ONTVOERD KIND WERD GEWURGD Onbekende dader dezelfde man als geheimzinnige telefonist? Landbouwschap wil wets ontwerp waterverontreiniging wijzigen 2600 SCHOLIEREN IN PAX-CHRISTI- Morgen opent Kamp Houtrust '65 KAMP HOUTRUST '65 Roolvink wil vrij loonbeleid „GS niet slechts toezichthouders" Papieren Rijksdaalders blijven nog enige jaren in omloop Eerste peulen op Ter Aarse veiling DONJOERPAG 8 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte var onze oplage konden mel den, is de door een onbekende man ontvoerde 6-jarige Corrie Hofman uit Eindhoven gistermiddag op on geveer Zï/t kilometer van de plaats, waar Corrie met vriendjes aan het spelen was, toen hij door de man werd gevraagd met hem mee te gaan, dood gevonden. Aan de massale speurtocht, gisteren.door de Eind- hovense politie in samenwerking met een grote groep militairen, burgers en mannen van de Rijkspolitie, kwam reeds vrij snel een einde, toen een van de deelnemende militairen het gewurgde jongetje vond in het struik gewas van de Leenderhei. De Eindhovense politie staat thans voor de opgave de man te vinden, die de dood van Corrie op zijn ge weten heeft. Het is niet uitgesloten, dat de moordenaar en degene, die dinsdagavond rond negen uur de redactie van het Eindhovens Dag blad heeft opgebeld met de mede deling, dat er een kind was ontvoerd dezelfde zijn. Op dat tijdstip dacht nog niemand aan ontvoering; 't kind was „slechts" met een vreemde man meegegaan. De redactie van het Eindhovens Dag blad lichtte onmiddellijk de politie in, die groot alarm maakte. HAASJE IN HOK Uit de woorden van de opgewonden vriendjes, met wie Corrie aan de stadsgrens van Eindhoven in de wijk Stratum aan het spelen was, had de politie geen ontvoering kunnen con cluderen. Om ongeveer zeven uur dinsdagavond was er een man in een bruine regenjas op de fiets aange komen, die vroeg, wie er zin had met hem mee te gaan naar Leende. Toen de man de jongetjes een haasje Toen Corrie met de man verdwe nen was, renden de vriendjes on middellijk terug naar huis, waar zij Corries' moeder inlichtten. De jon getjes vertelden, dat zij Corrie nog hadden gewaarschuwd, dat de man wel eens zou kunnen liegen. Maar Corrie, die voor zijn eerstvolgende verjaardag een vogelkooi had ge vraagd, ging toch mee. De ouders van Corrie deden on verwijld aangifte bij de politie, toen zij van de vriendjes het verhaal had den gehoord. Nog geen twee uur la ter kreeg de politie bericht van het Eindhovens Dagblad, dat een man, die zich Nelema noemde en in de Gerardusstraat zei te wonen (de man noemde zelfs een telefoonnum mer) had opgebeld. De politie stelde een grote pa trouille samen, die bijgestaan door steeds meer buurtbewoners, op on derzoek ging. Intussen kwam bij de politie een tweede telefonische me dedeling. De man noemde deze keer geen naam, maar evenals de eerste keer verzekerde hij, dat het kind niets zou overkomen. Hij stelde voor, dat hij het kind bij de vader zou terugbezorgen in hotel Atlanta. Hij zei om elf uur woensdagochtend (dus gisteren) ter plaatse te zullen zijn. Dan zou hij net kind meebrengen of de vader mededelen, waar hij het kind kon vinden. ENKELE JAREN GELEDEN Het thuisgebleven deel van de Eind hovense politie stelde direct een on derzoek in naar de identiteit van de man. Men ontdekte, dat enkele jaren geleden inderdaad in de Gerardus straat een familie Nelema heeft ge woond. Ook het telefoonnumer klopte. Het nummer bestaat niet meer omdat het na vertrek van de familie Nelema niet meer is uitgegeven. De