Noordwijk vond Maldnen veel belangrijker dan Liz Taylor Cals in de Tweede Kamer Schietpartij rond Goldfinger Franse bisschoppen solidair met patriarch Athenagoras Vermiste baby van 20 mnd. dood uit Schelde opgehaald 10-jarig meisje werd gewurgd HOOFDPIJNPOEDERS Geleidelijke invoering op tweede net heeft voorkeur .h!?5i.®ver_siromln?en-het £er?eTLT1 gINSDAG 27 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT LIZ TAYLOR beste komt nog Liz Taylor heeft gisteren in Noord- wijk een paar moeilijke uren doorge maakt. Maar het valt dan ook niet mee als je lijdelijk moet toezien hoe een doodgewone Tulpen-rally-win naar meer aandacht trekt dan jij, ook al heet je Liz Taylor, met alle ge volgen van dienEn wat ervan te denken, als zo'n autocoureur je nog om een zoen vraagt? Richard Bur ton, Liz' waakzame echtgenoot, wil de er in ieder geval niets van we ten. „Niemand raakt mijn vrouw aan. Niemand, dan over my dead body", was zijn voor Timo Makinen, die zich gisteren in Noordwijk grondig aan het voorbereiden was op een tweede Tulpen-rally-zege in successie, wei nig hoopgevende reactie. Overigens heeft het het echtpaar bepaald niet aan belangstelling ont broken, en dit geldt in het bijzonder voor Liz. Voor Richard, die zich gis teren de gehele ochtend onledig hield met het afdalen van een vlegtuigtrap en het naar de aankomsthal van Schiphol wandelen, was de interesse maar „dunnetjes". Niet echter van een grote groep filmmensen, die «11e bewegingen van Richard nauwkeurig met eigen en film-oog volgden. Het weer was ideaal. Het draai boek voor de film „Spion aan de muur" verlangt echt-Nederlands weer, en dat was het gisteren. Re gen, veel wind, sombere bewolking en géén zon. Maar de filmmaatschap pij, die blijkbaar het Nederlandse weertype niet kende, had voor alle veiligheid een brandweergroep ach ter de hand, om bij droog weer het platform nat te houden. Toen Liz rond half twee op Schip hol arriveerde, veranderde het beeld op slag. Van alle kanten stormden fotografen op haar toe, en in 'n oog wenk was Liz, die in gezelschap was van haar piepkleine pekinees-hondje, door de menigte opgeslokt. Temid den daarvan worstelde zij zich zo goed en zo kwaad als het ging om hoog, de trap op naar het op de eer ste verdieping gelegen restaurant „Aviorama", waar haar echtgenoot geduldig aan de lunch op haar zat te wachten. Toen ze eenmaal boven was, lukte het allemaal veel beter, want daar stonden twee potige agenten van de dienst Orde en Veiligheid. Alleen Liz mocht naar binnen, en een uitge strekte politie-arm was voldoende om de anderen op afstand te houden. De politie heeft de jonge Haagse mozaieklegger Paul van Solingen gis termiddag op de Hofweg in Den Haag aangehouden, omdat hij op het trot toir als James Bond een van zijn werkstukken, genaamd naar de rol prent Goldfinger, voltooide door er met een buks lood in te pompen, tot alle dertig kogels op waren. Het kunstwerk was juist afgemaakt. Het wapen nam de politie eveneens mee. De bedrijfsleider M. A. V. J. de Rid der vam het Passage-theater bij de Hofweg, waar Goldfinger gedraaid wordt, vond. dat de politie de zaak keurig had afgerond. Het werkstuk heeft in de hal van de bioscoop een plaatsje gekregen. De heer De Ridder vertelde, dat Paul van Solingen bij hem was ge komen en hem uitnodigde het moza- iek Goldfinger op diens atelier te be kijken. De heer De Ridder vond het mooi. Paul van Soldngen zou het ta bleau, dat 2,50 meter bij 1,50 meter giroot is. willen voltooien door er op te schieten. Daardoor zou het goud- glas in de mozaiek prachtige sterren gaan vertonen. De kunstenaar zou