Utrechtse politie treedt op Amsterdamse politie i i i. r gebruikte gummistok tegen losbandige jongeren tegen betogers DANSKELDER GESLOTEN Schakel VAN 00Y in Chauffeur-ziekendrager door gemeente Den Haag ontslagen SPOORWEG-CAO GOEDGEKEURD LOGEREN „LIZ" EN RICHARD EIND APRIL IN NOORDWIJK? Schakel VAN OOY in DONDERDAG 25 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Utrechtse politie heeft een eind gemaakt aan de activiteiten van de jeugdclub „De Parapluie", waarin zich middelbare scholieren van 13 tot 20 jaar uit Amersfoort, Zeist, Bilthoven en Utrecht hadden verenigd om op zondagmiddagen in een werfkelder aan de Oudegracht te kunnen dansen. „De sfeer, die er heerste, was voor de jeugd verderfelijk, de atmosfeer bedompt en zwoel en de verlichting zeer schaars, heeft de hoofdocmmis- saris van de Utrechtse politie, de heer H. W. Offers, aan de ouders van on geveer 70 uit de ledenlijst bekende 16 tot 20-jarige meisjes en jongens laten weten. De danskelder is geslo ten en tegen de huurders, de 19-ja- rige rijksambtenaar E. en de 22-ja rige bakkersknecht De R., beiden uit Utrecht, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de drank wet. De eigenaar van de werfkelder, die elke woensdagmiddag 15 gld. huur in casseerde, heeft opdracht gekregen, dat hij de kelder niet meer voor der gelijke gelegenheden mag verhuren. Toenemende belangstelling. De jeugdclub bestond al enige maanden en de dansfeestjes in de werfkelder mochten zich in een toe nemende belangstelling verheugen. Het was de politie reeds bekend ge worden, dat de sfeer tijdens deze dansfeestjes beneden alle peil was. De minimumeisen, die aan een dans gelegenheid moeten worden gesteld, werden met voeten getreden. Op een oppervlakte van 40 vier kante meter dansten soms ruim 100 jongeren op de muziek van grammo foonplaten. Als de politie voor controle aan de deur kwam, bleek deze op slot te zijn. Het opendoen duurde vaak even, maar dan was binnen alles orden te- „Vrije Boeren" zonden verzoekschrift De landbouwers G. W. Voortman uit Eefde en D. Bos uit Zevenhoven hebben koningin Juliana verzocht het Landbouwschap te laten ophou den met het versturen van dwang bevelen en het leggen van beslagen. Zij willen, blijkens het request, dat de uitspraak wordt afgewacht in het kort geding dat" de heer Voortman bij de president van de Haagse recht bank tegen het schap aanhangig heeft gemaakt. De heer Voortman, voorzitter van de Nationale Boerenbond die met wettige middelen het Landbouwschap wil bestrijden, meent dat het dage lijks bestuur van het schap heffin gen oplegt en dat de voorzitter door ondergeschikten dwangbevelen laat uitvaardigen, ofschoon beide zaken bevoegdheden zijn van het algemeen bestuur. Veel boeren, aldus het verzoek schrift, willen de uitslag van het geding afwachten alvorens hun standpunt te bepalen. Het Landbouw schap echter stuurt nog voor de uit slag, die binnenkort wordt verwacht, op grote schaal dwangbevelen rond en legt extra veel beslagen op. Daar. door worden volgens het request „op nodeloze en uitdagende wijze aan zienlijke kosten gemaakt". HANDELSBALANS VERBETERD De Nederlandse handelsbalans heeft vorige maand een belangrijke ver betering te zien gegeven. Zowel in vergelijking tot januari van dit jaar als tot februari van het vorige jaar is de uitvoer sterker gestegen dan de invoer. Er is in de eerste twee maanden dan wel voor 549 miljoen gulden meer ingevoerd dan uitge voerd, vorig jaar was het verschil over dé maanden januari en februari altijd nog 950 miljoen gulden. De in voer werd vorige maand voor 87 pro cent door uitvoer gedekt tegen 86 procent in januari Het