Amsterdams gerechtshof hield zitting en schouw in casino voor klokketoren ASPIRIN#} BAYER VRIJDAG 30 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA '7 25 gulden geëist tegen eigenaar van Saturne-spel TOON KRIJGT EEN LINT De Strafkamer van het Amster damse gerechtshof heeft gisteren een zitting en een schouw gehouden in de casinozaal van het Badhotel van de Amsterdamse koopman M. Caran- sa in Zandvoort, waar sinds augus tus vorig jaar het behendigheidsspel Saturne wordt gespeeld. Alvorens in deze principiële zaak uitspraak te doen heeft het hof drie getuigen a decharge in de speelzaal laten spelen. In de vooravond namen de leden van bet hof en de procureur-generaal, nu niet meer in toga maar in civiel, een kijkje in de speelzaal om zoals de president zei te zien hoe de gang van zaken in feite is als er volop publiek-is. In de na-avond werd de zitting in de strafzaal van het Paleis van Justitie te Amsterdam voortge zet. De procureur-generaal, mr. J. H. Kemper, handhaafde zijn reeds op 3 maart gevorderde boete van 25 gld. tegen de hoteldirecteur, de heer J. J. Pas uit Amsterdam, omdat hij van oordeel is, dat Saturne een hazard spel en geen behendigheidsspel is. Hoewel sommige bijzonder begaaf den met een snel oog en een koel brein winst kunnen behalen, wordt het hazardkarakter van het spel daar door zijns inziens niet aangetast, want voor het gros van de spelers moet de kans van toeval afhangen. De moge lijkheden van het spel zijn volgens mr. Kemper zuiver berekend op hen, die het spel als hazardspel spelen. Wel merkte hij op, dat een der drie getuigen gistermiddag werkelijk ver bluffende resultaten heeft bereikt en de twee anderen het ook niet slecht hadden gedaan. TE LUI De rechtbank te Haarlem had de heer Pas, na een eis van een boete van 25 gld., vrijgesproken, omdat zij van Monument voor geallieerde vliegers in Dronten Namens de bevelhebber der lucht strijdkrachten, chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal A. B. Wolff, zal commodore J. L. Bosch op de avond van dinsdag 4 mei in Dronten (Oostelijk Flevoland) een monument onthullen dat daar is op gericht ter nagedachtenis van de in de Tweede Wereldoorlog gesneuvel de vliegtuigbemanningen van de ge allieerden. Zeer vele van die beman ningen hebben in die jaren in het IJsselmeer hun graf gevonden. Op initiatief van de Vereniging voor Dorpsbelang Dronten is tot op richting van het monument besloten. Het bestaat uit een stenen muur waarin een plaquette is aangebracht en waarop een propellor is geplaatst van een „Lancaster"-bommenwerper die na de drooglegging van die pol der is gevonden. Commodore Bosch, commandant van het commando depots materieel luchtmacht en oud-commandant van de vliegbasis Leeuwarden zal het monument onthullen nadat de land drost van het Openbaar Lichaam de Zuidelijke LJsselmeerpolders, dr. ir. W. M. Otto, en hijzelf korte toe spraken hebben gehouden. Aan de plechtigheid werkt de drumband van de Luchtmachtkader- school uit Schaarsbengen mee. Bij het monument zal een erewacht van twintig militairen staan 'opgesteld. Een scène uit het televisiespel „De twaalf gezworenen", dat zaterdag avond a.s. door de VARA onder regie van John van den Rest via Neder land 1 op het beeldscherm wordt gebracht. We zien hier v.l.n.r. Ton van Duinhoven, Bob de Lange, Ge rard de Groot en Han Bentz van den Berg. mening is, dat Saturne geen hazard maar een behendigheidsspel is. Ook de raadsman, mr. J. I. Maarsen, hand haafde zijn pleidooi, en stelde nog maals dat Saturne een behendigheids spel is. Met behendigheid kan men de kans op winst vergroten. Ter verkla ring van hoe de bank dan aan winst komt, zei pleiter, dat de toeristen die in het Casino komen, zich willen amuseren. Zij zijn te lui om te kijken of ze maken er inderdaad een hazard spel van. Tenslotte merkte mr. Maarsen nog op, dat de rechter er niet is om de wet te amenderen. Als de wet niet deugt moet de wet veranderd wor den. Destijds had hij geconcludeerd, dat de vervolging van zijn cliënt dient te geschieden volgens de begin van dit jaar van kracht geworden nieuwe wet op de kansspelen en op grond daarvan concludeerde hij pri mair tot nietigverklaring der dag vaarding. Het spel valt onder de om schrijving van een bepaald artikel van deze wet, en gezien het behen digheidskarakter en gezien de ver gunning van de burgemeester van Zandvoort is uit dien hoofde de ho teldirecteur niet strafbaar en dient ontslagen te worden van rechtsver volging. Meer subsidiair had de ad vocaat tot vrijspraak geconcludeerd. DEMONSTRATIE