S)e ftzidóeSouAa/nt Paasdrukte reeds begonnen Duitsers stromen Nederland binnen qoeöe vrijöaq Vietcong-agent terechtgesteld OeThant dreigt met heengaan "^^autoverhuur Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.0 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 APRIL 1965 56e JAARGANG No. 16.502 VN ook in Vietnam machteloos Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Overal aan de grenzen, speciaal aan de oostgrens, was gisteravond reeds een toenemende activiteit van paas- toeristen waar te nemen. Zeer veel Duitsers waren om een uur of zeven de grenzen reeds gepasseerd. Men begaf zich voornamelijk naar het westen van het land, waar in de meeste hotels en pensions echter de bedden reeds vooruit geboekt waren. Voor individuele reizigers is er in het westen van het land nog wel enige plaats, maar voor groepen is dit niet meer mogelijk. Niet alleen Duitsers, doch ook veel Fransen en Britten trokken gisteren en vandaag Nederland binnen. Voor al het overheersen van Fransen bij de bollenvelden en de Keukenhof was opmerkelijk, omdat meestal minstens de helft van de buiten landse bezoekers uit Duitsland komt. Veel toeristen bezoeken Nederland ook met autobussen, die donderdag avond reeds bij tientallen langs de Nederlandse wegen snorden. Toch was van enige stagnering op de Nederlandse autowegen geen sprake. Verwacht wordt, dat in de loop van vrijdag nog een zeer groot aantal buitenlandse toeristen naar Nederland zal komen en dat tijdens de paasdagen ook veel zgn. „dagbe- zoek" binnen zal komen. Een wankelende man gezicht van bloed en tranen overtogen die hijgende een kruisboom droeg langs joelend volk dat zonder mededogen hem gadesloeg. De weg was lang wij joelden en wij scholden de kelen hees naar hem voor wien wij kort geleên hosannah riepen. De weg was lang het kruis zo zwaar maar elke stap kwam nader tot het doel top van de berg vanwaar men overzag Jerusalem. Daar lag de plaats het schedelveld waar Adam wachten zou zijn bloed en wachten zou de jongste dag. Daarheen is de man gestegen nadat hij driemaal onder t juk was neergezegen plat op de grond het maaksel van zijn handen. Maar toen de kruisweg was volbracht en hij gestorven bleef hij ons met gespreide armen en open hart verwachten. WILLEM VAN HORSTEND AAL Autosnelweg eerder open? De VVV Arnhem kreeg gisteren zoals te verwachten was de eerste stpot op te vangen. Alle hotelbed den in Arnhem en de verre omge ving waren bezet, zodat een beroep op de burgerij gedaan moest worden om bedden beschikbaar te stellen. Het stuk van de Autobahn tussen Emmerik en Hamink, dat nog de ontbrekende schakel vormt tussen de Nederlandse snelwegen en het Duitse Autobahnnet zou officieel pas op 27 april geopend worden, maar op aan drang van de Arnhemse WV zal waarschijnlijk zaterdag al gebruik worden gemaakt van dit nieuwe ge deelte van de autosnelweg. Noordwijk en Katwijk vol Alhoewel men voor de Paasdagen is volgeboekt viel de drukte in Noord- wijk mee. Van de bezoekers bestaat 80 pet uit Duitsers, zoals te verwach ten was, maar er zijn ook veel Engel sen en Spanjaarden. In Katwijk zijn er de laatste dagen veel Zweden ge komen, maar de plaatselijke taal is ook daar overwegend Duits. In Amsterdam heeft men vele buitenlanders door moeten sturen naar Alkmaar, Egmond, Bergen, Haarlem of het Gooi voor zover dit nog mogelijk was, want ook daar waren de meeste hotels al bezet. Hanoi protesteerde tegen nachtaanval Schiphol Op Schiphol was het vooral een gaan van Nederlanders naar war mere streken. De vliegtuigen naar Spanje, Zuid-Frankrijk en Italië wa ren tot de laatste plaats bezet en er vertrokken ook vele chartervlieg tuigen voor mensen, die graag een plaatsje in de zon wilden hebben. De spoorwegen hebben de eerste paasdrukte al achter de rug. Wor den er op een normale donderdag zo'n half miljoen reizigers vervoerd, gisteren waren het er om en nabij de 700.000. De drukte spitste zich toe in de tijd tussen half vier en half negen. Ook aan het grensoverschrij dend verkeer was duidelijk te mer ken, dat Pasen voor de deur staat. Nog geen montagefoto moordenaar van Corrie