Centraal Bureau van de Sta tistiek heeft berekend dat er in fe bruari voor 2.042 miljoen gulden is ingevoerd, 37 miljoen meer dan in januari, maar zeventien miljoen min der dan februari van het vorige jaar ofwel één procent. Voor 1.770 mil joen gulden werd vorige maand uit gevoerd, 42 miljoen gulden meer dan januari en 156 miljoen gulden (tien procent) meer dan februari 1964. Er werden minder granen, steen kolen, tin, erts, suiker en vliegtuigen ingevoerd, maar meer ruwe aardolie, oliehoudende zaden, groenten en kleding. Gestegen De uitvoer van de van oudsher be langrijke exportprodukten is verder gestegen: elektrische machines en apparaten, melk- en zuivelprodukten. graan, plastische stoffen, schepen, tin en niet-elektrische machines. De uitvoer van minerale brandstoffen onderging een kleine vermindering DEFENSIE 40 MLN DUURDER Minister P. J. S. de Jong heeft zich genoodzaakt gezien het defensiepla fond met een bedrag van f 40.220.000 te verhogen in verband met de jong ste huurverhoging en de nabereke- nin'g van de „trend" over 1964. lijk. „We zijn bang voor nozems", zo luidde het excuus van de bestuur ders voor de gesloten deur. Ze incas- ceerden van de scholieren 75 cent in schrijf geld en voor elke dansmiddag ook 75 cent, introducees moesten één gulden betalen. Aangezien de hoofdcommissaris van de Utrechtse politie meent, dat de ouders van de jongeren niet op de hoogte waren van hun doen en la ten op de zondagmiddag, heeft hij ze per brief ingelicht. De omstandigheden, waaronder de ze feestjes worden gehouden, moet ik beslist afkeuren", schrijft hij on der meer. De Amsterdamse politie heeft gis teren de gummistok gebruikt om een groep van een paar honderd demon stranten bij het Amerikaanse consu laat-generaal aan het Museumplein in de hoofdstad uiteen te jagen. De demonstranten droegen leuzen mee, waarin werd aangedrongen op ge lijke rechten voor de Amerikaanse negers, terwijl ook afschuw werd uit gesproken over de „gasmoord in Vietnam". Toen de politie de demonstranten met zachte drang poogde te verwij deren, stuitte zij op verzet. Daarna werd de gummistok ter hand geno men; één demonstrant werd naar het bureau meegenomen. voor al uw aankopen van woning-textiel, o.a. ook VASTE VLOER BEDEKKING van plint tot plint. Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft. Adr. van Ooy Jr, BREESTRAAT 39 LEIDEN De Utrechtse recherche heeft na- Bij een inhaalmanoeuvre is dins- tAoltTolf AH drukkelijk verklaard, dat de exessen dagavond de 17-jarige Arie van der CFi 6-xyCJ.I'ZiCH^V'll in de nu gesloten club inderdaad een Helm uit Nootdorp om het leven ge- j uitzondering zijn. Er bestaan méér komen. Hij kwam, toen hij plotseling VftflF flf FPFlltPF jeugdclubs, in de werfkelders in slipte, onder een vrachtwagen te- 'VU1 Utrecht, maar aan de faam daar- recht. Een vriend, die achterop de van behoeft niet te worden getwij- bromfiets zat, kwam er met een ge- feld. broken arm vanaf. Zaak nu voor Centrale Raad van Beroep Met ingang van de eerste februari 1963 werd de chauffeur-ziekendrager P. uit de Haagse gemeentedienst ont slagen op grond van ziels- of lichaamsgebreken. Hij maakte tegen deze beslissing bezwaar, maar het gemeentelijk scheidsgerecht stelde hem in het ongelijk. Het scheidsgerecht vond, dat er £«een ernstige twijfel aan de juist heid van het ontslagbesluit was ge rezen. Gisteren hield de Centrale Raad van Beroep zich met deze zaak bezig. De raadsman van de ontslagen dhauffeur -ziekendrager, mr, S. Nau- ta, legde de verzuimlijst van zijn cliënt over. Hier bleek uit, dat de heer P. veelvuldig heeft verzuimd in de jaren, die onmiddellijk aan zijn