HET ïfë&tm El' Het knutselhoekje ZATERDAG 3 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Jeugdige onbezonnenheid Dat duurde net zo lang tot èèn hunner riep: „Zo, kameraad, nu heb ben wij je lang genoeg gezien". Dit zeggende nam hij het portret op en zette het met 't gezicht naar de muur. Vervolgens gingen ze rustig zitten, babbelden en lachten nog wat en deden verder net of ze de oude hele maal vergeten waren. Na een poosje echter keerde de spreker van zo net zich toevallig om en zag haar toen weer zitten maar nu in een houding, die geen spot meer bij hem opwekte. Ze zat nog voorover gebogen bij het fornuis, de ogen star naar de grond gericht. „Hé, jongens, kijk die ouwe nou eens!" Maar niemand lachte, want wat ze zagen was werkelijk deernis wekkend. Heel 't lichaam van 't oud je beefde, vooral haar handen, er. tranen biggelden van haar dorre, ge rimpelde wangen op de vloer. Dat gaf de „dappere" soldaten toch wel een onbehaaglijk gevoel. Ze zei den geen woord meer en bleven al leen maar rustig zitten roken. Op hun gezichten stond niets vrolijks of spottends meer te lezen. Toen het oudje merkte, dat 't zo stil geworden was, wendde zij even haar hoofd naar het drietal door welke beweging haar stoel lichtelijk kraakte. Er ging even een rilling door de drie „dapperen". Zij konden zich niet weerhouden om naar haar om te zien en nu zagen zij in het zielig gezicht de dorre lippen bewe gen en zij hoorden mompelend twee woorden zeggen: „Mijn zoon". Een hunner had die paar woorden zeker al eens meer gehoord en hij fluis terde tegen de andere twee: „Het is haar zoon". En daar die woorden als een stille klacht geklonken had den, begrepen zij, dat haar zoon dood en wellicht gesneuveld was. De betraande blik, die nog steeds* op hen gericht was, konden zij niet meer verdragen en alle drie lieten zij het hoofd zakken. Er was iets in hen wakker geroepen. Hun gedach ten waren afgedwaald, wellicht naar de dorpen en de gezinnen ergens ver in Frankrijk, waar zij uit afkom stig waren. Als in een film kwamen hun -ouders en andere bloedverwan ten aan hun geèst voorbij. Oh, als zij eens gezien en gehoord hadden, wat zij tegenover die arme vrouw en het portret van haar zoon heden misdreven hadden! Wat zouden ze diep beschaamd geweest zijn! Minuten lang bleef het stil. Ein delijk stond de ergste raddraaier op en zei: „We moesten maar naar bed gaan". Ze stonden op, bleven nog wat rond staan draaien zonder het oudje nog te durven aanzien. Als om zich enigszins te willen verontschul digen, zei een hunner: „Tja, we had den eigenlijk ook teveel gedronken". Alsof deze bekentenis 't enigszins bij hen en bij 't oudje als ze 't tenminste verstaan had had goed gemaakt, grepen zij hun veldflessen en ransels om naar boven te gaan. Maar ze werden even nog door iets weerhouden. Als bij gelijke ingeving stapten zij naar het hoektafeltje toe en zetten het portret van de zoon weer zoals 't gestaan had. 't Was, alsof er een zwakke toegeeflijke glim lach om de mond van de oude vrouw verscheen, een zwak gebaar van ver geving. Maar de bruten van daar straks gevoelden blijkbaar nog te veel schuld op zich rusten. Ze staken hun armen door elkander en terwijl zij ernstig en eerbiedig een buiging voor 't miskende moedertje maakten, zei degeen, die zich 't ergst misdragen had: „Welterusten opoe". OPLOSSING VAN DE VORIGE RAADSELS I Rotterdam II Marie - Arie III room - moor Na loting kreeg Annie van Teylin- gen, Zuidbuurtseweg 49a, Zoeter- woude het boek. Nog kwamen goede oplossingen in van: José de Wit, Alphen; Ria Roe leven, Zoeterwoude; Ria Wesselman, R.A.Veen; Gerard Onderwater, Voor hout; Lia Timmermans, Hazerswoude; Carla v. d. Poel, Zoeterwoude; Ada van Schie, Warmond. NIEUWE OPGAVE Hieronder volgen 5 zinnen, waar