«^Oranje-dames slechts punt achter Polen Ajax hield Benfica in stevige greep Evenwichtsbalk en vrije oefening scherprechters Uitslagen Nederland-Polen Programma één week opgeschoven Fraai voetbal met wervelende combinaties Reeds één melding voor eerste prijs Cambuur promoveert na zege over DFC Nieuw wereldrekord MAANDAG 10 MEI 1965 DE LEIPSE COURANT PAGINA GOEDE VOORUITGANG VALT TE CONSTATEREN Wat een vooruitgang gemaakt kan worden wanneer men de strijd durft aan te binden met sterke tegenstanders is zondagmiddag in Utrecht ge bleken. De Nederlandse damesturnsters, die nauwelijks twee jaar geleden in Rotterdam nog met zeer groot verschil (bijna acht punten) van Polen verloren en ook vorig jaar in Zakopane een zeer duidelijke nederlaag leden, hebben in de Beatrixhal getoond, dat zij in de afgelopen jaren veel hebben geleerd. In de derde NederlandPolen ontmoeting gingen onze dames met een duidelijk geringer verschil ten onder: 185,85188,25. Uiteraard zijn de Nederlandse dames er nu nog niet maar in Utrecht is toch duidelijk gebleken, dat er in dit team nog grote mogelijkheden schuilen. Vooral wanneer op de moeilijke nummers de evenwichtsbalk en de vrije oefening nog aan kracht wordt gewonnen. De kleine Amsterdamse eindigde als zesde ook nog voor Jannie Vierstra. Thea Belmer was tot en met de evenwichtsbalk met Ria Rietveld zelfs de beste Nederlandse. In de vrije oefening bleef zij echter iets achter waardoor Willy Gielen, die dit jaar doorstootte naar de nationale top haar voorbijkwam. De explo sieve Amersfoortse liet op muziek van Exodus een fraaie oefening zien, die evenals de kür van de tot de vingertoppen gespannen Jannie Vier stra met 9,45 werd beloond. Hoogste waardering De ruim 1500 toeschouwers in de Beatrixhal hebben vooral bij de balk en de vrije oefening van voortref felijk turnen kunnen genieten. Op de evenwichtsbalk gaf de Poolse Gerda Brylka, die als eerste eindig de in de individuele rangschikking een imponerende demonstratie van haar kunnen. Met 9,65 pnt kreeg zij de hoogste waardering van de middag. In de wedstrijd tegen de Poolse dames brachten juist deze nummers het meeste verlies. Bij het paard- springen en de brug met ongelijke leggers hadden de Nederlandse da mes het verschil kunnen beperken tot 0,6 pnt. De Poolse turnsters ble ken op de evenwichtsbalk over meer zekerheid en daardoor een grotere durf te beschikken. Het feit, dat twee Poolse meisjes van de balk vielen, doet daar overigens weinig aan af. De vrije oefening toonde weer eens hoe belangrijk het beheersen van het ballet is. De Poolse dames be haalden op dit immer spectaculaire onderdeel gemiddeld 9,50- punten. Vooral de blonde Barbara Eusa- chiewiecz gaf op de zacht groene vloer een voortreffelijke demonstratie van turntechniek en ballet. De opmerke lijke eenstemmige jury - vijfmaal beoordeelden de vier leden een oefe ning volkomen gelijk - waardeerde haar met 9,60 punten dan ook be slist niet te hoog. Behalve de strijd tegen Polen moes ten drie Nederlandse turnsters, Jan nie Vierstra, Willy Gielen en Ria Rietveld onderling ook nog een duel uitvechten. Dit drietal was door het KNGV vorige maand reeds inge schreven voor de Europese kam pioenschappen, die over twee weken in Sofia worden gehouden maar om dat het reglement slechts twee deel neemsters per land toelaat beteken de het treffen met Polen een laatste selectie. Voor kampioene Jannie Vierstra was het dus een grote te leurstelling dat zij op een gedeelde achtste plaats eindigde. mer moest laten voorgaan, heeft in de wat kille Beatrix-hal zeker niet gefaald. De Friezin had bepaald pech dat het moeilijke „bruggetje", een onderdeel van haar oefening op de evenwichtsbalk waarmee zij in december in Rotterdam de Neder landse titel veroverde, nu niet luk te, waardoor zij genoegen moest ne men met 