eeriSl STAALTJE Proces tegen Jiminez in Caracas begonnen Oud-minister Strauss worden intimiteiten' aangewreven Voor ton aan advertenties opgegeven, maar nooit betaald VRIJDAG 9 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Drie katholieken in redactie van „Wending" Drie katholieken zijn toegelaten tot de redactie van het van oorsprong geheel protestantse maandblad voor Evangelie en Cultuur „Wending". Het zijn de heren F. Haarsma, lector in de pastoraal-theologie aan de Nij meegse Universiteit, A. M. J. Krey- kamp o.p., ex-hoofdredacteur van „De Bazuin", thans redactioneel me dewerker aan „De Horstink" te Amersfoort, en Daniël de Lange, pu blicist te Bilthoven. Redactie voorzitter dr. J. M. v. Veen merkte naar aanleiding van de toe lating van deze drie katholieken op: „Vooral de laatste jaren is er zoveel aan het veranderen, óók in de rooms- katholieke kerk, dat deze stap niet al leen verantwoord is, maar zelfs ge boden." Hij voegde hieraan toe: „Het is duidelijk, dat wij in bijkans alle kerken met dezelfde vragen bezig zijn. Wij hebben bovendien de over tuiging, dat deze beter kunnen wor den aangepakt en eventueel opge lost in onderling gesprek en gemeen schappelijke arbeid." Het kabinet-Cals Zonder vooruit te willen lopen op het uiteindelijk resultaat van de formatiepogingen van mr. Cals en indachtig, dat de spreekwoordelijke laatste loodjes ook in dit soort werk het zwaarst plegen te wegen, lijkt het ons toch wel mogelijk reeds op dit moment enkele kanttekeningen te maken bij hetgeen totnogtoe over de constructie van het nieuwe rege ringsteam bekend is geworden. Het zal nog wel even duren, voordat de formateur zijn gehele werkstuk kan afleveren, omdat immers ook nog moet worden geworven om een aan tal staatssecretarissen, die hier en daar voor enig politiek evenwicht moeten zorg dragen. Het is in alle geval reeds wel vast te stellen, dat het nieuwe kabi net over een voortreffelijke premier zal beschikken, die ditmaal zijn ploeg ook zelf heeft samengesteld, zij het met intensieve hulp van de drie frac tievoorzitters, van wie er vermoede lijk twee hem als minister zullen blijven seconderen. Wij vonden de voorbeelden in het verleden, dat een formateur zijn arbeid afleverde en zelf al dan niet in de wereld van de werkelijke politiek terugtrad nim mer zo verheffend. Wie de goede wisselwerking tussen regering en parlement voorstaat, moet ook voor stander zijn van actieve deelneming aan het politieke werk van alle spe lers, hetgeen naar ons oordeel in houdt, dat wie als formateur een re geringsprogram heeft gemaakt, zich daarna niet in de Kamerbanken moet zetten om het te beoordelen. Wat dat betreft, zou men natuurlijk ook de toetreding tot de nieuwe regering van de heren Vondeling en Smallen- broek wat vreemd kunnen vinden en tot zekere hoogte doen wij dat ook. Zeker in die zin, dat zij zich wel bij zonder intensief met de opstelling hebben bemoeid. Wat valt er voor hen nog vrijelijk te interpreteren, wanneer ze eenmaal hun resp. por tefeuilles ter hand zullen hebben ge nomen, zou men kunnen vragen. Een soortgelijke kwestie is er overigens voor drs. Schmelzer, die zo aanstonds als fractieleider mede zijn eigen gees teskind aan een oordeel moet onder werpen. Men kan erop antwoorden, dat de politieke omstandighedenr waaronder het nieuwe kabinet nu eenmaal moest worden gemaakt, tot zulke complicaties hebben geleid. Voor een volgende keer zou ons ech ter een iets lossere band tussen for mateur en toekomstige partners wel liever zijn. Oprekend over mr. Cals