Honderden dnden dnnr wervelstormen in Ver. Staten AUTO BIERMAN N.V. Omvang van ravage nog niet te overzien BLIKSEM SLOEG GAT IN VLIEGTUIGNEUS Wraakoefening met dood bekocht OAS-moordenaar gearresteerd MISLUKTE AANSLAG OP SJAH VAN IRAN Palmtak der vrede Keuze in Damascus werd toeristen noodlottig RIMP MET VLIEGTUIG OORZAAK VAN ONZEKERHEID IN BELGIE MAANDAG 12 APRIL 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oude gewoonte ivas dodelijk (zie pag. 2) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 -{tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mud., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 MAN DOOD IN DUINPAN GEVONDEN Zondagmiddag omstreeks 3 uur is in een duinpan nabij het waterlei. dingbedrijf in de duinen te Schoorl het stoffelijk overschot aangetroffen van de 41-jarige W. Popma, metaal bewerker uit Alkmaar. De man heeft op 5 april j.l. het St. Elizabeth-Zie- kenhuis te Alkmaar in overspannen toestand verlaten. Aangenomen wordt dat de man door ontbering is omge komen. Een serie wervelstormen heeft gisteren dood en vernietiging ge bracht in een aantal staten in het oosten van de V.S. Minstens 200 mensen verloren er het leven. Enkele duizenden werden gewond. In ambtelijke kringen vreest men, dat het aantal doden nog veel hoger zal blijken te zijn. Honderden mensen worden nog steeds vermist. Volgens de meteorologische dienst zijn de stormen, die nu de staten Iowa, Illinois, Wisconsin, Indiana, Michigan en Ohio hebben ge troffen, de ergste die zich sinds 1933 in de Ver. Staten hebben voor gedaan. MENSEN WERDEN UIT DE RAMEN WEGGEBLAZEN De serie wervelstormen, die giste ren in de staat Iowa was begonnen, trok snel in oostelijke richting en bereikte in de loop van de nacht via de zuidelijke punt van het Michigan- meer Toledo, in de staat Ohio, aan de oever van het Erie-meer gelegen. In tal van plaatsen werden wonin gen en winkelgebouwen verwoest, bomen ontworteld, elektriciteits- en telefoonkabels vernield en voertuigen ondersteboven geblazen. Het hoofd van de afdeling burger-, bescherming in Grand Rapids, in het zuiden van Michigan, verklaarde, dat de omvang van de schade nog niet valt te overzien. „Ik ben bang, dat ails het dag wordt, wij ongelooflijke dingen zullen zien", zo zei hij. In het nabijgelegen Bluffton kwamen enke le mensen, dae „letterlijk uit hun ra- ,men werden geblazen", om. In heel het getroffen gebied stort ten huizen in en werden telegraaf palen uit de grond gerukt. In het zuiden van Wisconsin zouden drie mensen zijn omgekomen toen de Chinese jonk bereikt Suez; miljonairsjacht wordt vermist De Chinese jonk „Chang Feng", die op 22 januari met de Nederlandse stuurman Fokke Visser de rede van Hongkong verliet voor een zeiltocht naar Europa, heeft na een moeilijke overtocht door de Rode Zee zwaar gehavend, maar behouden Suez be reikt. Grote ongerustheid bestaat echter nog over een Amerikaans zeiljacht, „Jolly Belle", dat met twee bekende miljonairs en een vtouw aan boord korte tijd voor de „Chang Feng" de haven van Djiboeti verliet met de zelfde bestemming. Sinds 24 dagen heeft men van dit schip niets meer gezien of gehoord. stormen auto's van de weg lichtten. Vele mensen moesten in het zieken huis behandeld worden voor ver wondingen. In het zuiden van Mi chigan werd een kerk tijdens een dienst getroffen. Een aantal mensen hoeveel is nog niet bekend zit opgesloten in wat er van de kerk over is. Veilig geland op Schiphol Met een gapend gat in de half los geslagen neus is vanmidda om kwart over twaalf een Vanguard lijntoestel van de BEA met 57 passagiers aan boord uit Londen veilig op Schiphol geland. Er was daar voor de aan komst van dit vliegtuig groot alarm gegeven. De beschadiging was onder weg door een felle blikseminslag in de neus veroorzaakt. Met ambulance- en brandweerwa gens lamigs de landingsbaan startklaar kwam het grote toestel om kwart over twaalf, geholpen door een vrij sterke tegenwind, verhoudingsgewijs lang zaam naar beneden. Aangezien het