DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality van"j&llenkd Zij deden mijn was waar ik bij stond... Kabinetsformatie is door zwaarste helft heen MOEILIJKHEDEN BIJ AKU OLIEPRODUKTEN IETS GOEDKOPER Een droeve en vreemde zaak" Benoemingen Bisdom Haarlem Benoemingen bisdom Rotterdam DAG 1 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANa PAG 1.MA 9 >UEUIKA1IF VAN A'KU, ARNHEM (Advertentie) Brussel: namens de regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben de ministers (v.Ln.r.) Luns, Fayat en Werner woensdag het verdrag ondertekend voor de instelling van een Benelux-gerechtshof in de Belgische hoofdstad. Na een gesprek van vier tot zes uur gistermiddag tussen H.M. de Ko- ninginw de formateur, mr. J. M. L. Th. Cals, liet de laatste weten, dat hij zichzelf thans 51 procent kans vun slagen geeft. Br is tussen hem en de fractielei ders Vondeling PvdA), Smallen- broek (ARP) en Schmelzer (KVP) overeenstemming bereikt over de con troversiële programmapunten. Heden wordt begonnen met het opstellen van de hoofdlijnen van een ontwerp- regeringsprogram. In politieke, krin gen in Den Haag verluidt, dat behal ve radio- en tv-zaken tot de contro versiële punten behoorden huren, bouwprogram, directe en indirecte balastingen, prijzen onroerend goed, gemeentefinanciën, exploitatie bo- Kapitein en stuurman Carl Lehnkering door rederij ontslagen De 24-jarige stuurman en de 35- Jarige kapitein van de Duitse kust vaarder „Carl Lehnkering" rijn op staande voet ontslagen door hun re derij in Duisburg. De Oostenrijkse stuurman had op 24 maart een SOS uitgezonden met die mededieling, dat de kapü bein dron ken was en niet meer in staat was de leidlinig aan boord op zidh te nemen. Nadat de kapitein geweigerd had het roer uit handen te geven, had de be manning die Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën" om hulp gevraagd en de kapitein in een kajuit opgeslo ten. Ook toen die kapitein zijn roes te boven was, bleef hij agressief te genover de stuurman. De Nederland se kruiser begeleidde toen het Duis- burgse sohip tot Rotterdam, maar van Rotterdam af bracht de kapitein het scfhip naar Duisburg, terwijl de stuurman van de ,Oarl Lehnkering" met de trein terug moest. demschatten, exploitatie continentaal plat, alsmede kwesties betreffende overheidsbedrijven en overheiclsbezit, onder andere de IJsselmeerpolders. Het thans bereikte akkoord over de controversiële programmapunten zal in een eindredactie worden vastge steld. De formateur verwacht niet, dat men voor volgende week aan een zetelverdeling kan beginnen. Deze verdelingskwestie houdt tevens in de departementale indeling en de coör dinatie van de departementen. Heden zal waarschijnlijk de hele dag gewerkt worden aan de overige punten van de hoofdlijnen. STEEDS MEER SPIJTOPTANTEN Bij de Nederlandse ambassade in Bangkok melden zich soms per dag zo'n 150 mensen uit Indonesië, die afstand hebben gedaan van de In donesische nationaliteit om zich in Nederland te kunnen vestigen, zo heeft een woordvoerder van de am bassade meegedeeld. Van 1960 tot 1964 waren er rond 11.000 mensen via de ambassade in Bangkok naar Nederland gegaan. In 1962 waren het er 3.500 geweest. Na dit „topjaar" volgde er een inzin king tot nog geen 1.000 in 1963. Zoals bekend werden de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië in 1963 hersteld. Daar na was het aantal mensen uit Indo nesië, dat zich bij de ambassade in Bangkok is komen melden, weer toegenomen. Hoewel de Nederlandse regering de inschrijving van spijtoptanten van 1 april 1964 af heeft stopgezet, ziet het er niet naar uit, dat er een einde aan deze stroom meldingen komt, al dus de woordvoerder. In januari van dit jaar hadden zich 608 mensen ge meld. Middenstanders richten zich tot Cals De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft 'n verlanglijstje aangeboden aan de kabinetsforma teur. In een hoofdartikel in haar weekblad worden de volgende