Nieuwe uitgaven DE LEIDSE COURANT SPOEDIG AAN DE TOP VAN ALLE REGIONALE BLADEN Beljajev en Leonov in Moskou gehuldigd PEKING EIST „OVERGAVE" VAN MOSKOU Mijnconflict in België uitgebreid GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 23 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De 39-jarige kolonel Beljajev en de 30-jarige luitenant-kolonel Leo nov zijn vandaag in Moskou gehul digd. Zij kwamen per vliegtuig aan. Met hun armen vol bloemen daal den de kosmonauten van het plat form af en stapten langs de menigte onder de tonen van een mars. De toeschouwers zwaaiden met vlaggen en wierpen de twee mannen bloe men toe. Premier Kosygin stelde Beljajev en Leonov vervolgens voor aan de leden van het corps diplo matique. Na de gelukwensen van geleerden en Russische leiders in ontvangst ge nomen te hebben, keerden de kos monauten naar het platform terug. Leonov tilde zijn vier jaar oude dochtertje op en.begaf zich als eer ste naar de wachtende met bloemen bekranste limousine. In de limousine reden de kosmo nauten met hun echtgenoten naar het centrum van Moskou. De stoet wagens achter hen aan was twee kilometer lang en het geheel was door motorrijders geflankeerd. Volgens het Franse persbureau AFP kreeg men, niettegenstaande de hartelijke ontvangst op het vliegveld Vnoekovo, toch de indruk, dat deze het niet haalt bij de vorige ontvang sten van deze aard waarbij de vo rige Russische leider, Chroesjtsjow, aanwezig was. Nieuw spelletje: Bromfietsje mollen Vier Amsterdamse knapen hebben een nieuw spelletje uitgevonden. Zondagavond hielden zij op de Zuidelijke Wandelweg een 18-jarige ma. gazijnbediende aan, die op zijn bromfiets reed. Twee van de knapen pakten de magazijnbe diende vast en dreigden zijn arm te zullen breken, als hij zich niet koest hield. De andere twee straatschenders haalden gereedschap te voorschijn en begonnen de bromfiets vak kundig te demonteren. De on derdelen gooiden zij in het rond. Met de boodschap: „Zet hem nu maar weer in elkaar!" ver trok het grappige viertal. Tot gistermiddag waren ze nog steeds buiten het bereik van de politie. In de Chinese bladen „Volksdag blad" en „Rode Vlag" is gisteren een lang artikel tegen de Sowjet- Unie gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat China de openlijke pole miek niet zal staken. De Sowjet- Unie wordt uitgenodigd een aantal „fouten" openlijk toe te geven en het wordt opnieuw van „revisionis-, me, chauvinisme en scheurmakerij" beschuldigd. Het artikel wordt beschouwd als het antwoord van Peking op het communiqué van de bijeenkomst van communistische partijen, in het begin van deze maand te Moskou ge houden. Het artikel zegt dat de op volgers van Chroesjtsjow niet beter zijn en het verwerpt het beroep, dat de bijeenkomst in Moskou deed om de wederzijdse polemiek te staken. China eist de „volledige en onvoor waardelijke opergave" van de Russi sche „revisionisten". Westduitse-Israelische besprekingen vorderen Men mag verwachten, dat West- Duitsland en Israël „binnenkort" volledige overeenstemming zullen hereiken over de uitwisseling van ambassadeurs en andere kwesties van wederzijds belang. Dit staat te lezen in het eerste officiële commu niqué over het overleg, dat de spe ciale