Langdurige debatten in Raad van Woubrugge over verscheidene problemen Vier Nederlandse ploegen in Int. Landencriterium Kaagseizoen opent zaterdag met wedstrijden Voor-Kaag VRIJDAG 30 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Conditietraining tijdens de centrale oefenbijeenkomst voor het Neder landse elftal in het KNVB-Sportcen- trum te Zeist. V.Ln.r. Veldhoen, Mul ler, Haak, Swart, Bergholtz, Groot, Schrijvers, Doesburg Lazeroms en Geurtsen. Ronde van België Verrassende coupe van Harry v. Pierre De onder leiding van bondscoach Joop Middeünk staande Nederlandse ploeg in de amateur Ronde van Bel gië heeft donderdag voor een ver rassende „coupe" gezorgd. In de 146 km. lange vijfde etappe van Oosten de naar Wetterer slaagde Harry van Pierre, bescheiden geklasseerd met een achterstand van meer dan twee minuten op de leider, er in een zo danige voorsprong te nemen, dat hij de eerste plaats in het algemeen klassement veroverde op de Belg Jos Boons. Van Pierre, die een tijd maakte van 3 uur en 25 min., liet zijn naaste concurrent, de Tsjech Pavl Kopecny, 1 minuut en 10 seconden achter zich. Het peloton waarvan de sprin t werd gewonnen door de Belg NoëJ van Clooster (5e), kwam 3 minuten en 29 seconden na de Nederlander binnen. Dies Kosten klasseerde zich als achtste, Harr£ Steevens werd ne gende. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Harry van Pierre (Nederland) 17.47.17. 2. Pavl Kopecny (Tsj. SI.) 17.47.47. 3. Jos. Boons (België) 17.47.27. 4. Noel van Clooster (Belg.) 17.48.28. 8. Harry1 Steevens (Ned.) 17.48.48. 10. Dies Kosten (Ned.) x.t 11. Piet Braspenninckx (Ned.) z.t 20. Eddy Beugels (Ned.). 17.49.16. Nederlands succes in Circuit des Mines De Nederlander Ad van Breugel is donderdag in het eerste gedeelte van de vierde etappe van de wieler wedstrijd voor amateurs circuit des Mines als eerste geëindigd. De Ne derlander won de sprint van een uit gebreide kopgroep. Hy logde 72 kilo meter van Metz naar Thionviile af in 2 uur 14 minuten en 34 seconden. In het tweede gedeelte, dat over 105 kilometer van Thionviile naar Verdun voerde, weren de Neder landers niet vooraan te vinden. De Belg Bod art zegevierde in 3 uur 16 minuten en 55 seconden. In het al gemeen klassement, dat door de Zwit ser René BingeMi wordt aangevoerd, zakten de Nederlanders aanzienlijk. Van Breugel is nu als 9e de best- gèplaatste op negen minuten. Het Internationaal Landencrite rium, dat van 3 tot en met 13 juni door de stichting Eurosport wordt ge houden, zal niet, zoals aanvankelijk het plan was. ook naar Engeland gaan. De zaak was geheel in kan nen en kruiken, toen de Engelse re gering een verbod voor reclame voor sigarettenfabrieken afkondigde. Dat betekende het eind van het En gelse uitstapje van het landen cri terium want de wedstrijden zouden daar onder auspiciën van een grote sigarettenfabriek plaatsvinden Het criterium-circus zal nu neer strijken in Nederland, België en Duitsland, waar aangepast aan de lengte van de banen of parcoursen, sprint-, achtervoLgirags-klassements-, afval-, koppel- en stayerwedstrijden gereden zullen worden. Het veld be- VAN EN OVER DE CLUBS Door het vervroegde verschijnings uur van deze krant zijn wij helaas niet in de gelegenheid geweest de rubriek „Van en over de clubs" te plaatsen. Afdeling zaterdag elftal tegen Katwijk In verband met de voorbereiding voor het vierbondentoernood speelt '1 afdelingselfta'l van de zaterdagcom petitie op woensdag 5 mei a.s. een wedstrijd tegen Katwijk 1 op het ter rein in de Hoornespolder te Katwijk aan Zee. Aanvang 11 uur. Het afdelingselfbal is als volgt sa mengesteld: doel: Terbeek (GWS), achter: Mulder (Aluhia) en Schar- loo (VWS), midden: Vollema (TAW) Singeling (VWS) en De Vrind (UVS), voor: Heemskerk (TAW), G. Lank- haar (Alphen, Mar. Tuinenburg (Al phen), Crama (UVS) en Honsbeek (VWS). Reserves: Bavelaar (VWS), Vree ken (VVSB), J. de Bruin (TAW), en Bakker (UVS>. staat uit acht