pun ten genoemd: oplossing van het radio- en tv- probleem op een wijze, die ook de middenstanders gelegenheid geeft re clame via deze media te maken; verdere verlaging van de belas tingtarieven; verbetering der positie van huurders van bedrijfspanden; bijzondere maatregelen, die de zware druk der kredietbeperking op het midden- en kleinbedrijf opheffen. Ook deelt de bond aan de forma teur mee, dat de middenstand een zo grote groep mensen omvat (onge veer anderhalf miljoen), dat zij een eigen bewindsman gerechtvaardigd acht. De grootste middenstandsorga nisatie in ons land, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, deelt deze zienswijze echter niet. BRUG MET VISUELE GELEIDING Op een vraag van het Tweede Kamerlid P. Voogd (Boerenpartij) of de sterkte van de leuningen van de Haringvlietbrug aan de eisen vol doet, verzekert minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) dat de leu ningen niet afwijken van de norma le rivierbruggen. Bij vrachtwagenchauffeurs is on gerustheid ontstaan over het feit, wanneer zy over de brug in zuide lijke richting rijden zij recht in het water van het Haringvliet kijken. Zij kijken door de hoge plaats, die zij altijd innemen geheel en al over de leuning heen en de rijbaan wordt niet gescheiden van de leuning door een parallelweg zoals de rijbaan voor het verkeer in noordelijke richting. De minister laat een onderzoek instellen en overweegt een plaatsen van een z.g. „visuele geleiding aan de rechterkant". BENAUWD ANDERHALF UUR IN LIFT Doordat in Breda gisteravond ge durende anderhalf uur de stroom uitviel heeft een aantal personen in het St.-Ignatiusziekenhuis tijdelijk in de liften moeten bivakkeren. Overal in de stad ontstond het gebruikelijke ongerief. In de schouwburg heeft een hypnotiseur zijn programma moeten onderbreken, omdat ook hij niet zon der licht kon werken. Toen de sto ring verholpen was bleek de hele zaal bijna leeg te zijn. In het cul turele centrum De Beyerd impro viseerde men met behulp van kaars licht zodat het concert toch doorgang kon vinden. In het ziekenhuis scha kelde men voor de medische appa ratuur direct over op de aggregaten. Vakbonden dreigen Bij AKU zijn ernstige moeilijkhe den gerezen over de nieuwe c.a.o. De onderhandelingen hierover tussen directie en werknemers zijn gister avond afgebroken zonder dat over eenstemming bereikt werd. De be sturen van de drie erkende vakbon den hebben hun leden aangespoord de volgende strijdmethoden toe te passen. Een vandaag te beginnen model actie. De georganiseerde leden van de ondernemingsraad staken hun werk in die raad. (Een commissie uit Emmen weigerde gisteren reeds bijeen te komen). Een ultimatum aan de directie, indien de wensen van de vakbe weging niet worden vervuld. Indien het ultimatum genegeerd wordt: staking in bepaalde afde lingen. Enige honderden leden van de drie erkende vakbonden hebben deze voorstellen van hun besturen reeds gisteravond aanvaard. Het overleg bij AKU is voorna melijk vastgelopen, omdat men. het niet eens kon worden over de ver houding tussen georganiseerde en ongeorganiseerde werknemers, de uitkering ineens en de winstdelings- regeling. STAKING De voorgenomen modelactie werd echter door de ochtendploeg van de AKU-bedrijven in Emmen, die uit ongeveer duizend werknemers be staat, omgezet in een staking. De arbeiders verschenen wel op de fa briek, doch weigerden het werk te beginnen. Ook in Emmercompascuum hebben de werknemers bij AKU het werk neergelegd. Met ingang van heden: Als gevolg van gedaalde aanvoer- prjjzen, warden vandaag de verkoop prijzen in Nederland van een aan tal aardolieprodukten verlaagd. De prijs voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt 1/4 ct, per liter lager. De nieuwe detailprij zen worden: zone 1 19 cent per liber, zóne 2 19 cent per Mter en zóne 3 20 cent per liter. Aubogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrand olie I en II en dunne stookolie wor den met 0.30 per 100 liter in prijs verlaagd. De prijs voor aubogasolie uit pompen zal dan 16,2 cent per liter Een van de Sunil was-teams deed de daad witter wast," zei mevrouw was voor mevrouw D. Postmaa, Postmaa. En het bewijs werd haar Cortv.d. Lindenstraat 22,Zandvoort. geleverd. Ook hier won SunilHaar Laat maar eens zien of Sunil inder- was werd stralend wit. (Advertentie) C.H.U.