alles -E. kan met cdafair velpon Schakel VAN OOY in Manegehoudster ranselde buurvrouw af met karwats Spitfire-wrak in Zwolle geeft eindelijk zijn geheimen prijs Woerden naar provincie Utrecht? Brigade-generaal Eekhout in Washington overleden L G.\G 13 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 voor al uw aankopen van DAMES-, HEREN- en KINDERKONFEKTIE o.a. vesten, truien, pullovers twinsets. Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft. Adr. van Ooy Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN (Advertentie) Weer Nederlandse Mill Hillers naar Kongo Er vertrekken weer Nederlandse Mill Hillers naar de missie in Kongo, met name naar het vorig jaar nog door de rebellen bezette bisdom Ba- sankusu, waarvan mgr. W. van Kes ter uit Kwintsheul bisschop is. Op 4 mei jl. keerden reeds per vliegtuig terug father C. Sommeling uit Leiden, directeur van de nor maalschool in Basankusu, en broe- der-mechanicien Jan de Groot uit Uden. Per boot vertrok 27 april fa ther F. Albeda-Jelgersma uit Breda, terwijl 23 mei father J. Hendriks uit Ulft, directeur van het seminarie te Basankusu, terugkeert. Deze missio narissen zullen de geleidelijke terug keer van de overige gerepatrieerde Kongo-missionarissen voorbereiden, al naar de omstandigheden ter plaat se zulks toelaten. Van de reeds enkele maanden ver miste drie Nederlandse missionaris sen, de fathers Jan Groenewegen en Op de Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam vloog dinsdagochtend een P3** ^an,tl^,rge" ®n broeder Piet Vos personenauto door de middenbenn precies op de plaats waar de vanerail ren w«erskzaa^ vanUD^ ophoudt. Het rechtervoorspatbord, de bumper en het rechtervoorwiel van in het bisdom Basankusu Aldus de de anto werden noe net door de vanerail gegrepen en aleerukt: persoonlijke missieprocuur van de fathers van ongevallen deden zich niet voor. Mill Hill. wel van rospartijen met karwatsen als van anonieme brieven, eiste hij voorwaardelijk vier en om voorwaar lijk twee weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar voor het voorwaardelijk gedeelte. Omdat de dochter sterk onder invloed van haar moeder stond, eiste hij tegen haar slechts één week voorwaardelijk plus een boete van 150. De manegehoudsterdie geen ver dediger had meegebracht, was bij zonder verontwaardigd over deze eis, die ze „schandelijk" noemde. Ze ver klaarde, dat ze de getuigen wegens meineed zoU aanklagen en zei, al voordat de rechter het vonnis had uitgesproken, dat ze in hoger beroep zou gaan: „als ik op mijn eigen ter rein wordt aangevallen mag ik me toch zeker wel verdedigen, de officier doet net of hij erbij is geweest". Mr. de Kort meende op zijn beurt, dat mevrouw W.-N. schandelijk is opgetreden, ook al hebben haar slachtoffers onjuist gehandeld door tegen haar wil op haar terrein te blij ven. Hij verwierp het beroep op nood weer en veroordeelde de manege houdster tot een week onvoorwaar delijke gevangenisstraf en drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en de dochter tot één week voorwaardelijk en een geldboete van 100—. Ter gelegenheid van de Britse week in Amsterdam zijn twee Londense bussen, knalrode dubbeldekkers, in de hoofdstad om de inwoners een snuifje Londense sfeer te geven. Op de foto zien we één van de bussen onder weg van de Dam naar het Museumplein. (Advertentie) Bijzonder verwarde tonelen hebben zich gistermorgen afgespeeld voor de politierechter in Utrecht, die een zaak te behandelen kreeg tegen een Soesterbergse manegehoudster, die haar buurvrouw in februari met een karwats een kleine vijftig slagen heeft toegebracht. Verdachten waren de manegehoudster, de 59-jarige mevrouw Ilse Emma Elfriede W. - N. en haar 24-jarige dochter Ilse Dagmar Thera, getuigen de twee slachtoffers, de 66-jarige mevrouw M. E. Behrends - Hamm en haar dienstmeisje Yvonne Papot De verdachten verschenen elk met een witte verpleegsterskap op het hoofd voor de politierechter, mt. 3. F. J. de Kort, maar of mevrouw W. - N. inderdaad