alles CSJkan met CElHÜBI/i! "britse regering dient wet in tegen rassendiscriminatie OVERLEG OVER EENHEIDSSYSTEEM KLEURENTELEVISIE AFGEBROKEN Vuurgevecht in rassenstrijd Sluiting Concilie in voorjaar 1966? Kosygin: Poolse grenzen definitief Schakel VAN OOYin IS KOPERSULFAAT DE OORZAAK VAN DE VISSTERFTE? Meningen daarover zijn verdeeld Kotter voor Nederlandse kust gezonken Raadsels rond verdwenen man DONDERDAG 8 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kongo werft officieren voor duizend gulden per week HILLEGOM BAKKERS ONDERSCHEIDEN Op de grote bakkerij demonstratie voor Noord- en Zuid-Holland om ae gouden bakkersring, gisteren en van daag in Treslong te Hillegom hebben verschillende bakkers uit onze om geving een onderscheiding behaald. Onder de prijswinnaars treffen wij verscheidene bakkers uit onze om geving aan en wel uit Hillegom: klasse 1: consumptiebrood, diploma voor A. M. Out. Voorts C. J. Luyk, Katwijk a.d. Rijn, F. N. de Witt, Noordwijk aan Zee, Inrichting St.- Bavo, Noordwijkerhout, J. G. Koe- leman, Uithoorn. Klasse 2: Water- busbrood: J. G. Koeleman Uithoorn, C. J. Luyk, Katwijk a.d. Rijn. Klas se 7: Krentenbusbrood: 5e prijs A. M. Out, Hillegom. Zachte puntbrood jes: 4e prijs C. J. Luijk Katwijk a.d. Rijn. Botermaantjes: 3e prijs A. M. Out, Hillegom. Gevulde koeken: 3e prijs J. L. Stijnman, Hillegom. Zoute koekjes: dezelfde, 3e prijs. Water vloerbrood: 4e pr. P. M. J. Leyten, Noordwijk. Personeelsprijzen: mokkataart: 3e prijs: G. M. A. van der Reép, Hille gom. Vrije taart: 3e prijs: H. van der Zande, Hillegom en 3e prijs J. C. Stijnman, Hillegom. Waterbusbrood: e.v. Centrale Bakkerij „De Ster" te Lisse. Een diploma voor krentebollen werd uitgereikt aan o.m. R. J. Uljee en A. J. M. van Velthoven, beiden te Voorhout. Buiten mededinging: le prijs, met lof van de jury, banket etalage, B.N.S. te Voorhout. Zie voorts bericht „Om de gouden bakkersring" op pag. 18. Hillegoms burgemeester Van Niekerk in gesprek met enige exposanten. Op de Internationale Conferentie over kleurentelevisie, die woensdag in Wenen is geëindigd, hebben drieëntwintig landen zich uitgesproken voor het Franse systeem „Secam". Daarbij bevonden zich de Sowjet-Unie, de Oosteuropese landen en een aantal voormalige Franse koloniën. Elf landen waren voor het Westduitse „Quam-Pal" systeem, drie voor het Amerikaanse „NTSC", twee voor het systeem „Quam-NTSC" en een voor „SCS". Vier landen hadden geen voorkeur en een (Australië) liet er zich niet over uit. Zoals bekend geeft ons land de voorkeur aan „Quam-NTSC". Secam: Algerië, Argentinië, Wit- Rusland, Bulgarije, Kameroen, Span je, Frankrijk, Gabon, Griekenland, Opper-Volta, Hongarije, Luxemburg, Mali, Marokko, Monaco, Nigeria, Po len, Oekraine, Roemenië, Tsjecho- Slowakije, Tunesië en de Sowjet- Unie. Er namen 45 landen aan het over leg, dat 14 dagen duurde, deel. In een slotcommuniqué werd ge zegd, dat men door gebrek aan eens gezindheid niet tot een ontwerp-ad- vies voor een wereldomvattend sys teem voor kleuren-tv is kunnen ko men. De bevindingen van het thans geëindigde overleg zullen worden voorgelegd aan de volgende confe rentie, die in juni 1966 in Oslo plaats vindt Opgemerkt werd dat het Russische standpunt blijkbaar niet zo Volledig ten gunste van het Franse systeem is als na het Russische-Franse tele visie-akkoord was aangenomen. In een conferentiedocument heette het dat Rusland zijn kleurensysteem op het Franse „Secam" baseert, doch daarnaast van plan is dit verder te verbeteren, daarbij rekening hou dend met de resultaten die in an dere