s. zal zuster Felicia de pensioengerechtigde leef tijd bereikt hebben en dan tevens aftreden als hoofd van de R.K. School voor Voortgezet Lager Onderwijs aan het Molenpad. Als haar opvolger als hoofd van genoemde school zal dan benoemd worden de heer W. M. Boekraad, thans hoofd van de R.K. St. Jan Jongensschool aan de Van Ruysdael- laan. De heer Boekraad was van 1953 tot 1956 hoofd van de R.K. VGLO- school voor jongens, welke school toen is opgeheven, waarna de heer Boekraad overging als hoofd van de St. Jan Jongensschool. NOORD WIJK Slechits met een blouse aan en een badhanddoek om haar middled kwam de 26-jarige Amsterdamse secretares se mej. E. Brands woensdag het hoofdbureau van politie vain Toulon binnenstormen. Mej. Brands, dde was gaan zonnebaden op het strand by Toulon, had haar koffer achterop haar sportwagen laten zitten. Toen zij bij haar wagen terugkwam, was de koffer, waarin al haar vakantie geld, haar hele garderobe en diverse waardevolle sieraden zaten, verdwe nen. „Wie zal de benzine betalen voor mijn rit naar huis?", zo vroeg ze maar steeds voor ze, volkomen over stuur, het politieburean verliet. De surrealistische schilder Sal vador Dali gaat bij een Franse uit gever een „open brief' aan zichzelf publiceren. Volgens de uitgever zal de „brief een „bom" zijn, die door vijftien even dynamische geschriften zal worden gevolgd. Dali verklaarde in het Frans, Engels en Spaans, dat hij „die minst slechte schilder van deze tyd" is. Gouden bruidspaar Elfering-v. d. Zwet te Lisse Groene Kruis Noordwijk moet eontributie verhogen Onder voorzitterschap van mevr. A. van Gilse-GeldermaLsen werd in het Gemeenschappelijk Wijkgebouw aan de Van Panhuysstraat de jaar vergadering van het Groene Kruis gehouden. Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan was het voor de presidente een behoefte het bestuusLid de heer Van der Sleet uit Noordiwijkerhout te complimenteren met de Koninklijke ondierscheiding hem verleend. Op deze eerste bijeen komst in dit schone en doelmatige gebouw vond de voorzitster het jam mer diat er geen grotere belangstel ling van de leden bestond. Dankbaar is het bestuur voor de grote mede werking ondervonden van het ge meentebestuur van Noordwijk voor de totstandkoming van het gebouw en de prettige samenwerking met het bestuur va nhet plaatselijk bestuur van het Wit Gele Kruis. Het jaarverslag van de penning meester de heer A. Dekker gaf een nadelig saldo aan, hetwelk gedekt kon worden uit de reserve. In de toe lichting werd er op gewezen dat de laatste jaren de contributie het zelfde was gebleven, de hogere exploitatie kosten, door de aanschaf van kost bare apparaten en inrichting van het gebouw zal het echter noodzake lijk zijn in de naaste toekomst de contributies te verhogen. Een om vangrijk jaarverslag over de werk zaamheden van het Groene Kruis werd uitgebracht door zuster Van Luyn. Onder applaus bracht de presiden te dank aan de zusters en de pen ningmeester voor hun veelomvattend werk. Het ledental is 1710 te Noord wijk en 156 te Noordwij kerhout in totaal 1866. In de rondvraag bracht zuster Vain Luyn de wenselijkheid naar voren voor meer speelgoed in de ontvangstzaal (mogelijk iets voor het particulier initiatief), terwijl dr. Mulder klaagde over de slechte acou- stiek in de zaal en de behandelka, mors, e.ea. zal aan het Stichtingsbe stuur worden kenbaar gemaakt. T.O.V. 6 PROMOVEERT Als sluitstuk van de competitie kwamen 3 teams van de R.K. Tafel tennisvereniging T.O.V. in aanmer king voor de promotie-wedstrijden t.w. het 3e, 5e en 6e team. Het 3e team werd reeds spoedig uitgescha keld, voor het 5e team bleven de kansen iets langer hangen, doch nu tegen Phoenix 4 met het kleinst mo gelijke verschil (64) verloren werd zijn deze ook uitgeschakeld, volgend