ESSO GAS VOOR MEER COMFORT OAS-krijgsmacht voor San Domingo wordt gevormd WEER RUSSISCH APPLAUS VOOR STALIN Westerse ambassadeurs niet naar parade in Moskou MAANDAG 10 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 't komt in steeds meer keukens... Waarom nog langer u behelpen? Ook voor ii is er Esso Gas I Om vlugger, beter, prettiger te koken. Ook voor is er 't grote gemak van een geyser, aangesloten op Esso Gas. De kosten? Minder dan u vermoedt. Elke Esso Gas-depothouder vertelt u graag meer over de vele voor delen van dit moderne comfort. Met Esso bent u beter uit! De Amerikaanse onderminister van defensie, Cyrus Vance, heeft gisteren meegedeeld, dat momen teel inter-Amerikaanse militaire en politie-eenheden worden ge vormd. Deze eenheden zullen met Amerikaanse vliegtuigen naar de Dominicaanse republiek worden gebracht. „Zodra die eenheden daar arriveren zullen wijde terugtrekking van on ze troepen overwegen", zo zei hij in een televisie-interview. Opperofficieren werden ontslagen Inmiddels heeft de nieuw-gevorm- de Dominicaanse junta van generaal Imbert, waartegen de opstandelingen gekant zijn, zeven generaals en een commandeur van de marine, die sleu telposities bekleedden in de strijd krachten, van hun posten ontheven. Generaal Wessin y Wessin, die aan vankelijk de strijd tegen de opstan delingen leidde, behoudt zijn functie. Minstens vier van de ontslagen opperofficieren waren nauw betrok ken bij het bewind van de dictator Trugillo. Dominicaanse waarnemers zien in de maatregel een duidelijke poging om de volksgunst te winnen. Op een persconferentie deelde ge neraal Imbert mee, dat de tegenstan ders van zijn bewind nog steeds een vrijgeleide kunnen krijgen, mits zij de wapens neerleggen. Alle con cessies zouden er echter niet worden gedaan. Imbert voegde hieraan toe, dat hij bereid was een zekere tijd te wachten op een overgave van de „rebellen". Hij was echter niet van plan tot in het oneindige te wachten. Overigens noemde hij kolonel Fran cisco Caamano, die onlangts door een meerderheid van het oude parlement tot voorlopig staatshoofd werd geko zen, „een persoonlijke vriend". Russen lanceerden raket naar de maan De Sowjet-Unie heeft gisteren een .ruimteraket in de richting van de maan gelanceerd. De raket draagt het ruimtestation „Luna-5", dat 1476 (Advertentie) kilogram weegt. Aan boord van de Luna-5 bevindt zich meetapparatuur voor wetenschappelijk onderzoek. Het ruimtevoertuig is met een meer- trapsraket gelanceerd. Bij een schietpartij kwam zaterdag een Amerikaanse marinier om het leven en drie parachutisten werden gewond. Er zijn tot dusver dertien Amerikaanse militairen gesneuveld en 75 gewond. Men is in toenemende mate be zorgd over de vooruitzichten voor een politieke oplossing en in som mige diplomatieke kringen wordt hervatting van de strijd voorspeld. Robert Kennedy over optreden Senator Robert Kennedy is van me ning dat de Amerikaanse regering de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) had moeten raadplegen alvorens troepen naar de Domini caanse Republiek te zenden. Robert Kennedy had eraan her innerd, dat zijn broer, toen hij nog president was, wel de goedkeuring van de OAS had voordat hij in 1962 partij koos in de kwestie van de Russische raketten op Cuba. studentencabaret „K-wartaal". Ook hier was de taal wel eens dubieus, maar de uitzending was niet zonder geest. Een voorlopig afscheid werd gevierd in de show van Rob de Nijs met een programma van het gebrui. kelijke genre, dat wil zeggen met veel beweeg rondom tiener-nummers. Komende uitzendingen Vandaag wordt in Hilversum be kend gemaakt in welke geest het tv- amusement van de KRO in de ko mende vakantiemaanden zal worden geboden. Een volgende keer méér daarover. Vanavond draait de film „Operatie Amsterdam", een historisch avontuur tijdens de eerste oorlogs dagen, welke film bijna geheel in Nederland is opgenomen. Op N2 is de KRO, onder meer met een ge filmde theater-reportage over de Flamenco. De Vara heeft dinsdag weer eens 'n tv-rechtbank, een zoge naamde besloten zitting bij de kinder rechter. Op N2 kan men Juliette Gré- co zien, de zangeres van het harde Franse chanson; daarna het Amster dams Kamerorkest. Woensdag is de KRO weer eens in Treslong te Hil- legom met Piste. Vervolgens is er t.v.