kan men uiteraard onmogelijk de heer Marijnen vergeten. Het is het droeve lot van een politicus zeker van een bewindsman dat hij te onge legen ertijd schipbreuk kan leiden op de wilde baren van het politieke on tij en dat zijn carrière halverwege de parlementaire rit dient te worden afgebroken. Mr. Marijnen heeft z.ich in alle geval persoonlijk geen enkel verwijt te maken; hij heeft zijn team op voortreffelijke wijze geleid en het lag slechts aan zijn persoonlijke hoedanigheid dat hij niet de man was, die op alle mogelijke ogenblik ken spectaculair naar buiten optrad, zoals sommigen dat blijkbaar des noods ten koste van andere goede kwaliteiten blijken te waarderen. De heer Marijnen weet in alle geval, dat hij de teugels wel aan de handen van zijn opvolger kan toevertrou wen! Dat kan een politicus ook tot troost strekken. Over het behoud van minister Luns op Buitenlandse Zaken kan men een genuanceerd oordeel hebben. Het merkwaardige was wel, dat in de ge geven omstandigheden, die nu een maal vaak de opportiniteit van het politieke handelen méér bepalen dan de in feite reële overwegingen, een overgaan van deze portefeuille in handen van een anders gekleurde partner niet als een ramp had ber hoeven te worden beschouwd. In de nu bijna dertien jaar echter, waarin de heer Luns de zetel van „BeeZet" heeft bekleed, zijn deze plaats en deze persoon dermate in de politieke image verweven geraakt, dat weini gen in den lande blijkbaar een heen gaan van mr. Luns en zijn vervan ging door een „onbekende" zouden hebben begrepen, laat staan gewaar deerd. Zodoende is men ertoe ge komen van kvp-zijde de socialisti sche claim op deze portefeuille scherp van de hand te wijzen, waarbij niet temin de préalabele regel bleef gel den, dat in beginsel geen enkele van de totnogtoe door kvp'ers bezette departementen in absolute mate door deze partij bleef geëist. Wéér een merkwaardige uitzondering, die de regel bevestigtl Menigte juichte hem toe Gisteren is in Caracas het proces begonnen tegen de voormalige presi dent van Venezuela, generaal Perez Jiminez, die wordt beschuldigd van verduistering van staatsgelden. Jimi nez, die naar Florida was gevlucht, werd op verzoek van Venezuela door de Verenigde Staten uitgeleverd. Hij zou zich dertien miljoen dollar heb ben toegeëigend. Generaal Jiminez, aan wiens macht in 1958 door een staatsgreep een einde kwam, bleek nog steeds aan hangers onder de Venezolanen te tellen. Enkele duizenden personen juichten en riepen „Lang leve de generaal" toen Jiminez bij het ge bouw van het hooggerechtshof arri veerde. De oud-president wordt door velen beschouwd als de man die Ca racas tot welvaart heeft gebracht. Generaal overleed na parachutesprong Generaal-majoor John Hester, de commandant van de in West-Duits- land gestationeerde Amerikaanse 17de luchtmachtgroep, is gisteren overleden aan de verwondingen, die hij vorige week vrijdag bij een mis lukte parachutesprong had opgelo pen. De 48-jarige generaal volgde een cursus valschermspringen.Bij de laatste sprong die nodig was voor het diploma, ging de parachute slechts gedeeltelijk open, waardoor hij bij het neerkomen ernstig her senletsel opliep. Hij overleed in het Amerikaanse hospitaal in Wiesbaden. U denkt toch wel aam omize grote „GOLD-LINE" Enkalon paasverkoop TOT 20 APRIL ELK 2e PAAR Gold-Line Enkalons voor slechts 1,50 HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA De verdediger van de Westduitse voormalige minister van defensie Franz Josef Strauss heeft gisteren op 'n inderhaast