blijf jong blijf fit: fiets! 400.000 TOERISTEN OP DE DRUKKE WEGEN „AMATE 65" TE LISSE DOOR MGR. SCHAAPER GEOPEND tip» Keukenhof was weer veruit favoriet Prins Alexander met auto over de kop Soekarno gaat niet naar Tokio voor gesprek met Rahman Cambodja breekt - diplomatiek - met Washington VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Grote heidebrand op de Veluwe „Week van de Wereldkerk" in dekenaat Noordwijk Bombardementen op Noord-Vietnam gaan voort MAANDAG 3 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT Maak van Moederdag een feest 3 met 'n nieuwe fiets verrast u haar het meest. Het aanvankelijk fraaie voorjaarsweer heeft in het afgelopen weekeinde honderdduizenden Nederlanders en buitenlanders de Nederlandse wegen doen opzoeken. Dat dit op vele punten aanleiding gaf tot het ontstaan van files en schier onontwarbare verkeersknopen, laat zich gemakkelijk raden. Desalniettemin heeft de politie overal kunnen zorgen voor een gezien de omstandigheden vlotte afwikkeling van de verkeersstromen, die zich hoofd zakelijk in westelijke richtingen bewogen. De grootste belangstelling gold' uiteraard de Bollenstreek. Alleen al de Keukenhof trok in twee dagen tijd zo'n 100.000 bezoekers. Hiermee was deze fraaie bloementuin veruit favoriet bij de toeristen. Op de tweede plaats staat Madurodam met35.000 be zoekers. Indien men Koninginnedag nog meerekent, komt Keukenhof aan een totaal van 145.000 bezoekers. Dit wil tevens zeggen, dat er dit jaar zo'n half miljoen bezoekers zijn geweest. Behalve de trekpleisters in het westen van het land trok vooral ook de in bloei staande Betuwe veel belangstelling. Stagnaties hebben zich hier niet voorgedaan, zulks in tegenstelling tot het westen, waar de politie vaak alle zeilen moest bijzetten om moeilijkheden te voorkomen of op te lossen. De logiesinformatiedienst heeft eveneens een druk weekeinde achter de rug. Van de ongeveer 400.000 buitenlandse toeristen moesten er zestien duizend door de verschillende WV's aan onderdak worden geholpen. De beroepsaccommodaties zaten spoedig „vol" (o.a. in Leiden, Haarlem, Kat wijk, Noordwijk en de drie grote steden), zodat er een beroep moest worden gedaan op particulieren, o.a. in Den Haag en Utrecht. Het Wassenaarse Dierenpark mocht zich eveneens verheugen in een grote belangstelling van het publiek: 6.500 bezoekers waren er in twee dagen tijd, di. ruim duizend meer dan het Amsterdamse Artis. Prins Alexander van België, half broer van koning Boudewijn, heeft zaterdag bij een auto-ongeluk in een buitenwijk van Brussel vrij ernstig hoofdletsel opgelopen. De 22-jarige zoon van ex-koning Leopold werd aanvankelijk in een ziekenhuis op genomen, maar kon enkele uren later weer vertrekken. Bij het ongeval schoot de auto van de prins van de weg en sloeg over de kop. De prins zat alleen in de auto. Bij het ongeval was geen ander voer tuig betrokken. In 1962, toen hij aan de Leuvense universiteit studeerde, slipte de auto van prins Alxander op een beijzelde weg en reed tegen een boom. Hij kroop ongedeerd uit het wrak. Dit is een archiefopname van het Amerikaanse straal vliegtuig YF 12 A (de vroegere A 11), dat het wereld snelheidsrecord in de lucht weer in Amerikaanse han den heeft gebracht, door op een hoogte van 80.000 voet (plm. 26.000 meter) een snelheid te behalen van meer dan 3.200 km. per uur. Cambodja heeft vandaag besloten de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Dit heeft het staatshoofd, prins Norodom Sinahoek, in een radiouitzending be kend gemaakt. Het staa/töhoofd zei, dat de consu laire betrekkingen tijdelijk zullen worden gehandhaafd. Hoe lang dat zal zijn hangt van de Verenigde Sta ten af. Als redenen voor het verbreken van de betrekkingen gaf de prins 'n artikel in het tijdschrift „Newsweek" over het particuliere leven van de Cambodjaanse