Hofpresident, mr. G. Fikkert, de twee raadsheren, griffier en procureur-ge neraal zaten, in toga met witte bef, op een verhoging achter de speel tafel toen de drie getuigen, die ook reeds bij de behandeling van de zaak op een der zittingen in Amsterdam hadden gespeeld, nu aan een echte speeltafel een demonstratie van hun speelwijze en behendigheid gaven. De Zandvoortse adjudant van po litie, H. Sandbergen, trad met grote vaardigheid op als bouleur, de man die de lanceertafel bedient waarmede de kleine kogel via een goot in de draaiende roulettebak wordt gelan ceerd. Deze lanceertafel draait syn- chroom met de roulettebak. Alsof het zijn metier was riep de politieman telkenmale „Faites vo jeux" en „Rien nu va plus". Zeven keer speelde elk der drie getuigen met een inzet van fiches ter waarde van 50 gld. Een „won" 39 gld., de tweede 98 en de derde, die buitengewoon behendig speelde „toucheerde" een winst van 158 gld. Het hof wijst op 13 mei arrest. Tachtig percent van al)le Philips- employe's in Nederland heeft zich bereid verklaard mee te doen aan de actie voor aanbieding van een klokke toren met carillon aan de directie ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan in het volgend jaar. Dit betekent, dat in veertien dagen tijd voor een bedrag van 900.000 werd ingetekend voor deze actie, welke als motto heeft „Laat de feest- klok luiden". Koningin leent kantcollectie aan Rijksmuseum Wat dit jaar op het gebied van kant voor het Rijksmuseum belang rijk kan worden genoemd, is volgens dr. A. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, dat koningin Juliana heeft besloten haar kantverzameling in bruikleen aan het museum af te staan. „Heel weinigen van ons weten pre cies wat er in deze rijke verzameling aanwezig is, er zijn stukken bij die afkomstig zijn van de koning-stad houder. Wij hopen binnen niet al te lange tijd een keuze te doen uit deze verzameling en ze in het museum ten toon te stellen". Dit zei de heer Van Schendel gistermiddag in een der zalen van het museum ter gele genheid van de opening van de ten toonstelling „40 Jaar Kantsale". KERKEN HELPEN CHILI De Nederlandse kerken hebben in antwoord op de oproep van de We reldraad van Kerken, hulp te willen bieden aan de slachtoffers van de aardbeving in Chili, 43.000 gulden toegezegd. Behalve de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken, zegden de Doopsgezin den, de Lutheranen en Remonstran ten bedragen toe. De wilde gans- uitzending van het I.K.O.R. bracht 16.000 op, terwijl op de giro van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht aan particuliere giften reeds 12.000 ontvangen werd. TELEGRAM AAN JARIGE VORSTIN Het bestuur en de leden van de Vereniging „Koninginnedag" te Leiden hebben Koningin Juliana ter gelegenheid van haar 56ste ver jaardag een gelukstelegram gezonden. De tekst van dit telegram luidt als volgt: Majesteit, Bestuur en leden van de vereniging Koninginnedag-Leiden, dank baar en aanhankelijk uw verjaardag vierende, bieden Uwe Majesteit en Haar gezin eerbiedig hun felicitaties aan. Met diepgevoelde over tuiging spreken wij de wens uit, dat Uwe Majesteit, temidden van ons volk, nog lang moge werkzaam blijven aan het volbrengen van Uw hoge levensroeping. VERENIGING KONINGINNEDAG-LEIDEN W. de Gast, voorzitter J. C. J. Lambermont, secretaris. In het stadshuis van Zandvoort is donderdagochtend de cabaretier Toon Hermans onderscheiden met 't rid derschap in de Orde van Oranje- Nassau. De foto toont het opspelden van de onderscheiding door burge meester H. M. van Veenema. NDU niet bang voor tv-reclame De directie van de Nederlandse Dagblad Unie N.V. de door fusie van de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. en Algemeen Handelsblad N.V. ontstane onderneming, is niet zo pes simistisch over de gevolgen van re clame in de televisie. Eén van de leden van de directie, de heer W. Pluygers, heeft dit donderdagmiddag op de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de NDU in Den Haag gezegd in antwoord op de vraag of het onttrekken van re clame aan de dagbladen door de te levisie aan de dagbladen niet funest kan zijn. De he^r Pluygers keerde zich krachtig tegen de publikaties in dag. bladen waarin deze gevolgen als ern stig voor de dagbladindustrie wor den afgeschilderd. Dergelijke publi katies zijn niet alleen onjuist maar ook schadelijk. Zij wekken de indruk dat het slecht gaat met de dagblad industrie. Van hulp aan dagbladen in de vorm van subsidie is de heer Pluy gers, naar hij zei, een tegenstander. Indien de regering de dagbladen wil