daarmee de spanning willen oproe pen, die hij meende te hebben onder gaan, toen hij de film zag. In de film schiet James Bond zich een weg naar de goudvoorraden van Amerika. De laatste hand aan het kunstwerk werd een stunt bij de bioscoop. De schietpartij, trok tijdens de lunch pauze van velen een grote belang stelling. De luchtbuksikogels sloegen plat op het werkstuk en ketsten in het publiek. Een enkel glinsterend kogeltje moest uit het kapsel van een fotografe worden verwijderd. Nie mand werd gewond. TIMO MAKINEN geen zoen Tijdens een persconferentie, die 't echtpaar wat later gaf om de naar nieuws en foto's hongerende pers mensen wat tevreden te stellen, heb ben Liz en Richard gezellig keuve lend maar bitter weinig nieuwtjes verteld. Opvallend alleen was de uit spraak van Liz: „Mijn beste film moet nog steeds komen. Cleopatra vond ik slecht, en dat kwam mij op een door de filmmaatschappij inge diende civiele eis tot schadevergoe ding te staan". (Vervolg van 1) Mr. Cals sprak voorts over de ac centuering van de zorg voor onze leefruifnte. Het is te voorzien, dat onze bevolking zich in de rest van deze eeuw zal uitbreiden tot onge veer 20 miljoen of gemiddeld 600 in woners per km2. Het bestaan van onze groeiende bevolking kan slechts worden verzekerd door een snel voortgaande industrialisatie en ver dere ontwikkeling der economische diensten. Grote delen van Nederland zullen daardoor in de stedelijke sfeer worden gebracht Tegelijkertijd vraagt de modernisering van de landbouw een ingrijpende omvor ming van de landelijke gebieden, waarop ook een beroep wordt ge daan voor militaire oefenterreinen, recreatie enz. Duidelijk dringen de vraagstukken van luchtverontreini ging, geluidshinder, e.d., zich aan ons op. De verzilting en vervuiling van de wateren nemen zorgwekkende af metingen aan, mede ten gevolge van de slechte kwaliteit van het Rijn water. Het is de bedoeling deze proble matiek in haar algemeenheid uiteen te zetten in een nieuwe nota inzake de nationale ruimtelijke ordening. De regering streeft in deze nota, die zij in de tweede helft van 1966 aan de Kamer hoopt aan te bieden, dui delijke en concrete beleidslijnen te trekken. Vaststaat in ieder geval, dat ter uitvoering van de noodzake lijke voorzieningen grote investerin gen nodig zullen zijn. VERKEERSVEILIGHEID In de verkeersparagraaf van de regeringsverklaring wordt o.m. ge zegd, dat de verkeersonveiligheid met alle ten dienste staande midde len zal worden bestreden. De bevei- Nog geen 24 uur nadat in Brussel het lijkje is aangetroffen van een 10- jarig gewurgd meisje is vanochtend om acht uur een 20 maanden oude baby, die sinds zondagavond werd vermist, uit het water van de Schel de opgehaald. De 26-jarige ouders misten hun zoontje Dirk Vermeulen toen zij zon dagnacht thuiskwamen. De deur van hun woning in Temse stond open en zijn bedje was leeg. Een opsporingsactie, waaraan tien tallen rijkswachters en politieman nen deelnamen, leverde aanvanke lijk geen enkel resultaat op. Een mededeling van een schipper, die liging van de middenbermen zal worden voortgezet. Voor de gemeentelijke moeilijkhe den met toegangs- en doorvoerwegen zal een oplossing worden gezocht. Het bevorderen van het openbaar vervoer en het tot stand komen van een zo efficiënt mogelijk vervoers- apparaat worden in de overwegin gen betrokken. Met behulp van het wegenfonds en vergroting en vervol making van het technische apparaat wordt gestreefd naar vergroting en versnelling van de bouw van wegen en oeververbindingen. meende iets op die Schelde te heb ben zien drijven, dat op een kin