wonderen bij pijn of griep! Proefdieren voor Universiteit Chefarine „4" doet Voor iemand, die in moeilijkheden verkeert Leraar lichtte inwoners van Haarlem meermalen op Chefarine „4 Bedrijfsleven wil niet voor activiteiten van vakbonden betalen DONDERDAG 1 APRIL 196» DE LEIDSE COURANT Publiek raag komen kijken elkaar en doen wonderenI Het Centraal Dierenlaboratorium nodig worden genomen. De voort- van de Katholieke Universiteit in durende ontwikkeling van de weten- De vier middelen verenigd in één Nijmegen, dat vorige week per ad- schap houdt er ten nauwste verband rahlpf fhpfarinA 4". ieHer afmn vertentie honden en katten te koop mee en het welzijn van de gehele ^eiarine leaer aizon- vroeg voor dierproeven en daarover mensheid is er sterk van afhanke- derlijk al beroemd - werken teza- fel is aangevallen, gaat proberen lijk. Met evenveel nadruk verwierp men nóg beter en helpen vaak dan, meer begrip bij publiek te wekken. In de heer Dobbelaar de klacht, dat r. verband hiermee is onder meer be- meer proefdieren worden gebruikt wanneer andere middelen talen, sloten voortaan iedere woensdag- dan nodig is. Eén der bestanddelen is het be- avond dertig belangstellenden, die trouwbare maagmiddel Chefarox. zich daarvoor tevoren hebben opge- Als voorbeeld noemde hy, dat een geven, in de gelegenheid te stellen rat per week 65 cent aan verzorgings- Wanneer er teveel maagzuur ont- het laboratorium te bezoeken. Zij kosten vergt. Het is dan onzinnig om staat, wordt dit door ChefarOX kunnen zich daarbij op de hoogte voor een proef die 'n half jaar duurt, peneufra|;ceerd stellen van de gang van zaken bij een stam van duizend ratten te ge- euira seera. dierproeven. Ook belangstellenden bruiken als dat niet strikt noodzake van buiten Nijmegen zullen toegang lijk is, aldus de directeur van het hebben. laboratorium. Eveneens om financiële redenen In een ontmoeting met journalis- worden niet door het laboratorium ten heeft de directeur van het labo- zelf honden of katten gefokt. De ver- ratorium, de dierenarts M. J. Dobbe- zorging van een hond kost het labo laar gisteren ontkend, dat dieren ratorium 10,- per week, terwijl het worden gepijnigd. Elk nieuw expe- dier pas kan worden gebruikt als het riment, aldus de heer Dobbelaar, vol- acht maanden oud is. Veel voordeli- trekt zich in een acute proef. Het ger is het dan om honden of katten Professoren, assistenten en stu- dier is onder narcose gebracht en te kopen tegen een prijs die varieert denten van de Italiaanse universi- overlijdt direct na de proef. Het heeft van 7,50 tot 25,- per stuk. Het teiten zijn tot 3 april in staking ge- dan geen pijn gevoeld. Als bepaalde aanbod van proefdieren in Nijmegen gaan voor hervorming en democra- geneesmiddelen moeten worden ge- werd groot genoemd. tisering van het hoger onderwijs. test, gebeurt dat in een chronisch ex- periment. In het ongunstigste geval ontstaan hierbij afwijkingen, waar van het dier nauwelijks hinder heeft. Deze afwijkingen worden nader be studeerd als het dier eerst ter dood is gebracht. De enige ernstige hin der, die voor een dier kan ontstaan is het genezen van een wond van een experimentele operatieve ingreep. Ook deze operaties gebeuren uitslui tend onder narcose. HOGE KOSTEN De heer Dobbelaar ontkende met stelligheid, dat veel dierproeven on- *m. ■U.UJ.'J.I J.'