DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1965 PAGINA 9 Vrijdagochtend is de tentoonstelling „Kamp Houtrust" in Den Haag op spectaculaire wijze geopend door enkele Alpinisten, die een 32 meter hoge toren langs hun klimtouwen afdaalden. Het kabinet-Cals overeenstemming aku-cao II 1/oor het behoud van mr. Luns heeft de KVP enkele andere eisen van de P. v. d. A. bij wijze van concessie moeten aanvaarden, zo zou men kunnen zeggen. Dat springt duidelijk in het oog, wanneer men ziet, dat de socialisten een vrij ste vige greep hebben gekregen op een groot deel van de sociaal-economisohe sector in het regeringsbeleid, door de bezetting namelijk van zowel „Fi nanciën" aÜs „Economische Zaken". Terwille van een politieke balans- correctie zullen aan laatstgenoemd departement dan nog wel een of meer bewindslieden van andere politieke kom-af worden bijgeschoven, in eer ste aanleg is bedoelde greep er on tegenzeggelijk tóch. Men kan daar evenwel tegenover stellen, dat aan het regeringsprogram door mr. Cais en de drie fractievoorzitters uiterst zorg vuldig is gewerkt en diat zij er allien hun fiat reeds aan hebben gehecht, zodat daarin wel een zekere garan tie is gelegen voor een beleid, dat niet al te zeer tegen de héren zal in strijken. Wanneer men een nieuwe partner toeliaat, moeten daarvan trou wens ook de eventuele consequenties worden getrokken. Bovendien is het geen geheim, dat de andere partners niet of met de uiterste moeite de zetel van „Financiën" konden bezet ten. •"Pe zamen met de andere porte- feuillles, diie de P. v. d. A. zijn toegevallen, mag deze partij zeker niet ontevreden zijn over haar aan deel in de nieuwe ploeg. Verkeer en Waterstaat is een hoogst belangrijk departement, dat gigantische sommen geldis te besteden heeft en in de vollksh uishoudtig een hartig woord meespreekt. Justitie kan door nie mand worden onderschat, ook al vanwege het benoemingsbeleid en het nieuwe ministerie van Maatschap pelijke zorg en culturele zaken kan zich een zeer voorname plaats in het regeringsbeleid verwerven. Voor de KVP is het behoud van (naast Luns) drie van haar voor treffelijke ministers, De Jong, Bo- gaers en Veldkamp van grote bete kenis, zeker ook met het oog op de plaats, waar zij hun beleid bepalen. Eveneens drie departementen, waar mee een deelnemer aan regeringsver antwoordelijkheid voor de dag kan komen De anti-revolutionairen tenslotte hebben met hun drie plaatsen stellig niet een ondermaatse bedeling ont vangen. Numeriek zou men zelfs aan slechts twee portefeuilles hebben kunnen denken .Nu zij Binnenlandse Zaken, Onderwijs (nieuwe stijl) en Landbouw hebben verworven, resp. behouden, is deze partner zeker niet misdeeld. Zo heeft een moeizaam spel van onderhandelen, concessies doen en verschuivingen plegen uitein delijk wanneer althans de opzet van mr. Cals tot het einde toe blijft slagen tot een goed sluitend slót- resultaat geleid. Het is bij een beoordeling van een nieuw kabinet ook gebruikelijk, dat naar die personen wordt geke ken. Ook in dat opzicht heeft de heer Cals zonder twijfel goed werk geleverd. Hij heeft een aantal „ster ke" figuren binnengehaald, deels zelfs oud-ministers, die al eerder be wezen dat ze weten „hoe het hoort". Er is alles bijeen een zeer redelijke ploeg tot stand gekomen, die straks hopelijk zal aantonen, dat ze over een program beschikt, dat de poli tieke stormen kan doorstaan en dat vooral ook de fouten van het „alk- koord van Wassenaar" een dui- AKU en vakbonden hebben gis teravond in beginsel algemene over eenstemming bereikt over de afslui ting van een CAO over 1965, zo wordt ons van de zijde van de AKU mee gedeeld. De vakbonden willen deze overeenstemming vandaag ter be oordeling aan de ledenvergadering voorleggen. In de loop van gisteren heeft ook het personeel van de technische dienst van het AKU-bedrijf in Em- men het werk neergelegd. Deze af deling had tot nu toe niet aan de actie