Cals op en neer naar Koningin in Oostenrijk Douane vertrouwde nu*. Cals niet Dode en drie gewonden bij verkeersongeluk MAROKKAANSE STUDENTEN BETOGEN TEGEN HASSAN II KVP en PvdA „niet hartstochtelijk" Nieuwe Westduitse minister van justitie benoemd Prinses Mary van Engeland overleden Korte golf Grote wapenvondst in Californië DE LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MAART 1965 PAGINA 8 Formateur mr. J. M. L. Th. Cals heeft zijn tussentijds rapport uit gebracht en H.M. de Koningin op de hoogte gesteld van de bereikte over eenkomst ten aanzien van het radio- en televisiebeleid, alsmede van zijn plannen voor de komende dagen. Dit is na de terugkeer van de heer Cals uit Lech, in Den Haag meegedeeld. Mr. Cals vertrok zaterdagochtend vanaf het vliegveld Ypenburg en vloog met de regerings-Friendship, bestuurd door luchtmacht-officieren, rechtstreeks naar Zürich. Vandaar vertrok mr. Cals om ongeveer 11.30 uur naar het Oostenrijkse Bludenz, waar hij o'm ongeveer 13.45 uur arri veerde. In de prachtig gelegen ambtswo ning van de Bezirkshauptmann, dr. Lange, had de heer Cals een gesprek met Koningin Juliana, die ter plaatse Dr. Marga Klompé opende vakbeurs „Het Kind" „Kinderkleding kan een belang rijke functie vervullen in de opvoe ding tot eenvoud, smaak en zelfstan digheid van het kind: de opgedirkte kleuters van vandaag, zijn de opge dirkte vrouwen van morgen". Dit is een van de opmerkingen die mej. dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raai en oud-minister van maatschap pelijk werk, vanmorgen maakte toen zij in Utrecht de vakbeurs ,Het Kind' officieel opende. Ze stelde, dat de wereld van mor gen mede de opvoeding moet bepa len van het kind, dat later, als de beschermende grenzen van gezin, dorpsgemeenschap en religieuze groep wegvallen, zal moeten kunnen leven in verschillende normpatro nen. Natuurlijk heeft het kind be hoefte aan een liefdevolle sfeer, aldus dr. Klompé, maar er zal ook speciale aandacht moeten worden gegeven aan de opvoeding tot zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. Het kind moet leren, een eigen keuze te doen, te leven met anderen, te leren onder scheiden tussen ware, goede eenvoud en luxe. Aan de vakbeurs in Utrecht, die vier dagen duurt, nemen negentig firma's deel op een expositieopper vlakte van 4300 vierkante meter. De belangrijkste sectoren zijn kinder en wandelwagens, kindermeubelen en babykleding. Op de beurs expo seren ook Belgische, Duitse, Noorse, Italiaanse en Franse fabrikanten. Hoge rivieren: gestaakte veerdiensten De waterstanden op de Gelderse IJssel, de Rijn en de Waal zijn bij zonder hoog voor de tijd van het jaar. Enkele veerdiensten moesten worden gestaakt. Volgens meldingen, die reeds zijn binnengekomen, zijn de volgende veerdiensten uitgevallen: op de IJssel: Bronkhorst-Brummen, Olst-Welsum en Lathem-Velp; op de Rijn: Pannerden-Zevenaar, Huissen-Het Loo, Heteren-Renkum en Driel-Oosterbeek; op de Waal: Gorcum-Sleeuwjjk. De wegeninformatiedienst van de KNAC-ANWB deelt mede, dat de kans bestaat, dat de veerdiensten enige dagen niet zullen worden on derhouden. DAGGELD WEDEROM VERHOOGD Het tarief van daggeld call money) is, ingaande, heden, wederom met 'n half procent verhoogd tot vier pro cent Dit is noodzakelijk door de steeds krapper, wordende geldmarkt als gevolg van de ultimo-opvragin gen. Op 26 maart werd het tarief met een half procent verhoogd tot 3llt%. om ongeveer 14.15 uur arriveerde. Het onderhoud duurde ruim drie uren en was om 17.30 beëindigd. Zaterdagavond keerde mr. Cals te rug naar Zürich, waar hij de nacht heeft doorgebracht Zondagmiddag vloog de formateur terug naar Ypen burg, waar hij om 16.30 uur landde. De koningin was bij haar bezoek aan Bludenz vergezeld van de secre taris bij het kabinet der Koningin, mej. F. M. de Graaff en door de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis. De reis van