-fractieleider in Leiden: n De C.H.-fractie in de Tweede Ka mer, zaü als formateur Cals slaagt, haar eigen (oppositie-)politiek voe ren en de te behandelen vraagstuk ken vanuit eigen visie beoordelen. Tot deze stelling kwam gisteravond mr. H. K. J. Beerndnk, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie en tevens voorzitter van de C.H.- fractie uit de Tweede Kamer. Hy sprak gisteravond op een plaatselij ke bijeenkomst van de C.H.-kiesver- eniiging in Leiden. In deze causerie sprak de heer Beernink over de re cente politieke ontwikkelingen en over zijn rol daarin. Uitvoerig be lichtte de C.H.-fractieleider waarom hij niet langer kon deelnemen aan het formatieoverleg. „Wij hebben het eenvoudig vertikt om ons oordeel te geven over een onderdeel van het regeringsprogramma (het radio- en televisiebeleid) en om daartegen ja en amen te zeggen", aldus de heer Beernamk. Hij noemde het „een droe ve en vreemde zaak", zoals forma teur Cals en de overige drie fractie leiders de C.H.-fractie en ook de C.H. Unie hebben behandeld. „Men heeft van ons het uiterste willen ver gen", zo vervolgde de heer Beernink, die opmerkte niet mee te willen wer- GRIEKS SCHIP OP WRAK GELOPEN Vanmorgen om ongeveer zes uur is het Griekse schip Persian Camby- ses 2, dat onderweg was naar Ant werpen, op de Nolleplaat ter hoogte van Vlissingen op het wrak gelopen van de hier enige tijd geleden ge zonken Spyros Armenakis. Sleepbo ten en bergingsvaartuigen zijn naar het schip onderweg. De machineka mer van het scfeip staat onder water. Het ongeluk gebeurde tijdens een plotseling opkomende mist. ken aan een schijnoplossing. „Ik zag geen kans om anders te handelen", aldus het kamerlid. De heer Beernamfc sprak als zijn overtuiging uit, geen behoefte te heb ben aan een verslechtering van de verstandhouding tussen de A.R. Par tij en de C.H. Unie. Hij zed, met „gro te vreze te vrezen dat, als de A.R. partij meegaat in de nieuwe rege ringscoalitie, dit de onderlinge ver houdingen tussen beide protestants- christelijke partijen in bepaalde ge meenten en in bepaalde gebieden niet ten goede zal kunnen komen". Naar het oordeel van de C.H.-frac- tieledder heeft de fractie van de Par tij van de Arbeid „bijzonder veel wa ter in de wijn gedaan" tijdens het formatiegesprek. Hij zei de indrujc te hebben, dat de socialisten hum eisen hebben gematigd. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft in overleg met de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen, benoemd tot lector in de pastorale theologie en tevens tot leider van het pasforale vormingswerk aan het Theologicum te Warmonddr. J. C. P. Plantinga. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot rec tor aan de St. Jacobusstichting te Wassenaar de heer A. de Korte, als opvolger van J. C. P. Plantinga. Woensdagochtend is een zolderverdieping op de hoek van de Overtoom en de Kostverlorenkade in Amster dam door nog onbekende oorzaak uitgebrand. De brand, die met veel rookontwikkeling gepaard ging, trok veel bekijks. Persoonlijke ongelukken deden rich niet voos» Telefoto ANP: Deze fotocombinatie toont de bemanning van de Spaanse Convair die woensdag nabij Tanger is verongelukt. Op de bovenste rij vlnr blo Briales en Honorio Recaredo Suances, Pa- Diaz Aotazu; op de on derste rij: de stewardes sen Milagros Perez Martinez en Rosario Delgado Bethancourt. Een van de stewardes sen maakte de vlucht mee ter afsluiting van haar opleiding. Bij deze ramp kwamen 51 van de 54 inzittenden om het leven.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9