blijf janjMjf fit: fiets! Geesteszieke hoofddader van AA??£A1!N incident Bredase gevangenis krijgt geen rechtsvervolging BADDOEKEN KRUIDENIER IN ZORG VRIJDAG 2 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Wel ter beschikking van regering gesteld Voor de Bredase rechtbank heeft donderdag terecht gestaan de 30- jarige M. van der S., wegens poging tot doodslag gepleegd op 13 decem ber 1963 in de Bredase koepelgevan genis op de adjunct-directeur der gevangenis, de heer H. Haentjes. Van der S. is in 1962 wegens dubbele moord veroordeeld tot 8 jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, 's Mans geestesver- mogens zijn ziek. De officier van jus titie, mr. J. van Peynenburg, had hem ten laste gelegd dat hij in de gevangenis op de derde galerij op 10 m. boven de begane grond de di recteur had vastgepakt en tegen de balustrade had geduwd en boven de balustrade had gehouden met de be doeling hem naar beneden te wer pen. Dit was niet gelukt, doordat de adjunct-directeur zich aan de balus trade had vastgepakt en de gevan genisarts, de aalmoezenier en een gevangene tussen beide waren geko men. Op grond van het over het in cident uitgebrachte rapport had de directeur-generaal voor het Gevange niswezen, mr. J. Lamers, indertijd geadviseerd de zaak maar binnens kamers te houden. Het openbaar ministerie stelde echter prijs op een vervolging. Zodoende hield de Bre dase rechtbank zich donderdag vele Rijk jaquard dessin. Onge looflijkgoedkoop#! QC nu slechts vü keuze uit 4 pasteltinten Bijpassende washandjes per stuk 35 jjf Haarlemmerstraat 172-174, Herenstraat 9 MIDZA uren bezig met de vraag wat zich precies op de galerij had afgespeeld. Op de avond van de dertiende decem ber was in de koepelgevangenis de spanning, welke daar al geruime tijd heerste, tot ontlading gekomen. De gevangenen waren ontevreden. De directie kon de zaken niet aan en er heerste een chaos. De gevangenen voelden zich onrechtvaardig behan deld. Een en ander heeft later ge leid tot een reorganisatie in de Bre dase koepelgevangenis. In elk geval protesteerde de gevangene Hans G. alias de Zwarte Ruiter, tegen de mis standen door toen de gedetineerden in groepen naar de badcellen gingen, in de spanten van de hoge glazen koepel te klimmen. Een levensge vaarlijke onderneming, waardoor een enorm tumult ontstond. De gevan genisarts, de gevangenispsychiater, de directie en de aalmoezenier kwa men snel naar de koepel. Ook de celbezoeker van Hans G., de advocaat mr. H. Mayer uit Breda, kwam om te trachten Hans G. tot andere ge dachten te brengen. Terwijl men daarmee vanaf de derde galerij be zig was, kwam de adjunct-directeur naar boven. SPANNING WERD TE GROOT „De spanning werd toen voor de geesteszieke Van der S. te veel. Hij greep de adjunct-directeur vast en verweet hem dat het zijn schuld was dat zijn vriend Hans G. zelfmoord ging plegen. Volgens de gevangenis arts en de adjunct-directeur, die als getuigen werden gehoord voor de rechtbank, ontstond een gevaarlijke situatie, omdat de adjunct-directeur tegen en deels over de balustrade werd geduwd. „Ik voelde me be dreigd", zei de directeur. Volgens een gevangene die tussen beide was gekomen H. P. uit Am sterdam was het allemaal nog wel meegevallen. Hij had aanvankelijk voor Van der S. bezwarende verkla ringen afgelegd, maar kwam daar nu van terug. Volgens de getuigen a décharge, mr. Mayer en Hans G., die vanaf de hoogste spant ook alles had "gezien, was er geen gevaar voor de adjunct-directeur geweest. De verdachte zelf, klagend over de slechte behandeling in 1963 in Bre da, zei de adjunct-directeur alleen maar tegen de balustrade te hebben geduwd, waarbij geen gevaar was ontstaan. Hij was in paniek geraakt, maar had de adjunct-directeur beslist niet over de balustrade willen wej- pfen. De officier van justitie vond dat voldoende bewijs geleverd was en hij eiste een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. P. Lap uit Bergen op Zoom zag zoveel tegenstrijdigheden in de getuigenverklaringen, dat hij. vrijspraak vroeg. De rechtbank acht te, uitspraak doende na de rol, de feiten wel bewezen, maar ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging wegens diens zieke geestvermogens. Als maatregel werd nog terbeschik kingstelling van de regering opge legd, maar dit is reeds eerder ge schied, zodat de verdachte helemaal opgelucht afstand deed van hoger beroep. NIEUWE VERPAKKING TOMATEN Het produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten iin de periode 29 maart tot 17 mei 1965 de uitvoer van Nederlandse tomaten ook toe te staan in eeij eenmalige verpakking van 3 kg netto. Normaal moet de uitvoer van tomaten