ploegen elk van vier renners, die dagelijks een afgerond program zullen afwerken. Hoewel er dus niet meer zoals in vorige ja ren een officieel algemeen klasse ment zal worden opgemaakt, zal toch de beste ploegprestatie over de ge hele periode worden beloond. Vaststaande etappeplaatsen zijn Amsterdam (3 juni). Kerkrade (4 juni), St. Willebrord (5 juni), Baerio (6 juni), Nurburgring (7 juni), Oirs- beek (9 juni), Ostende (10 juni) en voor de slotdag Rocourt of Nijmegen (13 juni). Voor de overige data (8, 10 en 11 juni) zal een keuze wor den gedaan tussen Bielefeld, Krefeld, Bocholt, Aken, Bremen en Oberhau- sen. Het rennersveld is als volgt samen gesteld: België A: Rik* van Steenbergen, Palle Lykke (Den.), Miel Severeijns en Jos Debakker. België Mann: Leo Proost, Jos Verachtert, Gilbert Maes en Albert Smits. Duitsland A: Lothar Claessges, Eernst Streng, Werner Potzernheim en Rolf Roggendorf. Duitsland Ruberg: Karlheinz Mar sell, Ehrenfried Rudolph, Gustaf Ki- lian en Dieter Gieseler. Nederland A: Peter Post, Fritz Pfenninger (Zwit.), Jan Schroeder en Huub Zilverberg. Nederland B: Henk Corneldsse, Piet van der Lans, Edy Gieseler (Did.) en Jan Legrand. Nederland: Vredestein: Jaap Oud- kerk, Aad de Graaf, Piet van der Touw en Bill Lawrie (Australië). Nederland Gazelle: Wim van Eist, Piet van Est, Hennie Marinus en Marinus Paul. Robert Poggiali won Waalse Pijl Door in de sprint zijn landgenoot Felice Gimondli te verslaan is de Ita liaan Roberto Poggiali donderdag verrassend winnaar geworden van de klassieke Waalse Pijl voor profes sionals. De Brit Tom Simpsom ein dig de met een kleine achterstand als derde. Op de woensdagavond gehouden raadszitting werden bij de ingeko men stukken een drietal aanvragen voor nader beraad van b. en w. te rugverwezen. Eerst een subsidie-aan vraag van de Centrale van Katholie ke Militaire Tehuizen, een verzoek van het bestuur van het bejaarden tehuis Wouds Oord, medewerking te verlenen aan de ophoging van de zuidelijke talud van het bruggetje aan het einde van de Comriekade en een aanvraag van de heer J. W. Dis seldorp uit het Europa-plantsoen, om medewerking bij de vergroting van zijn schuurtje. Districtsoefeningen van de BB Bij de mededelingen vernam de raad nog, dat een zestal gemeen tewoningen aan de Van Duiven voordestraat, benevens een zes tal in het Europa-plantsoen in middels door b. en w. zijn toege wezen aan woningzoekenden. Voorts dat de gemeente nit de nalatenschap van dokter L. E. Loth een schilderij had gekregen, voorstellende de Hervormde kerk te Hoogmade. Op 3 mei vindt te Hoogmade het of ficiële afscheid plaats van pastoor C. Olsthoorn; op 6 mei is er zitting van de Hinderwet, betreffende de vestiging van een chemische wasse rij in de oude slagerij van Turken burg en de installaties in een nieuw pand van de Verenigde Graanhandel aan de Boddens Hosangweg. Tenslot te, dat op 18 mei grote districtsoefe ningen van de B.B. zullen worden gehouden in de gemeente en op 20 mei het praktisch gedeelte van het verkeersexamen afgenomen wordt. Bij het punt onderwijsaangelegen- heden voteerde de raad f757,50 voor de bouw van een fietsenbergplaats bij de openbare school. Behoudens een opmerking van de heer Schra- verees, dat dit niet in overeenstem ming was met de voorgestelde be lastingverhogingen, ging de raad unaniem akkoord met het voorstel, ingaande 1965 de jaarwedden van de wethouders te verhogen van f 1730 tot f2300. Vier sportfiguren werden ridder Ook dit jaar is de „lintjesregen" de sport niet geheel voorbijgegaan. Vier persoonlijkheden in de Nederlandse sportwereld zijn benoemd tot ridder in de orde van Orgnje Nassau. Het zijn de heren A. M. J. de Beus, oud- bestuurslid van de Kon. Ned. Criket Bond en oud-voorzitter van de Haag se Cricket Club, J .Hoven, sportjour nalist te Amsterdam, B. Wirtz, oud- secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Atletiek Unie en G van Manen, oud-voorzitter van