jaar beter boys. Lest best, het 6e team deed het beter, in feite hadden zij na de tweede wedstrijd reeds het 3e klasserschap in hun bezit, maar door de laatste wedstrijd tegen DDC te winnen, behaalde zij ongeslagen deze promotie. Hiervoor zorgden W. v.d. Holst (aanv.), H. Stark en A. Hermans, van harte proficiat met dit *terk staaltje tafeltennis. Over de gehele linie heen, waren de resultaten voor T.O.V. in de competitie zeer goed, het damesteam werd goede 3e, het le herenteam behield tot het laatst een kans op het kampioen schap en eindigde als tweede; team 2 handhaafde zich in de middenmoot, 3, 5 en 6 plaatsten zich in de pro motie-wedstrijden, waarvan het 6e promoveert, het 4e team behaalde glansrijk het kampioenschap in hun afdeling. Om deze resultaten ook in de komende competitie te consolide ren is het zaak de training goed ter hand te nemen. Voor het zomer seizoen staan weer enkele evene menten op heit programma: op vrij dag 21 mei a.s. vangen de wedstrij den aan voor de clubkampioenschap pen senioren, opgaven hiervoor tot en met 18 mei bij de heer J. van Abs- woude, Scheveningsestraat 1: vrijdag 4 juni de kampioenschappen dubbel spel. eveneens voor senioren, opgaaf tot 1 juni, dit zonder partners, daar het bestuur over de te formeren dub bels zal beslissen. Vervolgens zal op vrijdag 11 juni a.s. worden gestart met een onderlinge halve competie, opgaven hiervoor tot en met 4 juni aanstaande. Raadsagenda - Aan de agenda voor de vergadering van de gemeenteraad op dinsdag 18 mei a.s., des avonds om 8.00 uur, ontlenen wij o.m.: Toekenning halfwezenigeHd; Wijzi ging verordening openstelling bureau van de burgerlijke stand); Verpach- tig teellamri. aan de Duinweg; Ver pachting teelland nabij de Oude Zee weg; Verlenging verhuur duinterrein met opstal aan de Noordwijkse Golf club; Aankoop pand Pickéstraat 49; Ruiling i.v.m. verwerving pand Sluis- pad 37; Aankoop grond voor verleg ging Beeklaan; Krediet voor verplaat sing afscheiding in Noordduinen; Be roepschrift weigering bouwvergun ning; Beroepschrift heffing leges bouwvergunning Estec. VERHUUR AAN GOLFCLUB Bij raadsbesluit van 20 maart 1964 is aan de Noordwijkse Golfclub ver huurd een perceeltje duin terrein, groot ongeveer 1700 m2, met de daar op aanwezige schuur en tegel- en klinkerverharding nabij de Bosweg en de Oranje Nassaustraat tegen een huurprijs van 100.per jaar. De huurovereenkomst eindigt per 1 juni a.s. Aangezien de ontruiming van de golfterreinen zeker niet voor 1 juni 1966 mag worden verwacht en de ge meente het gehuurde niet zelf nodig heeft, stellen b. en w. voor de huur met één jaar van 1 juni 1965 tot 1 juni 1966 en tegen de genoemde huurprijs, te verlengen. OPENSTELLING BURG. STAND In verband met de invoering van de vrije zaterdag zijn met ingang van 1 april j.l. de bepalingen van de ge meentewet, betrekking hebbend op de burgerlijke stand, aangepast aan de Algemene termijnenwet, waardoor het mogelijk is geworden ook voor de zaterdag een regeling te maken ten einde de werkzaamheden van de amb tenaren van de burgerlijke stand op die dag zoveel mogelijk te beperken. B. en w. stellen daarom voor bo vengenoemde verordening zodanig te wijzigen, dat het bureau op werkda gen van 8 30 tot 12.30 uur voor het publiek geopend is en op zaterdag, zondag en algemeen erkende feestda gen alleen op verzoek van de be langhebbenden van 8.30 tot 9 00 uur, indien kan worden aangetoond, dat met de te verrichten werkzaamheden Het zal op woensdag 19 mei a.s. 50 jaar geleden zijn dat de heer H. Elfering en mevr. C. Elfering - van der Zwet op het gemeentehuis van Lisse elkaar trouw beloofden, welk feit het gouden paar met hun kin deren en kleinkinderen dankbaar zul. len mogen herdenken in een feeste lijke stemming op 26 mei a.s. in de