J? «- IN DE KRANTENTUIN Het knutselhoekje ZATERDAG 24 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGT*'\ 13 EEN VAKANTIE met spanning Oh, oh, wat een theetafel! Natuur lijk een grote theepot op een sierlijk lichtje. Maar dan verder: aardbeien met room, brood met gouden room boter van eigen boerderij, heerlijke gebalkjes, ook al van eigen maaksel en dan nog drie soorten cake. Ik hoef jullie natuurlijk niet te vertellen, dat de jongelui de tafel alle eer aan deden! Toen moeder Sinclair even met welbehagen naar de eetlust der jon gelui gekeken had, trok ze zich met haar dochtertje Bunty terug, om sa men verdere huiselijke plichten te gaan vervullen. „Jongens, laat het jullie maar goed smaken, wij hebben nog een en ander te doen. Vader blijft jullie intussen wel gezelschap houden". Voorlopig beperkte papa zich, on der het roken van een goede sigaar, voornamelijk tot toezien. Maar toen hij zag, dat bij de jongelui messen en vorken tot rust waren gekomen, nam hij als volgt het woord: „Beste jon gens. ik sta in leeftijd zo ver boven jullie, dat ik jullie zeker wel een voorstel mag doen, een advies mag geven en wel het volgende: willen jullie van je vakantie zoveel moge lijk profijt (voordeel) trekken, dan zou ik jullie aanraden daarbij een bepaald doel voor ogen te houden: niet alileen gezelligheid zoeken tij dens jullie vakantie op de Rode Hoe ve, maar ook trachten iets te doen, dat werkelijk de moeite waard is. „Ja, papa, maar nu spreekt u wel een beetje in raadselen. Wat bedoelt u eigenlijk met: iets te doen wat de moeite waard is?" „Ik heb niet de bedoeling jullie te binden aan een bepaald leidraad. Jullie zijn volkomen vrij de ideeën te volgen, die in je leven. Ik heb jullie alleen maar in overweging wil len geven, of men in z'n vakantie be halve prettige dingen, ook niet eens nuttige en mooie zou kunnen doen, die je aan 't eind van het verblijf op onze boerderij zelf tot tevredenheid en misschien zelfs wel tot een zekere trots kunnen stemmen. Wellicht wil len jullie over mijn woorden naden ken, maar de beslissing hoe en wat jullie doen willen is helemaal aan jullie zelf overgelaten hoor!" Met een vriendelijke hoofdknik en een milde glimlach stond vader Sin clair op en verwijderde zich over het grasperk. Inderdaad liet hij 5 knapen nadenkend over zijn woorden achter. „Iets dat de moeite waard is", her haalde Jerry nog eenmaal, „wat zou vader bedoelen?" Niemand antwoord de, maar op ieders gezicht stond de zelfde vraag te lezen: „Hoe kunnen wij aan dat voorstel beantwoorden?" Dat ze op deze grote boerderij van alles zouden kunnen doen en bij aller lei karweitjes de helpende hand uit steken, dat was hun volkomen duide lijk en vanzelfsprekend waren ze daartoe stuk voor stuk ook bereid. Maar zij begrepen best, dat mijnheer Sinclair daaraan zeker het allerlaatst gedacht had en daarom bleef voor lopig zijn suggestie (aansporing) nog als een vraagteken voor hun geest •taan. Enfin, voorlopig was er alvast een en ander te doen: koffers uitpakken, even een kaart of brief naar huis schrijven om hun goede aankomst te melden en dan boerderij met schu ren en stallen bezien. Om 7 uur, zo had mevrouw gezegd, zou in de grote huiskamer het souper opgediend wor den. daarna nog een gezellig samen zijn onder het genot van een kopje koffie of een ander drankje en dan bedtijd. Met het bezichtigen van de boer derij was nog al enige tijd gemoeid, want dat was voor de gasten heel in teressant omdaf ze als stadsjongens