landen zijn bereikt. Op persberichten, dat West-Duits- land en de Ver. Staten hun kleuren- tv-systeem gaan combineren reageer de woensdag het Westduitse Minis terie van Posterijen met de medede- £g, dat hierover niets bekend is en de Westduitse delegatie op de conferentie in Wenen een dergelijke overeenkomst niet is aangegaan. De verdeling van de verschillende voorkeuren was: Strijders voor gelijke burgerrech ten en voorstanders van rassendis criminatie hebben vanmorgen vroeg te Borahisa in Louisiana een kort vuurgevecht geleverd. Br is geen melding gemaakt van gewonden. Een zekere William Yates, die werkt voor de Core het con gres voor rasgelijkheid zei, dat de aanvallers, die hij identificeerde als leden van de Ku Klux Klan, twee maal in auto's langs het huis in de negorwlik van Bogalusa reden, waar hjj en zijn medestanders wonen. Bei de keren werd uit de auto's op het huis geschoten. Het vuur werd van uit het huis beantwoord. Toen de „tweede golf auto's" langs reed, stonden 12 verdedigers met geweren klaar om terug te schieten, aldus Yates. Bij de eerste aanval zouden twintig schoten op de auto's zijn gelost en bij de tweede vijftien. Volgens de politie had een auto langzaam langs het huis van de Core- mcnsen gereden. Iemand in de auto had toen een steen gegooid naar een auto die op het terrein om het huis Stond. Daarop was vanuit het huis geschoten op de voorbijrijdende wa ge-- en dit vuur was beantwoord geworden. NTSC: Brazilië. Canada, de Ver enigde Staten, -Japan, Nederland en Engeland. Pal: Oostenrijk, Denemarken, Fin land, Ierland, IJsland, Italië, Noor wegen, Nieuw-Zeeland, West-Duits- land, Zweden, Zwitserland. Australië, België, Turkije, Zuid- slavië, Pakistan en Zuid-Afrika ont hielden zich van stemming. Het is niet onmogelijk, dat de slui ting van het tweede Vaticaanse Con cilie verschoven moet worden naar het voorjaar 1966. Dit zou kunnen ge beden als moaht blijken dat de con cilievaders niet met alle stof gereed komen. Mgr. Petrus Canisius van Lierde, sacrista van de paus, heeft in een interview met het Duitse blad „Deutschen Tagespost" deze opvat ting tot uiting gebracht. Ook al wil de paus persoonlijk het concilie voor Kerstmis beëindigen, hij "zal daar niet op staan als het onuitvoerbaar blijkt. In geen geval zal hij de vrijheid van de bisschoppen beperken, zo besloot Mgr. van Lierdié. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie heeft gisteren in de Poolse stad Wroclaw (het voormalige Bres- lau) gezegd, dat de grenzen van Po len „definitief en onaantastbaar" zijn. Deze onaantastbaarheid wordt gewaarborgd door de Russische- Poolse vriendschap en door het feit, dat naast de Oder-Neisse-grens Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije zich bevinden, die ook gekant zijn tegen „de wraakgierige aspiraties van de Westduitse revisionisten". De Russische premier deed tevens een scherpe aanval op de Amerikaan se „barbaarsheid" in Vietnam. De Sowjet-Unie zal met alle ter beschik king staande middelen de.republiek Vietnam helpen, zei hij. De toestand in Vietnam is alarmerend, aldus Ko sygin. Kosygin bevindt zich in Wroclaw om een nieuw verdrag voor weder zijdse bijstand voor een periode van twintig jaar met Polen te onderte kenen. In Londen zijn woensdag de eerste wettelijke maatregelen van de Britse regering tegen de rassendiscriminatie aangekondigd. De Britse regering be oogt met het wetsontwerp de discri minatie in sommige openbare gele genheden op te heffen en ophit sing tot rassenhaat bulten de wet te stellen. Het ontwerp dait de naam wet op