ADO maakte degradatie van Sittardia een feit WILLEM II EN ELINKWIJK GEGADIGDEN VOOR NIEUWE RONDE Val kostte Jan Janssen zege in uitgedunde klassieker De eindstand is alweer opgemaakt Arie den Hartog eerste in Auvergne Het seizoen voor de eredivisie is weer afgelopen. De eindstand van een voetbaljaar betaald voetballen in 4e hoogste klas kan weer opgemaakt worden en de Verste gissingen voor het komende seizoen worden al weer gemaakt! Feijenoord alweer een week kampioen ging waardig over de drempel, en handelde zoals van een kampioen verwacht mag worden. PSV had hier tegen geen verweer en sloot met een 0-4 nederlaag de competitie af. Sittardia heeft het niet gered. De be rekeningen klopten niet, want ADO kende geen pardon en GVAV voelde er niets voor om te verliezen. De twee zuidelijke clubs legden het loodje en Rotterdam, Am sterdam en Den Haag bewezen bovenaan hun klasse. Over het algemeen bleef het vrij matig voetbal nu de prijzen al verdeeld waren. De twee nieuwe gegadigden voor een competitie in de eredivisie zijn Willem II en Elinkwijk, die allebei met 40 punten de eerste divisie verlaten hebben. Jubileum Sportieve plicht Sittardia—ADO 0—1, (0—0). 76. Heynen fl1: scheidsrechter Gen- nissen: 8000 toeschouwers. ADO heeft zich in Sittard van zijn sportieve plicht gekweten en Sittar dia. dat nog een theoretische kans had op behoud van zijn plaats in de eredivisie met 10 geklopt. Het enige doelpunt viel in de tweede helft, midden in een Sittardia-nver- wicht, toen de beweeglijke rechts binnen Houwaart in het doelgebied een pass gaf naar zijn rechtsbuiten Heynen, die met een fraaie kopbal doelman Crutzen passeerde. Het is een duel geweest met wisselende kansen, waarbij ADO voor rust en Sittardia in de tweede helft het beste van het spel had. De beide doelver- dedigers Thie en Crutzen blonken uit. Zij zijn er dan ook aansprakelijk voor, dat er slechts eenmaal werd gescoord. Sittardia heeft nu in vier jaar tijd zijn plaats in de eredivisie voor de tweede maal verloren. Slechts luttele meters voor de finish van de klassieker LuikBastenaken Luik werden zeven renners uitge schakeld: een van hen slipte op de natte baan en zes anderen, waaronder Jan Janssen, tuimelden over hem heen. We zien het kluwen renners hier, terwijl winnaar Preciosi (It.), links, en de Belg Cooremans het pas seren, op weg naar de eindstreep. Besluiteloos PSV—Feijenoord 0—4. (0—2): 33 Bergholtz 01; 37. Bergholtz 0 2: 51. Kruiver 03: 56. Bouw meester 04: scheidsrechter Bom; toeschouwers: 14.000. De opzet van PSV en landskampioen Feijenoord om van hun laatste com petitiewedstrijd een demonstratiepar tij te maken, is slechts ten dele ge- gelukt. Voor de rust immers, toen de besluiteloze PSV-voorhoede verschei dene doelrijpe kansen onbenut liet, was het een nogal saaie vertoning met slechts weinig momenten van goed voetbal. In de tweede helft kwam het tech nisch overwicht van het Rotterdamse elftal duidelijk aan het licht. Mede doordat Pieters Graafland een paar maal op briljante wijze in het Rot terdamse doel redding bracht konden de PSV-voorwaartsen, die in de af werking van hun aanvallen overigens ook weinig geluk had&r\.er niet één treffer tegenover stellen. Boeiend Heracles—DWS 1—0, (1—0); 20. Kalsbeek 10; scheidsrechter: Arkenbout; toeschouwers: 5.000. Noch voor Heracles, noch voor DWS was de laatste competitiewedstrijd van enige betekenis, maar beide ploegen slaagden er desondanks in de toeschouwers te boeien. De oos telijke ploeg werd geïnspireerd door een schitterende doeltreffende kopbal van Kalsbeek en DWS vond het ken nelijk niet leuk met een nederlaag het seizoen te moeten besluiten. Hoe wel de Amsterdammers lange tijd in de meerderheid waren onderbrak doelman Van de Wint steeds elke poging van de hoofdstedelijke voor- waartsen. Slappe vertoning NAC—MVV 1—1 (0—0)68 Hae- nen (eigen doel) 10; 85. Bro- kamp 11; scheidsrechter: Brou wer; toeschouwers: 3.000. Het is zoal» te verwachten was een zeer slappe vertoning geweest. MVV was de