Rijnsburgse Boys minuten verslagen in laatste door CW Voorschriften voor concelebratie, lekenkelk en nieuwe gezangen DONDERDAG 1 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 gasverwan^^oT (daar zit 36 jaar „gas-ervarirtg" achter) Liturgische vernieuwingen met ingang van Witte Donderdag rechtstreeks uit de kelk drinken. Men mag het ook opzuigen via een rietje, zoals dat gebeurt in de Pausmis, waar een gouden rietje gebruikt wordt. De derde manier, die ook in de Orthodoxie gebruikelijk is, bestaat a.. hierin, dat men tegelijk de hostie en De Congregatie der Riten in Rome heeft een nieuw decreet uitgegeven, dat de wjjn nuttigt met een lepeltje, dat een reeks liturgische vernieuwingen met ingang van Witte Donderdag, de priester in de mond van de com- 15 april, invoert. Het decreet is getiteld: Ecclesiae Semper en is gedateerd municant brengt. De derde manier op 7 maart 1965. Het geeft een uitgebreide reeks van voorschriften voor de is ook nog mogelijk door gescheiden concelebratie, dat wil zeggen voor de viering van de H. Mis door meer dan nuttiging van de H. Hostie uit de één priester tegelijk en voor het communiceren onder twee gedaanten. Er hand van de priester en het H. Bloed is tenslotte nog een apart document voor nieuwe gezangen voor de priester met een lePe"3e- en voor de gelovigen. Het nieuwe decreet, ontworpen door de post-conci- liaire commissie voor de liturgie, is gevat in een brochure van 100 pagina's. Het is nog niet officieel in de Osservatore Romano gepubliceerd, ofschoon NIEUWE GEZANGEN In een apart document geeft de dit blad al wel het commentaar en de uitleg gepubliceerd heeft van de Congregatie der Riten een reeks aanwijzingen voor de gebeden van de Canon, alsmede voorschriften voor professie, ten zesde bruid en brui- consecratiewoorden. Een belang- degom in een huwelijksmis, ten piJnt ,^evoorschriften is, zevende volwassen dopelingen in rft niet name in de geconcelebreerde - - H. Mis de gebeden van de Canon en de consecratiewoorden hardop door hand van pater Bugnini C.M. CONCELEBRATIE Het dekreet Ecclesiae Semper geeft wanneer een H. Mis geconcelebreerd mag worden. Concelebratie mag ge schieden, ten eerste op Witte Don derdagmorgen, wanneer de bisschop in zijn kathedrale Kerk de H. Olie w^jdt, ten tweede in de parochieker ken, waar Witte Donderdag wordt gevierd in de avondmis, ten derde bij wijdingen van bisschoppen, ab ten en priesters, ten vierde in de pa rochies in de Paaswake op Paaszon dag en Kerstmis, ten vijfde in con cilies, synodes en andere vergade ringen van priesters. Hieronder val- de H. Mis, volgend op hun doop sel, ten achtste volwassen vorme lingen in de H. Mis, volgend op a^enworden gebeden, gezongen of hun vormsel, ten negende katho- gereciteerd. De nieuwe melodieën lieken, die weer in de Kerk wor- geheel m Gregoriaanse styl en den toegelaten (na excommuni- J*°®n denken aan de gezongen pre- catie e.d.), ten tiende bij jubilea ratie en het gezongen Onze Vader, van huwelijk, professie en abdis- Voor het Onze Vader is trouwens wijding, ten elfde priesters, die een nieuwe melodie gecomponeerd, niet kunnen celebreren of con- Ook voor de gebeden der gelovigen celebreren, omdat zij te veel in zijn nieuwe melodieën samengesteld, aantal zijn, alsmede fraters en De nieuwe gezangen en melodieën broeders, die een geconcelebreer- hebben echter voorlopig een expe- de Mis bijwonen in him klooster, rimenteel karakter. Het is de bedoe- Sowjet-Unie verzoekt om bijeenkomst van ontwapeningscommissie De Russische afgevaardigde bij de Elf moedige Rijnsburgse voetballers hebben 't gisteravond in de tweede wed- V-N" Fedorenko, heeft de secretaris- strijd