afgezant van bondskanselier Erhard, dr. Kurt Birrenbach, in Je ruzalem met vertegenwoordigers van Israël heeft gevoerd. Volgens Israëlische functionarissen betekent het woord „binnenkort" in het communiqué „binnen enkele da gen". Over enkele weken zouden dan de ambassadeurs kunnen wor den uitgewisseld. De mijnwerkers in de mijn te Hout halen hebben voor vandaag een pro testmars naar Hasselt aangekondigd tegen de plannen tot sluiting. Zij legden gisterochtend het werk neer. De mijnwerkers eisen garanties voor herscholing en nieuwe werkgelegen heid indien tot sluiting van de mij nen wordt overgegaan. Inmiddels duurt de ondergrondse actie van de mijnwerkers in het Luikse voort. Ze zijn hun staking eveneens begonnen om garanties bij sluiting van de mijnen, als onder deel van het saneringsplan voor de kolenindustrie in België, te verkrij gen. Amerikaanse zusters sluiten „broedplaatsen" voor roepingen Twee Amerikaanse zusterconcrega- ties hebben besloten haar „broed plaatsen" voor roepingen te sluiten, omdiat zij niet meer in overeenstem ming te brengen zijn met de eisen, die deze tijd aan de vrouwelijke re ligieuzen stelt. Deze „broedplaatsen" zijn de twee eigen middelbare scholen met pensionaat. De leerlingen aan deze scholen volgen het normale on derwijs. maar leven in het klooster. Het is veel beter, aldus woordvoerd- sters van beide congregaties, wanneer jonge meisjes in het gezin opgroeien en niet in de beschermde omgeving van het klooster. De zusters zijn van mening, dat het gezinsleven voor de teenager in het leven van vandaag onvervangbaar en noodzakelijk is. Het beste voorberei- dingsorogramma op het kloosterleven kan de opvoeding en de ervaringen van het huiselijk leven niet vervan- aldus de zusters. PRINSES BEATRIX BIJ OPENING MADURODAM Prinses Beatrix heeft het voorne men prinses Benedikte van Dene marken woensdag 7 april te verge zellen bij de opening van de minia tuurstad Madurodam, die dit jaar samenvalt met de opening van de in- ter-academiale tentoonstelling van kleinplastiek aldaar. Zoals bekend zal Prinses Benedikte deze tentoon stelling, die van 7 april tot 15 mei 1965 wordt gehouden, openen. Twee eerste kievitseieren Enige uren voordat de lente begon zijn in Friesland en Noord-Holland twee „eerste" kievitseieren gevonden. On danks het feit, dat het Friese ei iets later werd gevonden dan het Noordhollandse, is het in Tjietjerkstradeel gevonden ei als eerste aan H.M. de Ko ningin aangeboden. Jorrit Brouwer, een 15-jarige landbouwerszoon uit Ooster- meer, vond het Friese ei om streeks kwart over twee zater dagmiddag. Hij lichtte de bur gemeester van Tjietjerkstradeel in, die Soestdijk heeft ingelicht. Prinses Margriet, die nog op Soestdijk is (de overige leden van het koninklijk gezin zijn op wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech), heeft toe gezegd, dat zij het ei vandaag in ontvangst zou nemen. De 10-jarige J. Slijkerman had te Zijdewind bij Schagen in Noord-Holland al even eer der een kievitsei gevonden, doch hij heeft het verkocht aan een hotel, waarvan de eige naar het terstond heeft laten halen en op de snelst mogelijke wijze naar Lech heeft doorge zonden. Het is echter onwaar schijnlijk, dat dit ei als „het eerste van 1965" de