belegde persconferentie in München de bewering van het Westduitse blad „Spiegel", dat de „Lockhead"-vliegtuigenfabriek in Ca- lifornië in 1960 een „intiem souper" voor Strauss met de filmster Jayne Mansfield zou hebben verzorgd, te gengesproken. Strauss kent deze film ster slechts van foto's en van de film, zo zei de verdediger, dr. Oss- mann. De uitgever vain de „Spiegel"', Ru- dolf Augstieiin, had dinsdag aam een rechtbank in Münchem nieuw bewijs materiaal tegen Strauss verstrekt. Strauss verdedigt zidh in een parti culier proces tegen de uitlating van Augstein, dat hij „een corrupt per soon" zou zijn. De verdediger toonde voorts een onder ede afgelegde verklaring van de eigenaar van het hotel „Wiener - walid", Friedirich Jahn, tegen een andere bewering in de „Spiegel". Jahn zou im oktober 1959 tijdens het verblijf van Strauss in New York ge zorgd hebben voor „een dame voor de nacht" in zijn appartement in het Waldorf Astonia-hotel. Daarbij zou het tot een woordenwisseling met de hotelbeheerder zijn gekomen. Strauss zou hebben geschreeuwd en daarna nooit meer van het hotel gebruik ge maakt hebben, maar de voorkeur ge geven hebben aam het „Savoy Hiillbom"- hotel, dat „ruimere" opvattingen zou hebben. Jahn noemde deze bewering „van begin tot einde volledig verzonnen". Noch in oktober 1959 „noch op een ander tijdstip" heeft hjj Strauss „een dame bezorgd" en hem evenmin „met een vrouwelijk persoon kennis laten maken". Pas in 1964 leerde hij Strauss persoonlijk kennen, aldus Jahn. De Haagse politie heeft de 43-ja- rige L. M. M. B. uit Den Haag aan gehouden, verdacht van oplichting van kranten en tijdschriften tot een bedrag van 98.000. In oktober 1963 werd B. directeur van een in liqui- datie1 verkerende uitgeverij en re clame-onderneming „Adelante" N.V. Van oktober 1963 tot april 1964 heeft B., naar de politie is gebleken, in dag- en weekbladen, kerkbodes en advertentiebladen advertenties ge plaatst. Hij deed dit voor een zoge naamde klant van „Adelante". De advertenties betroffen het kopen van meubelen bij „Het Meubelwon- der" of „Het Meubelcentrum". Re flectanten stuurde B. door naar een meubelzaak, waarvan hij provisie kreeg. De advertenties heeft B. nim mer betaald. In het najaar van 1964 kwamen bij de politie de eerste klachten van de bladen binnen. Een ondèrzoek heeft tot resultaat gehad, dat B. enkele honderden bladen moet hebben op gelicht voor een bedrag van bijna een ton. In verband met deze affaire heeft de politie ook de 30-jarige verloofde van B., mej. H. E., aangehouden. Zij werd na verhoor heengezonden. B., die waar het oplichtingen betreft een bekende van de politie is, wordt vastgehouden in afwachting van de beslissing van de justitie. Formateur Cals en de bezoekers, die op zijn lijstje voorkomen. Boven v.l.n.r.: mr. J. M. L. Th. Cals, dr. ir. A. Vondeling, mr. B. W. Biesheuvel en dr. I. Samkalden. Midden v.l.n.r. mr. M. Vrolijk, dr. G. M. J. Veldkamp, J. G. Suurhoff, P. J. S. de Jong en mr. J. M. A. H. Luns. Onder v.l.n.r.: drs. J. M. den Uyl, dr. W. P. Berghuis, J. Smallenbroek, mr. H. Th. Bot en drs. P. C. W. M. Bogaers. NOORD WIJK DINSDAG „LUCAS PASSION" IN GROTE KERK Dinsdag 13 april zal in de monu mentale Grote Kerk te Noordwijk- Binnen weer een uitvoering worden gegeven van Bachs „Lucas Passion". In de loop der jaren is het een zin volle traditie geworden om op de dinsdag vóór Pasen in dit prachtige gothische bedehuis met haar onge_ evenaarde akoestiek en schone barok- orgel deze passie-muziek te laten ho ren. Wie dit culturele en