verpleegster is, bleef een open vraag. Na éénentwintig jaar Gisterochtend om half twaalf kon worden vastgesteld, dat het „Spitfire- wrak, dat sinds 28 november 1944 te Zwolle langs de spoorbaan Zwolle - Kampen ligt, het restant is van het jachtvliegtuig van de Britse koninklijke luchtmacht, dat werd bestuurd door de Belg Henri Taymans. Op wrak restanten zijn de letters G (roepletter van dit toestel), het squadronnum mer 9 N. Deze letters en nummers wijzen er op, dat het vliegtuig werd gevlogen door Taymans. Daarmee is een eind gekomen aan de twijfel, die was gerezen over de identiteit van de vlieger. van mevrouw W.-N. het terrein niet hadden verlaten. Volgens hem gaf dat de verdachten echter niet 't recht, om op een bijzonder minderwaardige manier te reageren. Hij zal een gerechtelijk vooronder zoek vragen naar nog enkele andere strafzaken waarbij mevrouw W.-N. is betrokken. Zij is van tafel en bed gescheiden van haar echtgenoot en deze krijgt herhaaldelijk anonieme brieven, die volgens de officier van zijn echtgenote afkomstig zijn. Hier uit blijkt duidelijk haar mentaliteit, zo zei hij. Om herhalingen te voorkomen, zo- SLAGEN EN SCHOTEN Mevrouw W. exploiteert een ma nege voor gehandicapte kinderen (de officier van Justitie mr. G. H. C. van Dijken, wilde enkele vraagtekens ach ter dit instituut zetten). Uit de ver klaringen van verdachten en getui gen kwam vast te staan, dat mevrouw Behrends en haar dienstmeisje het maneqeterrein niet hadden willen verlatennadat zij daartoe door me vrouw W-N. waren gesommeerd, waarna moeder en dochter met de karwats van zich afgeslagen hadden. Ze ontkenden alle vier, dat ze de eerste klap hadden uitgedeeld. Vol gens mevrouw W.-N, is er tijdens het gevecht ook nog een alarmpistool af- feschoten („dat heb ik nodiig, het is ij ons gewoon een gangsterbende, ze .gunnen me het terrein niet"). Ze zou door haar buurvrouw voor „vuile lellebel" zijn uitgescholden, iets wat deze hevig verontwaardig ontkende. Mevrouw Behrends vertelde, dat zij de zoon van mevrouw W.-N. een ploertendoder had geleend en de knuppel wilde terughalen, omdat ze de jongen er bij nader inzien toch niet mee vertrouwde. Zelf had ze geen hand uitgestoken om zich te ver dedigen, haar dienstmeisje sprong voor haar in de bres en greep de maneghoudster bij de haren. Zowel de politierechter als de officier waren uitermate verbaasd over het feit, dat mevrouw Behrends gelaten vijftig zweepslagen van moeder en dochter had geïncasseerd, «üe haar gezicht en handen verwondden. Zelf had ze er wel een verklaring voor: „mevrouw W. schold me uit en vertelde allerlei lasterverhalen over me, terwijl ze me sloeg, dat moest ik even horen" HOGER BEROEP Mr. van Dijken verzuchtte in zijn requisitoir, dat de hele zaak wel een fraai beeld geeft van het dolce vita in Soesterberg. Hij vond het on juist, dat mevrouw Behrends en haar dienstmeisje na de sommatie Amsterdam-Londen in 40 minuten De Britse luchtvaartmaatschappij BEA gaat met ingang van november as. op de dienst Londen-Amsterdam haar met drie straalmotoren uitge ruste „Tridenf-machines gebruiken, die dankzij een kruissnelheid van ca 950 km. per uur de vliegduur bekor ten tot slechts 40 minuten. Tot dan toe zal zij haar 6 dagelijkse retour vluchten op deze route blijven uit voeren met Viscounts en Vanguards. I De KLM, die „in pool" met de BEA p^ggg Anne van Frankrijk (rechts), dochter van de graaf van Parijs, en Carlos de Bourbon, hertog van Calabria, verlaten het stadhuis van men "d^raarL^den leizen) ge- Louveciennes na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk. Links de gravin brurkt daar Electra-vliegtuigen voor. van Parijs, de moeder van prinses Anne. MYSTIFICATIE Op dezelfde dag in 1944 is bij de zelfde aanval op het stationsempla cement, even buiten Zwolle, in de buurt van Ittersum, een andere „Spitfire" van hetzelfde squadr on neergeschoten. Men heeft toen aangenomen, <£at zich aan boord van dat vliegtuig ,de Belg Taymans, bevond en dat in het wrak