2)e ftzidóeSoti/fcatiL Peking houdt Russische raketten voor Vietnam tegen NIEUWSTE POLITIEKE ZET VAN CHINEZEN AMERIKAANSE REGERING GAAT KU KLUX KLAN BESTRIJDEN Duikt de ..Klan" onder Cyprus dreigt raketbasis van Russen te worden MAANDAG 29 MAART 1965 56e JAARGANG Maart heeft BURE40 PAPENGRACH1 32 zomerse staart KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.20 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 1035. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De Chinezen beletten Russische luchtafweerraketten de doortocht naar Noord-Vietnam. Treinen met raketten, die van Rusland naar Noord-Vietnam over China rijden, worden daar dagen lang opge houden. Wagonladingen raketten zijn op zijsporen uitgerangeerd. Intussen worden in Peking tussen Russen en Chinezen tijdrovende besprekingen gevoerd om de transporten op gang te krijgen. Deze Chinese sabotage van Russisch wapentransport wordt als een poli tieke manoeuvre verklaard. Moskou zo kunnen de Chinezen nu zeggen belooft wel wapens aan Noord-Vietnam maar in feite komen die er niet. Een dergelijke uitleg past helemaal in de Chinese bewering, dat de Russen Noord-Vietnam niet willen helpen, om bij Amerika een wit voetje te krijgen. het Chinese persbureau Nieuw China. Mnirw#»ll Tflvlnr „China zal al het mogelijke doen om iTiaxweu i ayiur aan het heldhaftige volk van Zuid_ Vietnam alle hulp te geven die het TOESTAND VERBETERD nofe .he.eft- ook wapens en oorlogs- materiaal, en het is eveneens bereid «„t manschappen te zenden om zij aan zij Om de Chinese beweringen te ont- met de Zuidvietnamezen te strijden zenuwen worden de Sovjetleiders aIs deze daartoe de wens te ke^nen wel gedwongen de tam tam te roe- n„ aldus de minjster ren om Noord-Vietnam en net te De Amerikaanse ambassadeur in doen, alsof ze zich er wel druk om Zuid.vietnami generaal Maxwell maken. Eventueel zouden de Russen Tav, hee(t gisferen vó6r zijn ver. hun wapens en raketten voor Noord- trek naar Wa»hington v00r Joverleg met president Johnson verklaard, dat Vietnam van Wladiwostok naar Noord-Vietnam kunnen vervoeren per vliegtuig, zonder in China te landen. Zij zouden het ook per schip kunnen doen. Maar de natuurlijke en snelste weg blijft toch de spoor wegverbinding over China. Maarschalk Tsjen Ji, de Chinese minister van buitenlandse zaken, LEIDER BRAZILIAANSE OPSTAND IN ARREST Het Braziliaanse ministerie van zegt in een brief aan de regering van landsverdediging heeft medegedeeld, Noord-Vietnam, dat China bereid is dat ex-kolonel Jefferson Cardim de manschappen en oorlogsmateriaal Alencar Osorio, die vrijdag j.l. een naar Zuid-Vietnam te zenden, aldus mislukte opstand in de staat Rio Grande do Sul heeft geleid, gisteren, tezamen met vier aanhangers, op vijf tig km van de plaats Cascadel, in de staat Parana, is gearresteerd. Ex-kolonel de Alencar Osorio heeft bekend, dait zijn poging tot opstand in Rio Grande do Sul het sein had moeten zijn voor het uitbreken van JUWELENDIEFST AL IN LOS ANGELES Vier gemaskerde mannen zijn za terdag op klaarlichte dag een juwe lierszaak" in het centrum van Los opstand m verschillende Braziliaan- Angeles binnengedrongen en onder se gebaedien. dekking van een rookbom vertrok ken met een buit ter waarde van naar schatting 500.000 dollar. De mannen hielden met hun wa pens verscheidene winkelbedienden en klanten in bedwang en dwongen een aantal van hen op de grond te gaan liggen. Zij roofden vervolgens veel kostbare stenen. Zij wisten in een bestelauto, die zij laiter voor een auto verwisselden, te ontkomen. Grote groep Cubanen vluchtte naar V.S. 94 Cubanen mannen, vrouwen en kinderen zijn met twee vaartui gen uitgeweken naar Florida. Het was de grootste groep die het eiland ver liet sinds premier Castro aan de maoht kwam. Een