deelgenomen. Rotterdamse taxi-staking duurt voort De hoofdbesturen van de erkende bonden zijn van oordeel, dat het overleg met de werkgevers in het Rotterdamse taxi- en autohuurbe- drijf volledig is vastgelopen. Zij zul len het gemeentebestuur vragen te bemiddelen. De werkgevers nemen volgens de bondsbestuurders een te star stand punt in. Wanneer de tarieven met 35 procent mogen worden verhoogd, zijn zij bereid boven het grondloon van de chauffeurs vijftien procent van het gereden bedrag als provisie uit te betalen. Zij taxeren die vijf tien procent op ruim twintig procent van het gereden bedrag gerekend naar het huidige tarief, waarbij de fooi niet is begrepen. Pas wanneer het landelijk overleg is beëindigd, willen de werkgevers in Rotterdam zich op verdergaande voorstellen beraden. Inmiddels duurt de staking voort. Het OVB heeft zijn leden een sta kingsuitkering verstrekt van 67,50 gulden plus drie gulden voor elk kind beneden de zestien jaar. Het afdelingsbestuur dat de leden van de erkende organisaties hebben ge kozen hoopt volgende week vrijdag een uitkering te kunnen doén uit de met steunlijsten opgehaalde gelden. nieuwe c.a.o. voor de schilders goedgekeurd De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe c.a.o. voor de schilders, die met terugwerkende kracht tot 1 april ingaat. In de c.a.o. is voorzien een loonsverhoging van 5 pet inclusief de A.O.W. en huurcompensatie en bovendien zijn de vorstverletuitke- ringen met 10 pet verhoogd. Bij deze c.a.o. zijn ongeveer 33.000 werknemers betrokken. Werkgevers en werknemers gaan zich dit jaar beraden over de mogelijkheid van investeringsloon in het schildersbe drijf. Bovendien zal men nagaan wel ke mogelijkheden er bestaan om de ongeorganiseerden te laten meebeta len aan het werk van de vakbewe ging. Prins Bernhard heeft vrijdag in de aula van de universiteit van Michigan-Ann Arbour uit handen van de pre sident van de hogeschool, dr. Harlan Hatcher (links) het eredoctoraat in de rechtswetenschappen ontvangen. Rechts gouverneur George Romney. Bloesems, planten en kruiden: natuurzuiver: INKA huidverzorging Mevrouw Meron, onze specialiste geeft u gaarne gratis advies. Inka Cosmetic Amsterdam N.V., Damrak 37-38, Amsterdam In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is de 72-jarige Marie Wilhel- mien Anna Stultiens-Verhagen uit Eindhoven overleden aan de gevol gen van een aanrijding. Zij was vo rige week woensdag nabij haar wo ning aan de Hertogstraat in Eind hoven door een bromfietser aange reden en zwaar gewond opgenomen in het St. Jozef-ziekenhuis, vanwaar zij later naar Tilburg werd overge bracht pater lombardi s.j. ernstig ziek Pater Lombardi S.J., enkele jaren geleden internationaal bekend als de prediker voor een betere wereld, is ernstig ziek. Hij lijdt aan hersen- trombose. Gewapende overval op Amsterdams uitzendbureau Dader nog niet gepakt Het uitzend- en typebureau „SIo- tervaart" aan de Burgemeester De Vlugtlaan in Amsterdam is gister middag het slachtoffer geworden van een brutale gewapende overval. De dader zag kans zich met een geld kist die ongeveer 10.500 bevatte uit de voeten te maken. Het kantoor van het bureau bestaat uit twee verdie pingen. Beneden is een balie met aan het eind een kamertje waar de werknemers uitbetaald worden. Deze ruimte kan overzien worden vanuit op de eerste étage gelegen ruimte. Enkele minuten na vier uur zagen de drie secretaressen die daar werk zaam waren hoe een man het kan toor binnenkwam en doorliep naar achteren. Een van hen, de 17-jarige Marian Huisman, ging naar beneden om poolshoogte te nemen. Ondertus sen had de ongeveer 1,75 meter lange tengere man, die een alpinopet en een blauwe regenjas droeg, zich in het kamertje meester gemaakt van de geldkist. Toen hij op weg naar de deur hoorde, dat er iemand de trap afkwam draaide hij zich om en voegde hij het meisje met een pistool in de hand toe: „Blijf staan, maak geen geintjes". Hierop