koningin en het bom barderen van Cambodjaanse dorpen. Op 30 april was aille journalisten en fotografen uit de „zogenaamde vrije wereld" reeds de toegang tot Cambodja ontzegd. Prinses Irene (alleen) naar de Montejurra Prinses Irene heeft gisteren, zon der haar echtgenoot prins Charles Hngues van Bourbon-Parma, de jaar lijkse Carlistenbijeenkomst op de Montejurra in de Spaanse provincie Navarra bijgewoond. Er hadden zich naar schatting 40.000 aanhangers op de bijna 1.400 meter hoge berg verzameld. Sinds 1939 ko men hier jaarlijks de Carlisten bij- (Advertentie) een, aanvankelijk om de gevallenen te herdenken, doch de laatste jaren ook als demonstratie ten gunste van de kandidatuur van prins Xavier van Bourbon-Parma, de schoonvader van prinses Irene, voor de Spaanse troon. De prinses die een witte baret droeg en zwarte laarzen, werd luide toe gejuicht. Het was niet bekend waar prins Charles Hugues zich bevond. Volgens waarnemers zou de prins niet naar Navarra zijn gekomen, om niet het Spaanse staatshoofd, generaal Franco te ontstemmen. In Madrid verklaarde een Carlistische leider, dat er geen pressie op deprins was uitgeoefend om niet naar de Montejurra te gaan. De prins had van deelneming aan de bijeenkomst afgezien, omdat het niet het ogenblik was om zjjn aan spraken op de troon kracht bij te zetten. Jongetje in een bouwput verdronken Zondagochtend is in een bouwput bij een in aanbouw zijnde school te Eist het stoffelijk overschot gevonden van de door verdrinking om het le ven gekomen tienjarige Pieter K. uit dit plaatsje. De jongen heeft zater dag met kinderen daar gespeeld. Toen hy zaterdag niet thuis kwam is men met het zoeken begonnen. Vanaf half zes zondagmiddag heeft ten noorden van de Posbank aan de oostelijke Veluwezoom een hevige heidebrand gewoed. De volledige brandweerkorpsen der gemeente Rheden zijn ingezet en tevens is as sistentie gevraagd aan Oosterbeek, Arnhem en Apeldoorn. De omvang van de brand is van ongekende grootte. Reeds vele tien tallen hectaren zijn een prooi der vlammen geworden. Naar het zich liet aanzien zou de brand zich nog uitbreiden in de richting ten westen van de Imbosch. Ongeveer 80 brand weerlieden namen met groot ma terieel aan de blussingswerkzaamhe- den deel. Tegen half acht was men het vuur meester. Ongeveer 60 hec taren heide en vliegdennen zijn ver loren gegaan. President Soekarno heeft zater dag in Djakarta voor 6000 mensen in een toespraak onder applaus aan gekondigd, dat hij geen gevolg zou geven aan de uitnodiging van Japan om daar een gesprek te hebben met premier Abdoel Rahman van Malei- Voordat hij dit besluit nam, had hij overleg gepleegd met zijn regering en vertegenwoordigers van de „Na- sakom", die nationalisten, religieuze groepen en communisten omvat. „Hieruit blijkt", aldus de president, „dat ik geen dictator ben, zoals in het buitenland wel wordt beweerd". Alom was hem aangeraden niet naar Tokio be gaan. Wat later nog zou kun nen gebeuren, was niet te zeggen. Dat zou ook van de ontwikkeling van de toestand afhangen, aldus Soekarno. Gisteren hebben 62 Amerikaanse vliegtuigen van de zevende vloot aan vallen uitgevoerd op posities van de Vietcong binnen een straal van 80 km van Saigon. De vliegtuigen, Skyrai- ders en lichte straalbommenwerpers van het type Skyhawk, lieten honderd ton bommen vallen tijdens tien af zonderlijke missies die van het aan breken van de dag af tot 's avonds werden uitgevoerd. De doelen be stonden uit Vietcong-nesten, oplei dingskampen en stellingen in het oerwoud. Hefschroefvliegtuigen brachten van morgen ongeveer tweehonderd Ame rikaanse mariniers naar een door Vietconigstrijders geïnfiltreerd gebied op enkele kilometers afstand van de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang. Hun opdracht is dit gebied uit te kammen. Zuidvietnamese eenheden