om de Zilveren Molen van LFC de landskampioen van de zondag- al amateurs CVV bijzonder lastig gemaakt. Beter gezegd, zij zagen zelfs kans ontwapeninsscommissie der V.N. in de Rotterdammers, die in hun eigen ingewikkelde combinaties verstrikt de eerste helf, van apri, bijeen raakten zo onder druk te zetten dat deze een 2—0 voorsprong moesten roepen> Deze commissie, die bestaat prijsgeven. De Rijnsburgse Boys moesten echter toch het hoofd buigen. In ujt aiie 114 landen van de V.N., is de tweede minuut van de tweede verlenging maakte rechtsbuiten Van sinds 1961 niet bijeen geweest. Baaren een doelpunt, waarvan iedereen een buitenspelsmaakje in de mond Engeland en de V.S. hebben die laat- kreeg. Het maakte weliswaar een onbevredigend einde aan deze zeer aan- ste tijd aandrang uitgeoefend op de trekkelijke en sportieve wedstrijd, maar de nederlaag werd er voor de Sowjet Unie, in te stemmen met een Rijnsburgers alleen maar eervoller op. spoedige hervatting van het ontwa peningsgesprek in Genève, dat sinds Het aanvalsspel van CVV was dege- Rijnsburgers opliep. Er moest een september is opgeschort en onder lijker van opbouw en ook mooier van doelpunt komen. De Rijnsburgers voorziterschap staat van de Sowjet uitvoering. De Rotterdammers ont- verdienden het. Misschien niet van- Unie en de V.S. De Russische stap wikkelden een zeer hoog tempo en wege technische capaciteiten, maar heeft in diplomatieke V.N.-krimgen de bal ging van man tot man. Maar toch zeker wel dank zij geestdrift. verrassing gewekt. Volgens Fedoren- dat spelletje lag de Rijnsburgers Vijf minuten voor tijd gebeurde ko vraagt die gang van zaken in de wel, ondanks het feit dat zij met in- het. Jac den Heijer nam de hoek- wereld om doeltreffende maatregelen vallers voor Van Klaveren (Van der schop, de bal werd onvoldoende op het gebied van ontwapening en Kwaak stond ditmaal spil). Dick weggewerkt en kwam weer bij hem het beperken van de bewapendngs- Heemskerk (zijn jongere naamgenoot terug. Toen volgde een harde schui- wedilop. De Russische afgevaardigde was de vervanger) en Bab Kralt (op ver dwars door het defensieblok ontkende, diat er enig verband be de training in Zeist) moesten aan- heen naar de linkervleugel. En daar staat tussen het Russische initiatief treden. dook plotseling Cees Heemskerk op en de Vietnamese crisis. In de eerste helft wogen de par- om met een lage harde schuiver een tijen aardig tegen elkaar op, al wa- doelpunt te maken, dat geen Rijns- ren de bliksemsnelle aanvallen van burger ooit van hem heeft gezien. TSJOE EN-LAI IN CAIRO CW gevaarlijker. De Rotterdam- De vreugde was groot en het mers combineerden echter te lang, scheelde niet veel of de Rijnsburgers Bremder Tsjoe en-Lai van com- waardoor het verrassend effect uit- speelden de landskampioenen nog mumstisch China, dae gedurende 2 bleef. Rijnsburgse Boys was enthou- naar een nederlaag. Maar dat had diagen in Algiers met president Ben siaster, speelde feller op de bal en ook weer teveel van het goede ge- Bella besprekingen heeft gevoerd, is doelpuntte het eerst. weest. Cees Heemskerk bracht de bal vandaag in Cairo aangekomen. len ook de geconcelebreerde missen Voor het communiceren onder twee ling, dat zij de komende vijf jaar uit- in de kloosters, de zogenaamde con- gedaanten geeft het dekreet drie ma- geprobeerd worden, voordat een be- ventsmis, en voor die parochies waar nieren aan: Men kan het H. Bloed slissing genomen wordt. mèer priesters aanwezig zijn dan no- dig voor de parochiemis. Het dekreet Ecclesiae Semper heeft een aanzienlijke uitbreiding van de mogelijkheden tot communiceren on der twee gedaanten. Deze uitbreiding komt