Tentoonstelling in het „Reghthuys" Aantrekkelijk programma voor Oegstgeester Oranjefeesten eenSl STAALTJE CRONYCKE VANDEWEECK ZES PAKISTANEN UIT ONS LAND GEZET HUIBERS ZATERDAG 3 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NIEUWKOOP Beeldhouwwerken, schilderijen en etsen Vanmiddag om half vier is door de bekende kunstcriti cus Gijs Hording in het oude raadhuis van Nieuwkoop, in gericht onder auspiciën van het kunstgenootschap ,,'t Reghthuys", een tentoonstel ling geopend van beeldhouw werken door Frank Letterie, schilderijen van Arnold Smith en etsen van Jos v. d. Berg. Deze tentoonstelling zal ge opend blijven tot 25 april en dagelijks van 2 tot 5 uur te bezichtigen zijn. De drie exposanten zijn Hagenaars en zeker geen on tkenden onder de kunste- naairsbenit De beeMhouwer Letterie (geboren 1931) behaalde in 1961 de Prix de Rome en de Jaoob Harbogh-prijs, in 1964 gevolgd door de maiteriaalprijs van de Jacob Marisstichting. Hij is een leerling van o.a. prof. V. P. S. Esser. Opdrach ten voerde hij uit voor het Academisch ziekenhuis in Leiden. Jos v. d. Berg, die even eens voor zijn werk de Jaoob Hartoghprijs ontving (in '56), nadat hem in 1937 reeds de Vigelius- prijs was toegekend, legde zich in het begin op het schilderen toe, doch werkt thans voornamelijk ails grafi cus. Werk van hem is o.m. te zien in het Haagse gemeentemuseum. V. d. Berg is de ontwerper van de «omerpostzegeis voor 1964. Ook Arnold Smith zag zijn werk meerdere malen erkend, b.v. met een koninklijke subsidie en eveneens met de Vigeliusprijs. Hij exposeerde reeds met succes in binnen- en buitenland. Het Gemeentemuseum in Den Haag bezit werk van hem. Foto-onderschrift: „Pegaeus," een beeld van Frank Letterie en „Nefctendrogen," een ets van Jos v. cL Berg. Beide werken zijn fra zien op de tentoonstelling in het oude raadhuis van Nieuwkoop. zikale festijn, dat vorig jaar op Poel geest was gehouden. Het beleid werd door de heren van de kascommissie hogelijk gewaardeerd. De heer Jan sen trad af als kascommissielid, de heer Verhoeven trad af, terwijl de heer Segaar werd herkozen. Ook de Het bestuur van de Oegstgeester Het gemeentebestuur zal de school- voorzitter en de penningmeester, die Oranjevereniging heeft voor de a.s. jeugd een boekwerkje aanbieden, 't voor ^un periodiek aftreden stonden, Koninginnedag en de 5e mei met Tamboer en Pijpercorps „Kunst en Werden bij acclamatie herkozen. groot enthousiasme en vindingrijk- Genoegen" zal in de avonduren een heid een bijzonder aantrekkelijk pro- grote show geven. Gedurende de ge- De vereniging telt te Oegstgeest gramma vastgesteld. Door de weg- hele dag worden er voorts interscho- thans 900 leden, een aantal dat sterk omlegging, in verbana met wertc- laire sportwedstrijden gehouden voor voor uitbreiding vatbaar is. Het be- zaamneaen aan de Kijksweg 4, zal het de jeugd, terwijl de 5e meiviering stuur doet op alle nieunw ingezetenen feestelijk MarKtterrem, dat traditie- met een groots vuurwerk wordt be- van de gemeente een beroep zich op getrouw altijd in het Wilheiminapark sloten. te geven als lid. Zij kunnen dit doen te vinden was, thans verplaatst wor- interessante en „lijvige" pro- *?ij.de Gaykema, Prins Hen den naar een groot veld grenzende gramma werd ons gisteravond tij- aan de Lijtweg en de Wijttenbach- d€ns ^n (helaas matig bezette) al- weg. De grootte van het terrein schept gemene ledenvergadering van de tevens de gelegenheid het aantal at- Oegstgeester Oranjevereniging in trakties uit te breiden. Een grote con- Het Witte Huis" beurtelings bij sumjAetent zal een onderkomen als m0nde van de voorzitter, de heer ,,'t Witte Huis" ditmaal moeten ver- n. van Weizen en de secretaris de driklaan 32. vangen. Miniatuur-race Op 29 en 30 april, alsmede 1 mei zulen op het splinternieuwe parkeer terrein, gelegen nabij het sportvel- Wollen 'AaBe' gordijnstoffen aparte dessins 113,75 Haarlemmerstraat 179 (hoek HoogL Kerksteeg) MIDZA ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Jacob, z. v. J. Eikelen- boem en J. M. Huisman; Adrianus Willem Cornelis, z. v. Pieter Ver steeg en M. van der Velden; Cor nelis Marinus, z. v. R. H. G. Bouma en W. Roos; Marcel