MATA HARI „PRAATTE ZICHZELF DE DOOD IN" Schakel VAN 00Y in GRENSINCIDENT BIJ STAPHORST IN DER MINNE OPGELOST Vakcentralen willen half juli bijzondere uitkering Na 47 jaar de waarheid onthuld (slot) Tandbederf onder de jeugd is verontrustend AANKLACHT GEBA SEERD OP „HOREN ZEGGENEN FANTASIE BITTER VOOR NEDERLAND Stom verbaasd bij aanhouding in haar hotel VRIJDAG 2 APRIL 1965 DE LEIDSE COURAMT voor al uw aankopen voor Pasen van HERENKOSTUUMS - KOLBERTS - REGENJASSEN OVERHEMDEN - DASSEN - SOKKEN HERENMODEARTIKELEN OOK ALLES VOOR DE KLEINE EN GROTE ZONEN DE NIEUWE COLLECTIE 1965 Koop vroegtijdig bij: HET HUIS VAN VERTROUWEN. DAT VERTROUWEN GEEFT ADR. VAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN Tussen Meppel en Staphorst heeft vrachtwagenchauffeur B. T. uit Mid- zich gistermorgen vroeg een eigen- wolde (Gron.) even na het midder- aardig grensincident voorgedaan, dat nachtelijk uur haastig zijn truck met spoedig in de beste verstandhouding oplegger stil, omdat hij meende een werd opgelost. Op rijksweg 32 tussen klapband te hebben gekregen. Het beide gemeenten zette de 25-jarige was geen klapband, maar de opleg- De chauffeur koppelde haastig zijn truck los en bracht die in veiligheid, daarop ijlde hij naar de telefoon en waarschuwde de Meppeler politie. Deze alarmee-rde op haar beurt de Meppeler Brandweer, die de brand onder handen nam. Toen de Meppeler agenten van het gebeurde proces verbaal zouden opmaken, kwam zij tot de verrassende ontdekking, dat de oplegger precies op ie gemeente grens tussen Meppel en Staphorst, tevens provinciegrens tussen Over ijssel en Drenthe, stond Een meting leerde, dat het grootste deel van de brandende oplegger in Staphorst en Overijssel stond. Daarop werd de rijkspolitie van Staphorst gewaar schuwd, en die maakte het noodzake lijke proces-verbaal op. De brand weer had inmiddels zes uur werk om de brand te blussen. De lading ging vrijwel geheel verloren. (Advertentie) De drie vakcentralen zullen op gesteld, bevestigd de verwachting van basis van de bij het loonakkoord ge- de vakbeweging, dat de feitelijke ont maakte afspraken tussen regering wikkeling in 1964 en de mede tiaar- en Stichting van de Arbeid het over- op te baseren verwachtingen voor leg openen over een bijzondere uit- 1965, gunstig zou afwijken van de kering over het lopende jaar en de veronderstellingen die aan de hui- verwerking daarvan in de collectie dige loonpolitieke uitgangspunten ten ve arbeidsovereenkomsten. Dit heeft grondslag liggen. (Zoals bekend is, het overlegorgaan van de drie vak was bij het loonakkoord sprake van centralen na zijn in Utrecht gehou den vergadering aangekondigd. De drie vakcentralen, die met bij zondere belangstelling kennis heb ben genomen van het centraal eco nomisch plan 1965, hebben vastge steld, dat in de uitgangspunten voor het in 1965 te voeren loonbeleid im mers is voorzien in de mogelijkheid van een bijzondere uitkering, indien de economische situatie zich gun stiger zou ontwikkelen dan regering en werkgevers verwachtten op ba sis van de macro-economische ver kenningen van september 1964. Het thans gepubliceerde Centraal Economische Plan, dat naar het oor deel van van de vakcentralen ove rigens wederom te pessimistisch is een uitkering ineens medio 1965 van ongeveer twee procent). Opgave scheepsberichten Onder de rubriek .Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van het schip waarvoor o zich interesseert Indien zich onder on gezin* leden familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die o op hun reis wilt vnleen s"hriif ons dan een briefkaart met de naam van het hetret fende sch'p Regelmatig zulten wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen Verandert de betrokkene van schip dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van hel nieuwe schip op te geven en telkens het oude te laten vervallen PRIJSVERHOGING KOFFIEMELK DEFINITIEF De prijsverhoging voor koffiemelk is na een gesprek, dat fabrikanten van dit produkt gistermiddag met het ministerie van Economische Za ken hebben gehad, thans definitief