de betrekkingen tussen rassen heeft gekregen zal echter niet te gengaan dat hospita's bordjes met he<t opschrift „geen gekleurden" voor hun ramen blijven zetten. Ook fabrieken kunnen gekleurde arbeidskrachten blijven weigeren. Als de wet wordt aangenomen zal er een einde komen aan de discri minatie in openbar» gelegenheden zoals hotels, restaurants, theatersi, bioscopen en het openbaar vervoer. Bij eerste overtreding volgt een boete van 50 Pond Sterling (ong. 500 gld.) en bij herhaling het dubbele van dat bedrag. SPION HELBIG HOORT VIERENHALF JAAR TEGEN ZICH EISEN De openbare aanklager heeft woens dag voor het Hooggerechtshof in Karlsruhe tegen de 53-jarige voor malige Westduitse regeringsfunctio naris Erich Helbig viereneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. Helbig, gewe zen hoofdreferendaris op de Bonds- kanselarlij, heeft zich volgens hem schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen, het onderhouden van verradelijke betrekkingen met een niet nader genoemde mogend heid van het oostelijk blok en het breken van de eed van geheimhou ding. Voorts eiste de aanklager twee jaar verlies van burgerrechten en ver beurdverklaring van een kleinfoeeld- camera en een som gelds van acht duizend Mark. Er moet volgens hem slechts een jaar van het voorarrest in aftrek worden gebracht, daar de beklaagde het onderzoek aanmerke lijk vertraagd heeft. Vrijdag zal het hof vonnis wijzen. Spaak gaat hertrouwen De Belgische minister van buiten landse zaken Paul-Henri Spaak, die eind vorig jaar weduwnaar werd, her trouwt volgende week donderdag te Eze in Zuid-Frankrijk met de Engel se mevrouw Dear. De bruid van de 66-jarige socialistische staatsman is van Nederlandse afkomst, maar heeft vanaf haar eerste huwelijk met een Engelsman in Groot-Brittannië ge woond. Zij is een katholieke bekeer linge. Een van Spaaks dochters is ge trouwd met een katholieke Engelse diplomaat. Enkele eisen van Spaanse studenten ingewilligd De Spaanse regering is woensdag gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de eisen van de studenten voor een re organisatie van hun verbond. Zij gaf de studenten toestemming voortaan het bestuur van hun organisatie zelf te kiezen, doch stelde als voorwaarde de aanstelling van een regeringscom missaris, die het laatste woord heeft in zaken die buiten het strikt univer sitaire kader vallen. Tot op heden was de benoeming van bestuur en an dere leidende functionarissen van het studentenverbond een recht dat uitsluitend aan de regering toebe hoorde. Een Londense zakenman, Paul Da niels, heeft gezegd, Engelsen voor Kongo-Leopoldstad te werven voor de strijd tegen de opstandelingen. Volgens Daniels werft hij voor ge neraal Mbotoe, de Kongolese legerlei der. Voormalige officieren krijgen 100 pond sterling per week, de anderen 50 pond. „Ik doe het voor de democratie. Het zal ons ten goede komen als wij de verspreiding van het communis me waar ook ter wereld kunnen te genhouden", aldus Dandëls. VOORHOUT INLEVEREN VAKANTIEBONNEN Het bestuur van het vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede dat er wederom gelegenheid bestaat voor de Paasdagen vakantiebonnen te ver zilveren tot een bedrag van ten hoogste f 100.- Hiervoor bestaat ge legenheid op zaterdag 17 april van 10 tot 11 uur in café Welgelegen. De bonnen worden bij aanbieding direct verzilverd. Er heeft geen voor- inlevering plaats. Bonnen welke niet in de hiervoor bestemde opplak- boekjes zijn geplakt, worden niet in genomen. Bedoelde boekjes zijn ver krijgbaar bij de penningmeester van St.