foto van Robert M. Shelton jr., leider van de Ku Klux Klan. De be weging is, mede in verband met de moord op mevrouw Liuzzo, heftig door president Johnson aangevallen. Shelton noemde de president, tijdens een telefoongesprek uit zijn hoofdkwartier in Tuscaloosa met een radiostation, een vervloekte leugenaar. de toestand in Zuid-Vietnam zijns in ziens over het algemeen is verbeterd sinds hij de vorige keer naar de VS ging, eind 1964. Mijnendepöt ontploft. Door het ontploffen van een mij- nendeppt in het kampement der spe ciale troepen in Plei Dö Lim, in Mid- den-Vietnam, zijn zaterdagavond veertien mensen gedood en 74 min of meer zwaar gewond. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de mogelijkheid van sabotage door de Vietcong is uitge sloten. Vermoedelijk is de explosie veroorzaakt door blikseminslag. Veer tig landmijnen explodeerden. EX-PRESIDENT JOELOE ONTSNAPT Fulbert Joeloe, ex-president van Kongo-Brazzaville het voormalig Franse Kongo is donderdagnacht ontsnapt uit de villa in Brazzaville waar hij sinds augustus 1963 werd vastgehouden. Zijn vrouw en kinde ren, die ook in de villa verbleven, zijn met hem meegegaan. Joeloe, die premier en president van zijn land werd nadat het onaf hankelijk was geworden, werd op 15 augustus 1963 gedwongen af t>e tre den na betogingen gericht tegen zijn bewind. Van doorgaans betrouwbare di plomatieke zijde in Leopoldstad is vernomen, dat Joeloe in de hoofdtsad van het voormalige Belgische Kongo „in bevriende handen is". AUTOMOBILIST IN KEULEN VERMOORD In de nacht van zaterdag op zon dag is een 26-jarige automobilist, die een jongen van 16 jaar had iauj» re den en zwaar verwond, door een aantal jongelui uit zijn auto gesleurd, zwaar mishandeld en later ver moord. Toen de man, nadat hij was mis handeld er in slaagde op de vlucht te gaan, werd hij door drie jongens ach tervolgd, van wie er een hem vervol gens met een aantal messteken in de borst om het leven bracht. De dader is voortvluchtig. Da Silva in Portugal naar inrichting Edgar da Silva, de uit Nederland uitgewezen Portugees, is donderdag bij zijn aankomst op het vliegveld van Lissabon naar een psychiatrische inrichting overgebracht. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken. De Portugees is donderdag j.l. als ongewenste vreem deling ons land uitgezet. Per chartervliegtuig is hij van vliegveld Zestienhoven naar Lissa bon overgevlogen, waar hij na aan komst geboeid door de politie werd weggevoerd. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Por tugese regering opheldering gevraagd over deze gang van zaken. De Por tugese consul in Amsterdam had la ten weten, dat de Portugese politie geen enkele belangstelling had voor Da Silva. Aardbeving in Chili maakt veel slachtoffers Bij een krachtige aardbeving die gisteren om 17.35 uur (Ned. tijd) het midden en noorden van Chili teis terde zijn volgens voorlopige berich ten van militaire zijde 15 mensen omgekomen. Honderddertig mensen zouden zijn gewond en 600 worden vermist. De gegevens zijn afkomstig van militaire hulptroepen die aan de reddingsoperaties deelnemen. Het aantal slachtoffers kan even wel groter blijken te zijn daar vele verbindingen zijn verbroken. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken sprak de vrees uit, dat ruim 100 mensen de dood hebben gevonden door het bezwij ken van een stuwdam op ongeveer 100 km ten noordwesten van San tiago. Het water van het meer stortte zich in het dal. President Edüardo Frei en enige ministers zijn naar 't rampgebied vertrokken. In Llayllay, ongeveer 90 km van Santiago, had. de beving een inten siteit van negen, volgens de schaal van Richter, In Santiago zeven. In de avond was de rust in Santiago teruggekeerd nadat aanvankelijk tal rijke mensen in paniek