„Litteris Sacrum" voerde met succes driehoeksverhouding ten tonele weer nieuwe reddingsmiddelen inleiden Weerbericht vïeiT vandalen- gepakt - IDAG 3 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT Dolle invallen van Paul Rodenko met „Harten twee, harten drie" .LITTERIS SACRUM" heeft zater dagavond in de Leidse schouwburg een plezierige première gegeven van Paul Rodierako's blijmoedige en vrij moedige toneelspel „Harten twee, har ten dirdie" (of De main die zichzelf be droog). Voor wie zich tersluiks of breeduit, met al dian niet geposte gre tigheid, op de hoogte heeft gesteld van Rodersko's ideeën omtrent de ver halen uit 1001 nacht is de erkenning op het toneel echt wel amusant. Wie Paul Rodaniko niet tot zijn of haar geestelijk bezit wil rekenen heeft zich oprecht en hartelijk kunnen verheugen in het vakmanschap en de souplesse waarmee vijf leden van good olid „Literis" de dartelheden van deze „parabel" van Rodenko op de planken brachten. Dat Rodenko de driehoeksverhou ding in het huwelijk aangegrepen heeft voor zijn stof mag niet verwon derlijk heten, 's Schrijvers naam st*et borg voor een koldlerieke analyse van dergelijke verhoudingen en voor de re9t gooit hijzelf er ook maar een slag naar. Een advocaat gaat helemaal op in zijn werk en verwaarloost zijn vrouw, die niet de indruk maakt, dat deze verwaarlozing gewettigd is. De driehoek wordt een feit door een charmeur die als minnaar wil op treden. Het vrouwtje wordt aangere den door de potentiële minnaar en dit is voor een huisvriend, een psy chiater, aanleiding om via geheugen verlies bij de vrouw in de huwelijks moeilijkheden in te grijpen, waarmee hij dan wil bewijzen, dat de driehoek de basis is van ieder gelukkig huwe lijk. Terwille van de Schouwburg bezoekers, die woensdagavond en za- Voortzetting werk Leidse Reddingsbrigade Zoals algemeen bekend geacht kan worden, zijn in de gemeente Leiden op verschillende plaatsen van ge meentewege dreggen geplaatst. Tot voor kort was daarnaast aan de Leidse Reddingsbrigade het aanbren- gen van kastjes met reddingsmidde len en het onderhoud daarvan toe vertrouwd. De brigade beschikt over voortvarende bestuursleden en leden, die met opoffering van vrije tijd en met veel enthousiasme het materiaal verzorgden. Daar de Leidtse Red dingsbrigade niet meer over de nood zakelijke geldmiddelen en een rede lijke werkplaats beschikte, heeft het gemeentebestuur van Leiden, na overleg met de commissaris van poli tie, het vervaardigen en het onder houd van alle in de gemeen/te aan te brengen reddingsmiddelen aan zich getrokken. De vervaardiging en het onderhoud van de reddingskasten en reddingshaken is nu toevertrouwd aan de commandant van de brand weer. In het geheel komen er 18 nieu we reddiingskasten, voorzien van een werpgordel met nylonkoord, gewon den op een haspel, op door de politie vastgestelde plaatsen in de gemeente, terwijl de bekende reddingshaken, bevestigd aan brugleuningen e.d., worden vernieuwd en aangepast aan de gewijzigde behoeften. De ingezetenen worden opgewekt het reddingsmateriaal niet te mis bruiken en bij het constateren van vernieling of beschadiging onver wijld die politie hiervan in kennis te stellen. Defect of afwezig reddings