Australische inboorlingen voor uitsterven behoed VAN NOMADEN TOT LANDBOUWERS EN VISSERS IN TIEN JAAR TIJD Belangrijke gasreserve bij Ameland? Missietentoonstelling „Amate 65" komt in Lisse ZATERDAG 10 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 KLEINE GROEP MET BIJZONDERE GEWOONTEN. In dat deel van Noord-Australië, dat Zuidoost Arnhem Land genoemd wordt leven nog een ruim 180.000 inboorlingen, de autochtone bevolking van het conti nent Australië. Onder deze mensen, die eerst sinds korte tijd het nomadenbestaan de rug hebben toege keerd, heeft onze plaatsgenoot dr A. C. van der Leeden, wetenschappelijk conservator van het Land en Volken kundig Museum bijna een jaar vertoefd. In staat gesteld door een studiebeurs van de stichting Zuiver Weten schappelijk Onderzoek en een schenking (Grant) van het Australian Institute of Aboriginal Studies heeft dr Van der Leeden een studie kunnen maken van de sociale organisatie. In de moderne Volkenkundige stu dies speelt nl. de problematiek over de sociale struc tuur een grote rol. Om zich hiervan een goed beeld te geven heeft de etnoloog geruime tiid temidden van de inboorlingen geleefd aan de Rose River. ABORIGINALS STERK AFHANKELIJK VAN ZENDING EN GOUVERNEMENT De heer Van der Leeden heeft wanneer hij vertrekken moet, dat met moeite afscheid kunnen ne- al het werk nog niet gedaan is. men toen zijn tijd van terugkeren Met een uitgebreide schat aan was aangebroken. Naar zijn me- documentatie waaronder ruim 70 ning krijgt een wetenschappelijk uur bandopnamen van muziek en onderzoeker altijd het gevoel, taal en een ethnologische verza meling is hij naar Leiden terug gekeerd. Aboriginals is de Engelse naam voor de inboorlingen van Australië. Van de Aboriginals vormen de Nung- gubuju maar een kleine groep. De in boorlingen zijn meestal geconcen treerd rond een gouvernementspost of een zendingspost. In Australië is het nl. niet zo. zoals het vroeger in Nederlands Nieuw-Guinea was, dat op een post een vertegenwoordiger van het gouvernement, de missie of zending en een arts waren gestptio- neerd, maar in Australië zijn zij strikt gescheiden. De missie of zending hebben een eigen post en het gouvernement ook. Dr. van der Leeden had zich geves tigd op een zendingspost van de An glicaanse kerk en zich daar vertrouwd gemaakt met het dagelijks leven van de Nunggubuju. Tot de zending zich er vestigde in 1952 waren zij noma den. Nu zijn zij als werkkrachten aan de post verbonden. De verande ringen, die zich in deze vrij korte tijd hebben voltrokken zijn enorm. Op vele levensterreinen hebben de zen delingen radicale veranderingen door gevoerd. die naar de Nederlandse maatstaven soms wel ouderwets aan doen. Niet meer terug De belangrijkste verandering is echter, dat het nomadenbestaan het verzamelen van voedsel) geheel ver vaagd is. Het typische is, dat zelfs de ouderen er niet meer naar terug wil len. Men gaat nog wel eens het veld in maar alleen tijdens de weekeinden. Het bestuur is door het Gouverne ment aan de zending overgelaten, al worden er subsidies verstrekt op hui zenbouw en voor onderwijs. Men werkt voor de zending en met het verdiende geld wordt het voedsel be taald. Alleen de ouden van dagen en de kinderen worden door de zending kosteloos verzorgd. De inboorling is dus volkomen afhankelijk geworden van de dominee. Zij schikken zich erin en maken geen bezwaren tegen de maatregelen, omdat zij allereerst naar de persoon kijken die deze neemt. Een inboorling bezig met het maken van een werphout. Een secuur werkje dat hem echter vlot afgaat. Deze man, die vroeger nomade was. voelt zich volkomen thuis in de nieuwe maatschappij. sterftecijfer gedaald is, is er een ge leidelijke stijging te bespeuren in het zielental. Snelle medische hulp Deze daling van het sterftecijfer wordt veroorzaakt door de uitsteken de medische verzorging Is er een ernstige zieke, dan is er binnen twee a drie uur een dokter aanwezig Via de vliegtuigen kunnen dan ook pa tiënten. indien de dokter dit nodig oordeelt mee teruggenomen worden naar een ziekenhuis. Het vliegtuig, na de trekker het meest gebruikte vervoermiddel, is de lust van de