S)e CcidóeSou/fccï/iit Van belastingverhoging zal geen sprake zijn katholiek dagblad voor leiden en omstreken Cals antwoordde op kamerdebat anderhalve eeuw mwo energiebeleid Amerikaanse kustwacht zendt tv-reclame schepen naar Zuid-Vietnam heet debat Kreymborg korreltje VRIJDAG 30 APRIL 1965 56e JAARGANG No. 16.513 BUREAU PAFENGRACHT 32 Geen (Beernink )handje voor Cals Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 FELLE WOORDENWISSELING MET BEERNINK Minister-president Cals verklaarde In zijn antwoord aan de sprekers over de regeringsverklaring, dat tijdens de formatie tussen de heer Beernink en hem een misverstand moest heb ben bestaan. De heer Beernink heeft klaarblij kelijk steeds gemeend, dat de radio- en televisiekwestie een „vrije kwes tie" moest blijven, terwijl de heer Cals van oordeel was, dat over de controversiële zaken en zeker over de RT V-kwestie overeenstemming moest bestaan, vóórdat over andere zaken gesproken kon worden. De minister-president betuigde zijn spijt over de thans bestaande schei ding tussen de christendemocratische partijen. Hij stelde met nadruk, dat door hem over een zetelverdeling met de heer Beernink niet is gespro ken. De heer Beernink heeft uit an dere bronnen menen op te maken, dat de CHU slechts één zetel in het nieuwe kabinet zou kunnen krijgen; daarover werd, toen hij nog aan het formatiegesprek deelnam, niet ge rept. GEEN BELASTINGVERHOGING De premier kondigde aan, dat be lastingverhoging ter dekking van de meerdere uitgaven in 1965 niet mo gelijk zal zijn. Hij dacht althans een deel van de dekking te halen uit langlopende leningen. Op korte ter mijn zal een overzicht van de her ziene ramingen 1965 op basis van 1 april van het lopende jaar gegeven worden. Daaruit zal blijken, dat de financieringsbehoeften van het rijk anders liggen, dan uit de miljoenen nota bleek. Meer kon de premier niet zeggen, omdat de financiering der extra uitgaven 1965 nog niet vol doende gedetaileerd is. Aan de raad van de gemeentefinanciën zal gevraagd worden hoe de vijftig mil joen gulden, die extra wórden uitge trokken, over de gemeenten zal moe ten worden verdeeld. Aangezien in ons belastingstelsel nergens de in flatiefactor is ingecalculeerd zal moe ten worden onderzocht in hoeverre zulks bij de in te voeren speculatie winstbelasting mogelijk zal zijn. Minister-president Cals stelde na drukkelijk dat de verhoging van de overheidsuitgaven niet mag leiden tot inflatie. „We zullen trachten de economische groei te versterken zon der evenwel een breuk in de wel vaart te brengen. Er is uiterste zorg vuldigheid geboden bij het streven naar een verhoging van de overheids investeringen". Premier Cals ontken de met klem, dat door het nieuwe regeringsprogramma het bedrijfsle ven in ontwikkeling zal worden ge remd. „De regering ziet juist in het regeringsprogram ruime ontplooiings mogelijkheden voor zowel werkne mers als voor werkgevers". Over het energiebeleid deelde de premier mee, dat de eventuele deel neming van de staat aan bodemex ploratie en -exploitatie op doelmatig heid zal worden beoordeeld. Een eventuele deelneming door de staat behoeft zijns inziens allerminst in te houden dat het particulier initiatief ten achter wordt gesteld. Met betrekking tot het te voeren radio- en televisiebeleid wees pre mier Cals de suggestie tot invoering van de kijkdichtheid als criterium voor de toelating van nieuwe zend gemachtigden van de hand. Dit zou naar zijn mening een zeer vluchtige maatstaf zijn. „Dit is een uitgangs punt, dat noch het kabinet, noch de meerderheid van de kamer wenst te aanvaarden". De stelling, dat het pu bliek wat anders wil, noemde pre mier Cals onbewezen. nog door de fractieleiders werden gesteld en gemaakt. De kwestie rond de CHU tijdens de formatie kwam opnieuw aan de orde, omdat de heer Beernink ver klaard had, dat zijn fractie gegriefd was over de in de regeringsverklaring terzake gemaakte opmerkingen. Premier Cals verklaarde, dat hij geen genoegen genomen had met de toezegging van de heer Beernink, dat deze bereid was aan een onderzoek naar de mogelijkheid van een nieu we regeringscombinatie. Hij wenste de erkenning, dat aan een nieuwe combinatie zou worden meegewerkt. Zijns inziens zijn toen afspraken ge maakt, die een duidelijke en eerlijke inhoud hadden. Maar, aldus de mi nister-president, de heer Beernink heeft zich niet aan afspraken ge houden. De heer Beernink viel hem her haaldelijk in de