vernietig den gisteren een dorp in de heuvels ten zuiden van Da Nang, waar zich Vietcomg-etrijders hadden genesteld. Zij namen er negen gevangen, dood den er dirie en bevrijdden zeventig gevangenen. Het Amerikaanse consulaat in Montreal (Canada) heeft meedge- deeld, dat vannacht een bom is ont ploft aan de buitenkant van de ver binding tussen twee gedeelten van het gebouw. Er werd enige schade aangericht. Na vele weken van voorbereiding door een brede staf van werkers kon zaterdagmiddag 1 mei de „Ama- te 1965" geopend worden in de grote hal van de Hobaho te Lisse. Dat was de opening van de „Week van de Wereldkerk". Als voorzitter van het organiserend Hoofdcomité werd een openingswoord gesproken door drs. W. A. Terwijk. Drs. Terwijk begroette de leden van het ere-comité, in wie hij wilde begroeten het burgerlijk en het gees telijk gezag van de streek. Wij weten, dat U, doordrongen van het zeer be langrijke werk dat de kerk in de ontwikkelingsgebieden doet, van har te Uw naam wilde geven als aanbe veling van de „Week van de We reldkerk" en van de tentoonstelling AMATE in 't Dekenaat Noordwijk. Drs. Terwijk begroette voorts de geestelijkheid en de religieuzen, die mede door hun invloed en positie deze week tot een groot succes wil len maken en de dames en heren als vertegenwoordigers uit de gemeen ten Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Hillegom, Sassenheim en Lisse. Drs. Terwijk richtte zich ten slotte tot de groep aanwezige mis sionarissen. DE OPENING Nadat een muziekgezelschap van de Mater Amabilisschool zich op ver dienstelijke wijze had laten horen, nam mgr. A. C. Schaaper, vicaris- generaal van de Bisschop van Rot terdam, het woord. Mgr. Schaaper begon met te zeg gen, dat men in de komende dagen sterker en duidelijker dan anders als thuisfront zal worden geconfron teerd met de arbeid van de werkers aan het Missiefront, onze missionaris sen, o.a. via de Amate-Missietentoon- stelling. Deze confrontatie heeft een sterke gerichte bedoeling: niet alleen en zelfs niet op de eerste plaats een materiële, het offeren van uw gif ten voor de missie, maar veel meer het vergroten van uw kennis om trent missiegebieden en missiewerk, en daardoor het vergroten van uw belangstelling voor alles wat daar mede samenhangt. En veel meer nog het wekken van uw diepere bewust zijn \jjpn onze taak en onze roeping als christen tegenover de uitbreiding van Gods Rijk over heel de wereld, van onze persoonlijke verantwoorde lijkheid daarvoor. Zij moet de mis sionaire geest versterken en meer bezieling en élan geven, ons door dringen van apostolische bekommer nis voor de uitbreiding van de kerk. De kerk is een missionaire kerk. Tot geen ander doel, zegt Pius XI in een van zijn missie-encyclieken, is de kerk ten leven geroepen, dan om door het uitbreiden van het rijk van Christus overal over de aarde, alle mensen volledig deelachtig te maken van de heilzame verlossing. De kerk is missionair, d.w.z., niet alleen de Paus, de bisschoppen, de priesters, de missionarissen, maar wij allen hebben de taak om aan het missiewerk doeltreffend mede te wer ken. Het is de plicht om de waarde van het Godsrijk en van Christus' verlossingswerk aan een ieder bekend te maken, met respect voor ieders gewetensvrijheid. Het is tenslotte Gods genade, die de mens tot het Godsrijk brengt, maar God wil daar bij gebruik maken van onze krach ten, zoals ook Paulus plantte, Apol lo begoot en God de wasdom gaf. De woorden van den Heer: „Gaat en onderwijst en doopt en leert on derhouden wat Ik u bevolen heb" golden niet alleen voor de apostelen, maar voor alle dagen tot het einde der wereld. Dit is een wezenlijk mis siebevel voor de gehele kerk: daarin ligt haar zending door alle eeuwen en over alle landen en tot alle vol keren der aarde besloten. Het is in de eerste plaats een gees