materiaal kan mensenlevens kosten! Zoals bekend heeft vorige week wet houder C. J. Piena door in een auto gezeten door een krantengordijn te rijden het nieuwe pand van het gara gebedrijf Devilee-Reizevoort op de hoek van de Geregracht en het Le vendaal geopend. Op de foto het ogen blik, waarop de auto door het „gor dijn" heen breekt. terdagavond deze laatste, zeer ge slaagde oreaitie van „Litteris" willen gaan zien zullen wij heft venhaail, de probemen en de ontknopingen ver der met rust laten, HET STUK stelt zowel aan regis seur, spelers als aan het decor grote eisen. Dat „Litteris" aan dergelijke eisen kan beantwoorden is herhaal delijk bewezen. Jan Chr. Bartelsman, onder wiens leiding de koninklijke vereniging het vorig jaar op het na tionale concours de zegepalm ver overde met „Blaffen tegen de maan", voerde ook thans het kwintet spelers aan en hij deed dit kundig en serieus. Het decor was - hoe kan het anders - ontsproten aan de fantasieën van Bob Hageman, die met weinig veel aan kan en in enkele trekken een hele sfeer weet op te bouwen. Het bijzon dere was, dat het decor was aange past aan het „open toneel"; er werd gewisseld bij open doek. In-no-time werd geswitched, een bedrijvigheid die door het publiek met waarderen de blikken werd gevolgd. Anneke Zwartjes was het jonge, aantrekkelijk vrouwtje Ellen Mar tens helemaal; een verre van een voudige rol, die bewonderenswaardig en fris vertolkt werd. Haar tegen speler was Bob Hageman, ook een routinier, die knap en vlot schyzo- freen handelde en 9prak als Huib Mariens, alias Bob Klaassens. Hij was weer best op dreef. Joke Bar telsman-van der Lans was als ver tolkster van de regie-assistente, de mondaine, gevaarlijke vrouw Mona, de felle verpleegster en het dienst meisje een ware duizendkunstenares, met gemak deed zij bij het verande ren van figuur aan „zielsverhuizing" Ad van Leeuwen was een dubbel- sexuoloog als dr Westerhuis en dr Oosterhuis, wetenschappelijk, specia listisch en coördinerend, ook een vertolking die geen zwakke punten kende. Vanzelfsprekend hebben we ons vermaakt met Bram Hasselbach, die als inspeciënt op het toneel bleef en als een ironische hofnar arbeid zaam zijn commentaar op alles en iedereen gaf; opnieuw een kostelijk „mannetje" van Hasselbach. Paul Ro denko staat zelf ook op het program ma als John Leerkamp, de aanbidder. Burgemeester G. C. van der Wil ligen en de gemeente-secretaris dr J. van der Poel lieten zich tijdens de pauze aan speelsters en spelers voor stellen. Het was duidelijk, dat zij van de prestaties (tot dan toe) geno ten hadden. BURGERLIJKE SI AND Geboren: Ronald Pieter Theodorus zn van H. Chaudron en T. B. J. Kerkvliet. Ronald Hans zn van L. Corel en J. Kool. Elisabeth Johanna Maria dr van W. H. Loof en M. A. de Graaff. Jacobus zn van J. de Bruin en S. Antonisse. Barbara Anna Cor nelia dr van A. W- Oostdam en W. M. T. van Vliet. Paul Alexander zn van P. G. van Oort en N. E. van der Leeden. Jolijn Caroline Maria dr v. W. H. Tweehuijsen en D. M. C. Ste- phan. Gerrdt Cornelis zn van H. W. Verrips en D. Benschop. Caroline Maria dr van W. Brussee en S. M. Visser. Joyce dr van B. Lubach en J. J. Franse. Gehuwd: C. L. Alting en A. H. van Iperen. D. de Groot en