.IU.lJljJM AkflKXgSZEuHK (Advertentie) Wel geld voor vorming werknemers Schee ps berichten Grote vaart Acmaea 30 Tunis verw. Alamak 30 350 w. Gibraltar n. New York. Alni- tak pass. 30 Ferandomoronha n. Rio de Janeiro. Aludra 30 v. Las Pal- mas n. Antwerpen. Colytto 30 1000 o. Philadelphia n. Philadelphia. Kenne merland 30 170 nno St. Paulsrock n. Teneriffe. Kloosterdijk 30 te Rotter dam. Kopionella 30 v. Lasallice n. Pernis. Korendijk 30 25 zw. Billof- porth n. New York. Loppersum 30 v Bremen n. Rotterdam. Maasdam 30 760 o. New York n. New York. Me- dan 31 v. Paramaribo n. Georgetown. .Overijsel 30 Bangkok verw. Poel dijk 30 720 wnw Azoren n. Le Ha vre. Sarpedon 30 200 wnw Caymon >:n. Curacao. Sirrah 31 Aruba verw Telamon 31 Niewportnews verw. Ulysses 30 te Galveston. Kleine vaart Eerbeek 31 te Calais. Jurjen de Vries 30 v. Rotterdam n. Bayonne. Primus 30 dw Weser n. Lissabon. Volharding 30 10 z. Barcelona n. Tar ragona. Leidse Bioscopen De films in de week van 1 t/m 7 april zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: James Bond Contra Dr. No. (14 jr.) Prol. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Stormloop zonder genade (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De held van het Lunapark (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Alta Infedelta (volw.) Prol. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur acht programma Rex: De Piraten van de Dia blo (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur De centrale werkgeversorganisa ties weigeren mee te werken aan een fondsvorming, die direct of indirect ten goede zou komen aan de sta kingskassen van de vakbeweging. Ook willen zij beslist niet meewer ken aan het terugbetalen van vak bondscontributies aan georganiseer de werknemers uit de kassen der on dernemingen. Om te tonen dat zij wel enigszins tegemoet willen komen aan de wensen van de vakbeweging hebben zij gisteren in de Stichting van de Arbeid verklaard onder be paalde omstandigheden geen be zwaar te maken tegen het mede financieren door ondernemingen van activiteiten, die de samenwerking in een bedrijfstak ten goede komen. In dit verband wordt met name aan scholing en vorming van werknemers gedacht, hoewel ook andere moge lijkheden denkbaar zijn. De drie vakcentrales zijn hierdoor zeer teleurgesteld. Zij wensten im mers de mogelijkheid te openen om fondsen te vormen waarvan de werk gevers en werknemers per bedrijfs tak de bestemming zouden vaststel len. Ook wanneer in een bedrijfstak wordt overeengekomen zoals bijv. in de papierindustrie al is gebeurd dat de vakbondsleden daaruit een deel van hun contributie terug krij gen, moet dit mogelijk zijn. Overigens verklaarde werkgevers voorzitter ir. J. Bosma dat de werk gevers wel degelijk begrip hebben voor de grief van de georganiseerde werknemers, dat zij alleen alle offers brengen en dat alle ongeorganiseer de werknemers daarvan gratis pro- Twee zwaar gewonden bij arbeidsongeval fiteren. De werkgevers vinden het echter niet redelijk om te proberen dit probleem via de onderneming op te lossen door terugbetaling van con tributies. Zij wensen geen enkele discriminatie van werknemers bin nen de onderneming. Bovendien voelen zij er niets voor mee te beta len „aan 't wapen dat zich op een gegeven moment tegen ons kan keren". Niettemin willen de centrale or ganisaties van werkgevers (behalve in de landbouw die vinden dat ze via het landbouwschap al genoeg meebetalen aan het afsluiten van cao's e.d. en daardoor aan de vak beweging) wel proberen aan bepaal de wensen tegemoet te komen. Zij zouden daarom geen bezwaar maken tegen vorming van fondsen ter financiering van „met name om schreven activiteiten in het belang van de samenwerking in de bedrijfs tak". Dergelijke fondsen zouden dan moeten worden beheerd door een bestuur, waarin werkgevers en werk nemers even sterk vertegenwoordigd zijn. De werkgevers hebben nu voorge steld een commissie in te stellen, die gaat bekijken welke activiteiten hiervoor in aanmerking kunnen ko men. De drie vakcentrales zullen vandaag