U/fm Sonneveld voorku/am gevoelens van doublure RAAD VAN KATWIJK MAAKTE HET DITMAAL KORT SPEL MET GRANAAT HAD DODELIJKE AFLOOP „Huizen in Rhynenburch zo gauw mogelijk afbouwen" 26 MAART 1965 DE r.ETDSE COURANT PAGINA 3 EERSTE VAN ZES AVONDEN VOOR K. O. Uitstekende start Wim Sonneveld heeft gisteren in de Leidse Schouwburg een aanvang gemaakt met de eerste van zes voor stellingen, welke tot en met zaterdag 10 april voor het K O-publiek ge geven worden. Een uitstekende start voor een enthousiast gehoor is het ge worden deze eerste avond van een van Neerlands grote Drie in het gen re van de kleine k. Goede wijn behoeft geen krans. Het programma, dat Sonneveld brengt heeft menigeen reeds in gedeelten kunnen zien op de tv. De kwaliteit is bekend, doch nieuw en zeker een be levenis is het in levende lijve gecon fronteerd te worden met Sonneveld. Van Miohel van der Plas o.a. was „Tearoom-tango", een geestig gesprek van een Haags tearoom-loper tot zijn geliefde, diie hem „belaezerde". Ko- misahe pikanterie leverde Hugo Ver- hage in de „Lodewijken-Tijd" en Si mon CarmAggeLt was de schrijver van „Croquetten", een tekst, waarop Son neveld naar hartelust zijn mimische talenten kon loslaten. Nieuw pakje Voordat Sonneveld afscheid nam, kwam nog even Frater Venantius op de planken, zij het een Venantius, die in een nieuw pakte was gestoken. Als pakje diende namelijk het be- wordt het erg moeilijk. Voorzitter Van Dobben de Bruyn zei op deze door de heer Menken naar voren gebrachte klacht: „Wij kwamen op het terrein van de eige naar, in dit verband dus Rijkswater- Staat". En nadat de heren J. D. de Wit en P. de Vogel (ARP) op deze kwestie tijdens de rondvraag hun licht hadden doen schijnen, antwoord- woordde hij, dat de kwestie voorna melijk ligt op het vlak van de ver keersveiligheid. Het tot nu toe als parkeer terrein gebruikte perceel bevindlt zich immers aan een zeer onoverzichtelijk gedeelte van de rijksweg en uit een gesprek met een vertegenwoordiger van Rijkswater staat was de burgemeester wel dui delijk geworden, dat verbod van ge noemde instantie om er te parkeren, grotendeels daarin gezocht moet wor den. De verkeersveiligheid bleef nog even punt van bespreking, doordat de heer J. D. de Wit invoering van maximum snelheid van 50 km. per uur aan de Rijndijk bepleitte in de bebouwde kommen (nu 70). En de heer F. J. Kouwenhoven besteedde nog eens aandacht aan de donkerte bij het kruispunt Provinciale weg- Hogeveenseweg. Wat dit laatste be treft kon de voorzitter hem gerust stellen, want daar komt binnenkort „een zee van licht". Voor de wethouders was er reden tot een glimlach, want zij zagen het voorstel van de voorzitter om hun jaarwedden op te trekken tot 3600- vastgesteld door hun mederaadsle den. Voor de uitbreiding van het waterleidingnet stelden de vroede vaderen een bedrag van 31.000, voor de verbetering van de straatverlich ting ƒ40.000, voor de bouw van een kleuterschool in het dorp 151.500 en voor de aanschaf van een offsetma chine 7650.beschikbaar. Enkele andere, meestal administratieve on derwerpen, gingen onder de hamer door, als dan niet met enige discussie. „KIJKT U DE KRANT MAAR NA" De pers speelt een belangrijke rol in de kwestie, die er gerezen is inzake de bouw van de 23 woning wetwoningen aan de Potgieterstraat in Hazerswoudes uitbreidingsplan Rhynenburch. Vroeg donderdag avond de heer A. Dorrepaal (CHU) tijdens de openbare raadsvergade ring aan de voorzitter: „Valt er al iets te vertellen over die huizen hier in Rhynenburch?" Antwoordde bur gemeester Van Dobben de Bruyn: „Kijkt u de krant maar na, daar staat alles in kende „Zeg maar ja tegen het leven", doch de vulling bestond uit een serie nieuwe ciericaile mopjes. Bij zijn „one-man-show" werd