Antonius, z. v. Beranrdus A. Tolboom en M. Vrij- bloed; Michel Jacobus Robin, z. v. Hendrikus C. Bergshoeff en A. M. Kiebert; Marcel, z. v. Matthijs van der Kruk en M. W. van Egmond; Monica Dominique Maria, d. v. Jo hannes W. de Wit en J. E. Heuzen; Alexandra Oda Johanna, d. v.Jo hannes M. Vreeswijk en J. C. van Dijk; Marcel, z. v. Pieter Bruné en L. C. l'Amie; Frederikus Hendrikus, z v. Cornelis Bax en H. G. v. Haes- tregt; Jan, z. v. Piet Lok en J. E. van den Berg; Cornelis, z. v. Maar ten van der Zwaard en A. de Vos; Freddy, z. v. Adrianus Boelen en M. M. Angenent; Clazina, d. v. Pie ter K. van der Ent Braat en C. de Vries. Overleden: Klara M. van Loenen, w. v. C. Snatersen, 74 jaar; Willem Tuis, 12 jaar; Joannes J. M. Pon- sioen, 63 jaar; Aaltje van Zoome- ren e.v. J. Roos, 70 jaar; Johannes van der Zwart, 77 jaar. Huwelijken* Jan J. Kogenes, 20 jaar en Cornelia Lankmaar, 22 jr. Martinus J. A. Ham. -6 ie»»: en Cla zina C. M. Captein, 25 jr.. Petrus M. F. van den Broek, 24 jaar en Johanna A. C. M. Vink, 20 jaar; Beerd Strjjkeit, 19 jaar en Hendri- ka A. G. Blaauw, 18 jaar. Cornelis van Oosterom, 23 iaar en Geertje van der Leede, 20 jaar. EEN ZIELIG GEVAL Zes Pakistaanse ongeschoolde ar beiders zijn gisteren ons land uitge zet. Ze verbleven sedert ongeveer vier weken in ons land. Ze werkten bij de stalen ramenfabriek N.V. Alta in Den Haag. De vreemdelingendienst van de Haagse politie ontdekte in samen werking met de ambassade van Pa kistan in ons land, dat de Pakistanen op valse paspoorten en onder valse naam ons land waren binnengeko men. De ongeschoolde arbeidskrach ten schijnen te goeder trouw te zijn geweest. Ze verlieten ons land gister middag per vliegtuig vanaf Schiphol. De meeste van de Pakistanen wa ren nagenoeg ongeletterd. Twee van hen spraken behoorlijk Engels. De procuratiehouder-personeelchef van de fabriek, de heer F. J. Lagas, ver telde, dat de Pakistanen niet alleen welkom waren, maar ook uitstekende werkkrachten waren. Moeilijkheden deden zich niet voor, ook omdat de vreemdelingen tamelijk goed Engels verstonden. Zij waren medisch on derzocht en goedgekeurd. Zielig Volgens de heer Lagas is het ge heel een zielige bedoening. De pa kistanen kwamen uit zeer armelijke streken. In een stad hadden zij ge zocht, waar een paspoort was te krij gen. Zij waren hierbij in handen ge vallen van landgenoten, die hen voor zeer veel geld een valse pas ver schaften. Gedreven door de honger en armoede gingen ze naar Europa om werk te krijgen. De groep be stond aanvankelijk uit zeven perso nen, van wie er één ongehuwd was. Uit eigen beweging gingen vijf van hen bij „Alta" in Den Haag werken. Later kwam een zesde Pakistaan, die de leider van de groep bleek te zijn. Hij werd ongeveer drie weken gele den in de kraag gepakt en over de grens gezet. Intussen was contact tus sen het bedrijf en de Pakistaanse am bassade tot stand gekomen. De ze vende man van de groep bleek ook in Nederland te zijn. Hij zwierf rond en kwam zonder werk of geld bij de ambassade aankloppen, die hem doorstuurde naar „Alta", waar hij eveneens te werk werd gesteld. Wel paspoorten Toen ontdekt was, dat de Pakista nen valse paspoorten hadden, wilde de Pakistaanse regering, dat zij naar Karachi zouden worden terugge stuurd. De heer Lagas voerde aan, dat dit geen oplossing van de proble men inhield. De ambassade bereikte, dat de Pakistaanse regering alsnog paspoorten zou verstrekken. Geen verblijfs vergunning Om de Pakistanen in Nederland te werk te mogen stellen moest voor hen een verblijfsvergunning worden ver kregen. De heer Lagas overlegde hierover met het Ministerie van Jus titie, dat evenwel niet akkoord kon gaan met de gang van zaken. Ten einde geen precedent te scheppen werd geen verblijfsvergunning ver strekt. Daardoor werd het onmoge lijk voor de N.V. Alta om een werk vergunning voor de Pakistanen te krijgen. Volgens de heer Lagas zijn de moei lijkheden voor de uitgewezen vreem delingen alleen maar groter gewor den. Zij zullen terugvallen in het armelijke bestaan, terwijl zij boven dien de kosten van de terugreis naar hun land zullen moeten terugbetalen. heer A. Koerten (wielerwedstrijden) medegedeeld. Mogen