vastgesteld. Zij zal afhankelijk van de soort 3, 4 of 5 cent per liter be dragen en gaaf maandag a.s. in. De chef van Scotland Yard vernam dus tot zijn verbazing dat iemand te gen wie hij de Fransen had gewaarschuwd, door hen onmiddellijk in dienst was genomen. Hij telegrafeerde naar Parijs en maakte daar La- doux op zijn beurt des duivels! Waarschijnlijk heeft deze op dat ogen blik gezworen dat hij zich zou wreken op Mata Hari die hem een vreemd figuur had laten slaan in de ogen van zijn Engelse kollega's. Vast staat in elk geval dat Scotland Yard haar op verzoek van Ladoux de raad gaf van haar plannen af te zien en terug te keren naar Spanje. wjjze van een militair tribunaal dat een van spionage verdachte tegenover zich had, vlak nadat Frankrijk de oorlog bfyna had verloren door muiterij van de troep. Bouchardon wenste kennelijk uitslui tend schuld te zien in elk woord van ge tuigen en verdachte. Mata Hari, de fan taste, die ec' als het om ernstige zaken ging, gaf van de typisch Friese openlu en eerlijkheid van ka rakter, zag dit niet goed in en getuigen als Ladoux en de kolonel draaiden er vrolijk op los. Halverwege het onderzoek vingen de Franse monitors plotseling een wonder baarlijke reeks telegrammen op van de Duitse geheime dienst. Von Kalle tele grafeerde dingen aan zijn Duitse chefs en ontving antwoorden die wel bedoeld leken om Mata Hari in moeilijkheden te brengen. Er was sprake van geld zendingen voor „agent H-21", die soms openlijk als vrouw werd gekenmerkt, van de Duitse groep waartoe zij behoor de en dergelijke meer Bouchardon was uitermate blij met deze geschenken tilt de spionagehemel en Mata Hari kwam nu op de proppen met het bezoek van consul Cramer, die haar blijkbaar to* agente H-21 had bevorderd. Waagenaar laat met grote nauwkeu righeid zien dat er met deze telegram men iets vreemds aan de hand is. De vragen dringen zich op. Waren deze telegrammen verval singen van de hand van Ladoux? Vormden zij een wraakneming van Von Kalle die zich bij de neus genomen voelde door Mata Hari, of moest hij geld dat gebruikt was voor amoureuze avon tuurtjes verantwoorden? Maakte de Duitse inlichtingendienst van de gelegenheid gebruik om de gealli eerden onder het mom van een telegram wisseling over agent H-21 iets anders op de mouw te spelden dat men de Fransen graag wilde doen geloven? (Advertentie i By het overstappen van het bin* nenvaartuig Goethe op een afhaal - bootje is gistermiddag de 60-jarige scheepmaker C. J. Verkade uit Rotterdam in het water van de Waal haven terecht gekomen. De man ver dween direct in de diepte en kon Uit het jaarverslag van p3* 110 uur worden opgedregd. Dr. Hub. J. van Doorne zal 26 mei de gemeentearts van Lisse afscheid nemen als president van de Raad van Bestuur van DAF. Dit zal geschieden in een bijeenkomst van het gehele personeel in de nieuwe, thans nog in aanbouw zijnde expe ditiehal, waar „mijnheer Hub" door zijn jonigere broer zal worden opge volgd. In Madrid besluit zij op nadere instructies te wachten van Ladoux. Ze logeerde er in hetzelfde hotel als de beroemdste F ranse spionne van W.O.IfMarthe Richard, Die was daar de geliefde van de Duitse marine-attaché Von Krohn, chef van een Duitse spionagegroep. Marthe beweerde later dat ze nooit enig bewijs heeft Woensdagavond, kwam in het raad- gevonden van Mata Hari's spionagewerk ten behoeve van de Duitsers, hoewel KOUDEKERK Mata Hari verveelde zich, wachtend Door de gemeentearts van Lisse, H_. dokter F. J. L. M. Haase Jr., werd huis van Koudekerk aan den Rijn hoi<r vriend haar de foto's had laten zien van de groep, waarmee Mata Hari hier een verslag over 1964 openbaar gemeenteraad in openbare zitting in contact kwam. gemaakt, waarin dokter Haase ern- bijeen. Direct na de opening deelde stig waarschuwt tegen het te veel- burgemeester Q. Waverijn mede, vuldig gebruik van suiker in allerlei hij weer voor een periode van vorm, zoals snoepgoed. Hij noemde zes jaar Was benoemd. Hij dankte de de toes .and zelfs verontrustend! Hij raad voor de prettige samenwerking betreurt het, dat het overleg met b. jn de afgelopen periode en hoopte op en w. van Hillegom om tot fluori- voortzetting daarvan in de komende dering van het drinkwater te ko- jaren. Wethouder Van Vegten felici- men niet tot resultaat heeft geleid, teerde de burgemeester met diens Er zal nu ernstig overwogen wor- herbenoeming namens de raad en liet den of herstel van de schooltand- zijn woorden vergezeld gaan van een verzorging zinvol is. grote fruitmand, welk gebaar de heer "ZTZZ Overduidelijk is gebleken, dat het Waverijn op grote prijs stelde. 