Son neveld bij tijd en wijle geestig geas sisteerd door Marijke Merckens, een meisje, dat zich onder leiding van de grote cabaretier zeker zal ontwikke len tot een cabaretière van formaat. Voortreffelijk was ook de assisten tie van het vier man sterke combo onder leiding van Harry Bamnink (componist van „Zeg maar ja"). Nog vijf keer zal Sonneveld voor gele en groene kaarthouders naar de Leidse Schouwburg komen. Heden avond, morgenavond en maandag 5, vrijdag 9 en zaterdag 10 april De raad van Katwijk kwam gister avond in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester H. Duiker. Afwezig was de heer D. J. Kleen. Het was een nogal tamme vergadering, zware discussies werden niet gevoerd. Bij het punt verkoop van een ka vel bouwgrond in Overduin-Zuid aan de stichting Ned. Herv. Inrichtingen voor zenuw- en geesteszieken werd het woord gevoerd door de heren J. van Dijk (SGP), Nic. van Duyven- bode en A. Pronk (beiden C.H.). Zij vonden de prijs wat laag. Wethou der mr. J. van der Plas lichtte een en ander toe hetgeen de heren be vredigde. Een voorstel verkoop van grond met opstallen Kerkstraat 40 aan de heer H. G. van Andel voor f 35.000 en verkoop van een strook grond langs de Meeuwenlaan aan de heer Jac. van Beelen, werden zonder dis cussies aangenomen. Bij het punt wijziging van de leve ringsverordening van de bedrijven (water) maakten de heren J. van Dijk (SGP), J. de Krijger (PvdA) en dr. J. Bergman opmerkingen dat water wel een zeer goedkoop pro duct is. Over het profiel van de Louwe straat, zoals dit is neergelegd in het komplan van Katwijk aan Zee, was de heer J. de Krijger niet best te spreken. Nic. van Duyvenbode, J. v, Dijk, dr. J. Bergman, P. Fetter (VVD) Nic. van Duyvenbode (CH), D. van Duyn (PvdA) waren een andere me ning toegedaan dan de heer Krijger. Deze vroeg stemming. Het voorstel van b. en w. werd aangenomen met de 4 stemmen van de PvdA tegen. Over de voorwaarden en tarieven voor het gebruik van het zeestrand voerden de heren A. Pronk, Nic. y. Duyvenbode, J. van Dijk, J. de Krij ger, J. J. Timermans en Nic. Parle- vliet het woord. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Het verlenen van crediet voor de aanleg van een kinderspeelplaats op de hoek van de Prinses Marijkelaan en de Prinses Margrietlaan had de belangstelling van enige heren. Wet houder H. Haasnoot merkte o.m. op, dat het de bedoeling is meerdere van dergelijke speelplaatsen te realiseren. De andere punten, reeds genoemd in onze beschouwing van donderdag avond, waren hamerpunten en de vergadering was nu eens een keer tijdig afgelopen. KATWIJK AAN DEN RIJN HET BEJAARDENTEHUIS Het pand O verrijn 7, vroeger in gebruik bij de Jezuiten als school, sinds 1929 Missiecollege van de pa ters Franciscanen, gaat weer een verandering ondergaan en eqn van betekenis. Het wordt n.l. verbouwd tot tehuis voor bejaarden, meest geestelijk gestoorden. Het zal een verblijf worden voor plm. 200 pa tiënten plus het verplegend en ad ministratief personeel. Verwacht wordt dat de inrichting „De Wilbert" (zo heet de inrichting thans) nog dit najaar in gebruik kan worden genomen. De verpleegt fdeüngen be vatten een aanbal zesbedskamers. Er wordt ook ruimte geschapen voor arbeidstherapie en fysische therapie. De aan het tehuis verbonden arts krijgt voorts de beschikking over twee onderzoekkamers en een vol ledig ingericht laboratorium. Onge twijfeld zal de inrichting in een grote behoefte gaan voorzien. WONINGBOUW Het terrein, vroeger behorende tot het Missiecollege aan de Sandt- laan langs het Overrijn, grenzend tot aan de Burggravenlaan, dat tot er gernis van velen wegens het uitblij_ ven van de rijksgoedkeuring braak heeft gelegen, zal binnenkort wor den bebouwd. Er komen 