minst geïnteresseerde en de thuisclub als de grote onmachtige. Dat laatste blijkt vooral uit de uit slag, want NAC zelf kon niet scoren. Na een doelpuntloze eerste helft werd het na de hervatting wat span nender. Er werd meer bewust op doelpunten gespeeld, zodat de strijd ook aan felheid won. NAC stelde herhaaldelijk met snelle aanvallen doelman Körver op de proef maar deze was uitstekend voor zijn taak berekend. Het was dan ook zijn eigen stopper, die hem zou verslaan. Sensationeel TelstarGo Ahead 12, (10); 24. Kort (strafschop) 10; 87. Somer 11; 90 Kanselaar 12; scheidsrechter: Horn; toeschou wers: 14.000. Telstar en Go Ahead hebben een zeer spannend duel uitgevochten. De Deventenaren hebben heel lang in angst geleefd, dat het voor eredivisie- prolongatie benodigde punt in Velsen zou blijven. Telstar dat graag aan de intertotocompetitie wil meedoen, speelde voluit. In de eerste helft kreeg men boeiend en ook vaak goed voet bal te zien, waarbij Telstar de toon aangaf. In de tweede helft zette Go Ahead alles op alles, men viel verwoed aan. De soliede defensie van de thuisclub gaf echter weinig kansen weg. Tot drie minuten voor het einde. Toen werd diezelfde verdediging wat non chalant. Eerst zorgde Somer voor de gelijkmaker en tenslotte greep Go Ahead op sensationele wijze nog de winst in de laatste trap van de wed strijd. Sparta—DOS 1—1, (1—0); 31. Bosveld 10; 84. Wery 11; scheidsrechter: Bus; toeschou wers: 8.000. Tegen DOS besloot Sparta een ge denkwaardig seizoen. Niet, dat de Rotterdammers opvallende prestaties hebben verricht, maar zondag werd het 70ste seizoen in de hoogste Ne derlandse klasse volgemaakt. Het be sluit had waardiger kunnen zijn. Sparta had deze ontmoeting name lijk met groot verschil moeten win nen. Vooral voor de rust domineerde de thuisclub sterk en vooral door goede spel van Adelaar en Bosselaar kwamen er kansen in overvloed. Ook na rust behield Sparta de meeste en beste kansen op een treffer. DOS kwam toen echter steeds meer in de aanval, al waren de Utrechtse voor- waartsen ook allesbehalve schotvaar dig. Geen geheim GVAV—Fortuna '54 3—3, (3—1); 5. Alma 1—0; 11. Kohn 1—1; 37. La Crois 21; 44. La Crois 31; 54. Gerards 3S; 58. Beenen 3 3; scheidsrechter: Schalks; toe schouwers: 11.000. GVAV en Fortuna '54 hebben er be paald geen geheim van gemaakt, dat zij bijzonder tevreden waren met een gelijkspel, dat de Groningers handhaving in de eredivisie en For tuna deelname aan de intertotocom petitie verzekerde. 13 minuten na de rust werd een gelijke stand bereikt en daarna hebben beide ploegen geen serieuze pogingen meer gedaan om een overwinning te bereiken. Het spel werd volledig bevroren en men waakte ervoor om niet te dicht in de buurt van Van Leeuwen en Vo gels te komen. Scheidsrechter Schalks tartte het lot door enkele minuten te lang te laten spelen, doch ook hij kon geen winnaar forceren. Een moment tijdens de zondag in 7 Amsterdam gespeelde voetbalwed- Londer interesse Strijd tussen Blauw Wit en Willem II welke strijd door Willem II met 41 werd gewonnen, waardoor deze club afdelingskampioen werd en naar de ere-divisie promoveerde. Hier het derde doelpunt, gemaakt door Van Riel (achtergrond) die zo onder de indruk was van zijn schot, dat hij spontaan een kopstand maakte. AjaxS.C. Enschede 12, (1 2); 5. Keizer 10; 25. Plageman 11; 43. Weering 12; scheids rechter: Th. Boosten; toeschou wers: 6500. Handbal. Door een 52 zege op het onderaanstaan/de Actief heeft Swift uit Roermond ook de veld- hamdbaltitel bij de dames in de wacfht gesleept. Voor het dit jaar voor het eerst in die Hoofdklasse uit komende Swift betekent dit wel een enorm succes. Ajax nam al spoedig de leiding door Keizer: 10. Maar dit doelpunt heeft de Amsterdammers niet kunnen in spireren. De Enschedeërs toonden zich geenszins de minderen van hun tegenstanders en drongen steeds meer op, met als resultaat in de 25e min. de gelijkmaker van Plageman. Ajax bleef ook in de tweede helft onge ïnteresseerd voetballen, waarbij