vooral ten goede aan de leken, die in de conciliaire besluiten met opzet niet werden genoemd. Communiceren onder twee ge daanten zal dan kunnen geschie den in de volgende 11 gevallen KARDINAAL KOENIG IN CAIRO: SAMENWERKING CHRISTENDOM-ISLAM Op uitnodiging van Sheik Ahmed streven naar eenheid de monotheis- Hassan Bakouri, rector van de Al tische godsdiensten verplicht tot we- Azhar universiteit van Cairo, heeft derzijds begrip en tot verdraagzaam- kardinaal Koenig van Wenen voor heid, zonder dat dit de verschillen dit wetenschappelijk en cultureel verdoezelt, ten eerste, de nieuw gewijde pries- centrum van de Islam gisteravond ters in hun wijdingsmis, ten een voordracht gehouden. Onder- Deze verdraagzaamheid, aldus de tweede de diaken en sub-diaken werp van zijn inleiding was „het Weense aartsbisschop, betekent niet .in pontificale of plechtige mis, monotheïsme (het geloof in één God) slechts, dat men elkaar niet bestrijdt, ten derde de abdis gedurende de in de wereld van nu". Kardinaal maar stijgt daarboven uit naar een mis van haar wijding, ten vierde Koenig wees erop, dat het wereld- de vrouwelijke religieuzen gedu rende de mis van haar professie, ten vijfde de mannelijke religieu zen gedurende de mis van him positieve samenwerking op gods dienstig, zedelijk en vooral ook maatschappelijk gebied. „Niemand mag ons kunnen verwijten, dat wij wel de waardigheid van de mens verkondigen, maar dat wij ons niet druk maken om de materiele voor waarden voor die waardigheid". Kardinaal Koenig pleitte in zijn rede voor een lotsgemeenschap van de monotheistische godsdiensten in de strijd met het atheistisch materia lisme. De kardinaal merkte hierbij op, dat hij met dit atheistisch ma- terialisme niet alleen het strijdvaar- 18 n°S eens kampioen van dig,e georganiseerd atheisme van het te zetten. De nieuwsuitzendingen zul- Nederland worden, valt er over te oosten bedoelde, maar evenzeer het len wederom worden beperkt tot drie. praten, maar zoals de zaken thans liberale atheisme van het Westen, liggen is er weinig hoop, dat er een De actie is gisteren begonnen en is financiële basis in Leiden gevonden Het monotheisme, dat niet de on gericht tegen de begrotingspoLitiek zal kunnen worden voor betaald derwerping van de mens, maar zjjn van de RTB, die volgens de stakers voetbal." Met deze woorden prikte waardigheid verkondigt, wordt door enerzijds de programma's nadelig UVS-voorzitter J. Wondergem het al degenen, die zichzelf tot enige beinvloedit en anderzijds een betere ballonnetje stuk, dat door de heer norm van het zijn willen maken als salariëring van het radio- en tv-per- S. van Weesel, vroeger lid van de tegenstander beschouwd; de alge- Verdere staking bij Belgische radio en tv De Franstalige journalisten van de Belgische radio en televisie hebben besloten hun staking vandaag voort Oudejaarsavond UVS Betaald voetbal zal in Leiden niet mogelijk zijn soneel in die weg staat. De Gaulle neemt deel aan gesprek EEG- regerin ïgsleid ers Bondskanselier Erhard heeft giste ren voor de partijdag der christen ken. commissie betaald voetbal van UVS, mene strijd tegen de godsdienst is in werd opgelaten op de „Oudejaars- feite een strijd tegen het monotheis- avond" van het 51-jarige UVS. me. Aldus de kardinaal, die er nog „Het is zelfs de vraag", aldus ging op wees, dat Christendom en Islam de heer Wondergem verder, „of men in de Bijbel een brede basis voor blij zou moeten zjjn als men op het ontmoeting vinden. ogenblik betaald voetbal zou spelen. Slechts zeer weinig betalende clubs kunnen rondkomen; voor de meeste - Fulbert Youlou, de afgezette pre- verenigingen is het ieder jaar weer s'dentvan