repte hij zich naar de deur om te verdwijnen. Een intensieve zoekactie van de hoofd stedelijke politie heeft tot zes uur gisteravond geen succes opgeleverd. BUSCHAUFFEURS IN STREEKVERVOER BOOS OVER LOONACHTERSTAND MET GROOTSTEDEN (Advertentie) delijk door veel politieke onmacht getekend verdrag niet worden her haald. Al zal dat kabinet dan ook slechts een halve rit hebben uit uit te dienen, de vraagstukken van alle dag gedogen niet, dat met halve be leidslijnen en „halve" mannen een politiek wordit bedreven, waarmee miljoenen aan mensen en' miljarden aan geld zijn gemoeid. We hopen in onze goedkeurende bespiegelingen, die het zij nog maals gezegd uiteraard slechts een voorlopige waarde kunnen hebben, niet te worden bedrogen. Bijna 500 buschauffeurs van streek- vervoersondernemingen hebben vrij dagnacht tijdens een vergadering in Tivoli te Utrecht geprotesteerd tegen de onlangs goedgekeurde cao voor het personenvervoer, waaruit zij een groter wordende loonachterstand ten opzichte van de chauffeurs van stads busdiensten hebben afgelezen. In een resolutie voor de minister van sociale zaken hebben zij daarover hun mis noegen uitgesproken. Ze eisen ver nietiging van deze cao, omdat deze op ondemocratische wijze tot stand is gekomen en omdat de loonachter stand van de streekchauffeurs daarin is gehandhaafd. Het bestuur van de categorale Al gemene Nederlandse Vereniging van Werknemers in het Personenvervoer (1500 leden), die kort na de bussta. king in 1963 werd opgericht en die deze openbare protestvergadering had belegd, werd gemachtigd de eisen in de resolutie zo nodig kracht bij te zetten. Nog geen staking Voor een staking op dit moment voelde de heer A. W. A. Gordijn, voorzitter van de categorale vereni ging van buschauffeurs, (nog) niet. „Daarvoor kunnen wij geen verant woording nemen", zei hij „en boven dien moet je een eerste stap zetten om een tweede te kunnen doen". In de komende weken zullen handteke ningenlijsten onder de 20.000 chauf feurs van streekvervoersondernemin- gen worden verspreid. Deze lijsten zullen daarna aan de minister van sociale zaken worden aangeboden. Nagegaan wordt nog of daaraan een protestmars in Den Haag zal worden verbonden. Niets wijzer „We zijn van deze cao niets wijzer geworden", klaagde de heer Gordijn, die becijferde dat de buschauffeurs gemiddeld f 2 tot f 3,50 per wees in loon zijn vooruit gegaan. De ge lijke lonen voor mannen en vrouwen zijn gerealiseerd, maar voor mannen onderling nog niet. De buschauffeurs in Amsterdam verdienen per maand bruto f 829, in Den Haag f 790, maar hun collega's in het streekvervoer met standplaats 1 halen slechts f 578. De nadelige verschillen bedragen f 251 resp. f 212. Rotterdam ligt on geveer op het Haagse niveau. Ook ten aanzien van de onregelmatig heidstoeslag is de positie van de stadsbuschauffeurs veel gunstiger. Ondanks een krachtig pleidooi van Met zijn bromfiets is gisteravond de 29-jarige G. van Erp uit Gorin- chem in volle vaart tegen de afsluit boom van de brug over het Merwe. dekanaal gereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aan komst in het streekziekenhuis in Go- rinchem is overleden. De Amerikaanse actrice Linda Darnell heeft bij een brand ernstige verwondingen aan het gezicht en de armen opgelopen. Zij logeerde bij een vriendin te Glenview in Illinois toen daar in de vroege ochtend brand uitbrak. In kritieke toestand werd de actrice naar een ziekenhuis overgebracht. Emigrantenzoon vermoordt zusje In de Australische plaats Quean- beyan is een 15-jarige jongen aan gehouden, verdacht van moord op zijn 22-jarige zuster Elsien Pieter- nella van Keulen, dochter van het in 1951 uit Nederland naar Australië geëmigreerde ouderpaar G. J. van Keulen. Het meisje, een fotomodel en in 1963 finaliste in een schoonheids concours in Canberra, werd donder dagavond met een kogelwond in het hoofd in een ziekenhuis in Canberra opgenomen, waar zij later