-dansant en een reportage over invalide oud-militairen. Op N2 gaat een comedie van De Balzac „De za ken van de heer Mercadet"; het is een buitenlandse opname. VISIE OP TELEVISIE Ruim 6.000 Russen hebben zater dag heftig geapplaudiseerd toen par tijsecretaris Brezjnev op een bijeen komst in het Congrespaleis te Mos kou over Stalin begon te spreken. Brezjnev had het over Stalins „lei ding" in oorlogstijd, maar legde er toch de nadruk op, dat de commu nistische partij bij de oorlogsinspan ning de voornaamste leiding had ge geven. Het was de eerste keer, dat Stalin zonder bijklank van spot ge noemd werd op een openbare bijeen komst na Chroesjtsjows „ontmaske ring" van de Russische alleenheerser in een geheime toespraak in 1956. In zijn toespraak op de bijeen komst in het Congrespaleis, belegd ter herdenking van het feit, dat de Duitsers twintig jaar geleden ver slagen werden, verklaarde Brezjnev, dat het presidium van de Opperste Sowjet en de Russische regering be sloten hadden Moskou tot „heldhaf tige stad" uit te roepen en de orde van Lenin plus de gouden ster te verlenen op grond van het verzet, dat de stad in 1941 had geboden te gen de Nazi's. STEUN AAN HANOI Brezjnev verklaarde voorts, dat Rusland zijn militaire steun aan Noord-Vietnam zal vergroten, zo dit nodig mocht zijn. Tussen Hanoi en Moskou bestond volledige overeen stemming over de maatregelen, die nodig waren. Rusland zou zijn in ternationale plicht „als een heilige zaak" beschouwen. Breznjev sprak eveneens over de rol die de bondgenoten in de oorlog hebben gespeeld. Toen Roosevelt en Churchill werden genoemd klonk er ook applaus. Frankrijk en IJsland waren de eni ge Navo-Ianden die vertegenwoor digd waren door hun ambassadeurs bij de grote militaire parade op het Rode Plein in Moskou, waarmee de Sowjet-Unie gisteren de 20ste ver jaardag van de overwinning op nazi- Duitsland vierde. De andere ambas sadeurs bleven volgens diplomatieke kringen weg naar aanleiding van een artikel van de hand van maarschalk Malinovsky, dat zaterdag in de Praw- da verscheen en waarin de Russische minister van defensie het Westen be schuldigd van de vorming van „agres sieve blokken" om nationale bevrij dingsbewegingen te onderdrukken. De westelijke landen die tot de boycot besloten lieten zich nu ver tegenwoordigen door lagere diploma ten en militaire attachées. ZJOEKOW WEER AANWEZIG Maarschalk Zjoekow, in 1957 door Chroesjtsjow uitgeschakeld, was nu ook weer aanwezig, nadat hij zater dag voor het eerst sindsdien weer in het openbaar was verschenen. Aan het hoofd van de stoet werd de vlag gedragen die in 1945 op het Rijksdaggebouw in Berlijn werd ge plant, door de drie militairen die dat destijds deden. Daarna volgden troe pen uit militaire onderdelen. In de stoet werden vervolgens voor de eer ste maal raketten meegevoerd van 't soort, dat de „Wostok" en „Woschod" in hun banen bracht. Het waren er drie, veertig meter lang. BOYCOT IN BONN In Bonn werd gisteravond 'n Rus sische receptie geboycot door West- duitse regeringsambtenaren en de ambassades van de Ver. Staten, Gr.- Brittannië en Frankrijk. Ongeveer 400 personen waren op de receptie aanwezig, terwijl er meer dan 1000 waren uitgenodigd. Op bevel van de aarde was de meetapparatuur later in werking ge steld. Gisteravond om 20 uur Neder landse tijd bevond de Luna-5 zich op een afstand van 110.000 kilometer van de aarde. Alle apparaten aan boord van het toestel werkten nor maal. Onderwijs in West Irian met „sprongen vooruit" De vorderingen op onderwijsgebied in West-Irian, het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea, zijn „verbazing wekkend", vergeleken met de toe stand in de tijd der Nederlanders, aldus het hoofd van de afdeling on derwijs voor West-Irian in Makas sar, Sadikin. Hij zei, dat er thans meer dan 1.500 lagere scholen zijn, tegen minder dan 600 in 1957. In dezelfde periode was het aantal middelbare scholen van een tot zeventig gestegen, aldus Sa dikin, volgens wie een dergelijke vooruitgang „zeker niet in de kolo niale periode kon worden verwezen lijkt, daar de Nederlandse imperia listen niet de wens hadden het ni veau van het onderwijs in het gebied te verhogen". Russische televisie toonde defensiegeheim De Russische televisie heeft gister avond voor de eerste maal een tip opgelicht van de sluier over een van de grootste Russische defensiegehei men, namelijk het functioneren van de centra voor „anti-raket"-raketten. In een reportage vam 20 minuten werden beelden getoond van de in stallaties voor opsporing van vijan delijke ballistische raketten of kern bommenwerpers, zalen met installa ties voor de berekening van raket- banen en ballistische raketten die in volile vlucht door raketten worden onderschept. Men kon zien hoe een vliegtuig en een intercontinentale ballistische raket werden geraakt. Volgens het