langs de spoorbaan het stof felijk overschot van de Tsjech Smik moest zijn. Dientengevolge is kort na de oor log het stoffelijk overschot van de Tsjech als dat van de Belg Taymans naar België overgebracht en daar begraven. De weduwe van de Belg, inmiddels in Engeland hertrouwd, heeft enkele jaren geleden uit Zwolle van de heer B. J. Zomerdijk inlichtingen gekre gen, die er op duidden, dat er een mystificatie was. De vondst van de letters en nummers op de nu aange troffen wrakstukken komen overeen met die, welke voorkomen in het squadronlogboek in Engeland. Daar mee is dit mysterie opgelost. OOK NOG EEN BOM Nadat woensdagochtend kon wor den vastgesteld dat de „Spitfire", die sedert 28 november 1944 te Zwolle naast de spoorbaan ZwolleKampen in de grond heeft gezeten, het toestel was dat als vlieger de in dienst van de Royal Air Force zijnde Belg Henri Taymans had gehad, is des middags onomstotelijk komen vast te staan, dat het jachtvliegtuig met de 23- Jarige Belg ten onder is gegaan. Er zijn n.l. papieren gevonden waarop de handtekening van de jon geman staat. Bovendien zijn van een diepte van zeven acht meter in de naast de spoorbaan lopende sloot En gelse en Belgische geldstukken opge haald. Verder zijn gevonden een ro zenkrans, zijn rangonderscheidingste- kenen (hij was „Flying officer") en zijn „Raf-wing", het teken dat ge dragen wordt op de linkerborstzak en dat aangeeft, dat de drager gebre- veteerd is. Eerder op de dag was o.a. een bom van 250 pond boven de grond ge bracht. Het projectiel werd op een vrachtauto onder politiegaleide bui- Rotterdam krijgt gedachteniskerk Hopelijk nog dit jaar zal in Rot terdam worden begonnen met de bouw van een gedachteniskerk „de Wederkomst van de Heer" voor de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog in Rotterdam, vooral voor de Rotterdammers die bij het bombar dement van 14 mei 1940 de dood von den. De stichtingsdatum van de nieu we kerk is vrijdag 14 mei 1965. Op 15 mei om 10 liur draagt deken mgr. B. Henning van Rotterdam in de noodkerk aan de Huniadijk te Rotterdam een H. Mis op, waarna het kruis wordt geplant op het ter rein aan de Reyersdijk, waar de kerk zal verrijzen. Van vele kanten is instemming be tuigd met de stichting van deze ge dachteniskerk. Velen hebben reeds giften toegestuurd. Kardinaal Döpf- r.er van München, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, zond namens de Duitse katholieken 'n be langrijke bijdrage. ten Zwolle gebracht en- daar van zijn ontsteking onitdaan. De tweede bom van 250 pond, die het vliegtuig vermoedelijk nog onder de vleugel heeft meegevoerd,, is nog niet gevonden. Hedenochtend zou in Zwolle worden beraadslaagd of en hoe die bom tevoorschijn moet wor- jtak £ebraah£, 4 Tussen de veie, wrakstukken van t<Je met gróte snelheid en kracht in de sloot gedoken „Spitfire" zijn voorts o.m. delen van het polshorloge ge vonden. Kanonnen, machimëgewaren, muni tie, de vrijwel ongeschonden para chute, het opblaasbaar reddingsvlot, dat evenueens nog in goede staat ver keerde, het waren aillemaal stille ge tuigen van het drama dat zich daar eenentwintigeneenihalif jaar geleden in luttele seconden heeft voltrok ken. SNEL BERGINGSWERK Het bergingswerk is veel vlotter gegaan dan was verwacht. Poor de samenwerking van do Gementelijke Dienst voor Openbare Werken te Zwolle, de Gemeentepolitie, de Genie, de Gravendienst, de Bergingsdienst van de Kon. Luchtmacht, de N.S. en de Gemeentelijke Brandweer en Reinigingsdienst is in enkele uren het geheim van het vliegtuigwrak ont raadseld. Volgens het onder de coördinerende leiding van de directeur van Open bare Werken van Zwolle, ir. S. van der Wal, opgezette bergingsplan was men voorbereid op een zo nodig vele dagen durend karwei dat, als alles tegen zou hebben gezeten, naar schat ting 100.000 gulden zou hebben moe ten kosten. Ir. Van der Watt kon, als gevolg van een acute longontstekinggeen getuige zijn van de bergingswerk zaamheden, die ook zijn grote be langstelling