Aboriginal. Hij kan voor de halve prijs gebruik maken van een vliegtuig en dit wordt dan ook druk gedaan. Vooral wanneer er in een andere gemeenschap een feest wordt gehouden, komen de feestgan gers van alle kanten aangevlogen. Deze trek hebben zij waarschijnlijk overgehouden van het nomadiseren van vroeger. Het feestvieren is trouwens een typisch verschijnsel van de open ge meenschappen van de Aboriginals Van heinde en verre komt men mee doen en de verwantschap wordt dan ook zeer breed gevoeld. Alle ooms heten bijvoorbeeld ook vader en ne ven en nichten broers en zusters Tij dens deze feesten, die voortkomen uit het ritueel, wordt vaak terugge grepen naar de voorgeschiedenis. Oude mythen herleven en er wordt veel muziek gemaakt en gezongen. Muziek en zang vormen een integre rend bestanddeel van het leven Wan neer zij 's nachts niet kunnen slapen, dan gaan zij rustig zingen Toch denkt de jongere generatie niet meer zo sterk aan het oude gods dienstige aspect van de feesten, maar ziet deze gewoon als ontspanning. De riten zijn zoals overal een afspiege ling van het gehele leven. Er zijn in deze riten bepaalde dingen, die tegen de geest van het christendom zijn, zo als mensenoffers, maar deze zijn door het kontakt met de blanken geheel verdwenen. Hetzelfde feit heeft zich ook voorgedaan in Nieuw-Guinea) De zending heeft, zoals te begrijpen valt, voornamelijk vat op de jeugd. De ouderen komen zelden of nooit in de kerk. maar zij staan er niet vij andig tegenover. Zij weten trouwens zelf ook, dat wanneer de zending weg zou trekken, zij allen zouden uit sterven. In de verzameling mythen doet zich overigens het vreemde ver schijnsel voor, dat zij geen oor- sprongsverhaal kennen. Zij kennen wel verhalen over totems e.d. Op een vraag van de heer Van der Leeden over het ontstaan van de wereld noemen zelfs de ouderen de naam God. DE NUNGGUBUJU object van studiereis van dr A. C. v. d. Leeden Is het economisch bestel dus ge heel veranderd, de sociale organisatie is vrijwel geheel intact gebleven. Het geheel van voorschriften op het ge bied vam huwelijk ((je Nunggubuju vormen slechts 200 man) zijn ge handhaafd gebleven. Er wordt uitvoe rig gediscussieerd over de verwant schappen alvorens 'n huwelijk wordt goedgekeurd. Wel typisch is, dat de polygamie geheel is verdwenen Was deze vroeger noodzakelijk wegens 't hoge sterftecijfer, nu is zij in het ge heel geen gewoonte meer. Op het gebied van het huwelijk neemt de zending trouwens een vrij neutrale positie in. De dominee keert zich alleen tegen een huwelijk, waar be trokken partijen het niet mee eens zijn. Het geboortecijfer is per huwe lijk gelijk gebleven. Alleen omdat het De Aboriginals die langs de kust wo nen, zijn grote vissers met hun kleine ranke bootjes maken zij vooral jacht op de zeekoe. Jeugd wordt ingeschakeld Van 1 tot en met 9 mei zal het dekenaat Noordwijk in het teken staan van missie en ontwikkelings hulp in de gehele wereld. Door de medewerking van de directie van de N.V. Hobaho te Lisse heeft het or ganiserend comité de beschikking ge kregen over een van de veilinghal. len. In deze hal zal een grote ten toonstelling worden gehouden over het missiewerk in het algemeen. Di verse stands zullen de bezoekers de gelegenheid bieden om kennis te ne men van de moderne vormen van ontwikkelingshulp. Opmerkelijk is daarbij, dat niet zo zeer de nadruk De Mobil Oil Company meent, dat zich ook bij Ameland een aardgas reserve bevindt. Zij heeft, na verle den jaar op Ameland zelf gas te heb ben aangeboord, nu vijf kilometer voor de kust van het eiland opnieuw een gashoudende laag bereikt. Giste ren werd op deze lokatie een gasvlam ontstoken. Deze nieuwe gasvondst geeft, naar de Mobil Oil ons meedeelt, goede grond om aan te nemen, dat er een productieve structuur van aan zienlijk belang nabij het oostelijk eind van Ameland aanwezig is, die zich tevens uitstrekt buiten de terri toriale grenzen in het gebied van het continentaal plat. Er zullen, aldus de Mobil Oil, meer boringen nodig zijn alvorens een ver antwoorde schatting gemaakt kan worden van de totale gasvoorraad, die door Mobil Oil in dit gebied is aangetoond. De