Kongo-Brazzaville, heeft een hevige worsteling jm het hoofd P°J*iek aslel ,n Kongo-Leopoldstad boven water te houden. Nee, zonder gel5^ge"- de geldelijke steun van gemeente en vf_n industrie zal het onmogelijk zijn om do Castelo, in Noord-Portugal, ooit in Leiden aan goedbetaald voet- T blijft het betaald voetbal in .de teren een democratische partij medegedeeld, huidige omstandigheden onbereik- dat generaal De Gaulle tijdens zijn baar, als eersteklasser kan UVS de onderhoud inet de Westduitse ambas- Sleutelstad toch ook nog wel iets qiS,,™ sadeur Klaiber, deze heeft beloofd in bieden. De voorzitter der blauwwit- ^AtoflePh juli a.s. te zullen deelnemen aan een ters wekte derhalve de spelers van hj am zjn vmroiriineen conferentie van staats- en regerings het eerste elftal op in de laatste vier m het Wiïhelminagasthurs is bezwe- hoofden der EEG-landen. Ceze zou wedstrijden alles op alles te zetten moeten worden voorbereid door een teneinde het eersteklasserschap te conferentie van de ministers van bui- behouden. tenlandse zaken. Op deze vooravond van de ver- WjvjV/T 70 jaardag werd ook een cadeautje aan- De bondskanselier onderstreepte, geboden. Van de particuliere stich- dat ondanks „de teleurstellende re- ting Sportbevordering was n.l. be- sultaten" der besprekingen tussen richt binnen gekomen, dat tijdens 1 1 ministers Couve De Murvilie en Fan- de Pinksterdagen twee prominente F fani in Rome, de Frans-Duitse vriend- buitenlandse eersteklassers naar Lei schap de steunpilaar blijft der bui- den zullen komen voor het spelen tenlandise politiek van Bonn. van een wedstrijd tegen UVS. Het 1 De mededeling van Erhard werd met zijn de Berliinse kampioensploeg BTt &6 luid applaus begroet. Gatow en de Engelse eersteklasser Herford. Rest ons te vermelden over deze avond, dat de heer Wondergem voor- SlJOTt- zichtig sprak over heen gaan in de trant van: „het begint zo langzamer- had welletjes te worden", doch van Door een staking van de piloten afscheid nemen kwam niets, omdat COTÏlDlltBT bij de Amerikaanse luchtvaartmaat- men bij UVS wel van mening is, r schappij Pan American World Air- dat hij het nog voortreffelijk doet ways zijn de vluchten van deze on- na 15 jaren. derneming over de gehele wereld Jan-Gerrit UDkema geraakte verlamd De vliegers, 1528 man, wil- J77- Jan-Gerrit upkema geraaide len meer loon en kortere diensttij- - Een truck met oplegger heeft gis- helemaal m paniek „Het waren den Bemiddelingspogingen hadden termorgen de 4-jarige E. Lammers smokkelaars steunde hp „Ze geen succes. Volgens door de maat- uit Deventer in de Sallandstraat al- staken hun gesmokkel ook met on- schappij verstrekte inlichtingen daar overreden. Het jongetje was op der of banken. Ze droegen vliegt een gezagvoerder over het al- slag dood. de smokkelwaar zelfs open en bloot lemeen tachtig uur per maand, waar- Krupp in Essen zal Bulgarije ma- op hun kop! Kleine televisie-anten- voor hij een jaarloon van 31.800 dol- chinerieën voor de vervaardiging van nes waren het! Heel kleine. O, waar- lar ontvangt. Een tweede piloot ver- synthetische vezels leveren ter waar- om trok ik mijn pistool toch met. ri-cant ?i fiOO dollar per jaar. de van 55 miljoen mark. Waarom dwong ik ze niet met ge goed op, doch gaf toen een tikje te rug naar Jac den Heijer. Maas Cees liep door en stond buitenspel. Twee minuten voor rust namen de CV Vers een verdiende voorsprong. Van Baa ren had de kunst van Heemskerk af gekeken, maar doelpuntte zelf. VERWARRING Onmiddellijk na de hervatting stormden de Rijnsburgers op het doel van Kutterink af, doch die stond zijn mannetje. Zes minuten na de her vatting beslisten de Rotterdammers de