Taveerne, Wagenstraat. Beiden zijn zij rasechte Lissers, de bruidegom is bijna 79 jaar en de bruid 75 jaar. De bruidegom heeft zijn leven lang „in de bollen gewerkt" bij diverse firma's. Maar naast zijn dagtaak heeft de heer Elfering in verschillende bestuursfuncties een belangrijke plaats ingenomen. Zo was hij bestuurslid gedurende vele jaren van de K.A.B., is 38 jaar secretaris geweest van de R.K. Coöperatie, nam deel aan de politiek als bestuurslid van de afd. Lisse van de KVP en dan niet te vergeten: zijn aandeel in de toneelwereld. Niet minder dan zestig jaar is hij lid en ere-lid van de R.K. Toneelvereniging „Nut en Genoegen", waarvan hij 40 jaar prak tisch meegespeeld heeft. In de to neelwereld van Lisse komt men steeds de naam „Elfering" tegen, het gaat bij hen „van vader op zoon". Het huwelijksleven werd gezegend met vijf kinderen, waarvan er nog drie in leven zijn. Eén zoon werd bij de arbeidsinzet van de Duitsers naar Berlijn gevoerd, doch hij kwam met een zware ziekte naar huis om enige maanden later aan deze ziekte te sterven Interessante studiereis met vele hoogtepunten Toen enige weken geleden in Sikkim de Chogyal van Sikkim tot koning gewijd werd zat op een van de eerste rijen als bijzondere genodigde dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. De Chogyal (Maharadja) is het wereldlijk en geestelijk hoofd van Sikkim, een kleine staat ten noorden van India tussen Tibet en Bhoetan. Het land is zelfstandig, maar heeft verschillende nauwe banden op politiek gebied met het grote buurland. De Chogyal kwam vorig jaar in het nieuws toen hij trouwde met de Amerikaanse Hope Cooke. Dr. Pott was op studiereis door India toen hem de uitnodiging voor de koningswijding bereikte. Zijn ken nis van de niet-westerse culturen en cultuurveranderingen met een bij zondere belangstelling voor de Indische samenleving en de verbreiding van het Buddhisme maakte voor hem de gehele plechtigheid tot een zeer bij zondere gebeurtenis, daar deze werd voltrokken naar een Tibetaans-Bud- dhistische tekst en waarbij de zegenbrengende symbolen van de wereldlijke en geestelijke heerser een bijzondere rol speelden. Zwaar programma In het vrij korte tijdsbestek van zijn studiereis had dr. Pott een zwaar beladen programma af te werken. De reis op uitnodiging van de regering van India was bedoeld als een alge mene oriëntatie ter hernieuwde ken nismaking (dr. Pott heeft nl. in 1952 al een zeven maanden durende stu diereis door India gemaakt). Deze reis, die aanmerkelijk korter van duur was (zes weken) werd besteed aan het bezoeken en bestuderen van een aantal musea en Buddhistische oudheden. Daarnaast werden ook an dere nieuwe ontwikkelingsobjecten bezocht, zoals de nieuwe door de Zwitserse architect Le Corbusier ontworpen hoofdstad van Panjab Chandigarh. niet tot de eerstvolgende werkdag kan worden verwacht. Voor het vol trekken van huwelijken zal het bu reau echter ook op werkdagen des mididags van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag dies ochtends van 8.30 tot 12.30 uur geopend zijn. Op bezoek bij de Dalai Lama Een belangrijke ontmoeting had de Leidse ethnoloog met de Dalai Lama, die verdreven uit Tibet, woont in een moderne bungalow in Dharm- sala. De Dalai Lama, die onder toe zicht staat van de regering van In dia, is bijzonder moeilijk te berei ken. Bij ieder bezoek zit een verte genwoordiger van de regering om politieke incidenten te voorkomen. Zo ook voor het bezoek van dr. Pott, waarvoor slechts twintig minu ten waren uitgetrokken. De kennis en de persoonlijkheid van de Dalai Lama maakten diepe indruk op de bezoeker en weldra waren zij in een diep gesprek gewikkeld over de ver breiding van het Buddhisme in de 8e10e eeuw vanuit de grote kloos teruniversiteit van Nalanda (Noord- India). Van