persbureau bevond zich aan boord van het vliegtuig een kern- lading. De explosies toonde de beken de paddestoel met vuurzuil. Zondag Twee belangrijke uitzendingen in verband met de bezetting van ons land zijn zondag herhaald en de kij ker zal er geen bezwaar tegen heb ben gemaakt. Daar was de 21ste en laatste aflevering over de bezetting van dr. Lou de Jong. In „De bevrij ding" heeft hij zich zelf als het ware overtroffen, met rijke herinneringen aan een periode, die ons land be vrijdde uit een knechtschap van vijf bange jaren. Daar was verder „Oogst van het verleden", een documentaire die tevens een reconstructie wilde zijn en waarin overlevende beman ningsleden van een Britse bommen werper terug werden gevoerd in Ne derland Cj gezinnen, waar ze destijds waren ondergedoken. Verder heeft de zondagavond amusement gebracht, voornamelijk uit series samengesteld. Er waren namelijk nieuwe beleve nissen van een jonge arts en wat liedjes van Caroline Kaart. Onder de titel „Bartimeus" werd vijftig jaar christelijk dienstbetoon uitgebeeld. Aan het slot van NI zag men na vele maanden van afwezigheid terug dominee Van den Bosch in een dag sluiting. Deze bekende t.v.-spreker is zo juist hersteld van een ernstige ziekte. Op N2 kwam een nieuwe af levering in de Duitse serie „Meine Frau Susanne", gevolgd door een eveneens Duitse show. Er was dus wel keuze op beide zenders. Verdere terugblik In de loop van de afgesloten week heeft men enige malen kennis kun nen maken met een schakelprogram ma tussen Europa en Amerika, ver bonden via de satelliet Early Bird. Een opnieuw actuele gebeurtenis was het schakelprogramma van za terdagavond in verband met de her denking van VE-day. We hebben Eisenhower gezien in gesprek met zijn rivaal Montgommery en dan wa ren er schrille, tragische beelden uit het voormalige Duitse concentratie kamp Bergen-Belsen. Van fleuriger aard was het optreden van Les com pagnons de la chanson, met een gees tig programma, waarbij ook het ac teurtalent sterk meesprak. Merel La- seur heeft het gezelschap met een kort speechje voorgesteld. „Uit goed vooruit" was een ietwat flauw amusementsprogramma, met teksten die niet altijd geschikt waren voor de huiskamer. Echte volkskunst bracht een Afrikaans ballet-gezel schap, met doorgaans opwindende nummers, interessant om naar te kij ken. „Mensen kijken" van Henk Teeuw en Helden van Meurs was eigenlijk een ratje-toe, besloten met onwijze taal over het vraagstuk: vrouwen in het parlement. Er kwa men verder wat exclusieve mensen enapen aan te pas. Hoe het is gegaan met de gouden roos van Mon- treux heeft men al reeds kunnen le zen. Rest ons iets te zeggen over het afscheid van het zogenaamde Haags Leidse Bioscopen Smidje De films in de week van 1216 mei zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Mensen van morgen (18 jr) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: De tempel van de witte olifant (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uui Zondag: 2.30. 4 45, 7.00 en 9.15 uür Luxor: De blanke Venus in het oer woud (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00. en 9.15 urn- Zondag: 2.30. 4 45. 7 00 en 9.15 uur Studio: De Gele Rolls Royce (14 jr) (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00. en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprol Dagelijks: 2.30, 7.00. en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: do. - zo.: De slag aan de bloed - kust (14) Ma - wo.: Big Sam, de bruut (14) Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Verholen en de sport- computer 205. De soldaat op de scooter zei warempel op te lijken, dat-ie me streng: „Op bevel van de kapitein met opzet uit het dorp wil weglok- van Hitt van Walker! En dat de ken! Wel verdikkie, als dat waar is, sportcomputer dadelijk weg moet! speelt Yokito hem nog in de kaart Dadelijk! Het leger is hier om een ook, want Yokito wil zelf óók graag taptoe te blazen en niet om sport- weg!" Smidje Verholen moest er computers tegen mogelijke diefstal de hele dag over peinzen en 's avonds door mogelijke vijandige elementen verzocht hij Eelco Eelkema hem een te beschermen! Zodoende, daarom op- bezoek te brengen. De veldwachter hoepelen met dat ding! Dadelijk!" luisterde aandachtig. „Je weet het nu. Daarna reed de soldaat knetterend Eelco", zei de smid. „Doctor Yokito weg en smidje Verholen dacht: „Wat wil weg met de sportcomputer. Hij wil die kapitein toch? Het begint er vroeg me of ik hem naar de stad en Aetherklanken DINSDAG 11 MEI 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord, me ditatie. 