DE HEER A. J. NEVE MAG ZUN GARAGE GAAN BOUWEN „Omschakeling op aardgas zal ongeveer 2 jaar gaan duren" 336 woningen aan ChurchilHaan Agenda Leidse Raad BEURSOVËRZICHT Vuilnisbak en fles door ruit van Leids café DINSDAG 27 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Dr. Saai van Zwanenberg- prijs voor dr. A. Manten Onder grote belangstelling Is gis termiddag in het Groot Auditorium van de Universiteit voor het eerst de prijs uitgereikt van de stichting Dr. Saai van Zwanenberg. Deze stichting beoogt de bevordering van de weten schappelijke bestudering van de far- maco-therapie, m.a.w. van die we tenschappelijke onderzoekingen op farmacologisch gebied die een prak tische waarde voor de therapie heb ben. De jury vain de stichting besloot de Dr. Saai van Zwanenibergprijs 1964 uit te reiken als een aanmoediging van het werk van dr. Adriaan Man- ten die, hoewel geen arts of doctor in de geneeskunde, een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor het doelmatiger worden van de bij ziek ten vast te stellen causaal -medica menteuze farma co-therapie, door een onderzoek naar de samenwerking van bacterie-bestrijdende stoffen. Dr. Manten die een oorkonde en een bedrag van 3000 van de stich ting ontving, werd in 1918 te Hilver sum geboren. Hij studeerde in Utrecht en Delft resp. biologie en micro-biologie en promoveerde op een bio-fysisch onderwerp. In 1950 krec> JTr. Manten te Utrecht een far macologische werkkring waarbij hij zich vooral heeft beziggehouden met de geo -therapeutica en antibiotica. Ir. Ykema voor K. en O.: Met het architectenbureau A. Ver schoor en T. Bier. te Loosduinen- Boskoop, heeft het college van B. en W. overeenstemming bereikt over de bouw van 336 woningen aan de Churchill laan tussen het bejaarden centrum Rijn en Vliet en de sterflat. Hierdoor kan de voorraad woning wetwoningen waaraan in Leiden zo'n grote behoefte bestaat met 336 wonin gen worden vergroot. Teneinde tot een zo doelmatige verdeling van woonruimte te geraken, zullen de woningen bij de Stichting tot exploitatie en beheer van wonin gen worden ondergebracht Het mid del van opschuiving zal daardoor in nauwe samenwerking mest het bureau voor Huisvesting en de woningbouw corporaties op de meest doeltreffen de wijze kunnen worden gehanteerd. Het complex zal 288 vier- en 48 vijfkamerwoningen bevatten. De to tale kosten zullen 8.225.452,be- BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Magdalena dr van H. Donker en M. L. T. van Es. Peter en Ronald zonen van P. C. Brugge- man en H. J. Schonewille. Cornelia dr van D. van Willigen en W. C. Ver kerk. Alida dr van C. J. Dubbelaar en A. Ouwehand. Ivonine Gerarda dr van L Gerbens en J. Rijfers. Richard Andreas zn van P. C. van Elk en A. W. M Smeltinik. Maart je Cornelia dr van J. de Vreugd en N. van der Plas. Camelia Helena dr van G. Kuijt en L. van Duijn. Désirée Theodora Ma ria dr van H. T. Schrijvers en J. van Hameren. Martanus Antonius Maria zn van L. C. van der Eist en A. M. Bakker. Carolina Maria dr van P. Vertelman en D. M. Boos. Nicolaas Cornel is Jacobus zn van N. de Jager en L. W. de Jong. Johanna Maria dr van P. J. Smit en M. van Putten. Ja cobus Marco Maria zn van G. M. Zandbergen en N. M. Burgmeijer. Barbara Elisabeth dr van S. H. Over- diep en J. M. Rummenie. Ariane Gerdina dr van J. A. Eekhof en W. M. G. de Vries. Nicotine dr van A. W. van der Kwaak en L. Noort. Ma ria Francisca dr van G. A. de Bruij- ne en M. van Lange. Franck Marcus zn van K. O. Bergmann en M. W. van Steenbergen. Agatha dr van P. Hoek en G. van Beelen. Overleden: J. T. Bleiji 66 jr, man. J. M. H. Groothausen 75 