geschiede nis zal ingaan. „Huisdieren, huisvrienden" door Jan van Rheenen. Uitg. P. v. Belkum Az., Am sterdam. Een keur van raadgevingen uit de praktijk met vele wenken voor het houden van honden, katten, vissen, vogels en enkele andere huisdieren. „Hoenders", door R. Douma. Uitg. P. v. Belkum Az., Amsterdam. Met enkele foto's en tekeningen ge- illustreerd boek over alles wat de hoenders betreft. Zeer lezenswaar dig en zeer leerzaam voor hoender- houders en -fokkers. „Alles over konijnen", door G. F, van Dam. Uitg. P van Belkum Az., Amster dam (Tweede druk). Dit boekje geeft wat de titel aan geeft en dat is alles bij elkaar heel wat. „Schildpadden", door Jan v. Rheenen. Uitg. P. v. Bel. kum Az., Amsterdam. Over huisvesting, winterslaap, voort planting en voorkomende ziekten vooral geeft dit boekje veel wetens waardigheden over in tuin, vijver en huis te houden schildpadden. „Kus de meisjesdoor John Hale. Uitg. A. W Sijthoff, Leiden. Dat een man door een huwelijk met een mooi meisje met een eigen flat en een vermogende vader maar zon der moraal maatschappelijk ver kan komen schildert deze roman. Dat er als mens van deze man weinig te recht komt ziet de hoofdpersoon in deze roman nog net op tijd in. Ook dit maakt dit verhaal mede goed leesbaar. „Sergeant Flora Sandes", door Alan Burgess. Uitg. Hollandia, Baarn. WLIt U iets weten Inkomstenbelasting. Mijn zoon heeft het bedrijf, woning met lande, rijen overgenomen. Nu moet hij alle onkosten betalen zoals het verkrij gen van een hypotheek enz. Kan mijn zoon deze kosten van zijn inkomsten aftrekken? aldus G. te H. Antwoord: De kosten voor het ver krijgen van de hypotheek kan uw zoon ten laste van de bedrijfswinst brengen. De overschrijvingskosten van het onroerend goed ook, doch verdeeld over 5 jaar. Dus door er op af te schrijven. Dit berust op een resolutie van de minister. In het al gemeen kan het niet, doch het is bij wijze van tegemoetkoming aan land bouwers e.d. toegestaan. Ned. Oliemaatschappij in het Mid den-Oosten. Kunt u mij zeggen of het mogelijk is dat iemand met hbs-a- diploma een dienstverband kan aan. gaan bij een Ned. oliemaatschappij in het Midden-Oosten? Zo ja, tot welke adressen moet men zich wen den om nadere inlichtingen te ver krijgen? vraagt J. H. Antwoord: Een van de allergroot- ste maatschappijen, die in het Mid- Ondergetekende den-Oosten opereert is de Iraanse Aardolie Exploiratie Maatschappij, naam: Raamweg 7, Den Haag. U kunt uw verlangens het beste in een brief aan de directie kenbaar maken. Het lijkt acjres. ons dat u met diploma hbs-a alleen voor een administratieve-economische functie in aanmerking zoudt kunnen komen. Na zich als oorlogsverpleegster te hebben aangemeld werd Flora San- des tegen de gewoonte in gewoon soldaat in het Servische leger tijdens de eerste wereldoorlog. Zij slaat zich er met mannenmoed doorheen. Alan Burgess verhaalde deze geschiedenis boeiend en hartverwarmend. „Erfenis der vaderen", door Gwen Bristow. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. In „Erfenis der vaderen" staan de twee delen ,De lange weg' en .Aards- paradijs' thans onverkort in deze uit-, gave. Een zeer goede roman met een historische achtergrond, zich afspe lend in Californië, dat in deze tijd plm. 1844 nog gedrukt gaat onder het juk van Mexico. Garnet Came ron, een gegoede New-Yorkse. ver trekt met een Californisch groot grondbezitter naar dit fascinerende land met zijn bijzondere mensen. Hier wachten haar tragedies, wanhoop, verraad maar ook grote genegenheid en ware liefde. Zeer boeiende lec tuur door juiste typering en goede sfeertekening. „Wanden van Glas", door Joy Parker. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. De moeilijkheden, die vijf Zuid-Afri- Vertrokken personen in de week van 10 t/m 17 maart C. v. d. Keur en fam., Boerhaa- ©laan 30, Voor schoten, Frans Halsplantsoen 121. H. E. Bok en fam., Boerhaavelaan 248, Amstelveen, Bevelandseln 113. J. Moraal en fam., Akkerhof 47, Bever wijk, Plesmanweg 203. M. W. Dag- ndaux-Bartstpa en fam., Justus Care! Huis 9, Oegstgeest, Dorpsstr. 41. C. C. van der Esch-Krijger en fam., a.b. Morssingel, Noordwijk, De Ruijter- straat 47a. M. Doeff en fam., Steen- schuur 7, Den Haag, Benoord enhout- seweg 66. E. R. Muller en fam., Ka- naalweg 88, Ned. Antillen. W. J. van Diemen en fam., Kooiln 63, Austra lië. M. A. H. van Remundt en fam., Stadhouderslaan 20, Voorschoten, Pauwenstr. 9. M. Velsdnk-de Vrij en fam., Stationsweg 31, Delft, Hendr. Tollensstr. 122. A. F. Hensen Verba ten en fam., De Wetstr. 7, Den Haag, Prinsegracht 174. M. Patteri, Turf markt 6, Italië. A L. van Leeuwen, Nieuwe Rijn 20, Den Haag, Regen- tesselaan 94. M. T. v. Koppen, Zoe- terwoudsesingel 106, Delft, Oostsdn- gel 112. M. A. H. Devilee-Nozeman, v. 't Hoffstr. 6, en P. A. J. Devilee, Da Costastr. 50, Hazerswoude, a.b. Jaagpad a.d. Gemeneweg. T. J. Fu, Lusthoflaan 43, Enschede, Cort v. d. Lindenln 8. G. G. M. Aalders, Mors singel 10, Israël. T. de Bruin, Rijns- burgerweg 10, Oegstgeest, Deutzstr. 17. H. Koster, Warmonderweg 39, Duitsland. J. RuisMeertens, Lage Morsweg 75, Hazerswoude. Gerard Doustraat 16. A. Korenhof, Diepen- brocklaan 26, Leiderdorp, Maurits- singel 29. H. C. Smith, Groenhoven- straat 19, Den Haag, Saffierhorst 45. A. Bolderheij, Rapenburg 123, Alge rije. G. A. Zweers, Montgomerystr. 19, Wageningen, Zoom weg 38. J. A. C. Rodoe, Rich. Holstraat 36, Heer len, Dr. Jaegersstr. 27. C. F. A. de VriesBik, Witte Singel 92, Ensche de, Olieslagweg 119. H. W. J. A. Averbeck, Rapenburg 16, Den Haag, L. de Colögnystr. 151-. N. Begemann, Nieuwe Rijn 17, Groot Brittannië. C. van der Graaf, Buys Ballotstr. 11, Alkmaar, Montelbaan 50. J. A. van Bolhuis, Zoeterw. singel 109, Deven ter, Gibsonstr. 41. A. C. Felix, Ho- gewoerd 125, Oegstgeest, Leidsestr. weg 11. H. J. M. Lagerberg, Bronk- horststr. 33a, Hilversum, Noodweg 37. C. W. A. KlokSchillings, Han- senstr. 32a, Velsen, Bomstr. 39. A. P. M. Blom, Haagweg 138, Boskoop, kanen ontmoeten, als zij met anders gekleurden in aanraking komen en liefdesbetrekkingen aangaan, worden in deze roman op meesterlijke wijze weergegeven. „Diepte psychologie", door Richard Huelsenbeck. Uitg. Het Spectrum (Prisma 1034). Om'deze hulp bij de medische we tenschap meer algemene bekendheid te doen verkrijgen verscheen dit boekje voor geinteresseerden. „Beeld en geluid", door Jan A. Kleyn. Uitg. Foto en filmpubliciteit Son ja Kalk man, Rotterdam. Voor de amateur filmer en diamakei is dit boekje een goede handleiding om geluid en beeld gelijktijdig te verkrijgen. Burg. Colijmstr. 