J. T. Freeke. M. F. Kerkvliet en A. van den Hoed. L. G. Bakker en P. M. Heijkoop. J. L. Erades en A. Stouten. G. Philippo en C. C. van Hartevelt. L. A. Smits en C. G. van 't Hoofd. J. H. A. Kleijweg en P. J. Korpershoek. .A. Spek en J. P. Staffeleu. C. T. de Groot en A. van der Zeeuw. Overleden: J. M. Otten 57 jr, echt- gen. van A. J. M. Jongmans. N. Hoog kamer 66 jr, man. J. L. H. Schramp 64 jr, man. H. van Sprang 70 jr, man. B. A. Aalders 68 jr, wed. van M. R. van der Molen. R. Beij 2 jr, zoon. Ondertrouwd: K. Zeldenrust en E. W. D. Versteeg. P. E. Briët en L. N. Han. B. C. Aret en J. C. Kadser. P. Kieft en M. J. Karreman. C. A. van den Broeke en E. J. M. Hillebrand. H. Broers en J. M. C. Pijnakker. J. Sie- re en G. M. de Bruin. B. Zwart en S. Moenen. J. W. M. Livius en G. C. J. Arnold. P. J. M. Vreem en J. M. Haasbeek. W. K. Taconis en M. A. de Jonge. T. F. C. van Looij en M. van der Lucht. C. J. Bos en C. Honsbeek. S. K. R. van Egmond en M. J. Carton. J. Verplancke en H. Kluivers. A. Goedendorp en J. Kantebeen. P. A. de Wilde en E. Kreukniet. H, A. van Zwieten en A. F. Nolle. G. van de Geijn en J. C. M. Oliehoek. Beste vrienden van de Teresia- novene: Hier volgt weer ons half jaarlijkse contact. Is het in uw ge dachten wel eens opgekomen dat de H. Teresia zeer goed in onze tijd zou gepast hebben? Zij zegt b.v. dat ze niet in de Karmel is getreden om voor zichzelf verdiensten te verga ren voor de hemel en geen speld zou willen oprapen om het vagevuur te ontgaan. Zij wilde bij God aankomen met lege handen, zoals zij dat uit drukte om van Hem alles te ver wachten. Niets dus van veilig of zekerheid stellen, waar men in onze dagen zo afkerig van is; integendeel, ze deed algehele afstand van de verdiende waarde van haar werken en liet aan God de beschikking ervan over. Zouden wij deze gedragslijn niet kunnen volgen gedurende de ó.s. no vene-dagen? Er heerst zoveel onrust, verwarring en onzekerheid en velen verwachten van 't concilie als 'n laatste kans uitkomst in hun nood en oplossing voor hun moeilijkheden. Laten we echt medemenselijk zijn en met voorbijzien van persoonlijke verlangens primair bekommerd zijn om 't welslagen van het concilie, waarvan de voorbereidingen in volle gang zijn. Heus, uw privé-intenties komen geenszins in 't gedrang. De H. Tere sia zal ze tot de hare maken en u kunt ze aan ons inzenden. We zullen ze plaatsen bij 't beeld en de relikwie van onze heilige en met ons gebed en offer zullen we trachten het uwe te ondersteunen en aan te vullen. Novene-plaatjes worden op aan vraag gaarne toegezonden, evenwel wordt ze mogelijk een kleine ver goeding gaarne dankbaar aanvaard. Zrs. Karmelitessen Egmond a/d Hoef N.H. Giro no. 39730. 12-jarige Jenny Dijkers winnares van „Gouden Helm" in jeugd-grand prix te Oegstgeest Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ONBESTENDIG WEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele opklarin gen, maar ook plaatselijk enkele bui en. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. HET WEER IN EUROPA KRANTENBEZORGERS gevraagd DE j-iEIDSE COURANT vraagt voor Leiden en Oegstgeest AKTIEVE BEZORGERS Hoge honorering. Bijzandea geschikt voor scholieren. Drie dagen lang hebben 600 leer lingen van de lagere scholen te Oegst geest als echte coureurs een kansje gewaagd de „Gouden Helm" in de wacht te slepen. Het bestuur van de Oranjevereniging was de directie van de organisatrice dankbaar dat zij de ze behendigheidswedstrijd met minia tuur Ferrari-racewagens te Oegst geest heeft willen organiseren tijdens de Oranjefeesten. De kinderen heb ben er bijzonder veel plezier aan beleefd en voor de finale, die zater dagmiddag plaats had bestond dan ook een zeer grote belangstelling. De uitslag was een verrassing, want de wedstrijd was de 61ste in den lande en voor de tweede maal veroverde een meisje de „Gouden Helm" en de beker. Jenny Dijkers stond dolgelukkig op het erepodium tijdens de „cére- monie-prptocolaire". Burgemeester H. L. du Boeuff „kroonde" haar met de Gouden Helm en sprak haar op gees- De Leidse politie heeft in de afge lopen nacht vier Leidse jongens van 16-18 jaar oud, aangehouden. Zij had den van in de omgeving van de Mors. weg geparkeerd staande auto's rui tenwissers, achteruitkijkspiegels en antennes vernield. Bovendien hebben zij zich bezondigd aan het vernieler van verkeersborden. Verkeer gestagneerd Zaterdagmiddag is omstreeks kwart over vijf het verkeer op de Maresin- - gel enige tijd gestagneerd geweest, doordat circa honderd lege melkfles sen van een melkauto op de grond kapot waren gevallen. „Oranjebekroning" voor twee hond'es De Oranjewandeltodht, die op Ko ninginnedag te Leiden werd gehou den. is wederom een groot succes geworden. Voor de elfde keer heeft de veren. „Koninginnedag" in samen werking met de wandelkring Leiden de Leidse Jeugd Actie en de gemeen telijke schoolsportcommissie dit wan- delfestiin op poten gezet. Niet minder dan 1404 deelnemers waren er voor de tochten van tien en vijftien kilo meter. Onder hen bevonden zich de 77-jarige heer C. W. Oostveen en twee hondjes, te weten Molly en Trix, die samen met hun ..bazen" de tocht on him gemak uittippeMer. Toevalligerwijze woont Molly's baasje, Coby Eradus, op de Oranje gracht Na de heerlijke wandeling, die be gunstigd werd door fraai lenteweer, verzamelden de deelnemers zich op de Hoge Rijndijk, vanwaar zij om ongeveer half vijf, begeleid door het muziekkorps „Nieuw Leven" langs het Stadlhuis, waar de stoet werd ga degeslagen door het college van B. en W., naar Den Burcht trok. Daar reik te de voCM-zitter van ..Koninginnedag" de heer W. de Gast. de prijzen uit. Ook voor de twee hondjes Molly en Tony Niehots Trix waren er bekro ningen in de vorm van medailles. De eerste prijzen bii.de schoolgroe- pen ging naar de Vakschool voor meisjes aan het Galgewater. WSV „Oranjeigarde" uit Schiedam won de eerste prijs bij de veremigiiugsgroe- pen. NTEtTWKOOP P.V. De Vooruitgang. Wedvlucth vanaf Duffel. Afstand 120 km Los 14.40 uur Aankomst le duif 16.25 u. De 10 prijswinnende duiven waren van Oosterman 1, 4, 7, Groeneveld 2, 10, Tijsterman 3, 6. 