18 eenge zinswoningen en 9 maisonettes plus 7 dubbele garages en twee dagwin kels. Momenteel is het gehele plan Santlaan van winkels uitgesloten, zo dat deze bouw ongetwijfeld in een behoefte zal gaan voorzien. Een verdienste van deze grote con ferencier, en we willen niet nalaten daarvoor de loftrompet be steken is, dat dit optreden nergens als 'n dou blure gevoeld word. Hoewel Sonne veld met dit programma reeds 400 voorstellingen gegeven heeft, trof 't ons, clat ieder onderdeel en elk detail weer met plezier als gold het een première gebracht wordt. Zo zijn we er nog steeds niet uit of Sonneveld en Marijke Merckens op een bepaald moment werkelijk niet meer verder konden van de lach of dat hier sprake was van een ingestudeerd „incident". Wim Sonneveld vormt met Wim Kan en Toon Hermans Nederlands grote Driemanschap. En niet zonder reden: de door Louis Davids grondig gevormde kleinkunstenaar heeft heel wat noten op zijn zang en een wel gevuld arsenaal met talenten tot zijn beschikking. Het best is Sonneveld ongetwijfeld met zijn liedjes, zoet ge- vooisd en romantisch gebracht. Hoogtepunten Natuurlijk kende ook deze show hoogtepunten en minder sterke mo menten. Zo deden de teksten van An nie ML G. Schmidt soms wat te ge wrocht aan. „Flink zijn" en „Mar gootje" bijvoorbeeld waren onder delen, die ons minder zeiden dan de teksten, die Sonneveld zelf schreef, de verhalen van Simon Carmiggelt en Hu&«o Verhage en de liedjes van Michel van der Plas. Alle omroepen gaan Lucy-showserie uitzenden De gezamenlijke omroepverenigin gen hebben besloten samen zorg te dragen voor de uitzending van een filmserie, de Lucy-show. Met ingang van donderdag 8 april zullen zij elke week van 19.35 tot 20.00 uur via Ne derland 1 een aflevering van de filmserie, op het scherm brengen. Deze televisieserie is nu reeds te zien via Nederland 2 in een geza menlijke NCRV- en VARA-uitzen- ding. Het ligt in de bedoeling van de AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO dat op een nog nader te be palen datum een tweede soortge lijke filmserie zal worden ingezet. Een 15-jarige Amsterdamse jon gen is gistermiddag om het leven ge komen toen hij binnenshuis aan het spelen was met een 2 cm-granaat, die plotseling explodeerde. Granaat splinters drongen in zijn hoofd. De jongen was met een vriendje, die licht gewond raakte, in zijn kamer in een benedenhuis in de Johannes van der Waalsstraat aan het spelen. In deze kamer heeft de politie een verzame ling kogels, granaten en soortgelijk oorlogstuig aangetroffen, waarbij in een deel daarvan de slaghoedjes en ontstekingsinriohtingen nog in tact waren. Wethouder Van Rijn in Raad van Hazerswoude: De directeur van het aannemersbedrijf N.V. Hardam, de heer G. A. Scheur water, is gisteren officieel in gebreke gesteld wat betreft het vervullen van zijn verplichtingen inzake de bouw van de drie-en-twintig woning wetwoningen aan de Potgieterstraat in Rhynenburch. Dit deelde wethouder H. van Rijn donderdagavond mede tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad. „Wij proberen deze zaak op zo kort mogelijke termijn af te wikkelen", aldus de wethouder, „en er wordt nu al nagegaan, op welke wijze we kunnen bevorderen, dat de toekomstige bewoners hun huis kun nen betrekken. Nu de werkzaamheden helemaal stil liggen, moeten we zo spoedig mogelijk een oplossing trachten te vinden", aldus de heer Van Rijn, die hoopte tijdens de volgende bijeenkomst iets meer te kunnen mededelen. Tijdens deze vergadering eiste een ander onderwerp eveneens de aan dacht op. B. en w- immers beschikten afwijzend op een verzoek van de gebr. A. M. N. en P. W. van der Haas betreffende de vergunning voor het vernieuwen en uitbreiden van de woningen Rijndijk 376 en 