Mobil Oil heeft bij haar explo raties voor de kust van Ameland een verplaatsbaar booreiland op poten gebruikt. De gasvlam, die daar nu brandt, is de eerste die in Nederlands territoriale wateren werd ontstoken. De put ligt aan de grens van de ter ritoriale wateren; daarbuiten kan niet worden geboord, zolang de voor gestelde wet op boringen op het Ne derlandse deel van het continentale plat nog niet van kracht is. Mensenoffers verdwenen DE VISVERGIFTIGING Nog geen spoor van „wegbrenger" kopersulfaat Bij het gerechtelijk natuurweten schappelijk onderzoek naar de her komst van een grote hoeveelheid ko persulfaat, die vorige week bij Noord- wijk in zee is gestort en een grote vissterfte heeft veroorzaakt, is het rijksinstituut voor visserij onderzoek te IJmuiden „latent" ingeschakeld. Om voort te kunnen zal men echter eerst nadere aanwijzingen van de politie in Noordwijk moeten hebben. De Noordwijkse politie, zo vernamen wij van de korpschef, de heer Mer- kelbach, gaat na wie in of buiten Noordwijk kopersulfaat zou kunnen hebben gebruikt, maar heeft nog geen aanknopingspunten. Het kopersulfaat trekt langzaam naar het noorden, de concentratie wordt echter steeds minder, zo is gebleken bij het onderzoek van wa termonsters en dode vissen, dat door het rijksinstituut voor visserij onder zoek thans geregeld wordt verricht. Volgens het weerbericht van giste ren werd aan de kust krachtige wind verwacht. Het ministerie van land bouw en visserij hoopt dat er nog een schepje bovenop komt. Een storm zou de kopersulfaatconcentraties, die in de muien langs de kust vast blijft zitten, uiteen kunnen slaan voordat ze de waddenzee bereiken. Bromfietser sloeg fietsend meisje De Rijswijkse politie speurt naar een man, die dinsdagavond j.l. om streeks negen uur op het Jaagpad, nabij de bebouwde kom van Rijs wijk, een fietsend zeventienjarig meisje met een hard voorwerp op het hoofd heeft geslagen. De man stond langs de weg aan zijn bromfiets te morrelen, toen het meisje voorbijreed. Hij stapte op zijn brommer, reed het meisje achterna en diende haar in het voorbijrijden met een hard voorwerp een klap op het hoofd toe, waarna hij omkeerde en in de richting van Delft weg reed. Het meisje kreeg een gapende hoofdwond, die in een ziekenhuis is gehecht en een lichte hersenschud ding. Zij zette de reis naar huis, nu eens op de fiets, dan weer lopend, voort. Het is de politie niet duidelijk, waar om het de man te doen is geweest. Alles wat de politie over de man weet is, dat hij een zwaar, breed postuur heeft. Zij vraagt een ieder, die omstreeks die tijd de plaats van het misdrijf is gepasseerd en moge. lijk een man met een bromfiets ter plaatse heeft zien staan, dan wel degene die anderszins aanwijzingen kan geven zich in verbinding te stel len met de recherche van de politie te Rijswijk (Z.H.), tel. 070-984340 of met de politie in de eigen woon- of verblijfplaats. Lijk vermiste vertegenwoordiger opgedregd In de Amstel bij de Utrechtse Brug in Amsterdam is vrijdagavond het lijk opgedregd van de sinds 26 maart vermiste vertegenwoordiger Hubrecht Marcus Rijn uit Maarn. De sectie, die vandaag zou worden verricht, zal uitwijzen of de verwon dingen, die het lijk vertoont, ver oorzaakt zijn door het scheepvaart verkeer op de Amstel of dat hier misdrijf in het spel is. Zoals bekend verdween de 57-ja- rige vertegenwoordiger 26 maart uit zijn woonplaats Maarn. Hij reed met zijn auto naar zijn werkgever in Am sterdam, met wie hij een onderhoud zou hebben. Na het onderhoud zou hij nog enige juweliers in Huizen en Amersfoort bezoeken, doch sinds dien is niets meer van hem gehoord. Twee dagen na zijn verdwijning werd zijn auto geparkeerd in Am sterdam aangetroffen met vrijwel de gehele monstercollectie juwelen ter waarde van honderdduizend gulden. Op 7 april werd in OuderamsTel een monsterkoffer met juwelen opge dregd met een inkoopwaarde van elf duizend gulden. Gebleken is dat deze collectie toebehoorde aan de werk gever van de vertegenwoordiger. Diepgaande studie Dr A C van der Leeden heeft voor zijn onderzoek naar sociale organi satie juist een studiereis naar Austra lië gemaakt, omdat