wedstrijd in hun voordeel. Althans dat dacht iedereen, want bij weer een van de bliksemsnelle aanvallen kwam rechtshalf Lagendijk mee, liep goed door en verrastte de iets te laat reagerende Driebergen met een strakke schuiver. De Rijnsburgers kwamen terug en verrasten de tweeduizend toeschou wers met voortreffelijke en snelle combinaties, die steeds verwarring stichtten voor het doel van Kutte rink. Tien minuten na de tweede Rotterdamse treffer was het dan ook raak. Kutterink schoot slecht uit. Dick Heemskerk ving de bal goed op, gaf een cross-pass naar Jac den Heijer, die dankbaar gebruik maakte van een mistasten van rechtsachter Mommers (21). T VERDIEND DOELPUNT Het publiek begon de Rijnsburgers in hun moedig optreden te steunen. Zelfs de neutrale toeschouwers deden mee en dat ondervonden midvoor Wuyts en rechtshalf Lagendijk. Wuyts vloerde tweemaal Van der Kwaak en daar arbiter Kroft niet erg sterk handelend optrad liet het publiek duidelijk zijn mening weer klinken. Lagendijk trachtte na een ingewikkelde solo-actie een straf schop te forceren. Het leverde hem slechts een medelijdend en langge rekt ah-geroep op. Rijnsburgse Boys schiep zichzelf kansen. De Rotterdammers kwamen zo in de verdrukking, dat de hoek schopverhouding binnen enkele mi nuten tot 91 in het voordeel van de ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Aldabi (4 april); Australië: ms Riederstein (7 april); Brazilië: ms Aldabi (4 april), ms Aragon (8 april), ms Argentina Star (10 april); Canada: ms Rudgefjell (7 april); Chili: ms Weimar (4 april), ms Montferland (7 april); Indonesië: ms Polydorus (7 april); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms La Bour- donnais (4 april); Ned. Antillen: ms Parthenon (7 april); Nieuw-Zeeland: ms Cumulus (5 april); Suriname: ms Willemstad (6 april); Ver. Staten van Amerika: ms Prinses Margriet (8 april); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W. Afrika: ms Transvaal Castle (4 april) ms Jagersfontein (6 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van poststukken geven de postkantoren. HUIS- EN GRONDEIGENAREN MAKEN BEZWAAR TEGEN WONINCBELEID ..Huidige huurbeleid trekt zaken scheef" De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft gisteravond in restaurant Van der Heijden zijn voor jaarsvergadering gehouden, die zeer goed bezocht werd. In zijn openingsrede wees de voor zitter, de heer J. van Iterson, er on der meer met nadruk op, dat bij het sluiten van de compromissen inzake het nieuwe regeringsprogramma, van de destijds door minister Bogaars toe gezegde huurverhogingen slechts een gedeelte zal worden verwezenlijkt. Met name de P. v. d. A. wil, aldus Schabel VAN 00Y in voor al uw aankopen van DAMES-, HEREN- en KINDERKONFEKTIE Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft Adr. van Ooy Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN Pantsjen Lama werd openbaar gestraft De Pantsjen Lama is onlangs twee weken lang in Lhasa openbaar ge straft, zo zegt een brief die door de Dalai Laam van Tibet is verspreid. De Pantsjen Lama is de wereldlijke leider van Tibet, de Dalai Lama, die sinds 1959 als vluchteling in India verblijft, is de geestelijke leider. Volgens de brief heeft een Tibe taanse vluchteling, die vorige maand uit Tibet naar Nepal is ontsnapt, ge zegd, dat vele Chinese functionaris sen en een Tibetaan, Gyatsoling ge naamd, „de Pantsjen Lama hebben vervloekt". Een vrouw, „daartoe aangezet door de Chinese autoritei ten, heeft hem zelfs geslagen". Vol gens de brief heeft de Pantsjen La ma huisarrest gekergen. Hij wordt beschuldigd van anti-Chinese activi teiten. spreker, alleen een huurverhoging