378, waarvan zij eigenaar zijn. Genoemde belanghebbenden nu gingen bij een schrijven van 12 febr. 1965 in beroep bij de gemeenteraad. De overwegingen van 't college zijn ondre meer, diat het perceel, waar op' de aanvraag betrekking heeft, is gelegen in het uitbreidingsplan „Hoge Rijndijk", dat de gemeenteraad op 17 juli 1957 vaststelde. Hierin is onder meer bepaald, dat genoemd perceel grond bestemd is tot berm en open baar groen, dat niet mag worden overdekt of bebouwd. De gebr. De Haas willen de onder- houdstoestand en de inrichting van dit dubbel woonhuis zodanig verbe teren en uitbreiden dat de woning hoger wordt, zodat ze meer inhoud krijgt en meer woongenot. De be bouwde oppervlakte wordt derhalve niet gewijzigd. KVP'er Groen kwam als eerste in het geweer: „Er is daar wel een groenstrook gepland, maar is dat wel acceptabel in deze tijd van woning nood?" Zijn fractiegenoot P. A. Th. van der Werf sloot zich hierbij aan en vroeg zich voorts af, of de ge meente van plan is de strook grond te kopen, waarop het dubbele woon huis nu staat. De heer P. de Vogel (ARP) was van mening, dat b. en w. in ddt geval de geest, en niet de letter van de wet hadden moeten hanteren. „Het particulier initiatief van twee personen, die in deze uitbreiding toch geld willen investeren, moet gestimu leerd worden. En hiermee verklaarde raadslid H. de Groot (CHU) zich te kunnen aansluiten, terwijl ook hij nogmaals wees op de huidige wo- ningsituatie in de gemeente. Burgemeester C. G. v. Dobben de Bluyn verklaarde hierop, dat hij als burgemeester en zijn wethouders gemeend hadden zich te moeten hou den aan het destijds genomen be sluit. „We hebben alleszins begrip voor de woningnood, maar de beslis sing is nu eenmaal in vergadering gevallen en daaraan kun je moeilijk gaan tornen". Weth. Van Rijn vulde de voorzitter hierbij aan door te zeg gen. dat de aanvraag van de heren De Haas afwijkt van het uitbreidings plan, dat de raad immers vaststelde. „Maar wellicht is er een mogelijk heid artikel 20 van de Wederopbouw- wet toe te passen", hetgeen inhoudt, dat b. en w. bij G. S. een verzoek kunnen indienen voor ontheffing. KVP-fractieleider F. J. Kouwen hoven vroeg zich af, of behandeling in geheim comité wellicht verhelde rend zou kunnen werken. Hoewel de heer P. de Vogel hier tegen bezwaren inbracht, verklaar- Ria Groeneveld (A.A.V. 36 C - Alphen) ontving Jos A. Jansenbeker den de voorzitter en weth. H. van Rijn, dat er wellicht iets uit de bus zou kunnen komen. Dat gebeurde dan ook na een half uur. BESLISSING AAN G. S. In elk geval: tot stemming kwam het niet, zoals burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn eerder had voorgesteld. De heer F. J. Kouwen hoven verklaarde immers na de be sloten zitting: „Het lijkt me goed, dat de raad zich achter het voorstel van b. en w. stelt" (dus afwijzend te beschikken op het beroep, dat de gebr. De Haas bij de raad aanteken den). Wel stelde hij voor om art. 20 van de Wederopbouwwet toe te pas sen. En hiermee gingen alle raads leden tenslotte akkoord. DE KOOLASKWESTIE Naar aanleiding van het schrijven van Rijkswaterstaat om de koolas te verwijderen op het perceel grond te genover de kerk in 't Zwaantje (het geen intussen door de gemeente is geschied), waardoor het parkeerpro bleem voor de kerkgangers weer de kop gaat opsteken, vielen zo her en der ook nogal wat opmerkingen. De grootste voorvechter hiervoor, KVP'er A. M. Menken, vond de beslissing van Rijkswaterstaat betreurenswaar dig. Langs de gehele Rijndijk (hij doelde hier voornamelijk het ge deelte in 't Zwaantje) kun je je voertuig moeilijk parkeren. Heeft Rijkswaterstaat dan geen begrip voor deze situatie? Zoals het was tegen over de kerk, verliep het prima, maar nu de