AMERIKANEN BOUWEN NIEUWE LUCHTVLOOT wreefbandjes sijn troef! In nabije toekomst in een vliegtuig 550 passagiers.... „Kosmos" voor dialoog met wereld en buiten-kerkelijken Lijk van Delgado geïdentificeerd Vliegprijs kan kwart naar beneden MAANDAG 10 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 in de nieuwe schoenenmode Af en toe doen ze wat ouderwets aan, de schoentjes met de brede afgeronde leesten en met de dikkere haliken. Maar dat is slechts even, want we zijn al gauw enthousiast voor de jeug dige schoenenmode van het ko mende seizoen. We zullen inderdaad weer wat steviger op onze schoenen staan, want de hakken zijn dikker en lager, al kan de hoge, slanke hak voor geklede schoenen zeker niet gemist worden. In elk geval zul len we gracieuser kunnen rond stappen omdat we niet meer de hele dag hoeven wankelen en zwikken. Bovendien lijken de voeten in schoenen met ronde neuzen klei ner en dat is iets dat we toch eigenlijk wel erg prettig vinden. De middelhoge hakken zijn vaak vrij ver naar achteren geplaatst. Nieuw is de combohak, een fors hakje van twee tot vier centime ter dat soms uit vele laagjes leer bestaat en soms met leer over trokken is. ZIE DE WREEF Het accent van de nieuwe mode ligt voor het overgrote deel op de wreef, met bandjes, stroken en gespen, terwijl heel veel schoen tjes een open hiel hebben. Heer lijk luchtig voor de zomer en ge lijktijdig zeer gekleed. De bandjes, die veelal vrij hoog over de wreef lopen, breken de lijn van de voet op een gunstige manier. Soms is het één enkel bandje met een gespsluitinkje, een andere keer is het een sim pel smal draadje, dat eigenlijk een voortzetting is van een afste kende leren bies langs het voor blad van de schoen. Een verzameling smallere of bre dere banden op de voorvoet geeft ook een heel mooi effect. We denken hierbij aan een snoe zig rood schoentje met drie rijen bandjes over de voet vaarvan het hoogstgeplaatste met een klein gespje gesloten is. Dit fris rode chroomleren schoeisel heeft verder een diabolohakje en een gesloten hiel. Een ander voorbeeld is een don- derblauw chroomleren exem- plaat met een vrij progres::eve hak van vier en halve centimeter, die nog al vrij ver naar achteren staat, terwijl op de voorvoet drie niet zo heel smalle bandjes lopen, die alle drie aan één kant ver sierd zijn met eer knoopje. Op deze manier dus een niet aan wezige sluiting sugge ïrend. Ja, er zijn heel veel beeldige schoenen en er is oneindig grote variatie. TERUG NAAR DE SUEDE. Wat denkt u van een schoentje van cognackleurige suède met een zwart chroomlederen pasje langs de wreef, een open hiel met vrij brede hielband en een gemakkelijk, laag hakje? Een vaak draagbaar schoentje, omdat de kleur niet opvallend is, omdat het goed om de voet sluit en om dat de hak plezierig loopt. Heel gekleed is een schoentje van zwart suède met open hiel en gegarneerd met een bies van zwart kalfsleer. Deze bies is op de wreef speels gekruist, wat een buitengewoon mooi effect geeft. Een solide blokhakje completeert het geheel. Ja, suède lijkt zijn plaats te gaan heroveren. Zo goed als de kostbare reptiel- en slangenleer schoentjes zeker weer een plaats je in menig vrouwenhart zullen krijgen. Geliefde materialen zijn verder het mooie kalfsleer, che- vraux en lakleer en voor warme zonnige dagen dan nog linnen, ny lon kant en een dicht nylon weef sel. Er is voor elke smaak en bij el ke japon of mantel wel een pas sende schoen te vinden, want ook het kleurengamma is zeer uitge breid. We zien veel cognac, mid delbruin en een voortreffelijke Gekleed zwart suède schoentje met open hiel. De garneren de bies, speels gekruist op de wreef, is van kalfsleer, het eombohakje is nit verschillende laagjes leer opgebouwd. champagnekleur, maar ook hard groen, blauw en