op vallend was het slechte plaatsen. Pas in de eindfase werden de Am sterdammers actief en drongen nu verscheidene malen tot diep in de Enschedese verdediging door. LUIK-BASTENAKEN-LUIK Hoewel wereldkampioen Jan Janssen, tot kort voor het einde favoriet voor de zege, op de door regen uiterst glad geworden wielerbaan van Rocourt met o.a. Gilbert Desmet 1, Willy Bocklandt en Georges van Coningsloo ten val kwam en daardoor zjjn kans op de zege verspeelde, kon de Pelfortploeg van Maurice de Muer na de klassieker Luik—Bastogne—Luik toch tevreden zijn. Toen Janssen wegviel nam de Belgische Italiaan Carmine Preziosi op knappe wyze zjjn taak over door in de spurt zyn landgenoot Vittorio Adorni en de Belg Martin Vandenbosch te kli/ppen. Wel diende Adorni's ploegleider nog een protest in, omdat zijn pupil door Preziosi zou zijn weggeduwd in de spurt, maar de sportieve coureur ontzenuwde zelf de bewering van zijn „baas" door te verklaren, dat Preziosi slechts steun zocht, omdat hij bijna ten val kwam. De organisatoren van de wedstrijd waren bepaald niet gelukkig met het feit, dat hun evenement ditmaal ge heel gescheiden was van de Waalse Pijl. Nu kwamen er ruim veertig renners niet aan de start, onder wie alle Televizieren. De eerste koersuren verliepen vrij rustig en vermeldenswaard was eigenlijk alleen een lange vlucht van België's nieuwste troef Roger Ver- heyden en de Britten Alan Ramsbot- tom en Vic Denson. Het trio liet na 70 km. het peleton achter zich en hoewel Denson al sneller terugviel, bleven de twee overigen voor tot de 185e kilometer. Inmiddels was een hevig onweer losgebarsten, dat ge paard ging met zware regenval, doch niettemin ontbrandde de strijd toen pas goed. De agressieve Brit Tom Simpson lanceerde de eerste aanval, maar eens te meer koos hij niet het juiste moment, want toen zes ren ners Bocklandt, Huysmans, Jan Janssen, Adorni, Gilbert Desmet 1 en Wright ruim 30 km. voor het einde een tegenaanval in het leven riepen, werd de Brit eenvoudig ge passeerd. Met Preziosi, de goed draaiende Leo Knops en Georges van Coningsloo kwam Simpson 16 km. voor Luik nog eenmaal bij, spoedig gevolgd door de Belgen Cooremans en Vandenbossche. Een laatste klim werd echter fataal voor Simpson, zo dat elf renners de strijd op de baan van Rocourt verder uit gingen vech ten. Een valpartij in de voorlaatste bocht stond een normale ontwikke ling van de sprint in de weg. Slechts Preziosi, Vandenbossche, Adorni en Cooremans bleven overeind. Preziosi zegevierde met ruime voorsprong. De uitslag: 1. Carmine Preziosi 253 km. in 7.01.04; 2. Vittorio Adorni z.t.; 3. Martin Vandenbossche z.t.; 6. Leo Knops; 9. Tom Simpson 7.01.24; 10. Jan Janssen; 20. Cees Lute. DE SP0RTT0T0 De 580.795 deelnemers aan de sport- toto van 2 mei zorgden voor een to tale inleg van f 835.292. Hiervan is beschikbaar voor de eerste prijs 1151.605, voor de tweede prijs f 82.694 en voor de derde prijs f 41.347. Er waren zondagavond drie meldin gen binnen van personen, die 12 uit slagen goed hadden. Zes meldingen waren er op dat moment binnen van deelnemers, die de eerste acht juist op hun formulier hadden staan. 12 3 Sparta-DOS x NAC-MW x Heracles-DWS x Sittardia-AD O x Telstar-Go Ahead x Ajax-Spcl. Enschede x GVAV-Fortuna '54 x PSV-Feijenoord x Excelsior-Eindhoven x Volendam-Alkmaar x Holland Sport-VVV x Blauw Wit-Willem II x Zaanstreek-Vitesse x Op schitterende wijze heeft Arie den Hartog (5.43.52) zaterdag in de omgeving van Clermont de Ronde van Auvergne, een rit van 200 km. ge wonnen. Foucher, die met Bachelot en Den Hartog de finish naderde, lanceerde op 300 meter voor de streep een aan val, maar de Nederlander, die onmid dellijk reageerde kreeg zijn rivaal vlak voor de eindstreep te pakken. Jacques Anquetil zorgde voor een pakkende prestatie door de drie vluchtelingen, die na 170 km uit het peloton waren vertrokken te achter halen. Hij nam geen deel aan de sprint en eindigde op 14 sec.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9