weinig of niet gelegenheid gekregen hadden om met het boerenleven en het boerenbedrijf kennis te maken. Honderd vragen werden gesteld en dioor Jerry of z'n vader beantwoord. Toen hun belangstelling voldoende bevredigd was. had Jimmy nog iets op z'n lever. „Weten jullie nog, dat ik verteld heb van mijn plan om een zeilwagen te bouwen?" „Zeilwagen", zei Jordan, „je bedoelt toch een wa gen op wielen? Ja. dat herinner ik me". „Nou, ik heb hem net vanmor gen afgekregen, maar daar hebben we het vanavond op de slaapkamer verder wel over, want ik denk, dat moeder ons onder de hand wel aan tafel verwacht". (Wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE Greetje Zwetsloot, Hoogmade. MIJN LEVENTJE Toen ik geboren werd woog ik 6'/i pond en toen was het half negen 's morgens. Toen ik 17 maanden was stond ik in de box onder de ringen en ik hing al aan de ringen. Ook kon ik al wat praten. Op de kleuter school tekende ik heel goed en ook heel graag en nog heb ik steeds een negen voor tekenen op mijn rapport. (Dan doe jij vast en zeker mee aan onze tekenpaaswedstrijd. Je weet wel op een briefkaart een flink paasei tekenen en dan kleuren net zo mooi als je maar wilt. Doe het dan vlug, nog deze week, anders loot je niet mee. Tante Jo). In de eerste klas zat ik bij juffrouw Larsen. In die klas werd ik vrien dinnetje met Cobie Salm en in de tweede klas met Adrie van Leyden. In de tweede klas had ik een heel Aardige meester, mijnheer Henne- man. Cobie en Adrie zyn nog steeds mijn vriendinnetjes hoor. In het der de lokaal was geen plaats meer en daarom moesten wij apart les heb ben met nog drie jongens. Nu zit ik in de vierde klas alweer met mijn vriendinnetjes en nog drie jongens in een afzonderlijk lokaal. Het hoofd van de school zegt dat wij op de opleiding voor de mulo mo gen. Nu verder hoef ik nu nog niet te schrijven want ik zit nog niet in de vijfde klas. Yvonne Kwakkenbos, Alphen. PASEN In het bos van de haasjes en ko nijntjes woonde een Paashaas, die elk jaar de paaseieren rond bracht Nu, dit jaar, kon hij dart niet doen, want hij had zijn pootje gebroken en nu ligt hij met zijn pootje in 't gips in bed. Hij is heel erg verdrietig om dat hij niemand weet die de eieren kan rondbrengen. Opeens wordt er zachtjes op zijn deur geklopt. „Binnen!" roept de Paashaas. En weet je wie daar aankwam? Het was Huppeltje, het jongste ko nijntje. „Dag Huppeltje", zei de Paashaas. „Dag Paashaas", zei Huppeltje. „En wat is er aan de hand?" vroeg de Paashaas. „U bent ziek en niemand kan de eieren rondbrengen", zei Huppeltje. „Ja, dat is zo". „Nu kom ik vragen of ik de eieren mag rondbrengen". „Goed", zei de Paashaas, „maar voorzichtig hoor". En zo ging Huppeltje met zijn vriendjes de eieren verven. Het wa ren er honderden, maar ze vonden het leuk werk. Er ging een week voorbij en Hup- pel'tje liet de paaseieren aan de Paas haas zien. „Nou, dat hebben jullie keurig ge daan", zei hij. Het liep tegen Pasen en Huppeltje bracht alle eieren weg, vooral naar zieke kinderen en oude mensen. Toen hij klaar was, ging hij weer naar de Paashaas en zei: „Paashaas, ik heb alle eieren weg gebracht". „Voortaan mag jij elk jaar de eie ren rondbrengen. Je hebt het keurig gedaan". Ria Jans, Leiden. Jammer dat je oplossing te laat binnenkwam Nu heb je niet meegeloot Alles was goed. Je doet toch zeker ook mee met de tekenwedstrijd? Vraag het ook eens aan je vriendinnetjes Dag Ria Erik van Dorp. Hier komt het derde deel van: DE AVONTUREN