politie concludeert hieruit, dat de man uitstekend op de hoogte moet zijn van de situatie, zoals die enkele jaren geleden in Eindhoven was. Deze indruk wordt nog versterkt door het feit, dat hotel Atlanta, waar de man zei het kind aan de vader te zullen geven, is afgebro ken tijdens de reconstructie van de verkeerssituatie bij het Eindhovense station. Wel is in de omgeving van het station later een café Atlanta gebouwd. ANDER De recherche is daar direct op on derzoek uitgegaan. In het café waar dagelijks de schriftelij "e examens voor het rijbewijs worden afgeno men, namen gisteren onopvallend enkele rechercheurs plaats tussen de examinandi. Er kwam inderdaad een man met een jongetje binnen, dat echter niet Corrie Hofman bleek te zijn. Ook de man heeft niets met de ontvoering te maken. GEEN ZEDENMISDRIJF Inmiddels was de patrouille, die de heide in de omgeving van Eindhoven afzocht, versterkt met een groep mi litairen uit de legerplaats Oirschot. Een van hen vond omstreeks kwart over twee gistermiddag het ontzielde lichaampje van Corrie Hofman. Dr. Zeldenrust, patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, heeft gistermiddag in 't Eindhovense politiebureau sectie ver richt op het lijkje. Daarbij kwam vast te staan, dat er geen zeden misdrijf is gepleegd. Bovendien bleek dat het knaapje al dood moet zijn geweest, toen de onbekende man voor de eerste keer opbelde. Corrie Hofman is het derde kind uit een gezin van vijf kinderen. Den Haag: prinses Benedikte van Denemarken heeft, vergezeld van prinses Beatrix, de miniatuurstad Madu- rodam voor het seizoen 1965 geopend. Bij aankomst kregen de prinsessen Banedikte (links) en Beatrix bloemen aangeboden door de 3'/»-jarige tweeling Gabrielle en Caroline Veraart. PANTSERRAMEN NA ELFDE INBRAAK VOETTOCHT NAAR DEN BOSCH In de Haagste juwelierszaak Uhren Weiss aan de Spuistraat is voor de elfde keer in twee jaar ingebroken. Ditmaal bestond de buit uit ruim tachtig horloges met een gezamen lijke waarde van tienduizend gulden. De beveiliging, een alarminstallatie, heeft de vorige tien keren voortref felijk gewerkt, maar liet het deze keer afweten. Van de tien vorige in braken heeft de politie er acht kun nen oplossen. De firma heeft nu pont- •snuiten in beotelling. De 8ste Voettocht Den Bosch, wel ke dit jaar wederom in de Paasweek van 22 tot 25 april wordt gehouden voor eindexaminandi van de Mid delbare Scholen en anderen zal door kardinaal Alfrink met de twaalf hoofdaalmoezeniers van de Voettocht besloten worden met een geconcele breerde H. Mis in de St. Jans Kathe draal te Den Bosch. Daarna gaan alle deelnemers met de Kardinaal eten in de Bossche Veemarkthallen. Houtrusthallen. Den Haaj van 9 tot en met 14 april Ttntan - Bwngaiaw» Caravans - Kampaarwagena - KampeerbenodtgdJwden - Bata* Graat vaartlchtingacantrum Uitheems# drankjas en hapjes ©p hst terras „Touristieana'-medeshoias mat da laatst# snufjes voor Uw vrya ëagan morgenmiddag films uit Engeland en Ierland morgenavond Dims, dia's sn dansen uit Scandinavië GEOPEND VAN 10 UUR TOT 22.30 UUR. *S ZONDAGS VAN 12 UUR TOT 22.30 UUR. aangemeld. Zij zullen verdeeld wor den in 132 gespreksgroepen, die 12 verschillende routes volgen. 