de Sin- trale Kommissie Skutsjesilen. VOLLEYBAL Nederlandse militairen versloegen de „Jassen" Het Nederlandse militair volley balteam heeft donderdagavond in Den Bosch van de Belgische „jassen" heel wat meer tegenstand ondervonden dan op 1 april te Brussel. Desondanks werd het ook nu een 3—0 zege voor Nederland. De Belgen hadden bij een 1412 voorsprong goede winstkan sen in de eerste set, maar moesten tenslotte toch met 17—15 capituleren. Daarna liepen de zaken voor Neder- lamd nog beter en met 1510, 15—8 werd de 30 eindstand een feit. Traditiegetrouw wordt het zeilsei- zoen op de Kagerplassen in mei ge opend met de Voor-Kaag en zo zullen zaterdag en zondag weer ongeveer drie honderd wedstrijdzeilers uit de langdurige winterslaap ontwaken om zich met volle energie op de grote wedstrijden voor te bereiden. Zaterdag te 3 uur vindt de eerste start plaats en zondag zullen er twee volgen, n.l. te 10 en 13.30 uur. Na de Voor-Kaag dan oefenwedstrijden op 9, 16 en 27 mei (Hemelvaartsdag); de langeafstandswedstrijd wordt op za terdag 15 mei gehouden en tot slot volgt op 30 mei de wedstrijd voor Ronde- en Platbodem jachten. Het aantal deelnemers aan de Voor- Kaagwedstrijden is over de verschil lende klassen als volgt verdeeld: Valken B 17, Spanker 6, Regenboog 11, Finnjollen 11, Olympiajollen 7, Vrij- reid A 12, Vrijheid B 19, 16 M2 Streep 17, Flying Juniors 16, Schakels 14, Sterns 27, Pampus 20, Solo A 22, Solo B 19, Veurien 11, 12 VoetsjoRen 17, Jeugd A 9, Jeugd B 12, tezamen niet minder dan 293 deel nemers. Bij de Voor-Kaag is het verboden, diat A-zeilers als bemanning meeva ren in jachten, wellke in de B-klasse starten. Bij de oefenwedstrijden, waarvoor bijna 200 deelnemers zijn ingeschreven, is het toegestaan, dat A-zeilers als bemanning meevaren in de B-klasséï Ook is het bij de oefen wedstrijden toegestaan om beman ningsleden alls stuurman te laten fun geren of van stuurman te wisselen. Voor de VaLkeniklasse is door een lid een seizoenprijs 1965 uitgeloofd, zijnde een Delfts blauw bord. Deze prijs moet worden verzeild in de Voor- en Na-K alsmede in de oefen wedstrijden. Botsing op overweg liep nog goed af Op een niet-beveiligde .overweg tussen Uitgeest en Krommenie-As sendelft is gisterochtend omstreeks 10 uur een busje tegen een trein ge botst die van Den Helder op weg was naar Amsterdam. De bestuurder van het busje kwam er met 'n shock af, zijn auto werd totaal vernield. Nederlandse film in F.S. bekroond Op het zevende jaarlijkse Ameri kaanse filmfestival van New York is de eerste prijs in de categorie sportfilms toegekend aan de film „zeilen" van Hattum Hoviinig. Deze film werd in 1963 vervaardigd met een subsidie van het toenmalige ministerie vap Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Twee violen van Stradivarius zijn donderdag op een kunstveiling in Londen verkocht voor een geza menlijk bedrag van ongeveer hon- derdvijfennegentigduizend gulden. De instrumenten waren gebouwd in 1714 en 1726. Verhoging van de belasting Op suggestie van G.S., die nog al tijd de gemeentebegroting 1965 met een tekort van een halve ton niet goedgekeurd hebben, kwamen b. en w. bij de raad met de volgende voor stellen tot belastingverhoging: De straatbelasting voor gebouwde en ongebouwde eigendommen resp. op 14 en 7 pet. te brengen (meerdere geschatte opbrengst f 3500) en de opcenten op de hoofdsom van de per sonele belasting te verhogen van 150 op 250 (geschatte meeropbrengst na 1965 circa f5400). Alle raadsleden opperden bezwaren tegen deze on populaire maatregelen, doch besef ten eveneens, dat men er moeiljjk aan kon ontkomen. Wethouder Ven huizen gaf nog een uiteenzetting over de huidige saldo-reserves en de nog te verwachten verhoogde inkomsten uit het gemeentefonds, die hij teza men op ruim één ton schatte. Doch deze belastingverhogingen moeten 'n SVB'ers lopen weg uit de NSR-conferentie De deelnemers aan het congres van de Ned. Studentenraad