derlijkje zou kunmen duiden, leidde tot de ontdekking van het vermiste kind. Gisteravond werd een man uit de omgeving aangehouden, wiens voor naam „Francois" is. Deze naam had het vijfjarige broertje van de ver dwenen baby genoemd. Maar ook de ouders zijn een groot deel van de dag en de nacht ver hoord, evenals hun vrienden waar mede zij de avond hadden doorge bracht. Het Brusselse blad ,La libre Bel- gique" meent te weten, dait de om gekomen baby lichamelijk gehandi capt was. Zondagnacht werd in de Brussel se gemeente Jette het stoffelijk over schot op een afgelegen plaats gevon den van de 10-jarige Jeane van Craenenbroeck, die sinds zondagmid dag» werd vermist. Zij was naar de kennis gegaan. Naast het gewurgde meisje lag een zakje oliebollen, dat zij daar had gekocht. Er werden bij haar geen andere sporen van geweld ontdekt. Het afgelopen weekeinde werd Brussel opgeschrikt door berichten over een ontvoering van twee andere kinderen, eveneens uit Jette. Tot opluchting van hun ouders werden zij echter ongedeerd terugge vonden in een garage in de buurt, waarvan de deur was dichtgeslagen. Turkse regering gaat financiën na De dreiging over de orthodox oecu menisch patriarch van Constantinopel tegelijk met duizenden Grieken uit Istanboel teworden uitgewezen is voor het Franse episcopaat aanleiding geworden een verklaring uit te ge ven, waarin het een beroep doet op de Turkse regering en waarin het zich solidair verklaart met patriarch Athenagoras I. In deze verklaring, uitgegeven door kardinaal Martin, aartsbisschop van Rouen en hoofd van de bisschoppe lijke commissie voor de oecumene, zeggen de Franse bisschoppen zeer bezorgd te zijn over de dreiging, welke over het patriarchaat van Con stantinopel hangt. Volgens de berichten in de kran ten, aldus de bisschoppen, moet men vrezen, dat de maatregelen, waarvan de patriarch van Constantinopel reeds het slachtoffer was, nog scher per zullen worden en dat men zelfs rekening moet houden met uitwij zing van de patriarch en met sluiting van zijn patriarchaat, dat al bijna 2000 jaar in Istanboel is gevestigd. De bisschoppen spreken als hun hoop uit, dat de Turkse regering oog zal hebben voor het zedelijk en geestelijk gezag van patriarch Athe nagoras en van het patriarchaat als zodanig, een gezag, dat niet alleen binnen de Orthodoxie, maar even zeer door de gehele christenheid er kend wordt. De bisschoppen voegen eraan toe vertrouwen te hebben in de politieke wijsheid van de leiders van het moderne Turkije, dat zij het patriarchaat niet het slachtoffer laten worden van een ongelukkige samen loop van politieke omstandigheden. De Franse bisschoppen betuigen patriarch Athenagoras tenslotte hun sympathie en zeggen hem en de or thodoxe gelovigen de steun van him gebed toe in deze beproeving. De maatregelen van de Turkse regering, welke tot dusver nog niet tot uitwijzing van de patriarch en tot sluiting van het patriarchaat is overgegaan, moeten gezien worden als een vergelding voor de houding der Grieks-Cyprioten tegenover de Turkse minderheid op Cyprus. Een van de maatregelen betrof een on verwachte controle van de patriar chale boekhouding. Een inspecteur van de belastin gen, een controleur van het Mi nisterie van Sociale Zaken en het hoofd van de politieke politie in Istanboel hebben in het paleis van Patriarch Athenagoras, het Phanar, de boeken gecontroleerd. Volgens een verklaring van de belastinginspecteur had de commissie van de regering opdracht gekregen de financiën van het Phanar te con troleren, in het bijzonder die van de werken voor liefdadigheid. (Advertentie) Tsjechische