dit centrum uit werd het Buddhisme in zyn latere vorm ver spreid naar het noorden in Tibet en in zuidelijke richting naar Sumatra en Java. Omdat in Leiden in het mu seum op het ogenblik twee Tibetaan se geleerden werkzaam zijn was het kontakt bijzonder interessant. De re geringsvertegenwoordiger, die ook bij het gesprek aanwezig was kon al vrij spoedig het gesprek niet meer volgen en de vrij korte tijd. die voor de audiëntie was uitgetrokken werd ruimschoots overschreden. Na afloop bleek dat het twee uur geduurd had! Een van de eerste bezoeken van dr. Pott betrof de stad Baroda. Hier heeft de heer Bedekar de leiding over een museum en een opleidings instituut voor museum-deskundigen. De heer Bedekar heeft zijn opleiding in het Museum voor Volkenkunde te Leiden genoten en heeft zijn hier vergaarde kennis in India in prak tijk gebracht. Er is wat betreft de musea een verandering aan de gang. Het museum gaat een nieuwe posi tie in de samenleving innemen. Niet het vormen van collecties voor we tenschappelijk werk staat op de eer ste plaats, maar het scheppen van een situatie, waardoor de mensen naar het museum toekomen. Grote veranderingen Sinds zijn vorige bezoek aan India heeft dr. Pott al vele veranderingen bespeurd. Uiteraard was zijn bezoek van te korte duur om diep hierop in te gaan, maar de indrukken, die hij nu opdeed waren opvallend. Er wordt veel gebouwd en de aanleg en verbetering van de wegen vor dert met reuzenschreden. Toch gaat het land gebukt onder vele problemen, zoals de internatio nale grensconflicten met China en Pakistan, het vluchtelingenprobleem en de taalkwestie. De kennis en de indrukken, die dr. P. H. Pott op zijn jongste studiereis heeft opgedaan, zullen zijn studiewerk in het Mu seum voor Volkenkunde bijzonder ten goede komen. Improvisatie viel buiten de sfeer DE ORGELKRING „BOLLEN- STREEK" heeft recht op bestaan. Dat bewees de zeer grote opkomst gister avond in de St. Agathakerk te Lisse, waar Piet van Egmond een bespeling gaf op het Adema-orgel. Hoewel een „frans" orgel, bezit het vele moge lijkheden. Bij goed gebruik van de bestaande dispositie klinken ook de werken uit de „Barok" uitstekend op dit orgel. Piet van Egmond s programma liep van Bustehude tot en met' Messiaen. Wie streng stijlgevoelig is, staat al tijd op de tweesprong: technisch een grote bewondering aan de ene zyde, maar aan de andere kant het niet eens kunnen worden met zijn op ef fect berekende uitvoering. Een grote groep luisteraars daarentegen bemint deze uitvoerings-praktijk. VAN EGMOND begon met een fuga van Buxtehude. Door het snelle tempo kreeg deze fuga iets luchtigs, iets speels. In grote precisie werden al die snelle figuurtjes tot een rag fijn weefsel van klank omgetoverd. Ook met het le en 3e deel van Bachs Triosonate in d, konden we met de fijnzinnige registratie het wel eens zijn, maar waarom moest het langzame 2e deel zo „bibberen" door gebruik van tremulant? In het orgelconcert in Bes No. 2 van Georg Fr. Handel gaf Van Eg mond aan het geheel een zeer aparte kleur. Vooral in het eerste Allegro gaf hy een analyse in kleur, zó fijn tjes, dat wy dit deel als het ware voor het eerste hoorden. Dat in het laatste Allegro de echo met dezelfde registrering werd gebruikt, maar met de zwelkast dicht, is toch wel wat te goedkoop. Gebruik van twee manua len zonder zwelkast klinkt toch waar achtiger. Waarom bij Stanley in zijn Volun tary in a, de zwelkast dicht moest, was ons een raadsel. Stanley's Volun tary® vragen meestal een heldere klank in de melodische, vrolijke, bo- venAem. Twee werken van de Franse school besloten het eigenlijke programma, nl. Pièce Heroïque van César Franck, dat door breed en overgevoelig spel meer een treurzang leek voor een ge vallen held, dan een heldhaftig