plaats vinden in eenmalig fust met 6 kg inhoud. Voorwaarde om ook in een 3 kg ver pakking te mogen exporteren is dat de emballage schoon en solide moet zijn en het produkt een goede be scherming moet bieden. Het voor de verpakking gebruikte papier en an der materiaal moet nieuw zijn en het materiaal mag slechts aan de buiten kant bedrukt zijn, terwijl de bedruk king niet met het produkt in aan raking mag komen. HAARLEM De overschakeling op aardgas zal in Haarlem en de randgemeenten Bloemendaal, Heemstede, Aerden- hout, Zandvoort en Haarlemmer meer in november van dit jaar be ginnen. Eerst komt de Haarlemse wijk „Schalkwijk" aan de beurt, daarna zal men met een tempo van 1000 aansluitingen in de week de andere gebieden onder handen ne men. In totaal zullen rond 60.000 aan sluitingen moeten worden omge bouwd; de totale werkzaamheden zullen dus niet voor 1967 voltooid zijn. Schakel VAN 00Y in voor JAPONNEN - BLOUSES - ROKKEN - LINGERIE - REGEN- en ZOMER MANTELS Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft. Adr. van Ooy Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN Telefoto ANP: op het vliegveld van Boedapest, Ferihegy, arriveerde donderdag een officiële Russische rege- rings- en partijdelegatie. De foto toont rechts de Russische staatsman A. I. Mikoyan, die wordt begroet door de Hongaarse president, 1st van Dobi. In het midden een tolk. Krijgen militairen in Duitsland op Koninginnedag geen vrij? Het Tweedie Kamerlid Walburg (A.R.) heeft aam minister De Jong (defensie) gevraagd of het waar is, dat de commandant vam de Eerste Divisie 7 december de in Duitsland gelegerde onderdelen va-n de divisie op Koninginnedag en op Bevrijdings dag gewoon dienst wil laten dioen. Op 1 mei zouden de onderdelen een vrije dag hebben omdat deze dag im Duitsland als een vrije dag wordt gevierd. Het Kamerlid dringt er bij de minister op aan, dat de militairen van de divisie in Duitsland zoveel mo gelijk vrijaf krijgen. KLEUTER VIEL VAN BALKON Gistermiddag! s de vierjarige J. A. van Rijswijk, terwijl zijn moeder niet thuis was, van het balkon van de derde etage op straat gevallen. Het kind was vrijwel op slag dood. Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! (Advertentie) 21 OFFICIEREN WILLEN DE DIENST UIT Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag heeft een eerste lijst uit gegeven van officieren, die vrijwillig de dienst willen verlaten. De lijst is opgesteld met medewerking van het ministerie van Defensie en de Rijks- psychologische Dienst. Ze bevat 21 of ficieren, waarvan de rang varieert van kapitein tot en met kolonel. Op de lijst komen voor één kapi tein der mariniers, drie majoors (waar van een van de iife nferie, een van de artillerie en een van de luchtmacht), dertien hiitemanit-kolonels (zeven van de infantfie, vier van de artillerie, een van de infanterie, een van de marechaussee) en vier kolonels (twee van de militaire administratie, een van de infanterie en. een van die ma rechaussee. De leeftijden van de-officieren,,die de dienst willen verlaten variëren van 33 jaar tot en met 58 jaar. Vijftien van hen zijn 50 jaar of ouder. Naar wij desgevraagd van defensie verne men is er tot nu toe bij dit ministe rie nog geen beslissing genomen over aanvragen van officieren om, gebruik makend van de afvloeiingsregeling, vrijwillig de' dienst te mogen verla ten. Veehouders krijgen uit zuivelfonds voorschot Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten de melk veehouders met ingang van maandag a.s. een uitkering uit het zuivelfonds als voorschot te verlenen van 1,6 gul den per honderd kilo melk plus twee- en-veertig cent per procent vet per honderd kilo melk. Het schap raadt de minister van landbouw en visserij verder aan de veehouders met ingang van dezelfde datum een voorschot op de melkprijs toeslag te verlenen van 1,05 gulden per honderd kilo melk plus acht-en- twintig cent per procent vet per hon derd kilo melk. Hofstra krabbelt terug dat hjj zich in Zuilen volstrekt heeft onthouden van het stellen van enige eis ten aanzien van het programma. „Dat heb ik aan Vondeling en de fractie overgelaten, in wie wij volle dig vertrouwen hebben." Middenstandelijke kritiek Scherpe kritiek oefende gisteravond de voorzitter van de Ned. Kath. Mid denstandsbond, de heer J. B. A. Hurk- mans, in de Stadsschouwburg te Bre da, op het pleidooi van de socialisti sche ex-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, voor een sociali sering van een deel van de midden stand. Hij vroeg zich af, of het de heer Hofstra ontgaan is, dat het de ver bruikscoöperaties in Nederland wer kelijk niet zo vreselijk voor de wind gaat. „Dacht de