van de woorden aardig door elkaar staan. Zetten jullie de woorden op goede volgorde, zodat er 5 goede zin nen ontstaan. Het eerste woordje staat al op de goede plaats. Die tol jongen vlieger heeft voor zijn geruild een. Het sleutel slot roestige toen om gedraaid piepte de werd. Wanneer is wensen hem iemand beterschap ziek wij. Wie verlangt moe is, rust naar. Een afhankelijk wind de zeilvaar- tuig is van. Oplossingen insturen aan: Tante Jo en oom Toon, Krantentuin Leidse Courant, Papengracht, Leiden. Omdat deze opgave niet zo gemak kelijk is, verloten we deze keer twee boeken. CORRESPONDENTIE Ada van Schie, Warmond. Je hebt gelijk Ada, de room die op de vette melk zit, ziet eel, maar de slagroom die we van j melkboer krijgen in een flesje, die ziet wit. We hebben dus alle twee gelijk. Wat leuk dat je mama een plakboek heeft, waarin ze alle aardige dingen uit het gezin bewaart of opplakt. Dit briefje gaat er zeker ook in. Maak eens een ver haaltje over je „leventje". Je mama weet heus nog wel leuke momentjes over je baby- en kleutertijd. Ook dat verhaaltje komt dan weer in het plakboek met foto's er bij. Dag Ada, groeten aan mama. Arnoud Verhagen, Leiden heeft ge probeerd zijn verhaaltje over het schoolfeest op rijm te zetten, 't Lukte niet altijd even best maar alia, hij heeft z'n best gedaan. Bravo Arnoud! ONS SCHOOLFEEST Wij ?ijn naar de Royal Mac Bee geweest Daar was een heel groot feest Wij gingen nog wel briefjes loten Dat deden we met de groten. We kregen daar ook poppekast Toen had de juffrouw aan ons geen last Oom Wim ging voor ons goochelen Maar dat is nog geen toveren. Juffrouw Chorus ging met de klas zingen We kregen een heleboel dingen Wij kregen nog chocolade En ook nog limonade. Ik vond dat alles heel erg leuk Al ben ik maar een kleine peuk Wij gingen ook nog paardje rijden Mét een ballon aan elke zijde. De kinderen moesten heel hard wippen Terwijl ze moesten blijven zitten Juffrouw Detrie had gewonnen Die wedstrijd met de balonnen. Het was op die dag geen mooi weer En thuis vertelde ik alles nog 'n keer. Greetje Zwetsloot, Hoogmade stuur de ons twee verhaaltjes. Vandaag komt er één in de krant en het an dere bewaren we nog even. Is 't zo goed Greetje? EEN SLECHT RAPPORT? Klaas kwam thuis met een slecht rapport, dat dacht hij tenminste. Hij durfde het niet te laten zien en hij maakte een plan. Hij zou aan vader vragen of hij zijn handtekening kon zetten met de ogen dicht. Dan zou hij het overtrekken met carbonpapier in zijn rapport en niemand zou er iets van merken. Zo gezegd, zo gedaan. Klaas ging naar vader en vroeg of hij zijn hand tekening kon zetten met de ogen dicht. Vader merkte het wel, maar deed alsof hij er niets van begreep en zette zijn handtekening. Klaas ging nu aan het werk op zijn kamer* tje. Toen hij bijna klaar was, hoorde hij voetstappen. „Oei", dacht hij „dat mogen ze niet zien". En vlug stopte hij alles weg. Net had hij zijn rap port in de handen of de deur ging open en vader stapte binnen. „Klaas laat je rapport eens zien, ik moet mijn handtekening nog zet ten". Klaas gaf met een vuurrood hoofd z'n rapport aan vader. Vader keek het in en zei toen: „Nou Klaas je hebt je best gedaan, jongen. Maar dit mag niet meer gebeuren". „Gelukkig dat u niet boos op me bent", zei Klaas met een zucht. „Ik zal dit echt nooit meer doen". Wim van Zijp, Leiden MIJN LEVENTJE Ik ben op 16 september, vrijdags avonds half twaalf geboren. Ik woog 7Va pond en had heel lang haar. De eerste nacht heb ik veel gehuild tot dat de zuster me 's morgens waste en bij mama bracht om te drinken. Toen ging ik heerlijk slapen, 's Mid. dags om 4 uur gingen ze met me naar de kerk om gedoopt te worden. Tante Annie en oom Wim waren meter en peter. Ook papa en de oma's waren er bij. Ik