diep ont roerende gebeuren een keer heeft meegewerkt, blijft zich jaar op jaar scharen onder de honderden, die by deze uitvoering het devoot verlichte kerkgebouw vullen. Aanvang 8 uur. Medewerking verlenen Nelly Schui- ze, sopraan; Belia Keyzer, alt; Johan Kramer, tenor; Jan Koot, tenor; Cor de Heiden, tenor; Henk van den Brink, bas; en Han Campfens, bas; verder het Chr. Gem. Koor „Cantate Domino" uit Noordwijk, het Chr. Gem. Koor „Hallelujah" uit Katwijk, de begeleiding wordt verzorgd door het Haags Orkest en Johan Zweers aan het orgel. Het geheel staat onder leiding van de Noordwijkse dirigent Johan Admiraal. VELDLOOP VAN POLITIE SPORT VERENIGING De Noordwijkse Politiesportvereni- ging organiseerde de tweede van een drietal korte veldlopen om het kam pioenschap van het district west van de Ned. Politie Sportbond. Niet minder dan 62 deelnemers verschenen aan de start. Voor de veteranen was de te lopen afstand 272 kilometer, voor de A-klassers 5 kilometer en voor de B-klassers 3l/2 kilometer. Op het mooie afwisselende par cours werd een félle, maar sportieve strijd gestreden. De uitslagen waren: Veteranen: 1 J. van Ginkel (Baarn) 9.34.7; 2 W. van Atten (Luctor, Den Haag) 9.34.9; 3 F. van Es (Haarlem) 10.03.8; 4 J. Smit (Haarlem) 10.16.4; 5 B. van der Linden (Haarlem) 10. 25.4; 6 J. E. Schraader (HPSV); 7 V. Kokhuis (Haarlem); 8 D. Pondman (Zaandam); 9 J. van Dockum (HP SV); 10 L. H. S. van Bakel (Zaan dam); 11 W. Muller (HPSV). Klasse A: A. J. H. Koevoets (Her mandad) 18.06.5; 2 C. G. Klarenbeek (APGS) 18.17.4; 3 W. P. van Zijl (Luctor, Den Haag) 18.48.0; 4 A. de Vries (BPSV) 19.14.1; 5 R. J. Spreen (Hermandad) 19.53.6; 6 J. ten Have (Haarlem) 20.06.1. Klasse B (eerste tien): 1 H. Wub- ben (HPSV) 13.12.9; 2 T. J. Platen- kamp (Riohpa) 13.21.2; 3 J. Oosterom (6e Div. Kon. Mar.) 13.32.1; 4. H. Jansen (Riohpa) 13.36.5; 5. L. Mul der (Haarlem) 13.44.5; 6 W. Lazoe (UPS) 13.47.0; 7 K. P. Blom (5e Div. Kon. Mar.) 13.48.9; 8 P. W. de Groot (HPSV) 14.00.2; 9. J. Karei (Riohpa) 14.04.5; 10 H. van Noort (Haarlem) 14.09.2. WASSENAAR BOGAERSWONINGEN IN WASSENAAR Op het terrein achter de flats aan de Burmanlaan is een begin gemaakt met de bouw van de eerste vier Bo- gaerswoningen in Wassenaar. Binnen kort zullen er nogmaals 6 van deze woningen worden gebouwd. Twee aan twee worden de woningen ge bouwd in de vorm van dubbele bun galows van het type, dat indertijd in de gemeente Fijnaart en Heijnin- gen zeer de aandacht trok. De 5 blokjes Bogaerswoningen komen, af gewisseld met 4 blokjes garages in een groenstrook te liggen. Eind januari 1965 hebben GS hun goedkeuring toch aan de nieuwont- worpen situatie verleend. De twee eerste dubbele bungalows worden gebouwd door de heren C. en N.'van Keppel ten behoeve van personeels leden van hun aannemersbedrijven. Welke gegadigden voor de overige 6 woningen in aanmerking zullen komen is afhankelijk van de urgen tie van de huisvestingsproblemen van de gegadigden. NIEUWKOOP Geboren: Gosina Albertha Maria d.v. M. W. v. Koert en M. P. van der Linden; Hendrikus Gerard z.v. G. H. Stoker en A. Hoekstra. Ondertrouwd: N. Immerzeel 31 j. en E. Klerks 27 j. Gehuwd: A. Muilwijk 20 j. en H. Röseboom 21 j„ won. te Zevenhoven. Minister dr. G. M. J. Veldkamp vierde gisteren een jubileum: gedurende 121/» jaar is hij reeds bewindsman in verschillende kabinetten. Des ochtends kwam zijn kamerbewaarder, de heer L. Brinkman, hem namens het personeel van het kabinet met een bloemetje feliciteren.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 15