Rotterdamse taxistaking wordt met de dag harder EIGENAARS VAN 'OUWE BRIKKIES' SLUITEN ZICH AANEEN IN LEIDEN Vakbondsbestuur afgetreden Brand in Haagse fabriek 7000 Kuikens in rook gestikt DADER KON TV NIET BETALEN HOOFDLIJNEN REGERINGSPROGRAM ZIJN VASTGELEGD Haagse student verongelukt KOLEN GOEDKOPER Marijnen wordt niet premier „Veredeld sleutelen" aan auto, die eens een wereldprimeur was ZATERDAG 3 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De taxistaking in Rotterdam krijgt een steeds harder karakter. Gisteren trachten de stakers hun vakbondsbe stuur te bewegen zich achter de OVB de kern van de staking te plaat sen. De vakbondsbesturen weigerden unaniem. Toen vervolgens geëist werd dat de besturen de eisen van de OVB zouden overnemen, verlieten de be stuurders als één man de vergadering Nieuwe gewelddaden De staking leidde gistermiddag tot nieuwe gewelddaden van de kant van de stakers. Een huurauto van een groot bedrijf wilde uitrijden om een man, die bij het werk een glassplinter in het oog had gekregen, naar het ziekenhuis te brengen. Nauwelijks was de rit, die onder politiegeleide - werd gemaakt, begon nen of van het trottoir sprong een poster met getrokken stiletto toe. Hij sneed een van de banden lek; toen de chauffeur zijn raampje open De Haagse brandweer is vannacht tegen kwart over drie met groot ma teriaal uitgerukt om een uitslaande brand in de Muzenstraat te bestrij den. De Muzenstraat loopt achter het voormalige gebouw van K. en W., dat onlangs eveneens afgebrand is. De brand woedde in de voorraad op de bovenste etage van de celver- bandstoffenfabriek Hestia. Een voor raad van vijf kubieke meter celstof ging in vlammen op. De brandweer lieden moesten van gasmaskers ge bruik maken wegens de grote rook ontwikkeling. Omstreeks vier uur was men de brand meester; het na blussen duurde nog anderhalf uur. Vermoedelijk door kortsluiting In de elektrische installatie is gister avond een deel van een van de grote opfokhokken van het pluimveebe- drijf Terhorst in Lichtenvoorde door brand vernield. Zevenduizend kui kens zijn in de rook gestikt. De schade wordt geschat 09 enkele tienduizenden gul&ens. De .eiëenèaf was ten dele verzekerd tégen brand schade. draaide om te verklaren, dat het hier een ziekenrit betrof, zou volgens een getuige de staker zijn collega nog met een mes hebben gedreigd. Toen de politie zich met het geval ging be moeien, grepen ook andere stakers toe. In de verwarring ontkwam de dader, maar de politie arresteerde wei een andere staker, die ook bij hei geval was betrokken. Ook privé-ritten zijn niet onge vaarlijk. Dat ondervond de heer E van Orden, mede-eigenaar van een Rotterdams taxibedrijf. Hij werd aan de Maashaven gesneden, waarna uu drie wagens een kleine twintig man tevoorschijn kwamen, die de wagen kantelden. De heer Van Orden was op weg poolformulieren weg te bren gen voor zijn (stakende) personeel De moordaanslag in Tilburg Vrijdagochtend vond op Schiphol de overdracht plaats van een tweetal Fokker „Friendships" aan Schreiner Airways. Op de bijgaande foto bezegelen Fokker-directeur Diepen en de heer Schreiner (rechts) de overdracht, staande voor de machines, met een hartelijke handdruk. De drukker R. uit Rijen, die dins dagavond met een bijl een aanslag pleegde op de Tilburgse televisie handelaar Schouten, waardoor deze aan hoofd, handen en polsen zeer ernstig werd gewond, heeft tegen over de politie verklaard, dat hij de bedoeling heeft gehad S. een kwitan tie a f 1.025,- afhandig te maken, om dat hij het bij de heer Schouten ge kochte televisietoestel niet kon be talen. De Tilburger had de kwitantie op telefonisch verzoek van R. in de zak gestoken alvorens