de Aboriginals bij zonder duidelijk sociaal systeem heb ben. Daarbij zijn het zeer prettige mensen om mee te werken, die een grote belangstelling hebben voor ver- wantschaps en huwelijkskwesties. De taal vormde wel de grootste hinderpaal. Het is een van de moei lijkste ter wereld en voor een vol ledige beheersing zou men een ge degen studie van vele jaren moeten maken. De jongeren beginnen door het onderwijs al Engels te spreken Met behulp van deze tolken en de eigen kennis van het Australisch heeft dr Van der Leeden op basis van een geneologisch onderzoek een studie gemaakt van de functie en de betekenis van de verwantschapsor ganisatie. Hierdoor kwam hij uiter aard ook in kontakt met andere cul tuuraspecten, nl. het ritueel en de muziek. Hoe groot de invloed van de zending ook is, de rituele drang zelfs van de jongere generatie blijkt niet te stuiten. IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, TogaL En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) Week voor de wereldkerk in dekenaat Noordwijk zal vallen op hetgeen men vanuit de westelijke landen voor missie en ont wikkelingshulp presteert, maar ook en vooral op datgene, wat de kerk in deze ontwikkelingslanden zelf aan activiteiten ten toon spreidt. Jeugdstands Voor de jeugd zullen aparte stands worden opgebouwd, waarbij de eigen inbreng van de jeugd in het deke naat Noordwijk een belangrijke rol zal spelen. Bij alle stands zal voorlichting wor den gegeven door missionarissen, le den van religieuze orden en door leken-missionarissen. In deze voor lichting zal de bezoeker kennis kun nen maken met de aan deze tijd aan gepaste vormen van hulp aan de ontwikkelingslanden. Programma In vele parochies zullen gespreks- avonden met missionarissen worden gehouden, terwijl in alle kerken op 2 en 9 mei door missie-paters een prediking zal worden gehouden over het wereld-missiewerk. Daarboven zullen in de parochies van St. Agatha en Het Onbevlekt Hart van Maria te Lisse, St. Joseph te Hillegom en St. Jeroen te Noord wijk afzonderlijke plechtigheden plaats vinden. Oecumenische avond In het kader van deze missieten toonstelling is het een verheugend feit, dat te Noordwijkerhout 'n oecu menische avond zal worden gehou den, waartoe alle dominees, priesters en vele leken zullen worden uitge nodigd. Voor het bezoek aan de tentoon stelling, welke ook in de avonduren is opengesteld, is in overleg met de hoofden der scholen een schema op gesteld, welke het bezoek van de schooljeugd aan deze tentoonstelling mogelijk maakt. Daarbij is rekening gehouden met het bezoek van be jaarden op een middag en religieu zen op een andere middag. Ten einde de financiële basis van deze tentoonstelling te kunnen leg gen wordt een grote loterij georgani. seerd, waarvoor men een dezer da gen via de jeugd loten kan verkrij gen. De hoofdprijzen in deze loterij zijn vakantie-reizen. Het secretariaat van „Amata" 65 ts gevestigd te Lisse, Achterweg 12. SPAANS SCHIP AAN DE KETTING GELEGD Op bevel van de president van de rechtbank te Haarlem is gisteravond het Spaanse zeeschip „Alfonso Ter- cero", 700 bruto register ton groot, afkomstig uit Bilbao, in IJmuiden aan de ketting gelegd. De beslag legging geschiedde door een Zand- voortse deurwaarder op verzoek van een Groningse rederij, die een aan zienlijk bedrag van de Spaanse reder te vorderen had. In verband met restauratie werkzaamheden aan de kathedrale kerk te Utrecht zal kardinaal Al- frink vanaf Witte Donderdag de Goede Weekplechtigheden in de dekenale Kerk van het H. Hart te Utrecht verrichten. KONINGIN BIJ JUBILEUM VIERING AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM H.M. de Koningin heeft gisteravond in haar hoedanigheid van bescherm vrouwe van het Amsterdamsch Con servatorium de viering van het 100- jarig bestaan van deze muziekschool bijgewoond. Leerlingen van de mu ziekschool brachten ten gehore: „Di vertimento voor schoolorkest" van T. de Marez Oyens, „Drie stukken voor jeugdensemble" van Theo Loe- vendie en na de pauze „Quartito Li* rico" van Norbert Visser in inter pretatie van Bernard van Beurden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12