rede, o.a. met de opmerking, dat het eindoordeel bij zijn fractie lag. Essentieel vond de heer Cals echter, dat afspraken zijn gemaakt over aard en omvang der aan te gane bindingen en dat zulks inhield, dat men het eerst eens zou moeten worden over de radio-tele visiekwestie, voordat over andere za ken kon worden gesproken. Hij be greep dan ook niet, dat de heer Beernink de RT V-zaak desondanks als een vrije kwestie wilde beschou wen. GEEN HANDJE De heer Beernink, in derde ter mijn zei, dat de premier een „Calse verklaring" van de kwestie gaf en hijzelf een „Wassenaarse". Hetgeen betekende, dat de fractieleider zich niet persoonlijk zou behoeven te bin den, hetgeen echter naar de premier opmerkte, uitdrukkelijk wèl het ge val was. Het bleef „nietes-welles" met het gevolg, dat de CH-fractie gegriefd bleef en aan het eind der debatten geen handje aan de minis ter-president kwam geven, hetgeen de WD-fractie-voorzitter wel deed. De minister-president had voor de beantwoording maar een goed half uur nodig. Bij de replieken hadden de fractieleiders veel tijd nodig om elkaar de eigen standpunten duide lijk te maken. Zo had de heer Ne- derhorst (PvdA) bij de heer Rool- vink (ARP) gemeend te beluisteren, dat deze gereserveerd stond tegen over het kabinet, hetgeen de heer Roolvink weer betwistte. X/^autoverhuur /^uitsluitend niGUWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 Mr. Cals zei, dat de regering het minder juist acht om de exploitatie van reclame in de televisie in han den te geven van de pers. Hierdoor zou de pers in een bevoorrechte po sitie komen te verkeren. De regering heeft er de voorkeur aan gegeven, dat een onafhankelijke instantie met de exploitatie zal wor den belast. Een bepaald gedeelte van de reclameopbrengst zal voor de pers worden gereserveerd. Pre mier Cals deelde mee, dat de Neder landse Dagbladpers (NDP) bij de be sprekingen zal worden betrokken. INDONESIË Premier Cals verklaarde t.a.v. de verhouding met Indonesië, dat de re gering grote waarde hecht aan vriendschap met dit land. Op de hem gestelde vragen inzake het zelfbe schikkingsrecht van Nieuw Guinea en de daarop betrekking hebbende overeenkomst van 1961, zed de mi nister-president nog onvoldoende in lichtingen te hebben om thans reeds een verklaring te kunnen afleggen. De vergadering werd nadien voor een uur geschorst. Vervolgens kwa men de tien fractieleiders aan de beurt om hun standpunten nader te verklaren en aanvullende vragen te stellen. Minister-president Cals beant woordde .in dupliek de vragen en opmerkingen, die gedurende drie uur STRIJD TEGEN VIETCONG-AANVOER OVER ZEE De Verenigde Staten hebben be sloten, zeventien patrouilleschepen van de Amerikaanse kustwacht naar Zuidvietnam te zenden om de Zuid- vietnamese marine te helpen, een einde te maken aan de infiltraties van communisten over zee. De schepen, die een lengte hebben van vijfentwintig meter en zijn uit gerust met 20 mm-kanonnen, zullen worden bemand door tweehonderd leden van de Amerikaanse kustwacht en in de Zuidvietnamese wateren opereren onder bevel van de Ame rikaanse zevende vloot. Meegedeeld werd, dat de „inscha keling van de kustwacht, een onder deel van de strijdkrachten, dat res sorteert onder het ministerie van fi nanciën, deel uitmaakt van de ver groting van de Amerikaanse steun aan de republiek Vietnam om een einde te maken aan de aanvoer over zee van manschappen, wapens en materieel voor de communistische guerrillastrijders". Het feit, dat in februari j.l. voor de Zuidvietnamese kust een Noord- vietnamees schip tot zinken werd gebracht, dat tachtig ton munitie en ruim vierduizend wapens aan boord bleek te hebben, „tekent het gevaar van de communistische pogingen, over zee in het zuiden te infiltreren", aldus het ministerie van defensie. Fortificaties opgeruimd Twee bataljons Zuidvietnamese mi litairen hebben gisteren op 13 km ten zuiden van de Amerikaanse lucht machtbasis Da Nang een uitgebreid netwerk ondergrondse fortificaties van de Vietcong uitgekamd. De Zuid- vietnamse militairen, die werden bij gestaan door de luchtmacht, verdre ven een aantal rebellen en vernietig den de gangen met bulldozers. In een moeras in de Mekong-Delta op 80 km ten zuiden van Saigon zijn zware gevechten gaande tussen Zuid vietnamese „rangers" en Vietcong-* rebellen. Volgens de laatste berich ten zijn 86 guerilleros gedood en 34 gevangen genomen. Aan rege ringszijde vielen vier slachtoffers. Gifgas