57. F. R. J. Willemse Witte Rozenstr. 4, Voorhout, Jac. v. Beierenweg 93. A. Kooremanden Os, Lammermarkt 43a, Voorburg, Parkweg 24d. J. Bijenhof, Hoefstr 8, Deventer, Westenbergstr. 1. E. K. de Jongth, Gro©nesteeg 48, A'dam, Bies- boschstr. 2411. H. J. Bakker, v. Bem- melenstr. 29, Wassenaar, Deijlerweg 120. T. G. Visscher, Burgigravenlaan 12, Groningen, Heresingel 17. J. J. Overdijk, v. Limburg Stirumstr. 20, R'dam, a.b. HM „Karei Doorman". D. J. Piek, Houtlaan 55„ Oegstgeest, de Kempenaarstr. 109. G. H. Hoorn, Lijsterstr. 32. Kampen, IJsseldijk 1B. A Dorrepaal, Piet Paaltjenspad 3, Katwijk, Hoorneslaan 149. E. C. van der Breggen, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Juffermansstr. 2. A. M. Mackertich, Rijnsburgerweg 140, Den Haag, Jac. Gillesstr. 35. F. G. Terhoeve, Morsweg 174a, Den Haag, Damasstr. 191. W. G. van Apeldoorn, Groenhovenstr. 11, Heemstede, He renweg 126. Gevestigde personen in de week van 10 t.m. 17 maart C. H. Geen jaar-Leemans en fam., Sluisstr. 12. J. J. Ras en fam., wetensch. ambten., Fred. v. Eedenlaan 31. F. Vinkestijn en fam., fruitkoopman, Hoogl. Kerk- choorsteeg 11a. P. A. Krekelaar en fam., chauffeur-onderhoudsmonteur, Clarensteeg 29. P. Thomas en fam., radioloog monteur, Faljerilstr. 18. M. J. A. Hoogenboom, modinette, Schel penkade 32a. E. F. Bonn, arbeidsthe- rapeute, Fagelstr. 17. J. A Aanhane, onderwijzeres, Roomburgerlaan 55. J. van Harten, onderwijzeres, F ruin- laan 4. J. Singer, LI. verpleegster, Hooigracht 15. H. Huizer, Rijn en Schiekade 125. H. J. Bos, Klikspaan- weg 7. M. Dekker, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10. R. G. Noppen Wegman, Haarlemmerweg 62. J. M. Broekman, Witte Singel 27. R. Krsnik Piet Paaltjenspad 3. E. M. M. Tanke, P. de la Courtstr. 62. K. S. Nio, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10. M. Bo- gaardt, Witte Singel 27. C. L. Ekkers, Vreewijkstr. 27. P. H. v. d. Zeeuw- Peeters, P. de la Courtstr. 29. G. Meima, Hoge Rijndijk 128. C. P. Cas- pers, chauffeur, Paramaribostr. 131. H. J. Kroon, buschauffeur, Leeuwe- rikstr. 8. P. Nijhof, militair, Noord- einde 2a. A. W. M. G. van Leeuwen en M. J. Zwetsloot, 1.1. verpleegsters, Rijnsbuigerweg 10. O. B. Wiersma, Wasstr. 2c. P. de Boer, kok, Sophia- straat 53. M. van der Zijde, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10. F. E. Zwaan, Klikspaanweg 38. N. Lazaro Lopez, brander, Nwe Beestenmarkt 8 G. C. Walter, Madoerastr. 15. J. Hu- nik-Muzerie, Burggravenlaan 52. W. B. A de Lange, Herensteeg 5a. W. J. de Meij-Luhrman, lerares, Burggra venlaan 122. K. M. van Hee, Juldana- kade 40. D. Antheunis, Roodenbur- gerstr. 5. H. Boumia, metaalbewer ker, Groenhovenstr. 2. M. A. C. S. v. Maasdam, l.L verpleegster, Rijnsbur gerweg 10. J. M. de Water, De Goe- jestraat 69. F. Neyndorff, Vreewijk straat 21. W. F. van Wijk, groepslei der, Thorbeckestraat 49. HAZERSWOUDE SUCCES VOOR AD «IE VAN DE MOLEN Adrie van de Molen, de Hazers- woudse atleet, die lid is van de Leid- se atletiekvereniging Holland, heeft het veldloopkampioenschap van zijn vereniging in de wacht gesleept. Had de jonge atleet al eerder de 3000 en 1500 meter-loop gewonnen, zondag greep hij de titel definitief door op de 500 meter als tweede te eindigen. Concert-programma Voor het door het West-Nederlandse Sympho- nie-rokest onder leiding van Sam Swaap te geven concert in de kath. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van bet schip waarvoor o zich Interesseert Indien zich onder ow gezfns leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die op htm reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip Regelmatig zotten wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen Verandert de betrokkene van schip dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieowe schip op te geven en telkens het onde te laten vervallen. kerk aan de Groenendijk op maan dag 29 maart a.s., is een programma samengesteld met Eine kleine Nacht- musik van Mozart, Hoboconcert in C dur van Jos. Haydn, Simple Sympho ny van Benj. Britten, Pastorale d'été van Honegger en de 5e Symphonie van Franz Schubert. Hoboïst Rykle v. d. Heide verleent solistische mede werking. STILLE OMGANG De afdeling van het Genootschap van de Stille Omgang uit het dorp trekt in de nacht van zaterdag op zondag aanstaande naar Amsterdam voor de nachtelijke bedevaartstocht. Na het lof van half elf in de paro chiekerk van de H.H. Engelbewaar ders wordt per touringcar naar de hoofdstad vertrokken. Deelnemers kaarten zijn woensdagavond nog ver krijgbaar aan de bekende adressen. AANLEG PARKEERTERREIN Binnenkort zal de gemeente Ha zerswoude naast de kath. kerk in het dorp een parkeerterrein aanleg gen. Achter het parkeerterrein zal in de toekomst het parochiehuis, voor de bouw waarvan reeds enkele jaren acties worden gevoerd, verrij zen benevens een kath. kleuterschool. In verband met deze op handen zijnde wijziging zal het hek voor kerk en pastorie worden afgebroken. UITBREIDING WATERLEIDINGNET Nu in plan Zuid II achtenveertig woningen in aanbouw zijn en dit aantal binnenkort zal zijn verdub beld, zullen b. en w. de raad donder dagavond een krediet vragen voor de uitbreiding van het waterleiding net. Benodigd hiervoor is een bedrag van 12.000,-, terwijl voor de aan leg van de leidingen een bedrag van 19.000,- wordt geraamd. Het formaat wordt groter; het nieuws en het aantal artikelen vee! uitgebreider; meer stads-, streek- en sportnieuws dan in welke krant ook; advertenties in kleuren. Kortom DE LEIDSE COURANT komt binnenkort aan de spits te staan van alle in Leiden en verre omgeving ver schijnende dagbladen. DE ABONNEMENTSPRIJS BLIJFT ONGEWIJZIGD Nu is het gemakkelijker dan ooit een nieuwe abonnee aan te brengen. De abonnee ontvangt binnenkort een nog mooiere krant en U als honorering een LUXE KALENDERBLOK. (100 vel prima schrijfpapier, voorzien van vloeiblad uitgevoerd als jaarkalender). Geeft als abonnee van De Leidse Courant op: plaats: Reder. Wat is een reder vraagt J. v. W. te Leiden. Datum: _r- Antwoord: Volgens Van Dale is een reder een scheepsexploitant, d.w.z. Dit formulier na invulling opzenden aan Bureau De Leidse r^aSf hil^Tit™Sen1nSiSedrva"rt Coorant, Afd Abonnementen, Papengracht 32, Leiden. brengt Een scheepsbevrachter wordt -■ - ook wel cargadoor genoemd. Betaling zal geschieden np- x Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8