naar het ontmoe tingspunt in Rijen te rijden. Op de terugweg naar Tilburg heeft R. reeds een poging willen wagen in het bezit te komen van deze kwitantie, waar voor hij S. een parkeerhaven liet op rijden. Toen achter de wagen van deze nog een andere auto de par keerplaats opreed, verzocht R. door te rijden naar Tilburg, alwaar een tweede poging al evenmin naar wens verliep, zódat de man de bijl, die hij- zeide steeds bij zich te dragen om zijn wispelturige bromfiets, die overigens gestolen was, weer op gang te brengen, te voorschijn haalde en begon in te hakken op de televisie handelaar. Deze verblijft nog in het ziekenhuis, waar men één vinger ge heel en een andere gedeeltelijk am puteerde. Of de rest van de zwaar- gehavende handen en vingers kan l worden behouden, kan nog niet wor den gezegd. DE KABINETSFORMATIE Ter gelegenheid van het feit, dat 150 jaar geleden de Militaire Willemsorde voor moed, beleid en trouw werd ingesteld, zal van 29 april t.m. 29 mei 1965 of zoveel langer als de voor raad strekt op de postinrichtingen een bijzondere frankeerzegel ter waarde van 1.verkrijgbaar zijn. De zegel, die werd ontworpen door de heer P. Wetselaar te Bennebroek, toont een afbeelding van het orde teken van de Militaire Willemsorde voor de ridder der vierde klasse. De kleur van de postzegel is grijs. Gistermiddag is de 21-jarige stu dent R. Rensenbrink uit Den Haag door een ongeluk om het leven ge komen. De jongeman reed op zijn fiets in de Vrees wijkstraat en wilde ter hoogte van de Renswoudelaan links af. Achter hem reed een bestel auto, die een signaal gaf. Hij schrok daarvan, reed terug naar rechts, waarbij hij de asfaltkant van de weg raakte, week weer naar links en sloeg toen om, vlak voor de auto. De heer Rensenbrink overleed tijdens 't ver voer naar het ziekenhuis. DUTCH SWING COLLEGEBAND NAAR ZUID-AFRIKA Vanmiddag om 5 uur vertrekt de Dutch Swing Collegeband via Lon den naar Zuid-Afrika voor een tour nee aldaar van circa 3 weken. Peter Schilperoort en zijn 5 mede spelers worden eind april in Neder land terugverwacht. Bij het per fiets oversteken van de provinciale weg in Spanbroek is gisteravond de 69-jarige heer B. K. uit deze gemeente door een auto aan gereden en gedood. De kabinetsformateur, mr. Cals, en zijn gesprekspartners, de fractievoor zitters van de Tweede Kamer van de PvdA, de KVP en de ARP, heb ben gisteren tussen elf en achttien uur hun beraadslaging over de hoofd lijnen van een regeringsprogram af- MAAND GEEIST TEGEN BURGEMEESTER VAN KORTGENE De officier van justitie bij de recht bank in Middelburg heeft gisteren een maand gevangenisstraf geëist tegen de voor drie maanden ge schorste burgemeester van Kortgene, de heer A. A. S., die ervan wordt verdacht als burgemeester onjuiste declaraties te hebben ingediend. Daarna diende een zaak i.v.m. een door de burgemeester bewoonde Bo- gaers-woning, waarvan de bouwkos ten meer dan het vastgestelde bedrag van f 16.000.- zouden hebben bedra gen. Hier was de eis f 1500.- boete. Er werden de burgemeester drie gevallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Hij zou dubbele declaraties hebben ingediend: zowel bij twee bouwondernemingen in Rot terdam, waarvoor hij als adviseur optrad, als bij de gemeente Kortgene. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh achtte in twee van de drie gevallen het ten laste gelegde bewe zen en eiste een maand gevangenis straf. „Hoewel het hier om kleine bedragen gaat, is het voor de eerste burger een ernstig feit, dat hij zich met dergelijke praktijken inlaat," al dus de officier. De raadsman, mr. A. J. van der Weel bepleitte vrijspraak. Het gaat hier om een bedrag van f 67.50 over een periode van drie jaar, zei hij. Er is meer slordigheid dan opzet in het spel, meende de raadsman. Uit spraak in beide zaken over veertien dagen. In Zuid-Slavië zijn nieuwe bepa lingen van kracht geworden ter be voordeling van het toeristenverkeer. Buiitenlandse toeristen krijgen nu visa, die dirde maanden geldig zijn 111 plaaits van een maand. Zij kunnen ook speciale visa krijgen, die een jaar geijdiig blijven en waarmee ze het land meerdere malen zullen kun nen verlaten en binnenkomen. gerond. Zij zullen het weekend ge bruiken om de eindredactie van hun afspraken voor te bereiden. Maandag middag om drie uur komen zij op nieuw bijeen om de eindconclusies vast te leggen. De kabinetsformateur zal heden morgen elf uur de plaatsvervangend gevolmachtigde minister van Surina me, dr. J. F. E. Einaar, ontvangen en een uur daarna de plaatsvervangend gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, mr. P. L. de Ha- seth. Deze bezoeken hebben tot doel om te peilen hoe deze gevolmachtigde ministers "denken over de konink- rijks aangelegenheden, die met deze formatie verwant zijn> alsmede om hen in te listen over de stand van zaken. Gedurende het weekend ver wacht voorshands de formateur mr. Cals geen verdere bezoeken of nieu we ontwikkelingen. NIEUWE VLEUGEL MILITAIR HOSPITAAL UTRECHT De inspecteur van de Militair Ge neeskundige Dienst, generaal-majoor dr. H. J. v. d. Giessen, heeft gister middag in Utrecht de nieuwe vleu gel van het Centraal Militair Hospi taal „Dr. A. Mathijsen" geopend. De ze vleugel omvat poliklinieken voor chirurgie, interne ziekten, keel-, neus- en oorziekten, voor neurolo gie en voor oogheelkunde, alsmede een röntgen-afdeling. Het Centraal Militair Hospitaal wordt jaarlijks door ongeveer 100.000 polikliniek patiënten bezocht. Generaal-majoor Van der Giessen merkte o.m. op, dat het poliklinisch- en het administratieve bedrijf van het hospitaal volledig zijn geschei den van het eigenlijke ziekenhuis. Volgens hem moet d'e verpleegcapa- citeit van een militair hospitaal aan andere eisen voldoen dan die van een burgerziekenhuis, o.a. door de grote schommelingen in de aantal len patiënten, de omstandigheid dat men geen wachtlijsten kan aanhou den, e.d. Hij noemde de nieuwe vleu gel een aanpassing aan de stormach tige ontwikkeling die de militaire ge neeskunde sinds de oorlog doormaakt. Op, 1 med zullen de brandstoffen- handelaren de prijzen van de huis brandkolen verlagen met ongeveer veertig cent per mud. Op die dag gaan de zomerprijzen in, die tot 1 september zullen gelden. Bij de verlaging is rekening gehou den met het duurder worden van de Limburgse kolen. De stijging kwam meer op ongeveer tien cent per mud. De handelaren die in het voorjaar hun prijzen gewoonlijk met vijftig cent verlagen hebben het „Limburg se dubbeltje" nu doorberekend. „Uit gesprekken met de huidige mi nister-president is de formateur ge bleken, dat mr. Marijnen niet in aan merking wenst te komen voor de functie van minister - president in het noeuw te vormen kabinet. Hij acht het namelijk juist, dat nu tussentijds een wisseling van regeringspartners plaats heeft, een ander met de lei ding van het kabinet wordt belast", zo is officieel namens de formateur meegedeeld. De jongerenorganisaties van de drie vakcentnalen, „Jonge strijd" (NVV), het nationaal verbond der KAJ en VKAJ (NKV) en de christelijke so ciale jongerenorganisatie „Werkende Jeugd" (CNV), hebben een brief ge zonden aan de kabinetsformateur en aan de voorzitters van de fracties van de Partij van de Arbeid, de KVP en de Anti-Revolutionaire Partij. I11 deze brief leggen zij formateur en fractievoorzitters enkele zaken voor, die volgens hen dringend om een op lossing