9,10 punten. De Neder landse kampioene verloor daarmee de mogelijkheid om voorbij haar concurrenten te komen. Het individuele klassement luidt 7 Dorota Miller (P als volgt: Resp. paardesprong, brug, wichtsbalk, vrije oef., totaal: 1. Gerda Brylka (Polen) 9.45 9.40 9.65 9.50 2. Malgorzata Wilczak (P.) ).20 9.45 ).50 9.50 Naar Sofia Ria Rietveld en Willy Gielen, die resp. als vierde en vijfde eindigde ln het individuele klassement, maken dus over over veertien dagen de reis naar de Bulgaarse hoofdstad. Jannie Vierstra, die ook Thea Bel- Goede rentree Voortreffelijk op dreef waren de twee oud-kampioenen in de Neder landse ploeg, Ria Rietveld en Thea Belmer. Ria Rietveld, die na een jaar afwezigheid dit jaar haar ren tree maakte, eindigde op de vierde plaats zelfs als beste Nederlandse, terwijl Thea Belmer ook weer op haar oude peil bleek te zijn gekomen. VOETBAL In Leiden en omgeving is gisteren in het geheel niet - althans door de standaardelftallen - gevoetbald we gens de slechte toestand van de ter reinen. Alle wedstrijden werden af gelast. Niet alleen Leiden werd geplaagd, doch ook elders is er van het pro gramma niets terecht gekomen. De KNVB heeft daarom besloten het wedstrijdprogramma van gisteren te verschuiven naar a.s. zondag. De wedstrijden, die voor 16 mei waren vastgesteld moeten nu een week la ter worden gespeeld. 3. Barbara ËustachiewiCjt (P.) 8.96 9.50 9.55 9.60 4. Ria Rietveld (Ned.) 9.25 9.40 9.25 9.40 5. Willy Gielen (N.) 9.20 9.30 9.30 9.45 6. Thea Belmer (N.) 9.45 9.25 9.20 9.30 9.30 9.30 9.20 9.35 37.15 even- 8/9. Janny Vierstra (N.) 9.30 9.25 8.10 Gizela Zygadlo (P.) 9.45 37.10 38,— 8.80 9.40 9.45 9.45 37.10 10. Grietje van Essen (N.) 37.65 9.05 9.25 9.30 9.10 36.70 11. Urszula Pietruszek (P.) 37.60 9.45 9.25 8.50 9.40 36.60 12. Nel van Bekkum (N.) 37.30 9.20 9.05 9.00 9.25 36.50 13. Margo Klees (N.) 37.25 9.05 8.70 8.60 9.15 35.50 14. Irena Wilczek (P.) 37.20 9.00 8.80 7.70 9.00 34.50 De foto toont Ria Riefoeld tijdens de afsprong van de brug. Een met vier topspelers (de Feijenoorders Pieters Graafland, Haak en Groot en de DWS'er Schrijvers) versterkt Ajax heeft zondag in Amsterdam het volledige Benfica met 21 verslagen. De Amsterdamse formatie, die aanvankelijk niet zo best draaide, kreeg tegen het einde van de eerste helft allengs meer vat op de wervelende combinaties van de Portugezen. Dat bleek vooral in de tweede helft toen de achterhoede met Ton Pronk aan het hoofd steeds minder kansen weggaf. In de voorhoede leefden technisch knappe voetballers als Henk Groot, Sjaak Swart en vooral Piet Keizer zich naar hartelust uit, ook al, omdat Benfica er eveneens op uit bleek in de eerste plaats goed voetbal te spelen. De bijzonder fraaie treffer, waarmee Keizer acht minuten voor tijd de strijd besliste, was een beloning voor het goede spel van de Amsterdams-Rotterdamse formatie. Benfica's opzet werd overigens al van de aftrap duidelijk: zonder veel risico speelde men op balbezit, zich knap vrijlopend en met een grote precisie en artistici teit combinerend. Heer en meester Vooral op het middenveld, waar de DWS'er Daan Schrijvers, wat on wennig rondliep, waren de pupillen van Elek Schwartz aanvankelijk heer en meester. Mario Coluna speelde herhaaldelijk de felle en soms bril jante Eusebio vrij en ook rechtshalf Perides genoot grote vrijheid. Uit zo'n aanval kwam ook de eerste tref fer. Eusebio dribbelde zich fraai vrij en bediende de volkomen alleenstaande Augusto, die gemakkelijk scoorde: 0;1. Daarmee - het was in de veer tiende minuut - kwam merkwaar digerwijs een einde aan de Portu gese superioriteit. Vooral de vleugel Swart-Groot weerde zich geducht en na een klein half uur maakte Nu- ninga - bediend door Groot - met een hard, hoog schot uit een moei lijke hoek gelijk. De Groningse Am sterdammer kreeg nog