veel zwart. En natuurlijk voor de stralende zomerdagen lichtbeige, berkenwit en een bijzonder mooie zandkleur, afgewisseld met roze, lichtblauw en andere pasteltinten en een vrolijk signaalrood. TWEEKLEURIG. Er zijn veel tweekleurige schoen tjes. Combinaties van zwart lak met cognac, zandkleur met zwart, groen chroomleer met zwarte ny lon inzet in het voorblad, cog nacglacé met een voorschoen van het zelfde leer in bandjes, ge vlochten met zwart nylon en ge broken wit met cognackleurig leer. Heel zomerse schoentjes van bleu of roze leer gecombi neerd met een dicht nylonweef sel in de zelfde kleur, of pumps van roze en wit leer met parel moerglans zijn werkelijk hartver- overend. Vrolijke schoentjes met vrolijke strikjes wisselen af met schoenen in gedekte tinten of met bijvoor beeld een Delftsblauw suède schoentje met vierkan4 lakgesp of een eenvoudig bandschoentje in sherrykleurig chroomleer met een zeer sjieke geperforeerde rand en een diabolohakje. Het zal moeilijk worden om een keus te maken met zoveel aan trekkelijks en we zullen heel ste vig in onze schoenen moeten staan om niet voor en'.ele paar tjes tegelijk te bezwijken. Betty Teeling. (Nadruk verboden) St. Willibrordvereniging breidt zich uit Vooral de laatste tijd is men tot de ontdekking gekomen, dat de hele oecumenische beweging zou doodlo pen als ze bleef ronddraaien in een interkerkelijk ghetto. Zonder de di recte dialoog met de onkerkelijkheid en met de wereld blijft het oecume nisch streven een louter binnenker kelijke aangelegenheid. Dit inzicht heeft er toe geleid, dat de St. Willi brordvereniging naast zijn voornaam ste peiler van oecumenische activi teiten een tweede peiler gaat bou wen, waarvan thans de fundamenten zijn gelegd door de oprichting bin nen de verenirjng van de sectie „Kos mos". Mgr. dr. Jan Groot, voorzitter van de Sint Willibrordvereniging, deelde dit zaterdag mee in een leden vergadering in Den Bosch. De nieuwe sectie „Kosmos" komt onder leiding te staan van drs. Da niel de Lange uit Bilthoven, die o.m. zei: „Een ding staat vast: de tijd is voorbij, dat wij tot of over de ons omgevende en feitelijk niet-christe- lijke wereld kunnen spreken zonder die wereld dan ook als actieve part ner in een dialoog te betrekken. Dia loog dusop voet van gelijkheid natuurlijk, getuigend zonder prosely- tisme, strevend naar een kennen, waarin ook het hart zijn deel heeft". Dr. Fiolet seculier Voordat drs. Daniel de Lange zijn sectie Kosmos ten doop hield, sprak dr. H. A. M. Fiolet, studie-seci aris van de sectie oecumene. Over dr. Fio let zelf had mgr. Bekkers in een kort woord medegedeeld, dat deze was geïncardineerd in het bisdom Den Bosch. Dr. Fiolet behoort dus niet meer tot de Orde der Franciscanen, OOK IN SPANJE HERDENKING Generaal Franco heeft gisteren in Madrid een parade afgenomen ter gelegenheid van de 26ste verjaardag van het einde der Spaanse burger oorlog. Evenals vorig jaar stond de 27-jarige troonpretendent prins Juan Carlos direct achter het staatshoofd. Aan die parade werd deelgenomen door 12.000 militairen en duizend voertuigen, waaronder tanks en ge motoriseerd geschut. Boven de troe pen, vlogen 88 vliegtuigen. maar is thans seculier priester van het bisdom Den Bosch. Dr. Fiolet formuleerde drie ver onderstellingen, welke de oecumeni sche ontmoetingen in onze tijd inspi reren. Hierbij merkte hij op, dat het pelgrimerende volk wel verdeeld is, maar dat de scheuren niet doordrin gen tot in de fundamenten van de Kerk van Christus, want Hij is ver lossend en voltooiend door heel de menselijke existentie gegaan. En ver derop: de ander is juist als tegen sprekende medechristen op onze weg gezet opdat wijzelf voller Kerk van Christus kunnen worden". Het secretariaat van de St. Willi brordvereniging gaat waarschijnlijk