in hun overlegorgaan be slissen of zij hierop zullen ingaan, maar gisteren hebben zij al duide lijk verklaard dan in elk geval geen besturen te wensen met evenveel werkgevers als werknemers. Als er fondsen komen, moeten de vakbon den vrij zijn zelf over de besteding van de gelden te beslissen, is hun standpunt. Totaalbedrag nog onbekend Naar de Haarlemse politie gisteren heeft meegedeeld, is in de nacht van maandag op dinsdag in Amsterdam aangehouden de aldaar woonachtige 52-jarige leraar van de middelbare school dr. K. H. Tussen 1950 en 1964 Reünie van onderduikers in N.O.P. Onder het motto „Komt u ook naar de N.O.P." wordt op de vijfde mei in de Noord-Oostpolder een grote reünie gehouden voor onderduikers uit de laatste oorlog. N.O.P. gold in de oor logsjaren als afkorting voor Neder lands Onderduikers Paradijs. Naar schatting hebben zeker 25.000 30.000 onderduikers voor kortere of langere duur een goed heenkomen in de toen droogvallende polder ge zocht. Ongeveer 6000 van hen zijn zelfs permanent in de N.O.P. onder gedoken geweest. De uitgestrektheid van het nieuwe land en de vele landarbeiders die er groepsgewijze werkten, gaven de mo gelijkheden om te verdwijnen. Het verzet koos de jonge polder ook regelmatig uit als gebied voor ille gale wapendroppings. De 17de no vember 1944 bracht een ommekeer teweeg. Bij een razzia op die dag werden er 2000 onderduikers opge pakt en naar Duitsland getranspor teerd. Een „Comité Reünie N.O.P." orga niseert op de vijfde mei een sterrit vanuit alle 11 provincies naar de pol der toe. Bij de invalswegen ontvangt ieder een routebeschrijving, die langs veel punten leidt, die destijds voor de onderduikers betekenis hadden. Het eindpunt van dit rit is de deel in Emmeloord, waar in een grote tent een maaltijd wordt aangeboden en de deelnemers verder aangenaam worden beziggehouden. Een boekwerkje, speciaal gewijd aan de Noord-Oostpolder en zijn ge schiedenis, krijgen de automobilis ten, motorfietsers, scooteristen en brpmfietsers als herinnering mee naar huis. Dit initiatief heeft de sym pathie van het nationaal 5-meicomité. Men -kan zich voor de sterrit op geven bij de WV N.O.P., Emmel oord (Tel. 05270-2000). RAKKERS DTCHT OP VIJFDE MEI Op de komende nationale feestdag, woensdag 5 mei, zullen ook de bak kers vrijaf kunnen krijgen. Ver wacht wordt, dat dit algemeen het geval zal zijn, zodat er dan geen brood verkocht wordt. Als de vijfde mei voor de bakkers een vrije dag is, mag op dinsdag 4 mei twee uur eerder met het broodbakken worden begonnen, al dus heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken bepaald. zou hij zich herhaaldelijk aan op lichting hebben schuldig gemaakt. Hij zou zich in verbinding hebben gesteld met inwoners van Haarlem en omgeving met het verzoek een bedrag beschikbaar te stellen voor iemand die in moeilijkheden ver keerde. Hij ontving dan meestal minstens duizend gulden. Bij het onderzoek is gebleken, dat „de man die in moeilijkheden ver keerde" dr. H. zelf was. De vermoe delijke oplichtingen, die enkele ma len per jaar werden gepleegd, ge schiedden in de periode, dat de le raar rector was van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem. Op 1 sept. werd hij op eigen verzoek uit deze functie ontslagen. Daarna werkte hij in Amsterdam bij het onderwijs. De politie kon niet meedelen om welk totaalbedrag het hier gaat, om dat het onderzoek nog gaande is. Wel is gebleken, dat H. verscheidene bedragen heeft terugbetaald, maar vermoedelijk stopte hij dan het ene gat met het andere. Als hij een be drag ontving, tekende hij voor een derde van de som een schuldbe kentenis. Jongens met buks beschoten Drie leerlingen van de Chr. ULO- school aan de