helpen kan zij dat beter doen door verlaging van de invoerrechten en de invoerbelasting op krantenpapier. Dat zal een voldoende compensatie opleveren voor de teruggang aan in komsten tengevolge van réclame in de televisie. JONGEN UIT VENLO VERMIST Deze foto toont Jacques Th. M. M. Jacobs, wonende in Venlo, die sedert 12 april 1965 wordt vermist. De heer Jacobs, studerend aan de kweek school, was ten tijde van zijn ver dwijning gekleed in een grijsgeruit kostuum, rode stropdas en sokken, lage zwarte schoenen en droeg een een grijze tweedjas. Hij is circa 1.70 lang, heeft donkerblond achterover gekamd haar en een puisterig gelaat. Een ieder, die inlichtingen kan ge ven wordt verzocht te bellen de recherche te Venlo, tel. 07700 - 8551, toestel 116 of 119. MLD-vliegtuigen op Sicilië geborgen De berging van de vier Grumman S 2a Tracker onderzeebootbestrij- dingsvliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst, die op 1 novembei bij een wervelstorm, welke het vlieg, veld Fontana Rossa op Sicilië teis terde, door het inwaaien van een hanger als het ware bedolven wer den, is bijzonder succesvol verlopen. De daarvoor in het begin van april naar Sicilië overgevlogen 28 man Genie van de Koninklijke Landmacht hebben het klaar gespeeld in nog geen drie weken de vliegtuigen zon der verdere beschadiging uit de han garbrokstukken vrij te maken, waar na de zeven vliegtuigtechnici van de Koninklijke Marine de toestellen gereed hebben gemaakt voor trans port naar de haven Catania, welk transport door Italiaanse zorg is ge schied. Inmiddels zijn de vliegtuigen aan boord geladen van het voor dit doel gecharterde MS Bernhard John van de rederij Van der Laan. Zij zullen bij aankomst in Nederland worden overgebracht naar het vlieg technisch bedrijf van de Koninklijke Marine op het marinevliegkamp „De Kooy" waar zal kunnen worden be keken in hoeverre de vliegtuigen kunnen worden gerepareerd. Zoals reeds eerder is meegedeeld, zal waar schijnlijk één Grumman Tracker moeten worden afgeschreven. De bergingsploeg van de Genie, alsmede de technische ploeg van de Konink lijke Marine zullen dinsdag door een Friendship van de Koninklijke Lucht macht naar Nederland worden over gevlogen. In de Amsterdamse markthallen heeft een mannequin donderdagochtend een aantal nieuwe lipsticks „Forbid den Fruits" geheten, demonstreerd. De zanger Ronnie Tober was het dankbare onderwerp van de dames. MIJNWERKER VERONGELUKT Tijdiens werkzaamheden in het on dergronds bedrijf van de mijn Laura te Eijgelshoven in pijler zeven op de 378 meter-verddeping, is gistermor gen vroeg een hulpbouwer door val lend gesteente getroffen en zo ernstig gewond, dat de man korte tijd later ter plaatse is overleden. Het slacht offer, de heer J. Bonvanie, was woon achtig te Kerkrade, gehuwd en vader van twee kinderen. EX-BEATLE ZIT AAN DE GROND Jimmy Nicol, die Beatles-drummer Ringo Star tijdens diens ziekte ver ving, heeft er geen geld aan over gehouden. Het bleek achteraf het ergste wat me had kunnen overko men, zei de 25-jarige drummer, die hu voor ruim veertigduizend gulden in de schuld zit. Hij weet dit aan te veel publiciteit. Ik vormde na mijn vertrek bij de Beatles een eigen groep, de aanbie dingen stroomden binnen. De con tracten vielen echter al spoedig als bladeren van een boom en in korte tijd was ik platzak, aldus Nicol. Wij zc raad is 20.000 gulden waard Wegens de vele inbraken en diefstallen in de afgelopen weken in Haarlem, had de politie de burgerij in overwe ging gegeven geen geld adh- ter te laten in gebouwen en kantoren, die onbewaakt zijn. De directeur van een han delmaatschappij aan de Nieu we Gracht heeft er geen spijt van dat hjj deze wenk ter harte heeft genomen. Gister avond nam hij een geldkist met 20.000 uit de brandkast mee naar huis. Vanmorgen kwam hij tot de ontdekking, dat er ongewenst bezoek op het kantoor was geweest. De brandkast was opengebroken en een daarin achtergelaten bedrag van 160,- was ver dwenen. Uit het kantoor is verder een bedrag van 135,- meegenomen. Kenia weigert (oude) wapens uit Rusland De regering van Kenia heeft be sloten een zending Sowjetrussische wapens, gift van de regering te Mos kou aan Kenia, te weigeren en terug te sturen. De regering van Kenia zegt de zending zorgvuldig onderzocht te hebben en dat is gebleken, dat de wapens „verouderd, gebruikt en ge heel ongeschikt zijn voor 'n modern leger zoals dat van Kenia". Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. ^g-v DAAR STAAT (Advertentie)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7