140 Priesters begeleiden de groepen als aalmoezeniers. Dit jaar wordt een proef genomen met een nieuwe ge sprekstechniek. De routiers krijgen geen van te voren uitgewerkte ge spreksstof over een bepaald thema, maar alleen enige documentatie uit hedendaagse films en literatuur, voorzien van enig commentaar. Het onderwerp van de tocht luidt: „Op wegwaarheen?" Alle eindexamenkarididaten van het VHMO, de leerlingen van de der de klas Kweekschool en de tweede klas HTS kunnen aan deze voettocht deelnemen. Internationale route van de Pax Christi. De Internationale route van de Pax Christi Beweging van 215 augustus voert dit jaar naar San tiago di Compostella in Spanje. Ne derland mag 120 deelnemers sturen, 60 jongens, 60 meisjes. Het vertrek uit Nederland zal zijn 1 augustus of 31 juli. De vertrekpunten in Spanje naar Compostella zijn nog niet bekend. Wel staat vast dat alle deelnemers 11 augustus in deze bedevaartplaats van de H. Jacobus aankomen om in de nacht van 12 op 13 augustus naar Madrid te reizen, waar de route ont bonden wordt. De inschrijving voor de Internationale Route is geopend voor jongeren tussen 20 en 30 jaar bij de Pax Christi te Den Bosch, die ook alle gewenste inlichtingen ver schaft. Het vijfjarig dochtertje van de familie BosohkerVan Uem Vragen- der is gisteren toen zij van een groen- tembestelwagen sprong tegen een juist passerende auto gevallen. Met zwaire hoofdwonden werd zij naar het zie kenhuis in Lichtenvoorde gebracht, maar medische hulp mocht niet meer baten. RUIMERE TOELICHTING Het Landbouwschap zon verder graag een wat ruimere toelichting op het wetsontwerp zien. Het bedrag der investeringskosten ten behoeve van de afvalwaterzuivering van een miljard gulden maakt het uiterst ge wenst dat de contribualen het besef krijgen dat door hnn bijdragen ook een zeer behoorlijke vordering in de richting van goed water wordt ge maakt. Het wetsontwerp gaat alleen de waterverontreiniging tegen, die door menselijk toedoen binnen de grenzen van ons land ontstaat, niet de verontreiniging die het gevolg is van het binnendringen van het zilte zeewater in de open riviermonden en van het binnenstromen van de in het buitenland sterk vervuilde Rijn. Het Landbouwschap wil daarom graag weten hoe de verhouding tus sen die interne en externe waterver ontreiniging is. Ook moet boven alle twijfel verheven zijn, dat de rege ring aan de zuiverheid van het wa ter een zeer hoge prioriteit toekent en dat zij bij alle werken die tot verzilting zouden kunnen leiden bij de afweging der daarbij in het spel zijnde belangen de kwaliteit van het oppervlaktewater ten volle tot zijn recht laat komen. Een overzicht van deze werken met een vermelding van het stand punt, dat de regering bij elk daar van ten aanzien van de verzilting heeft ingenomen, zou daarom van betekenis kunnen zijn. De oud-staatsecretaris van Sociale Zaken en AR-Kamerlid, de heer B. Roolvink, vindt dat de weg naar een praktisch onbeperkte vrijheid voor de loonvorming thans openligt. Het enige middel, dat de overheid nog ter beschikking blijft staan is het afkondigen van loonpauzes. De heer Roolvink meende, dial onbeperkte vrijheid voor de lonen onafwendbare gevolgen heeft voor het prijsbeleid, terwijl gbtere ver schil Hen in belomdmg eveneens onver mijdelijk zijn. Hij zei voorts, dat de overheid bijzondere aandacht voor het mid den- en kleinbedrijf aan de dag dient te leggen. Een maatschappij waarin alleen of in overwegende mate grote ondernemingen bestaan met een zeer grote schare werknemers, is vol gons hem weinig aanlokkelijk. Hij vindlt, dat een gezonde maat schappij een levenskrachtige midden stand van zelfstandig ondernemers eist. Daarom moet de overheid een specifieke middenstajndspolajtiek voe ren. De heer Roolving zei dit op een vergadering van de Christelijke Krui- éendersborod. DE HAAGSE