jr, wed. v. A. H. Tillij. H. Ouwerkerk 74 jr, echtgen. van A. van Buuren. W. Zwa nenburg 67 jr, man. W. F. Maartense 93 jr, wed. P. J. M. van den Heuvel. S. S. van Hooidonk 75 jr, echtgen. v. J. v. Leeuwen. M. C. Snel 68 jr, vr. Gehuwd: F. T. van Meegen en P. M. Diepstraten. B. A. M. Schenk en M. M. Coster. J. P. M. Janson en A. M. H. Overdevest. C. J. M. Jongmans en T. M. G. C. Verplancke. J. P. M. Schellens en M. M. W. L. Kessen. Eind dit jaar zal de aardgaspijp leiding van Slochteren Leiden be reiken en reeds medio dit jaar wordt in het verzorgingsgebied van Leiden een begin gemaakt met de ombouw van gasapparaten. Maar niemand moet zich illusies maken over even tuele financiële voordelen, die de nationale aardgasschat met zich zal brengen. Deze en nog vele andere facetten van de toekomstige aardgas voorziening van Leiden en omgeving vertelde ir. Y. Ykema, directeur van de Stedelijke Gas- en Lichtfabrieken gisteravond in de kleine stadszaal voor leden van K. en O. Reeds nu worden trouwens in Leiden aanzienlijke hoeveelheden aardgas in de gasdistributie verwerkt wat de nodige moeilijkheden op levert. De huisvrouw wordt met deze problemen geconfronteerd als het waakvlammet je van de geiser zon der aanwijsbare oorzaak uitgaat. Het mengen van aardgas met lucht, zoals hier en daar wordt toegepast, is een noodmaatregel. De leidingen hebben er erg van te lijden (cor rosie). Daarom wordt Leiden en om geving thans geschikt gemaakt voor levering van het pure aardgas, dat niet giftig is maar wel explosief en waaraan daarom een naar zwavel lucht] e zal worden gegeven ter onderkenning van eventuele lekkages. Reeds 200 kilometer ondergronds buizennet is gecontroleerd en binnen kort begint waar nodig de reparatie van de leidingen. Vele apparaten zul len moeten worden vervangen, even als de gasmeters. Is ombouw mogelijk dat gebeurt dit kosteloos. Is ver- TV-REPORTAGE VAN DANKSTONDE IN DE PIETERSKERK Met „Dankstonde", een reportage van een bijeenkomst in de Pieters kerk te Leiden, begint woensdag 5 mei van 9.30 tot 10.15 vm. het natio nale programma op Nederland 1. De spreker in deze bijeenkomst, georga niseerd door het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag, is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Medewer king verlenen Adriaan Blankenstein (orgel), het Koperensemble onder leiding van Meinclert Boekei, Inge borg Elsevier (declamatie) en het Heldria Meisjeskoor onder leiding van Max Punt. Een samenvatting van deze herdenkingsbijeenkomst wordt van 2001 tot 20 20 uur op Ne derland 2 gegeven. AH0B-PR0PLEMEN Een storing in het electriciteitscir- cuit van de halve overwegbomen op de Herenstraat heeft gisteren tien minuten lang het verkeer opgehou den. Tien minuten nadat de trein in de richting Utrecht, die om 10.22 uur van het hoofdstation te Leiden was vertrokken, gepasseerd was, hief de politie de stremming op door het ver keer over de linker weghelft over de overweg te leiden. Ongeveer twintig minuten daarna had een technische ploeg van de Nederlandse Spoorwe gen de storing verholpen. TARIEVEN HAVEN- EN LIGGELD VERHOOGD Gezien de financiële positie van de gemeente Leiden dienen naar 't oor deel van b. en w. de tarieven voor haven- en liggeld, die in 1960 zijn vastgesteld, te worden verhoogd. De stijging, die gemiddeld 50 pot zal be dragen, zal een meeropbrengst op leveren van circa 25.000. De be staande tarieven van het liggeld voor woonschepen in de Haarlemmer trek vaart blijven echter ongewijzigd. In verband met de vele wijzigingen, die in de Verordening haven- en lig geld dienen te worden aangebracht, heeft men de gehele Verordening