Ze gingen naar de spoorbrug. „We gaan met de kuip hè?" vroeg Erik. „Tuurlijk" zei Henk, „maar tuimel niet in de sloot hoor!" Daar gingen ze. „Toeke, toeke" deed Piet, een nieuw lid. Hij had geen bewijs van lidmaatschap, maar dat kwam pas als je liet zien. dat je geen bangerd was. Hij is trouwens pas 7 jaar, Fred is 8. Henk 10 en Erik 10. „Land in zicht!" gilde Fred en ze landden. „Zo. we zijn er!" zei Piet. Ze klommen de spoordijk op. „Kijk daar is nou de Klinkenber- gerput. die is heel diep, wel 5 me ter" zei Erik. „Ohoe, hoi, niks diep!" deed Henk, maar verder kwam hij niet, want daar kwam de spoorwegwachter aan. „Gaan jullie gauw weg, lummels", riep hij. Ze gingen naar de kuip terug. „Kom op, dan gaam we naar de vil la". De „villa" noemden de jongens het geheimzinnige huis dat eenzaam tus sen de bomen stond midden in de polder. (Wordt vervolgd) Peter Baas, Noorden. Je verhaaltje komt vandaag aan de beurt en nu ben ik reuze benieuwd naar je vervolg verhaal. HET ONGELUK Ik woon op een tuinderij, dus we ten jullie meteen al dat mijn vader een tuinder is. Op een dag was ik mijn vader aan het helpen met de tulpen. Ik was zo bezig toen vader me riep. Hij vroeg of ik naar de tim merman wilde gaan en ik ging op de fiets. Alles ging goed tot ik op de te rugweg bij Boxe kwam. De hond van Boxe, Nestro genaamd, kwam met grote sprangen de weg op. Ik week uit naar het midden van de weg om Nestro niet te raken. Juist kwam ach ter mij een auto aan, die ik niet ge zien had, want hij kwam achter een andere auto vandaan. Ik werd op de grond gesmeten. Gelukkig was het niet zo heel erg: een gebroken been. Ik was er dus nog goed afgekomen. De ziekenauto kwam en ik werd naar het ziekenhuis vervoerd. Ik ben Vh maand in het ziekenhuis geweest Het was erg gezellig op de zaal Na die l1/* maand kwam ik weer thuis en toen moest ik nog twee weken thuis blijven en toen weer naar school. Eliy v. d. Lans, Voorhout, heeft ook een verhaaltje gemaakt: DE INBREKER In een slordig, vies steegje woonde een man. Hij woonde er helemaal al leen, want vrouw en kinderen had hij niet. Op een donkere nacht sloop hij het steegje uit, de stad in- De straten waren verlicht en er waren nog maar enkele mensen op straat. Hij liep naar de westkant van de stad, daar wa&r slechts hier en daar een lantaarn brandde. De man liep regelrecht naar het huis van een rijke meneer. Hij wist daar geruisloos een ruit in te drukken en zo kwam hij naar binnen in het huis. Hij zocht de brandkast en had die al gauw gevonden. De brand kast was zó open, want de dief kende de geheimen van de sluiting. Hij greep een handvol bankbiljetten en sloot de kast. Op dezelfde manier ging hij weer naar buiten zoals hij binnen gekomen was. De rijke meneer had de diefstal op gegeven aan de politie en tevens een lijst gegeven met de nummers van de bankbiljetten. Alle postkantoren kre gen zo'n lijst met de nummers. Een paar dagen later ging de in breker een paar bankbiljetten inwis selen aan het postkantoor. De post ambtenaar bekeek de biljetten, ver geleek de nummers met die van de bj9t en jawel hoor, het klopte. De biljetten waren gestolen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en de dief werd gevangen genomen. Yolanda en Lydia Zandbergen, Zoe- terwoude. Zo meiskes, jullie doen voor het eerst met ons mee. Ik vind het knap dat jullie al gelijk saampjes een verhaaltje hebben gemaakt. Het komt dan vandaag al in de krant. Blijven julide trouw meedoen? Ook met de