zijn gisterha- middag ten stadhuize van Groningen ontvangen. De vertegenwoordigers van SVB, de Studenten Vakbeweging, die enkele uren tevoren het congres demonstratief hadden verlaten, had den een telegram gestuurd dat zij verhinderd waren op de receptie van B. en W. te komen in verband met een „fractievergadering". Het congres is na het uittreden van het SVB gistermiddag normaal voort gezet. Het bestuur van de NSR deel de mee, dat men bereid is elik moment het SVB weer aan de discussie deel te laten nemen. In een gezamenlijke verklaring van de resterende grote partijen in de NSR, de NSA (het Ned. Studenten Accoord) en het PSO (de Progressieve Studenten Organisatie) wordt een beroep gedaan op de SVB zo spoedig mogelijk weer aan de nood zakelijke werkzaamheden deel te ne men. Beide partijen stellen zich op het standpunt dat de handelwijze van de SVB indruist tegen het democra tisch principe en de structuur van de Ned. Studentenraad. De bestuursvor ming en het besluit van het congres zijn genomen in overeenstemming met de normale democratische pro cedure. Gistermiddag zijn er over het on derwerp gezondheidszorg enkele re soluties aangenomen. Allereerst dat er bij de universiteiten en hogescho len op moet worden aangedrongen, dat universiteitsartsen aangesteld worden, en wel in een zodanig aan tal, dat zy de taak, die zij moeten vervullen, ook kunnen vervullen. Voorts werd het van belang geacht dat met de grootst mogelijke priori teit een commissie wordt ingesteld, die gaat onderzoeken wat het doel is van de universitaire gezondheidszorg of aan dit doel het ontwerp Com missie Rutten beantwoordt en zo dit niet het geval is een nieuw ontwerp universitaire gezondheidszorg wordt opgesteld. gebaar blijven tegenover G.S. De voorzitter resumeerde nog enkele be langrijke recente raadsbesluiten, o.m. betreffende het bouwrijpmaken van gemeentegronden en de bouw van de nieuwe Doesbrug, die grote uit gaven en leningen vereisten. Na breedvoerige financiële discussies ging de raad tenslotte tegen haar zin met de voorstellen akkoord. De heer Venhuizen werd geacht tegengestemd te hebben, daar hij zich niet kon ver enigen met de verhoogde straatbe lasting, die zjjns inziens te eenzijdig op de boeren gaat drukken. Voorts voteerde de raad nog f 1200 voor het schilderen van de ambts woning van de burgemeester. Ook nog eens f 1200 voor de gemeente woning van de heer Baak in de Van Poelgeestlaan om de zolderverdie ping bewQonbaar te maken. De ge projecteerde trap daarbij van f 500 dient de bewoner echter zelf te be kostigen. Tenslotte vernam de raad nog, dat het bestuur van de christ. nat. kleuterschool in beroep is ge gaan tegen het raadsbesluit, waarbij afwijzend werd beschikt om een hek te plaatsen rond deze school. Verkeersproblemen Veel stof tot discussie leverden en kele belangrijke verkeersproblemen op. Allereerst kwamen b. en w. met het voorstel enkele weggedeelten bin- Den de bebouwde kom tot D-weg te verklaren. Dit betreft de volgende gedeelten: Van de Boddens Hosang weg vanaf de Raadhuisstraat tot aan de samenvoeging met de Van Hemes- senkade en van de Vierambachtsweg vanaf de provinciale weg tot de wo ning van de heer Verburg. De raadsleden Grandia en v. Lu iing waren bevreesd, dat door deze maatregelen bepaalde bedrijven langs deze wegen geïsoleerd drei gen te geraken voor zwaar verkeer. Bovendien kan dit leiden tot 't voor keur verlenen aan bepaalde perso nen. Door de voorzitter werd betoogd, dat men moeilijk kart wachten tot deze wegen over vele jaren nog eens grondig opgeknapt zullen worden en nu wordt voorkomen, dat het weg dek intussen nog slechter wordt. Bij de stemming bleken de bovenge noemde raadsleden tegen deze maat regel te zijn. Wel ging de raad akkoord met het voorstel, de Groenwegh te Hoogma de, ter ontsluiting van het geprojec teerde bungalowpark bij de Does- brug, de bestemming van openbare weg te verlenen. Ook werd besloten, met