5J JïfÏÏrtfitiIïï JN.hTlÜ.SriH al! TBC-onderzoek bij doorlichting weer H Duitse müitalre attaché te Madrid - die 5 nieuwe gevalen te zien gaf, terwijl UITBREIDINGSPLAN hüotïï f.TrlrJi! vallen naaf voren kwamen™ \oTg. VOORBEREID Ze .laagde er met uitzonderiak gemak in hem tot een avontuurtje te verleiden, Besloten werd vdat een herziening nadat ze hem enige verhaaltjes uit de Dat het rioleringsstelsel uitgebreid van het plan van uitbreiding voor kranten had verteld en daar nog wat en gemoderniseerd wordt juicht dok. de hele gemeente, tot welk plan werd had bflgefantaseerd over Frankrijk, ter Haase toe, maar dat slootjes voor besloten in maart 1964, zal worden In ruil hiervoor kwam ze er acnter dat afvoer van water nog steeds als vuil- voorbereid. Dit besluit werd geno- de Duitsers bezig waren met duikboten, nistortplaats worden gebruikt is een men met algemene stemmen. manschappen aan land te Drengen in toesüand, die Lisse onwaardig ge- Te behoeve van de aanschaffing Fi&ns Noord-Afrika, dat ze de Franse noemd moet worden. Hy hoopt, dat van leermiddelen voor de o-l. school geheime radio-code hadden „gekraakt" dit, mede uit hygiënisch oogpunt be- werd 650.beschikbaar gesteld en de naam van de man die te Barcelona zien, spoedig tot het verleden zal eenzelfde bedrag voor nieuw meu- belast was met de Duitse spionage, en behoren. Dankbaar constateert hij bilair voor de hoofdenkamer. dai de Duitsers hun berichten uit Frank- de goede vordering van het oprui- Medegedeeld werd nog dat op 4 rijk haalden met behulp van armelijk ge- men van krotwoningen aan de Sta- mei a.s. aan de schoolkinderen van klede koeriers die boodschappen met ge- tionsweg. Koudekerk een herdenkingsglas zal heime inkt geschreven, onder hun nagek- Een verheugende mededeling wordt worden aangeboden ter herinnering en in hun oren verborgen, in het verslag vernomen inzake de aan de bevrijding van 20 jaar ge- verkeersveiligheid. De maatregelen leden. Alle andere, hier niet genoem- ^chnoliotlPPtl" daartoe genomen werpen hun vruch- de agendapunten gingen als of niet uiigcii ten af. Wederom is het aantal ver- met enige discussie onder de hamer Gelijktijdig kwam se in contact met keersongevallen waarbij doktershulp door. <je Franse militaire attaché te Madrid, moest worden ingeroepen gedaald Bij de rondvraag informeerde de Dit WM een bejaarde kolonel die blök- tot 28! heer Van Veen naar eventuele ver- baar verliefd op haar werd als een De gemeentearts stelde vast, dat betering in de Hogewaard. De heer schooljongen, maar aleh tevens jaloers de sedert kort in gebruik genomen Dorrepaal wilde meer weten over de en opdringerig gedroeg Mata Hari „semafoon" in de toekomst ongetwij- herbestrating in die buurt en de heer m0cht hem daarom niet erg en hield feld een eerste hulpverlening zal be. Van Hemert wees op de grote gaten hem op een afstand, maar ze voldeed spoedigen. Van deze mededeling is in het wegdek, die hier en daar aan tqn verzoek om Von Kalle oog ver in het bijzonder in de laatste raads- voorkomen. der uit te horen en hy beloofde haar be- vergadering dankbaar kennis geno- Maar aan dat alles wordt gewerkt richten aan Ladoux over te brengen, men. Mi de burgemeester. Toen ze na enkele dagen nog niets uit Parijs had gehoord, reisde ze er dood eenvoudig naar toe. (Ondanks het feu dat ze inmiddels van neutrale zijde wus gewaarschuwd dat er een intrige teger haar aan de gang was). Dit was waarsch(Jnl(jk waarop Ladoux had gewacht. Toen ze hem bezocht, bleek hij niets ontvangen te hebben van de kolonel uit Madrid, die had haar