-Deus Dedit, C. van Dam, Prins Bernhardstraat. Aan personen be neden 16 jaar wordt geen geld mede gegeven. De volgende en tevens laatste in levering van vakantiebonnen met opdruk geldig tot en met 30 april 1965, zal plaats vinden op zaterdag 8 mei. Geslaagd De heer H. A. M. Klaar slaagde aan de universiteit te Leiden voor het doctoraal examen organi sche chemie. WASSENAAR Werkzaamheden aan wegen. In de komende weken zullen op een aantal plaatsen asfalteringswerk- zaamheden worden uitgevoerd, die in enkele gevallen kleine omleidin gen van het verkeer noodzakelijk maken. In de afgelopen dagen is de nieuwe hoofdrijbaan van de Witten- burgerweg van de laatste asfaltlaag voorzien. Morgen, donderdag wordt begonnen aan de Van Oldenbarne- veldtweg en Prinsenweg. Het werk begint met het kruispunt van de v. Oldenbarneveldtweg met de v. Zuy- len van Nijeveltstraat. Het gehele werk zal ongeveer 5 dagen duren. De volgende week donderdag is de Van Cranenburchlaan aan de beurt ohi geasfalteerd te worden, terwijl op de 20e april begonnen wordt aan een gedeelte van de Wassenaarse Slag en de Van der Oudermeulenlaan. NOORDWIJK Gemeenteraad. De raad van Noordwijk is in openbare vergade. ring bijeengeroepen op dinsdag 13 april 1965, des avonds om 8 uur. Aan de agenda ontlenen wij onder meer: Beëdiging F. L. Boelen als waarnemend secretaris; Goedkeuring begroting weeshuis; Bezwaarschrift straatbelasting J. v. d. Bent; Wijzi ging personeelsverordening; Vaststel ling verordening wachtgeld en pen sioen wethouders; Verzoekschrift Hervormde Schoolvereniging om me dewerking voor diverse voorzienin gen i.v.m. de brandbeveiliging; On bewoonbaarverklaring Molensteeg 14; Krediet voor douche-gelegenheid in pand Dan. Noteboomstraat 14; Aan koop grond aan Zwarteweg; Verkoop grond aan Duindamseweg; Garantie geldleningen bouwfonds woningen; Nadere bestemming grond aan St. voor al uw aankopen van WASMACHINES - WRINGERS - KOELKASTEN - STOFZUIGERS - SCHEERAPPARATEN - STRIJKIJZERS HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT ADRVAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN bouwbedrijven, de voornaamste ge bruikers van kopersulfaat. Men is bezig alle wagens van die bedrijven op kopersporen te onderzoeken. Gezien echter de meningsverschil len van deskundigen, staat het nog niet vast of de oorzaak van de sterfte hier moet worden gezocht. Met betrekking tot de oorzaak van de geconstateerde grote sterfte van vis langs het strand van de Noordzee, zijn de meningen van deskundigen, verbonden aan het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek te IJmuiden verdeeld. Sommigen van hen menen, dat kopersulfaat de oorzaak is, ande ren daarentegen menen, dat de sterf te onder de vis te massaal is en over een te groot gebied verspreid en daardoor niet door een hoeveelheid van ongeveer dertig kilo kan zijn veroorzaakt. Het kopersulfaat is thans in het geding gekomen, omdat Noord wij kse agenten op het strand bij de vuur toren een kleine hoeveelheid van dat giftige hulpmiddel bij de bestrijding van boll en ziekten hebben gevonden, vermoedelijk afkomstig van een par tij van betrekkelijk grote omvang, die enkele weken geleden door de chauffeur van een vrachtwagen naar zee is gebracht. In dit verband richt het onderzoek van de Noordwij kse politie zich op de bloembollen- en land- en tuin- Woensdagavond omstreeks acht uur is voor de Nederlandse kust de uit Goeree afkomstigee kotter „Ora et Labora" in korte tijd vergaan en ge zonken. De bemanning kon worden overgenomen door de Stellendam 12 „Twee Gebroeders", die met