3)e£cidóe(Boii/mwX Offensief van Vietcong in Zuid-Vietnam verwacht Streven naar „eigen grondgebied" op Sow jet-raketten Grieken willen Turken met gelijke munt betalen Bedreiging van patriarchaat van Constantinopel 'G5L.RS- CALEX Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACOT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 APRIL 1965 56e JAARGANG Mond-op-bek in Waarland zie pag. 2 Telet 2.09.35 Bed. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging J 38.39 itussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w.. f 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Eén Amerikaanse marinier werd ge wond. Indonesië presenteerde vrijwilligers Noord-Vietnam een „Skyraider" - jachtbommenwerper van het Ame rikaanse vliegdekschip Midway neer gestort. Over het lot van de piloot is niets bekend. Bij twee vluchten, telkens uitgevoerd door twee „Sky- raiders", waren op Noordvietnamese verkeerswegen twee vrachtwagens De Vietcong zou op het ogenblik voorbereidingen treffen voor een "Ij en*h^^had^001^Vvernie" grootscheeps offensief in Zuid-Vietnam. In dit verband menen des kundige waarnemers Amerikaanse zowel als Zuidvietnamese Enkele kilometers ten westen van dat de komende twee maanden weieens beslissend kunnen zijn voor de belangrijke Amerikaanse lucht- de verdere ontwikkeling van het vraagstuk-Vietnam. Het doel van machtbasis te Da Nang had vandaag het offensief zou tweeledig zijn. Aan een kant zouden de commu- een treffen plaats tussen Vietcong- nisten snel belangrijke militaire successen willen behalen om zo de rebellen en een patrouille van on publieke opinie in de wereld te beïnvloeden, aan de andere kant geveer vijfendertig Amerikaanse ma- zouden zij zich met alle mogelijke middelen meester willen maken riniers en Zuidvietnamese militairen, van een gebied waar de rebellenvlag „ongestraft" zou kunnen wap peren en waar het nationale bevrijdingsfront een voorlopige rege ring zou kunnen vestigen om de V.S. te dwingen de rebellenorgani- satie als een gesprekspartner te aanvaarden voor mogelijke onder handelingen. In Amerikaanse en Zuidvietnamese kringen te Saigon verwacht men, dat dit offensief, dat gelijktijdig militair en politiek Gisteravond zlJn m Djakarta twee zou kunnen zijn. zo tegen midden-mei het begin van het regen- bataijons Indonesische mannelijke en seizoen zal losbranden. vrouwelijke vrijwilligers, die naar gezegd wordt klaar staan om in Viet- I/C nntiirAAf./! amti-vldegitui'graiketten, die in Noord- nam de strijd aan te binden met de Tü Ilcliljcn dlllWUUIU Vietnam mochten worden geïnstal- Amerikaanse „imperialisten", symbo. leerd. - lisch overgedragen aan de Noord vietnamese premier, Pham Van Dong, Naar een woordvoerder van de die in Indonesië is ter gelegenheid Amerikaanse zevende vloot meedeel- van de viering van de tiende ver- De Amerikaanse minister van de- de is gisteravond tijdens een „gewa- jaardag van de Bandoeng-Gonferen- fensie, McNamara, heeft gisteren tij- pende verkenningsvlucht" boven tie. dens een persconferentie in Washing- ton medegedeeld, dat de Amerikaanse regering de militaire hulp aan Zuid- Vietnam met meer dan honderd miL- joen dollar zal vergroten, voor de financiering der uitbreiding van de sterkte der Zuidvietnamese strijd krachten met 100.000 tot 160.000 man. Deze uitbreiding zal in de komende maanden haar beslag krijgen. Door deze maatregel zal de jaar lijkse hulp van de Verenigde Staten aan Zuid-Vietnam van 207 miljoen dollar worden opgevoerd tot onge veer 330 miljoen. Vietcong moreel geschokt De minister zei verder, dat het mo reel der Vietcong-opstandelingen door de bombardementen en de grotere Amerikaanse steun in de lucht aan Zuid-Vietnam is geschokt, terwijl het aantal gevangenen in de afge lopen week een record bereikte. Voorts verklaarde minister McNa mara, dat de Verenigde Staten over de middelen beschikken om af te rekenen met eventuele Russische Ku Klax Klan-tovenaar wil Britse afdeling Robert Shelton, de leider en „kei zerlijke tovenaar" der Amerikaanse Ku Klux Klan-beweging (anti-neger, anti-joods en anti-katholiek, met de nadruk op het eerste), heeft gisteren in een gesprek in een Britse televi sie-uitzending de mogelijkheid ge opperd van het stichten van een Klan-afdeling in Groot-Brittannië. „Wij hebben uit alle delen van het Verenigd Koninkrijk brieven ontvan gen, waarin instemming met ons streven werd betuigd. Dit heeft ge maakt, dat wij thans overwegen om, mogelijk reeds op zeer korte termijn, over te gaan tot het stichten van een Britse afdeling van de Ku Klux Klan", aldus Klan-leider Shelton. FBl-agent onder moordende Klanners? Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het Ook in BRILLANT ALTIJD VOORDELIG De Griekse regering heeft zich gis teren naar aanleiding van de Turkse dreigementen inzake eventuele op zegging van het verdrag van Lau sanne en uitwijzing van het oecume nisch patriarchaat uit Istanbul bera den over tegenmaatregelen. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Starvros Costopoulos, ontving voorts achtereenvolgens de Ameri kaanse zaakgelastigde, de Britse am bassadeur en de Turkse ambassa deur. Volgens gezaghebbende Griekse kringen zou een eenzijdige opzegging door Turkije van het verdrag van Lausanne van 24 juli 1923, waarbij o.a. de positie van de Griekse bur gers in Turkije werd geregeld, op grote moeilijkheden stuiten. Een der gelijke stap zou, zo wordt gezegd, ze ker tot felle protesten leiden van de zijde van de ondertekenaars waar onder Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Japan. Wat het dreigement betreft om het oecumenisch patriarchaat van Istan bul (Constantinopel) uit te wijzen vertrouwt de Griekse regering erop, zo wordt gezegd, dat de internatio nale publieke opinie, vooral die in de christelijke landen, zich met kracht zal verzetten tegen verwijdering van het hoofd van de Orthodoxe Kerk van zijn eeuwenoude zetel. In de Cyprische hoofdstad Nicosia heerst als gevolg van het afslu?' ri- van de Turks-Cyprische wijk op last van de Grieks-Cyprische regering weer een even grote spanning als in de ergste crisisdagen van de laatste jaren. Een oplossing van het vraag- stuk-Cyprus door onderhandelingen lijkt verder af dan ooit. Het besluit weer een blokkade in te stellen werd genomen nadat zich op de grens van de twee stadsdelen een schietpartij had voorgedaan. De dertigduizend Turkse Cyprioten die in de wijk wo nen mogen dit stadsdeel niet verla ten. Russische raketten op Cyprus aangekomen? „Enkele honderden luchtdoelraket ten van Russisch fabrikaat zijn enkele dagen geleden uit Egypte naar Cy prus overgebracht", zo meldt van daag met vette koppen het Grieks- Cyprische dagblad Mahi, de krant met de grootste oplage op het eiland. Volgens het blad zijn de raketten per schip aangevoerd en in de haven van Limasol gelost. Zes vliegtuigen van de Amerikaanse zesde vloot had den „pro vocatie vlucht en" boven het schip gemaakt. Volgens het Turks-Cyprische blad Bozkurt waren op 13 april in Lima sol uit het Griekse schip Eleni enor me kisten gelost die luchtdoelraket ten bevatten. Volgens de New York Times zou een van de vier leden van de Ku Klux Klan. die werden gearresteerd in verband met de moord op mevr. Viola Liuzzo tijdens de mars voor de rassengelijkheid van Selma naar Montgomery, een geheime agent van de federale recherche zijn geweest. De betrokkene, de 34-jarige Gary Rowe, zou volgens het blad sinds 1959 door het FBI worden betaald voor het verstrekken van inlichtingen over de activiteiten van de Ku Klux Klan. Hoewel de rol van Rowe bij de moord nog niet geheel vaststaat, meent de New York Times te weten, dat hij in de auto zat van waaruit het dodelijk schot op mevrouw Liuz zo werd gelost. Hij zou echter de andere inzittenden er niet van heb ben kunnen weerhouden op haar te schieten. Gematigd Zuidslavisch standpunt in kwestie-Vietnam Op Huis ten Bosch in Den Haag hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard woensdagavond de president van Tanzania, dr. Julius Nyerere, een galadiner aangeboden, waaraan ook prinses Beatrix aan zat. In de blauwe zaal van Huis ten Bosch werd deze foto gemaakt. V.l.n.r. koningin Juliana, president Nyerere, H.K.H. prinses Beatrix en prins Bernhard. De Britse minister van buitenlandse zaken Stewart heeft gisteren op een persconferentie in Belgrado, die hij hield na zijn besprekingen met zijn Zuidslavische ambtgenoot Popovic, verklaard, dat Zuid-Slavië het met Engeland eens is, dat het niet nood zakelijk is, dat de Verenigde Staten zich, vóór de aanvang van eventuele vredesonderhandelingen uit Vietnam terugtrekken. Deze Zuidslavische mening wijkt af van die van de Sowjet-Unie, de Chinese volksrepubliek en Noord- Vietnam, die een dergelijke terug trekking vooraf wel noodzakelijk achten. Minister Stewart zei verder, dat Engeland en Zuid Slavië menen, dat het mogelijk is overeenstemming over Vietnam te bereiken. Zij meenden niet, dat een loutere en onver wijlde terugtrekking der Amerikaan se strijdkrachten uit Zuid-Vietnam zonder meer tot een dergelijke over eenstemming zou leiden. Stewart noemde de terugtrekkingseis „niet gerechtvaardigd en onredelijk". De minister zei wel, dat hij be grepen had, dat Zuid-Slavië meent, dat de Verenigde Staten hun aan vallen op Noord-Vietnam moeten staken, voordat een overleg ter op lossing van het Vietnamese vraag stuk kan beginnen. FRANSE