van zjjn moeilijk bereikbare vesti ging in Esch verhuizen naar Den Bosch. Als nieuwe vestiging wordt een pand genoemd in de Bossche Luy- benstraat, naast het daar sinds kort gevestigde diocesane charitatieve cen trum. Bulgaarse premier geeft samenzwering toe De Bulgaarse premier, Todor Zjiv- kov, heeft zaterdag volgens het Sow- jet-persbureau op een receptie in So fia gezegd, dat er in zijn land een samenzwering was ontdekt en opge rold. De groep van „verachtelijke avonturiers, baantjesjagers en gewe tenloze machtzoekers" is thans in handen van de betrokken onderzoek- organen, aldus de premier. Zoals bekend s ;k het Bulgaarse persbureau BTA op 22 april j.L be richten in andere Oosteuropese lan den tegen, dat er een staatsgreep te gen het regime van Zjivkov was ge pleegd en verijdeld. Toen werd ech ter wel door het persbureau, onder aanhaling van „een gezaghebbende bron", melding gemaakt van zelf moord van een hoge functionaris en de arrestatie van een niet genoemd aantal mensen wegens overtreding van de landswetten. FUSIE NOURY VAN DER LANDE/ ZWANENBERG-ORGANON De Koninklijke Industriële Maat schappij Nouiry en v. d. Lande n.v. en de n.v. Koninklijke Zwanenberg- Organon hebben, zo wordt in een communiqué medegedeeld, besloten hun belangen en activiteiten samen te voegen. Nouiry en Van der Lande zal haar activiteiten op dezelfde wij ze als voorheen en onder dezelfde naam voortzetten. Oud-bondskanselier Leopold Figl van Oostenrijk overleden De Oostenrijkse oud-bondskanselier en voormalig minister van buiten landse zaken, Leopold Figl, is gister ochtend overleden. Leopold Figl was reeds twee dagen buiten bewustzijn. De 62-jarige oud-bondskanselier leed al enige tijd aan influenza; een week geleden werd hü ernstig ziek. In een medisch bulletin, na de dood van de man die als een van de voornaamste architecten van de nieu we Oostenrijkse republiek werd be schouwd, is meegedeeld, dat Figl een gezwel in de nieren en longkanker had. Hoofdzakelijk door zijn bekwaam heid is Oostenrijk het enige land ter wereld geworden, dat zijh onafhan kelijkheid heeft teruggewonnen en zijn eenheid heeft bewaard ondanks de bezetting door de vier mogend heden. Toen Figl na de eerste vrije verkiezingen in november 1945 bonds kanselier werd, was het land ver deeld in vier zones, bestuurd door de bondgenoten van de tweede we reldoorlog. Toen hij in 1953 als kanselier af trad en minister van buitenlandse za ken werd, was de democratische orde hersteld en kende Oostenrijk een bloeiende economie. Op 15 mei 1955 ondertekende Figl uit naam van Oos tenrijk het staatsverdrag. Het land verklaarde zich later in dat jaar neu traal. Het Spaanse ministerie van Justi tie heeft meegedeeld, dat een van de twee lijken, die op 24 april bij de Portugese grens zijn gevonden, is ge ïdentificeerd als dat van de Portu gese oppositieleider Humberto Del gado. Als de justitie geen bezwaar heeft, zal het ter beschikking van de familie worden gesteld. Generaal Delgado en zijn secreta resse verdwenen midden februari toen zij, voorzien van valse paspoor ten, klandestien in Spanje reisden. Bij een wervelstorm zijn zaterdag avond te Primrose/Nebraska vier mensen om het leven gekomen en twaalf gewond. De schade is groot. Bij een mijnongeluk in de Noord- mexicaanse plaats Real del Monte zijn zaterdag 27 mijnwerkers gedood en drie ernstig gewond. Zij zaten in een lift die 410 meter omlaag stortte, doordat die kabel brak. In de Verenigde Staten wordt de luchtvloot van de toekomst ge bouwd. Dit jaar kregen we kort na elkaar de aankondiging van de A-ll, de superstraaljager, die met een maximum snelheid van 4.000 km. per uur het snelste vliegtuig ter wereld is en van de XB-70 de grootste en snelste bommenwerper van de wereld. Enige tijd geleden werd de