Boerenstraat te Go- rinchem zijn gisteren met een buks beschoten. Een van hen, de 13-ja- rige Bert de Gelder, kreeg een ko geltje in de bovenlip en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Een andere scholier kreeg een schampschot, terwijl bij de derde jongen de portemonnaie in zijn broekzak erger voorkwam. De dader, de 21-jarige V. uit Gorinchem, die in de buurt van de school woont, had vanuit het dakraam geschoten. In de dakgoot vond de politie later de buks en twee dozen kogeltjes. Het vuur wapen werd in beslag genomen. Tegen V., die geen enkel motief voor zijn daad had is proces-verbaal op gemaakt. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO 21.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend: ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. (7.25 Van de voorpagina, praatje). 8.13 Lichte grammofoon- muziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te Land en te water: in formatief programma voor weg en watergebruikers. 9.35 Waterstanden. VURO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram- mofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters.. 11.15 Voor de vrouw. 1.55 Klasieke grammofoon- muziek. 12.17 Tentoonstelingsagenda. Twee monteurs uit Amsterdam zijn vervolgverhaal van ^iiske en Wi*k« woensdag zwaar gewond geraakt, tij dens werkzaamheden aan een in aan bouw zijnde loods. Het ongeluk ge beurde toen de twee monteurs, de 22-jarige L. de Leeuw en de 23-ja- rige D. J. Visser bezig waren op het terrein van de chemische fabriek Vondelingeplaat N.V. in Rotterdam een dakbedekking van eternietpla- ten aan te brengen op de loods. Bij het lopen door de dakgoot verloor één van de twee monteurs zijn even wicht en greep de ander vast. Samen vielen ze op de nog losliggende eter- nietplaten, die onder hun gewicht inzakten. Het tweetal kwam terecht op een betonnen vloer. Met ernstige in- en uitwendige verwondingen moesten zij naar het Dijkzigt Zieken huis worden overgebracht. GANGETJE TEL. 23005 (Advertentie) 12.22 Actualiteiten. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de land bouw. 12.40 Elektronisch orgelspel 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. AVRO: 13.10 Mededelingen even tueel actueel of grammofoommuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo Pianoduo: moderne muziek. 13.55 Bij de tjjd en bij de thee: gevarieerd pro- grama. 15.30 Lichte orkestmuziek (opn.). VPRO: 16.00 Nieuws. Aan sluitend: Als ik in gedachten srta lezing over de Kruiswoorden. 16.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 16.30 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.34 Voord e jeugd. 17.00 Muziekkalender. 17.30 Voor de rij pere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal kwartet. 18.30 Sport- spiegel 18.40 Jazz rondo: Nederland se jazz. 19.00 Kiosk: artikelen uit de weekbladen. 19.10 Nieuwe grammo foonplaten. 19.30 Lezen en schrij ven: litterair programma. 19.50 Wel ke koers: serie verkenningen in de maatschappij van vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 Analfabetisme in eigen land, klankbeeld. 20.20 Over de schreef, cabaretprogramma. 20.50 Het nieuwe Afrika, Lezing. VARA: 21.00 Liedjes. 2.320 Nieuws. 22.40 Weer klank: muziekrevue. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.55— 24.00 Nieuws. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Oude kamermuziek (gr.). 7.30 Nieuws en herhaling SOS-beriohten. 7.40 Radio krant. 7.55 Lichte grammofoonmu ziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte orkestmuzik en zangsoliste. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Moderne orkestwerken (gr.). 10.30 Morgendients. 11.