stuk. Mogelijk dat Van Egmond het zo ziet, en dan leggen wij ons er bij neer; en van Olivier Messiaen uit „La na- tivité du Seigneur", „Les enfants de Dieu". Graag hadden wij het gehele werk gehoord. Dit deel uit „La Na- tivité du Seigneur" k/eeg een prach tige vertolking. Ook voor deze zeer moderne franse muziek leent dit or gel zich uitstekend. En had Piet van Egmonds Impro visatie zich maar aangesloten aan Messiaen, dan waren we tevreden en, hoewel niet met alles eens, toch dankbaar naar huis gegaan. Nu werd deze Valerius potpourri, met als sluitstuk „het Wilhelmus", iets, dat geheel buiten de sfeer van het programma lag. Het klankidioom was een heel grote stap terug, even als de geijkte akkoorden en de klin gelende klokjes. En toch v. Eg mond is een groot kunstenaar. THEO TEN HOOVEN Hogewaardse polder te Koudekerk aan den Rijn verlaagt polderlasten van f 20,- tot f 6,- In „Hotel van Egmond" te Koude kerk a/d Rijn heeft een vergadering plaatsgehad van de ingelanden van de Hogewaardse polder. Voorzitter R. Dorrepaal Hzn., opende met een kort welkomstwoord en liet enige belangrijke punten van het afgelopen jaar 1964 de revue passeren, onder andere werd de kadeverbetering ge memoreerd. Bij monde van de heer K. de Jong Tzn. volgde het verslag van de com missie van onderzoek betreffende de boeken en bescheiden van de pen ningmeester. Alles werd in orde be vonden. Voor 1965 werden benoemd als leden van de commissie van on derzoek in de plaats van de heer P. G. J. Smit, die geen ingeland meer is, de heer R. Dorrepaal Wzn., als lid, en de heren C. J. Kraan, K. de Jong Tzn., J. D. Rijneveld als plaats vervangende leden. Hierna werd de rekening over het afgelopen jaar 1964 behandeld en toegelicht, en met een batig slot goed gekeurd. Voorgesteld werd om de polderlasten te stellen op f 10.- per ha. (Vorig jaar, f 20.-) Met minder kon het bestuur 'niet volstaan, daar er nog steeds sprake is van kade verbetering en dergelijke, en dat de molen of grondig gerepareerd zal moeten worden, of vervangen zal moeten worden. Na uitvoerige discussie is de meer derheid van oordeel dat voorlopig kan worden volstaan met een omslag van f 6.- per ha. Als er grotere kos ten aan de molen zullen komen, of kosten door vervanging, willen de ingelanden liever een lening by een bankinstelling, om de kosten over enkele jaren te verspreiden. Aldus werden de polderlasten voor 1965 gesteld op f 6.- per ha, waarbij opgemerkt werd, dat de minimum aanslag thans f 3.- bedraagt en er nu reeds 149 percelen voor deze mini mum-aanslag in de gaarderboeken voorkomen. De begroting voor 1965. werd daarna vastgesteld. De heer G. de Regt werd met gro te meerderheid herkozen als lid van het bestuur. Verder werd in de rondvraag de mogelijkheid bespro ken om door middel van bespreking met het bestuur van de Lagewaardse Polder om een aansluiting voor wa terafvoer te maken op deze polder, waardoor het gehele probleem van de molen kan komen te vervallen. Verder werd voorgesteld om de mo len en molenboeren te laten ver vallen en een elektrische pomp op de kade te plaatsen, ergens langs de Lagewaardse Vaarwatering. Ook weijfl voorgesteld om contact op te nemen met de heer De Hartog te Moerkapelle, een molenbouwer, voor een begroting van reparatie van de molen. Verder volgde nog een uitvoerige discussie over de aard gasleidingen door de polder, waar bij werd opgemerkt dat de polder waarschijnlijk nog een jaarlijkse ver goeding hiervoor zal ontvangen, het geen zal worden onderzocht. Tevens zal nog worden onderzocht hoe een en ander zit met de afslui ting van de doorlaat bij de heren Leenheer en Smit, welke hier reeds jaren ligt. Er wordt namelijk ge twijfeld of er wel een afsluiter aan wezig is.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4