ontslag vooraf gingen. Mr. Nauta zei zioh te kunnen indenken, dat de ge meente een dergelijk iemand graag wilde ontslaan. Tussen 1960 en 1963 was d£ chauffeur-ziekendrager tien maal gekeurd, waarbij de gemeente lijke gezondheidsdienst en de pen sioenraad steeds tot tegengestelde conclusies kwamen. Tenslotte werd hij afgekeurd. Naar het oordeel van mr. Nauta had men een nieuw on derzoek in deze zaak moeten gelas ten. De chauffeur-ziekendrager heeft sinds zijn ontslag niet meer ge werkt. Naar zijn zeggen kon hij nergens meer aan de slag komen door de mo tivering van zijn ontslag uit gemeen tedienst (op grond van ziels- of lichaamsgebreken). De gemachtgide van het college Onderzoek naar „oorlogsslachtoffer" De rijksrecherche in Den Haag stelt een onderzoek in naar het op treden van de 47-jarige B. D. uit Am sterdam die, vaak in gezelschap van de 58-jarige J. B. uit Deventer, be drijven en instellingen benadert, on der het valse voorwendsel, dat hij komt namens het ministerie van De fensie hij zegt ministerie van Oor log. Eenmaal binnen vertelt hij oorlogs slachtoffer te zijn, en met verwijzing naar zijn compagnon komt er ook wel een verhaal over het concentratie kamp. Er wordit dan getracht artike len te verkopen voor levensonder houd. B. D. is geen oorlogsslachtoffer. Zij, diie de laatste tijd artikelen van bovengenoemd persoon hebben ge kocht, worden verzocht hiervan ken nis te geven aan de rijksrecherche, parket procureur-generaal afd. di recteur van politie, Raam weg 15 te 's-Gravenhage. van B. en W. van Den Haag, mr. H. Statema, zei, dat het ontslag terecht en op juiste gronden was verleend. Hij merkte nog op, dat de heer P. in de loop van '63 geweigerd heeft een andere functie bij de gemeente, na melijk bij de gemeente-reiniging, te aanvaarden. De raad doet over drie weken uit spraak. VEROORDELING VROUW DIE BABY DOODDE Gistermorgen heeft de rechtbank te Leeuwarden de 28-jarige F. V. K. uit Sneek veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan 3 maan den voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest. Bovendien bepaalde de rechtbank dat zij gedurende de proeftijd van twee jaar onder toe zicht van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering dient te staan. De vrouw stond twee weken ge leden in een besloten zitting terécht, omdat zij op 1 augustus 1961 haar pas geboren buitenechtelijk kind uit angst voor ontdekking door verstik king om het leven had gebracht. Pas 3 y? jaar later kwam dit door een fa milieruzie aan het licht. Enkele maanden voor haar arrestatie was zij gehuwd. Haar man was niet met het gebeurde bekend. De eis van de officier van Justitie luidde veertien dagen geleden acht maanden, waar van de helft voorwaardelijk. Namens directie en personeelraad van de Nederlandse Spoorwegen is gistermiddag aan het NS-personeel meegedeeld, dat de Stichting van de Arbeid de collectieve arbeidsover eenkomst 1965 (inclusief de bijslag regeling voor bezwarende werkom standigheden, de algemene prestatie beloning en de verhoging van de werkplaats-premie) heeft goedge keurd. In de nieuwe ACO is onde? meer een loonsverhoging van 3,5 pro cent opgenomen. De CAO is door directie en perso- neeLraad bij de stichting ingediend zonder de goedkeuring van een der onderhamdelinigspartnersde Neder landse Bond van Vervoetrspersone el De leden van de bedrijfsgroep spoor wegen van deze bond gingen niet akkoord met het in de paritaire com missie bereikte resultaat. Dit was voor het bestuur, dat geen verant woordelijkheid wilde dragen voor het verwerpen van de voorstellen, aanleiding om en bloc af te treden. „PARAAT 1965" IN DEN