BURGEMEESTER DE GRAAF VAN USSE SLOEG EERSTE PAAL HUIBERS JATKRDAGJJVIEI^m^ DE LEIDSE COURANT PAUL.3 Voor nieuwe dorpskern in Poelpolder Het slaan van een eerste paal is in de regel niet zo heel erg belang rijk, maar wanneer het de eerste paal is van duizenden en duizenden* palen voor de nieuwe woonwijk „Poelpolder" te Lisse, dan mag daar wel even bij stilgestaan worden. De zer dagen ging de eerste paal de grond in voor de bouw van de eerste 100 woningen in de Lisser Poelpolder, welke handeling verricht werd door de burgemeester mr. Th. M. J. de Graal. Daarbij waren genodigden tegenwoordig als de beide besturen van de Woningbouwverenigingen „Volksbelang" en „Gezinsbelang", de wethouders van Lisse, verschillen de raadsleden, architecten en aanne mers. De heer M. Hordijk, voorzitter van „Volksbelang", richtte zich vóór het slaan van de eerste paal tot de bur gemeester en bracht het gemeente bestuur dank voor alle bemoeienis sen om deze bouw mogelijk te ma ken. Deze eerste paal is een mijlpaal voor de toekomst van Lisse, zeide de heer Hordijk en nodigde de bur gemeester uit de eerste paal in de grond te doen verdwijnen, waaraan deze gaarne gevolg wilde geven. De burgemeester wees er vooraf nog op, dat hetgeen bij de Bijlmer meer zo in het geding was, hier in wat kleinere vorm eveneens aange troffen wordt. Ontzettend veel voor bereidingen waren namelijk nodig om deze polder bouwrijp te maken, i hetgeen bewondering afdwingt. De burgemeester bracht dank aan de Dienst van Openbare Werken die bij de vele voorbereidingen daarin een groot aandeel heeft gehad. Hierna ging het heiblok omhoog en liet de burgemeester de eerste klap op de paal neerkomen. De palen heb ben een lengte van 14 meter. Voor deze 100 woningen zijn 1400 palen nodig. De burgemeester hoopte dat de 54 premiewoningen en een aantal vrije sector-woningen aansluitend aan deze bouw zullen kunnen ver rijzen. Staande op een grote wijde vlakte zou men denken: wat moet hiervan terecht komen in deze chaos! Maar. de plannen zijn op papier gereed en schitterend van opzet. De „Poelpolder" wordt een levendig woongel t»ed, modern van opzet, met veel groen en ruimte. De eerste 100 woningen gaan nu verrijzen. Er moe ten er nog 1700 volgen! Wethoiuler A. J. Dekker te Alphen a. d. Rijn gehuldigd als zilveren raadslid Na de openbare gemeenteraads vergadering van Alphen ad. Rijn, gisteravond gehouden, werd de heer A. J. Dekker vrijdagavond door de (op wethouder C. M. Deerenberg na, die van zijn ziekte weliswaar herstel lende is, doch deze raadsvergadering nog niet kon bijwonen) voltallige raad, op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Dekker passeerde onlangs de mijlpaal van zijn zilveren raads lidmaatschap voor de A.R.-fractie. Tegelijkertijd was de heer Dekkér 15 jaar wethouder van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Bij ge legenheid van Koninginnedag werd de heer Dekker geridderd. Restte nog de herdenking van zijn jubilea door college en raad. In zijn toespraak noemde de bur gemeester de heer Dekker een man van een bepaalde stijl, een gevoelig mens, wiens bijzondere aandacht voor onderwijszaken, voor de dienst van sociale zaken waarvan hij voorzitter is, voor kunst en wetenschap de ge meente vele diensten heeft bewezen. Veel is voor onderwijs bereikt: in de sociale sector was hij ook een man van bewogenheid. Door zijn liefde voor de lichamelijk gehandicapten is de sociale werkplaats tot stand geko men en staan wij nu aan de voor avond van de stichting van een soort gelijke werkplaats ten behoeve van geestelijk gehandicapten. Hij heeft op dit terrein niets onbeproefd ge laten, aldus memoreerde burge meester Z. Êruins Slot. Spr. karakteriseerde voorts de ju bilaris als het cultureel geweten van de gemeente. Hij beoefent zelf op ge slaagde wijze meerdere vormen van kunst. Hij tekent en schildert be kwaam en is een voortreffelijk dich ter. De heer Dekker werd de goede kunstkenner en niet falende advi seur der gemeente, wanneer het om aankopen van voor de gemeente be langwekkende schilderijen ging of wanneer het gold beeldhouwwerken ten behoeve van de aankleding der gemeente te doen vervaardigen of aan te kopen. Het college en de raad boden de jubilerende wethouder een schilder- kist met bijbehorende collectie hulp middelen aan. Mevrouw Dekker ont ving een vaas met bloemen. Zicht baar onder de indruk sprak de heer Dekker een uitvoerig dankwoord. Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter in- Advertentie) TENNISVERENIGING „NIEUWKOOP" BEGINT IN JUNI MET SPELEN Onder vrij grote belangstelling opende vrijdagavond voorzitter Ok- kinga de ledenvergadering van de jonge tennisvereniging. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer E. H. van Dam als afgevaardig de van het gemeentebestuur en de heer Van Leeuwen als vertegenwoor diger van de Tenniskring Leiden. Deze vergadering, zo zei de heer Okkihga, wordt vooral gehouden in verband met de realisatieplannen en tevens om voor verschillende zaken noa een oplossing te vinden. Vervolgens gaf de voorzitter een recapitulatie van de bestuurswerk zaamheden. Toen in begin november een oprichtingsvergadering werd ge houden, bleek al dadelijk de belang stelling zó groot, dat definitief be sloten werd de „Tennisvereniging Nieuwkoop" op te richten. Nadat een verzoek aan de gemeen te om voor de vereniging een tweetal tennisbanen aan te leggen, tot een ne gatief resultaat leidde, werd besloten op het terrein, dat de gemeente be schikbaar stelde, uit eigen middelen de banen aan te leggen. Het benodig de kapitaal, 20.000, kwam in de vorm van een obligatielening beschik baar. Er werden 200 obligaties ge plaatst. Tien worden jaarlijks uitge loot met een premie van 25. Op 6 febr. werd opdracht gegeven, nadat de raad het terrein beschikbaar had gesteld, met de aanleg te be ginnen. Toen bleek, dat de goedkeu ring van Ged. Staten nog niet binnen was, werden de werkzaamheden óp 5 april stopgezet. Op 9 april kwam de goedkeuring af en nu hoopt men eind mei klaar te zijn, zodat in juni met de tennissport begonnen kan worden. Er werd een trainer aangetrokken en wel de heer Mollema uit Zoeter meer. In de maand juni is deze alleen in de ochtenduren beschikbaar, maar in juli ook des avonds. Lesgeld 4.— per half uur. Tien lessen blijken wel voldoende voor een redelijke vaar digheid. Uit het verslag van penningmeester Bruinsma bleek, dat een clubgebouw om financiële redenen dit jaar nog niet geljouwd kan worden. Hopelijk volgend jaar. Er komt wei een voor lopige k'leedigelegenheid. Ook kan men zich, gezien d'e fi nanciële consequenties, nog niet aan sluiten bij de KNLTB. Men heeft daar echter wel begrip voor de moei lijke financiële positie van de jonge vereniging, zodat van die zijde toch al zekere voordelen bereikt zijn. Voor de kascommissie werden aan gewezen de heren Brouwer, Brom berg en J. Bodegraven. De heer Don ders Werd tot baancommissaris be noemd. Er gingen 9temmen op, in tegen stelling met de opzet, om de banen ook op zondagmorgen open te stellen. Hierover zal contact gezocht worden met de gemeente. Bouw van katholieke ULO-school vordert goed in Hazerswoude Vreugdevol gestemd was vrijdag avond de heer P. J. J. Kuijpers, hoofd van de uloschool Christus Ko ning, in het parochiehuis aan de Groenendijk. De bouw van de nieu we school aan het Helene Swarth- plantsoen in Rhynenburch immers is in een vrij ver gevorderd stadium en dat houdt in, dat er binnen niet al te lange tijd een eind komt aan het huisvestingsprobleem, waarmee het Hazerswouds katholiek ulo-onder wijs momenteel worstelt. Toch liet de heer Kuijpers ook en kele minder vrolijke klanken horen. Zo memoreerde hij ten aanhoren van vele ouders van de leerlingen, dat een van de leerkrachten momenteel ziek is. Dat houdt in, dat enkele vakleerkrachten van andere scholen Gouden bruidspaar aan de Lisserdijk A. v. d. Voorn en twee ganzen 20 jaar pontdrijver(s) van het „Sassemer pont" De heer en mevrouw A. H. van der Voorn en P. M. van der Voorn- Tulen, wonende Lisserdijk 90, zullen op 28 mei a.s. de dag mogen her denken, dat zij 50 jaar geleden in bet huwelijk zijn getreden. Zij heb ben beiden het voorrecht dit te mo gen doen in een alleszins goede ge zondheid, want wie het bruidspaar, dat vrijdag de bruidsdagen inging, ziet zal het niet zeggen, dat de brui- debom al 77 is en zijn bruid 74 jaar. Ze mogen ook