kreeg de na men: Wilhelmus Johannes en ik was de eerste stamhouder. Ik groeide als baby flink en was een zoet kind (dat zegt mama). Ik huilde niet veel, maar was druk, er druk. Met negen maan den liep ik al. Als kleuter was ik graag buiten. Papa had een mooie schommel gemaakt achter in de tuin. Ook kreeg ik een grote zandbak, waar ik taartjes in kon bakken, die ik dan, tot schrik van mama, in de kamer bracht. Toen ik vier jaar was, ging ik naar de kleuterschool, die was in de noodkerk, maar 't was er erg leuk. Ik ging er graag heen. Het eerste schooljaar ben ik veel zieK geweest, mazelen, rode hond, rood vonk en longontsteking. Nu zit ik op de grote school en al in de derde klas bij juffrouw De Leeuw. Ik vind het daar heel gezel lig met de vogels en de planten en ik zou best willen dat deze juffrouw meeging naar de vierde klas. Ik werd geboren 2 augustus 1955 om half zes. Ik was een lieve baby van zes pond. Ik had al een broertje eri een zusje. Toen ik dertien maan den was liep ik voor het eerst los. Ik was lVs jaar oud, toen m'n moeder naar het ziekenhuis moest en toen mocht ik 3 weken naar tante Annie. Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. Ik kwam bij juffrouw Joke, dat vond ik een aardige juf frouw. Later kwam ik bij zuster Cor- dulo. Ik mocht dikwijls in de poppen- hoek spelen. Met mijn zesde jaar ging ik naar de eerste klas en kwam bij zuster Petra. In de tweede klas zat ik bij juffrouw Wagenaar. Elke maan dag en donderdag kregen we hand werken van zuster Theodösia. Na de grote vakantie ging ik naar de derde klas en kwam bij juffrouw Van Cas- sel te zitten. Daar vond ik het heel fijn. Nu zit ik in de vierde klas bij zuster Mathea en daar heb i'k het best naar mijn zin. Willy Regter, Leiden ONS GROTE FEEST Op school worden de verjaardagen van de juffrouwen en meesters niet gevierd, maar we vierden dit jaar op 27 februari een groot feest voor allemaal samen, in de grote kantine- zaal van Royal Mc-Bee. We gingen eerst 's morgens alle- maad naar de H. Mis en daarna gin gen we, in een lange rij, naar de zaal. Het begon met een goochelvoorstel ling van Sim-Sala-Bim. Daarna volg den zangnummertjes van de vijfde klas. We kregen een plaat te zien en daarover zongen ze. Ook was er een poppenkastvoorstelling. Jan Klaassen was weer present. Hij moest een ont snapte aap opsporen. Dat werd een heel probleem, want de aap schoot telkens voor zijn neus weg. Toch kreeg hij hem te pakken en kreeg van de koning duizend gulden belo ning. Onder de pauze kregen we limo nade. We mochten ook nog lootjes trekken. Daarna werd er een wed strijd gehouden. Er kwamen twee paarden op het podium (houten paarden). In plaats van staarten had den ze een ballonnetje. Een jongen en een meisje moesten op de paarden gaan zitten en steeds maar blijven wippen tot de ballon knalde. Van wie die het eerst klapte had gewonnen. Ook meneer Montanus en juffrouw Detrie namen op de paarden plaats en juffrouw Detrie won. Toen we naar huis gingen kregen we nog iets. Een zakje waarin een reep chocolade en een speelgoedje. Na afloop gingen we in de stromen de regen naar huis. Het was een fijne traktatie geweest, de tijd ging veel te vlug. De volgende week komen er nog een paar verhaaltjes over: „het grote feest" en dan is 't uit. 