Noord-Vietnam verwerpt JOHNSONS voorstellen HANOI ONTWIERP EIGEN REGELING Peking weigert bemiddeling door Walker en Oe Tliant Aanbod van Johnson nooit zal overgeven. „dagdroom van een gek" Denkende wezens op andere planeet zenden signalen uit AANTAL SLACHTOFFERS IN DE VER. STATEN NEEMT NOG TOE WERVELSTORMEN LEKEN OP SINISTERE ZWARTE MONSTERS Winkelcentrum geplunderd Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.01 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 APRIL 1965 56e JAARGANG Zoeken Russen bondgenoten in het heelal? Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.18 p.w., 3,35 p. mnd„ 10.05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,15 Premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam heeft in een rede tot de nationale vergadering in Hanoi „de wegen ter regeling van de kwestie-Vietnam" als volgt omschreven: Een nauwgezet in acht nemen van de akkoorden van Genève van 1954 en een strikte toe passing van de voornaamste bepalingen van deze overeenkomsten; evacuatie van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, beëindi ging van de agressie tegen dat land en het laten varen van de plan nen tegen het gebied en de soevereiniteit van Noord-Vietnam; een regeling van de zaken van Zuid-Vietnam op basis van het program ma van het nationale bevrijdingsfront in dat land; hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam zonder inmenging van buitenaf. Volgens de Noord Vietnamese eerste-minister zal elk ander voorstel dat in strijd is met de genoemde vier punten, onaanvaardbaar zijn. ill f 1 Hij zei, dat het Vietnamese volk zich vangen zou worden, maar de Chinese en Noord Vietnamese regeringen heb ben te verstaan gegeven dat hij niet welkom was. President Ho Tsji Minh verklaarde In dezelfde bijeenkomst, dat „het Amerikaanse imperialisme de ak koorden van Genève moet eerbiedi gen en zich uit Zuid-Vietnam moet terugtrekken". Ook moesten de VS onverwijld hun aanvallen op Noord- Vietnam staken. Het Noordvietna- mese staatshoofd noemde dit „de enige weg om de kwestie van de strijd in Vietnam op te lossen". Ho Tsji Minh bestempelde president Johnsons jongste aanbod om vredes besprekingen zonder voorafgaande voorwaarden over Vietnam te voe ren, als „de dagdroom van een gek". STAKINGEN IN ITALIË De artsen in de Italiaanse openbare ziekenhuizen zijn gisteren een sta king van drie dagen begonnen voor betere arbeidsvoorwaarden en hoge re salarissen. Beperkte staven zor gen voor spoedgevallen. De chirur gen hebben zich niet bij de staking aangesloten. In Rome staakten employees bij het openbaar vervoer vier uur uit firotest tegen een plaatselijke rege- ing. De spoorwegmannen zullen morgen een staking van 24 uur hou den uit protest tegen een besluit om ongeveer 2.000 functionarissen een speciale bonus te geven die de ar beiders niet krijgen. Het Pekings „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communis tische partij, schreef, dat het Vietna mese volk zich slechts op een nog hardere strijd kan voorbereiden, zo lang de Amerikaanse troepen zich niet uit Zuid-Vietnam hebben te ruggetrokken. Volgens Pham Van Dong bevinden de Amerikanen zich in een zwakke positie, doordat zij niet meer zouden kunnen rekenen op de Zuidvietna- mese strijdkrachten, „die ondanks hun schitterende uitrusting gedemo raliseerd zijn". „Voortaan zal de vij and ons volk, en zelfs onze kinderen geen vrees meer kunnen inboeze men", zo zei Pham Van'Dong. China en Noord-Vietnam zien wei nig nut in een bezoek van de vroe gere Britse minister van buitenland se zaken, Gordon Walker, aan Peking