van een gelukkig en voorspoedig huwelijksleven spreken, hebben nooit met ernstige ziekte te kampen gehad en zagen hun 9 kin deren eveneens voorspoedig op groeien en op hun beurt weer alle maal in het huwelijk treden. Het bruidspaar mag zich voorts verheugen in het feit, dat 36 klein kinderen tot hun nageslacht beho ren. In Sassenheim ligt eigenlijk de bakermat van het leven en huwe lijksgeluk van de beide echtelieden. De Kastanjekade in Sassenheim be waart veel geheimen van de eerste tijd dat ze elkaar wel eens „aanke ken en nakeken". Maar daar bleef het niet lang bij, want de bruide gom is een man van doortasten: hij wist goed wat hij ging doen toen hij „vaste verkering" ging aanknopen en heeft daar nimmer spijt van ge had. Op één jaar na hebben ze aan de Lisserdijk bij het „Sassemer pont" gewoond. Ruim 20 jaar heeft hij de gemeente Haarlemmermeer als pontdrijver gediend. Maar het kwam ook heel vaak voor, dat per sonen met de boot even overgezet werdén en het leuke was daarbij, dat twee witte ganzen de gehele dag met de roeiboot „op en neer" zwommen. De ganzen zijn al 16 jaar oud en hebben het net zolang gedaan tot hij ook deze dienst beëindigde. Inmid dels zijn de ganzen oud geworden, maar ze zijn er nog en zitten op de walkant bij de pont. Ook zij nemen de „rust". Op de schoorsteen in de huiskamer prijkt een leuke foto van de ganzen, die als „trekdieren" vóór de roeiboot uitzwommen. Behalve bij het Sassemer pont heeft de ju bilaris altijd „gehandeld", ging nood- slachtingen verrichten en heeft daar altijd goed de kost mee verdiend. Ze genieten nu een fijne oude dag en mogen zij dit nog lang beleven. Het echtpaar is ook 50 jaar abonné op de „Leidse Courant" en hebben ons blad steeds met genoegen gele zen. Dat is een hele stapel geworden: zo'n 15.000 kranten Op 28 mei zal men ze in het Ver enigingsgebouw in De Engel kun nen feliciteren. dienden te worden aangetrokken. „Het probleem is voor een deel op gelost", aldus spreker, „maar we worstelen niettemin nog met hier mee verband houdende moeilijk heden". Voorts besteedde Spreker aandacht aan de geringe interesse van de leerlingen voor het te hou den schoolreisje, dat nu dientenge volge geen doorgang zal vinden. Na' deze inleiding van de heer Kuijpers vroegen de leerlingen de aandacht. Met toneelspel, zang en muziek ver zorgden zij een onderhoudend pro gramma, alvorens de Rijkspolitie van het district Leiden een voor dracht met de vertoning van een film verzorgde. JEUGDWERK Zondagmiddag om drie uur zal het toneelgezelschap „De kale wip pers", dat is gerekruteerd uit de le den van gelijknamige meisjesclub aan de Groenendijk, het sprookje „Ganzenliesje en de koekoek" over het voetlicht brengen. Een en ander zal zijn beslag krijgen in het St. Jo- risparochiehuis. Voorts luidt zater dagavond de bel voor de eerste ron de van de actie „De jeugd bouwt" middels de dansavond in het Groe- nendijks parochiehuis. Medewerking verlenen The Black Albino's. De baten komen ten goede aan de bouw van de sacristie en het verdiepings centrum in de Groenendijk. Hoogheemraadschap van Rijnland In een extra bijeenkomst van de Verenigde vergadering op 28 april jl. is de omslag ver houding tussen 't ongebouwde en het gebouwde eigen dom nader aan de orde geweest: Op instigatie van Gedeputeerde Staten, die de Rijnlandse wens om de vrij sterke stijging van de lasten van het ongebouwde eigendom tegen te gaan konden begrijpen, besloot de vergadering na uitvoerige discussie akkoord te gaan met bevordering van een reglementswijziging volgens wel ke f700.- belastbare huurwaarde ge bouwd eigendom wordt gelijkgesteld met één hectare ongebouwd eigen dom, zonder de ongebouwde eigen dommen met een heffing vooraf te belasten. Vooralsnog kon de vergadering zich mede verenigen met bevordering van een aanpassing van het reglementai re voorschrift, inzake de omvang van het onderscheidene bezit, vereist om de ambten van dijkgraaf en hoog heemraad alsmede dat van hoofd ingeland voor het gebouwde eigen dom te kunnen bekleden. Dit laatste punt alsmede het gehele vraagstuk van de vertegenwoordiging in de Rijnlandse bestuursorganen zal na der dienen in een volgende vergade ring. Andermaal