heer Hofstra soms, dat zijn staatsbedrijven beter de concur rentie met het particuliere bedrijfs leven aan zouden kunnen dan thans de verbruikscoöperaties?" SOMBER JAARVERSLAG VAN CKB In het jaarverslag over 1964 van de Christelijke Kruideniersbond klinkt een groot pessimisme door over de toekomst van de Nederland se kruidenier. Tussen 1 januari en medio augustus werden niet minder dan 739 kruidenierszaken gesloten, een aantal, dat aanmerkelijk groter is dan dat in een van de voorgaande jaren. Ook het economisch resultaat in de kruideniersbranche liep sterk te rug: van de totale omzet van 3.320 miljoen gulden kwam 78% bij de grossiers terecht, 12,5% verdween aan loonkosten, 8% aan verdere kos ten van groot- en kleinhandel en 0.2% aan resterende kosten van de reële omzetgroei. Derhalve bleef een economisch resultaat over van 45 Kritiek. De CKB oefent tenslotte kritiek uit op de centrale middenstandsbon den, die door akkoord te gaan met de verordening tot regeling van de arbeidsverkorting van het hoofdbe drijfschap Detailhandel de vrijheid van de zelfstandige ondernemer heb ben geschaad. Deze kleine onderne mer moet zelf op een wijze, die hem het meest schikt, en in onderling overleg met zijn personeel de vijf daagse werkweek kunnen invoeren. De bond is van mening, dat van door publiekrechtelijke lichamen voor alle branches gelijk opgelegde regels geen eenheid kan worden verwacht. De oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, die thans vice- president van het Verolme-concern is, heeft gisteravond in een interview voor de televisie verklaard, dat hij socialisatie van bijvoorbeeld banken, verzekeringsmaatschappijen de hoog ovens en de meelindustrie op dit ogenblik een onzinnige eis vindt. Hij zei dit ter verduidelijking van de uit latingen die hij de vorige week, tij dens een rede voor de afdeling Zui len van de Partij van de Arbeid, heeft gedaan. De heer Hofstra sprak zich toen uit tegen reclame in de ether en voor socialisatie. De heer Hofstra stelde voorop, dat door de wijze waarop zijn uitlatin gen zijn gepubliceerd hier en daar de indruk gewekt is, dat hij de eis van socialisatie van sommige bedrijfs takken bij de huidige kabinetsforma tie zou willen stellen. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat zulks juist is, en dat zijn hele verleden daarvoor borg staat. „Ik heb vijftien jaar lang als kamerlid en als minister steun ver leend aan coalitiekabinetten, waar van de Partij van de Arbeid deel uit maakte en waarin de socialisatie niet als programmapunt voorkwam. Het is volstrekt duidelijk, dat ik met een eis op dit ogenblik niet zou kunnen komen", zo zei de oud-minister. Hij ontkende trouwens, "dat hij dit in Zuilen heeft geëist. De heer Hofstra verklaarde voorts, Grevelingendam gisteren geopend De Grevelingendam is open. Vele honderden opgewekt gestemde auto riteiten en belangstellenden waren gistermiddag getuige van het feit, dat de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, het jong ste produkt van de Deltadiest van Rijkswaterstaat officieel opende. Mid den op de dam verloste de minister het eiland Schouwen-Duiveland uit zijn isolement door enige minuten voor half vier een grote poort, die de doorgang over de dam versperde, te openen. Enkele minuten later ontmoetten elikaair op deae plaats mej. T. Hoger- werf, uit Heririingen op Goeree en de heer A. C. Klaasse uit Dreisohor op Schouwen. Mej. Hogerwerf en de heer Klaasse traden, nadat de dam geopend was, in Herkingen met el kaar in het huwelijk. Als ze een jaar of wat gewacht hadden zouden ze niet met behulp van pomtveren heb ben behoeven te vrijen, zo had de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een uur eerder in een bijeenkomst in het Dorpshuis van Nieuwe-Tonge opge merkt. Een van de mensen, die het meest verheugd was over de in gebruikname van de Grevelingendam was mej. Tijske Hogerwerf uit het Goereese plaatsje Herkingen, die donderdag met oa. minister Van Aartsen over de dam liep. Haar doel was niet de overtocht, maar de huwelijksplechtigheid, die haar in Dreischor wachtte. Bruidegom C. Klaasse stond haar al op te wachten. De foto toont mej. Hogerwerf, met bruidsmeisjes en jonkers in geselschap van minister J. van Aartsan» Londen: de hertog, na rijn oogoperaties nog steeds met donkere bril, en hertogin van Windsor verlaten het Olaridge hotel om in de Westminster Abbey de uitvaartdienst bij te wonen voor de „Princess Royal", een zuster van de hertog, die ln Harewood begraven zal worden. Het is voor het eerst, dat de hertogin een dergelijke openbare plechtigheid in Engeland bijwoonde.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9