hebben. De stoffelijke resten van vlieger Taymans zijn voor nader onderzoek voorlopig naar Den Haag overge bracht. De Provinciale Staten van Utrecht achten wijziging van het grenswij- rigingsplan aan de noordkant van Woerden zonder overgang van die ge meente naar de provincie Utrecht volstrekt onaanvaardbaar. Dit stand- pant hebben de Staten gistermiddag vastgelegd in een motie, die met 44 tegen 1 (PSP) stem werd aangeno men. De motie zal ter kennis worden gebracht van de minister van Binnen landse Zaken. Ook Ged. Staten van Utrecht hebben met dit plan hun in stemming betuigd. De wijzagiiïgen van de provinciale grenzen van Zuid-Holland en Utrecht en de gemeentelijke herindeling van het westelijk deel van Utrecht be treffen een gebiedisveiruiminig voor Schoonhoven, uitbreiding van Oude water en omliggend gebied (onder meer de hele gemeente Hoenkoop) en overgang van de aldius vergrote gemeente naar Utrecht, gebiedsuitwis- seling tussen Woerden, Kamerik, Har- melen en Limschoten, samenvoeging van die gemeenten Polsbroek en Bep- s«hop, Monitfoort en Willeskop, Lin- sohoten en Snelrewaard, Kamerik en Zegveld (ondier toevoeging van de polder Aohttienhoven en de buurt schap Woerdense Verlaait) en van Mijdrecht en Wilniis. Voorts is voor zien in een aantal technische grens correcties. De Provinciale Besturen van Zuid- Holland en Utrecht hadden daarover reeds overeenstemming bereikt, maar Woerden achtte de voorgestelde grenswijziging onvoldoende in ver band met de structurele ontwikke ling. Hoewel Woerden er de voorkeur aan gaf bij Zuid-Holland te willen blijven, had het gemeentebestuur geen bezwaar tegen ovengamig naar Utrecht als de bestaande wensen met betrekking tot de uitbreiding van de gemeente vervuld zouden kunnen wonden. OUD-PROVINCIAAL JEZUÏETEN, PATER KEYSERS S.J. f Dinsdag is overleden de oud-pro vinciaal der Jezuieten in Nederland (1929-1934), pater J. H. Keysers S.J. In de jaren 1915-1928 was hij leraar wis- en natuurkunde, daarna direc teur van de HBS en later rector van het St. Willibrordus-college te Den Haag en van 1936-1943 rector van het „Bergmanianum" te Nijmegen en Eysden. Van 1943-1961 was hij se cretaris van de Sint Willibrord Stich ting, waaronder de 6 Jezuïetencolle ges in Nederland georganiseerd zijn. Gisteravond is in Washington op 47-jarige leeftijd overleden brigade generaal W. D. H. Eekhout. Hij werd getroffen door een hartverlamming. Sinds vorig jaar oktober vervulde de heer Eekhout de functie van plaatsvervangend directeur van het planbureau ten behoeve van het mi litair comité van de NAVO te Wash ington. Het ligt in de bedoeling zijn stoffelijk oVerschot naar Nederland over te brengen. De naam van brigade-generaal Eekhout heeft vooral bekende klank gekregen, doordat hij commandant van het Nederlandse VN-detache- ment op Korea is geweest. Na de opheffing van het KNIL werd hij (in 1950,) in de rang van kapitein overgeplaatst bij het wapen der infanterie bij de Koninklijke Landmacht en vervolgens ingedeeld bij het detachement Verenigde Na ties als plaatsvervangend comman dant, waarmede hij naar Korea ver trok. Hij vervulde de functie van com mandant van de Infanterieschool van 1958 tot 1960, in welke functie hij op 1 november 1958 werd benoemd tot kolonel. In 1960 vertrok hij naar het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea als commandant van de brigade Ne derlands Nieuw-Guinea, waar hij op 1 augustus 1962 werd benoemd tot brigade-generaal. Eind 1962 keerde hij terug in Ne derland en werd daarna belast met het commando over de 13e pantser infanterie brigade (lpl. Oirschot). Per 1 september 1964 werd hij eer vol ontheven uit zijn functie van commandant 13 pantser infanterie brigade en per 1 oktober benoemd tot plaatsvervangend directeur van het Planbureau ten behoeve van het Mi litair Comité van de NAVO te Wash ington. Brigade-generaal Eekhout droeg tal van binnen- en buitenlandse on derscheidingen. Hij was o.m. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10