diplomaat uit Denemarken uitgewezen Het Deense ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Tsjechische diplo maat Josef Lensky wegens spionage tegen „de geallieerde defensiebelan- gen" uit Denemarken is uitgewezen en het Deense grondgebied „zo spoe dig mogelijk voor 30 april" moet ver laten. Lensky, ambassade-secretaris, is uitgewezen, omdat hij in Denemar ken „op onwettige wijze inlichtingen inwon". Volgens het communiqué is een buitenlander gearresteerd, die bij deze zaak betrokken is. JVDP over tv-reclaine De Nederlandse Dagblad Pers vindt het nauwelijks voorstelbaar, dat het de bedoeling zou zijn om, zoals in de publikatie van het plan-Cals wordt gesuggereerd, ineens 15 minuten TV- reclame en 24 minuten radio-reclame per dag en per net te realiseren. Zo staat te lezen in het aprilnummer van de .Mededelingen" van de N.D.P. Daardoor zou een schokeffect ont staan, dat voor de pers desastreuze gevolgen zal hebben en een aantal kranten het leven zal kosten. De vele tientallen miljoenen guldens, die aan televisie- en radioreclame zullen worden besteed (bij voorzichtige be- Telefoto ANP: een 15-jarige jongen, Michael Clark heeft gewapend met een sluipschuttersgeweer nabij Santa Monica in de Amerikaanse staat Californië geschoten op anto's, die over de Highway reden. Het trieste resul taat was: twee doden en minstens 10 gewonden. Tenslotte ontstond er een vuurgevecht tussen de politie en de jongeman, dat ruim een nar duurde. Toen de politie zijn schuilplaats naderde (zie pijl) vond men hem met een kogel tussen de ogen. Op de weg twee aangeschoten auto's. rekening en rekening houdend met een reclameloze zondag komt men op een bedrag van tenminste ca. f 70 miljoen, tegenover een adver tentieomzet van de gehele Neder landse Dagbladpers in 1964 van ca. f 250 miljoen) zullen dan bijna geheel rechtstreeks aan de pers worden ont trokken. Er is, aldus de N.D.P. immers geen sprake van, dat de reclamebudgetten plotseling met dergelijke bedragen zouden kunnen worden verhoogd. Daar komt bij, dat de meeste adver teerders in ons land niet op een dergelijke hoeveelheid televisie- en radioreclame ineens hebben gere kend, waaruit blijkt dat de invoering op die wijze behalve zeer schadelijk voor de pers ook onnodig zou zijn. Uit het feit dat het voor reclame beschikbare aantal minuten in het „plan-Cals" als maximum is gege ven mag echter misschien worden afgeleid, dat de opstellers van 't plan zich over de uitwerking van dit punt niet nader hebben beraden. Ook het parlement zal hierover trouwens zijn mening nog moeten geven. Niet al leen voor de pers, maar waarschijn lijk ook voor de economie van ons land verdient geleidelijke invoering van de nieuwe reclamemogelijkhe den de voorkeur. Tot nu toe is altijd gedacht aan invoering van reclame alleen op het tweede televisienet, en wellicht zal de geleidélijke invoering op die ma nier het beste kunnen worden gerea liseerd, aldus het artikel in „Mede delingen" van de N.D.P. PRINSES MARGRIET OPENT REVALIDATIECENTRUM. 130 Lichamelijk zwaar gehandicap te kinderen hebben vanochtend in Ubbargen bij Nijmegen opgetogen de komst afgewacht van prinses Mar griet, diie zidh bereid had verklaard de officiële opening te verrichten van het revalidatiecentrum van de St.- Maairtenikliniek. Dit centrum, dat een niet gesubsidieerde investering heeft noorden van het land rijn meer dan 20.000 landerijen onder water gelopen, derheden Ak men In het stadje Selnaejokl nu naar de kruidenier gaat. doet men dat op oen vlotje. waardige leden van do maatschappij.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7