ingang van de dag, waarop de nieuwe Doesbrug voor het verkeer wordt opengesteld, de oude Doesbrug aan het openbare verkeer te onttrekken. Naar aanleiding hiervan ontspan zich nog een hele discussie tussen de voorzitter en de heer Van Luiing, over de streefdatum van de opening dezer brug, die steeds weer was uit gesteld en nog altjjd hoogst onzeker is. Met genoegen vernam de raad, dat het b. en w. was gelukt met de heer H. G. A. Bank te Hoogmade tot over eenkomst te komen over de voor waarden, waarop deze zich bereid verklaarde, de nieuwe Doesbrug t.z.t. te bedienen. Wetsartikel Braassemermeer teruggenomen Veel rumoer ontstond tenslotte nog over een door b. en w. voorgesteld aanvallend artikel in de algemene politie-verordening, zulks na overleg met de gemeente Rijnsaterwoude, Staatsbosbeheer en de waterpolitie, dat luidde: „Het is verboden in het tot de Braassemermeer, het Padde- gat en de Wijde Aa behorend water met vaartuigen te bevaren of te lig gen in of tegen het riet of enig an der opstaand en/of drijvend water gewas". De raadsleden Grandia, Van Lu iing en Markx kwamen met klem op voor de belangen van de watersport liefhebbers, beroepsvissers e.d., die door deze maatregel in dit opko mend watersportcentrum gedupeerd zullen worden en naar elders zullen gaan. Het zal nu eerdaags bekeurin gen regenen, als men naar de letter van de wet handelt. De voorzitter achtte deze argumen ten overdreven en wees er op, dat er al te veel beschadigd was en dat bovendien de tijd dringt, gezien het seizoen. Als de raad dit voorstel ver werpt, achtte hij dit een blamage voor een gemeente, die prat gaat op recreatiecentrum voor de watersport. Nadat wethouder Van de Wereld nog vergeefs getracht had, het wetsarti kel te redden, door de woorden „of tegen" te schrappen, zag de voorzit ter zich, na langdurig debat, genood zaakt, het hele artikel voor nadere redactie voorlopig terug te nemen. Nadat de raad geruime tijd in be sloten zitting was geweest, werd nog besloten, aan de heer J. van Gastel te Vlaardingen, directeur van de N.V. Delf- en Schieland, te verkopen I.19.25 ha gemeentegrond nabij de Doesbrug te Hoogmade, bestemd als bungalowpark, voor de f115.000. De nieuwe eigenaar zal zelf deze grond bouwrijp maken en de acht geprojecteerde bungalows bouwen. De heer Van Luiing achtte deze prijs veel te laag en werd geacht tegen gestemd te hebben. Bij de rondvraag vroeg de heer Markx nogmaals aandacht voor de stank rond de sloot langs het Wete ringpad, veroorzaakt door de riole ring van Wouds Oord. De voorzitter wees hem daarbij op de juiste instan ties, die dit moeten behandelen. KRACHTIGE AARDBEVING IN N.W.-AMERIKA Een krachtige aardbeving heeft gisteren het noordwestelijke deel van de Verenigde Staten en Canada ge troffen. Tot nog toe is melding ge maakt van twee doden en talrijke gewonden. De aardbeving heeft grote schade De Belg Rik van Looy heeft donder dag de eerste etappe van de Rónde van Spanje gewonnen, een 158 km lange rit met start en finish in Vigo. Op de foto wint Rik v. Looi (rechts) de sprint van de Spanjaard Antonio Barrutia. aangericht. Alleen al in de staat Was hington zijn enkele honderden ge bouwen beschadigd. De aardschok werd gevoeld in vier Amerikaanse staten en in de Canadese provincie Brits Columbia. Ook in april 1949 deed zich in dit gebied een aardbeving voor. Die eis te toen acht mensenlevens en ver oorzaakte een schade van ruim 25 miljoen dollar. De aardbeving had een kracht van zeven op de schaal van Richter. De beweging van de aardkorst werd in een gebied van 965 km lang en 640 km breed gevoeld. In Tacoma, 50 km ten zuiden van Seattle, waren de straten in de benedenstad bezaaid met stenen en ander puin. Te Eve rett, op 42 km ten noorden van Seatt le, viel de radiotoren van de staats politie om en er verschenen scheu ren in de straten. Enkele buizen van de waterleiding braken af.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8