in strijd tegen de Koerden? Volgens een speciale afgezant van Amerikaanse mariniers op verken- S®11®1^! Moestafa Barzani, de leider ningspatrouille ten westen van de 2?1- /*°®r<*en m Noord-Irak, zijn luchtmachtbasis Da Nang, bij bombardementen van de Iraakse terwijl enige Zuidvietnamese vrou- c ™acht op Koerdistaanse dor- wen rustig over 't middenpad lopen. Pen honderden burgers om het le ven gekomen. De Koerden streven, naar bekend, al jaren naar grotere zelfstandigheid en zouden hun ver zet tegen de regering in Bagdad de laatste tijd weer hebben geïntensi veerd. De afgezant van Barzani, Ismet Sjeriff Vanly, verklaarde donderdag op een persconferentie in Washing ton, dat bij de aanvallen op de Koerden napalmbommen gebruikt waren. Hy beschuldigde Egypte er van gifgas te leveren aan Irak. Kort geleden waren volgens hem vijf duizend Egyptische „militaire tech nici" in Irak aangekomen en had het Iraakse leger 15.000 gasmas kers uit Egypte ontvangen. Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de echtgenote van wijlen gene raal Spoor tijdens de bijeenkomst op Huis Ten Bosch in Den Haag ter herdenking van het 150-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde. Russisch-Frans duet in Parijs In het Frans-Russische communi qué, dat gisteren in Parijs is uitge geven aan het slot van de bespre kingen tussen de ministers Couve de Murville en Andrei Gromiko, staat, dat beide landen van mening zijn dat de toestand in Indo-China en in het bijzonder in Vietnam als gevolg van de recente gebeurtenissen is ver slechterd en een gevaar voor de vrede vormt. Een oplossing voor de vraagstukken in Zuidoost-Azië kan volgens de twee landen alleen wor den gevonden in een terugkeer tot de akkoorden van Genève inzake Vietnam, Cambodja en Laos. Deze akkoorden zijn gebaseerd op erken ning van de onafhankelijkheid en de soevereiniteit van deze landen en op niet-interventie in hun binnenland se aangelegenheden. Tijdens een opgewekte receptie op de Russische ambassade in Parijs zongen de Franse minister van staat, Louis Joxe, die jarenlang ambassa deur in Moskou is geweest, en mi nister Gromiko het „lied van de par- tisanen uit Siberië". De vrouwen van de twee ministers zongen lustig mee. Later legden zowel de Russische als de Franse ministers er de nadruk op, dat zij het feit, dat een Frans-Rus sisch gesprek op gang komt, belang rijker achten dan onmiddellijke con crete resultaten. OVERHEMDEN 2 STUKS Bel O-Fast in pasteltinten en wit. Tricotnylon in wit en streep- dessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st._2arQO Nü 19.75 (Advertentie) LEIDEN Br eestraat K A T W IJ K Voo' straat (advertentie) Indisch-Pakistaans overleg over staking vijandelijkheden PAKISTANEN RUKKEN VERDER OP Een Indische officiële woordvoer der heeft gisteren in Nieuw Delhi verklaard, dat India en Pakistan thans, via tussenpersonen, besprekin gen houden over een staken van de vijandelijkheden in het omstreden grensgebied van Koetsj. Gisteravond werd gemeld, dat Pa- kistaanse troepen oprukken in de vlakte van Koetsj. Intussen verga- ZON- EN MAANSTANDEN derde een commissie van het Indische «lAAilO 1 kabinet over bestandsvoorstellen. Premier Sjastri heeft op Britse be standsvoorstellen geantwoord, dat India een eind aan de gevechten wil maken, zo meent men te weten. Hij zou daarbij gewezen hebben op het Indische standpunt, dat de grens in het omstreden gebied door de voor malige Britse regering in India is vastgesteld. India wil de oude status hersteld zien, aldus de zegslieden. Vrij veel zon Het depressiegebied boven Duits land vult verder op en maakt gelei delijk plaats voor een rug van hoge luchtdruk, waardoor het weer in gro te gebieden van West- en Midden- Europa een verdere verbetering on dergaat. De kans op buien moet de eerste paar dagen voor ons land zeer gering worden geacht. Bovendien is de lucht, welke zich nu boven onze omgeving bevindt, droger, zodat er langdurige opklaringen zullen voor komen. Er bestaat daarbij, daar er weinig wind zal zijn, een kans op nachtvorst, maar de middagtempera- turen zullen in het algemeen nog wat hoger worden met aan de kust ech ter in de middag enige instroming van wat koelere lucht bij zeewind. Oit nummer bestaat uit 12 pagina's 1 Mei: zon op 5.11, onder 20.04; maan op 5.31, onder 20.10. De mensen vermoeien zichzelf maar al te dikwijls door rust te wil len zoeken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1