BOSCH „Paraat 1965", de tiende jaarlijkse voorlichtingstentoonstelling van le ger en luchtmacht, zal van 9 t/m 19 april in 's-Hertogenbosch te zien zijn. Behalve voorlichtingsstands, die in de verplaatsbare hal zijn ingericht, is op het buitenterrein het grote ma terieel opgesteld, zoals tanks, vlieg tuigen, geschut, radarinstallaties en dergelijke. Er is op de tentoonstelling een veldpostkantoor, waar behalve een speciale afstempeling gedurende de duur van de tentoonstelling, ook op de openingsdag, de zgn. „eerste- dag-enveloppen" verkrijgbaar zullen zijn. Noodtoestand bij medische faculteiten „Wanneer de verhoogde belang stelling van eerstejaarsstudenten voor de medische studie zich in de komende jaren in dezelfde mate zal voortzetten en er is geen aanlei ding het tegendeel te verwachten dan kan inderdaad van een nood toestand worden gesproken". Dit zegt minister Bot (O. K. en W.) in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede Kamerleden Lam berts en Vermooten, beiden lid van de PvdA-fractie. Minister Bot voegt hier aan toe, dat „geëigende maat regelen" tegen deze situatie worden overwogen. Tot deze maatregelen be hoort een verruiming van de studie mogelijkheden. Of die zal inhouden een verdubbeling van enige bestaan de medische faculteit dan wel een uitbouw van de stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam met een preklinische afdeling tot een vol ledige medische faculteit, kan de minister nog niet mededelen en evenmin of de laatst genoemde mo gelijkheid de oprichting van een uni versiteit met zich zal brengen. Van een duidelijk relatief tekort aan artsen is thans nog niet geble ken, zegt minister Bot verder. Een beperking van het aantal medische studenten zou uit een oogpunt van gezondheidszorg niet wenselijk zijn, daar dit in de toekomst tot zulk een tekort zou kunnen leiden. JONGEN NA VAL UIT HET RAAM OVERLEDEN Gisternacht is in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden de 12-jarige Richard Trijsburg uit Den Haag. De jongen was gisteravond op tot nu toe onverklaarbare wijze uit 't raam van een kamer op de tweede verdie ping van zijn ouderlijk huis in de Ribesstraat gevallen. Hij kwam ne gen meter lager op het trottoir te recht en liep een schedelbasisfrac- tuur op. Neen, de 28-jarige bloemkweker üiit Nieuwe Wetering mocht er niets van zeggen, toen de Haagse politie rechter hem tot f 75 boete had ver oordeeld. Uiteindelijk was dat nog f 25 minder dan de officier had ge- eist. De kweker was fout geweest, toen hij op zijn land in Alkemade 529 m2 koude kasanjers had gekweekt, waar voor het met de vergunning niet goed zat. „Tot zekere hoogte is dat juist", maakte verdachte als voorbehoud. Hij zou weer inhuren, doch dat ver liep niet zoals het lopen moest. Dat wil zeggen, er traden kennelijk ver tragingen op bij het overschrijven en toen stonden de anjers er zonder vergunning. De officier vond, dat verdachte dan maar tijdiger alle maatregelen had moeten nemen, doch verdachte zei dat het niet tijdiger kon. In elk geval, hij was tevreden met de boete die hem was opgelegd. De rechter kocht voor 8 cent per bol Een kweker uit Noordwijkerhout was het niet eens met de schatting van het Produktschap omtrent de opbrengst van de tulpenbollen: „Ik wou dat ik die prijs er voor had ge kregen", verkondigde hij. Dat was dan f 482. „Ik heb ze gekocht voor acht cent per bol, maar dan bij een kweker", informeerde de rechter. De kweker had zowel narcissen als tulpen teveel gekweekt en daarvoor stond hij terecht. Dat van die nar cissen wilde de rechter wel verge ten, want die zijn intussen toch vrij gegeven, doch met de tulpen