op nieuw vastgesteld. Deze verordening zal aan die raad ter goedkeuring wor den voorgelegd. vanging nodig, dan wordt een belang rijke tegemoetkoming gegeven. Een oud fornuis brengt dan bijvoorbeeld 125,op. De omschakeling van stads- op aardgas zal per sector van 500 aan sluitingen geschieden en in totaal twee jaar duren - het verzorgings gebied omvat namelijk 45.000 aan sluitingen en men denkt per week 500 omschakelingen tot stand te bren gen. Medio 1967 kan de omschakeling op aardgas in gebied dus zijn vol tooid. Aangezien tot de laatste dag ook stadsgas moet kunnen worden geleverd, zal de omschakeling be ginnen aan de buitenste rand van het verzorgingsgebied. Zo gaat dit door totdat ook de aansluitingen rondom de Gasfabriek op het aardgasnet kannen worden aangesloten. Wat de prijs betreft: deze zal voor huishoudelijke doeleinden minsstens even hoog en veelal zelfs iets hoger liggen. Het stadsgas kost circa 0,17 per m3; aardgas, dat een tweemaal zo grote verbrandingswaarde heeft, gaat 0,25 per m3 kosten, plus 12, vastrecht per jaar. Voor grootver bruikers worden de tarieven lager maar niemand moet vewachten, dat huisverwarming met aardgas goed koper zal worden dan verwarming met olie. De Gasunie gaat namelijk geen brandstof op de markt brengen, die goedkoper is dan andere brand stoffen omdat dit tot een heilloze concurrentie zou voeren. Om ten slotte nog even op de ombouw terug te komen: het geschikt maken van geisers en gashaarden voor aardgas is het ingewikkeldst. Na de pauze vertoonde de heer Ykema een tweetal filmpjes. De eerste gaf een indruk van wat er met een gasapparaat moet gebeuren om het geschikt te maken voor aard gas, het tweede liet zien op welk een ingenieuze wijze de 90 centimeter hoofdleiding door ons land wordt gelegd met een capaciteit van een kilometer per dag. Gespecialiseerde lassers, die hieraan werken, ver dienen zeshonderd gulden per week! Iris Wassenaar kreeg prijs voor beste opstel (Van onze parlementaire redactie). De Nederlandse middelbare school jeugd denkt verschillend over de mo gelijkheid om het grondwettelijk mo gelijk te maken in bepaalde gevallen een referendum te houden. Dit is ge bleken uit de ruim honderd inzen dingen bij een opstelwedstrijd, die werd georganiseerd door de 30 jaar bestaande „Vereniging tot beharti ging van het Onderwijs Staatsweten schappen". Gisteren werden in het gebouw van de Eerste Kamer te Den Haag de prijzen uitgereikt. Het beste opstel was van de hand van de 16-jarige Iris Wassenaar uit Leiden, leerlinge van de Louise de Colligny-HBS te Leiden. Zij is voorstandster van het hou den van een referendum in bepaalde gevallen, „omdat 't land, dan op een meer gerechtvaardige en democrati sche wijze geregeerd zou kunnen worden." De beide andiere prijswinnaars, de 16-jarige Th. Korteweg uit Vlaardin- gen en de 17-jarige Bernd Feis uit Arnhem, meenden dat naast de prak tische bezwaren ook de staatsrechte lijke bezwaren te groot zijn om het referendum in ons staatsbestel in te voeren. Ter gelegenheid van deze prijsuit reiking werd door mr. J. S. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, een inleiding gehouden over „De plaats van de Eerste Kamer in het Neder landse Staatsbestel". Hij kwam tot de conclusie, dat de Eerste Kamer, „een typisch Neder lands onderdeel van een democrati sche oitie is." jDe heer A. J. Neve, wonend aan de Margrietstraat, om wiens aanvraag voor een garage in de vorige raads vergadering de gemoederen zo hoog waren opgelopen, krijgt nn toch ver gunning om te gaan bouwen. B. en w. kwamen namelijk aan het begin van de vergadering van de gemeenteraad, die