formateur mr. J. M. L. Th. Cals naar het Oostenrijkse Blu denz om koningin Juliana tussentijds rapport uit te brengen over de for matie-werkzaamheden, is niet zonder een incident verlopen. Overigens was dit incident nog komisch. Op die terugreis van Bludenz naar Zürioh, die per auto werd gemaakt, werd mr. Cals aan de Oostenrijks- Zwitserse grens aangehouden. De Oostenrijkse douanier was voorko mend en zeer welwillend tegenover die formateur, van wie de douanier vermoedde, diat deze „iets heel hoogs" was. Zijn colilega aan de Zwitserse doorlaatpost echter toonde zich for- malistischer. Hij veronderstelde, dat als mr. Cals een zo'n belangrijke (Ne derlandse) figuur was als zijn Oos tenrijkse collega 't wilde doen voor komen, deze dan wel over een diplo matiek paspoort zou beschikken. Dat was nu niet het geval, want mr. Cals heeft een gewoon paspoort. De Zwit serse douanier kreeg nog meer wan trouwen, toen de formateur hem mee deelde, alleen maar formatie-papie ren en een aanbal dagbladen bij zich te heb0*«t De douane-beambte kreeg toen de kans van zijn leven, een gelegenheid waarop in Nederland iedere journa list (tevergeefs) wacht. Hij doorzocht de auto en bekeek de papieren, waar na de formateur door kon reizen. Mr. Galis, zo vernam het ANP, werd overigens correct behandeld. ZEEMIJN „CADEAU" Vrijdagmiddag is de Har linger vis afslag ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Visser Sj. Cousjjn van de HA 25 was de haven van Harlingen binnengelopen met aan boord een zeemijn. Het oorlogstuig, dat hij had opgevist in de pitroute, zestig mijl ten noordwesten van Ter schelling, deponeerde hij op de kade van de visafslag. Hij gaf het „zee monster", dat bij ontploffing grote verwoestingen kan aanrichten, ca deau aan de arbeiders van een vis- sorteerbedrijf. De 28-jarige W. Rou- kema ging de mijn met een breek ijzer en een moker te lijf en sloeg de kop eraf, terwijl er een groepje toeschouwers aandachtig stond toe te kijken. Ze gingen er echter ijlings vandoor, toen er een volkomen gaaf ontstekingsmechanisme tevoorschijn kwam. De directeur van de visafslag, de heer J. Gielink, waarschuwde de Mijnopruimingsdienst in Den Hel der. Mannen van deze dienst hebben daarop de ontsteking uit de nog zeer explosieve mijn verwijderd en het onding meegenomen. Bij een botsing tussen twee perso nenauto's op de Oosbdijk in Rotter dam-LIsselmonde is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 35-jarige mevr. M. Vermeulen-IJsselstein uit Ridder kerk om het leven gekomen. De 31- jarige timmerman C. A. C., eveneens uit Ridderkerk, die onder invloed van sterke dirank verkeerde en plotseling naar de linkerkant van de weg zwenkte, veroorzaakte de botsing. De bestuurder zelf werd licht gewond. De 37-jarige echtgenoot van het slachtoffer, die heer F. L. Vermeulen liiep ook lichte verwondingen op. De vierde inzittende, de 27-jarige hand werker G. J. van Helden, ook uit Ridderkerk afkomstig, werd met ern stig hoofdletsel in bewusteloze toe stand naar het Dijkzigt-Ziekenhuds in Rotterdam vervoerd. De bestuurder van de aangereden auto kwam met de schrik vrij. Hoewel Shirley Temple, liever gezegd mevrouw Black, tijdens haar aankomst op Schiphol opmerkte, dat de bloemen op de Keukenhof nog wel niet in bloei zouden staan, heeft ze er toch een bezoek gebracht. Zaterdag merkte ze, dat de kassen al goed voorzien waren van de bloemenpracht, waar ons land zo beroemd om is. Vrije zaterdag ve'.lingpersoneel li (voorlopig) Ook het personeel van de groente, veilingen krijgt voorlopig bij wij ze van proef de vrije zaterdag. De provinciale veilingorganisaties en de bond van groente- en fruitexporteurs zijn overeengekomen om tot 1 mei, vrijdags in voorverkoop te veilen. Op 20 april zullen de besprekingen tus sen beide instanties worden hervat om een definitief standpunt te be palen. Het is de wens van het veilingper- soneel zaterdag niet