twee fraaie kansen, maar eenmaal redde Perrei- ra en een tweede keer kopte hij in een kansrijke positie over. De mooiste gelegenheid kreeg Keizer. Toen hij met een grandioze schijn beweging Germano op zijn verkeerde been zette, werd hij ten val ge- Bijna schoot de Portugese ster-voet- baUer Eusebio hier raak. De bal ging tegen de zijpaal aan. In het midden Ton Pronk, links Guus bracht Hij nam zelf de strafschop, die echter door de Portugese doelman goed werd gehouden. In de tweede helft - de jonge backs Suurbier en Van Duivenbode bedwongen de gerenommeerde Si- moes en Augusto volkomen - ge beurde er weinig schokkends. Euse bio kwam een paar maal dicht bij een treffer, maar Pieters Graafland redde steeds. Keizer deed een enkele maal met briljante dribbels van zich spreken en het was daarom voor de stijlvolle Ajacied verdiend, dat juist hij de winnende treffer zou scoren. Na een lange pass van Swart pas seerde hij met opvallend gemak zijn bewaker Cavem en schoot vervol gens ontstellend hard en hoog in: 21. Een enorm applaus van de 23.000 toeschouwers en de voortref felijk leidende Horn werd zijn deel. DE SPORTTOTO De 473.139 deelnemers aan de sport- toto van deze week zorgden voor een inleg van f 652.100.- Voor de eerste prijs van f 118.358.- is zondag avond één melding binnengekomen. Negen toto-isten hebben zich gemeld met twaalf uitslagen. Zij komen in aanmerking voor de tweede prijs van f 64.559.- Voor de derde prijs van f 32.279.- meldden zich tot dusver 35 deelnemers, die de eerste acht wed strijden goed voorspeld hebben. 1 2 3 HerthaBor. Neunkirchen X StuttgartHannover X Schalke 04Meider. SV X FC KölnNiirnberg X WerderBor. Dortmund X Entr. Braunschweig— Eintr. Frankfurt X Kaiserslaut.Karlsruhe X München 1860—Hamb. SV X LuzernServette X LuganoChauds de Fonds X LausaneZürich X Young BoysSion X BellinzonaBasel X Sportclub Cambuur is gisteren door een 62 overwinning op het Dordrecht se DFC gepromoveerd naar de eerste divisie. Bij rust was de stand nog gelijk: 22. De wedstrijd werd op het terrein van AGOVV in Apeldoorn gespeeld. De promotiewedstrijd tussen Wa- gienikngen en Xerxes, diie op het DOS- tenrein in Utrecht zou wooden ge speeld, is afgelast. De ontmoeting heeft nu plaats op dinsdagavond, eveneens op het DOStenrein. De vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen de landenploegen van Schotland en Spanje, zaterdag in Glasgow gespeeld, is geëindigd in 'n doelpuntloos gelijkspel. De eredivisieclub Telstar heeft zaterdag in Velsen een vriendschap pelijke wedstrijd tegen het Engelse Norwich City met 3—4 verloren. Bij die rust stond Telstar met 03 achter. Abebe Bikila snelste in Japanse marathon Abebe Bikila, winnaar van het Olympische goud op de Marathon tij dens de Spelen van Rome en Tokio, heeft zaterdag in Otsu de 20e Maini- chi marathon gewonnen. De Etiopiër behoefde nauwelijks strijd te leveren en letgde de 42,195 km onder moeilij ke omstandigheden - het was warm, drukkend weer - af in 2 uur 22 min 55,8 sec. Bikila had een kleine drie minuten voorsprong op de Japanner Hdrokazu Okabe, dlie tweede werd. Ruim 200.000 toeschouwers waren ge tuige van de overwinning van de tweevoudige Olympische kampioen. De Russische gewichtheffer Evge- ny Katsoera heeft zaterdagavond in Jerewan, tijdens de wedstrijden om de nationale titels, het wereldrecord tweehandig drukken in het lichtge wicht verbeterd en gebracht op 143,5 kg. Het record was reeds in bezit van de 27-jarige Russische officier, die op 17 maart jL 143 kg drukte. De 24-jarige Rus Viktor Kurentsov verbeterde in het middengewicht het wereldrecord drie 01. oefeningen met een totaal van 450 kg (145-130-175). Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Alexander Kurynov, die ly, kg minder omhoog bracht.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9