F-lll A, die met zijn beweegbare vleugels als het handigste toestel wordt beschouwd dat men zich kan indenken getoond. Ten slotte maakte de Amerikaanse luchtmacht de bouw bekend van de CX-HLS, een vliegtuig waar alleen maar superlatieven bijpassen en die vooral de beweeglijkheid van de Amerikaanse strijdkrachten moet bevorderen; het wordt een super-vrachtvliegtuig, dat wat de afmetingen betreft, van de huidige moderne superjets dwergen maakt De CX-HLS heeft het stadium van de blauwdrukken nog niet overschreden. De luchtmacht weet echter, dat het slechts korte tijd zal vergen dit vlieg tuig te realiseren ondanks zijn ongewo ne afmetingen blijkt het immers weinig technische problemen te stellen. Tegen de algemene tendens naar een steeds hogere snelheid, zal de CX-HLS slechts met een „geringe" supersonische snelheid vliegen: 800 km. per uur. Dat is de reden, waarom het toestel weinig problemen stelt. Maar daartegen zal de CX-HLS een fantastische lading kunnen meevoeren: 90 ton, wat met militaire maatstaven gemeten betekent, dat het toestel zeven jeeps zal kunnen laden, een tank, een gepantserd vervoermiddel, in vrachtwagens met aanhangwagen en nog 84 soldaten. De huidige straalvliegtuigen kunnen niet meer dan 30 ton laden en zijn daar bij te klein om het zware legermaterieel als helikopters, kranen, brugonderdelen en grote tanks te vervoeren. Met het nieuwe supervrachtvlieg tuig zal snel vervoer van zwaar ma terieel naar welke plaats op de aard bodem ook mogelijk worden. De CX- HLS heeft een lengte van dertig me ter, een breedte van zeven meter en een hoogte van meer dan 4 meter. Dit monster zal reeds over een paar jaar gereed komen en zal ook op het ge bied van pasagiersvervoer misschien een omwenteling betekenen. De Boeing fabrieken, die het toestel bouwen, wensen er namelijk ook een bur gervliegtuig van te maken; een toestel van dergelijke afmetingen zou immers met een dubbeldek niet 'minder dan 650 passagiers kunnen vervoeren (het huidi ge maximum is 150). Men zal opwerpen dat de snelheid van het toestel, op een moment dat er hard wordt gewerkt aan de supersonische jets die tegen 3.000 km per uur zullen vliegen, loch een belang rijke handicap zal blijken. De deskundigen van Boeing zijn echter van het tegengestelde overtuigd. De he le hoge snelheden zijn slechts op zeer gro te afstanden van belang, maar op de kor- tère is 800 km per uur reeds zeer mooi. Het grote aantal passagiers zal daar bij de vervoersprijzen met 25 procent om laag kunnen brengen en dit zou wel eens interessanter kunnen blijken dan de heel hoge snelheid. En ook voor de vliegtuig maatschappijen zit er muziek in de CX de aankoopprijs zal slechts de helft be dragen van het superjet: 20 miljoen dol lar tegen 40 miljoen. Bovendien zal de CX vrij snel „op de markt komen" en krijgt dus de tijd om in de gunst van het publiek te komen. Gekuifde cobra Aanvankelijk noemden de luchtmacht officieren het „Walküre", maar toen het voor de eerste maal in het openbaar werd voorgesteld zag niemand er een Walküre In maar een gekuifde cobra, en zo ia de bijnaam van de XB-70A nu .Co bra". Volgens de Amerikanen is de bouw van dit vliegtuig wellicht de belangrijk ste gebeurtenis op luchtvaartgebied se der de gebroeders Wright in 1903 voor de eerste maal een vliegtuig in de lucht brachten. De XB-70 is niet langer alleen maar een vliegtuig maar wordt een „half ruim teschip", dat tegen een snelheid 3.200 km, op een hoogte van meer dan twintigduizend meter ongeveer 10.010 km ver zal kunnen vliegen. Het verenigt de snelheid van een jachtvliegtuig met de actieradius van een verre afstands bommenwerper en met het draagvermo gen van een tanker. In het prototype werden tot nu toe 1.3 miljard dollar geïnvesteerd, een astronomisch bedrag, dat voor het grootste