tekenwedstrijd? DE VISKOM We hebben thuis een viskom. Ik heb één visje en mijn zusje heeft er ook één. Mijn visje heet Stippeltje en dat van Lydia Stapeltje. Het zijn goudvisjes en hele lieve beestjes. Ze spelen en zwemmen de hele dag. Om de dag krijgen ze een beetje voer uit een busje. Bovenop de viskom zit een kalx>utertje met een hengeltje in zijn hand. Iedere zaterdag moet ik de vis jes verschonen. Soms vergeet ik het en dan doet mama het wel. Maar ei genlijk is het mijn werk. Ze eten ook graag van een klein groen takje, dat ik er in laat drijven. Ze mogen niet erg in het licht staan, anders wordt het water gauw vuil. Dit is een ver haaltje van onze eigen visjes. Hier zijn nog enig-: goede oplossin gen die te laat waren ingekomen: Ank Buters, Warmond; Gerard On derwater, Voorhout en Marian Bu ters, Warmond. PETER EN KLECKS De ddnosauris, zoals deze reuze- hagedds heet, is toch een lief diertje. Van pure levensvreugde sprong hij zo wonderlijk rond. Dat ziende kreeg Peter een prachtige invaL Kijk maar eens, hoe dapper hij is. Hy stapt op de Dinosa toe tot vlak voor hem en doet hem dan een voorstel! N.B. Dinosaurissen waren voor- KLEINE PAASHAZEN Vouw cfe halfcirkels tot tuitjes (punt zakjes) en plak ze dicht. Nu knip je We zijn nog in de Paastijd tot Be- uit gekleurde stof een rond lapje met loken Pasen. Dus a.s. zondag kun je een doorsnee van 6'/* cm (rondom de tafel best nog eens versieren met een kopje bijv.) en snij ook dit door paashazen Laten we dus maar aan midden en je hebt 2 sjaaltjes, die je de gang gaan. op de 2 tuitjes plakken kunt (2). Een Knip haasjes van bruin pakpapier klein stoffen lapje lijm (of plak) je en doe ze een sjaal en schortje aan op de buik als schortje. De bruine van kleine bonte stofrestjes In de pootjes lijm je zo van voren aan, dat pootjes op de buik steek je een paar de bloempjes ertussen kunnen ge- frisse lentebloemen en voor staart stoken worden. De kop breng je over gebruik je een katje (wilgekatje) op het bruin papier, kleur hem met Maar hoe gaat dat allemaal? waterverf, knip hem uit en lijm de Trek een cirkel om een schoteltje hals binnen in een tuitje vast. De van circa 10 cm middellijn (in door- plaaits, waar 't aan elkaar gevoegd snee), knip deze vervolgens midden- is maak je onzichtbaar door 'n strik, door en je hebt 2 hazen kleedjes. NIEUWS OVER POSTZEGELS Veel postzegels zijn net kleine boodschappers, dóe ons een boe) ver tellen over de landen, waarin ze ont staan zijn. Als men ze aardachtig be studeert, leert men veel over aard rijkskunde, bestuur, geschiedenis, we tenschap, kunst en natuurgebeuren der verschillende landen, waar ze vandaan komen. Voor een echte post zegelverzamelaar is dat alles interes sant. Op fig. b zien jullie een postzegel van de USA (Ver. Staten van Ameri ka), die ons de slag van Few Orleans van 150 jaren geleden herinnert. Dat zegt jullie natuurlijk niet veel,- maar in een geschiedkundig woordenboek kun je lezen, dat de Engelsen toen probeerden deze stad, gelegen in de staat Louisiana aan de Missisippi, te veroveren. De aangrenzende staten zonden troepen om de stad te ontzet ten, maar de meeste waren zeer slecht uitgerust. De Engelsen geraakten echter in een hinderlaag en werden ondanks hun aanmerkelijk grotere getalssterkte met aanzienlijke verlie zen teruggeslagen. Deze gebeurtenis was zeer tragisch (jammerlijk), want na afloop ervan bleek, dat reeds 14 dagen voor dóe vreselijke slachting de wede gesloten was. EEN TRUCJE Vraag