meer te veilen en de mijnklok op die dagen stil te zetten. De tuinders hebben echter te kennen gegeven dat dit voor hen on aanvaardbaar is. Ernstige verwondingen hebben zondagochtend in Ocbten (Betuwe) twee kinderen opgelopen, doordat zij een olievat in een vuurtje gooiden. Het vat sprong uit elkaar. De kinde ren zijn naar het ziekenhuis in Tiel gebracht. Voor het leven van één van hen wordt gevreesd. Het ongeluk ge beurde op het terrein van een steen fabriek in Ochten, waar zij een vuur tje waren gaan stoken. In het ziekenhuis „De Ligtenberg" in Amersfoort is zondag overleden de 18-jairigie mej. M. M. C. Hoekstra, die in de vroege ochtend ernstig werd gewond bij een auto-ongeluk. De personenauto, waarin zij zat, bot ste tegen een lichtmast. De bestuur der van de auto bleef bij het ongeluk ongedeerd. „De KVP is in beginsel bereid met de PvdA in zee te gaan, maar een hartstochtelijke verbintenis mogen we er niet van verwachten. Dit is echter ook niet het geval geweest met de VVD", aldus de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, op een gis termiddag in Arnhem gehouden bij eenkomst van het gewest Gelderland van de KVP. Hij ontkende er dat er sprake is van persoonlijke tegenstel lingen binnen zijn partij. Vooral sprak hij tegen dat er een controverse zou zijn tussen die demissionaire minis ter-president, mr. Marijnen, en for mateur mr. Cals. Men heeft met kunnen bereiken, dat de drie christelijke partijen bij - elkaar bleven, aldus de heer Schmel zer, die naar aanleiding hiervan van mening was dat de christen-demo cratische samenwerking een gevoeli ge deuk heeft gekregen. Overigens was hij van oordeel dat de samenwer king niet op elk terrein is ongedaan Scheepsberichten Grote vaart: Alcor 26 v. Dar es Sa laam n. Nacala; Alnitak 26 105 wnw Kp. Blanco n. Rio de Janeiro; Aludra 26 500 zzw Kp. Verdische eil. n. Las Palmas; Area 26 v. Snigapore n. Bangkok; Kopionella 26 340 wzw v. Finisterre n. Capallice; Sirrah 26 300 n v. Pto. Rico n. Willemstad; Togo- kust 26 te Tema; Wonosobo 27 te Bluff verw. Kleine vaart: Volharding 26 10 o v. Kp. St. Vincent n. Barcelona. Tijdens de jaarlijkse wedstrijden van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, die zaterdag in Hilversum werden gehouden, ging een luid gegrinnik op, toen een van de would be patiënten, mej. L. G. Vos, door een brancard zakte. Tweehonderd Marokkaanse studen ten hebben zaterdagmiddag het Ma rokkaanse consulaat in Parijs bezet uit protest tegen „het reactionaire en feodale bewind van Hassan H" en „de bloedige onderdrukking door de Marokkaanse machthebbers van de kortgeleden gehouden betogingen in Marokko". De betogers hielden het consulaat drie uur lang bezet. Zij weigerden heen te gaan voordat zij een petitie hadden overhandigd aan de Marok kaanse zaakgelastigde, terwijl zij wachtten riepen zij luide: „Hassan ga weg, Marokko is niet van jou, geef het volk het woord, verscheur de portretten van koning Hassan II'. Ook in Belgrado hebben Marok- „HORECA" KREEG NIEUWE VOORZITTER In de vrijdagmiddag in het Hilton- hotel te Rotterdam gehouden 38ste vergadering van het Bedrijfschap Horeca heeft de heer G. J. M. Mous- sault afscheid genomen als voorzit ter van het Bedrijfschap Horeca, welke functie hij gedurende zes ja ren heeft vervuld. Tot voorzitter in de plaats van de heer Moussault werd met 21 stemmen gekozen verklaard de heer Fr. v. d. Wolk (2 stemmen waren blanco). Nadat de heer A. G. A. Spaan de heer Moussault dank had gebracht voor de prettige wijze waar op hij steeds de vergaderingen had geleid, werden de heren J. A. Wage- ner en J. F. Staal resp. tot le en 2e ondervoorzitter gekozen. Bij het punt verkiezing leden Stu diecommissie loon- en arbeidsvoor waarden stelde de heer J. A. Wage- ner voor deze commissie op te hef fen. De onderhandelingen omtrent loon- en arbeidsvoorwaarden wor den op het ogenblik zodanig gevoerd, dat