deel is verdwenen in de toepas sing van een aantal theoretische prin- cipes, die nog nooit aan de werkelijk heid werden getest. Zo zal het toestel onder meer gebruik maken van de zogenaamde „compressi on lift" (compressiedraagkracht) waar vai. men het effect kan zien bjj snelbo- ten waarvan de voorsteven letterlijk door de snelheid uit het water wordt gelicht. Elk supersonisch vliegtuig ver wekt zeer sterke schokgolven (de super sonische „bang") Door het plaatsen van de zes straalmotoren onder en In het mid den van de deltavleuge. wordt de schok golf juist daar geproduceerd waar de opwaartse druk kan worden opgevangen om het vliegtuig aldus een extra lift te geven »Joor de hoge snelheid van het toestel Kunnen de conventionele metalen als alu minium en magnesium niet worden ge bruik. Htm smeltpunt ligt immers ondei d. 343 graden wrflvingshitte, die de romp te doorstaan zaJ krijgen Om dus het smelten van het vliegtuig tegen te gaan zal het worden gebouwd uit tita nium Een nieuw wondermetaal. en voor de helft uit een „gesofisticeerd" roest vrij staal dat wordt verkregen door bet solderen van papierdunne staalbladen met zeshoekige staalce len. Men verkrijgt aldus materiaal, dat uiterst licht is maar tevens bijna evai sterk als massief metaal. De grote wrij vingshitte heeft het ook noodzakelijk gemaakt een nieuw soort banden te pro duceren, die een hitte kunnen verdragen, twee maal zo groot als de huidige vlieg tuigbanden kunnen verdragen. Daar bij het gebruik van delta-vleugels op grote hoogte de vliegtuigen neiging vertonen vóór te gaan overhellen, kreeg de XB-70A twee bijkomende vleuge's aan de voorzijde van de romp, wat hem in de vlucht het aanzien van een eend zal geven. Nog duizeno andere techni sche nieuwigheden werden in dit toestel verwerkt en vooraleer dit allemaal feil loos zal werken, zullen er nog een paar jaartjes overheen gaan. Maar met deze „gekuifde cobra" be wijst de Amerikaanse luchtmacht, dat zij ondanks de Internationale raket ten ook nog gelooft In een intercontinen tale bemande bommenwerper voor de toekomst en dat Is misschien wel het meest verrassende aspect dat aan dit nieuwe toestel vastzit. F-lll Het toestel dat deze super-bommenwer per op zijn verre tochten zal verdedigen is inmiddels kant en klaar. Het is de twee-motorige A-ll, die door Lockheed werd gebouwd, oorspronkelijk om de verouderde U-2 als verkennings toestel te vervangen. Dit vliegtuig, dat op een hoogte van 21 im een kruissnel heid van 3.500 km heeft (en een top van meer dan 4 000 km per uur kan halen), is uitgerust met vier van atoomkoppen voorziene Falcon-raketten, die automa tisch vijandelijke toestellen en luchtaf- weerraketten in de vlucht kunnen ver nietigen. Zijn wendbaarheid is ook ver rassend: een volledige draai kan het toe stel maken in één vierde van de tijd, die bijvoorbeeld de F-106 nodig heeft! En tenslotte zijn de Amerikanen (Gene ral Dynamics Coook klaar gekomen met het handigste gevechtsvliegtuig, dat men zich kan Indenken en waarbij voor de eerste maal het principe van de beweegbare vleugels toepassing heeft gevonden. Met zijn vleugels In delta- vorm naar achteren, haalt 'ttoestel on geveer 3.000 km per uur maar met 1e vleugels normaal uitgestrekt als de .,ou de" toestellen zal het „traag" kunnen vliegen en gebruikt worden voor bom bardementen op geringe hoogte, vliegend onder het bereik van Je radarschermen Met een dergelijke vleugelstand kan het ook landen op korte landingsstriDS of op vliegdekschepen zodat de Ameri kaanse strjjdkrarbten nr ook beschikken over een gevechtsvliegtuig, dat zowel door de normale luchtmacht ah door de marine kan worden gebruikt Een oude droom, die nu pas werkelijkheid is ge worden. COPYRIGHT OPERA MUNDL

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5