lage neuswiel zich schuin onder de beschadigde neus bevindt, was het niet uitgesloten, dat dit wiel bij de landing naar binnen zou kunnen weg klappen. Uiterst behoedzaam zette de Britse piloot met de staart naar beneden z'n machine allereerst op de wielen van het hoofdiandingsgestel, dat zich mid den onder het vliegtuig bevindt, op de baan, waarna hij aldus met de neus nog enigszins opwaarts 100 tot 150 meter over de baan voortreed, vooraleer tenslotte langzaam ook de neus naar beneden zakte en hij het neuswiel zo voorzichtig mogelijk met de landingsbaan in aanraking liet ko men. Het bleek nog voor zijn taak berekend te zijn. Enkele minuten la ter arriveerde het toestel op eigen kracht op het platform en stapten de uit. Volgens onofficiële cijfers zijn er alleen al in Indiana meer dan 71 do den te betreuren. In Marion werd een winkelcentrum volkomen ver woest. De schade is groot. KERK PLATGESLAGEN Een politiefunctionaris zei, dat er in Indiana honderden mensen ge wond zijn. Men kan het aantal zelfs niet schatten, zei hij, „ze worden met hopen weggehaald". Ten noordwes ten van Detrodt werd een motel plus restaurant verwoest. In La Paz werd een kerk „platgeslagen" en een tien tal huizen vernield. In Kokomo zijn rond 100 huizen zwaar beschadigd. Te Pittman in de Amerikaanse staat Nevada heeft een 38-jarige man zijn ex-vrouw trachten te vermoor den door zich met een tweemotorig Cessnavliegtuigje op het café te stor ten waarin zij -ich bevond. Hij moest zijn poging echter zelf met de dood bekopen, terwijl zijn vrouw onge deerd bleef. Drie bezoekers van het café werden gewond, van wie een ernstig. De omgekomene, John Covarru- bias, had vrijdagnacht in het café tevoren 'n felle woordenwisseling ge had met de vrouw van wie hij al ge ruime tijd gescheiden was. In woede ontstoken had hij zich in allerijl naai het McCarranvliegveld in Las Vegas begeven, was daar in zijn vliegtuig gestapt en naar Pittmap gevlogen. Daar dook hij op het café af, raakte eerst op de parkeerplaats drie auto's en ramde toen een betonnen zijmui^f van het gebouwtje. Het café, waar zich ongeveer dertig bezoekers be vonden, stortte gedeeltelijk in. Gillis Buscia, een der meest be ruchte moordenaars van de O.A.S., die in juni 1962 door het Franse tri bunaal voor de veiligheid van de staat ter dood werd veroordeeld, is in Marseille gearresteerd. Buscia wist destijds uit de gevan genis van Fresnes te ontsnappen met de hulp van een gevangenenbe- waarder, waarna hij naar Italië uit week. Hij was toen een der laatst overgebleven leiders van de O.A.S. TREINRAMP IN BRAZILIë Op het station van Mage in de Bra ziliaanse staat Rio de Janeiro zijn gisteren twee treinen op elkaar ge lopen. Meer, dan 20 mensen kwa men om het leven, zeventig mensen gewond. 45 gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een schietpartij, die zich zaterdag in het paleis van de Sjah in Teheran heeft voorgedaan, blijkt een mislukte aanslag op het leven van de Sjah te zijn geweest. Deze heeft zijn leven te danken aan de omstandigheid, dat hij de auto, waarmee hij naar zijn bureau in het paleis was gereden, aan de andere zijde had verlaten dan hij gewoon was te doen. Hier door moest de dader om de auto heenlopen, waardoor hij enkele se conden verloor. Bij de ingang van het paleis kwam de dader, een jonge schildwacht, te genover twee andere schildwachten te staan, op wie hij begon te schieten. Zelf werd hij echter neergeschoten voor hij het bureau van de Sjah had kunnen bereiken. Dit was de tweede aanslag waar aan de Sjah sinds zijn troonsbestij ging in september 1941 is ontsnapt Enkele maanden geleden werd pre mier Hassan Alima osoer het slacht offer van een aanslag. Deze overleed aan zijn verwondingen. Paus Paulus heeft gisteren wederom een dringende oproep tot vrede in de wereld ge richt. Hij deed dit naar aanleiding van Palm zondag. De palmtak, al dus de paus, is een sym bool van de vrede. De vrede is een plicht en is mogelijk. Maar de huidige situatie in de wereld