deze commissie toch eigenlijk overbodig is. Indien later nodig blijkt kan men onmiddellijk weer tot in stelling overgaan. De heer J. J. van der Veer betoogde hiertegenover dat er op het ogenblik tal van besprekin gen gaande zijn, zodat het voortbe staan der oommissie geen schade kan veroorzaken. Zijn voorstel om de commissie te behouden werd met 149 stemmen aanvaard. De heer J. A. Wagener sprak ver der een woord van afscheid tot de heer Moussault, die zes van de tien jaar het Bedrijfschap op volkomen neutrale wijze had geleid. Zijn be noeming was weliswaar met gemeng de gevoelens destijds tegemoet ge zien, doch allengs wist hij ieders ver trouwen te winnen, wamt men groei de maar elkaar toe en altijd stond hij boven de partijen en liep het soms al eens heftig bij de discussies dan toomde hij zich een vader Moussault, die altijd verzoening tot stand wist te brengen. De voorzitter dankte de heer Wa gener voor deze woorden en zedde, dat elke kwestie tensflotte door pra ten kan worden opgelost, als men maar met elkander weet te praten. Wat zijn uitspraak in de vorige ver gadering betreffende de carnitines der militairen betreft, zei de heer Mous sault, dat men hem andere woorden in de mond had gelegd, dan hij had gesproken, want hij was helemaal niet tegen cantines. Hij had hierover gesproken naar aanleiding van het geen de minister van Defensie had gezegd, ml. „Dat de band tussen mi litairen en burgers steeds losser werd en dat men elkaar niet meer wist te vinden." De heer Moussault had daarop toen als antwoord gegeven, dat de militairen veel meer dan vroe ger in hun cantines bleven. Men moest - om de band met de burgerij vast te houden en te verstevigen - meer contact met de burgerij zoeken door met hen hun vertier in de ho recabedrijven te zoeken. Dat was, aldus de voorzitter, dus helemaal geen uitspraak tégen de cantines, die h^j voor tal van plaatsen in het land onmisbaar achtte. De vergadering werd later gevolgd door een afscheidsdiner, waar velen aanzaten en waar opnieuw hartelijk afscheid werd genomen. kaanse studenten zaterdag de am bassade van hun land bezet. Zij na men portretten van koning Hassan van de muren af en hesen de Marok kaanse vlag halfstok. In Damascus hebben zestig Marok kanen, die aan Syrische onderwijs instellingen studeren, een zitstaking van 24 uur in de Marokkaanse am bassade gehouden uit protest tegen de „onderdrukking en het terrorisme van de Marokkaanse regering". In Marrakesj in Marokko hielden verscheidene honderden studenten 'n betoging voor modernisering van hun leerplan. Zij gooiden banken door de ruimten van het universiteitsgebouw en vochten met politiemannen die hen hiervan wilden weerhouden. Terechtstellingen In de Marokkaanse hoofdstad is za terdag officieel bekend gemaakt, dat veertien door een krijgsraad ter-dood- veroordeelden zaterdagochtend zijn terechtgesteld. De terdoodveroordeel den waren beschuldigd van samen zwering tegen de staat Ambassade in Moskou bezet. Een 50-tal Marokkaanse studenten is vanochtend de ambassade van Ma rokko in Moskou binnengedrongen, waar zij een gedeelde van het ge bouw bezetten. De studenten zeiden van plan te zijn tot vanavond in het gebouw te blijven. Zij wilden hier mee protesteren tegen het onderdruKV ken van recente betogingen in Casa blanca. De studenten overhandigden de Marokkaanse ambassadeur voorts een petitie voor de regering in Ra bat. KONGO Regeringstroepen hebben in het noordoosten van Kongo de stad Aba op de rebellen heroverd. De stad Farad je hebben zij omsingeld. Het regeringslegertje van duizend man, aangevoerd door blanke huursolda ten, zal waarschijnlijk spoedig op trekken naar Watsa, de laatste grote stad die nog in handen van de op standelingen is. Op voordracht van bondskanselier Erhard heeft president Lübke zater dag Karl Weber, christen-democra tisch afgevaardigde van Koblenz, tot minister van justitie benoemd