7.05 Ouverture: reportages en comm., wegeninformatie en lichte gram. 7.30-7.40 Nws. Plm. 8.00 Over weging. 8.30 Nws. 8.40 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Amus.muz. gr. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Concertgebouw- ork.: mod. muz. 12.20 Wij van het land: voor de boeren. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 De meidagen van 1940, serie programma's over de inval van de Duitse troepen in ons land, nu 25 jaar geleden. 12.50 Draaien maar!!, lichte gram. 13.35 Lichte gram. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Musiës- ta, gevar. muzikaal progr. 14.50 Licht baken, lezing (herh. van zaterd. jl.). 15.00 Rieleksengevar. progr. (her haling v. zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg, progr. voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvinders. 17.50 Overheidsvoorlichting: Een bergbe- klimming op Curasao. Spreker: Torn Lindeijer. 18.00 Stereo: Licht ens. 18.20 Uitz. van het Geref. Pol. Ver bond: Soekarno's verklaring over West-Papoea. Spr.: de heer M. W. Kaisiepo. 18.30 Lichte gram. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Act 19.30 Metropole ork. en zangsol. 20.00 Stereo: Radio Kamerork.: Mod. Nederl. muz. 21.00 Van Randgewesten tot Benelux-Mid- dengebied (III), klankbeeld. 21.35 Kerkorgelconcert: mod. werken. 22,05 Geestel. liederen. 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22 45 Alle landen hebben allerhande lied. jes. 23.15 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Beiaardconcert. 7.30 Lich te gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. 8.50 Ochtendgymn. 9.00 De groente man. 9.05 Franse muz. uit de 18de eeuw gr. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvita minen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Dansork. en zangsol. 12.27 Meded. tb.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over. heidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Zigeunermuz. gr. 13.00 Nws. 13.10 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zangsol. me pianobegeleiding. 14.00 Voor d. vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lich te gram. 15.30 Literair klankbeeld 16.00 Nws. 16.02 Viool en piano: mo derne en klass. muz. opn. 16.30 Vooi de jeugd. 17.30 New York calling 17.35 Lichte gram. voor de tieners 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Pop gram. 18.55 Gesproken brief uit Pa rijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Operamuz. gr. 20.00 Nws. 20.05 Ra dar: radioperiodiek. 20.45 Het vieroe Lustrum van de Bond van Nederl. Oorlogsslachtoffers: Flitsen uit het feestelijk progr. 21.50 Toneelbeschou wing. 22.00 Sitar: radiotijdschrift voor gitaristen. 22.10 Bas met harp- begeleiding: Negro-spirituals. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Ge sproken brief." 23.05 Venster op de hedendaagse muz.: muzikale lezing 23.40 Licht instrum. trio. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NTS: 19.00 Nws. 19.01 Voor d kleuters. 19.06 Weekjourn. voor gc hoorgestoorden. 19.33 Engelse les 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achtr het nieuws. 20.45 Tel uit je winst, quiz. 21.20 Televisierechtbank - De kinderrechter. NTS: 22.55-23.00 Jour naal. naar de boot wilde brengen." „Een pak van mien hart zuchtte Eel co Eelkema. „Doe hem zien zin maar, Verhool'n. Hoe eerder die lastpost weg is, hoe beter het veur ons allen is!" „Maar ik vertrouw die kapi tein met die mooie snor niet", zei de smid. „Die dringt er veel te veel op aan, dat de Japanner hier weggaat. Zou hij soms loeren op de sportcom puter?" „Dat is niet uutgesloot'n" antwoordde Eelco. „Alhoewel, och. ik kan mien nauwelijks voorstellen, dat het leger zich veur zulke streek'n leent. Wat is het leger tenslotte? Groot'ndeels een verzameling brave jongens, die veur hun nummer die- n'n Ja Eelco had wel 'n beetje gelijk. De soldaat Filip Zand haas bijvoorbeeld, die nu stram wachtliep in het Gravendrechtse Bos, was zo'n brave jongen, die voor zijn nummer diende. Maar die kapitein Arend J. van Hitt van Walker dat was een ander geval. Nederland 2: NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.01 Oude en mod. Amerik. volksliedjes 20.20 Station Petticoat: Kate's recept, TV-film. 20.45 Gevleugelde avontu ren, reeks progr. over de geschiede nis van de luchtvaart (deel 1). 21.15 Franse chansons. 21.40 Amsterdams kamerork. en sol.: oude en moderne muz. RKK: 22.10-22.35 Paulus achter na, een reeks progr. over de reizen van de apostel Paulus (8e episode).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2