vragen. Het gaat daarbij om de eigen status van de jeugdige werk nemer in het Nederlandse maatschap pelijke leven. De jongeren vragen om een principiële erkenning en een wettelijke vaststelling van deze eigen status, zoals onder meer ook wordt bepleit in het rapport van de door de minister van sociale zaken ingestelde staatscommissie „persoonsvorming bedrijfsjeugd". In die brief wordt herinnerd aan de uitspraak in het rapport van de staatscommissie, dat er nog zeer veei ontbreekt aan de optimale ontplooi ingskansen en vormingsmogelijkhe den ven de bedrijfsjeugd. Auto's van een hoge leeftijd die in een goede staat verker en, wor den zeldzaam. Iedereen kent zeer zeker wel de oude auto's, die een gevaar vormen voor het verkeer. Maar goed onderhouden modellen uit de jaren vijftig of daarvóór, die nog een vleugje sfeer uit die tijd met zich meevoeren, komen we in ons verkeer steeds minder tegen. Het is ook moeilijk een dergelijke auto „op peil" te houden. De eigenaar ziet zich vaak voor pote kosten en zorgen geplaatst, wil hij de auto laten blijven rijden. Maar toch zijn er velen die een eerlijke passie bezitten voor de oude (-re) modellen. Het is (nog!) gemakkelijk een dergelijke, „bijna klassieke", wagen te kopen, maar het is o zo moeilijk hem te (onderl is Soestdijk: H.M. de Koningin heeft vrijdag het bestuur van de buitenlandse persvereniging ontvangen. h.?"den- Wl1 .men de wagen blijven eerste rij: Erwin D. Canham, voorzitter H. G. Franks en secretaris Pal Balasz. Tweede rij vlnr Bengt T1Jden' dan ls goed onderhoud Goeran Gauffin, J. M. Olona de Armenteras en R. A. M. Hasan Notoadl-Klsumo. Derde rij vlnr: dr. Lammers. directeur van de RVD, penningmeester mr. Paul Cats en vke-voorsRter Prlao EndL -°-m-onder andere aan deze raoei- lijkheden het hoofd te bieden, heb ben in Leiden de bezitters van de beroemde „Citroën 7" zich verenigd. Zij hebben daartoe opgericht de „So- ciété de Citroën". Een vereniging van meer dan 25 leden, die allen in het bezit zijn van de Franse auto „oude stijl". De Citroënclub, zoals zij in de wandeling heet, ziet als een belangrijke doelstelling: geza menlijk trachten de „oude Citroëns" in stand te houden. Men helpt elkaar daar zo veel mogelijk mee. Met en voor elkaar zoekt men naar onderdelen voor de auto's, die langzamerhand schaars worden. Want hoe goed en regelma tig de auto's ook onderhouden wor den, aan een reparatie is vaak niet te ontkomen. Een ieder die een oude Citroën bezit, kan lid worden. Hij moet ech ter bereid zijn de auto in een goede staat (terug) te brengen. Dat bete kent in vele gevallen natuurlijk repareren; de auto moet nl. aan de wettelijke eisen voldoen. De heren B. en C. van Ulden (Witte Singel 13) zijn gaarne bereid alle inlichtingen over de activiteiten en het lidmaat schap van de „Société de Citroën" te geven. BOEKHOUDER GEARRESTEERD Een 39-jarige boekhouder uit Rot terdam, die bij een havenbedrijf ver duisteringen heeft gepleegd tot een bedrag van f 2.600, is gisteren voor de officier van justitie geleid. BENOEMING HOOGHEEMRAAD Bij KB is benoemd, met ingang van 1 mei 1965, tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland, A. L. van Wijk (Leidschen- dam), uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. In het hartje van Moskou is en kele dagen geleden, naar de Russi sche pers vrijdag meldde, een 17-ja rige jongen, die zijn schoolvriendin netje te hulp kwam toen deze werd lastig gevallen door vier onder in vloed van alkohol verkerende jonge lui, doodgetrapt onder de ogen van een aantal voorbijgangers, die geen hand uitstaken om hem te helpen. De vier moordenaars zijn gearresteerd.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9