8, Verduyn 5, 9. tige wijze toe. De tweede prijs werd eveneens door de burgemeester uit gereikt en wel aan Wouter de Graaf. De derde en vierde prijs, een fraaie beker, werden gewonnen door René Samson en Thijs ten Raa. De „coupe des dames" was voor Martine Bal. Zij werden gecomplimenteerd door de voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer N. van Weizen. Het parcours werd tevens afgelegd door enkele oudere coureurs, zij het zon der mededinging. Het waren de KVP- fractievoorzitter mr. J. Bergmeijer, de inspecteur van het onderwijs, de heer A. Boogaard, gemeentesecretaris De Visser en wethouder N. v. d. Voet. Deze laatste ging zo vinnig door de finish dat de wagen kan telde! Het liep gelukkig goed af. De heer N. van Weizen sprak woor den van dank tot allen die meege werkt hebben aan deze geslaagde „Grand-Prix". HERDENKINGEN TE OEGSTGEEST 3 mei (hedenavond) 20.00 uur: Her denkingsavond in gebouw Irene. Herman Kleibrink vertoont films, die in omgeving van Oegstgeest werden opgenomen. 4 mei 14 uur: Leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len leggen bloemen bij het monu ment in het Bos van Wijkerslooth. Spreker: de heer A. Bogaard, insp. onderwijs. 19.30 uur: Herdenkingssamenkomst in Bos van Wijkerslooth. Spreker: mgr. H. L. M. Sondaal. 5 MEI-VIERING: 14.00 uur: Helicopter-vliegen nabij Kennedylaan. 16.00 uur: Voedsel-droppings boven Oegstgeest. Er zullen talloze ver snaperingspakketjes worden uitge worpen. 20.00 uur: Show in de lanen van Oegstgeest door „K. en G." 22.30 uur: Groot vuurwerk. Gedu rende de gehele dag interscholaire sportwedstrijden. Voor bijzonder heden raadplege men voorts de feestgids. HELSINKI onbew. 6 a STOCKHOLM onbew. 11 —2 OSLO onbew. 16 2 KOPENHAGEN onbew. 10 2 ABERDEEN mist 10 15 LONDEN regen 18 9 AMSTERDAM regenbui 18 11 BRUSSEL regen 16 10 LUXEMBURG zw. bew. 19 0 PARIJS zw. bew. 17 10 BORDEAUX zw. bew. 17 8 GRENOBLE regen 19 11 NICE onbew. 16 9 BERLIJN onbew. 17 2 FRANKFORT regen 21 10 MüNCHEN zw. bew. 18 4 ZURICH zw. bew. 18 8 GENèVE regen 18 9 LOCARNO regen 17 7 WENEN zw. bew. 15 3 INNSBRUCK regenbui 20 5 BELGRADO zw. bew. 19 8 ROME zw. bew. 20 10 BARCELONA half bew. 18 12 MADRID half bew. 20 10 MALLORCA licht bew. 19 11 LISSABON motregen 19 14 FFinERnoRP Geboren: Hairald Martijn Derk zn v. P. Govers en A. Kam; Alexis Cor nells zn v. J. P. van Rijn. I Ondertrouwd: Johannes Stephanus vam der Laan, 42 jaar, maatschappe- lijkwerker, wonende te Leiden en Maria de Vos, 28 jaar, verpleegster: Hendrik vam Laar, 22 jaar, besteller posterijen en Alida Johanna van der Vos, 21 jaar, zonder beroep; Zoltén Béla Szabó, 26 jaar, rijksambtenaar, wonende te Hazerswoude en Anna Arina van Wijck, 21 jaar, zonder be roep; Pieter van Dijk, 36 jaar, fa brieksarbeider en Maria van Tol, 35 jaar. hulp in de huishouding. Getrouwd: Winfried Johannes Cle mens Maria 't Hart, 26 jaar, scheeps bouwkundige en Pieternel'la Johan na van Leeuwen, 19 jaar, doktersas sistente. ZOETERWOUDE- LEÏDERDORP MEERBURG VOETBALTOERNOOI OP BEVRIJDINGSDAG Woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, vindt op het Meerburgterrein een voetbaltoernooi plaats tussen Meer burg en de voetbalver. Leiden, die uitkomt in de eerste klasse LVB, za terdagmiddagvoetbal. Het toernooi begint om 10 uur met de wedstrijd: Meerburg cl-Leiden cl; vervolgens Meerburg bl-Leiden bl te 11.30 uur; Meerburg al-Leiden al te 14.00 uur en om 16 00. de hoofdwedstrijd, waar voor een beker is beschikbaar gesteld, Meerburg 1-Leiden 1. De opbrengst is bestemd voor het Poliofonds. VOORSCHOTEN