Hofman De politie te Eindhoven heeft ver klaard dat het nog niet gelukt is een montage-foto te maken, waarin de gegevens zijn verwerkt, die men tot dusver heeft van de man die de zes jarige Corrie Hofman heeft meege lokt en naar men aanneemt ook heeft vermoord. Er zijn wel pogingen on dernomen, maar tot dusver waren geregeld wijzigingen nodig. Een belangrijk gegeven bij de montage is de foto van een man, van wie vast staat, dat hij de moorde naar niet is, maar die toch veel op de gezochte lijkt. Getuigen verkla ren dat het de man niet is, maar dat hij er toch heel veel op lijkt. De foto is afkomstig uit het archief van de politie. Gistermorgen heeft een reconstruc tie plaats gehad op de plaats waar Corrie Hofman is meegelokt. De drie vriendjes van Corrie en enige per sonen, die de verdachte mogelijk heb ben gezien, zijn bij deze reconstruc tie geweest. Verder heeft de politie een oproep doen uitgaan naar de persoon, die op 6 april of kort daarvoor op een vuilnisstortplaats, dicht bij de pjaats waar Corrie Hofman werd ontvoerd, een bruine kartonnen doos heeft weggegooid, waarop met potlood stond geschreven „kleding van moe der". De vriendjes van Corrie Hof man zouden in deze doos hebben ge- „Kruisdraging". Noord-Nederlandse houtsculptuur (1470-1480) uit desnuffeld, nadat Corrie met de onbe- coilectie van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. kende fietser is meegegaan. In Da Nang is gisteren de Viet- congagent Le Daoe terechtgesteld die onlangs werd aangehouden toen hij in een draagbaar radiotoestel explo sieven vervoerde. Hij bekende lid van de communistische Vietcong te zijn en opdracht te hebben een door Amerikanen bewoond hotel in Da Nang op te blazen. De executie werd door een vuur peloton Zuidvietnamese militairen Arrestatie in Indonesië was misverstand De arrestatie van een filmploeg in Djakarta is gebleken een misver stand te zijn. De opvarenden van het jacht mochten reeds enkele uren na aankomst in de haven van Dja karta aan land gaan. Van de Franse kapitein van het jacht, dat de naam „Europa" draagt, vernamen wij, dat hij en vier andere opvarenden de reis met steun van prinses Gracia van Monaco maken. Hoewel zij een contract met de Unesco hadden was er volgens de kapitein geen sprake van een Unesco-delegatie. STRIJD TEGEN DE KOERDEN WEER BEGONNEN? In het noorden van Irak gelegen troepen zijn een nieuw offensief te gen de Koerden begonnen, zo meldt een Libanees blad in een bericht uit Cairo. Het blad, dat Egyptische krin gen aanhaalt, schrijft, dat het offen sief op 2 april werd ingezet na een verklaring van de Koerdenleider Moella Moestafa al-Barzani. In de verklaring werd gezegd, dat hij een onafhankelijke Koerdenstaat zou uit roepen als zijn eisen voor zelfbestuur voor de Koerden niet werden inge willigd. uitgevoerd in het stadion van Da Nang, dat op dat moment voor pu bliek was gesloten. De terechtstel ling mocht door persvertegenwoordi gers worden bijgewoond. Het Noordvietnamese persbureau heeft gisteren gemeld, dat Noord- Vietnam bij de internationale con trolecommissie heeft geprotesteerd tegen de nachtelijke luchtaanval van woensdag, uitgevoerd door Ameri kaanse en Zuidvietnamese gevechts bommenwerpers. De Amerikanen waren daartoe overgegaan, zo werd gezegd, omdat ze bij de luchtaanval len overdag „rake klappen" hadden gekregen. Het Noordvietnamese re geringsblad Nhan Dan schreef, dat de nachtelijke aanvallen „geen ander doel hebben dan een slachting onder de burgerbevolking aan te richten" Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben gisteravond vier Noordvietna mese schepen tot zinken gebracht. De boten kwamen van het eiland Hon Cop en voeren naar het zui den. Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben gisteren voor de tweede keer in successie Noord-Viétnam bij avond aangevallen. Alle toestellen keerden op hun bases terug, aldus het Zuid vietnamese persbureau. Negers in Rusland het slechtste lot Oud-vice-president Richard Nixon van de Verenigde Staten, die zojuist is teruggekeerd in de V.S. van een bezoek aan de Sow jet-Unie, heeft gis teravond gezegd, dat het lot van de negers in de Sowj et-Unie erger is dan waar ook in het zuiden van de V.S., zelfs erger dan waar ook ter wereld. Daarom verlieten zoveel Afrikaanse studenten de Sowj et- Unie. Nenni kreeg horloge van Paus Johannes Vlogens het Italiaanse socialistische blad „Avanti" heeft de socialistische leider Nenni van de paus het horloge ten geschenke gekregen, dat toebe hoorde aan paus Johannes. Nenni heeft onlangs een gesprek met paus Paulus gehad. Als niemand iets doet aan kwestie-Vietnam Oe Thant heeft gisteren gezegd, dat hij zal blijven werken voor een vreedzame oplossing van de Vietna mese kwestie. Wanneer echter blijkt, dat hij niet langer van nut is zal hij niet aarzelen de Veiligheidsraad te verzoeken aan de algemene verga dering aan te bevelen iemand anders in zijn plaats te benoemen, zei hij. VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN (Advertentie) De secretaris-generaal zei te ho pen, dat de belanghebbenden zo spoe dig mogelijk gaan onderhandelen. De deur staat nog half open, zowel door de rede van president Johnson als door de verklaring van de Noord vietnamese minister. Hopelijk zullen de 17 niet-gebonden landen het zoe ken naar een vreedzame oplossing van het conflict blijven voortzetten. Een bezoek aan Peking en Hanoi ligt niet in zijn voornemen. Hij heeft nooit verzocht daar te worden ont vangen. Oe Thant is de derde secretaris generaal van de VN en tevens de derde die dreigt met aftreden. Al leen de eerste, Trygve Lie, deed dit werkelijk toen hij de boycot tegen zijn persoon door de Sowjet-Unie niet langer kon verdragen. De S.U. deed dit naar aanleiding van de rol van de VN in de Koreaanse oorlog. Dag Hammarskjoeld stelde in ok tober 1956, tijdens de Suez-crisis, een ultimatum. Hij zou aftreden wan neer twee permanente leden van de Veiligheidsraad, Groot-Brittannië en Frankrijk, de expeditie tegen Suez niet staakten. Deze expeditie was volgens hem een schending van het VN-handvest. Op de foto: Een beeld van de druk te bij de grenspost Zevenaar. Wil Fidel Castro kunstwerken verkopen? „Revolutionaire eenheid", een te gen Fidel Castro gerichte beweging die in Miami gevestigd is, heeft mee gedeeld, dat de Cubaanse regering in Milaan een aantal kunstwerken wil verkopen, die aan Cubaanse ballin gen behoren en door Castro en de zijnen in beslag zijn genomen. De kunstwerken, waarvan de waar de op twee miljoen dollar wordt ge schat, zouden nu onderweg zijn naar Milaan. De Cubaanse regering had ze eerst in Zürich willen verkopen, maar dit hadden advocaten van de ballingen weten te beletten. De ver tegenwoordigers van „Revolutionaire Eenheid" zullen nu ook in Italië ge rechtelijke stappen doen om de ver koop daar te voorkomen. /^-"uitsluitend nieuwe wagens per dagper week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594 Paasshow Meubelen Geopend PAASZATERDAG 1018 UUR 2e PAASDAG 10—17 UUR Fa. P. den Haan Zn Langeraarseweg 196 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WISSELVALLIG Na de overvloedige regenval van donderdag doet zich thans een lichte verbetering van het weer voor Het regengebied strekte zich vanmorgen van Denemarken over Duitsland tot Zwitserland uit. Achter deze sto ring voerden noordwestelijke winden koudere lucht ons land binnen. In deze lucht bevond zich boven Schot land een rug van hogedruk, die in de komende nacht en ochtend ver gezeld van opklaringen ons land zal passeren. De rug van hogedruk wordt ge volgd door een oceaanstoring die zich ten zuiden van Groenland bevond. Vanwege de krachtige luchtstroming op de oceaan, moet verwacht worden, dat deze storing zaterdag Schotland zal bereiken In verband hiermede wordt morgen in de loop van de dag een toenemende bewolking verwacht, waarna later weer enige regen mo gelijk is. Het weer behoudt dus een wisselvallig karakter. ZON- EN MAANSTANDEN 17 April: zon op 5.40, onder 19.41; maan op 21.39, onder 6.34. Hoogwaterstanden 17 April: v.m. 5.57; n.m. 18.32. KORRELTJE Voor een dubbeltje weldaad ver wacht menigeen een gulden dank baarheid. (Jean de Boisson)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1