BAKKERS In de gisteren gehouden vergade ring van de contactcommissie voor de Hiaiaigse bakkerij heeft men geen uniforme regeling kunnen bereiken voor de Haagse bakkerij-werknemers. Ben grote meerderheid van de werk gevers stelde voor van 12 mei af een vijfdaagse werkweek in te voeren door middel van een bezorgloze woensdag. In werknemersorganisaties zal men zcoh nu beraden over de hierdoor ontstane nieuwe situatie. Het Landbouwschap heeft met in stemming kennis genomen van het wetsontwerp verontreiniging opper vlaktewateren, maar wil daar toch op enkele punten wijzigingen in aan gebracht zien. Het zal dit in een brief aan de Tweede Kamer mee delen. De voornaamste wijziging, waar het Landbouwschap op aan dringt, betreft de vraag, wie de ver gunning voor het lozen van afval water moet verlenen en de daaraan te verbinden voorwaarden moet stel len. Het wetsontwerp legt dat ver gunningenbeleid in handen van Ge deputeerde Staten of, als het om rijkswateren gaat, van het rijk. Het Landbouwschap is evenwel van mening dat het vergunningen beleid alleen maar verantwoord kan worden gevoerd door de instantie, die in feite het beheer voert over het ontvangende water en dus op de hoogte is met het zelfreinigend ver mogen daarvan. Daarom pleit het er voor dat Provinciale Staten ver plicht worden in de regel het ver gunningenbeleid aan de beheerders te delegeren. Provinciale Staten zul len de regelen, volgens welke het vergunningenbeleid gevoerd wordt, vaststellen, en het wetsontwerp geeft hun nu reeds de bevoegdheid, de uit voering van dat beleid aan de be heerder te delegeren in plaats van aan Gedeputeerde Staten. Van die bevoegdheid wil het Landbouwschap dus een verplichting maken. Een zo ruim mogelijke delegatie aan de be heerders heeft volgens het Land bouwschap ook het voordeel, dat de beheerders belast zijn met het toe zicht op de naleving der voorwaar den. Aangezien bij verontreiniging vaak zeer snel gehandeld moet wor den, is dat te verkiezen boven een optreden van Gedeputeerde Staten als toezichthouders. De vervanging van papieren rijks daalders door zilveren munten zal nog enkele jaren vergen, zo wordt in de memorie van antwoord betreffen de de begroting van het departement van Financiën aan de Eerste Kamer opgemerkt. Het tempo van vervanging verloopt langzamer dan aanvankelijk werd voorzien als gevolg van pensoneels- schaarste bij die rijksmunt en omdat aan een zeer grote vraag naar kleine munten moet worden voldaan. De Ne derlandse Bank zorgt er zo goed mo gelijk voor, dat muntbiljetten, die niet meer in goede staat verkeren aan de circulatie worden onttrokken, aldus de demissionaire minister van Finan ciën, dr. H. J. Witteveen. Door de kweker G. N. Kleyn te Aarlanderveen werden woensdag de eerste peulen aan de Ter Aarse vei ling aangevoerd. Deze primeur (we kunnen veilig aannemen dat het ook de eerste peulen zyn in geheel het Vdoodr °ded™mm'"®onnkair'Sin Rotterdam: het rivlerkrui,«nde gecleelte van dr metrois gereed^ Woensdag. Burgemeester Kolfschoten, prinses Benedikte van Dene marken, prinses Beatrix en de Deense ambassadeur groenten de heer J Koeleman te wera het 18de en laatste tnnnelstuk aangesloten. Reden voor ir. H. HJroth-Nlelsen tijdens de voorstelling van het Neder lands danst beater, «oenedagavond in de Koninklijke Ter Aar.' voor de prijs van 1 12,6» Hantema. chef van de afdeling tunnelbouw In de Maasstad, om met de Schouwburg in Den Haas. per kilo. werkers het glas te heffen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10