de Go 36 „Vrouwe Jannetje'-'-en de Stellen dam 14 „Stella" in de onmiddellijke nabijheid waren toen het ongeluk ge beurde. Deze drie schepen hebben hebben nog getracht een kabel onder de kiel door te halen om het vleugel lam geraakte schip te behouden, maar alle inspanningen waren tevergeefs. Op de noodseinen was bovendien 't bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van den Tak's Bergingsmaatschappij uit Hoek van Holland uitgevaren, maar ook dit schip moest al gauw onver - richterzake naar de Hoek terugkeren. Rond half elf vanavond worden de Zuidhollandse kotters met de beman ning van het verongelukte schip in Scheveningen verwacht. Mogelijk dat dan ook de oorzaak van het zinken van de Go 5 bekend zal raken. De vraagtekens rond de verdwij ning, van de 58-jarige diamantair- vertegenwoordiger H. M. R. uit Maarsbergen worden steeds groter. Maandag jl. vond de politie in het Duivendrechtse kanaal bij Ouder- Amstel een monsterkoffer met gou den sieraden. In de veronderstelling dat de man ook in het water zou kunnen liggen is het kanaal mi- nitieus afgedregd zonder echter een spoor van de man op te leveren. De verdenking was gerezen, dat de man was gevlucht met een van de koffers wegens eerder geconstateer de onregelmatigheden. Toen zijm wa gen werd aangetroffen in Amster dam met alle koffers min een wees alles in die richting. Nu echter de vermiste koffer is gevonden en ieder 9poor van de man ontbreekt staat de politie voor grote raadsels. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Cap San Nicolas (12 april), ms Waterland (13 april); Australië: ms Arcadia (14 april); Brazilië: ms Cap San Nicolas (12 april), ms Waterland (13 april); Ca nada: ss Maasdam (15 april); Chili: mg "Moselstëin 11 april)Indonesië: ms Polydorus (13 april); Ned. An tillen: ms Prins der Nederlanden (14 april); Suriname: ms Ceres (14 april) Ver. Staten van Amerika: ss Utrecht (11 april); Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms Capetown Castle (11 april), ms Serooskerk (13 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Jeroensweg voor bouw 50 KV-trans- formatorstation; Onteigening gronden plan Boerenburg; Vaststelling uit breidingsplannen: a. plan in hoofd zaak 1965; b. plan in onderdelen „Of- fem"; c. plan in onderdelen „Duin rand". DE SPECIAALZAAK met de grootste collectie in: DAMESHOEDEN HANDSCHOENEN - SHAWLS HAARLEMMERSTRAAT 145-147 VERHOGING SALARISSEN MUSICI Het college van rijksbemiddelaars heeft gunstig beschikt op een ver zoek van het Contactorgaan van Ne derlandse Orkesten, de algemene christelijke en rooms-katholieke Kunstenaarsbonden, het Orkestver- bond en de BMDK om de salarissen van de musici, in dienst van de ge subsidieerde Nederlandse orkesten, per 1 januari 1965 te verhogen met 4.2 pet. en 3 pet., zoals ook voor de ambtenaren is geschied. Bovendien zijn de bedragen voor de periodieke verhogingen en van de vergoedingen van bij-instrumenten aan deze nieuwe salarissen aange past. Tenslotte is besloten aan die mu sici die tien tot 15 jaar onafgebro ken in dienst zijn van hetzelfde or kest en een maximum-salaris ge nieten, een hogere extra-vergoeding toe te kennen dan voorheen. Aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg is benoemd tot gewoon hoog leraar in het recht der internationale en supranationale organisaties jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, tot dusver lector aan de Katholieke Ho geschool. Het gouden echtpaar C. Pieterse uit Langeraar. (voor het verslag zie pag. 18)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3