kerkgangers hun auto niet meer op bedoelde plaats kwijt kunnen, De Alpheuse Atletiekvereniging AW '36 C heeft een gunstig jaar achter de rug. Uit het overzicht over 1964 dat voorzitter J. de Wit gisteravond in hotel Centraal gaf tijdens de jaar vergadering, bleek dit in vele op zichten. Het ledental was in 1964 weer gro ter geworden, maar het meest ver heugende noemde de heer De Wit de groei van de afdeling jongens-at leten, waarvan er momenteel drie groepen zijn. Ook het prestatie niveau in 1964 gaf een stijgende lijn te zien. Niet minder dan 36 eerste plaatsen worden door leden van de AAV '36 C bezet in de afd. Gouda van KNAU en er werden niet minder dan 13 Goudse records door AVV '36 C-ers in 1964 verbeterd. Voorts werden 20 Goudse kampioenschappen en 2 es tafette kampioenschappen door de AAV '36 behaald. Dat het peil stij gende is, aldus de heer De Wit, mag ook gezien worden in het feit dat ook eerste plaatsen bezet worden door AV '36 C-meisjes in Zuid-Holland. Vervolgens ging de heer De Wit er toe over de wisselbekers uit te reiken voor de clubkampioenschap pen. Die voor de dames g'ing naar Gerry Verkerk, die voor de heren naar Cock Verkade. Aan Ria Groene veld die zich belast heeft met de op leiding van meisjes van 8 tot 12 jaar en hiermede in 1964 verdienstelijke resultaten heeft bereikt werd de Jos. A. Jansen-wisselbeter overhandigd. De Spirit-beker voor de beste jeugd- prestatie in 1964 werd toegekend aan Willy Broekman voor het bre ken van het Goudse record en het behalen van het kampienschap vèr- springen Z.-Holland. Het jaarverslag van secretaris J. Westmaas vermeldde dat aan voor zitter J. de Wit dit jaar de presta tiebeker van de afd. Gouda van KNAU werd toegekend. Ook financieel is de AAV ondanks hoge uitgaven in 1964 gezond geble ven en kon een batig saldo gemeld worden door penningmeester J. Han selaar. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. de Wit, B. van Doorn en J. Hanselaar herkozen. Een voorstel tot contributieverhoging werd ook aanvaard en voorts werd ruime aan dacht besteed aan het wedstrijdpro gramma voor 1965. Smidje Verholen en de sport- computer 172. We weten het allemaal al: de brave matroos Gerrit-Jan Upkema zou op een gegeven moment iets héél vreemds zien. Dat vreemde achtte de goede Gerrit-Jan Upkema van dus danig opwindende aard, dat hij on middellijk de brug oprende, alwaar de kapitein Ulbo Ziltpruymer met vaste hand het roer hield. „Kaptein!" brulde Gerrit-Jan. „Ginds in de gol ven! Onmogelijk!" „Niks is op deze wereld onmogelijk, mien jong!" antwoordde kapitein Ziltpruymer, die op zijn manier een nuchtere filosoof was. „Voor alles wat je ziet, zal je ja een eenvoudige verklaring vinden", vervolgde hij. „Daarom: zeg op en vertel! Wat heb je gezien?" „Neem de kiekert, kaptein", zei Gerrit-Jan. „Zet hem voor de blinkert en zie dan zelf wat ik zag." „Je zal je zin hebben, mien jong", zuchtte ka pitein Ziltpruymer. Hij richtte een grote zeekijker en stelde hem scherp. „Wat sakkerloot nog'es an toe!" liet hij zich toen ontvallen. „Dat kan niet! Dat is onmogelijk!" Niks is op deze wereld onmogelijk, kaptein", meesmuilde Gerrit-Jan Upkema. „Dat heb je net zelf gezegd." „Hou je brutale waffel!" gromde de kapitein. „Onmeugelijk! Ja ja maar daar zwemmen d'r toch maar twee! Wat zouden het ja wezen? Drenkelingen? Of beroepskanaalzwemmers? En wat hebben ze daar toch op hun kop? Daar mot ik je het mijne van heb ben?!" Nogmaals tuurde de kapi tein naar de zwemmers en hoofd schuddend besloot hij bij te draaien. „We zullen assistentie verlenen, Ger rit-Jan", zei hij. „An boord is er al tijd wel een boterham voor een arme drenkeling en een kooi om in te slapen

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3