gisteravond vergaderde, met de mededeling, dat zij in het gegrond verklaren van het beroepschrift nog Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de ge meenteraad mej. M. C. J. van Buel (vakature drs. J. W. J. Wiertz); be noeming vain een leraar aan het gym nasium benoeming van docenten aan het Rem brandt-lyceum; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. van Steenis uit betrekking van leraar in de wiskunde aan het Rembrandt-lyceumvoorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan me vrouw Th. M. H. Verboog-Papöt uit haar betrekking van hoofdleidster van de openbare kleuterschool „De Boterbloem" aan de Rijnsburgersin- gel; voorstel inzake het aankopen van de rechten op de aan de Staat toegewezen manco-duplicaten van de aandelen in de N.V. De Leidsche Schouwburg Vereeniging; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het overkappen en in richten van de binnenplaats achter de vergaderzaal van het politiebur.; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aankoop van diverse reddmgsgereedschappen ten behoeve van de brandweer; voorstel tot het intrekken van de verordening op de speelapparaten; voorstel inzake het aankopen van fabrieksgebouwen c.a. gelegen tussen de Vestestraat en de Uiterstegracht; voorstel inzake het aankopen van de panden Hooigracht 1, la en 3; voorstel inzake het ver kopen van het pand Oude Vest 35; voorstel inzake de bouw van 336 wo ningen c.a. aan de Churchilllaan; voorstel inzake het beschikbaar stel len van een aanvullend subsidie aan de Vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn streek (VEBO) ten behoeve van de Algemene Vee- en Landbouwten toonstelling 1965; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het verstrekken van geldleningen onder hypothecair verband op grond van de hypotheekregeling voor het gemeentepersoneel en de hypotheek- regeling voor het onderwijzend en bedienend personeel bij het bijzonder onderwijs; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor het doen van kapitaaluitgaven in '65 door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit; voorstel tot 't vast stellen van een verordening, regelen de de heffing en invordering van be lastingen onder de naam van haven en liggeld; voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de heffing en invordering van weeglo nen; voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de heffing en invordering van een belasting op de honden; voorstel om de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid te verzoeken, aan b. en w. mach tiging te verstrekken een tapvergun- ning boven het vastgestelde maximum te verlenen aan de Lustrumcommis- sie 1965 van het Leidische Studenten corps en van de Leidsche Studenten Facnilteiten; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor de uitbetaling van onteigeningsvergoe dingen voor enige percelen gelegen in de Noord-Zuidverbinding. geen middel hadden om de vergun ning alsnog te verlenen. Het college stelde derhalve voor, dat de raad als nog het besluit zou nemen tot ver lenen van een vergunning. Prompt daarop lanceerde de heer P. Andnik (PvdA) een voorstel. Mr. J. J. de Groot (VVD), de vorige ver gadering de grootste opponent van het gemeentebestuur in deze zaak, die de ontwikkeling kennelijk tijdig van tevoren had zien aankomen, bracht daarop een pakket voorstellen in druk ter tafel. De raad kwam hier na spoedig tot een besluit: nadat de heren W. van der Sluys (CH) en H. Boot (AR) nogmaals hun standpunt (tegen) uiteengezet hadden en ver klaard hadden, dait zij zich gaarne wilden distanciëren van de wijze, waarop in de vorige raadsvergade