wij in dit ver band vooral ook de heer W. N. Steur vermelden. De voorzitter sprak woorden van rdank aan het adres van secretaris dencompiex „De Voseuyl" aan de Koerten voor wat betreft notulen en Rhijngeesterstraatweg, de miniatuur- jaarverslag. Ui het financieel verslag Ferrari-racewagens over een met van de heer A. Gaykema bleek dat strobalen afgezet parcours razen met de geldmiddelen iets waren terugge- achter het stuur de jeugd van 9 tot lopen, hetgeen te wijten was aan de 13 jaar. Bij deze „Jeugd Grand Prix" geringe belangstelling voor het mu- wordt gestreden om de „Gouden Helm". Men verwacht een deelname van 600 jeugdige coureurs, die allen een coureursbrevet zullen ontvangen. De winnaar verovert, naast de Gou den Helm, ook een grote beker als prijs terwijl hij later in het jaar zal mogen deelnemen aan het landskam pioenschap. Wielerwedstrijden Op het nieuwe wegenplan, benoor den de Lange Voort zullen in de mid dag van Koninginnnedag grote wie lerwedstrijden plaatsvinden waaraan zullen deelnemen leden van de Swift-combinatie Leiden, De Spar taan uit Den Haag, de wielerveren. Hollandia uit Den Haag en Westland Wil Vooruit. In de namiddag zullen voorts op het ASC-terrein twee ge- costumeerde voetbalelftallen een bal én waarschijnlijk vele andere vreem de dingen te lijf gaan. Meer traditionele punten zijn oa. de lampionoptocht aan de vooravond van het Oranjefeest. De stoet vertrekt dit maal vanaf het Wilhelminapark. Kinderspelen In de ochtenduren kunnen de kin deren een aantal spelen beoefenen rond het Rosarium aan de Louise de Colignylaan, terwijl er voor de kleu ters een feest gegeven wordt in de recreatiezaal van Endegeest. Ook zal men het inmiddels zeer populair ge worden tonknuppeleft (om prijzen) kunnen uitproberen. Op een nader te bepalen \.plaU$6 nabij hét feesterrein aan de Lijtweg wórdt door „Werk- mans Wilskracht" een avondconcert gegeven. Het gemeentehuis wordt op de bekende wijze geïllumineerd. Op de derde mei wordt in gebouw Irene een filmavond gehouden waar van de opbrengst bestemd is voor de stichting „19401945". Gast op deze avond is de cineast de heer Kleibrink. Er zullen films vertoontI worden, die betrekking hebben op de gebeurte nissen van 20 jaar geleden. Op 4 mei vindt in het Bos van Wijckerslooth de dodenherdenking plaats. s Mid dags zal de schooljeugd de gevalle nen herdenken en 's avonds worden de ouderen verwacht. De toespraak bij het monument zal gehouden wor den door mgr. Sondaal (thans woon achtig in Brabant). Dropping Op 5 mei staat een zeer spectacu lair punt op het programma. Contac ten met de burgerluchtvaart en de middensfendsvereniging „Oegstgeest- Actief" hebben er toe geleid dat in de middag een facet uit de periode '40—'45 weer werkelijkheid wordt, namelijk een voedseldropping door vliegtuigen. Er zullen pl.m. 500 pak ketten boven Oegstgeest worden ge- dropped, die allen door de midden stand geschonken zijn. De pakjes zijn bevestigd aan parachutes. Aan deze dropping wordt ook deelgenomen door een helicoptère, waarmee het voor een aantal toeschouwers moge lijk zal zijn een korte vlucht te ma ken. Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter in zage. (Advertentie) Sou het dan eynd'lyck Lente syn? De warme son liet sigh soo langhe wachten, 't was wind en reeghen nae veel kille nachten, nu synder lentespooren, als synse nogh maer cleyn. In de soo langh al winters kaele bollenstreeck isser soo langhsaemaen weer wat gaen groeyen; de eerste Crocussen heb ick al weer sien bloeyen; de Keuckenhoff gingh oopen deese weeck. Soo hier end' daer lonckt geel van de Narcis, in tuyntiens sie ick Hyacinthen cleuren. En ruyck ick goed? Ick ruyck alreê hun geuren. En alle meysjens sie'k sigh op gaen fleuren met fraeye jurekjens. Omdat het Lente is. Telefoto ANP: donderdagochtend is de woning van een kleurling in Birmingham (Alabama) vernield door een ontploffing. Een dertienjarige jongen werd hierbij gewond. Vermoedelijk zou het hier een aanslag met dyna miet betreffen. De foto toont een potttie-officter, die met de eigenaar van het huis naar de ravage staat te kijken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3