zat het anders, en daarvoor eiste de officier f 200 boete. Dat vond verdachte wel erg veel, want het ging niet zo best in het bedrijf. „Als jullie hier staan, verdien je niks", constateerde de rechter en legde f 175 boete op. Hr. Ms. KAREL DOORMAN Het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" is rond half vijf gistermid dag voor de wal van de werf Wilton Feijenoord in Schiedam, waar de schade van het op een rots stoten in de Scandinavische wateren zal wor den hersteld. De schade is voorname lijk onder de waterlijn. Oogenschijn- lijk valt het mee. Er waren veel familieleden van de opvarenden naar Schiedam gekomen om de marinemensen, die alweer enige tijd niet thuis waren geweest, hartelijk te begroeten. De „Karei Doorman" zal morgen in het dok worden opgenomen, waar na aan de reparatie zal worden be gonnen. DE KUSTVAARDER „SYLVIA" Blijkens berichten uit Brest heeft de sleepboot „Cycloop" van het bu reau Wijsmuller de in moeilijkheden verkerende Nederlandse kustvaarder „Sylvia" op sleeptouw genomen. De schepen zijn nu op weg naar Lorient. De lading plaatijzer aan boord van de „Sylvia" was gaan schuiven, waar door het schip water begon te maken. Deze Parljse taxi werd verpletterd door een lading kranten-papier. Van een zware vrachtwagen bezweek de achteras, waardoor de tonnen papier aan de rol gingen. De taxichauffeur stapte geschrokken uit, hij had slechts lichte verwondingen opgelopen. Aantal appartementen in „Huis ter Duin afgehuurd LIET SCHIJNT thans wel vast te staan dat niet alleen Richard Burton enige tijd in Noordwijk voor filmopnamen zal verblijven, maar dat deze vijfde echtgenoot van de beroemde Elisabeth (Cleopatra) Tay lor door zijn vrouw zal worden ver gezeld. Zoals wij reeds eerder heb ben gemeld zal een aantal scènes van de film, waarin Burton 'n hoofd rol vervult, in Noordwijk en omge ving worden opgenomen en dat de filmploeg tijdens de duur van het oponthoud in Nederland zijn tenten in een Noordwijks hotel (vermoede lijk) zou opslaan. VOOR DE WEKEN van 24 april tot 3 mei zijn in „Huis ter Duin" een aantal appartementen gereser veerd, bestemd voor ongeveer zestig tot de filmploeg behorende perso nen, waaronder dan Liz en Richard. In die dagen draait ook het tulpen- ralleycircus met op 30 april het ge- Meer dan 2000 winkels weg Ondanks dat er in 1964 in Neder land 300 filiaalbedrijven zijn bijge komen, is het totaal aantal winkels met 2300 verminderd. Het aantal wel- vaartsbedrijven, zoals winkels waar in foto-artikelen, sportartikelen, wild en alcoholhoudende dranken worden verkocht, is toegenomen. Vooral levensmiddelenbedrjjven hebben in het afgelopen jaar het loodje moeten leggen. Dit blijkt uit door het Centraal Registratiekantoor Detailhandel-Ambacht verstrekte ge gevens. bruikelijke grote ralleyfeest in het hotel. Het kon dus wel eens gebeu ren dat de beroemde filmdiva met haar man dat feest komt opluiste ren. Hoewel men kan daar pas staat op maken, indien de beide be- roemheden werkelijk zullen arrive ren in de bloemenbadplaatsnie mand is zo wispelturig als Liz en niets zo veranderlijk als plannen van filmmakers. Intussen wacht Noordwijk rustig af. Het kan in elk geval geen april mop zijn. Of bij uitzondering een verlate? JAPONNEN - BLOUSES - ROKKEN - LINGERIE - REGEN- en ZOMER MANTELS Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft. Adr. van Ooy Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN Een beeld uit de eerste „live" uitzending televisie van de maan, verzorgd door de Ranger-9, luttele seconden voordat de kunstmaan op de maan te pletter sloeg.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10