ring gesproken is, kwam het voor stel in stemming. Met de stemmen van de heren Boot, Los, Nievaart, Meerburg, Vaoi der Sluys en Veld- huyzen tegen en die van de heren Poels, De Groot, Tieken, Kleiss, Evers, And rik en mej. Van der Voort voor, werd tenslotte besloten de ver gunning te verlenen. In nog geen drie kwartier is hierna het resterende gedeelte van de agen da afgewerkt. Met alle voorstellen, zoals wjj die vorige week bespraken, ging men behoudens een enkele op merking, akkoord. De heren P. Evers en J. M. Tieken (KVP) stemden al leen tegen het voorstel van b. en w. inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbrengen van een ETI-rapport De heer Tiekens zou gaarne zien, dat de gemeente ook bij andere instanties een sociografisch advies inwint Bezwaren heeft de heer Tieken bovendien tegen de vast stelling van de prijs voor het advies. Vorig jaar tiet het Economisch Tech nologisch Instituut bij een eerste re clame door de gemeente direct 3.000 „vallen" en dat was voor de heer Tie ken aanleiding om te veronderstel len, dat het doen van een prijsopgave wat al te vlot gebeurt door dit in stituut HA ADVERTEERDERS Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, verschijnt onze cou rant wel, echter als zaterdag editie, zodat onze kantoren en drukkerij 's middags gesloten zullen zijn. Opgaven van advertenties voor VRIJDAG dienen te ge schieden VÓÓR DONDERDAG MIDDAG 3 UUR. Advertenties voor onze courant van ZATERDAG 1 mei tot uiterlijk VRIJDAGMORGEN 10 UUR Voor opgegeven adverten ties na die tijd kan geen op name of plaatsing worden gegarandeerd. ADV.AFD. L.CRT. DUIVENSPORT De LPC hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. Aantal duiven 419. Eerste duif bereikte het hok 12.12.06, laatste prijswinnaar 12.58.44. Uitslag: 1 W. Stouten, 2 en 6 H. van Alphen, 3 en 9 P. van Dijk, 4 Bink v. d. IJssel, 5 L. v. d. Nieuwendijk, 7 W. v. d. Nieuwendijk, 8 S Degen, 10 F. v. d. Zeeuw. HONDENBELASTING WORDT 50% HOGER De tarieven van de hondenbelasting die voor het laatst op 11 februari '57 zijn vastgesteld, verdienen volgens b. en w. een verhoging. In verband met de voortdurende geldontwaarding vormen namelijk deze belastingen nauwelijiks reële inkomsten, indien zij in him oude vorm blijven ge handhaafd. De noodzakelijke verbetering zal er toe leiden, dat de huidige tarieven met 50 pet zullen worden verhoogd tot 18.per jaar voor een waak hond en ƒ22.50 per jaar voor een andere hond. Deze tarief wijziging zal naar raming een meerobrengst van 15.000 opleveren. Gelijkertijd is van de gelegenheid gebruik gemaakt de uit 1948 daterende verordening wat te moderniseren. VOORSTELLEN VAN B. EN W. AAN DE RAAD De Stichting Leidse Studenten huisvesting heeft verzocht het pand aan de Oude Vest 35 te Leiden te mo gen kopen. De koopsom zal 60.000 bedragen, indien de raad akkoord gaat. Door de toenemende kostenstij gingen kan de Vereniging tot bevor deren van de agrarische belangen in de Rijnstreek (VEBO) de lasten van de tentoonstellingen nauwelijks meer dragen. B. en w. stellen derhalve voor de oorspronkelijke subsidie van 2500 tot 4000 gulden te verhogen. B. en w. stellen de raad voor een bedrag van ƒ43.500 beschikbaar te stellen om de binnenplaats achter de vergaderzaal van het politiebu reau te overkappen. Hierdoor zal een nieuwe zaal ontstaan, die het ruimte probleem, waarmee de politie al ge ruime tijd worstelt, aanmerkelijk zal verlichten. Internationals iets lager ln zeer kalme markt AMSTERDAM, 27 april - Niet tegenstaande Kon. Olie maandag in Wallstreet opnieuw een koersreactie moest ondergaan, is de stemming voor dit fonds vanmiddag