als op volger van de in verband met de verjarin^stermijnkwestie afgetreden liberale Ewald Bucher. Het gevaar van een breuk tussen de ohristen-democrataisohe partij van bondskanselier Erhard en de libe rale partij van vice-kanselier Mende schijnt te zijn afgewend, aldus menen waarnemers in de Westdiuibse hoofd stad. Mende verklaarde in het weekblad „Welt am Sonnteg", dat er geen ge vaar is, dat de regeringscoalitie uit een zal vallen als gevolg van de be noeming van de christen-democraat Kart Weber tot minister van justitie. Prinses Mary, de enige dochter van koning George V en koningin Mary en een tante van koningin Elizabeth, is gisteren op de leeftijd van 67 jaar in haar woning „Harewood House", nabij Leeds, in noord-oost- Engeland, aan een hartkwaal over leden. De prinses, die, als oudste dochter van de Britse koning, sinds 33 jaar de titel van „Princess Royal" droeg, liep met haar kinderen en kleinkinde ren in het park van „Harewood House" te wandelen, toen zy over duizeligheid klaagde en vervolgens het bewustzijn verloor. Zij werd met spoed per auto naar haar woning overgebracht, doch zij was reeds overleden, toen de dokter daar aan kwam. De „Princess Royal" zou op 25 april 68 jaar zijn geworden. Staking van Belgische mijnwerkers geëindigd De staking in de steenkolenmijn La Batterie bij Luik is zaterdag ge ëindigd. 87 man waren twee weken lang beneden gebleven uit protest tegen dreigende sluiting van de mijn. 260 Amsterdamse taxichauffeurs hebben zaterdagmiddag hun onte vredenheid over hun lonen kracht bijgezet door een demonstratieve wandeling door het centrum van de hoofdstad. Hun eisen, honderdtien gulden per week, vier procent vakan tietoeslag, en twee procent met kerst mis, zullen door het actiecomité op nieuw aan de werkgevers worden voorgelegd. In een druilerig regentje liepen de chauffeurs met oamfletten, waarop hun eisen omschreven stan den, voor de borst, of als steek op het hoofd van de Westermarkt door de Amsterdamse binnenstad. Zij werden vergezeld door taxi's. Bij een verkeer songeval is zater dagmiddag de 53-jarige mevr. W. Boerdijk-Nijenhuis in haar woon plaats Dalfsen om het leven geko men. De auto, waarin zij zat, reed tegen een boom. De auto werd be stuurd door haar zoon. In Iquitos aan de Amazone is de oudste man van Peru, Eduardo Huan- cho Pizango, op 146-jarige leeftijd overleden. Hij laat een weduwe van 98 jaar na. Zij traden in 1883 in het huwelijk toen zij 15 en hij 65 jaar was. Een 35-jarige Oos'duitser is za terdag met zijn vrouw naar het Westen gevlucht. Hij kwam veilig in West-Berlijn aan, maar moest toe zien, dat zijn vrouw door de Oost- duitse politie werd gegrepen. Machinegeweren voor „particuliere legers" De procureur-generaal van Cali fornië, Thomas Lynch, heeft de in beslagneming bekendgemaakt van 369 machinegeweren, in een geheime le- waarplaats. Sommige van deze wa pens waren bestemd voor „particu liere legers in Californië". De razzia die leidde tot het vin der. van de wapens vond plaats bij de wapenfirma Erquiaga, die geen vergunning heeft voor het vervaar digen of verhandelen van machine geweren. Later verklaarde Lynch, dat één van de in beslag genomen wapens een geweer was, dat het hoofd van de Californische afdeling van de uiterst rechtse „nationale partij voor het recht van de staten", Terrel Eddy, aan de wapenfirma had teruggegeven om het vermogen te laten opvoeren. Genoemde partij, waarvan het hoofd kwartier te Birmingham in Alabama is gevestigd, ageert tegen negers en Joden. De leden dragen een soort uniform, bestaande uit een wit over hemd met zwarte das, een bruine riem en een armband met een blik semschicht Het merendeel van de wapens was bestemd voor de „minutemen", een nationalistische groepering die zich wil wapenen om voorbereid te zijn op een eventuele greep naar de macht van de communisten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6