aanvaarden, gekoppeld aan een prijs- beheersing van onroerend goed, en dan nog een verhoging, die bedui dend minder zal zijn dan die, waar mede de politieke partijen des tijds akkoord gingen. Voor de prijsbeheersimg van ontroe rend goed had spreker eveneens wei nig waardering. Moet er, zo vroeg hij zioh af, waer een extra leger van ambtenaren worden ingeschakeld en weer een zwarte handel in huizen en grond komen? Met enkele voor beelden toonde hij aan, dat de rege ring bij de realisatie van de z.g. cur- veprijs van woningwetwoningen een verkapte prijsverhoging in de hand werkt zodat uiteindelijk de koper het kind van de rekening wordt. Door het huidige huurbeleid komt de verhouding van nieuwbouw en bestaande bouw steeds schever te liggen, onder meer door het feit, dat de huur van een nieuwe woningwet woning door de bank genomen ƒ1872 en die van een b.v. in 1940 gebouw de woning 1325 bedraagt. Steeds schever ook, omdat de onderhouds kosten t.o.v. 1940 thans het zeven voudige bedragen en de huren met slechts 265 procent stegen. Dat dit een toename van het aantal krot woningen in de hand werkte, be hoefde, zo besloot spreker, geen na der betoog. Na het lezen van de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, in zijn goedverzorgd jaar verslag duidelijk tot uitdrukking, dat de Leidse Bond een zeer actief jaar achter zich liet en de belangen van de thans 877 aangesloten leden met een totaal van 9090 ingeschreven woningen op voorbeeldige wijze be hartigde. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer B. Bakels, gaf eveneens reden tot tevredenheid in zake het financieel beleid en kon op een batig saldo wijzen, mede dank zij een gunstige exploitatie van het bondsgebouw en de contributiever hoging in het afgelopen boekjaar. Nadat de kascommissie bij monde van de heer G. Spandon verslag had uitgebracht, werd de penningmees ter gedechargeerd en bracht de voor zitter zowel genoemde functionaris sen als het administratief personeel hulde en dank voor de in 1964 weer uitstekend verrichte werkzaamheden. De hierna volgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat de perio diek aftredende voorzitter bij accla matie werd herkozen. Daar de heren C. Meerburg en G. Vogelaar zich niet meer herkiesbaar hadden kunnen stellen, werden in hun plaats even eens bij acclamatie de heren L. G. J. Alkemade en O. Th. J. Bik tot alge meen adjuncten gekozen. Tot besluit volgde nog een zeer geanimeerde rondvraag. STAKING BIJ PAN AMERICAN weid om halt te houden? En die klei ne antennes dat was vreemd spuL Héél vreemd! Wie weet waren het militaire geheimen. Even kwam Jan-Gerrit Upkema weer tot zichzelf, en met bloedend hart con stateerde hjj, dat de aan zijn zorgen toevertrouwde grensboom versplin terd tusen de palen lag, waarop ze zo kort geleden nog onbeschadigd had liggen rusten„Dat kost het rijk weer zeven gulden en drie en veertig cent steunde Jan- Gerrit. Het feit, dat er militaire ge heimen werden gesmokkeld maakte minder indruk op Jan-Gerrit Upke- ma's eenvoudige ziel dan de versplin tering van een rijksgrensboomplank. Militaire geheimen kon je namelijk niet overzien, doch een grensboom- plank kostte bijna acht gulden! Dat was een keihard en tastbaar feit, waarmee een douanebeambte reke ning diende te houden. Dus zette Jan- Gerrit er de sokken in en snel tracht te hij de vluchtelingen achterna te rennen. Doch Jan-Gerrit was al te laat. Over de brug van het Greul- ravijn mocht hij niet komen. Doch er was al niemand meer te zien. Slechts enkele stofwolkjes toonden nog aan,, dat hier zojuist enkele hardlopers waren langsgekomen

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10