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Populair orgelcon cert 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Va riant: Lichte muziek en reportages. 13.30 Stereo: Lichte orkestmuziek en instrumentaal trio (opn.) 14.05 Schoolradio. 14.25 Licht kianospe) (opn.) 14.40 Voordracht. 15.00 Cello en piano: klassieke muziek (opn.) 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musi- ciana: muzikale herinneringen. 16.30 Duizendschoon, lezing. 16.45 Radio koor: Oude liederen. 17.00 Verzoek programma voor de middelbare school. 18.00 Halte: programma voor de twintigers. 18.30 Fanfare-orkest. 18.50 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokranit. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Stereo: Nederlandse folkloristische muziek. 19.50 Klassie ke grammofoonmuziek. 20.05 Prisma: gevarieerd programma. 20.50 Geeste lijke liederen (opn.). 21.20 Toonka- mer: veertiendaags muziektijdschrift in klank. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: In ternationale oriëntatie in kerk, zen ding en oekumene. 23.00 Viool en harp: moderne muziek (opn.) 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGAMMA'S NEDERLAND I NOT/NTS: 11.05—12.20 Schooltele visie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. KRO: 19.05 Porkey, tekenfilm. 19.13 Dwars door Afrika, filmverslag. 19.35 De Flin- stones, tekenfilm. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt 20.50 Duel, wedstrijdpro gramma. 21.30 De V van vandaag, do cumentaire over de bisschoppelijke vastenactie. 21.55 De Marinierskapel der Koninklijke Marine. 22.20 Vasten- epiloog. NTS: 22.3022.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Zonder formules: popu lair wetenschappelijk magazine. 20 30 The Saint, TV-film. 21.20 BIM-BAM, reportage over een bezoek aan een klokkengieterij. 21.5022.10 Parle mentaire spiegel. door: A. ARNEFELT 26 „Ik erger me aan Ernst. Sinds hij met dit dwaze onderzoek belast is, hebben we elke dag ruzie, en soms denk ik, dat de moordenaar van Burghauser ook ons geluk kapot maakt." „Onmogelijk! hoe zou dat nu kun nen? Het geluk van twee mensen die van elkaar houden, kan toch niet in gevaar gebracht worden door ver schillen van mening? Vooral wanneer ze zo gemakkelijk te vermijden zijn. Jullie hoeven gewoon maar niet over de zaak te spreken!" „Nee, dan ken je me heel slecht, Ilse. Ik leef nu eenmaal met het werk van Ernst mee, en ik zou er niet tegen kunnen als hij niet met my over zijn werk zou praten. En ook hij heeft daar behoefte aan. Het hangt juist met onze opvatting van het huwelijk samen, dat er ook gees telijk een on verbreekbare band moet bestaan Maar luister: Ernst wil zich niet laten aanpraten, dat deze fabri kant Waldstaetten schuldig is." „Maar ik dacht Je man heeft hem tooh laten arresteren," liet Ilse zich angstig ontvallen; meteen daar op bloosde zij en voegde er onzeker aan toe: „Ik geloof tenminste, dat ik dat iemand heb horen zeggen." Gretl was heel tevreden over het resultaat van haar list, want nu wist ze zeker, dat Ilse inderdaad door Dröse op de hoogte gebracht was. Ze deed echter of ze niets had gemerkt. „Jawel, dat heeft hij zeker gedaan," knikte ze argeloos, „maar alleen om dat de omstandigheden dat dwingend nodig maakten. Innerlijk gaat het helemaal tegen zijn gevoel in. Hij beweert bij hoog en bij Laag, dat de persoonlijke indruk, die Waldstaetten op hem gemaakt heeft niet die van een misdadiger is. Hij zou tot geen misdaad in staat zijn! Nou vraag ik je! En dat waar Waldstaetten staat te liegen of het gedrukt staat." De ogen van Ilse fonkelden; ze deed haar lippen vaneen om wat te zeggen, maar ze dwong zich tenslotte tooh tot de onverschillige vraag: „Hoe weet je dan, dat hij liegt?" „Dat is toch vanzelfsprekend! Hij