doet niet bepaald geloven, dat alles wordt gedaan om deze plicht te vervullen. Paus Paulus heeft de palmwijding verricht in de Sixtijnse Kapel. Daarna trok hij met de kardinalen en bisschop pen in processie naar de Sint Pieter. Bij de pro cessie sloten zich ruim 1000 kinderen van Ro me aan met palmtakken in de hand. Op de foto: Paus Paulus VI, gefo tografeerd bij zijn aan komst aan de basiliek van St. Pieter, waar hij de Palmzondag-mis ce lebreerde. Ter gelegen heid van deze bijzonde re dag draagt de paus een palmtak in de lin kerhand. LEIDEN KATWIJK -tel: 01710 - 4Ö447 tel 0I 718 - Advertentie) Huisvrouw vloog in sportvliegtuigje alleen oceaan over In een gewoon bloesje met rok en vest is gisteren een uiterst beschei den 39-jarige Amerikaanse huis vrouw, Betty Miller uit Santa Moni ca, Californië, op Schiphol neerge streken in een een-motorig sport vliegtuigje van het type Piper Co- manche, waarin ze moederziel alleen via Gander en Sta Maria de grote sprong over de Atlantische Oceaan van de Amerikaanse oostkust naar Lissabon had gemaakt. Twee jaar geleden werd deze een voudige sportvliegster, nadat ze als eerste vrouw ter wereld alleen per vliegtuig (een tweemotorige Apache) de Stille Oceaan was overgestoken om het toestel in Australië aan de koper af te leveren, bij haar aan komst door een menigte van enkele duizenden enthousiaste bewonde raars toegejuicht. Ook ditmaal kwam ze alleen naar ons land om het sportvliegtuigje, dat de Nederlandse textielfabrikant J. Eskenazy uit Nieuw Vennep in de V.S. tweede hands heeft gekocht, bij hem af te leveren. Twaalf namen de boot en bleven in leven Een vliegongeval, zaterdagavond in de omgeving van de Syrische hoofdstad Damascus, heeft giste ren in België grote droefheid en aanvankelijk ook een pijnlijk- lange onzekerheid veroorzaakt voor radeloze familieleden van vakantiegangers in het Midden- Oosten. Bij dit ongeval kwamen 54 mensen om het leven, waar onder 47 Belgen. Er zaten ook twee Nederlanders in het toestel, namelijk de heer en mevrouw John F. van Meerten uit Hilver sum. Verder is één Zwitserse pas sagier om het leven gekomen en de vier Jordaanse leden van de bemanning. Van de slachtoffers kwam 't groot ste deel (zeker 40) uit Vlaanderen. Zij behoorden tot een gezelschap, dat deelnam aan een door een Londens reisbureau georganiseerde paasreis. De onzekerheid in België werd ver oorzaakt, omdat het gezelschap in twee groepen reisde en de familie leden aanvankelijk niet wisten tot welke groep hun verwanten behoor den. Op het ministerie van Buiten landse Zaken in Brussel was 'n spe ciale post ingericht om de telefoon tjes van ongeruste Belgen te beant woorden. Later op de dag zag men velen met betraande ogen het minis terie binnengaan om kennis te ne men van de lijst van slachtoffers, die inmiddels was ontvangen. De lijst bevatte slechts namen geen adres sen of leeftijden. Het toestel, een nieuwe Dart He- LEVENSLANG VOOR OUD-SS'ERS De rechtbank van gezworenen in Mannheim heeft twee oud-SS'ers, de 63-jarige voormalige SS-Standarten- Führer, Heinrich Mocek, en diens nu 69 jaar oude vroegere adjudant, Wil helm Richart, tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens het doodschieten van ongeveer zestig Po len bij Tuchel, in het voormalige W. Pruisen, in oktober 1939. Een derde beklaagde, de 54-jarige Erich Sorgatz, kreeg wegens mede plichtigheid vier jaar gevangenisstraf, terwijl een vierde wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. De vier SS'ers maakten destijds deel uit van de organisatie „Zelfbe scherming West-Pruisen", een soort hulppolitie. raid van een Jordaanse maatschap pij, vloog tegen een heuvel op onge veer 20 kilometer van de Syrische hoofdstad Damascus. Het kwam bran dend op de grond. Volgens enkele berichten brandde het toestel al voor het tegen de heuvel botste. UIT VLIEGTUIG GESPRONGEN Hoe de ramp is veroorzaakt was gis teravond nog niet duidelijk. Uit an dere aanwijzingen blijkt echter, dat het ongeval zich mogelijk