en Hanoi. Ook de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, is niet wel kom in de Chinese Volksrepubliek. Het Pekingse volksdagblad schreef gisteren dat Oe Thant, die naar China en Noord-Vietnam had willen reizen om te trachten een oplossing voor het Vietnamese conflict tot stand te brengen, „duidelijk aan de verkeerde deur klopt". Oud-minister Gordon Walker ver trekt morgen op verzoek van pre mier Wilson naar een aantal Azia tische landen in een poging een ba sis te vinden voor vredesonderhan delingen over Vietnam. De Britse regering had gehoopt dat Gordon Walker ook in Peking en Hanoi ont GEEN LOPER Ook voor secretaris-generaal Oe Thant zullen de Chinezen geen rode loper uitleggen als hij bij zijn voor nemen blijft om naar Peking te rei zen. „De Uno heeft geen recht zich te mengen in de zaken van Viet nam", schreef het Volksdagblad. „Het conflict kan alleen opgelost worden door de landen die hebben deelgeno men aan de Conferentie van Genève van 1954". NIEUWE VERSTERKINGEN Onder grote belangstelling van de bevolking zijn gisteren weer enkele honderden Amerikaanse mariniers bij Da Nang aan land gegaan. Ook luchtafweergeschut en tanks werden ontscheept. De mariniers zijn naar Zuid-Vietnam gezonden ter verster king van de Amerikaanse lucht machtbasis in Da Nang. Over een maand zullen nog 3500 man Ameri kaanse troepen naar Vietnam wor den gezonden. Volgens in Bangkok ontvangen be richten zijn in Noord-Vietnam al enige tijd geleden Russische raket ten aangekomen. De montage zou echter zijn vertraagd door de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. V.S.-SATELLIET VERBRAND Het hoofd van het Deense station voor het volgen van aardsatellieten heeft meegedeeld, dat op 4 april een elf dagen te voren gelanceerde satel liet van het Amerikaanse leger bo ven Scandinavië is verbrand. De sa telliet had een „onbekend instrumen tarium" aan boord. Vrijwel gelijktijdig verbrandde bo ven de Pacific de draagraket van de Russische „Kosmos 64", die in de dampkring was teruggekeerd. RUSSISCHE STERRENKUNDIGEN MENEN: „Wij hebben super-beschaving ontdekt De Sowjetrussische sterrenkundige Gennady Sjolomitsky meent, mil joenen kilometers van ons verwij derd, in de kosmische ruimte, een woonplaats van intelligente wezens te hebben ontdekt in de ver verwij derde bron van radio-straling die be kend staat als Cta-102. Deze radio bron zendt elke 100 dagen een regel matig patroon radio-signalen uit en Sjolomitsky is ervan overtuigd, dat deze door denkende wezens worden uitgezonden, aldus het Sowjetrussi sche persbureau Tass. De radao-sterrenkundige dr. Niko lai Kardasjev meent, dat een „super- beschaving'' is ontdekt. Anderen zijn echter voorzichtiger en willen de tot dusver verkregen gegevens eerst na der bestuderen. Geleerden in Moskou zeggen: „We staan misschien voor een van de grootste ontdekkingen in de hele ge schiedenis van de radiosterrenkunde". Dr. Kardasjev had vorig jaar reeds het vermoeden, dat Cta-102 een kunstmatige bron van radio-straling was. Wanneer deze door redelijke wezens zou worden veroorzaakt, zou de bron buitengewoon klein moeten zijn. Waarnemingen van Britse astro nomen te Jodrell Bank bevestigden, dat dit het geval was. De bron is klei ner dan elke andere tot nu toe be kende „radioster". Dr. Motz, professor in de astrono mie aan de Columbia-umdversiteit te New York, achtte het bestaan van De Tsjechische filmster Emilie Vasaryova (foto) is maandagmiddag op Schiphol aangekomen. Zij zal in ons land de persvoorstelling bijwonen van de nieuwe Tsjechische film „Als de kater komt". een beschaving