op het Damrak bepaald niet tegengevallen. Gedurende de niet officiële ochtend- handel werd circa 145 voor Kon. Olie betaald. De officiële beurs open de op 144.20. De slotkoers van giste ren was 145.40. Zwitserland toonde wederom belangstelling voor de olie aandelen. Philips daalde van 147.40 tot 146.90 (147.80). Donderdag vindt de jaarvergadering van het Philips- concern plaats. Er wordt een record aantal aandeelhouders verwacht. Men spreekt van 4000. Unilever wai 80 cent lager op 131. AKU prijshou dend op 495Vs. Voor Hoogovens werd 533, ex 14 procent slotdividend opgegeven als advieskoers, tegen gisteren 552 cum slotdividend. De handel in de hoofdfondsen was ge durende de hele beursduur zeer kalm. De beroepshandel alsmede het publiek wilden eerst de inhoud van de regeringsverklaring afwachten al vorens iets te ondernemen. Deze ver klaring wordt na beurs bekend ge maakt. Lagere koersen dus voor de hoofdfondsen, ook ten opzichte van het hoogste niveau gedurende de morgenuren. De verliezen waren echter beperkt. KLM werd twee gul den lager op 125 geadviseerd. Wallistreet was gisteren goed ge disponeerd voor de staalaandelen. Dit op het afwenden van een staking in de staal-industrie. Het ziet er naar uit dat er een vredes-conferentie zal worden belegd over Vietnam. Ook in Scheepvaartsector was de handel zeer rustig. De koersen gaven weinig verschil te zien vergeleken met die van gisteren. Van de leiden de cultures moesten Amsterdam Rub ber en HVA enig terrein prijs geven. De staatsfondsemmarkt was weder om hoger, eveneens met weinig za ken. In de locale afdelingen werden aan delen Exploitatie-Maatschappij Sche- vendngen, die gisteren 17'/* punt daalde, iets hoger geadviseerd. Rohte en Jiskoot laigen beter in de markt op het dividend-voorstel Vanmiddag werd een aanvang gemaakt met de handel in obligatie-claims William Pond. De 5 3/4 procent obligaties Europese Investeringsbank werden voor het eerst verhandeld. De koers werd geadviseerd op 101 lOl'/t. De uitgifte-koers was 100. 0 De Leidse politie heeft gisteravond om kwart over elf een 53-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden. Hij had een ru zie met de exploitant van een café aan de Oude Singel in zijn voordeel beslist door een vuilnisbak en 'n fles door de ruiten van het café te gooien. Zestigjarig huwelijksfeest in Leiderdorp 10 Mei a.s. zal het zestig jaar gele den zijn dat in Ledden in het huwe lijk traden de heer H. Oudshoorn, thans 81 jaar oud, met mej. Van der Reek, die nu 78 jairen telt. Het paar had elkander leren kennen op dans les bij Mazurel op de St.-Jacobs- gradht, en die kennismaking beviel bedden zo goed dat de trouwdag er 't gevollg van werd. In de loop der jaren kreeg het echtpaar 6 kinderen, die op hun beurt zorgden voor 9 klein kinderen. Deze laatsten zorgden eveneens voor dte instandhouding van de familie, want 5 achterkleinkinde ren kan het bruidspaar de hunne noemen. Het paar, dat nog een prima ge zondheid geniet, heeft het overigens in de beginperiode niet gemakkelijk gehad, hoewel de bruidegom toch reeds het voor die tijd goede week loon van 9 gulden verdiende als let terzetter. Ook op maatschappelijk gebied is de heer Oudshoorn werkzaam ge weest. Zo is hij een der oprichters van de woningbouwveren. „Ons Be lang", waarvan hij 50 jaar lid is ge weest en bijna 10 jaar penningmees ter. Van die volkstuinveren. „Ons Be lang", die hij eveneens heeft helpen oprichten, was hij enkele jaren voor zitter. Voorts is hij erelid van „Nut en Vermaak". 5 Mei zal er in gebouw „Irene" 'n receptie worden gehouden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4