MINISTERS MINDER NAAR INTERNATIONALE CONFERENTIES Met het oog1 op de in aantal steeds veelvuldiger wordende conferenties van internationale, organisaties op ministerieel niveau, heeft het Franse kabinet gisteren besloten de deel name daaraan door Franse ministers in de toekomst te beperken. Na afloop van de kabinetsverga dering deelde de minister van voor lichting, Peyrefitte, mede, dat het ka binet zich in het bijzonder heeft be zig gehouden met de veelvuldige ministersconferenties van de EEG. Hiervoor zijn thans bepaalde regels vastgesteld. Het secretariaat van de interministeriële commissie voor de Europese economische samenwerking zal voortaan voor elke ministerscon ferentie van de EEG de aan te wijzen Franse vertegenwoordigers daarbij en de hun te verstrekken instructies ter goedkeuring aan de premier en president De Gaulle voorleggen. Minister Peyrefitte lichtte nog toe, dat door de talrijke ministersconfe renties er voor de ministers nauwe lijks tijd voor andere zaken over blijft. Dezer dagen besloot de regering reeds, dat Frankrijk op de komende conferentie van de Zuidoost-Aziati sche verdragsorganisatie niet door een minister, doch slechts door een waar nemer vertegenwoordigd zal zijn. Doden bij verkiezingen Newyorkse expositie probeert het nog eens De wereldtentoonstelling in New York is gisteren weer geopend. In 1964 bezochten 27 miljoen mensen de tentoonstelling. Dit aantal wordt teleurstellend geacht. Er werd een verlies geleden van 17Vi miljoen dol lar. De bedrijfskosten zijn dan ook drastisch besnoeid en de toegangsprijs is voor volwassenen van 2 op 2v- dol lar gebracht. Er zijn 168 paviljoens op de tentoonstelling, waarin voor 500 miljoen dollar is geïnvesteerd en waar 30.000 mensen werken. -Fcs n n Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3 33.55 Advertentie) in Noordoost-Soedan Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WESTBERLIJNSE SENAAT WIL OOSTDUITSER NIET UITLEVEREN De Westberlijnse senaat de re gering van West-Berlin heeft ge weigerd de man aan Oost-Duitsland uit te leveren, die op Goede Vrijdag in Oost-Berlijn het persoonsbewijs en het pasje van een Westberlijner ,.in beslag had genomen" en daar in Noordoost-Soedan, in het ge- biëd langs de Rode Zee, zijn gisteren veertien mensen om het leven ge komen bij gevechten tussen aanhan gers van de „algemene volksdemo craten" en de politie. De demonstran ten poogden hun dreigement waar te maken, dat zij met geweld de par lementsverkiezingen in Noord-Soe- dan zouden verhinderen. De „algemene volksdemocraten" boycotten de verkiezingen die giste ren in de vijf noordelijke provincies zijn begonnen. De stemlokalen ston den onder strenge bewaking van po litiemannen en militairen, in 't bij zonder in het noorden en in het ge bied langs de Rode Zee waar de „al gemene volksdemocraten" de meeste aanhangers hebben. DUUR FEESTJE IN DJAKARTA Naar van gezaghebbende zijde in Meer bewolking In het zeegebied tussen Groenland en IJsland is een aktieve depressie aangekomen. Een andere oceaansto ring even ten westen van Ierland trekt in de richting van de Golf van Biscaje. Geen van deze storingen is echter van betekenis voor het weer in Nederland. Dit is wel het geval met een omvangrijk lagedrukgebied, dat nog steeds grote delen van Euro pa bedekt. Dit lagedrukgebied gaat namelijk vergezeld van een regen- gebied, dat via Duitsland enDene marken in de richting van ons land beweegt. Het ziet er daarom naar pit, dat er morgen meer bewolking zal zijn dan vandaag, terwijl er plaat selijk enige regen kan vallen. De temperaturen worden weer iets la ger. ZON- EN MAANSTANDEN 23 April: zon op 5.27, onder 19.51; maan op 2.47, onder 10.17. Laatste kwartier 22.07. 23 April: v.m. In de St.-Willibrorduskerk in Hilversum is woensdagochtend het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen Anneke Beekman en de heer M. M. A. Fournier. Hier een beeld tijdens de plechtigheid. mee naar West-Berlijn was gegaan. Djakarta is vernomen heeft Indöne- HOOgWClterStaJldetl De Oostberlijnse autoriteiten hadden sië voor de herdenking van het feit, om zijn uitlevering verzocht. Een dat tien jaar geleden in Bandoeng de woordvoerder van de Westberlijnse eerste Afrikaans-Aziatische confe- politie verklaarde, dat er geen reden rentie werd gehouden, circa 12 mil- bestond tot arrestatie van de Oost- joen pond (ongeveer 120 miljoen gul- Duitser. den) besteed. De viering begon in het De Westberlijner wordt echter nog afgelopen weekeinde en zal tot het steeds in Oost-Berlün vastgehouden, eind van deze week duren. KORRELTJE Niemand kan zich zo aangenaam voordoen als een ongenode gast

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1