waren ge vlucht. In Valparaiso, dat ernstig is getroffen, is een uitgaansverbod af gekondigd om plundering te voor komen. Telefoto ANP: Paus Paulus maakte een zegenend gebaar, toen hij zondag bij de Sint-Emerenzia Kerk aan kwam, waar hij de mis voor de vierde vastenzondag opdroeg. ROW IN MICHIGAN Het Amerikaanse ministerie van Justitie bereidt scherpe maatregelen voor tegen de Ku Klux Klan, de ge heime organisatie die ijvert voor ras senscheiding, teneinde de terreur van deze beweging uit te bannen. Begon nen zal worden met een verbod op het dragen van de kenmerkende kle ding, een witte kap en bepaalde ge bruiken, zoals het branden van krui sen. Verwacht wordt, dat het de com missie van anti-Amerikaanse activi- viteiten van het Huis van Afgevaar digden binnenkort volmacht zal ver lenen voor een formeel onderzoek naar het genootschap. Men schat het aantal leden van de Ku Klux Klan op tussen de 50.000 en 65.000, terwijl er tussen de 16.000 en 20.000 actieve sympathiserenden zouden zijn. „Kerkgenootschap" Men acht het gevaar aanwezig, dat de Klan zal „onderduiken". Er is reeds gezegd, dat het genootschap voorbereidingen heeft getroffen om zijn leden onder te brengen in schiet verenigingen of zelfs in een kerkge nootschap. dent Johnson om een onderhoud ge vraagd, naar aanleiding van de be schuldigingen die hij vrijdag in een toespraak aan hun adres heeft geuit. Leden van de Klan hebben gister avond, gekleed in hun witte gewa den, in het district Duval in Florida hun revolvers leeggeschoten op af beeldingen van president Johnson, dr. Martin Luther King, de federale mi nister van Justitie Katzenbach, rech ters van het hooggerechtshof en van de plaatselijke sheriff, die bij hen niet bemind is. Zij menen, dat deze sheriff, Dale Carson, te gemakkelijk toestemming verleent aan Joden, negers en ande ren tot het dragen van wapens. De portretten werden tijdens de wraak oefening in brand gestoken. De gouverneur van de Amerikaan se staat Michigan, Romney, heeft be paald, dat vandaag en morgen rouw dagen zullen zijn ter nagedachtenis van de 39-jarige mevr. Viola Liuzzo, die donderdagavond in Alabama werd vermoord, nadat zij aan de mars van Selma naar Montgomery had deel genomen. De begrafenis zal morgen in Detroit (Michigan) plaats vinden, waar mevr. Liuzzo met haar echtge noot en vijf kinderen woonde. De gouverneur van Louisiana, John McKeithen, is zaterdag per vliegtuig De leiders van de Ku Klux Klan in naar Jonesboro gegaan om daar met Georgia en Alabama hebben presi- de plaatselijke negerleiders te bid- den en bij hen aan te dringen op ma tiging. In dit stadje, waarvan negers hebben gezegd, dat het wellicht een „tweede Selma" zal worden, zijn be togingen gehouden, nadat twee hoofd zakelijk door negers bezochte scholen waren afgebrand. „Men heeft mij gezegd, dat ik niet zal kunnen worden herkozen, als ik hierheen zou komen", aldus de gou verneur, die verzekerde dat het on derzoek naar de oorzaak van de bran den wordt voortgezet. Het was nog nooit gebeurd, dat een gouverneur van Louisiana een dergelijke stap heeft gedaan. King wil boycot van Alabama Ds. Martin Luther King heeft gister avond in San Francisco gezegd, dat hij zal oproepen tot een nationale economische boycot van de staat Ala bama. „Ik zal alle vakverenigingen vragen geen produkten uit Alabama te vervoeren en alle Amerikanen zal ik verzoeken geen produkten uit die staat te kopen", aldus ds. King in een TV-interview. Het departement van financiën wil hij vragen de gelden bij federale ban ken in Albama op te nemen. Alle federale bureaus zouden de hulp aan die staat moeten staken. Gisteren is in Meridan (Mississip pi) een voor negers bestemde kerk van de baptisten volledig door brand verwoest nadat onbekenden vanuit een auto een bom naar het gebouw hadden geworpen. Bij een andere kerk in dezelfde stad ontdekte een politieman een bran dende bus benzine. Doordat hij het vuur tijdig wist te doven werd het gebouw gespaard. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Enkele luchtafweerraketten van Russische makelij zijn aan Cyprus geleverd en reeds op het eiland ge ïnstalleerd, zo werd gisteren van gewoonlijk goedingelichte zijde in Athene vernomen. Meer voor Cyprus bestemde raketten liggen nog in een ander land opgeslagen. Het was volgens deze bron niet waar, dat de Verenigde Staten op Griekenland druk hadden geoefend om te zor gen, dat de regering-Makarios derge lijke raketten niet zou aannemen. „Cyprus is herhaaldelijk met lucht aanvallen en invasie bedreigd. Nie mand kan de verantwoording op Zïch nemen de regering van dit land te adviseren haar strijdkrachten een wapen te onthouden, dat de defen sie kan verstevigen", zo werd van öieae zijde verklaard. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is Aanvaring in Nauw van Calais Het Wesbduitse schip „Katharina Kolkmann" (1.056 ton) is vanochtend gezonken na een aanvaring in dichte mist met het Britse vaartuig „Gan- net" (923 ton). Het ongeluk deed zich voor op vijf mijl ten zuiden van Fol kestone in het Nauw van Calais. Veertien man van de „Katharina Kolkmann" zijn opgepikt. Eén man wordt vermist. zaterdag gezegd, dat de Amerikaan se regering geen enkele reden had om aan te nemen, dat er reeds Sow- jebraketten op Cyprus zijn geïnstal leerd. Leiders van de Turkse gemeen schap op Het eiland, die thans in de Verenigde Staten zijn, hadden don derdag verklaard, dat zich reeds verscheidene Russische luchtafweer raketten op Cyprus bevinden, welke door de Russische regering door tus senkomst van Egypte aan de rege ring-Makarios zouden zijn geleverd. In Washington was men van me ning, dat installatie van Sowjetra- ketten op Cyprus als een gevaarlijke ontwikkeling moet worden be schouwd wegens het gevaar van toe neming der spanning in dat deel van de wereld.. Rebellie in Laos Een groep Laotiaanse militairen, onder leiding van kolonel Khamsy, is in opstand gekomen en heeft de aan de rivier Mekong gelegen stad Thakhek bezet. Volgens westerse kringen in Saigon zijn de rebelleren de troepen aanhangers van generaal Phoemi Nosaven, een voormalig vice- premier en leider van de rechter vleugel in Laos, die vorige maand, na een mislukte greep naar de macht, naar Thailand uitweek. Thakhek herbergt het hoofdkwar tier van een mobiele groep van het leger, die frontdiensten doet in de strijd tegen de op slechts vijfentwin tig kilometer oostelijker gelegerde cammunistisohe Pathet-Lao-troepen. Zonnig en warm! Een krachtig hogedrukgebied, dat ook in de hogere luchtlagen aanwe zig is verplaatste zich van zaterdag op zondag naar de omgeving van Pa rijs en van zondag op maandag naar Luxemburg. Het weer verbeterde daardoor gedurende het weekeinde aanzienlijk. Gisteren werden in het binnenland temperaturen van 14 tot 18 graden Celsius bereikt. In de nacht van zondag op maandag daalde het kwik plaatselijk tot het vries punt en er ontstond op enkele plaatsen stralingsmist. Ook het ko mende etmaal blijft het bijzonder fraai lenteweer. Het hogedrukgebied .verplaatst zich maar langzaam en zal morgen vermoedelijk boven Midden- Duitsland terecht komen. De tempe raturen kunnen dan bijna record- waarden bereiken die in deze tijd van het jaar in De Bilt op 20 tot 23 graden geschat worden. ZON. EN MAANSTANDEN 30 Maart: zon op 6.20, onder 19.10; maan op 6.04, onder 16.04. Hoogwater statuien 30 Maart: v.m. 3.39; n.m. 16.15. KORRELTJE Geen enkel kerkhof is zo mooi, dat men verlangt er onmiddellijk be graven te worden. (Engels spreekwoord)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1