iemand, of hij op een open gevouwen kramt twee personen kan zetten, zonder dat ze elkaar kunnen aanmaken. Natuurlijk vindthij dat onzinnig en onmogelijk. Maar als je - zoals fig. 3 laat zien, de helft van de krant onder een deur door schuift, dan zal die persoon toch moeten toe geven, dat het wel degelijk kan. SASSENHEIM Voetbalcompetitie van 36 elftallen Vader en tien zonen in een elftal Volgende week vrijdag 30 april worden er op het Gem. Sportpark de traditionele voetbalwedstrijden ge speeld tussen verenigingen en be drijven. Deze worden georganiseerd door de oranjevereniging m.m.v. de voetbalverenigingen Teylingen en Ter Leede. Er wordt gespeeld in 12 poule's van 3 elftallen, telkens 2x10 I>e vogeltjes op 't plaatje zitten in opperste verbazing door 't raam te kijken naar 't vreemde vogelnestje dat daarbinnen op dtie tafel staat! minuten. De 12 ploegen die in de eindronde komen, spelen op 5 mei in 3 poules van 4 elftallen. De wedstrijden beginnen om 1 uur. Onder de 36 elftallen is er één die bestaat uit het „voetbalgezin" P. v. Nobelen met 10 zonen. De oudste speler (59) is een oud-Teylingen-spe- ler, de jongste Paul (13) speelt bij de Cl-junioren. Hij is nu de aanvoer der van het „gezinselftal". Om 1.25 uur zullen zij aantreden op het ter rein aan de nieuwe wegkant; de te genstander is „Duryco". De opstelling is als volgt: doel Nico v. Nobelen, r.-back Hans v Nobelen, stopperspil Frans v. No belen, l.-back Jos v. Nobelen, r.-half Piet v. Nobelen, l.-half Gerard v. No belen, r.-buiten Jan v. Nobelen, r.- binnen Paul v. Nobelen, midvoor va der Piet v. Nobelen, l.-buiten Alex v. Nobelen en l.-binnen André v. No belen. Om 1.50 uur Zonneveld-v. Nobelen, zelfde terrein. KATWIJK MISBRUIKTE GASTVRIJHEID De officier van Justitie vond het toch wel brutaal van de twee bui tenlanders die terecht moesten staan wegens mishandeling, dat zij de gast vrijheid misbruikten om Nederlan ders te mishandelen. Dat was dan gebeurd op het strand in Katwijk, waarop 27 augustus enkele inwoners van Katwijk een strandcabine had den gehuurd. Het tweetal had hun kleding vlak voor die cabine gelegd en weigerden die weg te halen, on danks daartoe gedaan verzoek. Toen een huurder aanstalten maak te de kleding te verwijderen, kreeg hij enkele stompen te incasseren en een meisje ontving een klap in haar gezicht. Volgens bewering van de betrokken verdachte, was dit niet de bedoeling geweest, doch bij 't arm gezwaai, had hij het meisje per on geluk geraakt. De officier eiste tegen beide ver dachten ieder f 50 boete, doch de rechter vond geen opzet tot mishan delen van het meisje aanwezig en sprak die verdachte vrij, terwijl de ander die nu in Canada verblijft tot f 50 boete werd veroordeeld. wereldlijke reuzehagedissendóe moe ten geleefd hebben voor de geschie denis der mensheid. Men heeft even wel hun bestaan kunnen vaststellen uit resten van hun lichamen, die aard- onderzoekers gevonden hebben. Mei behulp van deze resten en een hele boel verbeelding hebben ze zulke beesten weer trachten te reconstru eren (uit te beelden). LEIDEN HERINDELING TAKEN B. EN W. B. en w. hebben in een schrijven aan de Leidse raad te kennen gege ven, dat zij de taakverdeling, zoals die tot nu toe bestond onder de le den van het College van Burgemees ter en Wethouders hebben gewijzigd. Burgemeester Van der Willigen zal zich belasten met de zaken, die de politie, brandweer, Bescherming Bevolking, militaire zaken, burger lijke stand, bevolking, het Oud-Ar