FEESTAVOND VAN „RECHT DOOR RECHT' Het stuk „Wat eeuwig leeft", dat de toneelvereniging „De Vriendenkring" voor de Voorschotense buurtvereni ging „Recht door Recht" heeft ppge- Marktberichten RIJNSBURG, 1 mei, Bloemen Tulpen: lange uit de kas 200-280; lange van buiten 50-80-110, gesneden 25-40. Freesia's: White Swan 130- 185. Golden Yellow 125-140, Souve- nier 125-135, Marijke 130. Irissen: Wedgewood 170-220, Lathyrus 125- 150 alles per bos. Violieren: 1700- 2200. Anemonen 600-800-1000 per 100 Lelies 17-22 per tak. Am. anjers: Sim rood 2500-3500, Sim rose 2500-3200; Sim wit 2800-3000 per 10. AMSTERDAM, 3 mei, Vee, Aanvoer 246 runderen 3.70-4.80; 86 varkens 2.36-2.40. ROTTERDAM, 3 mei, Vee To- tale aanvoer 1776, 1218 slachtrunde- ren, 558 varkens. Prijzen: slachtrum- deren 430-465, 400-425, 355-380, 335- 350; varkens 188-191. 184-188, 180-183 175-180; stieren 400-440; worstkoeien 330-345; slachtzeugen 150-160; zware varkens 160-162. Overzicht aanvoer, handel en prijzen: slachtrunderen: iets minder, kalm, afloop traag, 1ste kwal. prijshoudend, tweede en derde kwaliteit onveranderd; varkens: korter, stroef, even lager. LEIDEN, 3 mei 1965, Groente Andijvie 98122; Snijbonen 310 470; Kroten, gekookt 40; Postelein 115130; Prei 2039; Rabarber 15 27; Spinazie 3565; Komkommers 21 —53; Tomaten 85—180; WiÜof 108— 145, alles per 100 kilo. Bloemkool 75 156; Komkommers 2052; Sla 11 22, alles per 100 stuks. Radijs 24— 43, per 100 bos. JUWELIERSZAAK IN ROTTERDAM GEPLUNDERD Ruit ktvartmiljoen In het afrelonen weekeind - naar alle waarschijnlijkheid in de nacht van zondag op maandag, daarover bestaat nog geen zekerheid - hebben inbrekers de iu wel ierszaak van Sie- bel aan de Coolsingel in Rotterdam geplunderd. De buit vertegenwoor digt naar schattine een waarde van 200.000 tot 250.000. Uiteraard zal het vaststellen van het nauwkeurige bedrag pas na inven tarisatie mogelijk zijn. De buit be staat voornamelijk uit ringen, waar van vele briljanten bevatten. voerd, mag wel beschouwd worden als het grootste succes vam deze ac tieve toneelgroep, die het deze keer niet in een blijspel, maar in een aan grijpend drama gezocht had. Het ge heel werd, onder straffe regie van J. v. d. Hulst vlot ten tonele gebracht. De hoofdrolspelers hadden zich zeer goed in hun rol ingeleefd; Nic van Bemmelen en Wil Meyer waren grandiioos im hun rol als vader en moeder; Henmy v. Bemmelen en C. Vesthoek speelden een levensechte dochter en zoon. Phia v. d. Hulst bracht een attractief vriendinnetje vam vader op de plamken, jammer dat een haar overigens zeer goede spel im sommige scènes de juiste bezieling ontbrak. Het vriendinnetje van die zoon (mej. M. Nederhof) had hem goed in haar macht, maar wat meer raffinement in het spel kan geen kwaad. R. v. Delft, als goedmoedig huisvriend, speelde zoals wij van hem gewend zijn. De overige rolletjes wa ren in handen van nieuwelingen, w.o. enkelen, die wel wat beloven voor de toekomst. Mochten er door het gevoelige spel in enkele ogen tranen opgekomen zijn, dan werden deze spoedig weg gewist door de vrolijke muziek van de WimtilUs, die tot na middernacht de beentjes van de vloer wisten te houden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4