mededelingen aan een andere chef doorgegeven. Hij liet haar een maand lang rondlo pen in Parijs. Hoopte hij dat zijn recher cheurs bewijzen van haar spionage zou den vinden of dat zij andere tekenen van zwakte zou geven Ze ontmoette Mass- loff en die vertelde haar dat zijn eigen ambassade hem tegen haar had gewaar schuwd als tegen „een gevaarlijke avon turierster". Mata Hari haalde de schou ders op. Op 13 februari werd zij door net hoofd van de politie en vijf inspekteuvs in haar hotel aangehouden. Ze was stomverbaasd. Niets feitelijks Het vooronderzoek werd verricht door kapitein Bouchardon en eiste vier maan den. Eind juli legde hij een vijftien cen timeter dik dossier aan de krijgsraad voor. Het bewijsmateriaal bevatte, zoals Waagenaar duidelijk aantoont, eigenlijk niets feitelijks; de hele aanklacht was gebaseerd op horen zeggen en op haar eigen luchtige verhalen. zy had geen flauw benul van de ernst van de zaak en, aldus Waagenaar, „praatte zich zelf de dood In". Duister Haar advocaat, de 74-jarige MaJtre Clunet, mocht alleen het eerst en het laatste verhoor bijwonen, en had blijkens zijn pleidooi weinig begrip van de denk- was getrouwd, nooit met één woord heeft gerept over 't feit dat hy 'n rol had ge speeld in de zaak-Mata Hari. Schaamde hy er zich voor? Pas toen de doodstraf werd geëist, begon het tot de danseres door te drin gen in welk een ernstige zaak ze ver ward was geraakt. Doch ook toen deze uitgesproken werd, geloofde ze nog niet aan de executie. Waarschijnlijk heeft het op een vrouw ais Mata Hari de diepste Indruk gemaakt dat de vrienden die ze als getuigen ft décharge had opgeroepen haar niet konden of durfden helpen En dat haar laatste grote liefde, Ms off, verklaarde dat hun verhouding weinig te betekenen had gehad Onmogelijk! Verwarring Een merkwaardig feit is In elk geval dat de telegrammen wel In het dossier kwamen, maar officieel geen rol speel den b(j haar veroordeling. Haar verde diging luidde dat ze voor het geld van Cramer niets had verricht, dat Von Kalle haar cadeautjes had vermaakt en verder dat er een verwarring In het spel was met geldzendingen van haar Nederland-^ se vriend Van der Capellen. Dat ze bij Von Kalle had gesproken over haar re laties met Cramer, verklaarde zjj met het feit dat Ladonx zelf In het begin de suggestie zou hebben gedaan dat ze zich als dubbelspionne bjj de Duitsers zou Inwerken. Ladoux en de kolonel verklaarden nu dat de gegevens die Mata Hari hun in Madrid had bezorgd, verouderd waren toen ze ze ontvingen, doch de vage gevens die zij zelf Von Kalle had strekt werden daarentegen voorgesteld als belangrijk hoogverraad. Elk werke lijk bewijs van het verrichten van spio nage ten nadele van de Fransen ontbrak evenwel, terwijl vast stond dat zij in elk geval iets voor Frankrijk had geprobeerd te doen Een Spaans toiletmiddeltje tn haar bagage werd voor geheime Inkt uit gemaakt. De openbare aanklager, luitenant Mor net, volgde geheel de lijn van Bouchar don en Ladoux en Mata Hari bleef bij de verdediging, zoals ze die in de einde loze verhoren door Bouchardon had op gebouwd. Geen schade Als de Duitsers haar al geld hadden gegeven, dan had ze in ruil daarvoor de Franse staat toch geen schade toege bracht. Na twee dagen moest de jury zich uitspreken met ja of neen over acht punten inzake de (bepaald niet bewezen spionage. Het viel niet meer vast te stel len hoe lang de Jury vergaderd heeft, maar Waagenaar kwam wel iets zeer merkwaardigs op het spoor. Namelflk dat er één jurylid was dat met grote hardnekkigheid „neen" bleef antwoorden op de vraag of Mata Hari de Duitsers Inderdaad Inlich tingen had verstrekt Doch om onna speurlijke redenen antwoordde ook hij op de laatste vraag (of zjj in januari 1917 te Parijs contact had gehad met Duit sers) bevestigend. (Het ging hier zuiver om een veronderstelling van Bouchar don; er was geen enkele Duitse agent gepakt of alsr -getuige produceerd, die met haar In verbinding had gestaan De schrflver leidt hieruit af dat he' enige jurylid dat nog kans zag tot het laatste ogenblik zijn objectieve