overleed. VOLLEYBAL SLA VIA PRAAG WON VAN NEDERLANDS TEAM Het Nederlandse dames volleybal team heeft vrijdagavond in sportzaal van de Academie van Lichamelijke Opvoeding in Den Haag met 23 verloren van Slavia uit Praag. De Nederlandse dames wonnen de eer ste twee sets gemakkelijk met 15-8, 15-8, maar verloren toen driemaal achtereen met 6-15, 7-15 en 4-15. Brandend lijk bij Trier gevonden In de buurt van Tri er is donder dag aan de rand van een bos een brandend lijk aangetroffen. Het slachtoffer bleek met een bijl ver moord te zijn en was later op een ander punt met benzine overgoten, die werd aangestoken. Aan het on herkenbaar verminkte lijk ontbrak een hand. De recherche vraagt zich af waar om de moordenaar na zijn misdaad het lijk vierhonderd meter heeft ver sleept naar een punt waar het vlug ger ontdekt kon worden en of de hand is verdwenen omdat die een speciaal kenteken droeg waardoor identificatie van het slachtoffer ver gemakkelijkt zou worden. Eerste tomaten op Ter Aarse veiling Door die kweker M. J. Rijkelijk- hurizen te Noorden, werden vrijdag de eerste tomaten aangevoerd aan de Ter Aarse Veiling. Deze primeur wend gekocht door de groentenihan- del Cor Hulscfcer te Alphen a. d. Rijn voor de prijs van 20 cent per stuk. Het vorig jaar verschenen de eerste tomaten op 24 april ter veiling. Kardinaal Beran, aartsbisschop van Praag, die sedert eind februari in Rome verblijft, zal begin mei deelne men aan de herdenking van 20 jaar bevrijding van het concentratiekamp Dachau. Op 2 mei zal hij een ponti ficale herdenkingsmis opdragen, in de kapel die ter plaatse is gebouwd. Kardinaal Döpfner van München spreekt een herdenkingsrede uit. Mgr. Beran is een van de ruim 2500 pries ters, drie in de tweede wereldoorlog naar Dachau werden gedeporteerd. de streekchauffeurs hebben de er kende bonden volgens de heer Gor dijn de gelijkheid opnieuw niet we ten te bereiken. Hij vond dat een treurig verschijnsel. Hjj had ook geen goed woord over voor de machts positie die de erkende bonden bij het overleg innemen. Zij representeren slechts een kwart van de 20.000 bus chauffeurs. „We leven in een demo cratische dictatuur", zo concludeerde de heer Gordijn. De rechtskundig adviseur van de NVWP, mr. J. H. Cornelis uit Sneek, achtte de tijd rijp voor de categorale vakbeweging, want naar zijn oordeel hebben de horizontale vakverenigin gen afgedaan. Treurig vond hij het dat de buschauffeurs, die zo'n grote verantwoordelijkheid hebben, met zo'n laag loon worden afgescheept. Een buschauffeur heeft met een volle bus de verantwoordelijkheid voor ongeveer twee miljoen gulden, in dien men de waarde van een mens op f 40.000 kapitaliseert. Zijn inko men staat in verhouding tot dat van een putjesschepper. BOLS NAAR NIEUW-VENNEP De raad van bestuur van de N.V. Amsterdamse Likeurstokerij ,,'t Loots- je" der erven Lucas Bols deelt mede, dat het nieuw te bouwen produktie- bedrijf, waarover tijdens de op 18 december 1964 gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhou ders reeds mededelingen gedaan wer den, zal verrijzen in Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer. In het nieuwe bedrijf zullen de produktie- en expeditie-afdelingen, die zich thans in Amsterdam en Schiedam bevinden, geconcentreerd worden. Voor dit doel werd in Nieuw- Vennep een terrein van circa 5 hect are aangekocht. De fabrieken der N.V. mouterij-branderij De Koning, een dochtermaatschappij van Lucas Bols, blijven uiteraard in Schiedam gevestigd. Hoeveel tijd gemoeid zal zijn met het realiseren van de nieuwbouw- plannen is nog van vele factoren af hankelijk. Het hoofdkantoor van de vennootschap zal blijven aan de Am- Met een helm °P. en de belangrijke tas op schoot vertrok kabinetsforma- sterdamse Rozengracht, waar het be- teur Cals per helikopter naar Soestdijk om H.M. de Koningin rapport uit drijf in 1575 gegrondvest werd. te brengen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9