heeft aan gekondigd aan de reizigers aan boord van het toestel. Enkelen zijn uit het toestel gesprongen, want hun licha men werden kilometers verder ge vonden. De heuvel zelf was bijzonder moei lijk te bereiken. Toen de reddings ploegen er tenslotte aankwamen, vonden zij de lichamen van de slacht offers voor het merendeel volstrekt onherkenbaar door het vuur. REIS VAN TWEE WEKEN Het gezelschap was een week gele den uit Amsterdam vertrokken met een Amerikaans chartervliegtuig. De reis zou 2 weken duren. De bestem ming van het toestel was Cairo, maar Op bevel van directeur naar de kapper „Ongefatsoeneerd haar. Ik vind het smerig. Ongeveer 25 jongens hadden zulk lang haar. Ik heb zaterdag tegen hen ge zegd, dat ze naar de kapper moesten. Vanmorgen kwamen ze keurig gekapt op school". Dit deelde de directeur van de Haagse gemeentelijke Handels dagschool, drs. M. J. van Vliet mee. Van de 770 leerlingen van de school zagen meer dan 20 jongens er door hun kapsel zo smerig uit, dat drs. Van Vliet meende er iets van te moeten zeggen. Hij beschouwde dit als een van de normale dingen, die een directeur van een Handels dagschool moet doen. Twee jongens sputterden za terdag tegen. Zij beweerden, dat de directeur zich daarmee niet had te bemoeien. Hun haar was hun zaak, meenden zij. Daarop verwijderde drs. Van Vliet de twee scholieren uit hun klas. „Zij zijn niet van school gestuurd. Ze hebben za terdag nog hun excuses aange boden. Ook zij zagen er van morgen, evenals de anderen, weer keurig gekapt uit". omdat er daar landingsmoeilijkheden waren, besloot men in Damascus over te stappen in het Jordaanse toestel. De passagiers waren grotendeels van middelbare leeftijd maar er waren ook drie kinderen aan boord. De vlieger was de particuliere pi loot van koning Hoessein. Twee an dere bemanningsleden (de tweede vlieger en de steward) waren broers. Twaalf leden van het reisgezel schap zullen zich gelukkig prijzen, dat zij zich in Beiroet niet bij de 50 anderen hebben gevoegd. Er waren aanvankelijk wat moeilijkheden ge weest met een Engels chartervlieg tuig, dat geen landingsvergunning voor Cairo kreeg. De organisator van de reis bood toen het gezelschap van 62 man vervoer per schip naar Alex- andrië aan, maar de meesten vrees den een uitlopen van het reispro gramma. Talrijke toeristen namen toen het enige beschikbare chartervliegtuig er waren niet veel vliegtuigen voor handen, vanwege de islamitische feestdagen), maar twaalf zeven Belgen, twee Engelsen, twee Zwitsers en een Nederlander kozen voor de boot. Zij zijn de enigen van deze groep, die naar huis zullen terug keren. FRISSE WIND In de nacht van zaterdag op zon dag werd zachte en vochtige lucht verdreven door het koufront van een diepe depressie, waarvan de kern tussen IJsland en de Far Oer lag. Droge polaire lucht stroomde daar na met westelijke winden over ons tend, zodat zondag langdurige zon nige perioden voorkwamen en er vrijwel nergens buien vielen. Tussen de diepe depressie bij de Far Oer, die thans langzaam naar het noorden trekt en een hogedruk- gebied ten westen van Portugal staat vooral in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke stroming. Een storing beweegt in deze stroming met grote snelheid over Engeland en de Noordzee naar onze omgeving. Ver wacht wordt, dat deze storing, die buiigheid en wind tijdelijk flink doet toenemen, vanavond het grootste deel van het land reeds gepasseerd zal zijn. Daarna zullen weer opkla ringen voorkomen, terwijl de buiig heid geleidelijk zal verminderen. Na het passeren van de storing wordt de wind westelijk en voert iets koudere lucht aan, maar omdat er ook van tijd tot tijd zon zal zijn, gaat de tem peratuur ten opzichte van vandaag nauwelijks omlaag. ZON- EN MAANSTANDEN 13 April: zon op 5.48, onder 19.34; maan op 16.26, onder 5.27. Hoogwaterstanden 13 April: v.m. 3.05; n.m. 15.48. KORRELTJE In het rijk van de hoop is 't nooit winter.(Russisch spreekwoord

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1