had voorts de aandacht de zorgwekkende situatie op het punt van de kwaliteit van het boezem water en de mogelijkheden om te trachten daarin verbetering te bren gen. Nader was nu aan de orde de ver vuiling en achteruitgang in kwaliteit, veroorzaakt door het uitslagwater van polders en van verdere Rijnland se gebiedsdelen met een eigen water huishouding. Overenkomstig hetgeen terzake door het College van Dijk graaf en Hoogheemraden was voor gesteld, werd besloten tot bevorde ring van een regiem ens wijziging, welke het mogelijk zal maken, dat van Rijnlandswege zal kunnen wor den inbegrepen ingeval optreden van polderwege tegen watervervuiling uitblijft of tekort schiet, zulks in ge- eigende gevallen, met beroep voor bat polderbestuur op hoger gezag. De polderbesturen zullen,- volgens het voorstel, onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten, het verlenen van lozingsontheffingen ook kunnen de legeren aan Dijkgraaf en Hoogheem raden. De vergadering besloot vervolgens gelden te voteren voor de oprichting tezamen met het Grootwaterschap van Woerden, van een Rijnlands- Woerdens gedenkteken te Zwammer- dam. Aanleiding voor een dergelijke stap vormt de omstandigheid, dat daar binnenkort een op enige afstand te bouwen provinciale brug de plaats zal gaan innemen van de brug over de Rijn in de dorpskom, terwijl de geschiedenis van dit door Rijnland en Woerden gezamenlijk onderhou den, doch thans te amoveren object, dit jaar juist 800 jaar terug gaat. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Acmaea 12 Panamakanaal verw. n. Balboa; Acteon pl.m. 11 gereed dok ken RDM; Alcor 6 500 m ZW Kp. Fi- nisterre n. Duinkerken; Alkes 6 te Genua; Aludra 6 te Rio de Janeiro; Area 6 156 m NOtO v. Surabaja n. Singapore; Asterope 4 te Three Ri vers; Bovenkerk 7 v. Rotterdam n. Bremen; Calamares 6 650 m ZW Flo- res n. Puerto Cortez; Castor 6 60 m ZO v. Kp. St. Vincent n. Bremen; Heemskerk 7 te Genua; Jagersfon tein 6 te Lorenco Marques; Japara 10 te Marseille verw.; Kara 6 v. Cal cutta n. Abadan; Kennemerland 6 315 m ZZW v. Teneriffe n. Recife; Kermia 6 50 m WNW v. Lobito n. Curasao; Kloosterdijk 8 te Vera Cruz verw.; Kopionella 12 te Le Havre verw.; Koratia 14 te Suezkanaal ver wacht; Korendijk 5 te Rotterdam; Korenia 7 t.a. Saltend; Maasdam 6 810 m W v. Scillies n. Southampton; Medon 6 v. Maracaibo n. Puerto Ca- bello; Memnon 6 150 m N v. Azoren n. Curasao; Merwelloyd pass. 6 Kp. Bon n. Lissabon; Montferland 4 te Callao; Musilloyd 4 te Bombay; Overijsel 5 v. Bugo n. Singapore; Parkhaven pass. 6 Kaap Verdische Eilanden n. Rotterdam; Poeldijk 7 te Bremen; Rotterdam 6 v. New York n. Bermuda; Sarpedon 5 v. Maracaibo n. Guanta; Scheldelloyd 5 v. Inga- pore n. Port Swettenham; Sirrah 4 te Aruba; Telamon 5 te New York; Togokust 6 v. Amsterdam n. Free town; Vlieland 7 te Singapore; Wo- nosobo 7 te Aden; Wonosari 6 te Tanga. Kleine vaart Eerbeek 4 te Mantyluoto; Jurjen de Vries 6 te Bilbao; Primus 5 te Bris tol. Vreemde vaart Regenstein 4 te Sydney. Echtpaar De Roode te Alphen aan den Rijn in het goud Een halve eeuw geleden, om pre cies te zijn op 14 mei 1915 trad de toen 27-jarige C. de Roode in het toenmalige Alfen (Z.H.) met mejuf frouw A. van der Vaart (29) in het huwelijk. De Roode, die in Katwijk aan den Rijn was geboren werkte toen by de steenbakkerij van Piek. Kort na zijn huwelijk ging De Roode van de ste nen in het hout en kwam hij bij de houtzagerij „De Vlijt" te werken. Daar is hij 38V2 jaar geweest tot aan zün pensioengerechtigde leeftijd. De bruid was voor haar trouwen hulp in de huishouding bij de familie Spreij, vandaar wellicht dat de heer Op de foto,' het gouden bruidspaar in hun gezellige woning aan de Rijks straatweg naar Leiden, Hoorn 87 C. De Roode het overstapje maakte van de steen naar het hout. Bij deze fir ma wist de bruidegom het tot voor man te brengen en heeft hij zich doen kennen als een bekwaam vakman. Het echtpaar kreeg vier kinderen, alle dochters, waarvan er drie trouw den en een ongetrouwd is gebleven. Er zijn negen kleinkinderen en een achterkleinkind. Er is gisteren een zeer druk be zochte receptie gehouden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3