beweert, dat hy dae bewuste nacht geslapen heeft, en tooh heeft een betrouwbare getuige verklaard hem om twee uur op de weg naar het dok tershuis te hebben gezien. En trou wens: om zo te zeggen vlak by hem voor de deur worden twee mensen vermoord. Eén van hen schreeuwt daarbij zo hard, dat juffrouw Bertha horen en zien vergaan, maar hij merkt nergens iets van. Waarom spreekt hij niet de waarheid als hij onschuldig is? Hij hoeft alfleen maar te zeggen: Ik ben hier of daar geweestI" „Misschien heeft hij daar redenen voor, die jij niet kent," stamelde Il se toonloos, „er zijn omstandigheden, waarin een man van eer gedwongen is „Nu ja, en wat dan nog? Je eigen leven komt tenslotte op de eerste plaats!" Met grote ogen vloog Ilse verschrikt op: „Lieve hemel stamelde zij. „Zijn leven? Je denkt tooh niet dat ze hem zullen veroordelen, Gretl?" Deze haalde de schouders op. „Dat is op het ogenblik nog niet te zeggen," meende ze ontwijkend; „dat hangt er van af, welke indruk de jury zal krijgen, en of de verde diger van Waldstaetten er in zal sla-* gen de bezwarende omstandigheden onder de tafel te praten. Natuurlijk kan er, als hy werkelijk onschuldig is, alleen maar een vrouw achter zit ten, op wier goede naam hij bedacht is. Maar ik verwacht dat hij, als de zaak voorkomt, daar wel anders over zal gaan denken, wanneer hij ziet, diat a Ilea daarvan voor hem afhangt. Maar ik geloof, dat hij al'leen maar zwijgt, omdat hij zelf de moordenaar is en niet» geloofswaardigs te zeggen heeft om zijn zaak te redden." Hierna heerste er stilzwijgen. Ese die doodsbleek geworden was, staar de lange tijd voor zich uit. Tenslotte zed ze: „Ik geloof dat het tussen jou en je man alleen maar gaat om persoon lijke opvattingen; degenen, die later een oordeel te vellen krijgen over Waldstaetten zullen misschien een andere indruk krijgen. Bovendien zal hij beslist een goede verdediger nemen." Toen brak zij het gesprek over dat onderwerp af en sprak alleen maar over onverschillige dingen. Maar Gretl wist genoeg. Even later ging ze weg, vol medelijden met het ver driet van Ilse. Ze begreep de houding van Ilse volkomen. Een ding stond voor haar vast: Ernst mocht niets vernemen over wat ze bij dit bezoek had gehoord. Ellk woord dat ook maar in die richting wees zou Gretl heb ben toegeschenen als een verraad aan Ilse's diepste geheim. Vlak nadat de volgende morgen dr. Regius naar zijn bureau was ver trokken, bracht de post voor Gretl een brief van Ilse Del'lariva: Lieve Gretl, Mijn man leeft niet meer. Kort nadat je was weggegaan, kwam er een dokter van de inrichting en ver telde me, dat Dellariva plotseling overleden was, tengevolge van een hersenbloeding. Volgens een vroeger door de dode uitgesproken wens vindt de begrafenis in alle stilte en eenvoud plaats. Zelfs zijn familie leden mogen niet gewaarschuwd wor den, om verschoond te blijven van grafkransen en andere deelnemings betuigingen. Zodoende zal ik alleen mee naai- het kerkhof gaan. Ik smeek je Gretl, kom voorlopig niet naar me toe. Ik hoop, dat je me dit verzoek niet kwalijk neemt en het niet ver keerd uitlegt. Er gaat zoveel in mij om nu, dat ik alleen wil zijn. Zodra ik weer een beetje helder denken kan of een vast besluit genomen heb, zul jy de eerste zijn naar wie ik toe kom. Laat me tot dan toe onbereik baar zijn voor iedereen. Innige groeten, je Ilse. Zwijgend legde Gretl deze brief voor haar man neer, toen hy 's-mid- dags aan tafel kwam. „Ja, ja," zei Regius ietwat teleur gesteld, „dat betekent dus, dat we van deze kant geen licht te verwach ten hebben, tenminste wanneer Ilse ergens van weet, wat nog lang niet zeker is." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2