telijke plicht. Ziekenzorg en ontwik keling bijbrengen is wel een ge tuigenis van christelijke naastenlief de, maar het is op zichzelf geen mis siewerk. Het vervullen van ons aller missietaak is allereerst een geeste lijke taak, die met geestelijke mid delen moet worden vervuld en wij zullen de kracht van het missiewerk in de eerste plaats moeten zoeken in de geestelijke sfeer. Missie-arbeid van ieder is dus op de eerste plaats gebed van een ieder en boete van een ieder. IEDERS TAAK! Mgr. Schaaper zei verder, dat ieder aan deze geestelijke taak kan mede werken. Maar niet ieder kan uitgaan om te preken en te verkondigen, doch daarvoor bidden en boete doen kan ieder wél. Ieder kan geven zijn stoffelijke hulp, waardoor werkers en werksters in de missie hun zen- dingstaak beter kunnen vervullen. En hier geeft de leiding van de Kerk ons de weg aan. We zouden dit de organisatorische inrichting van het missiefront kunnen noemen. Men klaagt wel eens, dat er zoveel en zo dikwijls gevraagd wordt voor de mis sie: gelukkig ervaren we telkens de bereidheid van zovelen om telkens weer te willen geven. Laten wij al len bedenken, dat er ook een stuk geestelijk apostolaat kan opgesloten liggen in het „lijdzaam verdragen van het als maar vragen" voor dat gene, wat toch noodzakelijk en zo zelden voldoende is, aldus mgr. Schaaper. Moge mede door de „Amate 1965", de ijver en de bereidheid van alle katholieken om op him manier en naar hun mogelijkheden deel te ne men aan het wereldmissiewerk. Moge de „Amate 1965" in deze dagen in het Dekenaat Noordwijk en omstre ken de missiebewustheid, de missie activiteit en de missie-offervaardig heid doen toenemen. Niet alleen in een explosie van gebed en offerzin voor enkele dagen, maar door een blijvende, groeiende missiegeest, op dat de liefde van velen, hier, vele anderen elders mogen brengen tot het Rijk van liefde van Christus en de Vader. Met deze woorden eindigde mgr. Schaaper zijn openingsrede en ver klaarde hij de „Amate 1965" officieel voor geopend. DE TENTOONSTELLING De tentoonstelling zelf bestaat uit een groot aantal stands van de ver schillende missiecongregaties, die een beeld geven van land en volk, maar ook van het dikwijls zware werk dat onder moeilijke omstandigheden door de missionarissen en de missiezusters moet worden verricht. De bezoekers van de tentoonstelling kunnen op overzichtelijke wijze kennis nemen van dat alles door een handig „draai boek," dat voor luttele prijs op de Amate verkrijgbaar is. Eén stand is daarin echter niet genoemd, name lijk de stand „Geboeid door de Heer". Een deel van de tentoonstellings ruimte wordt ingenomen door de „Kinder-Amate", waarin de school kinderen van Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Voorhout, Noordwijker hout, De Zilk en Hillegom onder lei ding van het onderwijzend personeel de missie- en zendingsgedachte heb ben uitgewerkt. Voor het overige mogen we ver wijzen naar het uitgebreide program ma dat wij dezer dagen in ons blad hebben gepubliceerd. HAARLF"""-^>!»tF!7R Geslaagd Aan het Nutssemina- rium voor pedagogiek van de Univer siteit van Amsterdam is geslaagd voor M.O. a de heer P. J. v. d. Gaag te Hoofddorp. BOSKOOP Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen werktuigkundige de heer J. J. H. A. Laane. WOUBRI'GGE Ongeval. Zaterdagmiddag heeft tijdens de voetbalwedstrijd Woubrug- ge II-WSB II de Woubruggenaar J. Tienkei zijn rechterbeen gebroken. Na door dr. J. A. Sandkuijl uit Lan-' geraar geholpen te zijn is hij per ambulance vervoerd naar het Acade. misch. Ziekenhuis te Leiden. Een beeld van de laatste show van Rudi Carrell, welke in een door vrouwen geregeerde Tweede Kamer speelde. De verkiezing van „Miss Holland 1965" was een van de agendapunten van deze bijzondere vergadering.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3