kjjk op de zaak te behouden, onder druk was gezet. Wie dat was, heeft ook Waagenaar niet kunnen nagaan. Wel vermeldt hij dat het Jongste jurylid, een luitenant, tegenover de vrouw met wie hy later Van de veel geromantiseerde rol die Maltre Clunet als haar verdediger zou hebben gespeeld, blijft na Waagenaars onderzoek weinig over. Hij schijnt ge weend te hebben toen hQ het doodvonnis hoorde uitspreken, terwijl Mata Hari reageerde met de woorden: „Het is on- mogeHjk! Het is onmogelijk!" BQ het hof van cassatie mocht Clunet niet plei ten en zjjn plaatsvervanger deed er niet de minste moeite voor. Het genade-ver- zoek werd afgewezen. De 14e oktober vernam gevangenis dokter Bizard (die haar „een gemakke lijke, niet veel eisende gevangene" noem de) bericht dat zïj de volgende dag ge- executeerd zou worden. HU ging die zondagavond een praatje met haar maken, samen met een van de zusters die haar verzorgde. De non vroeg haar hoe ze vroeger danste en Mata Hari demonstreerde enkele van haar passen. Maandagmorgen omstreeks vyf uur verscheen een gezelschap van negen man in haar cel, waar z(j samen met twee andere gevangenen om zelfmoord te voorkomen sliep. Ze had een dubbele dosis rlaapmiddel gekregen van Bizard en werd met een schok wakker. Z(j werd nn Ingelicht over de afwy- zlng van het gratieverzoek en reageer de weer met de woorden: „Het is on- mogeiyk!" Daarna werd haar gedrag een voorbeeld van kalmte en moed tot en met de laatste seconde om 6 uur 15. zy troostte zelfs de zuster die haar bege leidde en weigerde vlugzout. Waagenaar verrichtte bewonderens waardig werk met zyn onderzoek naar bet leven van Mata Hari. Hij sprak met honderden personen die betrokken zijn geweest by haar leven en controleerde honderden gegevens. Helaas Is er van het laatste bedryf van Mata Hari's dramatische leven geen der spelers meer over. Een deel van de gegevens die hij publiceert, kreeg hy door inzage van het Franse dossier, aangevuld met aantekeningen die de Fransman Alain Presles er in 1962 reeds uit maakte en die o.m. verwerkt zijn door de Franse populaire auteur over his torische onderwerpen, André Caste- lot. Waagenaar verwyt de laatste op vele punten onnauwkeurigheid, doch men treft by Castelot enige interes sante bijzonderheden aan die by Waa genaar ontbreken. Byvoorbeeld dat Mata Hari. staan de tegen de executiepaal de officier van het peleton bedankte en dat al leen Bouchardon er „duivels tevre den" uitzag na de terechtstelling. Voorts dat aanklager Mornet later verklaard zou hebben dat men geen bewyzen tegen haar had die de moei te waard waren. De archieven van de geheime diens ten zyn en blyven gesloten, ook al stelde men het Frankrijk voor alsof met de aantekeningen van Presles de „laatste waarheden" over de zaak- Mata Hari uit de doeken waren ge daan. De spionagediensten van Frankryk, zowel als van Engeland, biyven echter hardnekkig een hoe veelheid materiaal over de zaak ge- helm houden. Zogenaamd uit staats raison, doch vermoedelijk om blun ders en boosaardigheden verborgen te houden. De Duitsers waren be hulpzaam genoeg, dnch by hen was het meeste archiefmateriaal verloren gegaan. Met interesse mag men Inmiddels, de reacties van de Frans» auteurs tegemoet zien. Want ook oy sonry- vers als de gewraakte Castelot klinkt tegenwoordig duidelijk een toon van twyfel door als bet om Mata Hari gaat. Waagenaar die zyn gegevens zake- lyk en met g"<»r« terughouding te boek stelde, vermeldt ten slotte nog dat de Franse regering de afavy/i< g van het gratieverzoek dat namens Nederland was Ingediend aan Ma«a Hari's advocaat deed toekomen zon der de Nederlandse gezant relfs maar te verwittigen. Hy verbindt nieraan geen commentaar, maar het is een byzonder grol gebaar geweest. Dank zy de activiteit van de tydens de Duitse bezetting tn België achterge bleven Nederlandse diplomatieke m»s- sie, waren nar. elijk tw»** ht-Ungryke Fra.ise agenten Emile Famyue- monl en Marie Birckel os "«tin aannouding in 1916 door de Duitsers, aan de doodstraf ontkomen. M.H.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 18