chief, het Stedelijk Museum „De La kenhal", de gemeentelijke voorlich ting, de civiele verdediging en de Leidsche Duinwater Maatschappij betreffen. De laatste twee punten zijn „nieuw". Wethouder Menken is belast met de behandeling van de zaken betref fende de Sociale Zaken (waaronder mede de gemeentelijke sociale werk voorziening), de Gemeentelijke Werkplaats, de Algemene Personeels zaken, de Volksgezondheid (waaron der Geneeskundige Dienst en Bad huizen) en de Middenstandsbelangen (waaronder winkelsluiting). Wethouder Van Hoek is belast met de behandeling van de zaken betref fende het Openbaar Slachthuis, de Inrichtingen „Endegeest" c.a., de Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst, de Markt- en Havendienst, de Verdeling van Woonruimte, de Woningstichting en het Verkeer. Wethouder Piena is belast met de behandeling van de zaken betreffen de de Gemeentewerken, het Bouw en Woningtoezicht, de Volkshuisves ting, de Stadsontwikkeling, de We deropbouw, het Grondbedrijf en Sa- neringsbedrijf en de Industriebelan- gen. Wethouder Sannes is belast met de behandeling van de zaken betref fende het Onderwijs, de Culturele Zaken, de Sportbelangen (waaron der zweminrichtingen), de Jeugdza ken en het Vreemdelingenverkeer. Wethouder Harmsen is belast met de behandeling van de zaken betref fende de Financiën, de Verzekerin gen, de Belastingen, de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, de Dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen en de Accountan sdienst (waaronder organisatie en efficien cy). voo^rwnTFN BURGERAVOND Donderdagavond vond in het Cul tureel Centrum een biieenkomst Dlaats van nieuwe ingezetenen van Voorschoten, die zich in de periode van 5 aug. 1964 tot en met 5 decem ber 1964 te Voorschoten gevestigd hadden. Burgemeester L. de Kool heette de nieuwkomers hartelijk wel kom en gaf een overzicht van het gemeentelijk bestuursbeleid. Spreker hoopte, dat de nieuwe bewoners van Voorschoten zich in deze gemeente „thuis" zouden voelen, dat zij spoedig zouden acclimatiseren en dat zij ac tief zouden deelnemen aan het Voor- schotense gemeenschapsleven. Wethouder G Schrama die wel aanwezig was. doch net hersteld van een bronchitis, liet zijn spreekbeurt waarnemen door de burgemeester, die nu ook een overzicht gaf van de in Voorschoten aanwezige scholen en welke culturele zaken er zo al in Voorschoten plaats vinden. Na de rede van de burgemeester trad het jongenskoor „De Zangertjes van St. Laurentius" en het mannenkoor van de Laurentiuskerk op. O.l.v. dirigent W. C. J. Schrama zong dit koor en kele liedferen. Wethouder Dekker besprak uitvoe rig de uitbreidingsplannen van de gemeente. Hij besprak ook de groen voorziening, de nieuw aan te leggen „forensenweg" tussen Leiden en Den Haag en het aardgas. Voorschoten telt nu 17.800 inwoners. Nog geheel in Paasstemming zong nu het jongens- en mannenkoor van de Laurentiuskerk, met aan het har monium de heer A. Mens. Het op treden van het koor werd met ap plaus beloond. Burgemeester L. de Kool dankte in de dirigent het koor voor zijn optreden. De zangers kre gen een rokertje en de jongens van het anti-rook comité een plak choco lade. Hierna volgde pauze en kennis making met het gemeentebestuur. Afgevaardigden van wel 40 grote plaatselijke verenigingen, organisa ties en instellingen waren bereid de nieuwe ingezetenen in te lichten over hun vereniging, instelling of organi satie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13