elders in de kosmos mogelijk. Dr. Allan Sandage, de man die de bron ontdekte vanwaar volgens de Rus Sjolomitsky denkende wezens radiosignalen uitzenden, verklaarde te Pasadena in Californdë, dat deze radio-signalen zeker niet van mensen afkomstig zijn. De bron, bekend als Cta-102, zond radio-energie uit die globaal genomen 100 biljoen maal zo sterk is als die van de zon. Sjolomitsky, aldus dr. Sandage, had volgens zijn zeggen elke honderd dagen afwijkingen in de radiostraling gevonden van onge veer 20 percent. Er kan eenvoudig geen apparaat bestaan, dat een dergelijk verschil Naar uit de tot nu toe ontvangen berichten blijkt zijn bij de wervel stormen die zondag zes Amerikaanse staten hebben getroffen 250 personen om het leven gekomen. Het aantal gewonden zou echter in de duizenden lopen terwijl nog honderden mensen worden ver mist. In 1925 werden de Verenigde Staten het zwaarst door wervel stormen geteisterd. Toen verloren 689 mensen het leven, 2000 per sonen werden gewond en er werd voor meer dan 16 miljoen dollar schade aangericht. Volgens een statistiek van de afgelopen 48 jaar worden jaarlijks gemiddeld 197 personen in de Verenigde Staten bij wervelstormen gedood. voorbij. Mensen kwamen schreeu wend de kerk in hollen. „Alles is weg, alles is weg", riepen ze". Buiten gekomen troffen de kerk gangers een volledige chaos aan. „Een vrouw lag dood op de weg met naast zich een vonkende hoogspannings draad", zo zei dominee Dunnington. „De meeste mensen durfden niet naar haar toe te gaan". Naar de Amerikaanse meteorologi sche dienst meedeelde, zijn in totaal zeveneendertig wervelstormen over het midden-westen van de Verenigde Staten getrokken. Den Haag: kandidaat-ministers bijeen in het kabinet van algemene zaken. De journalisten willen nog veel meer vragen stellen, doch formateur mr. J. M. L. Th. Cals gebaart, dat hij het de hoogste tijd vindt. In Indiana zijn vrijwel alle tele foonverbindingen verbroken en zit men op veel plaatsen zonder elektri citeit. Tal van wegen worden ver sperd door omgewaaide masten. De schade wordt geraamd op vele miljoe nen dollars. Er hebben zich al enkele gevallen van plundering voorgedaan. Te Ma rion patrouilleerden politiemannen met honden in het verwoeste winkel centrum, nadat minstens drie kasre gisters met in totaal naar schatting 70.000 dollar waren leeggehaald. Ook zijn uit de winkels goederen gesto len. „ALLES IS WEG". De wervelstorm boven Marion ver woestte zondagavond een groot aan tal huizen ronid de Nazareth-kerk, maar de kerk waarin zich op dat mo ment zestig mensen bevonden bleef gespaard. „Ik hoorde een verschrik kelijk lawaai en de lampen flikker den", zo zed de predikant George Dunnington. „Sommigen begonnen te schreeuwen en toen zijn we gaan bid den. Velen van ons dachten dat we de lucht in zouden gaan, maar na een paar minuten was het lawaai AMERIKAAN DOOR VDETCONG GEDOOD? Een lid van de Amerikaanse missie in Zuid-Vietnam, Joseph Granger, is door de Vietcong gefusilleerd, zo is vandaag van gezaghebbende Ameri kaanse zijde in Saigon verklaard. Granger was in de zomer van het vorige jaar in Midden-Vietnam ge vangen genomen. Eerder had de Vietcong bekend gemaakt, dat zij een andere Ameri kaan, Gustave Hertz, zou doodschie ten als één harer aanhangers, Ngoejen Van Hai, die op beschuldiging van deelneming aan een bomaanslag ter dood is veroordeeld, zou worden te rechtgesteld. OVERSTROMINGEN Intussen doen zich in Minnesota ai enkele dagen hevige overstromingen voor, die tot dusver aan zeven men sen het leven hebben gekost en een schade van naar schatting twintig -miljoen dollar hebben veroorzaakt. Duizenden inwoners van de staat bleven maandag van scholen en be drijven weg om nieuwe dammen te helpen opwerpen tegen het stijgende water. President Johnson verklaarde een groot deel van de staat tot rampge bied. Twintigduizend mensen hebben er hun huis moeten verlaten. Te Lebanon, in de staat Indiana, vonden tal van automobilisten de dood doordat hun auto's enkele tientallen meters omhoog werden gezogen en daarna te pletter vielen. De sinistere, zwarte slurven sloe gen zonder enige aankondiging met enorme snelheid toe. Een slurf raak te in de staalstad Toledo in Ohio slechts dertig seconden de grond, vol doende om twintig mensen de dood in te jagen, 160 gewonden te veroor zaken en een groot gebied te ver woesten. In de steden vluchtten de mensen van de straat bij de nadering van de op zwarte monsters lijkende wervel stormen tegen de snel verduisterende hemel. „Plotseling zocht iedereen dekking en toen werd het dak een voudig opgelicht", zo vertelde in To ledo iemand die zijn toevlucht had gezocht in het gebouw van een kegel- club. „Alles speelde zich in enkele se conden af", zo zei hij. Eveneens in Toledo kwamen vijf mensen om toen de autobus waarin zij zaten van de weg werd geblazen. Een groot aan tal van de overige zeventig passa giers werd gewond. In Grand Rapids zei een sheriff, dat het schrille gefluit waarmee de wervelstormen naderden hem had doen denken aan de Duitse granaten in de oorlog. kan veroorzaken, aldus dr. Sandage. De radiostraling van Cta-102 bewijst volstrekt niet het bestaan van een beschaving in de kosmische ruimte. Britten gereserveerd Ook de Britse geleerden toonden zich zeer gereserveerd over de uit latingen van de Rus. Zo zei Len Car ter, de secretaris van het Britse in terplanetaire genootschap, dat de me dedeling van de Rus hélemaal niet betekent, dat er een soort van super- civilisatie is ontdekt. Voor het door de Rus omschreven fenomeen zijn vele verklaringen mogelijk, aldus Carter, waaronder louter natuurkun dige. Gerespecteerd Verscheidene Amerikaanse astrono men verwierpen de Russische hypo these niet zonder meer. Dr. Fred Haddock van de universiteit van Mi chigan vond de ontvangst van regel matige signalen met verschillende in tensiteit iets nieuws. Hij voegde er aan toe, dat de betrokken Russische geleerden in de hele wereld bekend zijn en gerespecteerd worden. Overigens wordt erop gewezen, dat boodschappen van andere hemel lichamen een miljard lichtjaren on derweg kunnen zijn om de aarde te bereiken en dat een „superbescha ving" allang verdwenen kan zijn vóórdat seinen worden opgevangen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's PLAATSELIJK NACHTVORST Rondom een depressie in het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen is in de afgelopen dagen voortdurend tamelijk koude en onstabiele polaire lucht naar. onze omgeving gestroomd. Het lagedrukgebied wordt nu gelei delijk minder diep. Tegelijkertijd na dert er via de Britse eilanden een zwakke rug van hoge luchtdruk. In verband hiermee wordt de po laire luchtstroming zwakker en neemt de buiigheid verder af. Tijdens op klaringen is in de komende nacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst mogelijk. Morgenmiddag zal de temperatuur oplopen tot dezelfde waarde als van daag of een iets hogere. ZON- EN MAANSTANDEN 14 April: zon op 5.46, onder 19.36; maan op 17.46, onder 5.44. Hoogwaterstanden 14 April: v.m. 3.52; n.m. 16.36. KORRELTJE Wie op de pof drinkt, bedrinkt zich tweemaal. (Servisch spreekwoord)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1