't Zou voor de andere kinderen te saai worden, steeds maar over hetzelfde te lezen. Dag allemaal! Kom, wie stuurt er eens een gezellig verhaaltje over „mijn leventje". De jongens vooral hebben wel grappige dingen beleefd. Tante Jo en oom Toon ABSTRACTE KUNST IN „TASTEVIN" In „Tastevin" aan de Beestenmarkt exposeert deze maand de Haagse schilder-graficus H. v. d. Plas (van wie ons overigens niets bekend) en kele prenten en een olieverf. Het is mogelijk, dait de geringe omvang van deze tentoonstelling er hangen slechts zeven prenten en één schilderij niet voldoende is om een oordeel te vellen over de kwa liteiten van v. d. Plas. Daar het werk, zoals het in Tasbevin hangt, bijna geen verschillen in opvatting, onder werpen en gehalte vertoont, menen wij te mogen aannemen (vooropge steld dat de selectie een aAgemeen beeld bedoelt te zijn) dat deze schil der slechts beperkte mogelijkheden bezit. Hij geeft blijk van een bepaald kleurgevoel met soms goede con trastwerking, maar de motieven beter gezegd „het" motief herhaalt zich „in eindeloze deining". Zó zelfs, dat we blij waren dat er maar zo weinig werken hingen. EEN KANONSCHOT IN DE MORGEN Fig. b. De Zweedise koningin Christina leefde in Rome, nadat ze in 1654 af stand had gedaan van de Zweedse troon. Zij was een zeer eigenzinnige en humeurige vrouw. Op een morgen zou ze eens, zo gaat het verhaal, met een Franse kardinaal een rijtoer gaan maken. Deze bewoonde de villa der Medici's in Rome. Maar wie er op de afge sproken tijd verscheen, niet de kar dinaal. Nu wiet Christina, dat hij de gewoonte had lang te slapen en daar- GIRO: 5850 UTRECHT (Advertentie) om besloot zij hem te wekken. Zij reed naar de Engelenburcht en haal de de commandant over om een ka non te plaatsen tegen de poort van de villa der Medicis. En prompt stak zij zelf de lont aan, het schot ging af en maakte een flinke peut in de muur naast de poort. Die peut is heden nog te zien rechts van de poort. De kardinaal schrok wakker, maar maakte zich niet boos over die rare grap. Integendeel, hij liet zelfs ter herinnering aan die gebeurtenis op een pleintje voor de poort een fon tein oprichten en boven op die fon tein troonde de kanonskogel, die zijn muur beschadigd had. Overigens ge loofde koningin Christina dat alle fonteinen van Rome slechts spoten ter ere van haar en wel bij haar in tocht in Rome, welk feit met grote luister gevierd werd. Toen de feeste lijkheden, waarmee die intocht ge paard gingen, voorbij waren, schreef zij aan de Paus: „Nu kan UwejHei ligheid de fonteinen wel weer buiten werking stellen, want ik zou niet graag hebben dat de burgers door mij gebrek aan water krijgen". PETER EN KLEKS 1. De kapitein is vandaag aan land gegaan. Nu gaan wij" lekker met z'n tweetjes met zijn schip varen. Erop los, wij enteren! Zoiets noemen ze, meen ik, wind kracht 10. ALLERHANDE BONTE VOGELS Stel je zo'n stelletje vogels in kleu ren voor, dan krijg je vast lust om ze na te maken. En van 'n scheepsreis werd het 'n ifleurd ïiirhtrpiq' bordpapier (karton) en wat kleurige bladzijden uit een of ander tijdschrift. Bovendien gekleurde plastik-strohal men voor de benen en met bladtin omwikkelde aardappelschijven voor de voeten. Een stukje luciferstokje druk je door de aardappelschijf en aan de achterkant door een plastik- strohalim. Alle vogels op deze tekening zijn volgens hetzelfde model, door de stip pelfiguur aangegeven, uitgeknipt. Leg 't bordpapier dubbel, kleur tegen kleur. De rugzijde (ruglijn) van het model leg je tegen de vouw, teken de omtrek na en knip de beide lagen tegelijk uit, maar zonder de rugvouw door te knippen. Lijm vervolgens de twee lagen met een strohalm ertussen op elkaar. De snavel knip je ook dubbel uit en wel uit geel, zwart of rood bordpapier, almaar 't nodig is. De haan en het kuiken hebben bij zondere koppen van 'n cirkelronde schijf. De ogen worden gevormd door 'n witte ring, waarop dan 'n blauwe of zwart ringetje (cirkeltje) wordt geplakt. Je kunt vogels uit je fan tasie uitknippen of wel modellen zo als ze in je dierkundeboek voorko men. Fig. c. „Ze is als geschapen voor babysit. Wij kunnen gerust naar de dierentuin gaan". Een vervolgverhaal van Suske en Wiske

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13